כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  Made in Taiwan - פוסט 1

  6 תגובות   יום שלישי, 13/1/09, 05:27

  טיוואן –אי הממוקם מול מחוז פוג'יאן בדרום מזרחה של סין. שטח: 35,980 קמ"ר (בערך פי 1.5. ממדינת ישראל), תושבים: כ- 23 מיליון. בירה טייפה (כ-6.5 מיליון תושבים), שפות: מנדרינית, טיוואנית, האקה. תמ"ג ( בדולרים, 2008): כ- 390 מיליארד. תמ"ג לנפש (נומינאלי בדולרים, 2008): 17,536, תמ"ג לנפש (במונחי כוח קנייה בדולרים, 2008): 31,892. יצוא (בדולרים, 2008): 255.66 מיליארד, יבוא (בדולרים, 2008): 240.82 מיליארד. יצוא ישראלי לטיוואן (2008): כ- 500 מיליון דולרים, יבוא טיוואני לישראל (2008): כ- 750 מיליון דולר. 

  אני – אופיר גור, נספח מסחרי בטיוואן, יושב בנציגות הכלכלית והתרבותית של ישראל בטייפה. התפקיד שלי הינו עידוד היצוא הישראלי לטיוואן, עידוד שיתופי מו"פ בין ישראל לטיוואן וניסיון למשוך השקעות טייוואניות לישראל. בדצמבר האחרון קיבלתי הנחייה לכתוב בלוג על עבודתי בטיוואן וזהו ניסיון המימוש. מקווה שלא יהיה נורא משעמם, אבל לא מבטיח כלום. 

  לא סתם התחלתי במספר נתונים על טיוואן. מבחינות רבות, טיוואן היא נעלם עבור רוב הישראלים, יש כאלו המבלבלים אותה עם תאילנד, עקב הדמיון המסוים בשמות. לאחרים נדמה שמדובר בתואמת הונג-קונג או סינגפור, עיר מדינה (או סוג של עיר-מדינה) קטנה ועשירה. יש עוד כאלו השבויים בעבר וסבורים כי טיוואן היא מקום ייצורם של חיקויים זולים ומוצרים נחותים. כולם, כמובן, טועים. טיוואן אינה תאילנד, למעשה, היא מרוחקת ממנה כ- 3.5 שעות טיסה. טיוואן אינה דומה להונג-קונג וסינגפור, היא גדולה מהן, הן בשטח והן באוכלוסייה, ולמעשה, היא גדולה גם ממדינת ישראל בשטח פי 1.5 ובגודל האוכלוסייה פי 3. ולגבי החיקויים הזולים והמוצרים הנחותים: בטיוואן יושבות יצרניות הענק של המחשבים הניידים "Acer" ו "Asus", ענקית יצרני המכשירים הסלולאריים "HTC" ועוד חברות רבות, שבמוצרים המיוצרים על-ידיהן אנו יכולים בעיקר להתקנא. הייצור הזול, שבעבר אכן אפיין את טיוואן, עבר, עקב עליית שכר העבודה, ברובו לסין. תחומי הייצור שנותרו באי הינם אלו המתאפיינים, ברובם, בתחכום, דיוק ומורכבות. 

  התמ"ג הממוצע לנפש בטיוואן אומנם נמוך במידת מה מזה הישראלי, אך מאחר ויוקר המחיה בטיוואן נמוך בהרבה מזה בישראל, ניתן בהחלט לומר שרמת החיים של אזרח טיוואני ממוצע גבוהה מזו של האזרח הישראלי הממוצע ושכוח הקנייה שלו הינו דומה או אף מעט גבוה יותר.   במידת מה, טייוואן עודנה סובלת, מבחינת אנשי העסקים והיצואנים הישראלים, מתדמית המדינה הקטנה שמייצרת סחורה לא איכותית ושמחפשת בעיקר דרכים כדי להעתיק מוצרים וטכנולוגיות. במובן מסוים, באמצעות הבלוג הזה, אני מבקש לנתץ את התדמיות השגויות הללו. 

  בבלוג אדווח על פעילויות שהמחלקה הכלכלית בטיוואן ביצעה, שאנו עובדים עליהם כיום ושבכוונתנו לעבוד עליהם בעתיד, בכל הנוגע לקידום היצוא הישראלי, קידום השקעות וקידום שת"פ במו"פ. במידה ויישאר מקום, אולי ניתן יהיה להתייחס גם לאספקטים פחות כלכליים (ויותר מעניינים?) בטיוואן.  

  ואגב, כשאני מדבר בלשון רבים, לא מדובר ב"אני המלכותי", אלא אני מתייחס לכל צוות המחלקה הכלכלית, שמונה את קצינת הסחר ג'ספר פן, קצינת הסחר אלזה הסייה ודרור וייל, עוזר בכיר. בנוסף, אינני יכול שלא להזכיר את ראש הנציגות, רפי גמזו, שמסייע לנו מאוד בקשרים ועוד. 

  המצב בעזה – ביקור עיתונאית כלכלית 

  אי אפשר לכתוב משהו על עשיית עסקים עם ישראל בלי להתייחס ל"מצב", כלומר, לפעולה של צה"ל בעזה, שבינתיים זכתה לכינוי "מלחמת עזה". טרם תחילת המבצע יצרה עיתונאית מאחת מתחנות הטלוויזיה המובילות בטיוואן (Sun-Lih TV) קשר עם הנציגות וביקשה כי נעזור לה להכין לו"ז ולקבוע עבורה ועבור צוות הצילום שילווה אותה, פגישות עם מספר חברות, אנשי עסקים וגופים בארץ, לצורך מספר כתבות שישודרו בחודש מרץ בטלוויזיה ויוצגו בכנסים כלכליים בטיוואן ויעסקו בתיאור הכלכלה והתעשייה בארץ. מסתבר כי הרעיון הבשיל במוחה לאחר שנתקלה בכתבה שפורסמה בניוזוויק ובה צוינה ישראל כאחד מהמרכזים הטכנולוגיים המובילים בעולם.

  העיתונאית העבירה לנו רשימת בקשות מפורטת שהבהירה כי נעשתה עבודת שטח עוד לפני הפנייה אלינו וכי מדובר בפנייה רצינית. לאחר שהתחלנו לעבוד על רשימת הבקשות, החלו התותחים לרעום, מה שהטיל סימן שאלה גדול על הביקור. בתחילת ינואר שבה העיתונאית ופנתה לראש הנציגות, מסרה כי היא מודאגת ומתלבטת בנוגע לביקור ושאלה מה עליה לעשות בנוגע לביקור המתוכנן.

  כמובן שהשאלה עוררה התלבטות אמיתית לגבי התשובה שיש לתת לה. מצד אחד, מאחר ורצינו לשלב בביקור שלה, בהתאם לבקשתה, ביקור במתקן ההתפלה באשקלון, ביקור בפארק ההיי-טק שעומד לקום בבאר-שבע (הקשר בין שירות בצבא לתעשיית ההיי-טק הישראלית עניין אותה מאוד), וכן ביקור במתקני ופרויקטי מים בנגב. ברור שמעל כל החלק הזה של הביקור תלוי סימן שאלה גדול, גם אם תחליט להגיע, וחבל היה לנו לפספס זאת. בנוסף, החשש הגדול שקינן היה כי במידה והיא תגיע בזמן שכזה, הפוקוס של הכתבות שישודרו, במקרה הטוב ויגעו גם בתעשייה ולא רק במלחמה (הרי בסופו של דבר, מדובר בתחנת חדשות), יהיה משהו בסגנון "תעשייה במלחמה". ברור שחיבור בין התעשייה הישראלית לרקטות נופלות אינו משהו שאנחנו רוצים לעודד אותו, מאחר ולא יעודד במיוחד השקעות בישראל או שיתופי פעולה מו"פים ואחרים עם חברות ישראליות (באנדרסטייטמנט).

  מצד שני, מדובר בעיתונאית רצינית, בתחנת טלוויזיה עם רייטינג גבוה, ואם נוותר על ההזדמנות הזו, ייתכן שאולי לא תחזור.

  ההמלצה שניתנה הייתה כי עקב המצב הנוכחי, עדיף יהיה לדחות את הביקור.

  בסופו של דבר, הביקור נדחה וצפוי להתקיים בין התאריכים 08.02.09 – 15.02.09. נקווה שיתקיים כמתוכנן באווירה שקטה ורגועה. 

  קידום אגריטק 

  כמובן שההשלכות של "המצב" לא נעצרות רק בטווח הזמן המיידי, אלא יהיו להן, ככל הנראה, השלכות ארוכות טווח יותר גם לאירועים שצפויים להתרחש מאוחר יותר השנה. אירוע כזה הינו אגריטק, תערוכת החקלאות הבינ"ל שצפויה להתקיים בישראל בין התאריכים 05-07 במאי.

  תחום החקלאות הינו תחום שבו יש שיתוף פעולה הדוק בין טיוואן לישראל. בין המדינות קיים הסכם חקלאות ומשלחות רבות מטיוואן מגיעות לישראל להשתלמויות במגוון נושאים חקלאיים, על כן האפשרות שתגיע משלחת חקלאית גדולה ומכובדת מטיוואן, להתרשם מכל מה שיש לתעשייה הישראלית להציע, הינה אפשרות קיימת. באופן עקרוני, מבחינת לוח הזמנים, הזמן הנוכחי הינו המועד לניסיונות הקידום על התערוכה. הדפסנו חומרים בסינית (הסינית המדוברת בטיוואן זהה לזו המדוברת בסין אך זו הכתובה שונה ממנה), נפגשנו עם אנשי משרד החקלאות, הזמנו אותם לתערוכה, ואפילו זכינו לקבל את הבטחתם לסיוע שיעניקו לנו בנוגע לקיום סמינרים לקידום התערוכה (שימוקדו בדרום טיוואן, שהוא האזור החקלאי יותר) בכל הקשור למתן מקום לקיומם ולרשימות של אנשי קשר ומוזמנים.

  הכוונה היא לקיים את הסמינרים ופעילויות הקידום הנוספות לקראת אמצע חודש פברואר, כלומר עוד כחודש, לאחר השנה הסינית החדשה. למרות שאני חושב שגם ההערכות הפסימיות ביותר אינן צופות את הימשכות המבצע בעזה עד מאי, הרי שגם במידה ויתקיים במקביל לקיום הסמינרים, או אפילו יסתיים מעט לפניהם אך עדיין יהיה טרי בתודעה, אין ספק כי עלולות להיות לו השלכות על נכונות הטיוואנים להגיע לארץ שהם עשויים לתפוס אותה כמסוכנת (בד"כ, ההחלטה אם להגיע לתערוכה או לא, אינה מתקבלת בסמוך לתערוכה, אלא זמן מה לפניה).

  בכל מקרה, ומבלי להתייחס למבצע, אנו עובדים במלוא המרץ על העניין, הסמינרים צפויים להתקיים כמתוכנן ונקווה כי בסופו של דבר, למרות החששות, יסתבר כי לאירועים בדרום לא תהיה כל השפעה על הנכונות הטיוואנית להגיע לארץ. 

  קידום Mobile World Barcelona 2009  

  לא רק המבצע בעזה משפיע על הכלכלה ועל סחר החוץ הישראלים. בסופו של דבר, גם לפני המבצע, היה עלינו להתמודד עם המשבר הכלכלי העולמי, שגם לו, כמובן, השלכות על הכלכלה, התעשייה והיצוא הישראלים. כבכל שנה, בתערוכת Mobile World Barcelona (שבעבר נקראה 3GSM ברצלונה) ישתתפו גם חברות ישראליות. עם זאת, השנה, בעקבות המשבר, ישתתפו רק כמחצית ממספר החברות שהשתתפו בשנה שעברה (כ- 40 חברות מישראל לעומת כ- 85 שנכחו בשנה שעברה).

  השנה, לראשונה תנסה הנציגות הכלכלית בטיוואן, לקבוע פגישות בין החברות הישראליות המשתתפות לבין חברות טיוואניות שיגיעו לתערוכה, בין כמשתתפים, בין כמבקרים.

  עם זאת, גם טיוואן הושפעה מהמשבר הכלכלי, ומסיבה זו, ככל הנראה, אף אחד מהמפעילים הגדולים בטייואן בשיטת ג'י. אס. אם  (Chungwa, Taiwan-Mobile, FarEasTone, Vibo) לא יגיעו לתערוכה ויתמקדו, ככל הנראה, בתערוכות תקשורת הנערכות באסיה, כמו GSM מקאו ו- CommunicAsia.

  עם זאת, אנו מנסים לארגן פגישות בין חברות ישראליות לחברת יצרנית המכשירים הסלולארים הטיוואנית HTC שתשתתף בתערוכה. מדובר על החברה שמאז שהתחילה לייצר תחת המותג שלה (בעבר, ייצרה עבור חברות סלולאריות אחרות), זכתה להצלחה רבה, ואין ספק כי תהיה בעתיד שחקן מרכזי בשוק המכשירים הסלולאריים (הדגם HTC Diamond הינו אחד מהמכשירים הסלולאריים הנחשקים ביותר בשנת 2008). בנוסף, אנו מנסים לגלות האם אינטגרטורים טיוואנים ישתתפו אף הם בתערוכה, ובמידה וכן, ננסה להפגיש בינם לבין החברות הישראליות. 

  פוליטיקה של פנדות 

   

  את הכותרת למעלה לא אני המצאתי, דני קושמרו בחדשות ערוץ 2 פתח בה כתבה משעשעת על טואן-טואן ויואן-יואן, הפנדות המפורסמות בעולם (ולכל הפחות, בטיוואן).

  מדובר על שתי פנדות שנולדו וגדלו בסין, ושממשלת סין הציע לממשלת טיוואן כמתנה. הפנדה, כידוע, הינה חיה הגדלה בטבע רק באזור מסוים בסין, ועל כן יש לה חשיבות רבה בתרבות הסינית (ועקב ההיסטוריה המשותפת והסוגיות הפוליטיות הידועות – גם בטיוואן). בזמנו הציעה ממשלת סין לממשלת טיוואן את הפנדות, אך עקב העובדה שאז הייתה בשלטון המפלגה הדמוקרטית פרוגרסיבית (DPP), התומכת בהתנתקות מסין ובעצמאות טיוואנית, ומאחר והיה קוץ באליה הסינית (פירוש שמותיהם של הפנדות, כאשר הוא מצורף יחדיו במנדרינית, הינו "איחוד", המשאלה הלא כל כך כמוסה של הסינים בנוגע ליחסי סין טיוואן), דחה הנשיא לשעבר, צ'ן שוי-ביאן, את המתנה הסינית. לאחרונה החליטה ממשלת טיוואן, עתה בראשות המפלגה הלאומנית הסינית (KMT), שאינה תומכת בעצמאות טיוואנית, לקבל את המתנה הסינית, וטואן-טואן ויואן-יואן עשו את דרכם, בדצמבר האחרון, ברוב טקס והדר, לטיוואן.

  הזוג נמצא עדיין בבידוד ועוד לא מוצג לקהל הרחב בגן החיות של טייפה, אך הוא צפוי להיות מוצג שם לקראת סוף חגיגות השנה הסינית החדשה, בתחילת פברואר. בינתיים, בכל מקרה, ניתן למצוא הרבה מאוד דוכנים למכירת בובות פנדה בשווקי הלילה והציבור הרחב זוכה לחדשות ועדכונים סביב השעון בנוגע למערכת היחסים של השניים (בפגישה שהייתה לי עם מנכ"ל משרד הכלכלה כאן, מסר לי כי הנקבה, שאינני זוכר אם שמה הינו טואן-טואן או יואן-יואן, הינה יותר אגרסיבית במערכת היחסים הזו, ונצפתה מכה את הזכר מספר פעמים במהלך תקופת הבידוד). 

  אין ספק, ההגדרה של דני קושמרו נכונה, מדובר אכן במשחקים פוליטיים על גבן של צמד פנדות חמודות ותמימות, וברור כי יש אלמנטים מסוימים, במחול הפנדות הזה, בין סין לטיוואן, שעשויים להיראות ילדותיים ואולי אפילו מעט מטופשים, אך אינני יכול שלא לחזור שוב לנושא שהתייחסתי אליו בהתחלה, ה"מצב" אצלנו, ולהעדיף פוליטיקה של פנדות על פני פוליטיקה של גראדים, קסאמים ושאר מרעין בישין. 

  עד כאן, ותודה לכל הקוראים (אמא?) שהייתה להם סבלנות אלי. תגובות, הערות ושאלות יתקבלו בברכה, גם למייל: ophir.gore@israeltrade.gov.il  

  דרג את התוכן:

   תגובות (5)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     1/7/10 11:54:
   היה מעניין, תודה :)
     26/5/10 17:32:
   פוסט מצויין, מלא במידע ומעניין!
     1/2/09 15:24:

   הי אופיר,

    

   ברוך הבא ובהצלחה.

    

   מאמין שיש למה לצפות!

    

   ינון

     21/1/09 16:04:

   מר גור שלום רב,

    

   תודה על הפוסט. נהניתי מהאינפורמציה העסקית וגם התרבותית שנסקרה.

   אשמח לדעת באם אתה דובר סינית?

   מה עם תעשיית הסטארט-אפים המקומית? כיצד הממשלה מעודדת אותה?

   האם תוכל לסייע במציאת שותפים מקומיים?

    

   בתודה,

   גיל וינברג
   יזם, ויועץ לפיתוח עסקי

   gil@ieee.org

     21/1/09 10:25:

   קראתי עד הסוף, נשאר לך אוויר?

    

   דש חם, דורון

   ארכיון

   פרופיל

   ophir.gore
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין