כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  רצה לכיכר (שם זמני)

  0

  מגדלים בכיכר המדינה - עכשיו

  13 תגובות   יום שישי , 27/2/09, 23:57

  השבוע התכנסנו למליאת ועדת המשנה לתכנון ובניה (שהיא למעשה מועצת העיר - 31 חברי המועצה) לדון בעררים במספר נושאים. שני הישגים נרשמו לסגנית ראש העיר מיטל להבי - החזרת הדיון לוועדה המקומית בעניין מחלף השלום מזרח (בשל תכנון שלא לקח מספיק בחשבון צרכי תחבורה ציבורית, שבילי אופניים והולכי רגל) ובעניין בניין חדש ברח' מסלנט בשכונת שפירא, שקיבל היתרים להרחבת בניה ותוספת קומות מופרזים מעבר למומלץ בתכנית האב לשכונה ועל פי קריטריונים שלא מגיעים לו (למשל, קיבל היתר ע"פ תמ"א 38 המיועדת לחיזוק בניינים ישנים למרות שמדובר בבניין חדש).

   

  רוב הדיון נסב על ערר של פאר ויסנר בנושא בניה לגובה בככר המדינה. הרבה נכתב על ויסנר והגרין-ווש שהוא מבצע לנושאים סביבתיים בכלל ולעניין המגדלים בככר המדינה בפרט.

   

  עיקר הדיון בישיבה נסוב על נושאים פרוצדורליים-משפטיים. יו"ר הוועדה דורון ספיר והיועצת המשפטית עו"ד שרי אורן הסבירו לחברים כי אי-אישור התכנית החדשה יביא למעשה בפועל לאישור תכנית קודמת, הגרועה בהרבה, ויחשוף את העירייה והוועדה לתביעות מצד בעלי הקרקע, על התארכות הליכי התכנון ואי-עמידה בהבטחות כלפיהם.

   

  לדעתי, יש להעביר את הדיון למישור המהותי. אם הייתי חושבת שלא נכון לבנות בככר המדינה, או שהתכנית לא טובה מספיק, לא היתה סיבה להיכנע לאיום המשפטי ולאשר תכנית גרועה רק כיוון שיש סכנת תביעה.

   

  אבל, בואו נדבר רגע על העניין עצמו. בצפון תל אביב, בלב אזור עירוני מתוכנן ברווחה ומלא שטחים ירוקים, לא רחוק מפארק הירקון, עומד שטח בור שנקרא ככר המדינה. השטח גדול (בן 80 דונם - לשם השוואה, פי 2 מכיכר רבין, שגודלה 40 דונם) ונמצא בבעלות פרטית מזה למעלה מ-60 שנה.

   

  על פי כל הגיון אורבני ואקולוגי אין שום סיבה שלא לבנות לגובה בשטח שכזה, ובמיוחד שהמגדלים המתוכננים יתפסו 15% משטח הכיכר, והיתר יישאר שטח ירוק פתוח לציבור. מדובר בדיוק בסוג האזור שיכול וצריך לספוג מגדלים כאלה, הן מבחינת התשתית העירונית והן מבחינת האוכלוסיה. הבנייה המוצעת לא תשנה משמעותית את מספר המטרים הרבועים הפתוחים לנפש, הגבוה גם כך בהשוואה ללב ודרום העיר. מי שמתנגד למגדלי פינוי-בינוי באזורים אחרים עבור אוכלוסיה חלשה יותר, או למגדל בפארק קרית ספר, חייב לתמוך בבנייה צפופה, לגובה, בכיכר המדינה.

   

  התכנית המוצעת משפרת בהרבה, כאמור, את התכנית המאושרת הקודמת. במקום שלושה מבנים כעורים ודמויי שער, הבנויים מעל קניון ענק שמגביה את הכיכר ב-8 מטר ומחסל אותה בפועל כשטח ציבורי נגיש, אישרנו שלושה מגדלים גבוהים יותר וצנומים יותר, הבנויים במפלס הקרקע וללא שטחי מסחר.

   

  התכנית המוצעת לא חפה מבעיות, ובעיקר העובדה שהשטח המיועד לציבור יוגדר כשפ"פ (שטח פרטי פתוח) ולא שצ"פ (שטח ציבורי פתוח). במבנה רגולטיבי יעיל, זו לא היתה אמורה בעיה מבחינת נגישות ציבורית, והמשמעות היחידה היתה שמתחת לשטח הפתוח ייבנו חניוני המגדלים. אולם מניסיון העבר, כל אזור בו הוקצה שפ"פ לטובת הציבור כביכול, השטח נאכל עם הזמן ע"י תכנון מגמתי והפך פרטי וסגור לציבור הרחב (הדוגמאות רבות - החל מפרוייקט אנדרומדה הידוע לשמצה, דרך "רובע לב העיר" ועד לגינה הקטנה שמתחת למגדל בית חנה).

   

  יש לקוות כי קנה המדינה הגדול של כיכר המדינה, בשילוב כוונה כנה של מהנדס העיר ותשומת לב של חברי הוועדה והמועצה, ימנעו זאת במקרה זה. בכל מקרה - תכנית הבניה בכיכר המדינה היא נכונה, וטוב שאושרה.

   

  דרג את התוכן:

   תגובות (12)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     13/11/09 15:16:

   ובינתיים

   http://urbanica-il.blogspot.com/2009/10/blog-post_19.html

    

   נקווה שהאהבלים במועצה לא יצביעו כמו בובות של חולדאי.

   (חחח אבל כ"כ ברור שכן הם הצביעו נ' נת"צ באבן גבירול)

     13/11/09 15:11:

   צטט: kaffeine 2009-05-14 10:49:10

   אימפוטנטים? אולי זה הציבור שלא משתמש ביכולות שלו להשפיע.

   לגבי הכיכר ראה תגובתי ב בלוג המקושר למעלה.

   להזהר לא לחסל עוד שטח ירוק בת"א.

   http://urbanica-il.blogspot.com/2008/08/blog-post_10.html

    

    

   אני מסכים איתך ב100%.

   התל אביבים המפגרים בחרו חולדאי

   שיאכלו ת'כובע וישתקו.

   שיקבלו מגדלים מפה ועד הודעה חדשה - מגדלים שהם בחיים לא יוכלו להתקרב אליהם, וגם לא יכירו את האנשים שגרים בתוכם. הם רק יראו את האנשים יוצאים מהמגדלים עם מכוניות הפאר שלהם. 

   שיהרסו את השטחים הציבוריים שלהם, שיכרתו להם עצים.

   זה הם אשמים.

   פעם הבאה שלא יצביעו חולדאי. (או שכן, ואז באמת לא ישארו הרבה סיבות להשאר לגור בעיר מזוהמת ומנוכרת).

     14/5/09 10:49:

   אימפוטנטים? אולי זה הציבור שלא משתמש ביכולות שלו להשפיע.

   לגבי הכיכר ראה תגובתי ב בלוג המקושר למעלה.

   להזהר לא לחסל עוד שטח ירוק בת"א.

   http://urbanica-il.blogspot.com/2008/08/blog-post_10.html

     29/4/09 15:26:

   התכנית לא נכונה בכלל. וגם מאד לא סביבתית.

   היכן התשתיות שאמורות לתמוך בבניה לגובה באיזור? את בעצמך אומרת שיבנו 3 מגדלים למגורים, שנסמכים אך ורק על תחבורה פרטית (חניון ענק - וקהילה מסוגרת). זה לא תכנון נבון. תכנון נבון היה לוקח בחשבון מרחק הליכה מתחנות להסעת המונים ורק ברדיוס הזה בונה לגובה בצפיפות, בעירוב שימושים, ובעירוב אוכלוסיות עם הכנסות שונות, תוך שמירה על שטחים פתוחים אמיתיים ונגישים במרחק הליכה.

    

   דבר נוסף - המרקם העירוני: התכנית המוצעת גורסת את המרקם העירוני של הכיכר וסביבתה.

   כנסי ל http://urbanica-il.blogspot.com/2008/08/blog-post_10.html וקראי על המיזם של אורבניקה.

    

   את זכויות הבניה, מכל מקום, אפשר להעביר לצירים הראשיים של העיר (פתרון שנעשה בקרית ספר), שבהם יבנו תשתיות להסעת המונים [אפילו ניתן לסכם על כך בחוזה חדש עם בעלי הזכויות וכך להמנע מתביעות מיותרות]. אסור לבנות לגובה במקום שאינו ערוך לכך. בודאי לא כאשר מדובר בבניה שהיא גריסה של העיר לטובת יזמים שבונים דירות יוקרה בלבד שסותמות את העיר, משאביה והתשתיות שלה.

    

   בקיצור, איפה ז'יימה לרנר שיחליף את האימפוטנטים שלנו בעירייה?

     13/4/09 09:37:

   תמר: זוועות בת"א יפו:

   זוועה במשפחת חסרי הבית: הבן חשוד ברצח אמו

   במשטרה חושדים שמרגריטה קרילוב, חסרת בית המתגוררת בגינה ציבורית בת"א, נרצחה על ידי בנה שהיה במקום. אב המשפחה טען כי הבן ניסה לחנוק אותו בשנתו. סיפורה של המשפחה נחשף בעבר ב-ynet ובעירייה אמרו אז: "הם לא מטופלים בשל חוסר שיתוף פעולה מצדם"
   אבי כהן

   P{margin:0;} UL{margin-bottom:0;margin-top:0;margin-right: 16; padding-right:0;} OL{margin-bottom:0;margin-top:0;margin-right: 32; padding-right:0;} H3.pHeader {margin-bottom:3px;COLOR: #192862;font-size: 16px;font-weight: bold;margin-top:0px;} P.pHeader {margin-bottom:3px;COLOR: #192862;font-size: 16px;font-weight: bold;}var agt=navigator.userAgent.toLowerCase();var is_major = parseInt(navigator.appVersion);var is_ie = ((agt.indexOf("msie") != -1) && (agt.indexOf("opera") == -1));var is_ie5 = (is_ie && (is_major == 4) && (agt.indexOf("msie 5.0")!=-1) ); function txt_link(type,url,urlAtts) { switch (type){ case 'external' : if( urlAtts != '' ) {var x = window.open(unescape(url),'newWin',urlAtts)} else {document.location = unescape(url);} break; case 'article' : urlStr = '/articles/0,7340,L-to_replace,00.html';url=urlStr.replace('to_replace',url); if( urlAtts == '' || !urlAtts) {document.location = url;} else {var x = window.open(url,'newWin',urlAtts)} break; case 'yaan' : urlStr = '/yaan/0,7340,L-to_replace,00.html';url=urlStr.replace('to_replace',url); if( urlAtts == '' || !urlAtts) {document.location = url;} else {var x = window.open(url,'newWin',urlAtts)} break; case 'category' : urlStr = '/home/0,7340,L-to_replace,00.html'; url=urlStr.replace('to_replace',url); if( urlAtts == '' || !urlAtts) {document.location = url;} else {var x = window.open(url,'newWin',urlAtts)} break; } } function setDbLinkCategory(url) {eval(unescape(url));}

   גופת אשה עטופה בשמיכה התגלתה הלילה (יום ב') בגן ציבורי ברחוב לאונרדו דה-וינצ'י בתל אביב. צוות טיפול נמרץ של מד"א שהוזעק למקום קבע את מותה של מרגריטה קרילוב בת 58. אב המשפחה נפצע באורח קל אך סירב לקבל טיפול רפואי. בנה של הנרצחת נעצר בחשד שחנק אותה למוות.

    

   הדיווח הראשוני הגיע למשטרה מעוברי אורח, שסיפרו על כך ששני גברים מתקוטטים ליד הגינה הציבורית ברחוב. שוטרים שהגיעו למקום פגשו את בעלה של קרילוב, שאמר להם ברוסית "היא נגמרה".

     22/3/09 11:42:

   מה, ואף מילה על התקציב?

   שום ניסיון להסביר ולנמק את הבחירות הפוליטיות שלך?

   שקיפות? קשר עם הבוחר? משהו?

   כל כך מהר התקפלת?

     21/3/09 18:42:


   וכמו הקרנפים שהפכתם להיות - אתם תאשרו גם אותם.

   ואיך פיספסת את היציאה של מיטל להבי מישיבת מועצת העיר בדיוק שניה לפני שהפלתם את ההצעה להפריש סכום כסף לגאולת פארק "קרית ספר".

    

     7/3/09 01:08:

   לבנות מגדלי קומות בתל אביב זה להוסיף עוד מכוניות לעיר הפקוקה הזו במילא,שכן עד כמה שידוע לי הערך הנדלני של כיכר המדינה גבוה מאוד,לכן רוב הסיכויים שיבנו עוד מגדל למגורי יוקרה ועוד פרוייקט רבוי מכוניות,שכן עד כמה שידוע לי  אנשים שקונים את בתיהם במגדלי יוקרה אינם נוהגים לסוע באוטובוסים.

    

   וכך במקום לדאוג אולי לדיור לצעירים או דיור מסובסד לסטודנטים,באופן שיהפוך את איזור כיכר העיר ליותר הטרוגני ועם זאת לא יוריד את ערך הקרקע של איזור כיכר המדינה,עיריית תל אביב תורמת יותר ויותר ליצירת פקקים אין סופיים והפיכת מרכז העיר והמשולש דיזינגוף,קינג גורג',בוגרשוב לאחד האיזורים בעלי זיהום האוויר הגדול ביותר בעיר.

    

   שוב העיריה מעודדת פרוייקטים של מגדלי יוקרה שאכן,מניבים לטווח הקצר עוד כסף לקופה הציבורית,אך עם זאת ההוצאות על שינוי תוואי של עורכי תחבורה בקרבת הבניינים אלו  תגזול את כל הכסף שהתקבל ואף יותר מכך.

    

   איני יועץ תחבורה מהולל,אך ההגיון אומר שככל שיותר אנשים אמידים גרים בקמ"ר אחד,כך גם תגדל תנועת המכוניות הפרטיות והצפיפות באותו קמ"ר.

     7/3/09 00:56:

   אני לא יודע מי מאכלס את כל המגדלים האלה

   מצד שני שוב פונתה משפחה עם 6 ילדים ביפו

   בגלל שהם לא יכלו לשלם שכ"ד

   ולא מצאו פתרון סביר

     3/3/09 20:52:


   עמיצי - דעתך לגיטימית אלא שאנו חלוקים.

    

   כאמור, מטרת הפוסט היתה להחזיר את הדיון למישור העקרוני. התכנית הקודמת היתה גרועה וצריך היה להתנגד לה, והתכנית הזאת - אין בה שום רע ולכן יש לאשר אותה, לא בגלל הפחד מחזרה לתכנית הקודמת אלא בגלל שזה הדבר הנכון לעשות שם. אתה מתנגד למגדלים בכיכר המדינה ולבניה לגובה בכלל - סבבה. אני תומכת בזה. אם יש מקום מתאים לבנות בו מגדלים כאלה (בניגוד לקרית ספר, למשל) זה שם. נכון, תגור שם אוכלוסיה עשירה, אבל זו האוכלוסיה שממילא גרה שם, ועדיף שתישאר שם ולא תתפרס לאסותא, אנטוקולסקי, קרית ספר, אלחנן ועוד.

    

   אני גם נגד בניית קניון נוסף בכיכר המדינה - שטח שהוא גם כך רווי מסחר, ושאינו רחוק מקניון רמת אביב, גן העיר, אבן גבירול ודיזינגוף שנאבקים על חייהם.

    

   גל - תודה על ההפנייה המחודשת. לא רואה שום סתירה בין הדברים.

    

     3/3/09 13:41:


   גברת זדנברג היקרה שלום,

    

   http://www.youtube.com/watch?v=c4jDdDRzfw0&feature=related

    

   ראי מה מצאתי ביוטיוב. איזה סרט של תמהונית משונה שחושבת שבניית מגדלים בתל אביב היא סכנה.

   הקשיבי מה היא אומרת, ואני מצטט: " תל אביב נמצאת בסכנה. סכנה של גדילה מגלומנית שאין בה

   מקום יותר לתושבים שלה שישארו בה לחיות, לגור ולהתפרנס".

   אני משער שאת ודאי מבינה לליבה של הגברת שצולמה ומכבדת את דעתה, אבל עם כל הכבוד לאזרח הקטן

   את הרי חלק ממפלגה שחושבת אחרת. עם כל הכבוד לרווחת התושבים ומקורות פרנסתם, מה זה לעומת

   הגיון אורבני? ממילא המגדלים יתפסו רק 15% משטח הכיכר והשאר ישאר שטח ירוק פתוח לציבור.   

     3/3/09 06:03:


   בסיפור הזה כבר היינו. יוזמים תכנית גרועה ואז עליה מוסיפים עוד תכנית גרועה ומאימים שאם זו לא תאושר יחזרו לתכנית הקודמת. כך נעשה גם בקרית ספר.

   אני לא נגד מגדלים בכיכר המדינה. אה רגע, אני ממש כן. מגדלים מעל לשמונה קומות הם בזבזניים מבחינה אנרגטית אלא אם כן משקיעים *המון* כסף ומחשבה בבנייתם. בכל מקרה זה מייעד אותם לעשירים. כמו שאת בוודאי יודעת יש כרגע עודף של פרוייקטים של דירות ומשרדים לעשירים ופרוייקטים שקשה לאכלס אותם וזאת על רקע מיתון עולמי שמי יודע מתי יסתיים.

   אין מדובר פה בציפוף עירוני כיון שכל דירה בבניין כזה תהיה ענקית ויגורו בה מעט אנשים, כנראה בתקופות מסויימות של השנה.

   אגב, מה רע בשטחי מסחר? אני לא קפיטליסט גדול אבל לפחות שטחי מסחר מבטיחים שציבור תהיה גישה לבניין, מסיבות ברורות. יש מקומות בעולם שנהוג לשלב שטחי מסחר ובתי ספר במגדלים. זה לא רע ועושה את העבודה.

    

   ארכיון

   תגיות

   פרופיל

   תמי זנדברג
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין