כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  הספרים שזכיתי להוציא

  מה זה זמן??? מה קרה לפני בריאת העולם

  2 תגובות   יום ראשון, 28/12/08, 02:30

  הזמן הוא נברא ומקרה דבק ונמשך אחר תנועה
   
   שאלה מפורסמת היא מה קרה לפני שנברא העולם? כולם רוצים להבין דבר זה שהוא למעשה החידה הכי גדולה שיש האריז"ל ביאר לנו את ההשתלשלות מן הצמצום ועד עולם התיקון, ואולם האם ניתן לשאול על מה שקרה לפני? ועוד, מדוע נברא העולם בזמן מסוים לא לפני ולא אחרי, שהרי הקב"ה היה לבדו לפני הבריאה אם כן מה גרם לכך שיברא את העולם בזמן שנברא לא לפני ולא אחרי?
   
   כותב הרב יוסף איריגס (שומר אמונים ויכוח שני ס"ק י"ז) וז"ל: דע כי קודם בריאת שום דבר כשהיה הקב"ה לבדו, לא היה אז מציאות זמן כלל, שהרי הזמן בפני עצמו אין לו מציאות, כי הוא מקרה דבק ונמשך אחר תנועת איזה דבר שנתהווה והולך והווה שהוא נופל תחת הזמן, (דהיינו שאם אין תנועה אין זמן, ודווקא תנועה פיזית, כי תנועה רוחנית אין לה גדר זמן אלא אם כן היא מוערכת בערך תנועה פיזית, ולכן בבריאת העולם במעבר בין אין זמן לזמן, יש מצבי ביניים הנקראים זמן דאין זמן וכן אין זמן דזמן ורק אח"כ יש את גדר הזמן, ולכן עולם אח"פ ועולם הנקודים הוא על תקן של זמן דאין זמן ולא קרו בזמן נתון אלא כמאמר הזוה"ק כאמן דבטש בפרזלא ואפיק ניצוצין לכל עבר, והבריאה הראשונה שברא הקב"ה בעולמו שהוא האור הגנוז היה אדם רואה בו מסוף העולם ועד סופו, היינו בחינת אין זמן דזמן) ויבחנו בו שלושה הבדלי הזמן שהם העבר והווה ועתיד.... אמנם כשעדיין  לא היה שום דבר אלא הקב"ה לבדו, הנה אז לא היה שום זמן, דאם תאמר שאז היה זמן, כמו שהקב"ה אין לו ראשית כך הזמן אין לו ראשית, נפלת בשוחה עמוקה, כי נמצאת אומר שהקב"ה נמשכת הוויותו בכל יום ויום ומשתנה בתנועה זמנית שיהיה היום יותר זקן מאתמול וזה אינו אמת, כי הוא קיים תמיד על עניין אחד, קודם שנברא העולם ואחר שיכלה העולם, ולא ישנוהו הזמנים... כלל העולה מכיוון שלפי האמת לא היה זמן בהיות האין סוף לבדו, אין מקום כלל לשאול מעיקר הדין מדוע לא האציל את אדם קדמון (הוא בחינת העולם הראשון המתלבש על קו האין סוף) קודם הזמן שהאצילו, שהרי קודם שהאציל את א"ק, אין שם קודם, כי קודם ואחר הם ממשיגי הזמן, ואז לא היה זמן. עכל"ל.ולכן על פי זה מתבטלת לה השאלה מה היה לפני שברא הקב"ה את העולם כי לא היה זמן ולא היה לפני.
   

   ולהבנת הקושיה השניה כותב האריז"ל (עץ חיים - שער א ענף א) וז"ל: הנה מן העת וזמן אשר התחיל התפשטות והשתלשלות האורות והעולמות, מאז התחיל הויות הנבראים כולם זה אחר זה עד שבא הדבר אל המציאות אשר הוא עתה וכפי סדר ההתפשטות וההשתלשלות כסדר הזמנים זה אחר זה, כך נעשה ולא היה אפשר להקדים או לאחר בריאת עוה"ז כי כל עולם ועולם נברא אחר בריאת עולם שלמעלה ממנו וכל העולמות היו נבראים ומתפשטים ומשתלשלים והולכים זה תחת זה בזמנים שונים ומאוחרים זה אחר זה עד שהגיע זמן בריאת עוה"ז ואז נברא בזמן הראוי לו אחר בריאת העולמות העליונים אשר עליו ודי בזה כי לא נוכל להרחיב ולהעמיק ביאור זה הענין ככל הצורך ואיך וכמה ומתי.

  ואם כן הזמן הוא נברא, קדמו לו תהליכים רוחניים שלא לקחו זמן כיון שלא היה שום דבר פיזי שנע, ולתהליכים אלו היו סדרים שמאחר ואנו קרוצי חומר ומבינים רק בתהליכים הלוקחים זמן ביאר לנו אותם האריז"ל בערכי זמן אלא שהזוהר (חלק ג דף רצב:) כותב על כל העולמות האלו "דורות קומטו ולא עת" עת לא היה להם, והם כנפח אשר מכה בקורנס על הברזל יוצאים זיקים לכל עבר, ואלו הזיקים היוצאים, מאירים ולוהטים ודועכים מיד, ואלו הם העולמוןת הקדומים ולכן נחרבו ולא התקיימו. תהליכים אלו אם כן לא לקחו זמן, זה היה הזמן דאין זמן דהיינו מדובר בלשון בני אדם כתהליכים כרונולוגים אף בפועל לא קחו זמן. כמו כל הבריאה הזמן הוא נברא אשר נברא בשלב כלשהו שהוא ראשית כל הפיזיות, ומאז חל הזמן ולפניו הוא לא היה. ורמז "כי ששת ימים עשה ה'" ופסוק זה מוכיח כי הזמן נברא כי עשה את ששת הימים שהם הזמן ואילו אמר בששת ימים היה מורה כי הזמן היה קדמון, והבריאה נעשתה בששה ימים. ומש"כ "זמן ועת לכל חפץ תחת השמים", תחת השמים מדובר אך לא מעל השמים.
  דרג את התוכן:

   תגובות (2)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     15/2/09 20:23:

      מדהים !

              מחכה לבא !

     28/12/08 15:03:

   הי,

   אני לא כול כך מבין למה יש להאנשים לאורך כול אדוות ההיסטוריה הזכורה של המין האנושי ליצר בריאה לעולם רק על מנת להכילו מביחנה רוחנית?

    

   אולי הגיע הזמן להתעלות מעל לפילטר האוטיסטי הזה ולהבין שהכול זה עיניין של מצבי תודעה וקגמנציה תרבותית מעבר לזה אנחנו לא ממש יכולים ליראות אולי רק לחוש...

    

   ולגבי הזמן ברגע שבני האדם התעוררו מן החלום הוא משל בהם ברודנות איומה...

   ארכיון

   תגיות

   פרופיל

   הרב משה ארמוני
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין