כותרות TheMarker >
  ';

  אמריקנו כפול

  ארכיון

  מה יכול להשתבש אצל אובמה?

  11 תגובות   יום שני, 19/1/09, 05:10

    לברק אובמה יש פוטנציאל מאוד גבוה. בין היתר, לאכזב, כי הציפיות ממנו כבר בשמיים ומשם אפשר בעיקר לצנוח.

   

  (מאידך, תומכיו יגידו שמהשפל של ממשל בוש אפשר רק לנסוק). בוש הזהיר בשבוע שעבר במסיבת העיתונאים האחרונה שלו בבית הלבן, כי גם אובמה עצמו עומד להתאכזב על בטוח – וגם לחטוף, כמו קודמיו, ביקורת  ("אבל בכל זאת זה ג'וב נהדר", סיכם הנשיא היוצא).

   

   בוש נפרד מעובדי משרד החוץ בשבוע שעבר

   

  צוות המעבר של אובמה תרגל לאחרונה יחד עם אנשי הממשל היוצא מספר תסריטים אפוקליפטיים, שרובם בוודאי לא יתגשמו – מפרוץ מגפה קטלנית ועד לסדרת פיגועים באתרים אסטרטגיים. אך ישנם גם כמה תסריטי אכזבה כמעט וודאית, אם לא מנמיכים קצת את הציפיות מראש. הנה כמה מהם:  אובמה יהפוך את הממשל להיי-טקי ושקוף יותרזה בוודאי יהיה מרתק לראות, מה קורה כשחזון השינוי פוגש בכוחות הביורוקרטיה. גם אם אובמה יצליח להאחז ב"בלאקברי" שלו, למרות כל המלצות והפצרות של האחראים על בטחונו האישי ואבטחת המידע של הממשל, השקיפות והנגישות עדיין עומדים בסימן שאלה גדול. בימי הבחירות המטה של אובמה הצליח אמנם ליצור בסיס נתונים אימתני של פעילי שטח, - אך למרות החופש לפעול לגיוס התומכים, הם היו רחוקים מקבלת ההחלטות האסטרטגיות.

  אנשי המטה גם הפגינו משמעת מדהימה בכל הקשור להדלפות לתקשורת ומרץ רב בנסיונות לחסום פרסומים שלא לטעמם. בעיה נוספת שכבר צצה באתר המעבר של אובמה  - במקום פעילות קהילתית, מקבלים טונות של ספאם מאנשים, שהקריאות לפעול מדרבנות אותם רק לייצר עוד טוקבקים, במקום לצאת החוצה ולהתנדב למען הקהילה. בחלק מהנושאים הרגישים האתר פשוט חסם אפשרות להגיב. המטה של אובמה היה יעיל ביותר בשימוש באינטרנט בעת הבחירות, אך לאחר המעבר לממשל, המרחב לניסוי וטעיה עשוי להצטמצם בצורה משמעותית. בקיצור, זה עלול להתגלות כדרך יעילה לעקוף תקשורת ולפנות ישירות לעם – אבל התקשורת בין הנשיא לעם לאו דווקא תהיה סימטרית.

  הנשיא רייגן השתמש בצורה יעילה ברדיו כדי להסביר לעם את הקיצוצים הדרקוניים של התקציבים הסוציאליים, - אובמה יכול לתחזק תחושה של מעורבות על-ידי המרצת השטח באינטרנט. אבל לא בטוח שהוא באמת יתחשב בדעתם של הטוקבקיסטים.  

     אובמה יתקן את העולם וישפר את תדמיתה של אמריקה

  יש אמריקאים האומרים בציניות, ש"ארה"ב משלמת למדינות בעולם שיהיו החברים שלה". עם המשבר הכלכלי והחוב הלאומי בשמיים, לאמריקה יהיו פחות הזדמנויות לעשות את זה, למרות כוונתה של שרת החוץ המיועדת הילרי קלינטון להעצים את משרד החוץ ולצמצם את השפעת הפנטגון על ההחלטות הפוליטיות. עד כה, אובמה הוכיח שהוא מצוין בלספק השראה ותקווה לעולם – אך לא בהכרח יעיל בטיפול במשברים בינלאומיים. תגובתו למשבר בין רוסיה לגאורגיה היתה מהוססת, ורוסיה, למרות האיתותים מצד הממשל האמריקאי המתגבש על נכונותו לשקם את מערכת היחסים בין המעצמות, לא גילתה התלהבות יתר. גם לגבי עזה אין לאובמה פתרונות קסם. את החבטה הראשונה, עוד לפני כניסתו לתפקיד, אובמה חטף דווקא בגלל השותפה והידידה של אמריקה, ישראל, כשבמדינות ערב התרעמו על שתיקתו העיקשת. אך גם חוץ מעזה, המזרח התיכון הוא מעבדה אידאלית לבדוק את חוקי מרפי, במיוחד החוק שאומר שאם משהו יכול להשתבש - זה יקרה. ברגע הכי לא מתאים.    

  בהשראת אובמה ארה"ב תהפוך לסובלנית יותר

   לארועי ההשבעה של אובמה הוזמנו אמנם דמויות סמליות צבעוניות למדי (רק בקבוצת נציגי הדת, נכללים כומר אוונגליסטי מכנסיית הענק בקליפורניה, כומר אשה, שלראשונה תישא דרשה באחד הטקסים הרשמיים בשבוע ההשבעה, וכומר אנגליקני שהנו הומוסקסואל מוצהר). אך כמעט כל מינוי עורר לא רק השראה, אלא גם גלי ביקורת מכוערת. אם זו התגובה אפילו באווירה הפייסנית המסורתית שאחרי הבחירות, החלטות ממשיות של הנשיא החדש צפויות לעבור את המסלול הסיזיפי הרגיל של משא ומתן מפרך וקרבות הבוץ התקשורתיים. והימין השמרני, שרוחו צנחה לאחר ההפסד הצורב בבחירות, רק מתחיל להתעורר עם הביקורת בעקבות המינוי המביך של יורשו של אובמה בסנאט על-ידי מושל אילינוי החשוד בשחיתות.    

   הכנות להשבעה בגבעת הקפיטול

  אובמה יקדם את המדע והחינוך

  אובמה היה מספיק חכם עוד בימי הבחירות לנסות להמריץ את ההורים האמריקאים לקחת אחריות על חינוך ילדיהם ולהכריח אותם, למשל, לעשות שיעורי בית כמו שצריך. אך כששכר הלימוד בקולג'ים הופך לפחות ופחות נגיש, ודווקא בעיר הבירה בתי הספר הם מהגרועים באמריקה ובנותיו של הנשיא הולכות לבתי ספר פרטיים, ולמרות ההשקעה הגדולה בחינוך, התוצאות ברמה הארצית אינן מרשימות בלשון המעטה – מדובר במשימה שמזכירה את המאבק המתסכל על הרפורמה במערכת החינוך בישראל.  

  אובמה יזניק את הכלכלה

  עוד לפני שנכנס לחדר הסגלגל, אובמה גילה, כמה משפילה החוויה של לבקש תקציבים מבית הנבחרים. גם טובי המומחים אומרים, שתוכנית התמריצים הכלכליים, שרק תגדיל את הגרעון, אינה מהווה מרשם בטוח ליציאה מהמשבר. והציבור האמריקאי עוד עלול להתחיל להתייחס למאמרי הביקורת על עלות הקמפיין של אובמה (מאמר אחד, למשל, טען ש"אמריקה קיבלה נשיא אחד במחיר חמישה"), ועלות ההשבעה שלו, שמאיימת לרוקן לא רק את הקופה הדלה של וואשינגטון, אלא גם להראות כמו משתה בימי הדבר הכלכלי.

  אובמה הפך לנושא המזכרות הכי חם, והוא עדיין "קול", אך ניכר שהציבור כבר מתחיל להתעייף מעט מהפרולוג האינסופי לרגע ההסטורי. אם אובמה לא יצליח להזניק את הכלכלה, לפחות מוכרי החולצות ומארגני נשפי ההשבעה מקווים עוד לגזור קופון אחרון בשבוע הבא. 

  אובמה יתפוס את בין לאדן

  אובמה התחייב לחדש את המצוד אחר "המחבל מספר אחת" ולהעביר את  המאמץ המלחמתי מעיראק לאפגניסטאן, אך לא ברור, אם יש לו תוכנית סודית להצליח במשימה יותר מקודמו. הנהגת אל-קאעדה לא התרשמה ממנו – מספר שתיים בארגון, איימאן אל-זוואהירי, קרא לו במסר מוקלט "עבד מבוית" והוסיף, כי "כלבי אפגניסטאן אהבו את בשר החיילים האמריקאים". אם אובמה אכן ישים קץ ל"שיטות החקירה המיוחדות", הסי-איי-איי יצטרך להפגין יצירתיות כדי להוציא מפעילי הארגון מידע מודיעיני בעל ערך בלי שימוש בעינויים. 

   בחירתו של אובמה תקדם את האפרו-אמריקאים

  גם בקרב אפרו-אמריקאים שבכו מהתרגשות, כשנבחר לנשיא, יש החוששים שהחלום האמריקאי עליו דיבר יתגשם בסופו של דבר כחלומו הפרטי של ברק אובמה. אמנם בחירתו הראתה שהכל אכן אפשרי, אך ברמה הסטטיסטית, לאחר שעזב את הסנאט, בין 100 סנטורים עדיין נשאר שם רק נציג אחד של הקהילה השחורה. נוכחות המיעוטים בבתי הכלא האמריקאיים עדיין עומד בחוסר פרופורציה לשיעורם באוכלוסיה, ובחירתו של אובמה יכולה לשמש גם תירוץ לנטישה הדרגתית של תיקון האפליה.   

   ריצ'רד וג'ודית' האנרטי, זוג לבן של בני 60 שהגיעו לוואשינגטון מרוד-איילנד, מחשיבים עצמם לבני מזל. "בעלי עבד בענף הבנקאות, והוא איבד את עבודתו לפני 7 חודשים, יחד עם רבים כמוהו", מספרת ג'ודית'. "אבל החברים שלנו גרים בוואשינגטון, והם לא רצו להיות פה בתוך כל ההמון וההמולה האלה, אז הם השאירו לנו גם דירה, וגם רכב. הילדים שלנו עובדים, והנכדים קטנים, אז לפחות אנחנו נוכח להיות כאן כדי לספר להם, מה היה".

   אובמה יקדם את זכויות האדם

  אין מחלוקת לגבי כך, שהעולם נראה שונה מהחדר הסגלגל. ברק אובמה אמנם אמר בשבוע שעבר, שבתדרוכים הבטחוניים הוא לא שמע שום דבר שהיה ממש פוקח לו את העיניים. אבל יש לזכור כי הביקורת היתה טובה בשנים האחרונות, כשעם כל הכשלים של ממשל בוש, אחרי ה-11 בספטמבר לא היו פיגועים על אדמת ארה"ב. ואם זה יקרה בימי אובמה – אנשים פרגמטיים רומזים שתמיד יוכל להשאיל עוד משפט ממקור השראתו, הנשיא ה-16 של ארה"ב אברהם לינקולן, שאמר פעם כי "דברים שנוגדים את החוקה יכולים להפוך לחוקיים אם מדובר בדבר שיציל את החוקה באמצעות הצלת האומה".

  ספק אם אובמה יצליח להפריד בצורה חדה בין שחור ללבן את התחום האפור הרחב שנוצר בעידן בוש בשרותים החשאיים. הוא אמנם עשה צעד נועז בכיוון, כשמינה לראש הסי-איי-איי את האאוטסיידר לאון פנטה, שהיה בזמנו ראש צוות הבית הלבן של קלינטון, ואינו מזוהה עם המדיניות של בוש כפי שאינו מתמצא ברזי התנהלות הארגון, - אך מאידך, אובמה גם הפקיד את תיק המאבק בטרור בידי היועץ המיוחד וותיק הסי-איי-איי ג'ון ברנאן, וייתכן שגם סגן ראש המוסד סטיב קאפס יישאר בתפקידו. אובמה צריך להעביר קו ברור בינו לבין מדיניות בוש, אך בלי לפגוע בבטחון הלאומי ולהלחיץ את עובדי השרותים החשאיים, שלא יצטרכו, כדבריו, "להביט בחשש מעבר לכתף". אובמה כבר הבטיח השבוע, שאם משרד המשפטים לא יעלה על עבירה על החוק – הוא לא מתכוון ליזום חקירה רחבה של השיטות שהונהגו בעקבות פיגועי ה-11 בספטמבר. 

     

  אובמה יסגור את גואנטנמו

  הנשיא החדש יכול לסגור את מתקן המעצר הידוע לשמצה בגואנטנמו שבנייתו בעלות עשרות מיליוני דולרים הסתיימה רק לאחרונה, ואפילו למצוא, לאחר קרב ציבורי מתיש, כלא חדש בשביל מתכנן פיגועי ה-11 בספטמבר ועמיתיו ולפזר את העצירים שניתן לשחרר אותם בין מדינות שיתרככו כלפי אמריקה לאחר לכתו של בוש, שלא היה אשף הדיפלומטיה. אך הבעיה צפויה רק לנדוד הלאה, למשל, לכלא בגראם באפגניסטאן, גם שם מוחזקים חשודים בטרור במשך תקופות ארוכות ללא משפט – וגם משם דלפו דיווחים על התעללות בעצירים.  

   פעילי זכויות האדם במחאת "מאה ימים נגד גואנטנמו" "מעגל דופונט" בוואשינגטון. הם מתכוונים להסתובב ככה סביב הפסל שבמרכז המעגל 100 ימים, או עד שאובמה יסגור את מתקן המעצר. 

   אובמה יאפשר להומואים מוצהרים לשרת בצבא

  הנשיא הדמוקרטי הקודם, ביל קלינטון, כבר נכווה, לאחר שבמהלך הקמפיין הבטיח לאפשר להומואים מוצהרים לשרת בצבא האמריקאי. לאחר ביקורת מצד השמרנים ולחץ מפקדי הצבא שחששו מפגיעה במורל החיילים, הושגה פשרה עקומה של מדיניות "אל תשאל – אל תגיד", ומעל 12000 חיילים וחיילות סולקו מהצבא האמריקאי ב-15 השנים האחרונות בגלל שלא נשארו בארון במהלך השירות. הסקרים בקרב אנשי הצבא גם גילו התנגדות לשינוי הסטטוס-קוו בנושא, והקרבות שהתלקחו לאחרונה סביב נישואי ההומואים בקליפורניה רק הוסיפו שמן למדורה. אובמה יכול לנסות לקדם את זכויות הקהילה, אך קל זה לא יהיה.  

   ג'מעה ג'יבריל, צעיר מוואשינגטון, עם הדוד שבא מקליפורניה לצפות בהשבעה: "זו הפעם הראשונה שאנחנו מרגישים, שהמדינה הזאת שייכת גם לנו. זו הפעם הראשונה שאני מסתובב ברחובות האלה בלי להרגיש שאני סוג ב', שנולדתי בצבע הלא נכון".

   אובמה יהפוך את אמריקה ל"ירוקה"

  הממשל יכול לתרום לפתרון הבעיה ולהשקיע בקידום האנרגיה הירוקה, אבל בסופו של דבר היה זה ההלם ממחירי הדלק הגבוהים שגרם לאנשים לשלוח למערכות עיתונים סיפורים נוסח: "איך עזבתי את המיני-וואן ועברתי לאופניים". בינתיים מחירי הדלק ירדו, אבל האנשים עוד ממשיכים ב"מתכונת החירום". מחירי הנפט הנמוכים מחבלים בסיכויי הממשל לקבל אישורים לתקצוב מאסיבי של פיתוח הטכנולוגיה האלטרנטיבית.  

   

  אבל למה לנו להיות פסימיים? זה השבוע של ההשבעה, אז נקווה למען אובמה, למען אמריקה וקצת למעננו, שהתסריטים הגרועים ייקברו בפח הזבל האלקטרוני כבר במאה הימים הראשונים של הממשל החדש.  

    

  נ.ב. וגם "איקאה" בוושינגטון תוספת טרמפ על המסרים של אובמה.

  דרג את התוכן:

   תגובות (11)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     12/4/09 21:09:

   אחלה פוסט

   הלוואי שאובאמה יגשים חצי מהדברים שציינת, אני פאסימי.

   לדעתי תעשיית אובמה ניצלה את הצורך האנושי לתקווה. כשהתקווה תתבדה (משבר כלככלי) זה עוד יכול להיתרגם לפאשיזם.

     21/1/09 15:37:


   ארה"ב באופוריה, בנוסף לחוסני אוסאמה יש מעט מעוד נסיון פוליטי והרבה מאוד כריזמה ואבק כוכבים

    

   בעוד חודש, המשבר יעמיק, אוסאמה יפחד לעשות שינויים רציניים וישמור על סטאטוס קוו. בנוסף יעשה דברים קטנים וחסרי משמעות, כמו לסגור את הכלא ולהעניק הלוואות בידיעה שלא יחזרו לתעשיית הרכב

    

   איך הסוף יהיה?

   בהתמרמרות רבה של הקהילה השחורה בארה"ב, הקהילה הלבנה תנסה להתנער מהשלטון ותנסה לעשות שינוי מהיר

    

   וצה"ל יכנס לעזה ואו"ש שוב :)

    

   כנראה שאיש אחד לא פותר בעיות של עולם שלם

     21/1/09 15:27:


   היה לי מעניין לקרוא, תודה

    

     20/1/09 21:36:
   צטט: איל נבו 2009-01-20 20:23:28
   צטט: וורי 2009-01-19 16:27:35
   אני חושב שהסמול יגלה מהר מאוד שהוא משח משיח שקר, מה ההתרשמות שלך נטשה מאובמה?

   היא לא שמה לב אליו בכלל מרוב שהיא התרשמה ממך

    

   צוחק

     20/1/09 20:23:

   צטט: וורי 2009-01-19 16:27:35


   אני חושב שהסמול יגלה מהר מאוד שהוא משח משיח שקר, מה ההתרשמות שלך נטשה מאובמה?

   היא לא שמה לב אליו בכלל מרוב שהיא התרשמה ממך

    

     20/1/09 14:05:

   פוסט מעניין, תודה!

   אין ספק שהציפיות האדירות הן בעוכריו של אובמה, אבל העובדה היא שהצליח לעורר אותן. נותר לי רק לקנא באמריקאים שיש להם בכלל במי לתלות ציפיות (גם אם הציפיות המוגזמות עצמן הן מאוד "אמריקאיות" באופיין, ובכל זאת, הן מצאו להן מושא מתאים...)

     19/1/09 19:10:


   נראה לי שאחרי הפוסט הזה צריך להגיע פוסט של מי עומד בדרכו של אובאמה וכמה קשה להזיז חלק מהדברים שמצפים ממנו להזיז. אני לא בטוח שאובאמה מתכוון או אפילו הצהיר על כוונתו להביא לכל זה או שהדביקו לו חלק מהדברים, ברוח דבריו.

    

   עיקר העניין שלי הוא בכל מקרה באזור שלנו וביחסי ארה"ב הכושלים עם העולם האסלאמי. שלושים השנה האחרונות ביחסי ארה"ב-העולם האסלאמי הכילו מספר הצלחות אך גם מספר כשלונות מהדהדים שמאפילים עליהם. הראשון היה הפלת משטר השאה באיראן והאחרון הוא ההסתבכות בבוץ העיראקי. שניהם הגיעו בגלל טעויות מסוג שונה. הראשון- רפיסותו של קרטר, השני, הזיותיו של ממשל בוש כי ניתן להחדיר לעיראק "ערכים דמוקרטיים". שניהם קרו בכל מקרה בגלל קריאה לא נכונה של המפה.

    

   כתבתי כבר שאני מקווה שאובאמה לא יהיה ג'ימי קרטר שני. זה יהיה גרוע לא רק לנו אלא גם לאינטרס האזורי ארה"ב כאן. אני מקוה שאחרי כל הדיבורים היפים, אובאמה יפעל כמו נשיא של מעצמה, כי זה תפקידו. אינני חושב שהחברה האמריקאית ויתרה על רצונה להיות מעצמת על. המטה שהוא בחר מאפשר אופטימיות זהירה. אנחנו נצטרך להתיישר אתו בכל מקרה.

    

     19/1/09 17:31:

   בקיצור, יש קוסם?

   (פוסט שווה ביותר)
     19/1/09 17:15:


   אח, כרגיל תענוג לקרוא את הפוסטים שלך

    

     19/1/09 16:27:

   אני חושב שהסמול יגלה מהר מאוד שהוא משח משיח שקר, מה ההתרשמות שלך נטשה מאובמה?
     19/1/09 08:15:


   מעניין אם הוא היה לבן היו אומרים עליו את כל הדברים, כנראה כשהמסך צבעוני השחור הוא שחור יותר .

    

   אני דווקא לא מצפה לשינוי גדול בגלל צבע עורו.

    

   אני מחכה לנשיא הירוק הראשון שיבחר , מה יקרה אז.