כותרות TheMarker >
  ';

  וולטר

  אדם של פעם שחי היום
  אוהב סרטים ישנים וחדשים
  אוהב שירים בעיקר משנות החמישים/שישים/שבעים
  אוהב את הים אך מפחד ממנו פחד מוות
  אוהב את החיים אך לא תמיד חי אותם
  סיגרים, קפה ושיחה טובה עם חבר טוב הם הדברים המועדפים עלי
  אוהב את המשפחה שלי יותר מהכל בחיים
  מנסה לחיות אבל לא תמיד מצליח בגלל הטירוף של החיים

  אלן דלון

  24 תגובות   יום שני, 23/3/09, 15:26

   

   

   

  '' ''

  אלון דלון

   Alain delon

     (1935) 

    

  אחד מגדולי כוכבי הקולנוע הצרפתי מאז סוף שנות ה- 50. 

   

   דלון יפה התואר נולד בצרפת בשנת 1930 בשם אלן פאבין מוריס מרסל דלון, וכשהיה בן 17 התגייס לצבא הצרפתי ושירת שם ארבע שנים (ובין היתר גם יש בכלא הצבאי עקב התנהגות בלתי הולמת). לאחר שחרורו מהצבא, עבד דלון בכל מיני עבודות, ובשנת 57 נסע לפסטיבל קאן עם חברתו השחקנית אובר. בקאן כמו באגדות הבחין בדלון מאתר הטאלנטים של המפיק האגדי דיוויד. או סולזניק, ולאחר מבחן בד מוצלח הוא הוחתם על ידי סולזניק, אך דלון החליט בסופו של דבר לא לעזוב את צרפת, אלה להתרכז בעולם הקולנוע הצרפתי. 

   

   בשנת 58 לאחר 2 תפקידים זוטרים בשני סרטים צרפתיים (אחד מהם בסרטו של איב אלגרה "כשהאשה מתערבת" משנת 57), לוהק דלון לתפקידו הראשי הראשון בסרט היסטורי המלודרמתי לצידה של השחקנית הגרמניה רומי שניידר בסרט "כריסטין". הסרט שזכה להצלחה גדולה פירסם את דלון, אך הפרט המעניין יותר היה שדלון ושניידר פצחו ברומן מתוקשר עד שבסופו של דבר בשנת 63 זנח דלון את שניידר. 

   

    בשנת 60 לאחר שכיכב בעוד מספר סרטים, זכה דלון להצלחה גדולה כאשר כיכב בסרטו המצויין של רנה קלמנט "לעין השמש", גירסה מוקדמת לסרט הוליוודי בשם "הכישרון של מר ריפלי". באותה השנה גם כיכב דלון בסרטו המצויין של ויסקונטי "רוקו ואחיו".  הצלחת "לעין השמש" ו- "רוקו ואחיו" הפכה את דלון לכוכב על בצרפת, ובשנים הבאות הוא כיכב בשורה ארוכה של סרטים מגוונים לרוב בסרטי פעולה ומתח וכיכב לצד מיטב שחקניה של צרפת ובסרטיהם של במאים נחשבים. הופעתו הקשוחה, יופיו המרהיב ויכולתו להופיע בסרטי מתח ופעולה ומצד שני בסרטים מלודרמטים כמאהב הפכו את דלון לכוכב גדול בכל העולם ולסמל מין, ורוב הסרטים בהם הופיע בשנות ה- 60 היו ללהיט גדול, והוא הפך לכוכב הקופה מספר אחד בצרפת לצד ז'אן פול בלמונדו.  

   

   בשנות ה- 60 כיכב דלון בשורה של סרטים בהם ביצירת המופת של אנטוניוני "ליקוי חמה" בשנת 62 שזכה להצלחה גדולה מאוד, הוא כיכב בסאגה המופלאה של ויסקונטי "הברדלס" משנת 63 בו כיכב לצד ברט לנקסטר ו- קלאודיה קרדינלה, הוא כיכב לצד אחד מבחירי שחקניה של צרפת, ז'אן גאבן בסרט המתח המצליח ומעולה "כל מספר יכול לשחק" משנת 63, הוא כיכב בלהיט "הטוליפ השחור" סרט הרפתקאות משנת 64, הוא שב לשתף פעולה עם הבמאי רנה קלמנט בסרט המתח המעולה בו כיכב לצד ג'ין פונדה "הבית של ג'ואי" משנת 64, הוא כיכב בסרט הבנלאומי "הרויס רויס הצהוב" משנת 64 בו כיכב לצד שורה של שחקנים בנלאומיים בהם ג'ורג' סי. סקוט, שירלי מקליין, עומר שריף, אינגריד ברגמן, רקס הריסון ו- ארט קרני, הוא כיכב בסרט הפעולה "פעם גנב תמיד גנב" משנת 65 בו כיכב לצד אן מרגרט (שיועד לקהל האמריקאי שלא הלך לראות ואלו שראו טענו שהם אינם מבינים את מבטאו האמריקאי של דלון), הוא כיכב לצד אנטוני קווין ו- ג'ורג' סיגל בסרט המלחמתי של הבמאי האמריקאי מארק רובסון "הצנטריונים" בשנת 66, הוא שב לשתף פעולה עם הבמאי רנה קלמנט בסרט עמוס הכוכבים "האם פריז בוערת?" בשנת 66 בו כיכבו לצידו קירק דאגלס, אורסון וולס ו- גלן פורד, הוא כיכב לצד צ'ארלס ברונסון במותחן המצליח מאוד "שלום לידיד" משנת 68, הוא כיכב לצידה של רומי שניידר במותחן המעולה "הבריכה" משנת 69 ו- הוא כיכב לצד ז'אן גאבן ו- לינו ונטורה בסרט הפעולה המצליח מאוד "החוב הסיציליאני" משנת 69. 

   

   סרט שכדאי קצת יותר להרחיב עליו מאותו העשור הוא "הסמוראי" משנת 67. "הסמוראי" היה שיתוף הפעולה הראשון בין דלון לבין במאי סרטי המתח והפשע ז'אן פייר מלוויל. דלון גילם בסרט דמות של רוצח שכיר, קר כאבן, בעל עולם ערכים וקודיים התנהגותיים משל עצמו המוצא עצמו נרדף על ידי המשטרה והמאפיה לאחר שביצע רצח. פניו הקפואות של דלון שכמעט ולא אומר מילה בסרט ונוכחותו האדירה, בימויו האדיר של מלוויל הפכו את הסרט להצלחה גדולה מאוד והסרט שהוא יצירת מופת מכל הבחינות נחשב לאחד הסרטים המשפיעים על במאים רבים בהם ג'ים ג'רמול ו- ג'ון וו. דלון ומלוויל שיתפו פעולה יחדיו בעוד 2 סרטי מתח מעולים הראשון "המעגל האדום" משנת 70 היה מותחן פשע מלהיב וברכזו שוטר אלכוהוליסט בגילומו של איב מונטאן, שוטר קשוח בגילומו של בורביל (הקומיקאי הצרפתי הנודע שגילם בסרט לראשונה תפקיד רציני ואף בכותרות הסרט נקרא בורביל בשמו האמיתי אנדרה בורביל), פושע אכזר בגילומו של השחקן האיטלקי ז'אן מריה וולנטה וגנב קר רוח בגילומו של דלון.  הסרט השני היה גם סרטו האחרון של מלוויל "לילה על העיר" משנת 72 שהיה מותחן משטרתי אפל על שוטר קשוח היוצא במרדף מסוייט אחר חבורת שודדים ובראשם השחקן האמריקאי ריצ'ארד קרנה (בסרט מופיע בתפקיד הנשי קתרין דנב היפיפיה). 

   

   לאחר עשור מוצלח מאוד בו כיכב ב- 28 סרטים, רובם סרטי קופה גדולים, המשיך דלון בשנות ה- 70 להופיע בקצב רב. דמותו בשנות ה- 70 הייתה בעיקר של שוטר קשוח או גנב מתבודד והוא הרבה להופיע בסרטי מתח ופעולה רובם הגדול סרטי קופה גדולים בהם אפשר למצוא למשל את המערבון "שמש אדומה" משנת 72 בו שב לככב לצד צ'ארלס ברונסון, "בורסלינו" משנת 70, סרט גנגסטרים מצליח ומוצלח מאוד בו התאחד לראשונה עם מתחרהו הגדול ביותר באותה התקופה ז'אן פול בלמונדו, הוא כיכב בסרט המתח המצליח והמעולה לצד ז'אן גאבן "שני גברים בעיר" בשנת 73, הוא כיכב בסרט הפעולה האמריקאי "סקורפיו" משנת 73 בו כיכב לצד ברט לנקסטר, הוא כיכב בדרמת המתח "האסם הבוער" בשנת 73 לצד סימון סינורה, הוא כיכב בסרט ההמשך המצליח "בורסלינו 2" משנת 74, הוא כיכב בסרט ההרפתקאות המצליח "זורו" בשנת 75, הוא כיכב בסרטו של ז'אק דרי "סיפורו של שוטר" משנת 75 בו כיכב לצד ז'אן לואי טרינטיאן, הוא כיכב בסרט המופת של ג'וזף לוסי "מר. קליין" משנת 76 בו גילם את דמותו של סוכן עתיקות המחפש אחר אדם המשתמש בשמו בזמן מלחמת העולם השניה ו- הוא כיכב בסרט המתח "התליין" בשנת 77.

   

   בתחילת שנות ה- 70 הקים דלון חברת הפקה והחל להפיק חלק גדול מסרטיו בהם אפשר למצוא את "בורסלינו", "סיפורו של שוטר" ו- "מר קליין" ובסך הכל הפיק דלון 24 סרטים.  במחצית הראשונה של שנות ה- 80 המשיך דלון להופיע בקצב בעיקר בסרטי פעולה, שאת חלקם גם ביים והפיק (וגם לחלקם היה שותף בכתיבת התסריט) ובהם אפשר למצוא את הסרטים "בלדה ל- 3 אקדוחנים" משנת 80 בבימויו של ז'ק דרי, "בעבור עורו של שוטר" משנת 81 שהיה לסרט פעולה מצליח מאוד אותו גם ביים דלון, "מחסל מקצועי" משנת 83 שוב בבימויו של דלון והפעם סרט פעולה בו מגלים דלון דמות של גנב המשתחרר מהכלא ומנסה להתחיל בחיים חדשים ו- "שוטר עם כבוד" סרט הפעולה המצליח משנת 85. סרט נוסף בו כיכב דלון, אולי הטוב ביותר שלו באותו העשור היה "הסיפור שלנו" דרמה נפלאה בה גילם אלכוהוליסט מזדקן המתאהב בבחורה צעירה. על תפקידו בסרט זכה לראשונה (וגם לאחרונה בחייו) בפרס האוסקר הצרפתי.  

  לקראת סוף שנות ה- 80 החל כוכבו של דלון לדעוך. הקולנוע הצרפתי השתנה, שחקנים חדשים הגיעו בהם ז'רר דאפרדייה, תייר לרמירט, דניאל אוטי ואחרים, הסרטים הצרפתיים נעשו מתוחכמים יותר, אומנותיים יותר, והיה נראה שדלון (וגם בלמונדו) שייכים כבר לדור הישן. בכל אופן דלון המשיך להופיע, הוא כיכב במיני סידרה שהופקה לטלוויזיה בשם "סינמה" בשנת 88 ו- הוא כיכב בסרט פעולה נוסף לצידו של מישל סרו "בודד מול החוק" בשנת 88. 

  בשנות ה- 90 החל דלון להעט את קצב עבודתו, הוא השתתף בכל העשור רק ב- 7 סרטים,  רובם לא זכו להצלחה יתרה ואפשר להזכיר בהם את שיתוף הפעולה הראשון והיחידי בין דלון לבין הבמאי הצרפתי הנערץ ז'אן לוק גודאר בסרט בשם "הגל החדש" בשנת 90 בו גילם דלון גבר מזדקן המפתח מערכת יחסים מיוחדת עם אישה עשירה האוספת אותו לביתה ומנסה לשקם את חייו ואפשר להזכיר גם את הסרט "חצי מזל" משנת 98 שזכה להצלחה גדולה בצרפת בעיקר בגלל שדלון התאחד בפעם השניה והאחרונה עם השחקן הצרפתי ז'אן פול בלמונדו, בסרט פעולה על שני גברים שבחורה צעירה (ונסה פרדיס) מבקשת את עזרתם וטוענת שאחד מהם הוא אבא שלה.  

  בהמשך הקריירה שלו בשנות ה- 2000 זכה דלון להצלחה גדולה דווקא בטלוויזיה בשתי מיני סדרות טלוויזיה מצליחות. הראשונה "פביאו מונטה" משנת 2001 שדלון כיכב ב- 3 פרקים בני שעה וחצי כל פרק והסדרה השניה שזכתה להצלחה גדולה יותר ולשבחי הביקורת נקראה "פרנק ריבה" משנת 2003/2004 (6 פרקים בני שעה וחצי כל פרק) בה גילם דלון את דמותו של שוטר מזדקן שפרש לפני שנים רבות וחוזר לפריז על מנת לתפוס את רוצחי אחיו ונאלץ להתמודד עם אלו שרצו במותו לפני 30 שנה ואם חברתו אותה נטש (את תפקיד חברתו מגלמת מי שהייתה חברתו בחייו האישיים מירי דארק).

  מעבר לתפקידיו המעטים בטלוויזיה חזר דלון אחרי שנים רבות לתיאטרון בהצלחה גדולה מאוד בגירסה הבימתית לסרט ולספר המפורסם "הגשרים של מחוז מדיסון" כאשר לצידו מופיעה מירי דארק. הכרטיסים להצגה נחטפו ודלון שאמר שזהו אחד התפקידים הטובים בחייו והדמות של הצלם רוברט קינקייד מזכירה לו את עצמו, זכה לביקורות נלהבות.  

  במקביל להצלחתו ככוכב וכמפיק בקולנוע, פתח דלון חברה להלבשה לגברים ובושם (בושם הדגל של דלון נקרא "סמוראי" על שם סרטו המפורסם משנת 67) והחברה בבעלותו זכתה להצלחה גדולה מאוד בכל אירופה (והיא עדיין פעילה מאוד) ובין יתר המוצרים היא מוכרת כמובן בשמים, נעליים, משקפיים, חולצות ועניבות.

  בשנת 73 גם הקליט דלון יחד עם הזמרת דלידה שיר שהיה ללהיט ענק בכל אירופה בשם "מילים מילים" (או בצרפתית "פרולה פרולה"), לאחר מכן הקליט דלון עוד מספר שירים אך לא הצליח לשחזר את ההצלחה עם דלידה. בין הרומנים המפורסמים של דלון אפשר למצוא את רומי שניידר כמובן, את דלידה, את השחקנית הצרפתיה מירי דארק ונטלי דלון (או בשמה המקורי נטלי ברתלמי).  

  דבר נוסף חשוב לדעת בסיפור חייו של דלון. בסוף שנות ה- 60 היה דלון לאחד החשודים ברצח של השומר ראש שלו שנמצא מת בפח זבל. דלון היה אחד החשודים ואף נחקר מספר פעמים, אך בסופו של דבר נמצא האשם (שהיה למקורב לדלון) ומאז הפרשה לא דבקה בו יתר על המידה.  

  דלון זכה לפופולריות גדולה בכל העולם וביפן למשל הוא נחשב לאחד מכוכבי הקולנוע המערביים הפופולרים ביותר והוא אף הופיע בכל מיני פרסומות בהם פרסומת לרכב. בנו של דלון הוא השחקן הצרפתי אנטוני דלון שהופיע בכמה סרטים צרפתיים אך הוא לא הצליח להפוך לכוכב מוכר.  

  בקריירה ארוכה שנמשכה משנת 1957 עד לשנת 2008 כיכב דלון ביותר מ- 85 סרטי קולנוע ובכמה מיני סדרות וסרטי טלוויזיה, הוא ביים 3 סרטים, היה שותף בכתיבת תסריטים ל – 10 מסרטיו והוא הפיק 24 סרטים. מעמדו בצרפת הוא של אייקון ואחד מכוכבי הקולנוע הגדולים ביותר בתולדות הקולנוע הצרפתי.

    מבין סרטיו הבולטים אפשר למצוא את הסרטים הבאים:

  כשהאשה מתערבת (57), כריסטין (58), לעין השמש (60),

  רוקו ואחיו (60), ליקוי חמה (62), הברדלס (63), כל משחק

  יכול לשחק (63), הטוליפ השחור (64), הבית של ג'ואי (64),

  הרויס רויס הצהוב (64), פעם גנב תמיד גנב (65),

  הצנטריונים (66), האם פריז בוערת ? (66), טקסס מעבר לנהר (66),

  הסמוראי (67), שלך בשינאה (67), שלום לידיד (68), סיפורים מהצד

  האפל (68), ג'ף (69), הבריכה (69), החוב הסיציליאני (69), המעגל

  האדום (70), בורסלינו (70), שמש אדומה (72), לילה על העיר (72),

  קיץ אינדיאני (72), ההתנקשות בטרוצקי (72),

  שני גברים בעיר (73), סקורפיו (73), האסם הבוער (73), בורסלניו 2 (74),

  סיפורו של שוטר (75), זורו (75), מר קליין (76), התליין (77), הרמוני (79),

  נמל תעופה 79 (79), בלדה ל-3 אקדוחנים (80), בעבור עורו של

  שוטר (81) – שחקן ובמאי, מחסל מקצועי (83) – שחקן ובמאי, אהבתו

  של סוון (83), הסיפור שלנו (84), שוטר עם כבוד (85), סינמה (88) – מיני סדרת

  טלוויזיה, בודד מול החוק (88), הגל החדש (90), לילה ויום (97), חצי מזל (98),

  פביאו פונטה (2001) – מיני סדרת טלוויזיה 3 פרקים, פרנק ריבה (2003/2004)

  מיני סדרת טלוויזיה 6 פרקים, אסטריקס באולימפיה (2008).

   

         ''

  ''

  '' ''

  ''

  ''

  '' ''

  ''

  ''

  ''

  ''

  ''

  '' ''

  ''

  ''

  ''''

  '' ''

  ''

  ''

  ''

  ''

  ''

  ''

  ''

  ''

  ''

  ''

  ''

  ''

  ''

  ''

  ''

  ''

  ''

  ''

  ''

  ''''

  ''

  דרג את התוכן:

   פרופיל

   וולטר
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין

   תגובות (24)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     9/7/10 21:53:
   התחתן ? כמה ילדים יש לו? ממי?
     18/5/10 11:18:

   תותח על , כן ,כן ,

   גם אתה .

     1/7/09 09:58:
   וולטר הפוסט מאד מרשים מושקע ומצביע על יסודיות ויצירתיות. הלואי שלי היה את הזמן ליצירות כאלה.
     1/7/09 03:15:

   תודה וולטר,

   כמה הנאה אני שואבת

   מקריאת הפוסטים שלך,

   בכל פעם אתה בוחר יופי של בחירות

   וומציג בדרך מעניינת מאוד.

    

   וכתמיד,

   תודה עם כוכב

     1/7/09 00:42:

   אין עליך וולטר בנושא הקולנוע. כל נושא קולנועי משודרג על ידך אל הגובה,

   ולי רק בכתב, להוסיף עוד כוכב, ולהסיר בפניך הכובע.

                                                                     דני.

     30/6/09 23:57:
   אחלה לילה טוב כוווווווווווווווווווווולם
   וולטרי אחלה תודה
   לינק הבא

   http://www.alaindelon.com/e/ כדאי לראות באנגלית
   תודה יואב
     30/6/09 17:44:

   הוא שייך לזן שתמיד יישאר מיוחד....הלוק שלו המשחק שלו.....

   תודה וולטר....חתיכת השקעה

   בטי

   גדלתי על סרטיו של החתיך  המוכשר הזה
   .סרט  שכיכב בו  הופסק לצפיה בבית שאן,זכורה לי החוויה הטראומטית מאז,היתה חדירה של  מחבלים מכיוון ירדן, הייתי ילדה קטנה שאהבה סרטים  על המערב הפרוע  והוא שיחק  בתפקיד זורו,האזעקה פילחה  את האוויר והבהלה היתה נוראית.*
     30/6/09 16:23:

   רוקו ואחיו והסמוראי הם הסרטים הכי טובים שלו
     30/6/09 16:07:

   חתיך על !
     30/6/09 15:41:

   עבודה יפה עשית

   אלאן דלון יכול להגיד

   "נער הייתי וגם זקנתי.."

   וזאת האמן...הוא הפך להיות בא בימים וישן בלילות

    

     30/6/09 15:06:

   ממש לא קראתי ..
   הייתי מאופנטת מהתמונות  ...
   מזכרת יפה למעריצה גדולה תודה...
     30/6/09 14:58:

   והסבתא שלי היתה אומרת למה כל החתיכים הללו אוהבים בנים...

     30/6/09 14:16:


   הוא היה חתיךךךךךך...

   איזו השקעה יפה

   תודה!

     30/6/09 14:16:

   Hi walter,

    

   Nice job

    

   thank you.

     30/6/09 14:08:

   יפה יפה. אהבתי מאוד.. תמשיך כך זה

   כוכב עליי....

     30/6/09 14:06:

   וולטר- תודה, אתה ממש תענוג צוחק

   טובי

    

     30/6/09 13:26:

   צטט: veredn10 2009-06-30 13:24:55


   נה נ ת י  מאוד מאוד

   השקעה מדהימה.

   תודה לך

   יום נפלא ורד נוטמן

    

   תודה לך יקירה

     30/6/09 13:24:


   נה נ ת י  מאוד מאוד

   השקעה מדהימה.

   תודה לך

   יום נפלא ורד נוטמן

     30/6/09 13:18:

   למה לזרוק לפח. תראה כמה רומי שניידר מרוצה. היא חברה בקפה?
     30/6/09 13:17:

   חתיכת משקיען אתה.קריצה
   על פי זכרוני, אלן דילון היה חביב הנשים
   שצפו בסרטיו במיוחד בשל ה"לוק" שלו.
   אבל, כשמרכזים כפי שאתה עשית,
   הרקורד אכן מרשים ביותר.
   אהבתי.
   מרק.
     30/6/09 13:09:

   הוא אחרי המפרי בוגארט :-)
     30/6/09 13:08:
   כבר כתבתי לך שאני מעריצה את ההשקעה שלך.
     30/6/09 13:05:

   תודה על תשומת ה

    אחלה דילון