כותרות TheMarker >
  ';

  המון-על-ליזה

  הכרויות באינטרנט זה דבר מצחיק, משעשע, מוזר, מעניין.... ואולי מתסכל היא המילה הכי מתאימה בעצם?!
  הייתי פותחת שני בלוגים שונים, אבל יש רק אחד. אז הבלוג יכיל את נושא ההכרויות באינטרנט והדייטים מחד, ואת הנושא של גידול תינוקות מאידך. הוא עשוי גם להכיל נושאים שקשורים להייטק ואינטרנט, אבל נחיה ונראה.
  אני יודעת שאלה לא ממש קשורים אחד לשני, אבל אלה החיים ויש רק בלוג אחד.

  ומכל הפוסטים, אני הכי גאה במדריך למתחיל המתחיל על שלושת חלקיו. שווה לקרוא.

  אז למה דווקא מייקרוסופט

  29 תגובות   יום ראשון, 8/7/07, 00:35

  הרבה שואלים אותי למה בחרתי לעבוד דווקא במייקרוסופט, ובגלל שלשאלה הזו יש תשובה ארוכה ומפורטת ובגלל שזה לגמרי לא מובן מאליו החלטתי לכתוב על זה פוסט. האמת שההחלטה הראשונה שלי היתה לא לעבוד במייקרוסופט, אפילו הודעתי להם שלא, אבל הם לשמחתי לא ויתרו וכך נחשפתי לכמות מדהימה של מידע על החברה הזו וגיליתי עולם שלם ונפלא שלא תיארתי לי שקיים שם. וזה לא בגלל הכסף, דווקא היתה לי הצעה אחרת עם יותר כסף.

   

  אז קודם כל, הדבר הכי חשוב כשאתה עובד בעולם ההייטק הוא המנהל שלך. הוא יקבע איך תרגיש שם בעצם, הוא יכול להעלות אותך למעלה כדי שתפרח והוא יכול להוריד אותך ביגון שאולה. יש לו כוח מטורף בידיים, לא רק לקבוע איזה קוד תכתוב, הרבה הרבה יותר מזה. ברגע שמבינים את הנקודה הזו, החיים בהייטק פתאום נראים קצת אחרת.

   

  כשהייתי בצבא עברתי אצל 3 ראשי צוותים, השניים הראשונים היו אחלה אנשים, אבל באמת לא היה להם את הטאץ' המתאים לניהול, האחד כתב את כל הקוד במקומי והשנייה היתה מעופפת, התרכזה בעבודה שלה ולא במה אנשים תחתיה צריכים לעשות. בתקופה הזו עשיתי דברים פשוטים ומשעממים, אז (שלא במפתיע) עדיין לא גיליתי עדיין את אהבתי לתוכנה (הרבה בגלל ראשי הצוות), נרשמתי ללימודי רפואה והתכוונתי להשתחרר עם תום השירות. אבל אז, למזלי, הגיע לצוות ראש צוות שחזר למדור מקורס קצינים, מלא התלהבות וברק בעיניים, מנהל מלידה שכזה, ג'ינג'י עם אופי, הוא בא מלא אנרגיות ועם רצון לשנות, הגדרנו יחד משימות מאתגרות, תכננו תוכניות שאפתניות, הייתי שותפה מלאה לעשייה, תכננתי המון ותכנתתי המון, מהר מאוד הפכתי לאחראית גם על מספר אנשים בפועל, החלטתי החלטות,  גיליתי פתאום שאני נולדתי לתוכנה. פרחתי ונהניתי מכל רגע. בזכותו נשארתי בצבא עוד שנה (למרות שאמא שלי לא אהבה את זה בכלל), ובזכותו היום אני בעולם ההייטק ולא במסדרונות בתי החולים.

   

  כשהשתחררתי התחלתי לעבוד בחברה שהיתה אז חברת סטארט-אפ, שוב נפלתי טוב, ראש צוות מקסים אמיתי, שנתן לי את המשימות  הכי קשות ומעניינות - תכנתתי עץ אדום-שחור, מבני נתונים מסוגים שונים, תשתיות. הוא ידע להעריך, לתת פידבק, לקדם, היה כיף של ממש. פרחתי. אחרי תקופת זמן ארוכה הוא עבר לצוות אחר. את הצוות שלי קיבל מישהו לא מקצועי מספיק, לא בתוכנה ולא בניהול, לא ידע לקבוע לוחות זמנים, לא הבין כמה מסה של עבודה סביר לתת לעובד, והבעייה האמיתית שהוא גם לא היה בן-אדם, הוא לא הקשיב לאף אחד מאנשי הצוות וגם לא חשב לתת מילה טובה אף פעם. זה היה אותו צוות, לכאורה אותה עבודה, החליפו רק את המנהל ואני נבלתי אט אט, הרגשתי איך טעם החיים נעלם לי.

   

  אולי 10% מהאנשים נולדים עם היכולת הטבעית לנהל, אבל זה לא חוכמה זה ככה כנראה בכל תחום. כמה אנשים נולדים עם היכולת הטבעית להיות מתכנת למשל?. הבעייה בניהול היא שזה משפיע בצורה ישירה על  אנשים אחרים. למה ממתכנת אנחנו מצפים לקבל הכשרה בנושא? שיילמד בקורסים מסודרים, באוניברסיטה וכו' וממנהל לא? אחרי הכשרה גם הרבה מאלו שלא נולדו עם זה הופכים לדי טובים בתחום, הם אולי לא יגיעו ליכולות של ה-10% שנולדו עם זה, אבל הם בהחלט יהיו טובים יותר מאשר אם נשאיר את זה סתם ככה ונצפה שיבינו לבד.

   

  בקיצור, הגיע הזמן לחזור לדבר על מייקרוסופט. במייקרוסופט הבינו את כל זה כבר קודם, ואצלם הם פועלים כדי שזה יהיה שונה, ואני באמת לא ראיתי את זה במקומות אחרים, לא במקומות שעבדתי בהם בעבר ולא באינסוף ראיונות העבודה שעשיתי. הבינו שהנכס האמיתי הוא האנשים, הפרטים הבודדים, שהם אלו שעושים את החברה ולכן צריך להשקיע בהם ולפתח אותם. ואני אסביר.

   

  אז רק בשביל הידע הכללי, במייקרוסופט יש דרגות, יש שלבים בקריירה, ולא שאני חסידה גדולה של דרגות, אבל יש לזה שימוש חיובי פה. בכל דרגה מצפים ליכולות אחרות מהעובד, ומצפים לשיפור מתמיד, עם הזמן כולנו הופכים לטובים יותר ומוכשרים יותר.

   

  ואיך זה מתבטא בפועל?

   

  במייקרוסופט מאמינים ב-Stretch Goals - העבודה לא מחולקת סתם, נותנים לכל אחד עבודה שטיפ-טיפה תמתח אותו, ברת השגה, אבל כזו שתקדם אותו קצת הלאה, תביא אותו למחוזות שלא היה בהם, העבודה ניתנת לאדם הכי פחות בכיר בשרשרת שמסוגל לעשות אותה. כשהעבודה מאתגרת, העניין והלימוד נשמרים, וזה בדרך כלל מגיע יחד עם הנאה מהעבודה. מי שמסוגל לעשות את העבודה בקלות רבה מדי בדרך כלל ישתעמם תוך שנה-שנתיים, ומפה הדרך החוצה קצרה. שם כבר הייתי, אני יודעת כמה זה נכון.

  והלימוד אף פעם לא נגמר, לא משנה באיזה דרגה אתה ואם אתה מנהל בכיר מאוד, יש לאן לשאוף ויש מה ללמוד ויש לאן להתקדם. לכולם. תמיד.

   

  יש מסלול קידום מאוד ברור, בין אם לכיוון הטכנולוגי ובין אם לכיוון הניהול, דנים עם ראש הצוות במסלול מדי פעם בפעם ויש נקודות ברורות מה צריך להשיג כדי להתקדם הלאה. כל אחד יודע בדיוק איפה הוא עומד.

  הבינו שצריך למנף את החוזקים של האדם, אבל גם לתת לו פידבק איפה הוא חלש וצריך להשתפר. ועוזרים לך להשתפר כדי להתקדם הלאה, כי המטרה היא להתקדם, לא לעמוד במקום.

   

  העובדים נמדדים לא רק על יכולות הקידוד שלהם, אלא על הרבה פרמטרים אחרים, כמו עבודת צוות, כמה סייעו לאחרים, כמה השפיעו על אנשים אחרים, כמה השפיעו על המנהל שלהם, בנוסף להאם השיגו את היעדים שהגדירו בתחילת השנה. מסתכלים על התקשורת, המודעות האישית, הבטחון, שיתוף הפעולה, דברים שחשובים לכל אחד ואחד גם בחיים האישיים שלו.

   

  מנהלים נמדדים על קידום העובדים, כמה העובד התפתח, האם העובדים שלהם השיגו את היעדים. נבדק באיזו מידה המנהל נותן פידבק, בדגש על פידבק שעוזר להשתפר, כמה הוא מאציל סמכויות. יש פגישה שבועית עם המנהל הישיר שלך, זה שומר על קשר רציף ועל עדכון במצב הקיים, לא יהיו הפתעות פתאומיות ולא נעימות. פיתוח עובדים זו מילת המפתח כאן. ובמקביל פיתוח ההנהלה שתומכת בעובדים.

  המנהלים גם יוצאים לקורסים ולא רק קורסים לניהול נכון שטוחנים מים, לא רק כדי לסמן וי שהיינו שם. מייקרוסופט לא סומכת על המנהלים שיוולדו ככה לבד, היא עוזרת להם ומקדמת אותם כדי להפוך למנהלים טובים יותר, היא נותנת להם את הכלים לניהול נכון, ורואים את זה במסדרונות, לא צריך לסמוך רק על המזל כדי ליפול תחת מנהל טוב.

   

  בחברה יש אנשים נפלאים (תאמינו לי, אני מכירה כמעט את כולם, הרבה מהם היו סטודנטים שלי), משתדלים לשכור את הטובים ביותר, הראיונות נחשבים מהקשים שאפשר למצוא בשוק. מנהל של סטארט-אפ אחד אמר לי פעם בגאווה "אני עושה ראיונות כמו של מייקרוסופט", סמל לרמה גבוהה ולסינון שאין כמותו. מנסים לזהות עובדים שיש להם פוטנציאל להתקדם, וזה ממשיך גם בתוך החברה עצמה.

   

  יש לעובדים אפשרות לצאת לקורסים - גם קורסים מקצועיים, אבל בעיקר קורסים במה שמכונה soft skills, דברים שטובים גם לחיים האמיתיים, איך לנהל שיחה כדי להשיג את המטרות שלך, איך להכין ולהציג מצגות בפני קהל, קורס על קשרים  בינאישיים, על ניהול נכון של הזמן.

   

  ומפמפמים את כל זה למנהלים כל הזמן, מזכירים להם, שלא יישכחו. מבחינתי אפילו העובדה שמדברים על הנושאים האלה זה כבר 50% מהעבודה, אבל המדהים שזה באמת קורה שם, שזה באמת נמצא שם בשטח. לא סומכים על זה שהמנהל נולד עם זה, עוזרים לו ודוחפים אותו לכיוון הנכון, מודדים אותו ובודקים אותו, מצפים ממנו שיהפוך למנהל יותר טוב, ומוודאים שהוא מפתח את האנשים באמת, וזה ההבדל הכי גדול לדעתי.

   

  אז למה בעצם להשקיע בזה כל כך הרבה זמן וכסף? לכאורה זה עשוי להיראות כמו בזבוז כסף מיותר, אבל זה לא - כי כשטוב לעובד הוא מתפתח ובסופו של דבר הופך לעובד טוב יותר וככה גם החברה מצליחה יותר. ובעצם כולם השיגו את מטרתם.

   

  מצאתי במייקרוסופט המון אנשים פתוחים, שמעניינים אותם קודם כל אנשים, שמעניין אותם לשמוע, שרוצים לשנות ולשפר, שמבינים שככה זה יצליח יותר גם בצד העסקי ושההשקעה באנשים משתלמת, האנשים הם הדבר הכי חשוב שיש, המוחות הם ההשקעה הכי משתלמת. היום מייקרוסופט בארץ בתקופה של צמיחה בעיקר עם פתיחת המרכז בהרצליה, בתקופה של התחדשות ושל יוזמות נפלאות. ואני יודעת שאת המקום שלי כבר מצאתי.

   


  לחץ כדי להגיע לתוכן העניינים של המון-על-ליזה 

   

  דרג את התוכן:

   תגובות (29)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     17/7/07 09:23:

    

   צטט: onegod 2007-07-16 09:52:08

   נתת לי רעיון מצוין לפוסט "למה לעולם לא אשלח קורות חיים למיקרוסופט,או לגוגל או לאינטל ובעצם לאף אחת מחברות הענק.."

   אז יאללה תכתוב, אני מחכה בכיליון עיניים כדי לקרוא.

   צטט: michanisani 2007-07-16 15:28:20

   את כול כך נאיבית

   במיקרוסופט 10 אנשים מבצעים  עבודה של 2 מהנדסים מוכשרים בסטרט-אפ

   זה נובע משיטות ניהול מיושנות והקטנת ראש

   עבדתי גם בסטארט-אפים, ואני בהחלט יודעת מה הולך גם שם. אני בכלל לא מסכימה עם הקביעה הזו ובטח לא עם הקטנת הראש.

   צטט: zaske 2007-07-16 17:57:27

   למה שבחורה שאפתנית כמוך לא תקים חברה משלה?
   יש לי תחושה שזה אחד הדברים הכי מאתגרים שיש, נכון - אולי משימות התכנות/הנדסת תוכנה יהיו דברים שכבר עשית , אבל כל הדברים מסביב (איך פוגשים לקוחות פוטנציאלים, איך פוגשים משקיעים פוטנציאלים וכו') הם משהו שגם כן יכולים ללמד הרבה.
   לצערי הרב, מהנדסי תוכנה בחברות גדולות מנותקים מכל הדברים האלה 

   אני מוצאת שאת השאיפות שלי אני בהחלט יכולה להגשים גם פה, יש המון לאן להתקדם כלפי מעלה, והמון הזדמנויות.

   ואולי באמת מתישהו אני אחליט שמתאים לי להקים חברה משלי וללמוד עוד המון דברים חדשים וחשובים (ונראה לי שמהדברים האלה מסביב אני מאוד אהנה כי אני בן-אדם של אנשים). כשיהיה לי רעיון ממש שווה אני אשקול את זה.

     16/7/07 17:57:
   למה שבחורה שאפתנית כמוך לא תקים חברה משלה?
   יש לי תחושה שזה אחד הדברים הכי מאתגרים שיש, נכון - אולי משימות התכנות/הנדסת תוכנה יהיו דברים שכבר עשית , אבל כל הדברים מסביב (איך פוגשים לקוחות פוטנציאלים, איך פוגשים משקיעים פוטנציאלים וכו') הם משהו שגם כן יכולים ללמד הרבה.
   לצערי הרב, מהנדסי תוכנה בחברות גדולות מנותקים מכל הדברים האלה 
     16/7/07 15:28:

   את כול כך נאיבית

   במיקרוסופט 10 אנשים מבצעים  עבודה של 2 מהנדסים מוכשרים בסטרט-אפ

   זה נובע משיטות ניהול מיושנות והקטנת ראש

     16/7/07 09:52:

   נתת לי רעיון מצוין לפוסט "למה לעולם לא אשלח קורות חיים למיקרוסופט,או לגוגל או לאינטל ובעצם לאף אחת מחברות הענק.."

     11/7/07 21:03:

    

   צטט: עמיר 2007-07-10 09:30:08

   מה שאת מתארת הופך לסטנדרט במקומות עבודה גדולים:

   הדאגה לעובד, שיחות משוב תכופות, חלוקת משימות הוגנת ומאתגרת, פיתוח יכולות ניהול.

   לדוגמה, אם פעם קורסי ה- Seven Habits של סטיבן קוביי היו רק למתי-מעט ובכירים, הרי שהיום המגמה היא ללמד את הנושאים האלה גם למנהלים זוטרים יותר. ניהול זמן, ניהול משאבים - אלה נושאים שהם חובה. 

   עניין נוסף הוא הסטנדרטיזציה. יותר ויותר חברות-ענק שהן לקוחות של חברות אחרות דורשות הסמכת CMMI (או דומה) כתנאי לשיתוף פעולה. וכדי להתקדם בסולם ה- CMMI,  הארגון חייב הכשרה אגרסיבית של מנהליו.  

   בקיצור - העובדים נהנים, אבל זה כמובן אינטרס מובהק של החברה להכשירם. win-win קלאסי, לא ?

    

   מילה אחרונה - הסיטואציה שתיארת בצבא מוכרת מאוד. הגופים הטכנולוגיים של הצבא הם מקומות של  התרחשויות קיצוניות: קצב עבודה מטורף, אוכלוסיה הטרוגנית, עובדים צעירים ובוסריים שחלקם חדורי התלהבות וחלקם סופרים את הדקות לשחרור. מעבדה אידיאלית ליועצים ארגוניים.

   נהדר. שיהפוך לסטנדט, אני רק אשמח לראות איך אנשים הופכים למרוצים יותר. זה כל כך עושה את ההבדל.

   זה באמת win-win קלאסי, אבל הם לומדים לאט. זה נראה הרבה כסף כהוצאה מיידית, אבל זה באמת מחזיר את עצמו.

   לגבי הצבא אני צריכה לכתוב פוסט נפרד, כשאתה נמצא עם האנשים הנכונים, אצלנו לפחות זה היה מדהים באמת.  

     10/7/07 09:30:

   מה שאת מתארת הופך לסטנדרט במקומות עבודה גדולים:

   הדאגה לעובד, שיחות משוב תכופות, חלוקת משימות הוגנת ומאתגרת, פיתוח יכולות ניהול.

   לדוגמה, אם פעם קורסי ה- Seven Habits של סטיבן קוביי היו רק למתי-מעט ובכירים, הרי שהיום המגמה היא ללמד את הנושאים האלה גם למנהלים זוטרים יותר. ניהול זמן, ניהול משאבים - אלה נושאים שהם חובה. 

   עניין נוסף הוא הסטנדרטיזציה. יותר ויותר חברות-ענק שהן לקוחות של חברות אחרות דורשות הסמכת CMMI (או דומה) כתנאי לשיתוף פעולה. וכדי להתקדם בסולם ה- CMMI,  הארגון חייב הכשרה אגרסיבית של מנהליו.  

   בקיצור - העובדים נהנים, אבל זה כמובן אינטרס מובהק של החברה להכשירם. win-win קלאסי, לא ?

    

   מילה אחרונה - הסיטואציה שתיארת בצבא מוכרת מאוד. הגופים הטכנולוגיים של הצבא הם מקומות של  התרחשויות קיצוניות: קצב עבודה מטורף, אוכלוסיה הטרוגנית, עובדים צעירים ובוסריים שחלקם חדורי התלהבות וחלקם סופרים את הדקות לשחרור. מעבדה אידיאלית ליועצים ארגוניים.

     10/7/07 07:02:

    

   צטט: ניר הולצמן 2007-07-08 19:48:34

   גישה ניהולית נכונה, לו רק יותר מקומות היו עובדים ככה

   ובכלל, מי יודע מה היה קורה אם צה"ל היה משקיע באנשים שלו..

    

   בכל אופן, כיף לשמוע שאת נהנית בעבודה ולגלות שאת עובדת במיקרוסופט. :) 

   אני באמת מקווה שיותר מקומות יתחילו לעבוד ככה, להבין שזה באמת עושה שינוי, וכמו שכתבתי למעלה מודעות היא מבחינתי כבר 50% שיפור.

   תודה ניר, וכבר אין עוד הרבה דברים חשובים שלא יודעים עליי.

   צטט: manobela 2007-07-09 13:51:37

   ברפתות הבינו את זה כבר מזמן

   היום כל פרה חולבת מקבלת תנאים טובים

   מיזוג ואור טבעי, אוכל מותאם ואפילו מסאג'

   יש גם טענה שמצבן הנפשי של הפרות השתפר פלאים

   פרות שמחות מייצרות יותר חלב...

    

   זה נשמע רע?

   ממש לא נשמע רע. תן לעובדים שלך את התנאים הטובים ביותר, בהייטק זה כולל גם את המנהלים שצריכים להיות טובים.

   גם פרה היא עובד. וזה לא מפתיע שהיא עובדת יותר טוב עם כל התנאים שלעיל.

   צטט: saar g 2007-07-09 20:26:58

   ממש כיף לשמוע. כעובד אינטל אני יכול לספר שגם לי היו המון לבטים לפני שלקחתי את העבודה, אבל בסופו של תהליך נפלתי על מנהל מקסים ובאמת הוא זה שקובע הכל :)

    מבינים את כוחם של המנהלים בעיקר אחרי שנופלים על מנהלים רעים במיוחד. זאת הסיבה העיקרית שאני מבינה למה זה כזה חשוב. שמחה לשמוע שנפלת על מנהל מקסים.

   מאחלת המון הצלחה.

     10/7/07 06:58:

    

   צטט: גנאדי 2007-07-08 15:42:57

   הי ליזה,

    

   לגבי המנהלים את צודקת ב-1000% אחוז, וגם אני למדתי בדרך הקשה עד כמה הראש צוות (וגם מנהלים בכירים יותר) יכולים להפוך את העבודה מכיף לג'יפה, ולהיפך.

   למען האיזון - אחד המנהלים הכי טובים שהיו לי וגם השפיע אליי הרבה, היה כאשר עבדתי כסטודנט במעבדת המחקר של יב"מ בחיפה (אז גם ליבמ מגיעה מילה טובה). פשוט היתה לו היכולת לשאול אותי תמיד את השאלות הנכונות והמאתגרות, והאפשרות לתת לי את החופש לחפש, לבדוק וגם לטעות.

    

   ועכשיו להוצאת הקיטור (כמו שהבטחתי לך...)

    

   יצא לי לטעום רק מעט מתרבות מיקרוסופט, והטעם שנותר לי היה רע ומר. הטעימות האלה היו כאשר פעם אחת התראיינתי במיקרוסופט בחיפה ופעם נוספת כאשר בסטארט אפ אחד ראיין אותי מישהו שעבד קודם לכן במיקרוסופט ארה"ב.

    

   התחושה שיצאתי איתה משני המקומות היתה של זלזול וקצת התנשאות. אחד הדברים שהכי שמתי לב אליהם הוא שבמיקרוסופט מודדים את כל האנשים בסרגל יחיד, והסרגל, כטבעם של סרגלים הוא מאוד פשוט וחד מימדי. מבחינתם במיקרוסופט, בין אם אתה בוגר טרי מאוניברסיטה או בין אם יש איתך 8 שנות נסיון, תישאל שוב את אותה השאלה עם הביצה שצריך לזרוק מהקומה ה-14. כמעט ולא שאלו אותי על דברים קודמים שעשיתי (ולדעתי עשיתי כמה דברים שימושיים) וגם לא שאלו אותי על התואר השני שסיימתי לא מזמן. כאשר בשאלה מסויימת התשובה הייתה מבנה נתונים מסויים, ברוב המקרים זאת התשובה הסופית. במיקרוסופט דווקא התפלאו שלא הסברתי כמו סטודנט טוב גם איך אותו מבנה נתונים עובד (שאלה לגיטימית מאוד שלעצמה, אבל אל תעשו לי את המבט המשתומם..)

   מיקרוסופט כנראה מאוד אוהבים שהדברים נעשים בדרך שלהם. במקרה של שאלה שנשאלתי בכמה ראיונות ויש לה מספר פתרונות אפשריים, במיקרוסופט כמובן חשבו שהפתרונות האחרים לא טובים ורק הפתרון שלהם הוא הנכון.

    

   מיותר לציין שלא קיבלתי הצעת עבודה לא מכאן ולא משם. לזכותם רק ייאמר ש(ביסודיות האופיינית) הם המקום היחיד שביקש ממני לשלוח גליון ציונים ולא סמך על מה שרשמתי בקו"ח. את כל זה אני אומר בתור מישהו שאיכשהו סיים תואר ראשון בטכניון עם ממוצע טוב (95), תואר שני (עם ממוצע קצת פחות טוב) וגם עשה כמה דברים מעניינים ושימושיים בדרך.

    

   אני מכיר כמה אנשים טובים שעובדים במיקרוסופט ובהחלט ייתכן שמיקרוסופט היא מקום נפלא, ואני כאן האידיוט שלא מגיע אפילו לקרסוליהם. כל מה שאני רוצה לומר - קחו את הפוסט על נפלאות המיקרוסופט בפרופורציה וקחו נשימה ארוכה לפני שאתם מציפים אותם בקורות חייכם.

   כמי שהיתה פעמיים בראיונות במייקרוסופט (לפני 5 שנים גם התראיינתי ובסוף החלטתי ללכת ולעבוד במקום אחר) וכמי שמכירה היום מבפנים אני יודעת להגיד לך בוודאות שהם לא שואלים את אותה שאלה את כולם, השאלות הן לפי הדרגה הצפויה של האדם, והן הולכות והופכות קשות עם שנות הנסיון שלך.

   חבל לי לשמוע שלא היו פתוחים לפתרונות אחרים, מעניין לדעת מי היו אלו שראיינו אותך, תשלח לי בפרטי אם אתה זוכר.

   95 - זה ממוצע טוב? לטובת האנשים שלא מכירים פה כדאי לדעת שזה ממוצע סופר-מדהים.

   למרות שלזכותם יש לומר שהם לא מקבלים רק לפי ממוצע, אלא בעיקר לפי הראיונות.

    

   אני חייבת לומר לך שחווית הראיונות היא באמת לא חוויה מייצגת, עובדה שגם אני לא התרשמתי משם מספיק רק על סמך הראיונות, ורק אחרי שעשו לי סבב שכנועים שני גיליתי את כל ההתנהלות הפנימית הזו.

   והעיקר שאתה עובד במקום שאתה מרוצה ממנו היום וטוב לך.

   צטט: mai7 2007-07-08 16:25:21

    

   כמה נפלא שמצאת את המקום שלך.

   תיארת כל כך יפה את התחושה עד שלרגע הרגשתי שאת שם- מצאת לך בית.

   אין הרבה מקומות כאלה וכמו שרשמת מעטים המנהלים שמצליחים לתקשר עם העובדים שלהם, דבר שגורם להרבה אנשים טובים לעזוב בשלב זה או אחר והחברה מפספסת לעיתים פורצי דרך גדולים.

    

   לקנא בך ?

   תצליחי, מותק.מחייך

   תודה לך מאי.

   אני באמת מרגישה שהגישה פה שונה מבמקומות אחרים, ורואים את זה בכל יום. השכילו להבין דברים חשובים כדי לפתח ולשמור על האנשים.

   צטט: סנונית 2007-07-08 16:32:57

   יופי של כתיבה, כיכבתיך.

   אני לא חושבת שזו גישה ייחודית למייקרוסופט. חברות רבות שמעסיקות יועצים מתחום הפסיכולוגיה החברתית, ושיש להן משאבים, לומדת לטפח את העובד.

   מיותר לציין שזה לא נעשה מתוך פילנטרופיה טהורה, אלא לצורך הגדלת רווחיהן

   בכל מקרה, אני שמחה שמצאת מקום מפרה ומעשיר לעבוד בו. העיקר שטוב לך. :)

    הסיבה שבגללה זה נעשה היא הצלחת החברה, וזו סיבה מצויינת כי מטרתה של חברה להצליח כפי שאמרת. הלוואי שיותר ויותר חברות יבינו את זה, העובדים הם אלו שירוויחו ואחר-כך גם החברות עצמן.

   ותודה רבה.

   צטט: sigal1605 2007-07-08 17:25:06

   יצא לי לקרוא כבר כמה דברים שלך , את פשוט מוכשרת , אני כל כך נהנת לקרוא את הבלוגים שלך , פשוט תענוג , תמשיכי ככה .

   תודה ענקית על מחמאה ענקית. צוחק

   צטט: לימור ה 2007-07-08 18:27:37

   בלי קשר למייקרוסופט ספציפית- אני תמיד נהנית לקרוא אנשים שנהנים באמת מהעבודה שלהם, בעיני זה מעיד על על שהם מפיקים ממנה את המירב.

   להינות מהעבודה זו פרביליגיה מדהימה, אנחנו מבלים כל כך הרבה שעות בעבודה, זה נהדר אם מצליחים גם להינות מזה.

   צטט: levana feldman 2007-07-08 18:48:14

   ליזה

   מרגש אותי לדעת שטוב לך שם, במקום העבודה שלך,

   שאת נהנת, שאת אוהבת את האנשים שאת עובדת איתם.

   שלא יגמר לעולם. 

   אמן ואמן.

   ותודה לך לבנה.

    

     9/7/07 20:26:
   ממש כיף לשמוע. כעובד אינטל אני יכול לספר שגם לי היו המון לבטים לפני שלקחתי את העבודה, אבל בסופו של תהליך נפלתי על מנהל מקסים ובאמת הוא זה שקובע הכל :)
     9/7/07 13:51:

   ברפתות הבינו את זה כבר מזמן

   היום כל פרה חולבת מקבלת תנאים טובים

   מיזוג ואור טבעי, אוכל מותאם ואפילו מסאג'

   יש גם טענה שמצבן הנפשי של הפרות השתפר פלאים

   פרות שמחות מייצרות יותר חלב...

    

   זה נשמע רע?

     9/7/07 06:48:

    

   צטט: מאן_דהוא 2007-07-08 05:03:46

   מה שאת מספרת זה חידוש מרענן, בהרבה חברות סטרטאפ שעבדתי בהן הכל היה מבוסס אינסטנט, חאפריות בכל מובן אפשרי, שליפות, לו"ז גמיש, פוליטיקות, אילתורים.

   פה זה נשמע ממש בית חרושת לתוכנה וזה אך הגיוני עם כל אלפי העובדים ומיליוני שנות קוד.

   האם אין סירבול מתבקש ? אין שימת רגליים? תחרותיות שלילית?

   ומה בדבר הקוד הרב שיש לתחזק/ להתממשק אליו? והמוצרים ? את מרגישה שהם באמת נחוצים? חבר שעובד במיקרוסופט סיפר על פרויקט שהוא עובד עליו שלדעתי אינו מהווה חלק ממוצר ש"בונים" עליו כלומר סתם. וזה מתסכל.

    

   אבל הכי חשוב לזכור שהאדם הוא שעושה את התפקיד וכמו שהחיוך והבלוג שלך נראים את תצליחי בכל דבר שתרצי :)

   גם אותי זה מאוד הפתיע. מייקרוסופט נראתה לי כלפי חוץ כ"מפלצת גדולה", בית חרושת כמו שכתבת. מאוד הופתעתי לגלות שמבפנים היא נראית שונה מאוד, הייתי אולי מכנה אותה בית ספר לתוכנה. אנשים מאוד עוזרים פה אחד לשני ויש המון אנשים שיש הרבה מה ללמוד מהם. אני באמת לא חשבתי שזה ככה, הופתעתי לטובה ולכן החלטתי לבחור לעבוד במייקרוסופט.

    

   בחיפה כרגע עובדים על מוצרי אבטחה. אבל בהרצליה מקימים מרכז פיתוח חדש שיעסוק בנושאים אחרים.

    

   האנשים זה באמת הדבר הכי חשוב, בכל תחום. ותודה על המחמאה הענקית.

   צטט: איירבוס-max 2007-07-08 08:02:17

   גם בנושא כל כך שכלתני

   את מכניסה

   גוון

   אישי

   מקסים!

   שנים שזלזלתי בכל הדברים הללו, חשבתי שזה קשקושים. לקח לי זמן להבין את החשיבות, לכן הסיפור האישי שלי הוא מאוד רלוונטי כאן. אולי חלק מהתבגרות והבנה שאי אפשר להתנהל נכון בבלאגן טוטאלי.

   תודה חנוך.

   צטט: אדם לב ארי 2007-07-08 08:20:29

   למה זה מזכיר לי את סצנת הקפה מ"המופע של טרומן"? ;-)

   אפשר תרגום לעברית בבקשה?

   צטט: process 2007-07-08 11:45:59

   היי ליזה,

    

   כשמגיבים בנושא מייקרוסופט, מתבקש לכתוב ":רציתי להגיב, אבל האקספלורר הוציא פתאום הודעת שגיאה / המחשב עשה RESET בגלל עוד עדכון אבטחה"...

    

   אבל לפוסט מעניין ורציני כזה מגיעה תגובה נטולת ציניות.

    

   מה שכתבת על מפקדים/בוסים הזכיר לי מה שאמר לנו פעם מתן וילנאי, כשהיה מפקד בית הספר לקצינים: "רובכם (צוערי בה"ד 1) לא תישארו הרבה זמן בצבא; הסיבה העיקרית היא שיהיו לכם מפקדים בינוניים".

    

   זה נכון בהרבה תחומי חיים. גם בבית הספר אוהבים או שונאים מקום עבודה לפי המורה.

    

   ניהול אינו יכולת מולדת, היא בעיקר נרכשת: מניסיון ו/או מהדרכה. מסתבר שהרבה חברות עדיין לא הכירו בכך. אני עוסק בין השאר בליווי והדרכת מנהלים, ומופתע כל פעם כשאני מגלה שמנהלים בכירים אינם מכירים תורות ניהול בסיסיות, אינם יודעים להגדיר יעדים או לקבוע מדדי ביצוע.

    

   אם במייקרוסופט הגישה אחרת - אשריכם.

    

   אז למי להפנות תלונות על מערכות הפעלה / דפדפן / יישומי OFFICE ?...

    

   אבנר 

   אבנר,

   הרבה מקומות סומכים על המזל, ממנים מנהלים ונותנים להם להיות. כמו שכתבתי וכמו שאמרת אתה, רובם לא יודעים באופן אוטומטי להיות מנהלים, רק מיעוט קטן נולד עם היכולות, וזה בהחלט מאוד קשה להיות מנהל טוב.

   שמחתי מאוד לגלות שיש את אלה שהשכילו להבין כמה חשוב להכשיר ולמדוד את המנהל בתחומים החשובים, ולא להשאיר את זה ביד הגורל. גישה שעושה שינוי אמיתי באווירה ובחווית העבודה.

    

   תלונות אתה יכול להפנות אליי, אני כבר אשלח את זה לביל (או לסטיב). קורץ

    

     8/7/07 19:48:

   גישה ניהולית נכונה, לו רק יותר מקומות היו עובדים ככה

   ובכלל, מי יודע מה היה קורה אם צה"ל היה משקיע באנשים שלו..

    

   בכל אופן, כיף לשמוע שאת נהנית בעבודה ולגלות שאת עובדת במיקרוסופט. :) 

     8/7/07 18:48:

   ליזה

   מרגש אותי לדעת שטוב לך שם, במקום העבודה שלך,

   שאת נהנת, שאת אוהבת את האנשים שאת עובדת איתם.

   שלא יגמר לעולם. 

     8/7/07 18:27:
   בלי קשר למייקרוסופט ספציפית- אני תמיד נהנית לקרוא אנשים שנהנים באמת מהעבודה שלהם, בעיני זה מעיד על על שהם מפיקים ממנה את המירב.
     8/7/07 17:25:

   יצא לי לקרוא כבר כמה דברים שלך , את פשוט מוכשרת , אני כל כך נהנת לקרוא את הבלוגים שלך , פשוט תענוג , תמשיכי ככה .

    

     8/7/07 16:32:

   יופי של כתיבה, כיכבתיך.

   אני לא חושבת שזו גישה ייחודית למייקרוסופט. חברות רבות שמעסיקות יועצים מתחום הפסיכולוגיה החברתית, ושיש להן משאבים, לומדת לטפח את העובד.

   מיותר לציין שזה לא נעשה מתוך פילנטרופיה טהורה, אלא לצורך הגדלת רווחיהן

   בכל מקרה, אני שמחה שמצאת מקום מפרה ומעשיר לעבוד בו. העיקר שטוב לך. :)

     8/7/07 16:25:

    

   כמה נפלא שמצאת את המקום שלך.

   תיארת כל כך יפה את התחושה עד שלרגע הרגשתי שאת שם- מצאת לך בית.

   אין הרבה מקומות כאלה וכמו שרשמת מעטים המנהלים שמצליחים לתקשר עם העובדים שלהם, דבר שגורם להרבה אנשים טובים לעזוב בשלב זה או אחר והחברה מפספסת לעיתים פורצי דרך גדולים.

    

   לקנא בך ?

   תצליחי, מותק.מחייך

     8/7/07 15:42:

   הי ליזה,

    

   לגבי המנהלים את צודקת ב-1000% אחוז, וגם אני למדתי בדרך הקשה עד כמה הראש צוות (וגם מנהלים בכירים יותר) יכולים להפוך את העבודה מכיף לג'יפה, ולהיפך.

   למען האיזון - אחד המנהלים הכי טובים שהיו לי וגם השפיע אליי הרבה, היה כאשר עבדתי כסטודנט במעבדת המחקר של יב"מ בחיפה (אז גם ליבמ מגיעה מילה טובה). פשוט היתה לו היכולת לשאול אותי תמיד את השאלות הנכונות והמאתגרות, והאפשרות לתת לי את החופש לחפש, לבדוק וגם לטעות.

    

   ועכשיו להוצאת הקיטור (כמו שהבטחתי לך...)

    

   יצא לי לטעום רק מעט מתרבות מיקרוסופט, והטעם שנותר לי היה רע ומר. הטעימות האלה היו כאשר פעם אחת התראיינתי במיקרוסופט בחיפה ופעם נוספת כאשר בסטארט אפ אחד ראיין אותי מישהו שעבד קודם לכן במיקרוסופט ארה"ב.

    

   התחושה שיצאתי איתה משני המקומות היתה של זלזול וקצת התנשאות. אחד הדברים שהכי שמתי לב אליהם הוא שבמיקרוסופט מודדים את כל האנשים בסרגל יחיד, והסרגל, כטבעם של סרגלים הוא מאוד פשוט וחד מימדי. מבחינתם במיקרוסופט, בין אם אתה בוגר טרי מאוניברסיטה או בין אם יש איתך 8 שנות נסיון, תישאל שוב את אותה השאלה עם הביצה שצריך לזרוק מהקומה ה-14. כמעט ולא שאלו אותי על דברים קודמים שעשיתי (ולדעתי עשיתי כמה דברים שימושיים) וגם לא שאלו אותי על התואר השני שסיימתי לא מזמן. כאשר בשאלה מסויימת התשובה הייתה מבנה נתונים מסויים, ברוב המקרים זאת התשובה הסופית. במיקרוסופט דווקא התפלאו שלא הסברתי כמו סטודנט טוב גם איך אותו מבנה נתונים עובד (שאלה לגיטימית מאוד שלעצמה, אבל אל תעשו לי את המבט המשתומם..)

   מיקרוסופט כנראה מאוד אוהבים שהדברים נעשים בדרך שלהם. במקרה של שאלה שנשאלתי בכמה ראיונות ויש לה מספר פתרונות אפשריים, במיקרוסופט כמובן חשבו שהפתרונות האחרים לא טובים ורק הפתרון שלהם הוא הנכון.

    

   מיותר לציין שלא קיבלתי הצעת עבודה לא מכאן ולא משם. לזכותם רק ייאמר ש(ביסודיות האופיינית) הם המקום היחיד שביקש ממני לשלוח גליון ציונים ולא סמך על מה שרשמתי בקו"ח. את כל זה אני אומר בתור מישהו שאיכשהו סיים תואר ראשון בטכניון עם ממוצע טוב (95), תואר שני (עם ממוצע קצת פחות טוב) וגם עשה כמה דברים מעניינים ושימושיים בדרך.

    

   אני מכיר כמה אנשים טובים שעובדים במיקרוסופט ובהחלט ייתכן שמיקרוסופט היא מקום נפלא, ואני כאן האידיוט שלא מגיע אפילו לקרסוליהם. כל מה שאני רוצה לומר - קחו את הפוסט על נפלאות המיקרוסופט בפרופורציה וקחו נשימה ארוכה לפני שאתם מציפים אותם בקורות חייכם.

     8/7/07 11:45:

   היי ליזה,

    

   כשמגיבים בנושא מייקרוסופט, מתבקש לכתוב ":רציתי להגיב, אבל האקספלורר הוציא פתאום הודעת שגיאה / המחשב עשה RESET בגלל עוד עדכון אבטחה"...

    

   אבל לפוסט מעניין ורציני כזה מגיעה תגובה נטולת ציניות.

    

   מה שכתבת על מפקדים/בוסים הזכיר לי מה שאמר לנו פעם מתן וילנאי, כשהיה מפקד בית הספר לקצינים: "רובכם (צוערי בה"ד 1) לא תישארו הרבה זמן בצבא; הסיבה העיקרית היא שיהיו לכם מפקדים בינוניים".

    

   זה נכון בהרבה תחומי חיים. גם בבית הספר אוהבים או שונאים מקום עבודה לפי המורה.

    

   ניהול אינו יכולת מולדת, היא בעיקר נרכשת: מניסיון ו/או מהדרכה. מסתבר שהרבה חברות עדיין לא הכירו בכך. אני עוסק בין השאר בליווי והדרכת מנהלים, ומופתע כל פעם כשאני מגלה שמנהלים בכירים אינם מכירים תורות ניהול בסיסיות, אינם יודעים להגדיר יעדים או לקבוע מדדי ביצוע.

    

   אם במייקרוסופט הגישה אחרת - אשריכם.

    

   אז למי להפנות תלונות על מערכות הפעלה / דפדפן / יישומי OFFICE ?...

    

   אבנר 

     8/7/07 11:15:

    

   צטט: אליה הדרורי 2007-07-08 00:48:05

    

   ליז,תרדי 4 פוסטים למטה...ותקראי..זה מכוון אלייך..את בין היחידים שכותבים על עצמם ומוציאים ומוציאים וזה לא נגמר...כנראה שמוציאים מעצמך - זה יוצא הכי אמיתי,הכי נקי..הכי כיף לקרוא !

   ביקרתי בפוסט שלך על האנשים האמיתיים, למרות שלקח לי קצת להבין איפה זה 4 פוסטים למטה :-)

   תודה רבה. אני משתדלת.

   צטט: alon_gur 2007-07-08 01:02:36

   כל הכבוד על חשיפת ה-"קישקס". כוכב

   תודה אלון.

   הכוכב כנראה אבד בדרך במבוכי הקפה הנסתרים.

   צטט: ארז טביב 2007-07-08 01:51:24

   ליזה

   אני רואה את הדברים קצת אחרת .

    

   אשאלה האמיתית היא : למה שלא תעבדי במיקרוסופט?

    

   או במילים אחרות:

   שאלה - למה לעבוד במיקרוסופט?

   תשובה- כי אני יכולה.

    

   איך שלא יהיה אני בטוח שגם הם עשו עסקה מצוינת כשלקחו אותך לעבודה 

   השאלה היא למה לעבוד שם ולא במקום אחר, כי הרי אני יכולה בעוד מקומות. העובדה שבחרתי לעבוד במייקרוסופט בסוף היא מאוד לא טריוויאלית ובעיקר שההחלטה הראשונית היתה שלא, רק אחרי שגיליתי את כל הדברים האלה החלטתי שכן.

   ותודה. מחמיא לי מאוד.

   צטט: ארז פרץ 2007-07-08 03:48:28

   חפשת אותי לטפח הפחות קר בהיי טק. כיף לדעת שיש מקומות כאלה, שמעצימים אותך ומבינים שזה בעצם הדדי :)

    

   נפלא לשמוע. 

   מסכימה איתך, זה מאוד מפתיע שזה שם, גם אני התרשמתי לפני כן שזה לא ככה. בדיוק בגלל זה כתבתי את הפוסט הזה, לחשוף גם אחרים לקיום הזה.

   אני מחכה ליום שאתה תתחיל לעבוד בתעשייה, נראה לי שאתה מאוד תהנה במקומות הנכונים. צריך רק לא לשכוח שיש עוד הרבה נקודות חשובות חוץ מכסף, כמו שהעליתי אז ב"מדריך להייטקיסט המתקדם".

   צטט: ארז פרץ 2007-07-08 03:49:11

   אגב, נזכרתי שמישהו שהיה איתי בקורס תכנות ממר"מ בדיוק נכנס למיקרוסופט, דימונאי גם הוא. דרור כהן.

   דווקא אותו אני לא מכירה. הוא בהרצליה עכשיו?

     8/7/07 08:20:
   למה זה מזכיר לי את סצנת הקפה מ"המופע של טרומן"? ;-)
     8/7/07 08:02:

   גם בנושא כל כך שכלתני

   את מכניסה

   גוון

   אישי

   מקסים!

     8/7/07 05:03:

   מה שאת מספרת זה חידוש מרענן, בהרבה חברות סטרטאפ שעבדתי בהן הכל היה מבוסס אינסטנט, חאפריות בכל מובן אפשרי, שליפות, לו"ז גמיש, פוליטיקות, אילתורים.

   פה זה נשמע ממש בית חרושת לתוכנה וזה אך הגיוני עם כל אלפי העובדים ומיליוני שנות קוד.

   האם אין סירבול מתבקש ? אין שימת רגליים? תחרותיות שלילית?

   ומה בדבר הקוד הרב שיש לתחזק/ להתממשק אליו? והמוצרים ? את מרגישה שהם באמת נחוצים? חבר שעובד במיקרוסופט סיפר על פרויקט שהוא עובד עליו שלדעתי אינו מהווה חלק ממוצר ש"בונים" עליו כלומר סתם. וזה מתסכל.

    

   אבל הכי חשוב לזכור שהאדם הוא שעושה את התפקיד וכמו שהחיוך והבלוג שלך נראים את תצליחי בכל דבר שתרצי :)

     8/7/07 04:34:

    

   צטט: ארז טביב 2007-07-08 01:51:24

   ליזה

   אני רואה את הדברים קצת אחרת .

    

   >>>> (סליחה טעות)השאלה האמיתית היא : למה שלא תעבדי במיקרוסופט?

    

   או במילים אחרות:

   שאלה - למה לעבוד במיקרוסופט?

   תשובה- כי אני יכולה.

    

   איך שלא יהיה אני בטוח שגם הם עשו עסקה מצוינת כשלקחו אותך לעבודה 

    

    

     8/7/07 03:49:
   אגב, נזכרתי שמישהו שהיה איתי בקורס תכנות ממר"מ בדיוק נכנס למיקרוסופט, דימונאי גם הוא. דרור כהן.
     8/7/07 03:48:

   חפשת אותי לטפח הפחות קר בהיי טק. כיף לדעת שיש מקומות כאלה, שמעצימים אותך ומבינים שזה בעצם הדדי :)

    

   נפלא לשמוע. 

     8/7/07 01:51:

   ליזה

   אני רואה את הדברים קצת אחרת .

    

   אשאלה האמיתית היא : למה שלא תעבדי במיקרוסופט?

    

   או במילים אחרות:

   שאלה - למה לעבוד במיקרוסופט?

   תשובה- כי אני יכולה.

    

   איך שלא יהיה אני בטוח שגם הם עשו עסקה מצוינת כשלקחו אותך לעבודה 

    

     8/7/07 01:02:
   כל הכבוד על חשיפת ה-"קישקס". כוכב
     8/7/07 00:48:

    

   ליז,תרדי 4 פוסטים למטה...ותקראי..זה מכוון אלייך..את בין היחידים שכותבים על עצמם ומוציאים ומוציאים וזה לא נגמר...כנראה שמוציאים מעצמך - זה יוצא הכי אמיתי,הכי נקי..הכי כיף לקרוא !

    

   ארכיון

   תגיות

   פרופיל

   ליזה פיירמן
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין