כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  רצה לכיכר (שם זמני)

  0

  קואליציה? אופוזיציה? פוסט המשך

  13 תגובות   יום שישי , 21/11/08, 11:38


  תודה רבה לכל המגיבים והעונים לפוסט הקודם, גם פה וגם במייל, בסמסים ובע"פ (בהזדמנות זו נשלחת מכאן קריאה נרגשת לפרנסי דה-מרקר-קפה: תנו להגיב ללא הרשמה!). קראתי והקשבתי להכל בתשומת לב.

   

  אם לשפוט על פי התגובות כאן, אין ספק - הבלוגוספירה אמרה את דברה: אופוזיציה. צודק fauno שלא מדובר במדגם מייצג, ואפילו לא מדובר ברוב של מצביעי מרצ (כפי שהתוודו חלק מן המגיבים הלוחמנים ביותר). אני גם לא טועה לחשוב שהמגיבים - גם של התגובות המושקעות והמנומקות ביותר - יקבלו את ההחלטה במקומי. עדיין זה היה מרתק לקרוא וחשוב להתחשב, אז שוב תודה לכולם.

   

  באשר לנימוקי ההישארות באופוזיציה, חלקם נגעו לאופיה ואיפיונה של הקואליציה (כפי שטענה ח' במשפט קולע במיוחד: "ירוקים ורוב העיר - ממש יאפים עם ג'יפים"); חלקם לאופיו או אפיונו של חולדאי ("אולטרה-קפיטליסט" ו"מושחת" הם רק חלק מן הביטויים); וחלקם נגעו לשאלות של אינטרסים ויכולת השפעה - אבני היסוד המהותיות של המעשה הפוליטי. לאחרונים אני רוצה להתייחס מעט יותר.

   

  קודם כל, לכל המודאגים מה"פיתויים" של "כסף" ו"ג'ובים". בשתי מילים: הצחקתם אותי. נכון, באמתחתו של ראש העיר יש חמש משרות של סגנים בשכר, והוא מן הסתם ימנה ארבעה מהם מתוך סיעות הקואליציה העיקריות מלבד סיעתו. מעבר לזה, כל דרישה קואליציונית בעלת משמעות תקציבית תיועד לשרת את תושבי העיר, ולא תניב לנו, נבחרי הציבור, שום דבר מלבד עבודה קשה בהתנדבות. אני מצהירה כאן ועכשיו שאיני מועמדת לשום משרה בשכר, ולא אקבל שום "שלמון". ברור שלא עולה על דעתי לרגע לבגוד בשום עיקרון או במחויבות לבוחריי, לתושבי העיר או לפוליטיקה אמינה ונקיה.

   

  מהי הדרך להשיג את העקרונות האלה, ואיך להשפיע כמה שיותר, זו השאלה שעל הפרק. מפלגה, כל מפלגה, שמתמודדת בבחירות מפרטת את מצעה שמהווה למעשה את ה"אני מאמין" הכי אוטופי שלה. המצע מהווה מעין פרוגרמה, מה תעשה המפלגה באם תזכה בשלטון באופן בלעדי. במילים אחרות, אם מרצ - או כל מפלגה אחרת - היתה זוכה ב-31 מנדטים במועצת העיר, יש לה תכנית עבודה מוכנה.

   

  מעמד הבחירות הוא רגע מעצב של חלוקת כוח. ביום שלמחרת, אחרי שמתפזר הערפל, סופרים את הפתקים ומחלקים את המנדטים. החלק היחסי שקיבלה כל סיעה משקף את מידת אמון הציבור בה, ואת המנדט שיש לה לפעול, תוך שאיפה להתקרב ככל שניתן למצע הכולל, במסגרת מגבלות הכוח שהוענק לה.

   

  ולמה אני מטרידה אתכם בשיעור המבוא הזה? כי השאלה שמעסיקה אותי בימים האחרונים, היא איך להוציא את המירב האפשרי מבחינתנו מ-10% הכוח שניתן לנו ע"י הציבור.

   

  מצד אחד, אני מודה בכנות שהאופוזיציה מאוד קורצת. כפי שציין/נה gilda, למרצ יש אופי אופוזיציוני ומסורת מרשימה של מאבקים והישגים גם שלא ממסדרונות השלטון. אם אני מתבוננת על הקדנציה היוצאת, אין ספק שאחד הדברים שהיו הכי חסרים בתל אביב זה אופוזיציה. אופוזיציה היא אורגן דמוקרטי רב-משמעות, וביחד עם כלב שמירה אחר - התקשורת - היא יכולה להגיע להישגים שחורגים מהסמכויות הקונקרטיות שאין לה.

   

  אם כן, אופוזיציה היא לא מילה גסה ואני בטח לא חוששת ממנה. עם זאת, לא בכדי נמנעה מרצ לאורך כל הקמפיין מלהתחייב מה יהיו מהלכיה לאחר הבחירות. למעשה, שימו לב שהמפלגה היחידה שנתנה התחייבות בסגנון "ריד מיי ליפס" לישיבה באופוזיציה היא מפלגתו של רון לוונטל, שלא נבחר.

   

  ולכן, מצד שני, יש לבחון מהן האפשרויות הגלומות באופציה הקואליציונית. צודקים גדי ואחרים שאיבחנו את הבעייתיות של חוסר השיניים של האופוזיציה לא באישיותו של ראש העיר ואפילו לא במספר חברי הקואליציה, אלא במבנה השלטון המקומי. מסיבות היסטוריות שלא כאן המקום לפרטן, פקודת העיריות היא החוק הקונסטיטוציוני היחיד שלא נכתב מחדש עם כינונה של ישראל כדמוקרטיה. זוהי פקודה מנדטורית, שלא לומר קולוניאליסטית, ונראה כי לשלטון המרכזי עם קום המדינה היה נוח להשאיר את השלטון המקומי תלוי לחלוטין בו, באמצעות שריף מקומי. מספר שרי פנים וחברי כנסת כבר ניסו לגבש רפורמה כוללת בנושא, אך נכשלו מסיבות פוליטיות.

   

  מתן כתב שצדק, שקשה להשפיע מהאופוזיציה וקשה גם כשותף בקואליציה. בגלל כל אלה, השאלה אם נוכל להשפיע יותר לכיוון האג'נדה שלנו בפנים או בחוץ היא לא שאלה של נאמנות לעקרונות או לבוחרים. דווקא מתוך נאמנות כזאת, זוהי שאלה שחייבת להיבחן לגופן של נסיבות וקוניקטורות פוליטיות, ולא א-פריורית. אין שום דבר מקודש מהותני בקואליציה או באופוזציה, מלבד עצם קיומן, והתשובה תהיה חייבת להינתן, לכשתבוא העת, באופן קונקרטי על פי מה שעומד על הפרק.

   

  בכל מקרה, קואליציה או אופוזיציה, אני מתחייבת כאן להיות נאמנה בתקופת כהונתי לא רק לתפיסת עולם, אלא לפרקטיקות הממשיות הנגזרות ממנה. אני גם מבטיחה לכם, שבכל מקרה קולה של מרצ לא יידום, והיא תעמוד על המשמר בלי פחד כמו שתמיד ידעה.

  דרג את התוכן:

   תגובות (12)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     24/11/08 21:42:

   אגב שינוי, את באה ביום שישי לפארק קרית ספר?
     22/11/08 22:35:

   תמי היקרה - עצרי. אל תעשי את זה. אל תעשו את זה.

   אל תשבו עם חולדאי.

   אין הפכים גדולים יותר ממכם ומחולדאי. האיש הוא קפיטליסט קיצוני שביבי לידו נראה כמו תמר גוז'נסקי. הוא איש של כפיה ולא של הידברות. עיריית תל אביב בראשותו היתה ותהיה מקום שאין בו פשרות, אין בו התחשבות ואין בו דאגה לאף אחד מלבד חבריו העשירים.

    מדיניות החורבן שהוא הוביל ומוביל, ליפו, לכפר שלם, לשכונות הדרום, לצעירים, לתחבורה הציבורית ולאיכות הסביבה - לא תשתנה בגלל אנשים טובים כמוך. אנחנו צריכים אותך באופוזיציה, עם יאפא ועיר לכולנו, להילחם למעננו.

    תמי, כמי שיש לו פינה חמה בלב למר"צ, ומי שתמיד ראה את עצמו כשותף אידיאולוגי למר"צ - אסור לכם ללכת עם חולדאי. אם תעשו את זה תבגדו בפעם השניה והאחרונה בציבור הבוחרים שלכם (לאחר שעשיתם זאת, עם יעל דיין, בקדנציה האחרונה).

    מפתה להיכנס לקואליציה, מפתה "להשפיע מבפנים" - אבל שאלי את עצמך: האם "השפעתם מבפנים" בקדנציה האחרונה?

   האם אפשר בכלל להטות את החולדה(אי) לאיזה כיוון אחר מאשר הוא שואף ללכת אליו?

   תמי - אל תלכו איתו! אל תבגדו בנו, הציבור שמאמין בכם ותומך בכם! 

    שרתו את תל אביב באופוזיציה! 

     22/11/08 22:11:

    

   תמי, קודם כל ברכות על הפתיחות. היא בהחלט ראויה להרבה הערכה ומקווה שתמשיך ללוות אותך גם אחרי כמה שנים בפוליטיקה.  ולעצם העניין. עירית תל אביב בראשותו של חולדאי מתנהלת בדומה לבסיס צבאי. מפקד הבסיס הוא שמחליט ומי שמתאים לו צריך להתיישר לפיו. אין דרך אחרת. כנראה שגם לא תהה. ולכן, הצורה היחידה לשרת את ציבור הבוחרים של מרצ (ואת שאר התושבים בעיר) היא ישיבה באופוזיציה לוחמת. עיריית תל אביב היא קן צרעות ונחשים מהגרועים ביותר במקומותינו. ניקויו של הקן הזה אכן דורש עבודה מאומצת וקשה. אם תחליטו להצטרף (ומגישושים שערכתי עם מיטל ועם אחד מראשי הסיעה הארצית אני מבין שזו הכוונה), התוצאה תהה עגומה: במישור המקומי לא תוכלו לשנות דבר ובמישור הארצי הפגיעה במרצ תהה קשה. לא שזה ממש משנה, אבל כמי שגדל על ברכי המפלגה הזאת (סבי ז"ל היה פעיל בהתנדבות במפ"מ ולאחריה במרצ כל ימי חייו ודודתי הייתה חברת מרכז במשך שנים רבות), אין לי ספק כי חבירה שלכם לחולדאי תמנע ממני להצביע עבור מרצ בבחירות הארציות. מניח שאם היית מבלה את יום הבחירות בקלפי בו אני הייתי ורואה את שומר בית הספר בן ה-60 (עובד קבלן של עריית תל אביב) שחויב לעבוד 16 שעות ברציפות (אחרת הוא היה מפוטר) ההחלטה שלך בנושא ההצטרפות לחולדאי הייתה די ברורה.  מקווה כי תעשו את הבחירה הנכונה.   
     22/11/08 21:43:


   עמיצי - בהחלט יהיה מעניין ואנחנו מתכוונים לתרום לעניין ולא להרדים את הקדנציה.

    

   שמואל, linktree ונעמה - באמת תודה. מעניין איך דברים שמרגישים לי טבעיים ומובנים מאליהם, אינם בהכרח כאלה.

     21/11/08 20:25:

   מצטרפת לתגובה של linktree. הרי ברור לכולנו שההחלטה האם להכנס לקואליציה לא באמת תוכרע על ידי טוקבקיסטים... אבל השיתוף שלך בהתלבטויות ובתהיות הוא אכן מרתק, ובאופן אישי אני רואה בו סימן לרצינות ופתיחות. מהמעט שאני יודעת נשמע לי שישיבה באופוזיציה תקשה עליכם לפעול באמת, ואני רוצה להאמין שאתם יכולים להכנס לקואליציה בלי להפוך לעושי דברו של חולדאי.

     21/11/08 19:01:

   מעבר לעובדת הנושאים שעל הפרק,

   מרתק לעקוב אחרי החוויה הדמוקרטית שלך והשקיפות הזו מעבירה לי תחושה טובה, שיש נבחרים שלוקחים ברצינות את עניין היותם נבחרי הציבור וזה לכשלעצמו משמח מאוד.

    

     21/11/08 16:39:

   תמר אני שמח שאת שואלת אותנו

   קראתי את הכתבה בידיעות תל-אביב

   כמוך הצבעתי מרצ - דב חנין וכן צריך לשים גבולות לחולדאי

   אבל כדי לישם את מה שטוב לתושבי יפו-תלאביב אפשר

   להצטרף לקואליציה בתנאי שיש קוי ייסוד ברורים

   למשל מציאת פתרונות ל497 צוי פינוי של עמידר ב-יפו

   גם אם היינו מקבלים 31 מנדטים לא בטוח שהיינו מישמים

   את כל מה שהתחייבנו לכן הבעיה לא כמות המנדטים

   אלה מחויבות לא רק לצעירים

   אפשר ללחוץ על חולדאי וזה תפקידכם

   יש לי בטחון שתלמדי מהר את תעלולי השלטון בעירייה

   ואנחנו נעזור לך

   שמואל 

     21/11/08 15:10:


   אהמ, ריד מיי ליפס. גם "עיר לכולנו" התחייבה על אופוזיציה במידה וחולדאי ייבחר. זו גם הסיבה שההליכה לקואליציה אפילו אינה נשקלת.

   בסה"כ המצע של "עיר לכולנו" ושל מרצ הוא די דומה.מעשית, אם מסתכלים על המנדטים, תהיה קדנציה לא כזאת קלה לחולדאי. בין תומכי "רוב העיר" יש הרבה צעירים שהצביעו דב חנין. גם בין תומכי מרצ. כך, בנושאים רבים תהיה לחולדאי קואליציה אופוזיציונית. יהיה מעניין.

     21/11/08 15:08:


   גדי, תודה.

    

   אמיתי, לי עצמי עוזר לפעמים לסדר גם דברים שידעתי בסדר הנכון על פי הנסיבות המשתנות, זה עוזר לי לחזור לבסיס ולשפוט את המציאות לפי הנחות היסוד המוחלטות. התנהלות אישית שלי ולא מתיימרת לחנך אף אחד. לא הבנתי איך מהאייטם שהבאת הבנת שמיטל "כבר" סגנית.

    

   ויהודה, מסכימה איתך במאה אחוז, וזו גם תהיה אמת המידה שלי, בכפוף לסיטואציה הפוליטית כמובן.

     21/11/08 14:44:


   פיספסתי את הסבב הראשון של "קואליציה / אופוזיציה, כן או לא?".

   איני בכת ו/או גוף קיצון המקדש (אופוזיציה) או מוציא מן המחנה קמאית (דב חנין, רון חולדאי).

    אני במרצ במידה מרובה בנסיון לממש האותיות העומדות עבור "רציונאל".

   למרצ תל אביב-יפו אמורים להיות עקרונות, סדר יום, במקרה זה עירוני מקומי.

   הדרך הנכונה והקשה לתרגם את התאוריה לרשימה קונקרטית מהאמור להתבצע בעיר בחמש השנים הבאות.

   הענות או אי הענות לרשימה זו תכריע אצלי, אופוזיציה או קואליציה.

     21/11/08 14:33:

   את כל זה ידענו כבר קודם.

   אגב, בזמן שאת מתלבטת בפומבי נראה שהעיתונות כבר הבינה שאתם בפנים, ושמיטל להבי קיבלה ג'וב של סגנית בשכר

     21/11/08 13:02:


   תמי,

   כבר עכשיו את פורצת נתיבים חדשים בשיח הדמוקרטי עם הבוחרים שלך. סומכים עליכם ומחזקים את ידיכם, וכמה טוב להצביע מרצ.

   שבת שלום,

   גדי

   ארכיון

   תגיות

   פרופיל

   תמי זנדברג
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין