כותרות TheMarker >
  ';

  אדם לאדם וולף

  ארכיון

  המתנה החריגה שממנה נהנה עדי אלדר

  5 תגובות   יום חמישי, 18/12/08, 16:45

   בתמונה: אחת המשאיות שהוצבה לפני הבחירות בכרמיאל


  ראש עיריית כרמיאל ויו"ר השלטון המקומי, עדי אלדר, נהנה במהלך קמפיין הבחירות של רשימתו מתרומה חריגה ששוויה מגיע לעשרות אלפי שקלים.


  חברת הובלות כרמיאלית בשם 'של-טל הובלות' הנמצאת בבעלות שלום אוחנה, תושב העיר, הציבה שלוש משאיות הובלה גדולות, שעליהן נתלו שלטי בחירות הקוראים לתמיכה באלדר. המשאיות עמדו במשך תקופה של בין 21 ימים לחודש בכניסות הראשיות של העיר כרמיאל.


  בבירור עם חברת של-טל הובלות עלה כי מחיר השכרת משאית אחת שכזו, בנפח של 20 טונות, ליום אחד מגיע ל-1,800 שקלים לא כולל מע"מ. חישוב מהיר מעלה ששווי הפרסום ממנו נהנה אלדר מהחברה בבעלות אחנה מגיע ללא פחות מ-113,400 שקלים, לא כולל מע"מ. זאת על-פי תעריף השכרת משאית של 20 טונות ליום אחד, השכרה הכוללת אפשרות ל-9.5 שעות עבודה נטו. כל זאת על-פי חישוב ולפיו המשאיות המדוברות הוצבו בכניסות לכרמיאל במשך 21 ימים - 24 שעות ביממה.


  על המשאיות שהוצבו בכניסות לכרמיאל היו רשומים הפרטים הבאים: "חברת חולית בע"מ, טל': 08-6467012, 08-6467011". אולם בבדיקה מקיפה עם רשם החברות עלה שהמשאיות המדוברות נמכרו לחברת שלטל הובלות בע"מ בבעלות שלום אוחנה.

   
  על-אף התרומה המדוברת ועל-אף שאוחנה אירח בביתו חוג-בית של תומכי אלדר לפני הבחירות, לא פסל עצמו אלדר מלהשתתף בישיבת המועצה הראשונה, שהתקיימה לאחר הבחירות ושאחד מנושאיה היה אישור הקצאת מגרש לחברה שבבעלות מקורבו אוחנה.


  במכתבה של מנכ"ל עיריית כרמיאל, חנה קובל, אשר הזמין את חברי המועצה לישיבה בתאריך 9.12.08, הובאה לאישור המועצה בקשה של חברת של-טל הובלות בע"מ להקצאת קרקע להקמת מוסך למשאיות החברה. סעיף 10 לסדר היום: "בקשת חב' שלטל הובלות בע"מ להקצאת קרקע להקמת מוסך למשאיות החברה".


  מדובר במגרש על שטח של 5.3 דונם באזור התעשיה של כרמיאל. הבקשה נדונה מבלי שיצא מכרז על הקצאת הקרקע מכוח התקנות לאזורי עדיפות א'. הגדרת כרמיאל כאזור עדיפות א' אמורה לפוג ב-31 בדצמבר עד לדיון מחודש שיאשרר את ההגדרה מחדש.


  בתשובה לדרישה מפורשת לפסול עצמו מלדון באישור הבקשה ומלשהות בחדר הישיבות במהלך הדיון בבקשה, סירב אלדר לעשות זאת.


  בקשותיהם של חברי האופוזיציה במועצת עיריית כרמיאל לקבל לידיהם את פרוטוקול ישיבת המועצה, שבה אושרה בקשת של-טל להקצאת הקרקע, נתקלו בסירוב מוחלט. לדבריהם, נאמר להם כי יקבלו את הפרוטוקול בתוך מספר ימים, אך עד עתה (18.12.08), יותר משבוע לאחר אותה ישיבה, הם לא קיבלו את הפרוטוקול לידיהם.


  לדבריהם, גם בקשתם מהמנכ"ל חנה קובל, לצלם את הפרוטוקול של הישיבה, שנכתב בכתב יד, נתקלה בסירוב. "היא אמרה לנו שהיא לא חייבת לעשות זאת", אמר לי אחד מחברי המועצה.


  גורמי אופוזיציה בכרמיאל עטו על הסיפור כמוצאי שלל רב. הם אף הגדילו לעשות והגישו תלונה במשטרה על עבירת שוחד שקיבל, לכאורה, אלדר מאוחנה. התלונה אף לוותה במכתב מנוסח בידי עורך דין שנשלח לראש אגף החקירות והמודיעין במשטרה, ניצב יוחנן דנינו.


  אמנם אני משפטן קטן מאוד, אבל קשה לומר שהיתה פה עבירת שוחד. מתנה בגובה חריג לקמפיין - כן. שוחד - ממש לא. בעבר קבע מבקר המדינה כי במקרים של תרומות חריגות שכאלה לקמפיין הבחירות ייחשב הסכום שנתרם כחלק מן השקלול הכולל של הסכום שהיה מותר למועמד או לרשימה להוציא. משמעות הדברים: אם אותה תרומה גרמה לחריגה בסכום, או נוספה לחריגה שכבר הייתה - הרי שהמועמד או הרשימה ייקנסו על כך.


  נקודה נוספת שראויה לציון כאן היא סירובו של אלדר לצאת מן הדיון בבקשה של שלום אוחנה להקצאת קרקע למרות ניגוד העניינים שבו היה נתון.

  בהחלטה שנגעה לחשש לניגוד עניינים של ראש עיריית רמלה, יואל לביא, ששכר לצרכיו הפרטיים עורך דין המעניק שירותים לעירייה נקבע כי פעולה שכזאת של ראש עיר "עלולה לפגוע באמון הציבור בהתנהלותה של העירייה ובשיקוליה" (לשון החלטת הוועדה למניעת ניגוד עניינים). נראה שגם כאן עלול הדבר לפגוע באמינות העירייה.

   
   

  דוברת עיריית כרמיאל, לביאה שלו-פישר, מסרה בתגובה: "לצערי הרב, יש גורמים בעיר שטרם הסכינו עם העובדה כי הבחירות מאחורינו, והם מנסים בכל דרך לפגוע בשמו הטוב של עדי אלדר, שהתושבים בחרו בו לתפקיד ראש העיר בפעם החמישית.

  לגופו של עניין, הנושא הוא תמוה למדי, שכן במשך 20 השנים האחרונות, כל בקשה להקצאת קרקע שהוגשה לעיריית כרמיאל על-ידי כל גורם יזמי, המספק מקורות תעסוקה, אושרה על-ידי מועצת העיר, כל עוד החברה עומדת בתנאי החוק ובתנאי רישוי עסקים וכך בדיוק נעשה גם כלפי חברה זו שהגישה את הבקשה להקצאת קרקע הרבה לפני הבחירות דרך החברה הכלכלית.

  נכון לרגע זה לא ידוע לנו על תלונה כל שהיא שהוגשה למשטרה ובכל מקרה זו תלונה קנטרנית, חסרת ביסוס עובדתי".

  שלום אוחנה סירב להגיב באופן רשמי אך הודה בפני שהמשאיות הוצבו עם שלטים של אלדר – לטענתו לשבוע בלבד.


   

  גורמים בכירים בחברה הכלכלית של כרמיאל אישרו שמדובר שבקשתו של אוחנה הוגשה לפני זמן רב והוסיפו שמדובר באינטרס של העיר כרמיאל שמשוועת לעסקים חדשים שייפתחו ויתפתחו בה. לדבריהם, אין עד היום בכרמיאל אף מוסך המטפל במשאיות. "מי שמנסה למנוע את זה מתוך מועצת העיר 'יורה לעצמו ברגלים'", אמר.

   


   

  ועדיין, האם לא היה זה פסול שראש העיר לא פסל עצמו מן הדיון באישור הבקשה?

  דרג את התוכן:

   תגובות (5)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     19/12/08 12:24:

   צטט: ש.ר.ה 2008-12-19 11:36:49


   א  כל הכבוד על העירנות האזרחית

   ב  זה מה שאתה עושה בשעות הפנאי??

    

   זאת העבודה שלי.

     19/12/08 11:36:


   א  כל הכבוד על העירנות האזרחית

   ב  זה מה שאתה עושה בשעות הפנאי??

     18/12/08 23:13:

   צטט: _שוקי_ 2008-12-18 21:10:51

   האם הידיעה הזו פורסמה בעוד מקומות?

    

    

   כמובן. אצלנו באתר "חדשות מחלקה ראשונה" - מוזמן להיכנס כאן

   איציק

     18/12/08 21:10:
   האם הידיעה הזו פורסמה בעוד מקומות?

   פרופיל

   בוחצ'בסקי
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין

   תגיות

   חדשות מחלקה ראשונה