כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  מגשש באפלה

  בלוג על קיימות, כלכלה, מערכות מורכבות, דמוקרטיה, תאגידים, תרבות הצריכה וכל הבלגן מסביב.

  הבחירות בתל אביב – תשובות לשאלות נפוצות 1

  6 תגובות   יום שישי , 24/10/08, 09:58

  תשובות להרבה שאלות שראיתי ברשת, בעיקר מנקודת המבט של תומך חנין כמוני.

  הפוסט הזה יתעדכן מפעם לפעם עם עוד שאלות מכם  

   

  הפרקים של השאלות בפוסט הזה

  • שאלות כלליות על הבחירות
  • חולדאי
  • חנין 

   

  תשובות לשאלות על תחבורה ודיור- בפוסט מספר 2

   

  שאלות כלליות על הבחירות 

   

  • מתי הבחירות ?

  ב-11.11 יום הבחירות הוא לא יום שבתון.  
  • מי יכול להצביע ?
  תושבי תל אביב יפו מעל גיל 17, שנרשמו כתושבים עד ה-1.10 – אבל גם אם לא נרשמתם – אתם יכולים להשפיע דרך שכנוע של אחרים – זה בעיקר נכון לתומכי חנין שהקמפיין שלו מסתמך על אנשים ולא על שלטים.  

  • למה שיהיה לי אכפת?
  בגלל שיש כאן תקווה לשינוי משמעותי - הן לתושבים והן לכלל תושבי המדינה. (כפי אפשר לראות כאן) – מי שראה את הסרט אגדה אורבנית לא צריך עוד הסברים. 

  • מה הנושאים המרכזיים בבחירות?

  לדעתי – וגם לפי הצהרות של חנין ושל חולדאי  – נושא התחבורה הוא נושא מרכזי. בעיני הרבה אנשים נושא הדיור הוא חשוב (אבל לדעתי הוא בעיקר נגזרת של נושאים אחרים). עוד נושאים אחרים הם מרקם עירוני, דמוקטריה, חינוך וכלכלה. בכל הנושאים יש שוני גדול בין 2 המועמדים.  

   

  • מי המועמדים?
  דב חנין, רון חולדאי, פאר ויסנר, אורן שחור, אסמא אגבארייה. חנין וחולדאי הם המועמדים המובילים. 

  • מי מוביל?

  נכון להיום - חולדאי עם 37%, וחנין עם 14%. אני לא מתייחס לויסנר ושחור – בגלל שלדעתי הם לא רציניים (וגם מקבלים פחות מ5% לפי הסקרים). גם הם וגם אגבארייה אומרים שהם נגד חולדאי אבל בעצם מחזקים אותו על ידי לקיחת קולות מחנין. 

   

  • לחנין יש סיכוי להביס את חולדאי?

  כן.

  א. בגלל שחולדאי צריך לפחות 40% כדי לנצח בסיבוב הראשון,

  ב. בגלל שמע שמכריע זה איזה מומעד מצליח להביא יותר מצביעים, ולא רק מה חושבים האנשים

  ג. בגלל שבתחילת המרוץ, ההערכה הייתה שחולדאי לוקח עם 60% מהקולות לפחות. זה לא המצב כעת.

  ד. בגלל שבקמפיין ויראלי כמו של חנין ככל שעובר הזמן ועוד אנשים נחשפים למידע לגבי מה הוא בעצם מציע – מצבו טוב יותר 

  ה. בלי אמונה – גם צאסק"א לא הייתה אוכלת אותה.  

   

  • מה הבעיה עם אורן בשחור?
  בשאלון על תל אביב-יפו הוא לא ידע כמעט כלום. יאיר צברי, מי שהכניס את שחור למרוץ, נחשד כעת בפרשיית השוחד של שוטה חובל. 

  • מה הבעיה עם ויסנר?

  לדעתי ויסנר לא ישר ולא רציני. הוא הצביע בעד התרומה של סמי עופר למוזיאון תל אביב (תמורת שינוי שם המוזיאון למוזיאון סמי עופר ורישום אזהרה בטאבו על שטח המוזיאון), אבל כתב אחר כך שהוא נגד. לפי "ידיעות תל אביב" גם הצביע בעד המגדלים בכיכר המדינה ואחר כך תקף את המגדלים. הוא היה סגן של חולדאי 5 שנים ונזכר שהוא רע 4 חודשים לפני הבחירות.  

         

  לכיסוי כללי של הבחירות ממליץ להתעדכן באתר הבחירות של תומכי מרץ ועיר לכולנו (שמנסה להיות אובייקטיבי ומכסה בצורה די הוגנת לדעתי את כל המועמדים) 

    

  חולדאי 

  • מה בעצם רע בחולדאי ?– הוא עשה כל כך הרבה!

  חולדאי באמת ביצועיסט. אבל ראש עיר זה תפקיד פוליטי, הוא לא מנכ"ל העירייה. הוא צריך להתוות כיוון פוליטי, לתת חזון, לדחוף. את הכיוון הפוליטי של חולדאי קשה להרבה אנשים לראות:  בגלל שהוא לא מדבר הרבה, ובגלל שלחלק מהאנשים נוח לא לראות ובגלל שאין הרבה מודעות לנושאים כמו אקולוגיה עירונית  

   

  • מה רע בחזון של חולדאי?

  חולדאי קידם כיוון פרו-קפיטליסטי של העיר – שיפר את המצב הפיננסי שלה ומשך השקעות – וזה טוב לזמן הקצר. אבל הוא התעלם לגמרי מכל הנושא של עירוניות מתחדשת (New Urbanism ) או אקולוגיה עירונית– של הפיכת העיר למרכז עירוני ידידותי לבני אדם ולא לכלי רכב. – התפיסה שלו מיושנת ולא מערכתית. בלשון כלכלית – הוא מקדם עיר מאוד לא יעילה. זה פגע קודם כל בכל מי שהוא פחות עשיר, באוכלוסיות כמו זקנים, צעירים וזוגות צעירים (שעוזבים את העיר) -- העיר משלמת על כך מחיר היום ותשלם על כך מחיר כבד יותר בהמשך (ראו הרחבה בתחבורה ותכנון עירוני) 

   

  • מה בעצם המצע של חולדאי?

  אי אפשר לדעת היות והוא לא פרסם מצע (אלא חוברת בעייתית של תל אביב 2025, שטוענת בין היתר שזיהום האוויר יעלה וגם ירד)! הדרך היחידה כמעט לדעת היא לאסוף דברים שהוא אמר ועשה. 

   

  • חולדאי הוא ראש העיר הכי טוב שהיה לתל אביב!

  אני לא בטוח, בכל מקרה השאלה שבוחר צריך לשאול לדעתי היא -  אם הוא יהיה טוב יותר מחנין.  

   

  • חולדאי ניסה לקדם תחבורה ציבורית?

  כמעט בכל צומת החלטה חולדאי פעל נגד תחבורה ציבורית – הוא עצר סלילת נתיבי תחבורה ציבורית החל מ-2003,  ניסה להכניס משאיות לנתיבי תחבורה ציבורית, הפך את מחלף קלפן לידידותי לרכב פרטי ולא לפי התוכנית המקורית, ובנה חניונים – שגם הוא הודה בסופו של דבר – פוגעים בתחבורה הציבורית (ראו פרק תחבורה). בנוסף מפבואר 2008 (בזכות חקיקה של חנין) חולדאי יכל להגיש תוכנית עירונית לשינוי התחבורה הציבורית – הוא לא עשה את זה. 

   

  • חולדאי הוא איש מעשה, לא מקשקש!
  חולדאי באמת לא אוהב לדבר או להקשיב. זה חלק מהבעיה שלו. בבלוג שלו לדוגמה הוא בעיקר מארח אנשים אחרים. כשהוא כן מדבר לפעמים תופסים אותו באי אמירת אמת – לדוגמה כשהוא טען שהוא לא יכול לעשות כלום בקשר לתחבורה ציבורית. או כשהוא הבטיח פארק בקריית ספר. אפילו ז'יימה לרנר, ראש העיר המוערך של קוריטיבה, שמרצה בכל העולם, טוען שחשוב להקשיב לאנשים אחרים. לא חולדאי.  

   

  • חולדאי הפך את העיר לירוקה?

  באמת חולדאי שיפץ הרבה גינות וגנים, וסלל שבילי אופניים. אבל החזון שלו הוא "ירוק לעשירים" או "גרינווש":

  - מגדלי היוקרה הם לא בנייה מקיימת,  או כזו שמעודדת באמת דיור עירוני צפוף (כי 90% מהאוכולסיה לא יכולה לגור בהם),

  - החזון התחבורתי שלו - היא עיר ידידותית לרכב. וזה לא ירוק וגם לא חברתי או כלכלי. פיתוח המתחמים לדוגמה נוגד תפיסה של "עירוב שימושי קרקע" ומעודד נסיעות. שבילי האופניים – בעיקר על חשבון הולכי הרגל (המחשה כאן).

  - בגלל הגדלת שימוש ברכב הפרטי -  זיהום האוויר צפוי לעלות. שיעור הסרטן בגוש דן הוא 20% מעל הממוצע הארצי – בדומה לחיפה ובאר שבע – אבל בתל אביב אין תעשייה כבדה.

  - ערים ירוקות באמת הן קורטיביה, פורטלנד, וערים שמנסות להיות ירוקות יותר הן בוגוטה, מלבורן, שיקגו – מהם צריך ללמוד מה עושים. 

   

  חנין

  • חנין לא עומד בהתקווה!

  הוא כן עומד וכן שר. ושקר שחוזרים עליו שוב ושוב לא הופך לאמת.  

   

  • חנין לא ציוני!

  תלוי מה זה ציונות ב-2008, לטעמו הוא פטריוט שמקדם את החברה בישראל, גם לדעתי. מה האיום שהוא מציב לישראל בתור ראש עיר? הקידום של דמוקרטיה, אזרחים שיכולים להשפיע, חיזוק החינוך, הקטנת השחיתות והבזבוז, חיזוק הכלכלה המקיימת - חשובת לישראל לא פחות מאשר התמודדות מול איראן.  

   

  • חנין קומוניסט!

  התפיסה של חנין ועיר לכולנו היא לא קומוניזם, אלא "עירוניות מתחדשת" (New Urbanism), אפשר לראות אותה בהרבה מאוד ערים בעולם – התערבות בנקודות מפתח שיכולה לשנות הרבה. ז'יימה לרנר קורא לזה  אקופונקטורה עירונית - נגיעה בנקודות רגישות שמשנות את אופיה של העיר בצורה דרסטית , בלי הרבה בירוקרטיה ותכנון ריכוזי. הנקודות הן – הפחתת נסועה ברכב, הגדלת מחזור, קירוב מקום העבודה לבית 

   

  • אם חנין יבחר נאבד אותו בכנסת!

  נכון , אבל ההשפעה שלו דרך השינוי בתל אביב –יפו יכול להיות משמעותית יותר מאשר המשך פעילותו בכנסת (שם הוא כבר העביר הרבה חוקים חשובים – כמו חוק אוויר נקי וחוק המזהם משלם) – לפחות לתחומים של חברה, סביבה ודמוקרטיה. (ראו פרק תחבורה להסבר) 

   

  • אם חנין לא יבחר הוא לא יהיה במועצה!

  נכון, אבל הוא יהיה חלק מהסיעה המורחבת של עיר לכולנו– שמכתיבה את המדיניות של חברי המועצה של עיר לכולנו. ועוד משהו, איפה חולדאי יהיה אם הוא לא יבחר?  

   

  • לחנין אין ניסיון ניהולי!

  דווקא יש. הוא ניהל את "חיים וסביבה" ארגון גג של 80 ארגוני סביבה עם תפיסות שונות (תאמינו לי), ואינטרסים שונים, והוא גם ניהל את השדולה הגדולה בכנסת – השדולה הסביבתית. בניגוד לחולדאי הוא ניהל גופים לא היררכיים (שבהם הוא צריך לשכנע ולא רק לצוות).  

   

  • עיר לכולנו מבטיחים הבטחות ללא כיסוי!

  א. לדעתי הם לכל הפחות מציעים חזון עירוני חשוב.

  ב. יש הרבה דברים שראש עיר יכול לעשות שחולדאי לא עשה (וראשי ערים כמו יעל גרמן מהרצליה כן עשו). יש את החקיקה החדשה של חנין בנושא זיהום אוויר. חלק מהשינויים נראים לי אפשריים מאוד כבר עם הסמכויות שיש לראש עיר, והם לא דורשים הרבה תקציב. ויש דברים שחנין יכול לפתוח סביבם מאבק ציבורי, וחולדאי כנראה לא יכול (תחבורה ציבורית לדוגמה).

   

  אגב, אם מדברים על ציונות: זוכרים את הרצל? אנשים קראו לאליעזר בן יהודה "משוגע", בן גוריון הקים את המדינה בהצבעה של שישה אנשים נגד חמישה, מכבי נגד צאסק"א? אל תגידו יום יבוא, הביאו את היום.  

   

  • החזון של חנין עלול לרסק את העיר

  לא נעים להזכיר אבל, המשך המגמה הקיימת של הסתמכות על הרכב הפרטי, דלק זול, ופרבור – הם ערובה בטוחה להתרסקות. כבר היום מכוניות גורמות לנזק כלכלי של 58 מיליארד ש"ח בשנה (בלי להכליל נזקי פרבור). לפי דו"ח הירש של הסוכנות לאנרגיה האמריקאית מי שיתרסק הם דווקא המקומות שימשיכו ב"עסקים כרגיל".

     

  • החזון של חנין הרפתקני

  טעות. החזון של חנין - עירוניות מתחדשת - נוסא ובהצלחה רבה בהרבה מאוד ערים בעולם (ציינתי אותם קודם – קוריטיבה בראש אבל היא ממש לא היחידה) – בוגוטה לדוגמה הפכה מעיר מסכנה וענייה מאוד לעיר משגשגת – בתוך תקופה קצרה. פורטלנד מובילה בדרוג הערים בארה"ב במדדים רבים. הצעדים האלה נכנסים גם לערים נוספות – פאריס מוציאה מכוניות החוצה, ניו יורק מכניסה BRT. אפילו בהרצליה מתקדמים לכיוון הזה הרבה יותר ברצינות. הגיעה הזמן שגם אצלנו נהנה מהדברים האלה ונפסיק להריע לכל מי ששם קצת דשא.  

   

  דרג את התוכן:

   תגובות (5)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     26/10/08 13:47:

   צטט: אמיתי סנדי 2008-10-26 13:11:24

   לצערנו אנשים רבים עדיין מבלבלים בין הקומוניזם כתיאוריה לבין המדינה הטוטאליטרית הסובייטית, שהייתה כל דבר חוץ מקומוניסטית.

    

   ובכל מקרה ההפחדות על הלאמה הן בדיחה עצובה בחודש שבו ג'ורג' בוש, מלך הקפיטליסטים, מלאים בנקים, ואלן גרינספן מודה שהיה פגם בתפיסת השוק החופשי שלו. 

    

    גם אני מבולבל, מה זה קומניזם כתאוריה? מרקסיזם? לדעתי אחת הבעיות של המרקסיזם זה חוסר עדכניות של רוב התאוריה שלו שנוסחה ב 1860 - מעט לפני המהפכה השולית (שתי התאוריות אגב, דוגמטיות בעיני). 

    

   ברור שיש פגם בתפיסה. - מי שרוצה להסתכל תפיסה הגיונית יותר לגבי כסף ומשברים פיננסיים - ראו את

   היסטוריה קצרה של אופוריה פיננסית

    

    

   והסבר אחר מעט -  מבנה מערכת הכספים עקום (בנוי על חוב מתוך אמונה שבעתיד יהיה טוב יותר ועל מיסוד של גניבה והונאה) - וזה מייצר המון בעיות - לאומי או פרטי הבלגן ימשך כל עוד אין טיפול בבעיה היסודית. 

    

   שוק חופשי - קיים רק על הלוח בכיתות שמלמדות את התואריות של גינרפסן. 

    

   אגב - לא להתרגש מהאלמה - זה חלק מסיכון מוסרי -זה לא קומוניזם אלא פלוטריקה - שלטון העשירים או קפטיליזם - בחיי המעשה (ולא בתאוריה) -כאשר יהיו רווחים הם יזכרו בתאוריה של פרידמן ויפירטו את כל העסק מחדש - זה אותו עקרון כמו פרבור, זיהום, תאונות דרכים ושער ברכות.

    

   "שמור את הרווח פרטי, ואת הסיכון ואת ההפסד ציבוריים".

    

     26/10/08 13:11:

   לצערנו אנשים רבים עדיין מבלבלים בין הקומוניזם כתיאוריה לבין המדינה הטוטאליטרית הסובייטית, שהייתה כל דבר חוץ מקומוניסטית.

    

   ובכל מקרה ההפחדות על הלאמה הן בדיחה עצובה בחודש שבו ג'ורג' בוש, מלך הקפיטליסטים, מלאים בנקים, ואלן גרינספן מודה שהיה פגם בתפיסת השוק החופשי שלו. 

     24/10/08 20:24:

   הנקודה לגבי קומוניזם

    

   1. ההתנהלות של חנין עצמו היא מאוד דמוקרטית - יותר מכל שאר המפלגות יחד (אולי חוץ ממרץ - אני לא בטוח) - בניגוד לדימוי על קומניזם. 

   2. בעיר לכולנו יש הרבה אנשים שהם לאו דווקא קומוניסטים וחנין נבחר בגלל היותו בקיא ומוביל בתחום של הסתכלות חברתית וסביבתית - לאו דווקא בגלל היותו קומוניסט. 

    

   3. המצע והרעיונות של חנין ושל עיר לכולנו בתחום העירוני אינו קומניסטי אלא בא מתחום של "עירוניות חדשה"

    

   מצע קומוניסטי היה אומר ניהול ריכוזי של כל העיר- מתכנן מרכזי שיודע מה טוב לתושבים (במובנים רבים זה דווקא מאפיין של חודלאי , זה בשילוב של פלוטוקרטיה - כלומר שלטון עשירים). 

   מצע  של שוק חופשי היה אומר שהעיר מתנהלת רק לפי כוחות השוק (אין אפילו עיר אחת שמתנהלת כך בעולם - זה אומר שאין תוכנית מתאר וכל הכבישים פרטיים - מלא כשלי שוק). 

   מצע דמוקטרי - היה אומר שכל דבר מובא להכרעת התושבים שרוצים להכריע בדבר זה. 

    

   אני לא מאמין גדול באף אחת מהשיטות האלה לבדה - לכל אחת יש בעיות - הקומוניזם סובל משחיתות ומאי יעילות שנובעת מבעיות של מידע ואנטרופיה (איך לדעת מה רוצים התושבים מה קורה),  הקפיטליזם סובל ממעבר לפלוטוקרטיה ומנטיה לעודד את הצרכנים לבזבז , ואפילו בדמוקרטיה יש בעיה שבה הרבה אזרחים לא יודעים מה הסוגיות בהם מדובר. 

    

   יותר מזה , מה שמתברר שיש טווח של פרמטרים והעיר יכולה להיות לפחות ב-כמה מצבים שבהם יש "שיווי משקל" שברובם היא בתת תפקוד (כמו אדם שיכול להיות בריא בטווח מסויים של פרמטרים ובכל שאר הטווחים הוא בתת תפקוד כלשהו - תת סוכר, עודף סוכר, תת משקל , עודף משקל וכו') - וכדי להשאר בתוך הטווח הנכון יש לדעת בערך איך המערכת הזאת עובדת ואיך לשלב את כלל השיטות - תכנון מרכזי, שוק ודמוקטריה (וגם קהילות שלא דיברתי עליהן) - כל כלי לדברים שהוא יותר מתאים להם. 

    

     24/10/08 14:50:

   אני רוצה להזכיר שוב למי ששכח שקומוניסטים (קצת יותר מחנין) הקימו את המדינה הזאת וניהלו אותה בשנותיה הראשונות. גם אצל הפלסטינאים הגורמים הכי מתונים היו מאז ומתמיד הקומוניסטים.
     24/10/08 12:26:

   ואם חנין קומוניסט, נו אז?

   לאור מאורעות החודש האחרון אפשר לחשוב שלהיות קפיטליסט זו מחמאה גדולה.

    

   חנין משתייך למפלגה סוציאליסטית. העובדה שאנשים מקשרים קומוניזם עם הממשל המושחת והכוחני של בריה"מ, לא אומר שכל מה שהוא בעל אוריינטציה קומוניסטית או סוציאליסטית הוא פסול.

    

   אומנם מדובר בטעם האישי שלי, אבל לאוזניי "קומוניזם" נעים הרבה יותר מ"קפיטליזם". מארקס עדיף על פרידמן.

    

   לא ברור לי איך אידיאולוגיה שמבקשת ליצור יותר רווחה ליותר אנשים נתפסת כדבר שלילי, בייחוד לאור כישלון הקפיטליזם שעד כה ייצר יותר רווחה למי שממילא הייתה לו רווחה מלוא החופן.

   ארכיון

   תגיות

   פרופיל

   האזרח דרור
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין