כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  פרופיל

  bonbonyetta
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין

  המקום של bonbonyetta

  דאגה לסביבה בעיני זה גם אכפתיות ל"שקופים" חסרי הישע שאתנו על הכדור הזה, ומי שבסוף סולם העדיפויות - בעלי החיים. כאן לשם שינוי, אני מנסה לשים אותם בפוקוס קדימה.
  למה? כי רק מי שאוהב רואה את המצוקה, הסבל, וחוסר ההגינות ביחס כלפיהם.
  תמונת הבלוג מהספר "כלבי המגפה", ריצ'רד אדמס, שנתן בי אותותיו וחותמו לנצח.

  0

  תרבות האירוח מתה - האורחים נורו למוות

  8 תגובות   יום שלישי, 4/11/08, 20:13

  *התמונה לקוחה מאתר החברה להגנת הטבע, מהקריאה לפעולה שלינק ממנה רצ"ב*

  http://www.teva.org.il/?CategoryID=171&ArticleID=3225

  תרבות האירוח מתה - האורחים נורו למוות  

   

   

  מה הטעם בקידמה אם היא מלווה באטימות, והליכה אחורנית מבחינה מוסרית?!

  בתרבויות קדומות, ובכלל פעם היתה תרבות קודים ומנהגי ארוח שכללו ארוח כיד המלך, הגנה, והענקת יחס טוב וכבוד לאורח. כאשר הוא בתחומך לא היה ניתן לפגוע בו, ואם היית נווד במדבר היו חולקים  אתך כאורח את  פת הלחם ונוד המים האחרון.  

  זמנים השתנו, והקידמה הביאה אתה בין היתר גם דברים לא טובים, ולא נאורים...לפעמים נדמה כי לא היה מזיק ללמוד מהעולם הותיק, מההיסטוריה  -  כמה ממנהגיו היפים והראויים , והמון פעמים, האמת, מכמה בחינות אני רוצה לחזור לזמנים  של פעם .

  חלקנו אולי עוד זוכרים כשפעם לא היינו צריכים לסגור או לנעול את הדלת כשהולכים למכולת, או היינו צועדים כמה דקות ומגיעים ל שטחי צמחיית פרא או דיונות חול ענקיות ומתגלצ'ים על החול הלבן הנקי .....(אצלי לפחות....)

  היו אז גם ערכי וקודי התנהגות אמון והכנסת אורחים שונים.

  אני זוכרת שלעיתים באמצע הלילה היה מגיע לאבי ז"ל איש זר עם פתק בכתב ידו של חברו הטוב המבקשו לארח, לשכן את נושא הפתק, ולעזור לו כפי שאפשר. היו זמנים ואינם עוד.

  קודי אירוח אלה לא הפלו בין אורחים רצויים יותר או פחות, אחרת מה "הועילו חכמים בתקנתם" ?  כלומר, אם אתה שומר על מנהגים רק כשמתחשק , או משתלם  לך  ?!  איפה זה נשמע דבר כזה שמסלקים אורחים?  שיורים והורגים אותם?  שלא מאפשרים להם להצטייד במזון במסעם?  

  נפלה לנו הזכות להיות על מסלול נדידת השקנאים והעופות הנודדים, ובמקום לנצל ולמנף זאת כיחסי ציבור טובים, לתיירות, להפיק מכך - רואים גם זה, ככל דבר, לצערי כאינטרס,  כנטל - מתקמצנים  ומתווכחים על מי יתן להם אוכל,  ויורים בהם למוות, בחיית בר, מוגנת. 

  אישכשהו כבמטה קסם נדבקים הכינויים הלא נחמדים במקום לעוברים על החוק, שהורגים וטובחים את האורחים- לבעלי החיים, בעלי הכנף המופלאים הללו שעשו כל הדרך בנדודים, באו מתים מעייפות לשבור רעבונם, וירדו למקורות המזון והמים מול קני רובים, מותשים, ללא שמץ סיכוי. 

  והאכיפה? כנראה  שתלוי על מי צריכים "לאכוף את החוק", מי "האורח", מי החשודים, מידת  הנזק הכלכלי שנגרם ולמי, ומי הנפגע....אם הנפגעים הם סתם עופות תשושים שבודאי אינם יכולים למחות ולהתגונן...אלה התוצאות...ולפעמים קשה  למצוא "הוכחות", במיוחד אם לא מחפשים ...

  בזמנו הרי מקרים אחרים של הרעלות בקר מכוונות ע"י בוקרים כדי לחסל את הזאבים גרמו לשרשרת הרעלות ואסונות טבע, לא פעם ולא פעמיים. 

  בשנים שעברו, פעם, כשהגיעו שקנאים הייתה חגיגה, כולם מכל מקום היו באים לחזות בפלא, לצלם, להתפעל - היום מודדים כל דבר ומחשבים, מתווכחים מי ייתן להם מזון, וטובחים בהם.  וכמה קל זה לירות ולפגוע במי שעייף רעב צמא ואינו יכול להתגונן, שאף רשות לא תובעת את דמו . 

  ובאמת, איך זה קרה  פתאום שהם הפכו מאטרקציה לנזק? האם הפכנו כולנו למגזר החקלאי שרואים  דברים מהעיניים והאינטרסים שלו?ואם אנו  ממגזר זה, וכך אנו רואים את החיים מאינטרס צר שלנו - האם באמת זו הדרך היחידה להשיג את מבוקשך ?  ע"י גופות בעלי חיים מוגנים שאינם יכולים להגן על עצמם? 

  והנה,  הפלא ופלא הגיעו בסוף לפתרון, מדוע  אם כך  אי אפשר היה  למוצאו לפני שנטבחו כל כך הרבה שקנאים ?  אי אפשר להימנע מלהרהר באמת מדוע לא הגיעו לפתרון לפני כן, והאם היו חייבים להרוג כל כך הרבה חיות בר כדי ל"זרז" זאת....?! 

  פתגם עתיק אומר שכשאתה במדבר ועליך להתחלק בכוס המים היחידה, אם אתה מתכוון לעשות זאת, עדיף כשזקוקים לכך ולא אחרי שאותו אחד מת...

  מדוע היו צריכים כל כך הרבה שקנאים וחיות בר לשלם בחייהם באם אפשרי היה להגיע לפתרון ?  במילים אחרות: "למה הגישו את המים אחרי שהצמא מת?" 

   

  כואב הלב על תרבות ארוח ובכלל על השקפת עולם שכנראה קצת "פאסה", על עופות בר מוגנים שאף אחד לא מגן עליהם והם מופקרים בידי רשויות לעולם אינטרסנטי שלא יודע להעריך את אחד מהדברים היפים הטבעיים שעוד נותרו, וכואב שויכוחים נמשכים ולא מגיעים להסכמות בזמן.

   

  אחד יותר אשם, אחד פחות, אך כל אחד כאן "תרם את חלקו" - בתשלום עצמו נשאו באמת הטבע ובעלי החיים.  כל כך מעט נשאר לנו מאלה, מדוע אי אפשר כולם יחד להעריך ולשמר זאת ? מדוע נזכרים כל כך מאוחר ? 

   

   

  כמה כתבות לאחרונה בנושא:

   

  הארץ ציפורים בסוכה" (20.10.2008) יוסי שריד

   

  חבר מהגליל - הוא עצמו שמורת טבע - טילפן ואמר: הם מגרשים עכשיו את העגורים; זה רק עניין של זמן ותקציב, וגם את השקנאים ישימו על הכוונת ויירו בהם, בעצם כבר יורים. ואני אמרתי: ודווקא בחג האושפיזין מגרשים אותם, ודווקא היהודי הנודד מחריד ציפורים נודדות

   

  http://www.haaretz.com/hasite/spages/1030025.html

  nrg מעריב " עמק החולה: נמשך מאבק החקלאים בשקנאים" (29.10.2008) דליה מזורי

  50 שקנאים נורו בשבועות האחרונים בעמק החולה על ידי חקלאים. בחברה להגנת הטבע מזהירים כי מאות שקנאים נוספים נמצאים סכנה וקוראים לציבור להביע מחאה

  http://www.nrg.co.il/online/1/ART1/804/319.html 

  nrg מעריב "מסתמן פתרון לבעיית השקנאים: הרשויות יספקו להם מזון" (2.11.2008)

  הישג לחקלאים: רשות הטבע והגנים ומשרד החקלאות יספקו לשקנאים מזון עד תום עונת הנדידה הנוכחית. וגם תמונות טבע מרהיבות של העגורים בעמק החולה

  http://www.nrg.co.il/online/1/ART1/806/086.html  

  nrg מעריב " תיק שקנאי" (2.11.2008) אביב לביא

  איך קרה שהציפורים הנודדות שלכבודן נכתבו שירים הפכו לפולשות בלתי רצויות שמתקבלות במטחי ירי, תותחי רעש וזיקוקי הפחדה?

  http://www.nrg.co.il/online/1/ART1/805/651.html  

  ynet  "אחרי עשרות קורבנות - יש מימון להאכלת השקנאים" (3.11.2008) ארז ארליכמן

  במשך שבועות נורו והתחשמלו למוות עשרות שקנאים בקרבת בריכות המדגה בצפון הארץ. העופות רצו לאכול והחקלאים רצו להגן על פרנסתם. אמש נמצא כנראה הפיתרון: בפגישה בין נציגי החקלאים, ארגוני הטבע והשר להגנת הסביבה נמצא מימון של משרד החקלאות להאכלת אלפי העופות הרעבים שנותרו, בתקווה שימשיכו בדרכם לאפריקה

   http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3616963,00.html   

  והקריאה לפעולה בזמנו שהופצה מטעם החברה להגנת הטבע

  עזרו לנו לעצור את הירי בשקנאים עכשיו!

  http://www.teva.org.il/?CategoryID=171&ArticleID=3225

  למעלה מ-50 שקנאים נורו בימים האחרונים בעמק החולה.    החברה להגנת הטבע פנתה בקריאה בהולה לשר להגנת הסביבה ולשר החקלאות בבקשה לעצור לאלתר את הרג השקנאים ולאפשר את האכלתם כדי שיוכלו להמשיך בנדידה

  הצטרפו אלינו בקריאה לשרים - לעצור את הרג השקנאים!
  דרג את התוכן:

   תגובות (8)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     7/11/08 21:55:
   זה חלק מהמאבק המתמיד ביון ה"קידמה" לשמירת הטבע. האדם משתלט על חלקת טבע ומגרש משם את תושביו המקוריים (במקרה זה בהשאלה למי שטרם הבין על מה אני מדבר) ואין כאן צדק מוחלט כי כל אחד רוצה לחיות. כשמדובר בבעלי חיים זה יותר מורכב כי אין דרך שתשמע מחאתםוכך , מבלי משים חולפים להם מינים מהעולם בגלל הקדמה, ההתקדמות, המודרניזציה וכ"ו לך תסביר את זה לחקלאי שמאבד חלק מפרנסתו שזה מה שהוא צריך לעשות כדי לשמור על האיזון האקולוגי העולמי.זה ממש לא מענין אותו שהעגורים והשקנאים עושים זאת כבר מאות ויותר שנים. אני מאוד סכפטי לגבי הלחת הנושא הזה בארץ, ביחוד אם רואים מי זה השר הממונה , לפחות עתה, על שמירת איכות הסביבה.
     7/11/08 13:26:


   עצוב מכעיס ומקומם

   תודה גדולה על הרגישות שבך

   ועל פוסט מצויין וחשוב

   *

     6/11/08 21:05:

   מאוד מאוד עצוב וכואב
     5/11/08 23:02:

    

   עצוב.

    הכותרת מאוד חזקה ונכונה.

   נקווה לימים טובים יותר...

     5/11/08 22:19:


   מרגיז מאוד.

   מקומם.

   ומעצבן.

    

   פשוט נמאס לפעמים מההתנהגות הבהמית שנוקטים בארץ ביחס לטבע ולבעלי חיים.

    

    

    

     5/11/08 15:59:

   פוסט מצוין.

    

   "אומרים שהיה פה שמח לפני שנולדתי".

    

   הרבה שנים עוד יעברו עד שנתייחס לבע"ח בצורה מכובדת (אולי כדאי נתחיל להתייחס כך לבני אדם).

    

     5/11/08 11:25:

   את באה מהלב ולשם גם לקחת אותי.

   מורידה בפנייך הכובע...

    

     4/11/08 21:30:

   מזעזע מכאיב ומקומם לא נותר אלה להתנחם שיותר לא ימותו, טוב שנשמעה זעקתם...

   מנהגי העולם העתיק היה ונשאר תמיד בין בני אדם , בעלי חיים? מי ספר....

   ארכיון