כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  דובון אכפת לי והרפתקאותיו בשוק ההייטק

  סיפורים מחיי המשעממים בהיי טק... :-)

  ארכיון

  והנה - מה שרענן שקד חושב על הבחירות הקרובות

  0 תגובות   יום ראשון, 2/11/08, 11:54

  להבדיל ממני - רענן שקד חושב שצריך להצביע.

  יש בכך מן הצדק - הבחירות לרשויות המקומיות\עריות - חשוב בהרבה מהבחירות לכנסת.

  זה משפיע על כל אחד ואחת מאיתנו - ברזולוציה יום-יומית.

   

  לי פשוט אין חשק.

  זה הכל .

   

  צטט: רענן שקד 2008-11-02 11:51:30

  משהו חלוד

  מגדל נחושתן, נווה צדק

  אתם מתבוננים בתמונה עדכנית של ראש עיריית תל-אביב רון חולדאי. זו תמונה שלו מהרבה בחינות: קודם כל, זוהי תמונה של תל-אביב החולה והאבסורדית של חולדאי; עיר המוצעת למכירה לכל המרבה במחיר והנרכשת, בהתאם, על-ידי יזמים שכל עניינם לבנות בה לגובה - לא משנה כמה מיותרת, הרסנית, חסרת פרופורציה ומכוערת במופגן תהיה הבנייה הזאת – רק על מנת למקסם את רווחיהם. זו זכותם, כמובן. זה מה שיזמים עושים. העניין הוא מה עושים עם מי שמוכר להם את העיר מסיבות השמורות עימו, עם אנשיו או עם קשריו בלבד. עם רון חולדאי. 

  אתם מתבוננים בתמונה של אחד מראשי הערים המזיקים והעיוורים בישראל אי-פעם. מתנשא מעל העיר, מפיל עליה צל כבד ומאיים, לא שייך, לא הגיוני, כוחני, בטוניסט (זה כמו ביטחוניסט, רק עם בטון), חוסם את הים, ועם תחום עניין עיקרי אופייני יותר לבנקאי השקעות: כסף, ואיך לעשות אותו באופן המהיר, היעיל וחסר ההתחשבות ביותר. זה לא בהכרח רע; כך הצליח חולדאי למלא את קופת העיריה, ולרוקן את העיר עצמה מתקווה ואוויר.

   אתם מסתכלים על תמונה של מגדל מגורי יוקרה – אחד מני עשרות – שהוקם בלב תל-אביב בימי חולדאי. במקרה זה, בעיבורה של שכונת נווה צדק, ללא ספק השכונה ההיסטורית היפה, הייחודית, הנמוכה והמתויירת ביותר בעיר. אתה צריך, כמובן, להיות עיוור בהרבה יותר מאופן אחד כדי לאשר משהו כזה, אבל לחולדאי לא נפקחו העיניים לרגע. הן לא נפקחו כשתושבי נווה צדק הסמוכים לא קיבלו אתרעה על המגדל הצפוי להטיל עליהם צל ענק אלא ברגע האחרון, דרך החברה להגנת הטבע ("היום פרויקטים מהסוג הזה נעשים בלי לשתף את הציבור", כפי שגילה נציג החברה בוועדה המקומית לתכנון ובנייה, עומר כהן, בראיון ל"דה מרקר"). הן לא נפקחו כשתושבי השכונה התחננו על נפשם, אספו מאות חתימות ודיברו עם חולדאי על הרס הצביון ההיסטורי של השכונה ועל סמל לאלימות כלפי הסביבה והתושבים. והן לא נפקחות גם כיום, כשהתוצאה ההרסנית נראית כפי שהיא נראית והתושבים הסמוכים פותחים חלון לתוך מפלצת בטון החוסמת להם את האוויר וסובלים מ-24 שעות של רעש מחדרי המכונות של בניין הענק. חולדאי, מצדו, מבטיח להמשיך לעצום עיניים גם כשייבנו עוד שבעה מגדלים סמוכים במתחם השכונה, כפי שמתוכנן. רק תנו לו עוד קדנציה עיוורת.

   והעיוורון של חולדאי עוד מתגמד לעומת שותפו לכל טוב הטעם הזה, אדריכל הבניין צבי גבאי, איש מקצוע כה מעולה עד שפסק בראיון ש"לא מעליב אותי כשאומרים לי שזה מגדל מכוער. מה שחשוב – שהוא גדול". אתם מבינים, אני מניח, מהי בדיוק בעייתו של האיש, ומדוע הולכת ומזדקרת התחושה כי חולדאי סובל מבעיה דומה. אין צורך להתבייש; זה עניין נפוץ בקרב גברים מעל גיל מסוים, אבל נהוג שלא להטריד בה את כל העיר. 

  המגדל הנווה צדקי מדגים כי לחולדאי אין בעיה לרמוס את דרום העיר באותה רגל גסה שבה הוא רומס את שכונות צפון העיר לטובת תאים סרטניים נוספים לגובה (לעיתים גם לרוחב; חניונים הם תאוותו הגדולה השנייה). כי זו תל-אביב של חולדאי: עיר במכירת חיסול. הכל מוכרח ללכת. צפון, מרכז, דרום – רוצים להקים שם מגדל יוקרה? יש לכם תוכנית אלימה ופוגענית שתשרת אוכלוסייה בעלת אמצעים בלבד ותסבך עוד יותר את מצב התעבורה והזיהום בעיר? חולדאי רוצה אתכם. סביבה? תיכנון עירוני? התחשבות בתושבים? די.אן.איי של עיר המוגדרת מלידה דרך בנייה נמוכה וגינות? על מה אתם מדברים? הכסף והבטון דיברו, וחולדאי מקשיב. זה התדר שלו. אם חולדאי היה ראש עיריית פריז, הייתם מבקרים תוך חמש שנים בג'ונגל כאוטי של בטון ושיש לגובה. על הנוטרדאם יעמיסו עוד 30 קומות של מגורי יוקרה. זה לא יהיה יפה, אבל זה בהחלט יהיה גדול.

   כך נוצרות מוטציות עירוניות בלתי אפשריות מסוג המגדל המתועד כאן – צילום כמעט רנטגני, ממצה, מספר-את-כל-הסיפור, של עידן חולדאי, האיש שלא היה שם – לא בשביל תושביו, לא לרגע. אוקיי, בואו נדייק: חולדאי עסק בקוסמטיקה – ולא צריך לזלזל בקוסמטיקה כשהיא קשורה לאיכות חיים עירונית. הוא שיפץ כמה רחובות, הושיט יד לאוכלוסיה הגאה בעיר (זה תמיד נהדר ליחסי ציבור), שיתף פעולה עם יוזמות מסחריות-אורבניות בוטות (המרתון הלילי של נייק, טעם העיר של שוקן) וגם חידש את שדרות העיר. כל אלה בוטנים זניחים שהושלכו כלאחר יד לכיוון הבורגנות התל-אביבית המנומנמת על מנת שזו תתמיד באדישותה ותמשיך שלא להתייצב לקלפי ביום הבחירות המוניציפליות – בשעה שחולדאי אונס את צפון העיר, ובהמשך את מרכזה ודרומה עם הכסף הגדול והחשוב באמת: הבנייה היקרה לעשירים ותושבי חוץ (50 אחוז מרוכשי דירות המגדל בנווה צדק, למשל, הם תושבי חוץ), המקום שבו נדל"ן עירוני אפור הופך לביצת זהב.

  *

   לא הייתי מתעסק בחולדאי סתם ככה, אבל הבחירות המוניציפליות קרובות, האיש עומד לזכות בקלות בכהונה שלישית, ונדמה לי שיש כאן דוגמה טובה לאופן האדיש שבו אנחנו מפקירים את ערינו – להלן את חיינו האמיתיים, היומיומיים – בידי האנשים הבלתי ראויים מכל, מי שלנצח יראו בתפקיד פרה חולבת, ובקדנציה שבה זכו זמן מוגבל שניתן להם לחליבה. 

  מבזק חדשות קצר: הבחירות המונציפליות ישפיעו על חייכם בחמש השנים הבאות הרבה יותר מכפי שישפיעו עליהם הבחירות הארציות. ציפי או ביבי לא יגעו בחיי היומיום שלכם בקצה הציפורן, בשעה שראש הרשות המקומית שלכם אמור לתת לכם יד ורגל. האדישות הישראלית המסורתית לעניין הבחירות המוניציפליות היא המאפשרת לרשויות האלה להפוך, לאורך שנים, למוקדי כוח אישיים, פוליטיים ורקובים במיוחד – פתחי הכניסה והאיוורור של השחיתות הפוליטית בישראל. תל-אביב, כמובן, איננה רשות מוניציפלית קטנה שאפשר לעשות בה כל מה שרוצים מבלי שמישהו יטרח להעיף מבט בכיוונה. ובכל זאת העומד בראשה הוא שריף עם סמכויות ויכולות כמעט בלתי מוגבלות, וחולדאי – פוליטיקאי מהדור הטרום-אינטראקטיבי – הקפיד להתנהל בכוחנות לא שקופה, להימנע באדיקות ממפגשים עם מי שלא חושבים כמותו ומדיונים במהלכיו עם התקשורת (להוציא שירותי יחצ"נות בתחפושת עיתונות מהסוג שהעניקו לו שלח ודרוקר בתוכניתם).

  לתחושתי כתושב מנוסה, מעולם לא היה צפוף ומחניק יותר לחיות בעיר הזאת. שתי בעיותיה המרכזיות של העיר – הדיור והתעבורה – הפכו דלקתיות וכרוניות בתקופת חולדאי. אלו יותר מתחושות. אם עקבתם אחרי העיתונות בעניין חולדאי בשנים האחרונות, אתם אמורים לדעת כמה דברים. למשל שבעיר חסרים 98 אלף מקומות חנייה – מה שמשמח את העיריה מאוד, מן הסתם, שכן הם מנסים להעלות את רף ההכנסות מדו"חות חניה מ-180 מיליון שקל בשנה ל-190 מיליון, והסיכויים נראים טובים מאי-פעם. למשל שחולדאי מתכנן לאטום סופית את רצועת החוף של תל-אביב באמצעות 11 תוכניות בנייה להקמת 1,800 יחידות דיור במגדלי יוקרה מהזן האהוב עליו לאורך החוף. למשל שדו"ח של אירגון "משמר המועצה בירוק" העלה כי חולדאי הצביע משך שנה שלמה נגד כל הצעה סביבתית שהועלתה להצבעה – מה שבהחלט מסביר את המרץ שבו קידמה העיריה תוכניות בנייה על 155 דונם משטח פארק הירקון – הריאה הירוקה המשמעותית של העיר (משרד הפנים, מצדו, אישר בנייה על שלושה דונם בלבד). 

  אפשר להמשיך עם עקירת חורשת אקליפטוסים עתיקה לטובת נדל"ן יוקרה בצפון העיר, עם סגירת שתי ספריות ציבוריות ותיקות, עם עלייה דרמטית במניין ההומלסים ברחובות, ועם שיטפון פרשות החניונים הפליליות של ראובן גרוס, שחולדאי מצליח, איכשהו, להלך בין טיפותיו. אבל קל יותר להפנות אתכם לבלוג "ת"א 101" של שוקי גלילי המרכז את עשרות מעללי חולדאי בעיר המכוערת-אך-גדולה. אל תחמיצו. ואל תצביעו לאיש הזה אם אין לכם עניין להיות האחרונים שיידעו על מפלצת הבטון העומדת להתרומם מול חלונכם מבלי שראש העיר שלכם יטרח אפילו לזכות אתכם במבט באם לא שירתתם איתו באותה מסעדת יוקרה.

  ואם אתם ממוזלים מספיק כדי לא לחיות בתל-אביב הנמקה תחת חולדאי, אל תפסחו על הבחירות המוניציפליות הקרובות למקום מגוריכם. לכו להצביע. אל תתנו לחולדאי המקומי שלכם את הכוח, כי הוא ישתמש בו. נגדכם בלבד.

   

   

   

  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה