כותרות TheMarker >
  ';

  אריק כרמון

  מידע על אריק כרמון תוכלו לקבל בבלוג הזה.

  מאמרים אקדמאים על דמוקרטיה בישראל

  1 תגובות   יום רביעי, 24/12/08, 10:59


  שלום לכל הקוראים.

  צרפנו לדף זה מספר מאמרים אקדמאים שהתפרסמו על ידי המכון הישראלי לדמוקרטיה.

  מאמרים מעניינים ששופכים אור על תחומי עניין מאוד בוערים בחברה הישראלית.

  להלן המאמרים:

  מאמר על שר המשפטים - "הכנסת חוללה בשבוע שעבר מהפכה חוקתית בקבלת הצעת חוק פרי יוזמת שר המשפטים הקוצבת את כהונת נשיאי בתי המשפט, כולל כהונת נשיא בית המשפט העליון לשבע שנים.  לכאורה מדובר בהצעת חוק הגיונית המשווה את תנאי הכהונה של נשיאי כל בתי המשפט לכהונה אחת בת שבע שנים, תקופת כהונה הקיימת לגבי משרות בכירות אחרות כמו נשיא המדינה. למעשה, משמעות החוק היא מהפכה חוקתית שגוררת עימה (כך נכתב במפורש בדברי ההסבר של היועץ המשפטי של וועדת חוקה, חוק ומשפט לקראת הדיון בוועדה) גם ביטול נורמה חוקתית מנהגית המלווה אותנו מאז קום המדינה על פיה לכהונת נשיא בית המשפט העליון נבחר באופן אוטומטי ותיק השופטים בבית המשפט העליון.  "

  מאמר על ממשל - "כאשר מדברים על "סוגי משטרים", או על "שיטות ממשל", הכוונה היא בעצם לטיב היחסים ומאזן הכוחות ההדדי בין הרשות המבצעת לרשות המחוקקת. מרבית מדינות העולם נחלקות לשני סוגי משטרים: פרלמנטרי ונשיאותי. בין שני סוגים "טהורים" אלה ישנם מספר סוגי כלאיים של משטרים. כיצד ניתן להבחין בין משטר פרלמנטרי למשטר נשיאותי?"

  מאמר על שבת - " זכותו של עובד לשבות בשבת. זכותו של עובד שאינו יהודי לשבות ביום המנוחה הדתי שלו. לא יופלה עובד שומר שבת בקבלה למקום עבודה או בקידום בה. בעל עסק עצמאי לא יעסיק עובדים בשבת. מקומות עבודה הפועלים בשבת יעסיקו אנשים בשבתות על בסיס של תורנות, ויאפשרו לשומרי שבת, במידת האפשר, תעסוקה ששכרה גבוה יותר במשך השבוע."

  מאמר על זכויות אדם - "זכויות האדם הן רעיון מודרני. המציאות המודרנית, שכולנו חיים בה, שונה שינוי מהותי מן המציאות הטרום-מודרנית או הימי-ביניימית. עד כדי כך, שאנו מתקשים להבין כיצד באמת חיו, חשבו ופעלו אנשים טרום-מודרנים. לשם המחשה, פשוט נסו לדמיין עולם שבו כמעט שום אדם לא עזב, מעולם, עד יום מותו, את כפר הולדתו; עולם שבו כל אדם נולד, חי ומת במקום שבו נולד ומת סבא שלו; עולם שבו כמעט אף אחד לא יודע לקרוא ולכתוב; עולם שבו לאחר שקיעת השמש משתרר חושך מוחלט. אלה כמובן רק דוגמות קטנות. החברה המודרנית נבדלת מן החברה הטרום-מודרנית באופן רדיקלי, ובכל תחומי החיים: הכלכלה, החברה, המשפט, המערכות הפוליטיות והתרבות."

  מאמר חופש הביטוי - "חופש ביטוי הוא אחד הערכים החשובים במשטר דמוקרטי. חופש הביטוי תורם להתפתחות האישית ולמימוש העצמי של האדם, ובכך הוא נחשב לגרעין של עקרון האוטונומיה. חופש הביטוי תורם לחשיפת האמת – הדרך היעילה ביותר להילחם בשקר אינה דיכויו, אלא חשיפת האמת ועימות גלוי בינה לבין השקר. חופש הביטוי תורם לפתרון הבעיות החברתיות, הפוליטיות והכלכליות בדרכי שלום. בהיעדר האפשרות לביטוי חופשי קיימת סכנה שהאנשים יפנו לנקיטת אמצעים אלימים לביטוי עמדתם. "

  מאמר על שחיתות בישראל - "בשנים האחרונות התפרסמו מקרים רבים של שימוש מושחת בכוח השלטון. שחיתות שלטונית פוגעת בעקרונות בסיסיים של צדק, באיכות המשטר, בלכידות החברתית ובאיכות חייהם של אזרחי המדינה ותושביה. היא גם פוגעת בצמיחה ובהיקפי ההשקעות הכלכליות במדינה ואף מייקרת את שירותי השלטון. במובנים רבים שחיתות פוגעת פגיעה אנושה בערכי הדמוקרטיה וביכולת לנהל את החיים המשותפים באמצעים פוליטיים וחוקיים. שחיתות שאינה מטופלת עלולה לכרסם במערכות השלטון וביסודות החברה ולהפוך את המשטר ללא לגיטימי."

  מאמר על צבא - "מעצם טיבו של צה"ל, נושאים רבים הנוגעים להוויה היום-יומית, כמו גם נושאים רבי-חשיבות הנוגעים לשאלות על מוסר וערכים, נמצאים על קו התפר שבין צבא לחברה. נושאים אלו יכולים להיות נדונים בגופי הצבא, וגם בגופים אזרחיים כגון אוניברסיטות, חברות במשק, אמצעי התקשורת ועוד."

  מאמר על מדעי המדינה - "במסגרת הפעילות החינוכית של המכון הישראלי לדמוקרטיה, נערך לאחרונה בתיכון ע"ש טשרניחובסקי בנתניה משפט מבוים בנושא גבולות חופש הביטוי מול רגשות הציבור ושלום הציבור. תלמידי "קבוצת הדמוקרטיה" של בית הספר, רובם משכבת י"ב, הופיעו במשפט המבוים כעורכי-דין מטעם העותרים והמשיבים, ובמסגרת זו חקרו עדים וטענו טענות שונות. המשפט נערך בחסות הפרויקט החינוכי של המכון הישראלי לדמוקרטיה בהנהלת דפנה גרובר, במסגרת התכנית "מערכת החינוך כותבת חוקה".

  מאמר על חוקה - "המועצה הציבורית' בראשות נשיא בית המשפט העליון (בדימוס) השופט מאיר שמגר הוקמה ביולי 2000, והיא מונה כמאה חברים, בהם שרים וחברי כנסת (חילונים, חרדים, דתיים-לאומיים, ערבים, אנשי ימין ושמאל), נציגים בכירים מהאקדמיה ומעולם המשפט, אנשי דת ואישי ציבור – נציגים המשקפים במידה רבה את הרכב החברה הישראלית על גווניה ועל המתחים שבתוכה. בישראל מעולם לא נערכו דיונים בנוגע לחוקה בהשתתפות של כל רכיבי החברה, והמועצה הציבורית היא הניסיון הרציני הראשון לעשות זאת."

  מאמר על כלכלה - "כל מדינה ניצבת בשעת הכנת התקציב השנתי בפני שתי בעיות יסוד: האחת היא המחסור, או העדר היכולת למצות את מכלול הצרכים ולהגשים את כל הרצונות של כלל התושבים. השנייה היא השונות בצרכים, ברצונות ובסדרי העדיפויות של תושבי המדינה. מכיוון שתקציב המדינה שנועד לכל אינו יכול להספיק לכל, ומכיוון שלכל אדם וגוף ארגוני רצונות משלו ובה בשעה אין הסכמה על אופן חלוקת התקציב בין ערכים ושימושים מתחרים, נזקקת כל מדינה להליך שבאמצעותו תתקבל הכרעה קולקטיבית על הקצאת משאבי המדינה. "

  מאמר על שוויון - "בשלושת העשורים האחרונים גדלו הפערים הכלכליים בישראל בצורה משמעותית. מבט משווה מלמד כי ישראל ממוקמת בצמרת הטבלה של המדינות המפותחות לפי מדד ג'יני לאי-שוויון בהכנסה הכספית. בשנותיה הראשונות של המדינה, ישראל הייתה קרובה מבחינת ממדי האי-שוויון למערב אירופה – בשנים האחרונות ישראל דומה יותר ויותר לארצות הברית."

  דרג את התוכן:

   תגובות (1)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     31/3/18 23:30:

    
   אבי אבות הטומאה הוא הניצול לרעה של כח שלטוני.
    

   ארכיון

   תגיות

   פרופיל

   prom
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין