כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  מעט מן האור

  ארכיון

  תגיות

  פרופיל

  alxm
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין

  פרשת השבוע "בשלח" -שבת שירה

  9 תגובות   יום שישי , 6/2/09, 14:34
   הכרחיותו של נס קריעת ים סוף

  "ויהי בשלח פרעה את העם...". שואל מדרש רבה: 'וכי פרעה שלחם?

  בלעם אמר 'אל מוציאם ממצרים', וכאן כתיב 'ויהי בשלח פרעה'!

  אלא מלמד, שהיה פרעה מלווה אותם ואמר להם, התפללו ובקשו עלי רחמים שנאמר 'גם צאנכם גם בקרכם קחו כאשר דברתם ולכו וברכתם גם אותי...'.מדוע היה צורך ב'סיבוב' נוסף מול המצרים בים סוף, מה הייתה המטרה, שהציב כאן הקב"ה לפני בני ישראל, מה עדיין לא תוקן כראוי ביציאת מצרים, שהיה צורך שיתקון כעת?

  בפשטות, על פי דברי המדרש לעיל, רואים כאן את חלקו של פרעה ביציאתם של בני ישראל ממצרים, עד כדי כך , שלמרות שהקב"ה הוא, כמובן שהוציאם ממצרים, אבל התורה כותבת 'ויהי בשלח פרעה', ואין כוונת התורה לומר לנו, שהקב"ה הוא מסובב הכול ופרעה הוא רק המבצע הסופי.  

  שהרי המדרש חש , שהתורה באה להדגיש בפנינו, שלפרעה היה צד ממשי בשילוחם של בני ישראל מארצו. אמנם , גם המדרש מפרש שלא היה כאן ממש שילוח , אלא מעין ליווי , אך בכל זאת , מהי כוונת הדברים?השפת אמת (שנת תרל"ז) מבין, ששילוחם של בני ישראל על ידי פרעה בא לבטא, את הקשר שעדיין היה קיים בין עם ישראל לבין פרעה, כלומר, שעדיין לא חל ניתוק גמור. ומדוע? שהרי כל גאולת מצרים, הייתה בכוחו של הקב"ה ובחסדו הגדול, ולא בזכות ישראל. לכן, מצד מידת הדין, לא היה ניתן לאבד לגמרי את המצרים. חסדו של הקב"ה 'הספיק' בכדי להוציא את בני ישראל ממצרים, אך היה צורך בעוד אלמנט, בכדי לגרום גם לאיבודם המוחלט של המצרים. לכן מופיעה כאן המילה 'ויהי', המבטאת צער וחיסרון על כך, שהגאולה הסתיעה רק בחסדי ה', ולא בזכות ישראל.  וזה גרם לכך, שעדיין התקיים קשר בין ישראל למצרים, וזה גרם למצרים לרדוף אחרי בני ישראל. הדבר שהיה חסר, הוא מעורבותם של ישראל בתהליך הגאולה, הוספת זכויות של עם ישראל בכדי לגרום לכך, שיציאת מצרים לא תהיה רק בחסד, אלא גם בזכות, ובכך יאבדו מצרים לגמרי. לשם כך בא הסיבוב הנוסף מול המצרים על שפת הים.ובאמת, על שפת ים סוף מסרו ישראל את נפשם לה', כדברי המדרש על ראשי השבטים, ועל קפיצתו של נחשון בן עמינדב אל המים. אז באמת נאבדו המצרים, ואז באמת שונה כיוון המחשבה והוברר לכל, כי 'אל מוציאם ממצרים' ולא 'בשלח פרעה'.זו הייתה מטרת קריעת ים סוף להשלמת התמונה של יציאת מצרים. לא רק גאולה בחסד עליון ללא זכיות מצד עם ישראל, שאמנם גם לזה יש יתרונות הבאים לבטא את היותנו עם סגולה, אך רואים כאן שכדי לגרום לגאולה להיות שלמה, שלא רק ניגאל מהרשע אלא הרשעה עצמה תאבד- ובאבוד רשעים רינה', יש צורך בהוספת זכויות מצידנו ובשותפות מלאה עם הקב"ה בגאולה שלנו עצמנו.עם ישראל חווה גאולה של שיבה אל ארצנו, קיבוץ עם ישראל בארץ ישראל, הקמת ריבונות ומשטר יהודי בארץ ישראל, פיתוח ישיבות, לימוד תורה, כלכלה עצמאית, צבא ועוד. אך מצד שני אויבינו הרשעים מזנבים בנו ללא הרף. אינם רוצים להניח לנפשנו מרשעותם הנוראית והקטלנית. נגאלנו אך עדיין דבוקים וקשורים אנו באויבים. לכן יש לומר: מה היו זכויות עם ישראל בכדי לשוב לארצנו? כנראה שהיה יותר חסד מאשר זכות. לכן עלינו כעת להוסיף  זכויות ולהיות שותפים ממשיים בגאולה, כדוגמת נחשון בן עמינדב, בכדי להביא לגאולה שלמה בה נתנתק ניתוק גמור מאויבנו ונזכה לראות בבניין בית המקדש.
  דרג את התוכן:

   תגובות (9)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     10/2/09 01:44:


   בס"ד

    

   אכן להוסיף זכויות..

   זה מה שעלינו לעשות כעת!

   אזלו לי..

     7/2/09 19:01:


   "...אך מצד שני אויבינו הרשעים מזנבים בנו ללא הרף. אינם רוצים להניח לנפשנו מרשעותם הנוראית והקטלנית. נגאלנו אך עדיין דבוקים וקשורים אנו באויבים..."

   אני מקוה שאתה אינך מתפלא.

   אינם רוצים להניח לנו - הם זוכרים מה עשה יוסף לכולם שם

   (לפרעה, לאשתו.......!!!!!)

   מירה

     7/2/09 13:43:

   (-8})

   * שבת שלום וד"ש מהעורכת...

   :))

     6/2/09 16:59:


   מצפה מדי שבוע לפרשה החדשה...

   *שבת שלום

     6/2/09 16:25:


   כרגיל היה זה פוסט מחכים ומעניין.

   כיכבתי,

   שבת שלום וברכה,

   טלי

     6/2/09 16:16:
   שוב תודה רבה שלמה
     6/2/09 16:02:


   כוכב של שבת שלום.

   ותודה רבה.

   שמחה לקרוא ולהתענג מהרשומות שלך.

     6/2/09 15:25:

   וכל הנשים היקרות מוזמנות להצטרף לרשת החברתית שירת הים

   www.shirathayam.co.il

    וכמובן יש את המסיבה לנשים פרטים על כך בפוסט האחרון שלי כאן ...

   להתראות

   אילנה