כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  בריאות

  מאמרי בריאות & רפואת שיניים: ריח רע מהפה? כל הפתרונות!

  1 תגובות   יום חמישי, 27/11/08, 09:13

  ריח רע מהפה? כל הפתרונות!

  מאת אבי כץ

  עשו לעצמכם טובה והשקיעו 5 דקות מזמנכם ואולי תשנו את חייכם ותצליחו להעלות פלאים את ביטחונכם העצמי. אני השקעתי וזה שינה את החיים שלי מן הקצה אל הקצה.

  הדברים הבאים נכתבו ע"י פרופ' מל רוזנברג שהוא מומחה גדול בתחום ריח הפה.
  אני הוספתי פה ושם הערות וטיפים מועילים. הוספות שלי - צוינו.

  קודם כל, איך אתם בכלל יודעים שיש לכם ריח רע מהפה ואתם לא סתם מדמיינים?

  הדרך הטובה ביותר לדעת אם באמת יש לכם ריח רע מן הפה היא לתת ל"איש אמון" - חבר קרוב או בן משפחה - שיבדוק זאת. ספרו למשל עד 20 ממרחק של 20-30 ס"מ לידו.
  בדיקה עצמית הוכחה כלא מהימנה.

  אגב, אחד מכל ארבעה אנשים (25%) סובל מריח רע מן הפה, בדרגות משתנות.

  מקורות לריח רע מהפה:

  המקור העיקרי לריח פה (85-90%) הוא בפה עצמו, כאשר הלשון מהווה את הגורם העיקרי, וגורמים נוספים הם שחזורים דנטליים לקויים (כתרים, סתימות), דלקות חניכיים, כיבים, תותבות לא נקיות וכו'. המקור השני בשכיחותו הוא האף (5-10%; סינוסיטיס, דלקות בחללי האף), ואילו השקדים, כפי שמקובל על רוב החוקרים, נחשבים כתורמים ל- 3-5% ממקרי ריח הפה. גורמים שוליים נוספים לריח פה הם מחלות כלליות שונות (ריאות, כבד ועוד), אך מדובר באמת בתופעות נדירות.


  אז מה מומלץ לעשות?

  1. צחצוח שיניים ושימוש בחוט דנטלי - מומלץ לצחצח שיניים לאחר כל ארוחה גדולה, או לפחות פעמיים ביום (בוקר וערב). מומלץ גם לבקש הדרכה מהשיננית, כדי להקפיד על טכניקת צחצוח נכונה. גם שימוש בחוט דנטלי הוא חיוני, כדי להסיר את רובד החיידקים שבין השיניים ובין החניכיים לשיניים.

  *המלצה חמה שלי*: קיימות משחות שיניים רבות אולם מעטות מהן באמת יעילות כנגד ריח פה. משחת השיניים הנחשבת ליעילה ביותר כנגד ריח פה היא של אוקסיפרש (Oxyfresh).
  לא, זאת לא פרסומת ואני לא מאוקסיפרש. דבריי מבוססים על ביקורות ועובדות.
  הנה שתיים, אחת מ"מעריב" ואחת מ"ידיעות אחרונות":
  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3332363,00.html
  http://www.idha.org.il/page.asp?page_parent=359

  המוצרים של אוקסיפרש (מנקה הלשון, משחת השיניים ומי הפה) נחשבים לטובים ביותר כנגד ריח פה, ולא לחינם.

  2. ניקוי לשון - צחצוח שיניים ושימוש בחוט דנטלי אינם מספיקים. מאחר והלשון היא גורם מרכזי בריח פה, מומלץ להשתמש במנקה לשון פלסטי ייעודי לאחר צחצוח השיניים. רוב החיידקים הגורמים לריח רע מן הפה נמצאים בחלק האחורי ביותר בלשון (כ-90% נמצאים בשליש האחורי של הלשון) ולכן חשוב מאוד להגיע עם מנקה הלשון עמוק ככל האפשר. בתחילה עלול להיווצר מעט רפלקס הקאה, ולכן יש להשתמש במנקה הלשון בזהירות, אך לרוב רפלקס זה נחלש עם הזמן. יש לנקות בזהירות, כדי לא לפצוע את הלשון, תוך הימנעות מפגיעה בשורת פפילות טעם דמוית V (הנמצאות בחלק האחורי ביותר של הלשון). על הניקוי להתבצע במספר תנועות גריפה מבפנים החוצה, תוך לחץ קל על הלשון. ניתן למצוא מנקי לשון ייעודיים בבתי המרקחת. כדאי לחפש אחר מנקה לשון ללא סיבים (העשוי פלסטיק בלבד).

  הערה שלי: חשוב לקנות מנקה לשון טוב. חשוב שהוא יהיה ללא סיבים (המצויים למשל על מברשות השיניים, אלא פלסטיק בלבד). אני משתמש במנקה לשון של אוקסיפרש.

  3. גרגור שטיפת פה אפקטיבית - מומלץ לגרגר שטיפת פה (עדיף סוג שהוכח כיעיל כנגד ריח פה) לפני השינה, עדיף כאשר הראש מוטה לאחור והלשון מעט בולטת, כדי לחשוף את החלק האחורי של הלשון לחומר השטיפה. לאחר מכן אין לשטוף את הפה, אלא לירוק את השטיפה וללכת לישון כששארית השטיפה נשארת בפה. כמו כן, לא מומלץ להשתמש בשטיפת הפה מיד לאחר צחצוח השיניים, משום שהסבון שבמשחת השיניים סותר מעט את פעולתם של חומרים הנמצאים בחלק גדול משטיפות הפה (כדאי לצחצח שיניים לאחר ארוחת הערב, ולהשתמש בשטיפת פה רק מאוחר יותר, לפני השינה). חשוב מאוד לגרגר שטיפת פה גם בלילה (ולא רק בבוקר) כי זה משפיע גם על היום שלאחריו. עדיף לא להשתמש בשטיפות פה המכילות אלכוהול, כיוון שאלכוהול מייבש את הפה ועלול להגביר את ריח הפה. כדאי לבקש מרופא השיניים או השיננית שלך המלצה לשטיפת פה טובה ונטולת אלכוהול.

  המלצה אישית שלי: מי-פה של אוקסיפרש (Oxyfresh). אולי מעט יקר אבל באמת נחשב לטוב ביותר (קנו את גרסת ה-Patented Zinc - היעילה לזמן הארוך ביותר). אין צורך למלא יותר מפקק אחד.

  4. שתייה מרובה של מים - מסייעת להפחית את יובש הפה, שהוא גורם סיכון לריח פה.

  5. לעיסת מסטיק נטול סוכר - מומלצת כאשר הפה יבש מהרגיל או לאחר שאכלת ארוחה אך אין באפשרותך לצחצח שיניים. עם זאת, לא כדאי ללעוס מסטיק למשך זמן רב או מספר רב של פעמים ביום, כדי למנוע נזק למפרק הלסת (4-5 דקות של לעיסה מספיקות).

  *טיפ חשוב שלי*: מומלץ מאוד "להחנות" את המסטיק בצידי הפה וללעוס אותו מידי כמה דקות לשניות ספורות כדי ליהנות מפה רטוב זמן רב ככל האפשר.

  6. תזונה נכונה - מומלץ לאכול ארוחת בוקר בריאה (לחם מלא, דגנים, סלט, אגוזים) שתסייע לגרד את השכבה יוצרת הריח שהצטברה על הלשון במשך הלילה. כמו כן, אם נוצר ריח במהלך היום כדאי לאכול, מעבר לארוחות המסודרות, גם חטיף קל מדי פעם (חטיף גרנולה, למשל), כדי להגביר את זרימת הרוק וכדי לגרד מעט את השכבה יוצרת הריח שעל הלשון.

  7. הימנעות מגורמי סיכון - עישון ושתיית אלכוהול נמצאו כגורמים המגבירים ריח פה. יש לנסות ולהימנע גם מתרופות מייבשות (במידת האפשר, ולאחר ייעוץ רפואי) ומצבים הידועים כגורמים ליובש פה (כגון מצבי לחץ). לאדם הסובל מלחץ (שיכול להיות לחץ לימודי, חברתי וכו') מומלץ לשקול גם טיפול פסיכולוגי שיסייע בלמידת דרכים להתמודדות.

  חשוב לדעת! ריח פה אינו נעלם תוך יום. יתכן ותאלצו לחכות גם שבועיים עד לקבלת תוצאות.

  אם עזרתי לאדם אחד להעלות את בטחונו העצמי, את מעמדו החברתי, להתחתן, להתקבל לעבודה או להעלות את תכיפות יחסי המין שלו - הצלחתי.

   

  מקור המאמר: www.articles.co.il מאמרים.

  תוספת שלי למאמר 

   בריאות היא לא דבר מובן מאליו, כושר גופני לקוי גורם לבריאות לקויה.  פעילות גופנית היא דרך מצויינת לשיפור איכות החיים והמצב הבריאותי .

   תזונה נכונה ודיאטה מתאימה  הם בעלי חשיבות מכרעת לבריאות תקינה. בדקו עצמכם במחשבון משקל, שיראה לכם את טווח המשקל הרצוי. ויתריע אם אתם בעודף משקל

  תפריט דיאטה מתאים יכיל את כל אבות המזון. אבות המזון הם מרכיבי המזון החיוניים בתפריט הדיאטה שלנו.  איש מקצוע, דיאטן הוא הכתובת לבנייה ולתיכנון תפריט דיאטה מתאים.

  יוגה היא פעילות גופנית מומלצת, מחקרים מראים שיוגה עשויה לסייע בהורדת לחץ דם 

  גם לתפריט דיאטה יש השפעה על רמת הכולסטרול, רצוי שאיש מקצוע יתאים לכם תפריט דיאטה אישי. תשקיעו היום בבריאות וההשקעה תחזיר את עצמה כפליים בעתיד.

   מאמן כושר אישי מבצע אימון  אישי להצלחה. התחילו עוד היום לבצע פעילות גופנית, אם קשה לכם אז מאמן כושר אישי הוא פתרון בכדי להניע את התהליך. מאמן כושר אישי הוא שותף מלא לדרך הכושר שלכם. אז איחולי  כושר בריאות ואושר ...

   


  דרג את התוכן:

   תגובות (1)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     26/3/09 04:20:


   שלום אבי,

   צורם בעיני האופן בו אתה משלב בין המלצות שאני כתבתי במקומות אחרים לבין המלצות שלך על מוצרים מסחריים, כאשר ההפרדה בין הדברים אינה ברורה וחד משמעית. לכן אשמח אם תוכל להסיר את שמי מהרשימה שלך. תודה!

   ארכיון

   תגיות

   פרופיל

   בריאות
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין