כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  משגיח כשרות

  בלוג שעוסק בדברים שמעניינים אותי ומעסיקים אותי, שזה אומר חילונים וחרדים, ישראליות, כנסת, זכויות אדם ודמוקרטיה (איור: עמוס בידרמן, הארץ)

  0

  הבחירות מגלות עליך הכל

  11 תגובות   יום שלישי, 9/12/08, 23:11

      Big Brother is Watching You. צילום: Cristiano Betta. מתוך: flickr 

   

  גם בבחירות הקרובות ידלוף פנקס הבוחרים לאינטרנט. כך יוכלו חוקרים פרטיים, אנשי עסקים וסתם נוכלים לעדכן את הפנקסים הקודמים ולהעזר בהם כדי לדעת עלינו הכל

   

   

  יש לך עדכון. בראשית השבוע הודיע משרד הפנים על הצגת פנקס הבוחרים לציבור. המשרד פנה לאזרחי ישראל לנצל את ההזדמנות ולוודא שלא נשמטו מהפנקס. אלא שפרסום פנקס הבוחרים הוא גם יום חגם של כל מי שנזקקים באופן קבוע למידע נרחב וחודר לפרטיות על  אזרחי ישראל. הפנקס דולף בקביעות לחוקרים פרטיים להאקרים ולאנשי עסקים, ומאפשר לעדכן את המאגרים הקודמים. בין הפרטים הנגישים: שם, מספר תעודת זהות, כתובת, מספרי טלפון ותאריך לידה.

   

         Listas de electores. צילום: a-Andres. מתוך: flickr

  המפלגות אשמות? דוברת משרד הפנים, סבין חדד, מסבירה ש"במערכות בחירות קודמות המידע הועבר בניגוד לחוק לגופים שאינם רשאים לקבלו, על ידי אחד הגופים שקיבלוהו בהתאם לחוק". הגופים אליהם מתכוונת חדד הן המפלגות שנזקקות לפנקס הבוחרים במהלך מערכת הבחירות.

  אגרון 2009. "אני שונא אנשים ששומרים הכל לעצמם. אני נהנה לעזור למי שצריך" אמר לפני שנה קטין שהתראיין לאתר חדשות הגולשים "סקופ", והסביר למה הוא חש צורך לסייע בהרחבת השימוש במאגרי המידע הפרוצים של מרשם האוכלוסין ופנקס הבוחרים. הקטין כתב מדריך לתוכנת אגרון, שהיא התוכנה המאפשרת שימוש במאגר המידע וסינון יעיל מאד שלו. הוא לא סבור שסייע לנוכלים שרוצים להתחזות לאחרים. להיפך, הוא טוען שבעבר המאגר היה נגיש רק למומחים, כולל נוכלים. ככל שידעו עליו יותר אנשים הם גם יזהרו יותר.

  עסק של מקצוענים. כתבת "הארץ" אביבה לורי, שערכה בשנת 2000 תחקיר בשאלה איזה מידע מוכנים חוקרים פרטיים לספק, דיווחה: "חלק מהחוקרים הפרטיים מחזיקים, בין היתר, את הקובץ של מרשם התושבים, שהוא רכושו של משרד הפנים ואמור להימצא רק במשרדי ממשלה שזקוקים לו. בכל מקרה הוא אינו נחלת הכלל... בשיחת הטלפון הראשונה עם אלעד דובזינסקי, מנכ"ל והבעלים של "א.ד מידע עסקי" מנתניה, מסרתי את שמי הפרטי בלבד והשארתי את מספר הטלפון. דובזינסקי חזר אלי וקבענו פגישה במשרדו שהתקיימה למחרת. עוד בטרם הספקתי להתיישב הוא שלף פתק עם שם משפחתי ומקום מגורי המדויק. 'את רואה, יש לך עסק עם מקצוענים', אמר דובזינסקי בניסיון להרשים".

   

  The election night blog party. צילום: Ann Althouse. מתוך: flickr

  תקליטורים מתגלגלים. חוקר פרטי סיפר בעבר ל-y-net כמה קל להשיג את תקליטורי פנקס הבוחרים: "ביום הבחירות כאשר כל הפעילים צופים במדגם הטלוויזיה, אפשר להיכנס למטות המפלגות ופשוט לאסוף בקלילות את תקליטורי פנקס הבוחרים הזרוקים שם על הריצפה. אפילו המנקה, או שוטף הרצפות, יוכלו להביא לך תקליטור כזה אם תבקש יפה. לא קשה לאתר עדויות להפרת החוק: כל משרד חקירות פרטי מחזיק עותק של התוכנה הזו. הבעיה היא שלא אוכפים את החוק - לאף אחד לא אכפת".

  לא רק המפלגות. אבל האם באמת רק המפלגות אשמות? לא זה מה שהסביר חזי שאשא ממערך המחשוב במשרד הפנים לחברי ועדת הפנים של הכנסת ב‑7 במרץ 2007. הוא הסביר שבמאגרים באינטרנט יש מידע שלא מופיע בפנקס הבוחרים, כלומר מידע נרחב יותר ממרשם האוכלוסין. הוא סיכם: "כנראה שזה לא מהמפלגות", או לפחות לא רק.  יו"ר הוועדה ח"כ אופיר פינס אמר בתגובה ש"העניין של זליגת מרשם האוכלוסין כולו זה דבר מטורף, אני רוצה לדעת איך זה קרה, שתהיה פניה של משרד הפנים למשטרה".

  העבריין לא נודע. בישיבה הבאה דיווח שאשא לפינס: "הגשנו תלונה לאור הדיון כאן, ואני עשיתי מעקב מול המשטרה. בסך הכל הרגשתי שאני די נודניק כלפי המערכת הזו. סיפרו לי שזה עובר למטה הארצי. בסופו של דבר הודיעו לי שהתיק נסגר, העבריין לא נודע. אלה היו המלים". חברי הכנסת ניסו להבין האם האתר שבו נמצא החומר נסגר. רשם מאגרי המידע יורם הכהן הסביר ש"אין אתר כזה. אתה פשוט מוריד את מאגר המידע אליך למחשב". פינס סיכם ש"אף אחד לא יצא מגדרו כדי לטפל בזה".

  האח הענק. הדליפה של מאגר מרשם האוכלוסין הפכה מבחינת ארגוני זכויות האדם לסמל לדליפת מאגרי מידע. עכשיו נאבקת האגודה לזכויות האזרח ביוזמת משרד הפנים להקים את מאגר המידע הביומטרי שזכה לכינוי "האח הענק" ואילו משרד הפנים טוען שהמאגר יהיה בטוח. באגודה טוענים שמשרד שלא הצליח לשמור על מרשם האוכלוסין, אי אפשר לסמוך עליו שידע לשמור על טביעות האצבע ותמונות הפנים שלנו. עו"ד אבנר פינצ'וק מהאגודה לזכויות האזרח מסביר שהסכנה לפרטיות גדלה ככל שגורמים מעוניינים מצליבים עוד ועוד מאגרי מידע.

  תקליטורים מסומנים. ומה יקרה לפנקס הבוחרים 2009? חדד מוסרת ש"כל פנקס בוחרים היוצא מהמערכת 'מסומן' על פי חוק. במקרה בו תהיה דליפת נתונים לגופים אחרים, ניתן יהיה לאתר את הגורם שהעביר נתונים ולמצות איתו את הדין". כלומר, בתנאי שמישהו באמת ירצה.

   

  m.kashrut@gmail.com

   

   

   
  דרג את התוכן:

   תגובות (10)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     4/2/09 08:45:

   אני שמח שיש מפלגה שהנושא של טכנולוגיית מידע לא נעדר מהמצע שלה

    

   פרטיות

   הפרטיות היא זכות יסודית של כל אדם במדינה דמוקרטית, המעוגנת בחוק הגנת הפרטיות ובחוק יסוד כבוד האדם וחירותו. התנועה הירוקה-מימד תפעל לאכיפת החוקים הקיימים ולתיקונם ככל שיידרש, כדי להבטיח את זכותם של אזרחי ישראל לפרטיות.

    

   התנועה הירוקה-מימד סבורה כי על מדינה נאורה לכבד את האופי האנונימי של האינטרנט, ולא לחבל בו. אנו דוחים מכל וכול את היוזמות החוקיות למעקב אחר אזרחים וזיהוי שלהם. אנו מתנגדים לחוק נתוני תקשורת המאפשר לבלוש אחרי אזרחים ללא צו בית משפט; ליוזמה הידועה כ"חוק המאגר הביומטרי"; ולכל שימוש בטכנולוגיה באופן שפוגע בפרטיות. לתפיסתנו, חוקים כגון אלו מסכנים את הדמוקרטיה בישראל ופוגעים בזכויות האזרחיות של תושבי המדינה.

    

   חלק שורשי מהמצב הזה היא שיש חוקים, אבל הם לא נאכפים. כמו שאמרו קודם - היו יכולות להיות דליפות מטורפות גם מהבנקים - אז למה אין? כי עובדי הבנקים יודעים שמי שידליף פרטים הבנק לכל הפחות יפטר אותו, וסביר שגם יתבע אותם על הפרת אמון וגרימת נזק עסקי. דבר דומה היא יכול להיות לגבי עובדי מדינה. 

    

     16/12/08 10:44:

   צטט: אורי.... 2008-12-16 10:05:14

   =כיום שחר לכל אחד ואחד מאיתנו יש את היכולת

   לרכוש טכנולוגיות שלא היו למערכות המודיעין

   הצבאיות של אף מדינה. והכל על פי חוק.

   ובאמצעים זניחים.

    

   התוצאה של טכנולוגיות אלו היא צבירת מידע אין

   סופית של כולם על כולם.

    

   והיום שחר ה"אח הגדול" הוא רק בטלוויזיה.

    

   ולכן למושג  "האח הגדול"  דרוש מושג תחליפי ועדכני. 

    

   "החמולות"   "אימת החמולות" אולי...

   כל מושג קולע יתקבל בברכה

    

    

    

   נדמה לי שמושג האח הגדול פשוט התעדכן בינתים ומכיל גם תאגידים

    

     16/12/08 10:05:

   לשחר שלום

   לטכנולוגיות שהולכות ומתרגשות עלנו חדשות לבקרים,

   המושג האח הגדול כבר לא קיים!

    

   מה שפעם היה האח הגדול (ממשל על מוסדותיו,

   משרדי חקירות ועבריינים) הוא מזמן נחלת העבר.

    

   והיום ראוי להשתמש במושג החמולות. 

    

   כיום שחר לכל אחד ואחד מאיתנו יש את היכולת

   לרכוש טכנולוגיות שלא היו למערכות המודיעין

   הצבאיות של אף מדינה. והכל על פי חוק.

   ובאמצעים זניחים.

    

   התוצאה של טכנולוגיות אלו היא צבירת מידע אין

   סופית של כולם על כולם.

    

   והיום שחר ה"אח הגדול" הוא רק בטלוויזיה.

    

   ולכן למושג  "האח הגדול"  דרוש מושג תחליפי ועדכני. 

    

   "החמולות"   "אימת החמולות" אולי...

   כל מושג קולע יתקבל בברכה

    

    

    

     11/12/08 17:17:

   צטט: פוציניו 2008-12-11 16:23:27

   והנה עוד נקודה שלא באה לידי ביטוי בכתבה

   עובדים מושחתים של לשכות השרות, - מוכרים

   בכסף מלא כל מאגר נתונים אפשרי ,-לרבות

   נתונים רפואיים סודיים! -

   כן, את זה נוהגים לכנות עיקרון "התפוח הרקוב" ומהעובדה שדלפו נתונים שלא מופיעים בפנקס הבוחרים אפשר להסיק שיש די תפוחים רקובים.

    

     11/12/08 16:23:

   והנה עוד נקודה שלא באה לידי ביטוי בכתבה

   עובדים מושחתים של לשכות השרות, - מוכרים

   בכסף מלא כל מאגר נתונים אפשרי ,-לרבות

   נתונים רפואיים סודיים! -

     11/12/08 15:35:

   צטט: סבבה אגוזים 2008-12-11 15:32:23

    

   אולם במקרה זה הם צודקים - יש סיכונים שלא כדאי ולא משתלם לקחת, והנזק הפוטנציאלי העלול להיגרם לפרטיותם של כלל אזרחי מדינת ישראל ותושביה עצום וגדול לעין ערוך מהתועלת אשר תופק מהמאגר.

   .

   לכן - אני נגד.

    

   תיקון - לאין ערוך  (כמובן... חיוך)

    

     11/12/08 15:32:

   צטט: sard 2008-12-10 21:34:20

    

    ממש לא בטוח שאתה צודק. אבטחת מידע אפשרית, גם במערכות שמקושרות לאינטרנט. זה רק עניין של כמה משקיעים בה.

   עובדה שמאגרי מידע בנקאיים, למשל, לא זולגים בכזו קלות.

    

   ואז פעם בכמה זמן אנחנו שומעים על האקרים שפורצים למחשבי הפנטגון (!) והבית הלבן ושהאתר של בנק ישראל קורס עקב פריצת האקרים, ושנוכלים השתלטו על עשרות/מאות אלפי פרטי חשבון (!) של בעלי כרטיסי אשראי וכולי וכולי.

    .

   לא משנה כמה אבטחה תהיה תמיד ימציאו דרך חדשה לעקוף אותה - בגלל זה חברות אבטחת האינטרנט מרוויחות כל כך הרבה כסף. מספיק שפעם אחת החומר יזלוג החוצה ויצרנו מצב ביש בו לכל אחד תהיה גישה לחומר (ראה תגובה קודמת).

    .

   האם באמת אנחנו רוצים לקחת את הסיכון הזה?

    אני לא בטוח...

    

   מאוד קל לזרוק ססמאות, וגם מאוד קל לאטום את האזניים בפני המתריעים בפתח - כל שכן כאשר כל פגיעה ולו מזערית ככל שתהיה בחופש האינטרנט או בפוטנציאל הפרטיות זוכה לזעקות שבר וחמאס הבוקעות מתוך גדודי הגולשים וקבוצות המאבק למיניהן (כן, זוהי ביקורת).

    .

   אולם במקרה זה הם צודקים - יש סיכונים שלא כדאי ולא משתלם לקחת, והנזק הפוטנציאלי העלול להיגרם לפרטיותם של כלל אזרחי מדינת ישראל ותושביה עצום וגדול לעין ערוך מהתועלת אשר תופק מהמאגר.

   .

   לכן - אני נגד.

     10/12/08 21:34:

   צטט: סבבה אגוזים 2008-12-10 15:28:27


   שום מידע אלקטרוני היום במדינת ישראל ואינו שמור במערכת חיצונית ונפרדת אינו בטוח.

   כך גם לגבי הנתונים הביומטריים - מספיק  שפעם אחרת ייגנב מחשב נישא משטרתי, או שתיפרץ מערכת האבטחה והחומר יזלוג לרשת על מנת להפוך אותו לנגיש לכל.

   מספיק להציב את הקובץ במחשב בעל תכנת שיתוף וכל אדם בעולם יוכל למצוא אותו להוריד אותו ולהפיץ.

   מפחיד, לא?

   חוץ מזה, שנראה שהנתונים הקיימים היום באינטרנט - שם כתובת מספר טלפון וכולי, הם כלכך נפוצים כך שאין טעם אפילו לנסות להילחם בהפצתם. כמה כבר שמות התעדכנו או שונו במהלך השנתיים האחרונות?

   חבל על הזמן ועל הכסף. עדיף להתרכז במניעת יצירת המאגר הביומטרי.

    

    

    

    ממש לא בטוח שאתה צודק. אבטחת מידע אפשרית, גם במערכות שמקושרות לאינטרנט. זה רק עניין של כמה משקיעים בה.

   עובדה שמאגרי מידע בנקאיים, למשל, לא זולגים בכזו קלות.

     10/12/08 19:48:

   צטט: סבבה אגוזים 2008-12-10 15:28:27

    

    

   חוץ מזה, שנראה שהנתונים הקיימים היום באינטרנט - שם כתובת מספר טלפון וכולי, הם כלכך נפוצים כך שאין טעם אפילו לנסות להילחם בהפצתם. כמה כבר שמות התעדכנו או שונו במהלך השנתיים האחרונות?

   חבל על הזמן ועל הכסף. עדיף להתרכז במניעת יצירת המאגר הביומטרי.

    

    

   כתובת משתנה, מספר טלפון משתנה, לפעמים א]פילו שם משתנה, אבל טביעות זהות לא. לכן זה מאגר הרבה יותר בעייתי.

    

    

     10/12/08 15:28:


   שום מידע אלקטרוני היום במדינת ישראל ואינו שמור במערכת חיצונית ונפרדת אינו בטוח.

   כך גם לגבי הנתונים הביומטריים - מספיק  שפעם אחרת ייגנב מחשב נישא משטרתי, או שתיפרץ מערכת האבטחה והחומר יזלוג לרשת על מנת להפוך אותו לנגיש לכל.

   מספיק להציב את הקובץ במחשב בעל תכנת שיתוף וכל אדם בעולם יוכל למצוא אותו להוריד אותו ולהפיץ.

   מפחיד, לא?

   חוץ מזה, שנראה שהנתונים הקיימים היום באינטרנט - שם כתובת מספר טלפון וכולי, הם כלכך נפוצים כך שאין טעם אפילו לנסות להילחם בהפצתם. כמה כבר שמות התעדכנו או שונו במהלך השנתיים האחרונות?

   חבל על הזמן ועל הכסף. עדיף להתרכז במניעת יצירת המאגר הביומטרי.

    

    

   פרופיל

   Shahar Ilan
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין

   פיד RSS

   ארכיון