כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  על הריצפה

  אני מבקש לשמור על פונט 12 וצבע שחור, אני אלרגי לנסיונות התבלטות ומרפקנות כפי שהם מתבטאים בצבעים וגדלים מוגזמים.

  היחידי שמותר להשמיצו בבלוג הוא אותי (כל המרבה הרי זה משובח).

  איך נפלו גיבורים (ווארן באפט)

  13 תגובות   יום שישי , 13/3/09, 06:25

  לפני כשבוע שיצא המכתב למשקיעים של ברייקשייר התכוונתי לכתוב על זה משהו, אפילו פתחתי על זה שני פוסטים אבל בסופו של דבר הייתי מאוד עסוק ועייף והזנחתי את כוונתי זאת (אפילו קצת שכחתי ממנה, אני מתנצל). היה במכתב פרטים מאוד מעניינים על עסקאות הנגזרים שברייקשייר עשתה, לא את הכול הוא גילה אבל מה שהיה גלוי היה מספיק כדי להבין למה השוק העניש את מניית ברייקשייר כל כך.

   

  בעיקרון ברייקשייר כתבה קצת חוזי החלפת סיכוני פשיטת רגל (CDS) מהסוג שגרם ל AIG להפסיד מאות מליארדי דולרים. ההפסד המקסימאלי (ב CDSים) של באפט הוא בסביבות ה 10 מליארד ככה שזה לא סיכון אדיר לחברה ששווה 120 מליארד דולר. אבל זה מאוד מטריד כי הרי באפט אמור להיות משקיע גורו ולא מומחה לסיכוני פשיטת רגל. ברור שאין לו מה לעשות בפינה החשוכה ההיא של עולם המימון שכבר הפילה מוסדות פיננסים מהוללים דוגמאת בר סטרנס, ליהמן ו AIG.

   

  היו עוד כמה חוזים קצת שונים שגם הם על סיכוני פשיטת רגל (זה לא היה מעניין אז אני לא אקרא על כך שוב, אני מתנצל), שוב לא מחריד אבל גם די ברור שלבאפט אין מה לעשות בתחום שדורש התמחות גדולה ויש בו חברות מאוד מתוחכמות וגדולות משמעותית מברייקשייר.

   

  ובסוף לקינוח נגזרי המדדים (חוזי מכירה הידועים בשם פוטים שהם התחייבות לקנות את המדד במחיר קבוע מראש בזמן קבוע מראש, לקונה יש את הזכות למכור אותם והוא יממש כאשר המדד יותר נמוך מהמחיר המוסכם) שברייקשייר מכרה כנראה לגולדמן. זה ברור שאין לבאפט מה לעשות בנגזרים שכאילו, מי שמצוי בעולם האופציות יודע שמכירת פוטים שקולה לקניית המניה ומכירת הקול מה שאומר (זה ממחיש יותר טוב, גם מראש זה אמר את אותו הדבר) שבאפט לקח חשיפה ממונפת לשוק המניות בהקף של עשרות מליארדי דולרים (37 מליארד בערך נקוב וכנראה סביב ה 10 מליארד פלוס בדלתא דולר (הערך הדולרי של החשיפה של הפוזיציה למניה) שצמח כבר להרבה יותר). למה שברייקשייר שלכאורה לפחות יושבת על הר של כסף צריכה לקנות מניות במינוף זה מה שהכי התמיה אותי בסיפור הזה ועל כך רציתי בזמנו לכתוב.

   

  לבאפט היה הסבר ארוך במכתב על למה הוא עשה את העסקאות הללו כשהטיעון המרכזי הוא שהשיטה לחישוב ערך האופציות הללו לוקה בחסר ככול שהתקופה לפקיעתן ארוכה יותר. זה לא שבלאק ושולץ היא הנוסחה המושלמת לחישוב מחיר אופציות ויש לה הרבה בעיות, אני לדוגמא על הריצפה משתמש בחמש ווריאציות על הנוסחה הזאת אבל וזה אבל גדול:

   

  אחד הדברים הראשונים שלומדים בעשיית שוק זה שכאשר אתה עושה עיסקה מאוד חשוב להבין מי הלקוח, כאשר הלקוח הוא משקיע פשוט הסיכוי שהוא יודע משהו שאני לא הוא מאוד נמוך ועל כן הסיכון שלי קטן יותר, לעומת זאת כאשר הלקוח הוא בנק או חברה פיננסית מתוחכמת אחרת אני תמיד מניח שבמקרה הפחות גרוע מישהו ישב וחשב על העסקה כמה ימים, חישב ובדק ובסוף שלך את ההוראה לכמה ברוקרים כדי למצוא את המחיר הכי טוב. במקרה הפחות טוב הוא יודע משהו שאני ואף אחד בשוק עדיין לא יודעים. זה סיכון מאוד משמעותי כיוון שהעסק שלי בנוי על מרווחים מאוד קטנים ומידע עודף בעסקה אחת עשוי לעלות לי בהרבה מאוד כסף. הדרך להמנע מזה זה לדעת לרחרח, לא להראות כמות גדולה מידי שחושדים ולראות שיש עוד שמוכנים לקחת את הצד שלי, יש כמה לקוחות שאני כבר מזה (עובדים עם ברוקר מסויים ועושים עיסקאות דומות לקודמות) ויודע להזהר מהם (יש אחד ספציפי שאסור פשוט לעבוד איתו).

   

  באפט עשה כנראה את החוזים הללו עם גולדמן זקס שידועים ככרישי הכרישים של עולם המימון, לא ברור לי כמה הוא בדק אבל להגיד שהנוסחה לא טובה ולעשות עסקה עם גולדמן זה כמו להתנדב לעמוד מול כיתת ירי מתוך מחשבה שהם לא מסוגלים לפגוע.

   

     היה לי השבוע וויכוח מאוד מיותר עם חברי כת באפט בקפה וזה ממש היה מיותר כי לצערי ולצערם אני כנראה לא מורה טוב ולמרות שהם חושבים שהם מבינים גדולים נגזרים זה מהם והלאה. איפשהו במהלך הוויכוח הזה מישהו הזכיר שלברייקשייר אין מינוף ועל כן הם לא יכולים לפשוט את הרגל. במקום אחר מישהו אמר (האמת שאת זה הם אמרו כמה פעמים) שעסקת הנגזרים הזאת היא עסקה מצויינת ואין סיכון שבאפט יפסיד ממנה (זה בשעה שכבר ידוע שהוא קיבל פרמיה של 5 מליארד דולר ושיערוך האופציות בסוף הרבעון כבר היה 15 מליארד - הפסד של 10 מליארד דולר). אני לא יודע מה באפט עשה כדי להגיע לשם אבל יש בהחלט כמה אנשים שמעריצים אותו בצורה דתית לגמרי.

   

   

  בכל מקרה היום לצערי (אל תשאלו יש לי מניה שלו, איזה כאב לב, נו טוב עוד חמישים אחוז אני לא יהיה מופסד :) מודייס חתכה לברייקשייר את הדירוג מ AAA (בגלל אותן אופציות כנראה). מסתבר שיש לברייקשייר גם חוב ונילה ולא רק מינופים דרך נגזרים והתחייבויות ביטוחיות והיא בהחלט בסיכון (אומנם קטן) לפשיטת רגל.

   

  לדעתי אגב השוק הבין את זה הרבה לפני חברות הדירוג (מצחיק שמאמיניו של באפט חוזרים ואומרים כמה השוק לא רציונאלי בדיון שם) וביטל לבאפט את כל פרמיית הניהול הגדולה שהיתה לברייקשייר בזכות הניהול שלו, זה קרה שהם הבינו (הרבה לפני פשוטי העם כמוני) כמה הסתבך באפט בנזרים שהוא בעצמו קרא להם פעם "נשק פיננסי להשמדה המונית”.

   

  מי יציל את ווארן מה WMD הפיננסים ? נקווה שהמיתון יתמתן לפני שגם ווארן ישקע עד מעל לראשו. בנתיים הוא ירד מסכן למקום שני בדירוג עשירי העולם של פורבס לאחר שהונו נחתך בחצי.

     שלא בטעות יחשבו שאני לא אוהב את ווארן באפט, אני מאוד מאוד מעריך אותו על איכותו כבן אדם, על התרומה שלו לחברה ועל דעותיו הפוליטיות. אפילו על שיטת ההשקעות שלו אני מעריך אותו אבל דווקא בתחום הזה יש לי גם הרבה ביקורת ולפני שמאשימים אותי בהשמצות את הכל נימקתי למשעי. אם חברי הכת מגיעים אני מבקש מהם לא לכתוב פה הסברים פסדו פיננסים. (מי שלא יודע איך מתמחרים אופציות שלא יסביר שמהריבית על הפרמיה מרוויחים את כל הסיכון כמעט).  אני מוסיף פה איזה הסבר קצר שכתבתי בתגובה לדיון שם על ממשיות הסיכוי של ברייקשייר לפשיטת רגל. אחרי שסיימתי לכתוב אותו החלטתי שאין לי כוח להמשיך לדבר אל קירות שם (אני מתנצל אבל זאת ההרגשה שלי תמיד עם אנשים דתיים מידי). אז אני מדביק אותה פה שזה לא יהיה לגמרי ביזבוז:

   

   

   זה די פשוט, (אני עושה את זה ממעוף הציפור אז תקחו בחשבון שעם זכוכית מגדלת זה תמיד נראה הרבה יותר מכוער) יש לברייקשייר חוב של 70-90 מליארד דולר (כולל נגזרים שהם בעצם מינוף) ונכסים במשהו כמו 170-190 מליארד.

   

  אם השוק יתרסק ב 50% והפרוטפוליו של ברייקשייר יפול בצורה מתואמת (זה בעיה גדולה שהנכסים וההתחייבויות (הנגזרים) כל כך מתואמים שלילית) אז זה כנראה סופה של ברייקשייר.

   

  הבעיה היא שזה יותר מסובך מזה וגם חברות הביטוח והבנקים של ברייקשייר ממונפות  מאוד כמו כל חברות הפיננסים האחרות ועל כן המשך משבר הנזילות יגרום להתמוטטות מהירה יותר שלהן מאשר של כלל השוק ועל כן אפשר לצפות שברייקשייר עוד יותר רגישה מזה. AA זה בערך 2.5% סיכון שנתי לפשיטת רגל, זה עוד לא נורא אבל זה הרבה יותר ממה שמישהו בכלל דימיין (כמו הרבה דברים אחרים). מה שכן נורא זה שבאפט עושה בכלל עסקאות נגזרים, אין לו שום סיבה לחשוב שהוא מומחה לנגזרים ומה שהוא כתב בהסבר שלו לעסקאות הללו מוכיח את זה.

   

  לדעתי מודייס אופטימים והבחינה הבאה של הדירוג ע"י S&P או פיטש תהיה יותר קשה אם תנאי השוק לא ישתפרו (שבוע אחד זה לא אומר הרבה, מודייס עבדו על הדירוג הזה לפחות כמה שבועות ככה שברייקשייר ב 70K דולר לא הופיע להם בכלל וזאת אחת הסיבות שהם היו אולי אופטימים).


  אגב לגבי "היהלום שבכתר" גייקו כיוונתי פה בתחילת השירשור לדו"ח של AIG (שבסוף התברר שהיה קצת מוגזם) שהתריע שאם AIG נופלת נופלת כל תעשיית הביטוח איתה. זה לא צחוק מה שהולך בשווקים הפיננסים אפילו אם היה לנו שבוע עם קצת בשורות שלכאורה נראות משמחות.

   

  דרג את התוכן:

   תגובות (13)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     14/3/09 20:48:

   צטט: חץ עין נץ 2009-03-14 20:00:51

   צטט: רפי גליק 2009-03-13 09:56:41


   האם באפט לא אמר כי הוא לא מתעסק עם נושאים שאינו מבין בהם?

    

   אם הוא אכן התפתה כמו כולם לעסוק גם בנושאים האלו, אז הלך הגורו ונשאר חלק מהכסף.

    

    


   דבר ראשון כמו כל בתולה תמיד יש פעם ראשונה אבל אצלו זה למיטב זכרוני לא פעם ראשונה אולי פעם ראשונה בהקיף כזה. (איתמר תתקן אותי בבקשה..)  לדעתי הו כל הזמן עשה הדג'ינג בשולים בכדי לשפר את המספרים (אני מודה שאף פעם לא עקבתי אחריו) ברוב הזמן זה גם נכון וצודק אחרת איך הוא יקבל תוצאות יותר טובות מאחרים?

    

    הוא עשה כל מיני שטויות עם מטבעות שלפחות אני חשבתי שהוא הפסיד מהן אבל תקנו אותי ואמרו שהוא הרוויח ואני לא הולך לבדוק דוחות חמש שנים אחורה כדי לבדוק את הנקודה הזאת כי זה לא עד כדי כך מעניין :)

    

   הטענה המרכזית של מעריציו היא שהוא מומחה גדול להשקעות ערך, ממש לא ברור לי איך למכור פוטים זה השקעת ערך (זה יותר כמו לקנות מדדים שזה מה שאמורים לעשות פשוטי העם שלא מבינים). לדעתי זה מקרה קלאסי של למכור את הסיכון הקטן להפסד גדול בכדי להראות רווח עודף כאילו.

    

   שעושים רווח מתואם סיכון זה פחות נראה כמו רווח ויותר סיכון אבל חברי הכת טענו בפני שהסיכון זה לאנשים לא רציונאלים כי כאשר הם מסתכלים עשר שנים קדימה הכל וורדים (אגב אם משהו באמת חושב ככה ורוצה למכור לי פוטים לעשר שנים אני תמיד מעוניין). זה לא משנה שהוא כבר הפסיד על העסקה הזאת 10 מליארד דולר עדיין משהו שם אומר שגם אני (מאיפה הוא קיבל את הרעיון הזה ?) חושב שבאפט לא יפסיד על העסקה (הלו, הוא כבר הפסיד 10 מליארד דולר ואת דירוג הטריפל A שלו שזה לבד שווה חיסכון של כמה מליארדים בריבית כל שנה).

     14/3/09 20:00:

   צטט: רפי גליק 2009-03-13 09:56:41


   האם באפט לא אמר כי הוא לא מתעסק עם נושאים שאינו מבין בהם?

    

   אם הוא אכן התפתה כמו כולם לעסוק גם בנושאים האלו, אז הלך הגורו ונשאר חלק מהכסף.

    

    


   דבר ראשון כמו כל בתולה תמיד יש פעם ראשונה אבל אצלו זה למיטב זכרוני לא פעם ראשונה אולי פעם ראשונה בהקיף כזה. (איתמר תתקן אותי בבקשה..)  לדעתי הו כל הזמן עשה הדג'ינג בשולים בכדי לשפר את המספרים (אני מודה שאף פעם לא עקבתי אחריו) ברוב הזמן זה גם נכון וצודק אחרת איך הוא יקבל תוצאות יותר טובות מאחרים?
     14/3/09 19:55:


   הוא עושה את זה כי הוא רוצה קצת להגדיל את הרווח שלו. כל מוכרי הכוורד קול לדורתיהם אומרים שהם מוותרים על האפ סיד בעבור האינכאם (ובלב מאמינים שהם יותר חכמים מהשוק ויצליחו לסגור את הפוזיציות לפני העליה) הוא הלך עוד צעד אחד אחורה בכדי לקחת שוונג קדימה ואז גילה שהוא עמד על המצוק שפת המצוק ... אני גם כן חושב שהוא רק יקבל מכה בתחת ולא יפול כל הדרך למטה אבל כמו שנאמר נבר סאי נבר טילל איט רילי  אובר (הלך לי האנגלית בקיבורד הזה....)

    

   ההגיון שלו לא מנותק מהאלטרנטיבות של הכסף ה"אחר" שלו. המזומן שיש לו עושה משהו אחר באותו הזמן. בתאוריה לא היה צריך בכלל לכסות את זה ולרכוש אלא בחר למנף (שזה בעצם הפוט שהוא מוכר) אלא היה יכול למכור כוללים על האחזקות שלו...אבל אז  היה מעקר (אפילו תדמיתית) את המניה כולה (ופוגע גם באחזקות שלו כי בהקיפים שלו מכירת הפוטים יוצרת לחץ להוריד את האקוייטי עצמה).

    

   הוא חשב (אני מניח)  שהשוק יעשה כבר סיבוב והוא יוכל לסגור פוזיציות בדיוק כמו כל דאיטרידר.... בלטינית אומרים סיק טרנזית גלוריה מונדו. כך חולפת לה תהילת עולם. אם השוק יורד בעוד חמישים אחוז לא רק הוא בצרות. אבל אם היתתי מדבר בסוף 2007 על שוק של 6700 בדאו או 1400 בנסדק היו מאשפזים אותי או יותר נכון אני הייתי הולך לבד לאישפוז רצוני כי גם אני בתור רוה שחורות וקטספרופות  מקצועי לא היה עולה בדעתי אפשרת כזאת ועכשיו זה  ל כל כך מופרך זה כנראה ההבדל בין טריפל אי לדבל אי...

     14/3/09 00:49:

   צטט: אחר40 2009-03-13 17:41:15


   יש לי מדיניות של שנים , ש

   כל פרמיה חודשית שאני מרוויח מכתיבת קולים מיד מושקעת בקנית המניה שאני כותב עליה , כך יצא שבשנה וחצי האחרונות קניתי לא מעט מניות רק מהפרמיה של הקולים , ברור שיש תקופות שמחזירים כסף לשוק ,לא נורא , קורה :)

    

   תודה איתמר,

   והאמת אותי יותר מדאיגה ברקשייר מהכוון של גיל המנהלים

    

    לפספס אפסייד זה לא תמיד מרגיש רע כמו להפסיד כסף אבל זה רע לא פחות :)

    

   לאור העובדה שברייקשייר כבר לא נסחרת עם פרמיית ניהול כל שנה שהם ממשיכים לחיות/לעבוד (בהנחה שבכלל יש להם עדיין יתרון מה שמאוד בספק) זה רווח נקי של בעלי המניות.

     13/3/09 17:41:


   יש לי מדיניות של שנים , ש

   כל פרמיה חודשית שאני מרוויח מכתיבת קולים מיד מושקעת בקנית המניה שאני כותב עליה , כך יצא שבשנה וחצי האחרונות קניתי לא מעט מניות רק מהפרמיה של הקולים , ברור שיש תקופות שמחזירים כסף לשוק ,לא נורא , קורה :)

    

   תודה איתמר,

   והאמת אותי יותר מדאיגה ברקשייר מהכוון של גיל המנהלים

     13/3/09 14:47:

   צטט: אחר40 2009-03-13 13:49:07


   אני לא שייך לכת באפט בצןרה עיוורת אבל גם לי יש יורת ממני אחת שלו , לזכותי יאמר שאני כמעט לא מופסד על המניה נומינלית זה אומר שאני מחזיק בה לא מעט שנים .

    

   באפט טעה וטעה לא מעט בימי חייו

   הרי ברקשייר במקור היתה עסק לטכסטיל שבאפט ניסה להציל וביזבז המון כסף ועבודה תוך כדיי, עד שהגיע למסקנה שזה בלתי אפשרי .

   ועוד כהנה וכהנה נפילות , ועדיין מצבו כלל לא רע :)

   על זה הוא אמר "כאשר עסק עם שם רע נפגש עם הנהלה מעולה , תמיד השם הרע של העסק ינצח ..."

    

   לגבי הנגזרים , אם השווקים יעצרו ויתחילו לעלות , האפסייד במניה הוא אדיר לדעתי .

    

   עזוב , אני לא יודע יודע מה יהיה עם המניה  של באפט כשהוא יעזוב את העסק , יש עוד כמה חברות ביטוח שמתנהלות בצורה דומה עם אנשים קצת יותר צעירים .

    

   ועדיין לא מאוחר לקנות את מקדונלדס הבאה חחח BWLD זוכר :)   ?

    

   למרות הקריסות בשוק אני מחזיק במניה כבר מספר שנים , כותב עליה קולים (ונזהר לא לכתוב לפני הדוחות) ורואה ברכה בעמלי ...

    

   שבת שלום

    

    

    לכתוב קולים זה עובד עד שזה מפסיק לעבוד.

    

   זה לדעתי לא ההימור שלך ואתה מתפתה להימור צד. עוד יבוא יום וBWLD יצדיק את האמון שלך בו אבל אתה תשאר עם מניה פחות קול (ראיתה שאמרתי שזה כמו למכור פוט) ובלי כל האפסייד שלו חיכיתה כל השנים.

     13/3/09 14:44:

   צטט: איתי פורמן 2009-03-13 12:16:30

   זה אחד הפוסטים המשובחים שלך, קיבלת כוכב והיית מקבל עוד אחד על כך שגילית שגולדמן הוא הצד השני לעסקה. שאלת מיליון הדולר, בנוגע לגולדמן, היא אם הם התכסו על הפוזיציה הזאת, אז או עכשיו. אני לא חושב שגולדמן היו סתם ככה קונים אופציות כאלו. זה לא הסגנון שלהם להמר בצורה שכזאת לתקופה של 10 שנים! אין לי כמעט ספק שהאופציות יפקעו בסופו של דבר ללא ערך ואני מניח שגם גולדמן יודעים את זה, כך שאני מניח שהפוזיציה שלהם מעט יותר מורכבת ממה שנראה לעין. דרך אגב, יש לך מושג מתי האופציות הנ"ל נכתבו?

    

   דרך אגב, העפתי מבט שוב פעם על המאזן של גולדמן, זה ממש יפה, בסעיף "נגזרים" יש להם גידול של 7 מיליארד דולר בנטו, נכון לנובמבר 2008. אם בדוחות הבאים נראה גידול נוסף של כ- 7 מיליארד דולר, אפשר יהיה כבר להניח שאתה צודק בהשערה שגולדמן הם הצד השני. חוץ מזה, שמתי לב שהם הורידו את החשיפה שלהם למשכנתאות פריים מרמה של 7 מיליארד דולר ב- 2007 לרמה של 1.5 מיליארד דולר בנובמבר 2008, ראו יפה את המכה הבאה וידעו לברוח בזמן. ממש להוריד את הכובע בפני החברה האלו.

    

   אין לי ספק שהם הולכים לדווח על רווח ברבעון הקרוב. כל הכבוד, הייתי צריך להיכנס אליהם ללונג כבר מזמן. אני לא רואה חשיפה עד כדאי כך רצינית אצלם לנכסים רעילים ובמכפיל הון 0.9, נראה לי שהסיכוי שאני אצליח להשיג תשואה על ההון הגבוהה ב- 10% ממה שהם ישיגו, אינו גבוה.

    

    

   זה לא רשמי הסיפור על גולדמן אבל זאת שמוע די פופולרית ומאוד סבירה.

    

   אם החברה תסחר שוב בפרמיה כמו פעם אני מוכר, בנתיים נחכה.

     13/3/09 14:41:

   צטט: רפי גליק 2009-03-13 09:56:41


   האם באפט לא אמר כי הוא לא מתעסק עם נושאים שאינו מבין בהם?

    

   אם הוא אכן התפתה כמו כולם לעסוק גם בנושאים האלו, אז הלך הגורו ונשאר חלק מהכסף.

    

    

   כולם טועים.

    

   בסוף גם הוא יהיה בסדר (בטח אם ה G20 יצילו את העולם כמו שהשוק חושב עכשיו).

     13/3/09 14:39:

   צטט: ארז טביב 2009-03-13 08:46:33

    


   אני לא בקיא בפרטים אך ממה שאני מבין לא מדובר בכסף שיצא מברקשיר ומועד פקיעת האופציות הוא ב 2019 . כך שמדובר במספרים על הנייר והנייר כידוע לך סופג הכל.

    


    

    

   הגם אתה ברוטוס ?

    

   הנייר סופג עד שמבקשים כסף מהממשלה, זה לפחות המודה החדשה.

    

   זה לא משנה אם הוא בסוף ירוויח או לא. העניין הוא שזה משעבד יותר מידי כסף בדיוק מתי שהוא צריך אותו. לדוגמא הוא לא היה צריך למכור את P&G בשביל לבצע את הרכישה האיומה בגולדמן (זה אגב מעניין גם בגלל הנגזרים שלו) וב GE . 

    

   (גם מהעסקאות הללו סביר שהוא בסוף ירוויח, לפחות בהן הוא עשה מה שהוא מבין).

     13/3/09 13:49:


   אני לא שייך לכת באפט בצןרה עיוורת אבל גם לי יש יורת ממני אחת שלו , לזכותי יאמר שאני כמעט לא מופסד על המניה נומינלית זה אומר שאני מחזיק בה לא מעט שנים .

    

   באפט טעה וטעה לא מעט בימי חייו

   הרי ברקשייר במקור היתה עסק לטכסטיל שבאפט ניסה להציל וביזבז המון כסף ועבודה תוך כדיי, עד שהגיע למסקנה שזה בלתי אפשרי .

   ועוד כהנה וכהנה נפילות , ועדיין מצבו כלל לא רע :)

   על זה הוא אמר "כאשר עסק עם שם רע נפגש עם הנהלה מעולה , תמיד השם הרע של העסק ינצח ..."

    

   לגבי הנגזרים , אם השווקים יעצרו ויתחילו לעלות , האפסייד במניה הוא אדיר לדעתי .

    

   עזוב , אני לא יודע יודע מה יהיה עם המניה  של באפט כשהוא יעזוב את העסק , יש עוד כמה חברות ביטוח שמתנהלות בצורה דומה עם אנשים קצת יותר צעירים .

    

   ועדיין לא מאוחר לקנות את מקדונלדס הבאה חחח BWLD זוכר :)   ?

    

   למרות הקריסות בשוק אני מחזיק במניה כבר מספר שנים , כותב עליה קולים (ונזהר לא לכתוב לפני הדוחות) ורואה ברכה בעמלי ...

    

   שבת שלום

    

     13/3/09 12:16:

   זה אחד הפוסטים המשובחים שלך, קיבלת כוכב והיית מקבל עוד אחד על כך שגילית שגולדמן הוא הצד השני לעסקה. שאלת מיליון הדולר, בנוגע לגולדמן, היא אם הם התכסו על הפוזיציה הזאת, אז או עכשיו. אני לא חושב שגולדמן היו סתם ככה קונים אופציות כאלו. זה לא הסגנון שלהם להמר בצורה שכזאת לתקופה של 10 שנים! אין לי כמעט ספק שהאופציות יפקעו בסופו של דבר ללא ערך ואני מניח שגם גולדמן יודעים את זה, כך שאני מניח שהפוזיציה שלהם מעט יותר מורכבת ממה שנראה לעין. דרך אגב, יש לך מושג מתי האופציות הנ"ל נכתבו?

    

   דרך אגב, העפתי מבט שוב פעם על המאזן של גולדמן, זה ממש יפה, בסעיף "נגזרים" יש להם גידול של 7 מיליארד דולר בנטו, נכון לנובמבר 2008. אם בדוחות הבאים נראה גידול נוסף של כ- 7 מיליארד דולר, אפשר יהיה כבר להניח שאתה צודק בהשערה שגולדמן הם הצד השני. חוץ מזה, שמתי לב שהם הורידו את החשיפה שלהם למשכנתאות פריים מרמה של 7 מיליארד דולר ב- 2007 לרמה של 1.5 מיליארד דולר בנובמבר 2008, ראו יפה את המכה הבאה וידעו לברוח בזמן. ממש להוריד את הכובע בפני החברה האלו.

    

   אין לי ספק שהם הולכים לדווח על רווח ברבעון הקרוב. כל הכבוד, הייתי צריך להיכנס אליהם ללונג כבר מזמן. אני לא רואה חשיפה עד כדאי כך רצינית אצלם לנכסים רעילים ובמכפיל הון 0.9, נראה לי שהסיכוי שאני אצליח להשיג תשואה על ההון הגבוהה ב- 10% ממה שהם ישיגו, אינו גבוה.

     13/3/09 09:56:


   האם באפט לא אמר כי הוא לא מתעסק עם נושאים שאינו מבין בהם?

    

   אם הוא אכן התפתה כמו כולם לעסוק גם בנושאים האלו, אז הלך הגורו ונשאר חלק מהכסף.

     13/3/09 08:46:


   אנשים לא לומדים!!!

   אני אומר לך...

   זה פשוט מדהים!

   בכל פעם בעבר שבקרו את האורקל נאלצו המלעיזים לאכול את הכובע על כך שיצאו נגדו.

    

   "אנחנו משתמשים באורניום למטרות אזרחיות... אנחנו יודעים שזה מסוכן אך בידיים הנכונות תהיה תועלת רבה מכך" כה אמר האלוהים של ההשקעות בראיון אתמול בבלומברג.

    

   האיש דיבר על כך שהנגזרים הופכים לנשק להשמדה המונית בידיים הלא נכוכות ובכמות הלא נכונה.

   לא אתפלא שכשיעבור הטירוף מהשווקים... וכשהשמש תחזור יחזיר ההוא מאומהה את כל ההפסדים למאזן וירשום רווח על הפרמיה.

    

   אני לא בקיא בפרטים אך ממה שאני מבין לא מדובר בכסף שיצא מברקשיר ומועד פקיעת האופציות הוא ב 2019 . כך שמדובר במספרים על הנייר והנייר כידוע לך סופג הכל.

    

   כמו שלא לימדתי את מייקל ג'ורדן כדורסל,את טייגר ווודס גולף , ואת מראדונה כדורגל (כל אחד אלוהים בתחומו) כך גם אין לי כוונה ללמד את באפט ניהול סיכונים והשקעות.

    

   איתמר התעודד כי השמש באה.

   (אישתי היקרה שמה את השיר הזה בבוקר... עשה לי מצב רוח טוב)

   אולי אני מקדים את המאוחר אבל אחרי ימי המסחר האחרונים בהחלט ייתכן מה שבטוח הוא שעד 2019 היא תזרח במלואה

   ארכיון

   תגיות

   פרופיל

   איתמר פרחי
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין