כותרות TheMarker >
  ';

  לא על הידע לבדו

  אני כותבת את הבלוג הזה כי אני אוהבת את המדיה הזו.
  הבלוג יהיה בעיקר בלוג מקצועי אשר יעסוק בנושאים של ניהול ידע, התבוננות על ארגונים,
  למידה, אינטרנט, ובטח יהיו עוד דברים במהלך הדרך שארצה לשתף ולהתייעץ איתכם.

  ארכיון

  הטמעה – שינוי הרגלים לאורך זמן

  14 תגובות   יום ראשון, 15/3/09, 08:54

  הטמעה היא שינוי הרגלים, היא לעשות את הדברים אחרת. וזה אולי החלק הקשה ביותר בכל תהליך שינוי, בכל תחום שהוא.


  לקוח שלי שאל אם יש לי פיתרונות קסם ליצור תהליך הטמעה שיצליח – ואני מגלגלת לי את זה בראש כבר כמה ימים. ואני חושבת שיש לי תשובה – הטמעה נכונה מתחילה במענה על צרכים  - זה כל הקסם.

   

   

  אחת הדוגמאות הקלאסיות להטעמה היא הדיאטה. לפני מספר שנים החלטתי ברוב קולות שאני רוצה לרדת במשקל. נרשמתי לאחת הקבוצות האלו שנותנות בשפה שלנו:
  1. כלים טכניים – מה מותר ומה אסור לאכול
  2. כלים רגשיים – תמיכה וחיזוק של הקבוצה
  3. בקרה ופיקוח – משקל שכל שבוע עולים עליו כדי לקבל משוב.

   

   

  הפלא ופלא – תוך 3 חודשים נשרו להם מספר לא מבוטל של קילוגרמים מיותרים והגענו ליעד המבוקש. בשלושת החודשים הראשונים עוד שמרתי, אפילו המשכתי לרדת במשקל. שמחתי מהניצחונות הקטנים שלי.

  אך עם הזמן המשמשעת קצת מתרופפת, פה חוטאים ושם גונבים, ובלי לשים לב תוך חצי שנה נוספת חוזרים כמעט כל הקילוגרמים המיותרים.....

   

   

  זה מן גלגל שאנו נמצאים בו כל הזמן – עושים מאמץ מרוכז, מגיעים ליעד שמציבים, שומרים על אותו היעד לזמן מסויים ואז המשמשעת מתרופפת, חוזרים להרגלים הישנים, חטא קטן פה או שם. עד ששוב – נתפוס עצמינו בידים, נציב יעדים, נרכז מאמצים וקדימה הסתער...

   

   

  אז מה הקשר בין המאבק התמידי על המשקל, והטמעה של תהליכי ניהול ידע? גם כאן – בדיוק אותו דבר. ליצור שינוי משמותי בהרגלים לא קורה ביום אחד.

   

  כשאנו עולים לאוויר עם הפורטל החדש שלנו – עושים הרבה רעש בארגון – טקס השקה, טיזרים במייל, מפזרים שלטי פרסומת בכל הארגון ועושים הרבה מאוד רעש בתחילת הדרך.

   

  אחר כך עושים תהליך הטמעה בכל לארגון – מכינים מצגת יפה שאיתה מכתתים רגליים לכמה שיותר אנשים, מנהלים ועובדים – לחשוף – שיכירו ושידעו מה יש.

   

  פעמים רבות התוצאות אכן טובות מאוד – פידבקים מהמנהלים והמשתמשים על המערכת הנהדרת וכמה היא יכולה לתרום לארגון. הבטחות להכנס ולעשות בה שימוש ברגע שיהיה טיפה זמן .....

   

  ואז עוברת לה חצי שנה ואנו שואלים את עצמינו – האם עושים באמת שימוש במערכת? נעשה שינוי בהרגלי העבודה של העובדים? האם היום עובדים אחרת? האם כל התהליך הזה הצליח?

   

   

  זה זמן מצויין לעלות על המשקל – ולראות איפה באמת אנו עומדים.

   

   

  איך נמדוד?
  1. סקר לקהלי יעד שונים, כדי להבין מתי הם עושים שימוש ואיך.
  2. מבדקי שימושיות – כדי להבין אם האתרים מאורגנים בצורה נוחה ושימושית
  3. ראיונות אישיים עם משתמשים
  4. קבוצות מיקוד לחשיבה על המצב הקיים
  5. חשוב לבדוק גם את תדירות העדכון של הנושאים
  6. באמצעות כלים סטטיטיים את כמות הכניסות לדפים.

  האם הצלחנו? שאלה טובה – אם ניקח את מקרה הדיאטה שלי אז ההצלחה היא כניראה חלקית.

  אז מה נעשה?
  אם נמשיל לעולם שלנו את הדברים שלמדנו בדיאטה נוכל לעשות תהליך הטמעה עמוק יותר.
  לאחר שהגדרנו מי האוכלוסייה שהכי חשוב לנו להטמיע לה – כי אי אפשר להשקיע בכולם. נחשוב על הפיתרון הנכון מבחינת משאבים, לו"ז ויכולות.

  חשוב להקנות למנהלי האתרים מספר פיתרונות כדי לייצר תהליך שינוי יעיל ואפקטיבי לאורך זמן


  1. כלים טכניים – איזה מידע ניתן למצוא בפורטל, איפה הוא נמצא? איך הוא בנוי ומאורגן?  באמצעות סיפורים של אירועים שונים.


  2. כלים רגשיים – שמירה על קשר בין האנשים שמעדכנים את התכנים בפורטל ויצירה של מעיין קבוצת התייעוצות שבה יכולים לשתף בניסיון. וגם ניתן להסתכל על צרכים רגשיים שפורטל עונה – שמירה על קשר בין אנשים מרוחקים, חיוזק הקהילתיות, הגדלת העצמאות.


  3. בקרה ופיקוח – להיות כל הזמן עם היד על הדופק על מה קורה בפורטל, מי עושה והאם הוא עושה. באמצעות כלים כגון:
  • נתוני שימוש למדידה של כמות הכניסות לדפים
  • סקרים ארגוניים
  • סטאטוס קבוע עם מנהלי האתרים לדעת מה קורה.
  • מבדקי ידע תוך שימוש בפורטל – ניתן לבדוק ידע של עובדים כאשר כל הידע נמצא בפורטל.

   

  אם נחזור לדיאטה אז השאלה המתבקשת היא איך משניים את אורח החיים, כי "מבצעי" דיאטה הם זמניים בלבד...או בשפה שלנו איך מונעים את הצורך לעשות כל פעם פעולות יזומות של הטמעה?


  • חיבור ליעדים עסקיים ומענה על צורך אמיתי. אם הפורטל שלנו הוא באמת כלי עבודה רלוונטי יויום ימי – אז אנשים פשוט נמצאים שם. עושים שימוש מתי שצריך. חשוב מאוד שפורטל כזה ישמור כל הזמן על הרלוונטיות שלו ויהיה המקום המרכזי בו המידע יופץ ויוצג.


   חיסכון בזמן וקיצור תהליכים - אם הפורטל מקל על העובד וחוסף לו זמן – אז הוא נמצא שם. למשל להוריד כל מיני טפסים, לקרוא כל מיני נהלים והנחיות.


  • סינכרון – סינכרון בין כל הגורמים שמעבירים ידע – כדי באמת לוודא שכל הידע מרוכז בפורטל ולא מועבר בערוצים אחרים. זה אחד המפתחות החשובים ביותר – מתן קו עקבי ואחידות בדרך העברת המסרים.


  • לדבר על זה – להמשיך כך הזמן לדבר על דברים חדשים בפורטל, להפנות מנהלים ועובדים לפורטל ולזכור כל הזמן – זה שאנחנו פרסמנו שם עוד לא אומר שכולם יודעים שזה שם.


  • משוב ובקרה – חשוב לדבר כל הזמן עם המשתמשים לשמוע מהם האם מה שיש הוא טוב או שניתן לשפר. למשל רק השבוע באחד הארגונים עשיתי סקר טלפוני קטן כדי לשאול את המשתמשים אם מה שיש נוח וטוב להם. ואכן – מה שיש לפעמים עונה על הצורך בצורה טובה, ואין צורך לשנות אותו.


  • הטמעה מתחילה באבחון: אם בתהליך האבחון צרכים עלו על הדברים החשובים והמרכזיים שבאמת יתנו ערך מוסף למשתמשים (ולא הלכו רק על מה שסקסי או מה שהמנהלים חושבים שזה מה שצריך ומה שרוצים) אז באמת יש סיכוי שמה שיבנה יהיה כלי עבודה משמעותי.

   


  לסיום, אם לא רוצים לעושת כל פעם פעולות יזומות של הטמעה, אז כדאי לזהות מה באמת הוא בעל ערך כי רק אם ניתן ביטוי יומיומי לשינוי באורח החיים נקבל הטמעה מלאה, ארגון רזה יעיל ונמרץ!


  ניסו להטמיע משהו בארגון שלכם? שיטת עבודה חדשה, מערכת חדשה, קודים תרבותיים שונים. אשמח אם תספרו לנו מה הצליח ומה לא הצליח, ומה הוא לדעתכם סוד הקסם.
  דרג את התוכן:

   תגובות (14)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     17/3/09 20:57:

   צטט: motima 2009-03-17 13:26:38

   ההטמעה של תהליכים חדשים, כמו דיאטה להשלת מספר קילוגרמים הם בסופו של דבר שינויים קוסמטיים.  כדי לשנות הרגלים צריך תחושת דחיפות, והכרה כי העדר השינוי גוזר מוות על הארגון, ממש כמו שחולה אנוש יאמץ דיאטה באדיקות. 

   עכשיו נכון שלא כל הארגונים הולכים למות, אבל חייהם של ארגונים הם קצרים, ודינאמיים, וכמו בני האדם רובם עסוקים בקסומטיקה יותר מאשר אסטרטגיה.

    

   הגדרת אסטרטגיה, ושימוש בכלים מובנים כדוגמאת BALANCED SCORECARD מאפשרים לארגון לחדד את מטרותיו ואת הדרכים להשגת יעדים אלה.  מערכות הידע בארגון צריכות לתמוך בהגדרת התהליכים ובבקרה עליהם. 

    

    

   מסכימה מאוד עם האמירה שמערכות הידע צריכות לתמוך בתהליכים וביעדים של הארגון. אבל לא רק בהן אלה גם בצרכים של המשתמשים.

   היום, בעידן המשבר הרבה ארגונים הולכים למות. אילו שבדרך לאבדו ניהול ידע כבר לא יעזור להם, אבל מי שיצליח לצמוח מהתקופה הזו, הידע שיצבר במהלך הזמן הוא חשוב מאוד, וחשוב שכל הארגון ילמד מהניסיון הייחודי שיצבר בתקופת המשבר באותו ארגון. 

     17/3/09 20:53:

   צטט: אמן סודי 2009-03-16 11:18:41

   פוסט מעניין בהקשר של "צורך" "ערך" ושינוי לאורך זמן - נושאים שגם בהם אני עוסק

   "הטמעה נכונה מתחילה במענה על צרכים  - זה כל הקסם." - לעיתים הצרכים האמיתיים של אנשים להחשיבה שלהם לגבי צורך של אנשים היא מאוד שונה מאדם לאדם - תקראי את הפוסט הזה שלי "ניסויי סוציולוגי במתנות ונתינה" - ותראי אילו צרכים אני סיפקתי ואילו צרכים איש השירות חשב שהוא ממלא עבורי - תובנות מעניינות יהיו לך :)

   הפוסט שלך מאוד מפתיע ומעניין. אני בדיוק קראתי עכשיו ספר שנקרא "ברק בעיניים" שיטה מעשית להצית ברק בעיני העובדים ולהשיג תוצאות מדהימות. הרי פול וד"ר רוס רק. השורה התחתונה של הספר - אם תהיה נחמד לעובדים שלך - תחייך, תשאל מה שלומם ותתעניין בהם באמת - אז הם יהיו מוכנים לעשות עבורך הכל. קצת הזכיר לי את הפוסט שלך - אם תבוא לעולם עם גישה חיובית, חיוך, מתנות אנשים יעשו מעל ומעבר. 

   הפוסט שלך מלמד שיעשו מה שנוח להם לעשות (לתת קפה ברד) ולא מה שאתה רוצה או נוח לך (מחיר טוב לטלפון). הצורך המרכזי שאתה מדבר עליו הוא תשומת לב - המערכות הטכנולוגיות שאני עוסקת בהן הן בדיוק ההפך מתשומת לב - כי הרעיון הוא שהעובד יחפס לבד מידע באינטרנט הפנימי בארגון ופה באמת אחת הבעיות המרכזיות - אנשים מעדיפים לפנות לבטלפון ולקבל יחס אישי ולא לחפש במאגרי מידע ארגוניים.

    

     17/3/09 13:26:

   ההטמעה של תהליכים חדשים, כמו דיאטה להשלת מספר קילוגרמים הם בסופו של דבר שינויים קוסמטיים.  כדי לשנות הרגלים צריך תחושת דחיפות, והכרה כי העדר השינוי גוזר מוות על הארגון, ממש כמו שחולה אנוש יאמץ דיאטה באדיקות. 

   עכשיו נכון שלא כל הארגונים הולכים למות, אבל חייהם של ארגונים הם קצרים, ודינאמיים, וכמו בני האדם רובם עסוקים בקסומטיקה יותר מאשר אסטרטגיה.

    

   הגדרת אסטרטגיה, ושימוש בכלים מובנים כדוגמאת BALANCED SCORECARD מאפשרים לארגון לחדד את מטרותיו ואת הדרכים להשגת יעדים אלה.  מערכות הידע בארגון צריכות לתמוך בהגדרת התהליכים ובבקרה עליהם. 

    

     16/3/09 11:18:

   פוסט מעניין בהקשר של "צורך" "ערך" ושינוי לאורך זמן - נושאים שגם בהם אני עוסק

   "הטמעה נכונה מתחילה במענה על צרכים  - זה כל הקסם." - לעיתים הצרכים האמיתיים של אנשים להחשיבה שלהם לגבי צורך של אנשים היא מאוד שונה מאדם לאדם - תקראי את הפוסט הזה שלי "ניסויי סוציולוגי במתנות ונתינה" - ותראי אילו צרכים אני סיפקתי ואילו צרכים איש השירות חשב שהוא ממלא עבורי - תובנות מעניינות יהיו לך :)

     16/3/09 00:17:


   הטמעה של מערכת לניהול ידע היא כמו כל מערכת מידע אחרת.

   אבל במערכות ניהול ידע קל יותר למצוא את "המפתחות" (גם אם אתה צודק שלפעמים בפער בין האבחון למימוש זה הולך לעיבוד).

   במערכות כגון ERP למשל - שם קשה עד בלתי אפשרי להראות למשתמש הקצה את האמיל"י.

    

   מערכות רבות מידי מפותחות מתוך העיניים של צרכים של לקוח בודד אחד - המנהל העסקי או מנהל מערכות המידע. פחות מידי מערכות מפותחות מהעיניים של משתמשי הקצה. - זה הרבה יותר קשה ויקר ולצערי ארגונים רבים מידי רוצים שהכל יהיה פשוט ומהיר ולא עמוק ומשמעותי.

   כך באריזה, ככה בהטמעה וכך בכל דבר... או איך אומרים הטכנולוגיים quick and dirty. בקיצור פיתרונות לטווח קצר.

    

    

     15/3/09 20:23:

   צטט: גלית גנאור 2009-03-15 18:58:27


    

   שים לב שבדברי אמרתי שהטמעה מתחילה באבחון צרכים נכון. מערכת אשר מחוברת יעדים עסקיים ועונה על צורך אמיתי היא זו שתצליח. אם זה לא היה מספיק ברור מהפוסט - אז תודה על ההזדמנות לחדד. חשוב מאוד לזהות את את ה"מפתחות" שיגרמו למשתמשים להכנס. אם זיהינו את זה בתחילת הדרך אז באמת ההטמעה תהיה פשוטה. אם לא אז גם תהליכים אין סופיים כניראה לא באמת יביאו את המשתמשים שלנו פנימה.

    

   לגבי הדיאטה - הקייץ שמגיע למשל הוא תמיד טריגר טוב לחזק את המשמעת.

    האמת ששמתי לב שכתבת את זה, זה מאוד ברור, אבל לפעמים בין ההצעה הראשונית, מסמך התכנון והביצוע בפועל משהו הולך לאיבוד.

   המשהו הזה, ה"מפתחות" שאת מדברת עליהם הם חמקמקים ביותר.

   לפעמים התרגום למשתמשים של האפיון והזיהוי הנכון של הצרכים לא מצליח. 

    

    

     15/3/09 20:08:

    

   מסכימה מאוד אם זה שכולם עוסקים בעטיפה של המוצר - אני תמיד אומרות "כולם רוצים פורטל עם "נצנצים" שיהיה יפה".

    

   לגבי מערכת החינוך - בתחילת דרכי לימדתי קורס שמטרותו הייתה ללמד סטודנטים להוראה וחינוך כיצד ניתן לעשות שימוש באינטרנט ביום יום בכיתה.

   כיום - כאמא לילדה בבית ספר אני נהנית מהרבה דברים שהתקדמו:

   מערכת השעורים של התלמידים נמצאת רק באתר בית ספרי (עונה על צורך של תלמידים והורים)

   עדכונים, הודעות ותקשורת בין המורה ובית הספר בכלל נעשית כעט רק דרך האתר הבית ספרי.

   אני דווקא רואה את המורה בכל יום שבת מעדכנת את המערכת, את המילים להכתבה, את החומר למבחן או לטיול ומתקשרת כך עם התלמידים וההורים.

   תלמידים מתבקשים במסגרת שעורי הבית שלהם לחפש חומרים באינטרנט.

   הרשמה לשנה"ל וגני הילדים דרך האינטרנט.

    

   יכול להיות שזה היה יכול להיות הרבה יותר טוב, אבל אם מסתכלים 10 שנים לאחור בהחלט יש התקדמות גדולה מאוד בתחום הזה (לפחות בבית הספר בו לומדת בתי). ההטמעה לוקחת זמן ושינוי ההרגלים לא בא ביום אחד.

    

    

    יש בתי ספר מתוקשבים להפליא, יש מורים שיכולים ללמד את כולנו על למידה מתוקשבת אבל המערכת כמערכת אינה מתוקשבת,זה שונה מעיר לעיר, זה שונה בתוך העיר, זה שונה בתוך צוות בית הספר. יש מחשבים במערכת, אין מערכת ממוחשבת.

   זה בעיקר בלט עכשיו במלחמה, שבה מערכת החינוך שותקה לחלוטין ורק בעקבותיה הבינו שאולי כדאי שתהיה מערכת מתוקשבת.

   האם המערכת משתנה? בודאי, אבל זה ספורדי, זה לא עקבי ובעיקר זה לא מערכתי.  נראה מה יוליד הסמינריון שלי בנושא. חוץ מזה אני לומד כרגע בקורס של הטמעת מערכות מידע בארגונים, כך שהפוסט שלך מאוד רלבנטי (כמו תמיד).

   אמיתי

     15/3/09 19:20:

   צטט: kibbutznik 2009-03-15 17:54:54

    

   הכי קל לנו להתעסק בדברים החיצוניים- אין פורטל- נקים פורטל, אין מחשבים- נרכוש וכו', לא עושה ספורט- נעשה ספורט אבל מה שיקבע הם הרגלי החיים ואותם קשה לאפיין ויותר מכך, קשה לשנות.

    

   35-38 שנה מנסים למחשב את מערכת החינוך ולהטמיע בה מחשבים, עד היום איש לא מצא את הא.מ.י.ל.י. של המורים.

   ולגבי הדיאטה יש לי כמה תובנות, אם תרצי אכתוב לך גם עליהן.

    

    

   מסכימה מאוד אם זה שכולם עוסקים בעטיפה של המוצר - אני תמיד אומרות "כולם רוצים פורטל עם "נצנצים" שיהיה יפה".

    

   לגבי מערכת החינוך - בתחילת דרכי לימדתי קורס שמטרותו הייתה ללמד סטודנטים להוראה וחינוך כיצד ניתן לעשות שימוש באינטרנט ביום יום בכיתה.

   כיום - כאמא לילדה בבית ספר אני נהנית מהרבה דברים שהתקדמו:

   מערכת השעורים של התלמידים נמצאת רק באתר בית ספרי (עונה על צורך של תלמידים והורים)

   עדכונים, הודעות ותקשורת בין המורה ובית הספר בכלל נעשית כעט רק דרך האתר הבית ספרי.

   אני דווקא רואה את המורה בכל יום שבת מעדכנת את המערכת, את המילים להכתבה, את החומר למבחן או לטיול ומתקשרת כך עם התלמידים וההורים.

   תלמידים מתבקשים במסגרת שעורי הבית שלהם לחפש חומרים באינטרנט.

   הרשמה לשנה"ל וגני הילדים דרך האינטרנט.

    

   יכול להיות שזה היה יכול להיות הרבה יותר טוב, אבל אם מסתכלים 10 שנים לאחור בהחלט יש התקדמות גדולה מאוד בתחום הזה (לפחות בבית הספר בו לומדת בתי). ההטמעה לוקחת זמן ושינוי ההרגלים לא בא ביום אחד.

    

     15/3/09 18:58:

   צטט: kibbutznik 2009-03-15 17:54:54

   אני חושב שהסיפור של הטמעת מערכת ניהול ידע, הוא הסיפור של הטמעת טכנולוגיה בכלל.

   הכל מוביל לשאלה הנצחית שמסוכמת בראשי התיבות א.מ.י.ל.י. 

   אני

   מה

   יוצא 

   לי

   תני למשתמשים שלך סיבה והפרויקט יצליח, תתמקדי בדברים חיצוניים והדבר דומה לדיאטה שלך.

   מסכימה אן כל מילה.

   לגבי אמילי - באחת ההרצאות שדיברתי על זה בפני חיילים, ביקשתי מהם שינחשו מה ראשי התיבות.

   אחד מהם אמר:

   אם מישהו יכתוב לי יהיה - שנון! בעיקר בעולם ניהול הידע.

    

   שים לב שבדברי אמרתי שהטמעה מתחילה באבחון צרכים נכון. מערכת אשר מחוברת יעדים עסקיים ועונה על צורך אמיתי היא זו שתצליח. אם זה לא היה מספיק ברור מהפוסט - אז תודה על ההזדמנות לחדד. חשוב מאוד לזהות את את ה"מפתחות" שיגרמו למשתמשים להכנס. אם זיהינו את זה בתחילת הדרך אז באמת ההטמעה תהיה פשוטה. אם לא אז גם תהליכים אין סופיים כניראה לא באמת יביאו את המשתמשים שלנו פנימה.

    

   לגבי הדיאטה - הקייץ שמגיע למשל הוא תמיד טריגר טוב לחזק את המשמעת.

     15/3/09 17:54:

   אני חושב שהסיפור של הטמעת מערכת ניהול ידע, הוא הסיפור של הטמעת טכנולוגיה בכלל.

   הכל מוביל לשאלה הנצחית שמסוכמת בראשי התיבות א.מ.י.ל.י. 

   אני

   מה

   יוצא 

   לי

   תני למשתמשים שלך סיבה והפרויקט יצליח, תתמקדי בדברים חיצוניים והדבר דומה לדיאטה שלך.

   גם אני סבלתי ממשקל עודף, אבל אני עשיתי משהו אחר "פיצוח" נכון של הגורמים לעליה במשקל שלי. 

   והנה ללא שינוי בתפריט שלי, ללא קבוצת תמיכה וכבר שלושה חודשים ללא המשקל עצמו, הפחתתי כ-14-15 ק"ג ממשקלי בתוך שנה,וגרמתי לשלושה אנשים נוספים ללכת בדרך דומה לשלי.

   למה זה הצליח לי? בעבר ניסיתי שיטות משיטות שונות, שכשלו בסופו של דבר כולן. זה הצליח משום שלראשונה מצאתי את הגורמים האמיתיים לעליה החוזרת שלי במשקל.

    

   הכי קל לנו להתעסק בדברים החיצוניים- אין פורטל- נקים פורטל, אין מחשבים- נרכוש וכו', לא עושה ספורט- נעשה ספורט אבל מה שיקבע הם הרגלי החיים ואותם קשה לאפיין ויותר מכך, קשה לשנות.

    

   אנחנו באים להטמעה, אנחנו מדברים עם המשתמשים על יעדים עסקיים, על מטרות הארגון. אבל צריך לדבר בשפה שלהם.

   את המורה שאני מלמד, לא איכפת ממטרות אגף החינוך בעירייה ואגף התקשוב במשרד החינוך, אותו מעניין למה הוא יושב פה בהשתלמות במקום להיות בבית. אם אני אוכיח לו שמה שהוא ילמד אצלי יקל על חייו בטווח המיידי, הבינוני והארוך יותר, אזי יש סיכוי שאצליח. אבל אם אני לא אברר מה הן ציפיותיו של המשתמש, מה זמינות המערכת וכמה היא תתרום לו. השקעתי כסף, זמן ומאמץ שלא יחזיקו מעמד ברגע שיפסק הלחץ החיצוני לשימוש במערכת.

   35-38 שנה מנסים למחשב את מערכת החינוך ולהטמיע בה מחשבים, עד היום איש לא מצא את הא.מ.י.ל.י. של המורים.

   ולגבי הדיאטה יש לי כמה תובנות, אם תרצי אכתוב לך גם עליהן.

    

     15/3/09 12:37:
   השכלתי , למדתי תודה !!!
     15/3/09 11:11:

   צטט: ד"ר אשר עידן 2009-03-15 11:05:05

   תודה על הפוסט

   שלב ההטמעה הוא הבעייה הכי גדולה שלי ומקור כישלונותי בעבודתי עם ארגונים.

   אני לומד את הנושא מהפוסט שלך

    

   הי אשר,

   ההטמעה היא באמת הבעייה הכי קשה.

   כי אם אנו לא מצליחים ליישם את הרעיונות המצויינים שלנו למשהו אמיתי שעובד בארגונים  אז אנו בבעייה.

   אתה למשל מדבר הרבה על הנושא של הידע שיצוץ מלמטה בוויקי בארגונים - וכולם ירצו רק לתרום מהידע שלהם...

   עקרונית זה מאוד נכון - אבל להצליח להטמיע נושא כזה בארגונים זה אתגר גדול מאוד. מעניין אותי לדעת האם הצלחת להטמיע זאת בארגון? מה מאפיין את אותו ארגון מבחינת תרבות ארגונית?

    

     15/3/09 11:05:

   תודה על הפוסט

   שלב ההטמעה הוא הבעייה הכי גדולה שלי ומקור כישלונותי בעבודתי עם ארגונים.

   אני לומד את הנושא מהפוסט שלך

     15/3/09 09:21:

    

   יופי של פוסט. יופי של הקבלה לעולם הדיאטה

    

   ( * )

    

    

    

   פרופיל

   גלית גנאור
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין

   תגובות לפוסט