כותרות TheMarker >
  ';

  טיולים ואגדות

  מני נחמן - טיולים ואגדות (שם הספר שבדרך)

  אוהב אני במיוחד את הרי ירושלים, שם כל מטר שופע אתרי נוף, היסטוריה ואגדות, צמחיה מיוחדת, מבצרים ומנזרים, ערוצי נחל, מערות נסתרות, סודות עתיקים....

  בין הרי ירושלים, מסתתרים להם מאות מעיינות אשר פורצים מן ההר ומרווים את הצומח שסביבם, לאורך השנים למד האדם לנצל את מי המעיינות להשקיית שטחים חקלאיים מעובדים. כיום נותרו מהכפרים בעיקר אותם מעיינות ונקבות מים וכן בוסתנים עם עצים מלאי כל טוב. הנוף המרהיב של הרי ירושלים עוטף את המטייל לכל אורך המסלול אשר מתאים לכל עונות השנה.

  כאן באתר ניצור רשימה של מעיינות ומפעם לפעם נארגן טיולים בדרגות קושי שונות, מפיקניק ועד מסעות. מוזמנים להצטרף כל אוהבי ארץ ישראל ובמיוחד חובבי אגדות ומעיינות

  לטיולים מעודכנים בארץ ובחו\"ל הקליקו כאן
  www.meny.co.il

  מערה מכושפת ומנגנת, מעיין נסתר, טיול ואגדה (מתאים גם לשומרי שבת) שישי 27/3 – נחל חלילים, טיול בין מעיין לפריחה והפנינג המוני

  42 תגובות   יום שני, 23/3/09, 19:49

  החליל...

  הוא פשוט ועדין

  וקולו כמו צליל של הלב

  כשכשוך הפלגים

  כמו שיר ילדים

  כמשק הרוחות בפרדס מלבב

  החליל....

  (לאה גולדברג)

   

  המקום:

  בין שכונות מבשרת ציון בהרי ירושלים נחבא לו וואדי מן היפים בארץ, עטור מעיינות, בוסתנים נטושים, כפר עתיק, צמחיה מרהיבה ומערות מיוחדות במינן. הרוח הנושבת בפתחי המערות משמיעה צלילים מתוקים כשל חליל בלתי נראה.

  היום קוראים לוואדי "נחל חלילים" בשל תופעה זו, אך לתושבי קדם היו הסברים משלהם:

   

  האגדה: 

  בכפר הערבי אבו-גוש השכן הייתה הילולה, למוכתר הכפר נולדה בת בכורה ושמה פטימה. כל תושבי הכפר עלו לביתו של המוכתר לחגוג עם המשפחה המאושרת ולהעניק מתנות.

  בגרה הילדה והפכה ליפיפייה וחכמה, עיניה מאירות ושערה ארוך וחלק וכל צעירי הסביבה מחזרים אחריה. על פי המסורת פנו הורי הצעירים למוכתר וביקשו את ידה. אמר לה האב: פטימה ילדתי האהובה, זמנך הגיע להינשא ולהביא לי נכדים, הנה בחרי לך את הטוב בעינייך, אך היא סירבה לכולם.

  אמרה לו: אך-יא-בבא, ליבי מזמן נתון למחמוד, בן השכן העני. הביט בה המוכתר בזעם ואמר: מה יתן לך בחור שכל רכושו רק עדר עיזים קטן? קחי לך את סעיד הבן של הסוחר, יתן לך בית יפה וחיים נוחים..

  הביטה בו פטימה בעצב וביקשה: יא-בבא, כל שתרצה אעשה אבל רק עם מחמוד אהיה מאושרת, צנוע הוא ושכלו רב.

  החליט אביה של פטימה להכשיל את הבחור בעיני ביתו. קרא למחמוד, הפקיד בידיו עשר מכבשיו הטובות והטיל עליו לרעותם בוואדי המכושף, אליו פחדו כולם מלבוא, בו שומעים את נשמת הג'יני (השד) בעת רוח הערבית, מקום בו כל כבשה מהכפר שהתקרבה לא חזרה.

   

  התייפחה פטימה כששמעה על המשימה, כי ידעה היטב שרע ומר יהיה גורלו כאשר יחזור ללא הכבשים. ניגב מחמוד את דמעותיה, ביקש ממנה להתפלל עבורו ויצא לדרכו.

  עבר יום, ועוד אחד, ומחמוד לא חוזר. פטימה בחלון כוססת ציפורניה, אפילו בליבו של המוכתר החל המצפון להתעורר ולדאוג, אבל אין מחמוד ואין כבשים.

   

  ועוד בוקר עלה ומרחוק רואים אנשי הכפר ופטימה בראשם שיירה ארוכה של עשרות כבשים צועדת בדרכי האבק לכפר ומחמוד מובילם. רצה אליו פטימה, חיבקה ונישקה אותו וכל אנשי הכפר חוזים ודנים בפלא, איך יצא מחמוד עם עשר כבשים וחזר עם כמאה תוך שלושה ימים בלבד?

   

  סיפר להם מחמוד: לקחתי את העדר לרעות בוואדי כמצוות המוכתר. בעודי נח בין העצים שמעתי מנגינת חליל רחוקה. הקשבתי בפליאה והקול התגבר והלך והצטרף אליו עוד חליל, ועוד אחד. המנגינה הייתה כובשת  ומהפנטת ונרדמתי. כשפתחתי את עיני מצאתי עצמי כאן בפתח המערה בוואדי, לידי היו גם הכבשים של המוכתר וגם כל הכבשים שאבדו לכפר, כנראה שנמשכו למנגינת החליל וחיו ממי המעיין כאן ליד ומהמרעה העשיר.

   

  הבין מוכתר אבו-גוש שיד אללה בדבר, חיבק את הבחור ואמר לו: בני אתה, אמיץ ואם אללה איתך אז גם יד ביתי שלך. וככה חיו להם פטימה ומחמוד באושר ובעושר (ממסעדת החומוס שפתחו בכפר) עד עצם היום הזה.

    רועה וחליל

   

   המחאה:

  כרישי הנדל"ן הגישו לאישור תכנית לבניית שכונת מגורים ומרכז מסחרי בפתחת נחל חלילים. אישור התכנית יהפוך שמורת טבע יפיפייה, שטח ציבורי ירוק לגוש בטון מסחרי בנוי.

  ביום שישי הקרוב, ה-27.3 משעה 12:00 עד 15:00 תושבי מבשרת וצעירי החברה להגנת הטבע מזמינים אותנו להפנינג יצירה ושמירת טבע במטרה להעלות את המודעות לשמורה ולמחות על גזילת השטח הירוק הציבורי.

  אנו מוזמנים, ללא תשלום, למופע ג'אז ירוק בטבע ופינות יצירה לאחר שנסיים את הטיול שלנו.

   


   

  נפגשים:  שישי 27/3 שעה 10:30 בכיכר חלילים במבשרת ציון (צומת אחת אחרי קניון הראל, נא לחנות באחד הרחובות בסביבה)

   

  המסלול:

  כמאתיים מטר מכיכר חלילים ימינה מתחיל שביל המסומן בירוק לתוך נחל חלילים. נרד איתו אל המערות שבאגדה, אל הפריחה המרהיבה, אל המעיינות, עד שנגיע לעמק הארזים. גם על העמק מאיימת תנופת הפיתוח ומסלול הרכבת לירושלים מתוכנן דרכו תוך כדי יצירת מפגע שיהרוס את שמורת הטבע הנפלאה ויגזור כליה על הצבאים (זוכרים את במבי?) ושאר החי בעמק, אך נשאיר זאת לפעם אחרת.

   

  בעמק הארזים נפנה שמאלה במסלול המסומן כחול אל עיינות תלם. שלושה מעיינות שנחצבו בסלע על ידי בני שבט בנימין. נראה את שרידי הישוב "מוצה" התנכית (יהושוע י"ח, כ"ו), מקוואות טהרה ומערות קבורה, חקלאות עתיקה, בוסתני פרי נטושים, גתות יין ושמן. נכיר את דרך החיים בתקופה בה גרו כאן בני שבט בנימין לפני כיבוש ירושלים והקמת ממלכות יהודה וישראל.

   

  במקום הייתה גם התיישבות יהודית ב 1906, העמק נרכש על ידי עולים חדשים מרוסיה והוקמה כאן מושבה בשם בית טלמא אשר שמה שונה על ידי התושבים לעמק הארזים על שם עצי המחט היפים הצומחים כאן, רק שאין אלו ארזים כלל וכלל אלה ברושים. התושבים הקימו מספר מבנים ובינהם מפעל בן שתי קומות לשמן וסבון ששרידיו נמצאים נטושים כאן עד היום.

   

  ממעיינות תלם נוכל לבחור במסלול הקל חזרה במעלה נחל חלילים, אל מופע הג'אז ופינות היצירה שהוכנו עבורנו בשישי זה, אלו שירצו ימשיכו איתי במסלול האתגרי שיכלול טיפוס בשביל אתגרי דרך עתיקות וסבך פראי. בדרכנו נראה שרידי בית כנסת עתיק, נבקר בעין טל שכמעט אף אחד לא מכיר (תביאו פנס ונבקר בנקרה החצובה). נמשיך לעין מוצא, שפעם הייתה פינה משובבת נפש לסיירי הפלמ"ח המיוזעים והיום משמש את חסידי נחמן מברסלב כמקווה טהרה משם נעלה בשביל לא מסומן במסלול תלול אל החברים המחכים לנו בהפנינג חלילים.

   

   

   

  תמיד שואלים אותי מדוע הטיול ללא תשלום ואני שוב עונה: הטבע שייך לכולנו, ישראל שייכת לכולנו ואת המחיר שילמו אבותינו ומשלמים אנו בדמינו מול כל אויבי ישראל.

  משה דיין קבע שאת הארץ יש לאהוב דרך הרגליים, אני מנסה להנחיל זאת לכמה שיותר אנשים ובעיקר לנוער כדי לחברם לישראליות הגאה והטובה ולערכים שכבר כמעט נדמה ואיבדנו.  זאת תרומתי לקהילה.

   

  אזהרה: פעילות זאת הינה התארגנות חברית, ללא ביטוח וללא תשלום, כל אחד אחראי בלעדי על עצמו ומשפחתו. אנו הולכים רק במסלולים מסומנים של החברה להגנת הטבע.

   

  תמונות של טיול זה ושל קודמים תוכלו למצוא כאן:

     http://picasaweb.google.com/MenyNachman

   

  מני

   

   

  הערה חשובה: מי שמאחר שיכנס לנחל באותו מסלול לבד, בכל שעה ! יש פעילות, יש מדריכים של החברה להגנת הטבע, יש קונצרט ג'אז במערה, יהיה כיייף גם למטיילים לבד חיוךוגם... רשמו ביומן! יום רביעי 25/3 נחגוג יחד במועדון הזמר העברי בתל אביב ! פרטים כאן:   http://cafe.themarker.com/view.php?t=927108 

   

   

   

   

   

   

  דרג את התוכן:

   תגובות (39)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS


   אז....אחרי חזרה מבילוי ב4 בבוקר אספנו עצמנו בקושי ונסענו לכיוון

   איתך בנייד שוחחנו מס' פעמים אך לצערי דרכנו לא נפגשו

   המצחיק היה,לפגוש מס' מטיילים כמונו מהקפה כמו יפעת למשל והבן שלה שגם הגיעו מאוחר ולא מצאו אותכם

   היה טיול נפלא רק סוליקו (:

     28/3/09 18:10:
   מני תודה. שמחתי לקחת חלק. כל מי שהגיע עימי ממש נהנה נהנו והקטנה ליה זכתה ביום ממש מאתגר (בטח ראית) תודה.י
     28/3/09 14:44:


   תודה לך מני על יום נפלא !

    

   על שהצלחת להוציאני משיגרת יום השישי - ניקיונות ובישולים וכל הכרוך בכך. 

   לטייל בנוף מדהים ומרהיב .

    

    חשיבותו של יום זה מבחינתי היה בסוף המסלול , בתמיכה בצעירי החברה להגנת הטבע ופועלם ,

   להעלאת המודעות לשמורה, ומחאה נגד גזילת השטח הירוק הציבורי לטובת בינוי ותיעוש.

    

   חבל שמספר המשתתפים היה מועט ולא כפי שאנו רגילים בדר"כ .

    

    


   בטח נהניתם בגדול-איך לא   מנצוק הוא הגדול מכולפ

    

    

   מנצ'וק מה עם טיול לפסח? משהו כמו הטיול לאוהלים המונגוליים?

    

   תבורך-פרס ישראל מגיע לך

     27/3/09 14:52:


   כל הכבוד על היוזמה

   כוכב

     27/3/09 01:56:

   תמיד שואלים אותי מדוע הטיול ללא תשלום ואני שוב עונה: הטבע שייך לכולנו, ישראל שייכת לכולנו ואת המחיר שילמו אבותינו ומשלמים אנו בדמינו מול כל אויבי ישראל.

   משה דיין קבע שאת הארץ יש לאהוב דרך הרגליים, אני מנסה להנחיל זאת לכמה שיותר אנשים ובעיקר לנוער כדי לחברם לישראליות הגאה והטובה ולערכים שכבר כמעט נדמה ואיבדנו.  זאת תרומתי לקהילה.

                                                                                      

    

   כן ירבו כמוך ישרי לב ואוהבי א"י .

     26/3/09 18:34:

   היי מני עוד לא הכרנו... אך ברצוני לברך אותך על היוזמה הברוכה....

   פשוט מדהים(-:

   אגיע בכיף (לא מכירה אף אחד/ת ומגיעה לבד...)

   מירלה mirela

     26/3/09 00:32:

   מאמינה שנגיע .
     25/3/09 15:57:

   אתה עושה חשק, חבל שאני לא יכולה להגיע!

   זהבה

     25/3/09 14:41:


   ראשית כל הכבוד   !!!!  וחוץ מזה  ראיתי הודעה בסוף

   על ג'ז  אז   מאחר ואני מנגן בהרכב BIGZBANG  שבו 18

   נגנים ועוד זמר וזמרת  כדאי לבוא למועדון שבלול נמל תל אביב ביום ה'

   שעה 2200  יהיה פיצוץ  הזמינו כרטיסים מראש 

   דרך האיטרנט  (100 מקומות)

   BIG ZBANG
   הזמר אהר'לה סייקס ותזמורת הביג-בנד מארחים את דני רונן ומיכל שפירא

     25/3/09 14:08:

   מחר יום חמישי אני יוצאת לטיול לצפון

   יום טיול לתל-יזרעאל טבע ונוף.

   חבל....לא אוכל להשתתף למחרת בשל מחוייבות וסידורים

   תודה, המשך לעדכן אותי

   כריסטין 


   כמה טוב שקפצתי לבקר.....

    

   אנחנו באים מני מה הפון שלך?

     25/3/09 08:24:

   באותו יום ובאותה שעה מתקיימת אותה פעילות מטעם החברה להגנת הטבע.

   יש קשר בינך ובינה ?


   אתה גדול.....

   כל פעם מפתיע מחדש.

   נשמע מסלול מקסים

     25/3/09 08:18:
   תהנו לכם
     25/3/09 06:04:


   מה זה קל"ב

   בטח שנהיה

   אני שחמט ושוקה

   ואולי יהונתן הבן

    

     25/3/09 04:47:


   אהבתי את מה שכתבת בנוגע לתשל

    אשכול אם אוכל לבו

   בכול זאת יום שישי..

     25/3/09 02:31:


   נשמע מעניין ודוקא קרוב אלי.

   אשתדל להגיע.

   גם סיפור האגדה יפה

    

     25/3/09 01:39:


   אחלה טיול,רוצה להצטרף

   אני מחפשת טרמפ אם אפשר להצטרף למי שנוסע מאזור המרכז

   אני גרה בנוף ים שזה ליד צומת כפר שמריהו אז אשמח לנסוע עם מי שמגיע מהצפון או מהרצליה או להגיע לתל אביב ולהצטרף למי שנוסע מתל אביב, אשמח אם תשאירו הודעה כאן או בפייסבוק שמי בפייסבוק

   LEAH ADAR

     25/3/09 01:34:
    חמוד
     25/3/09 00:46:


   בטוחה שתיהנו!!!

   בשישי בוקר לא יכולה להגיע.

   בשבת אני בצעדת הגלבוע - תהיו שם?

     25/3/09 00:34:


   נהדר,

   קרוב לי, לשם שינוי...

   רוצה ואשתדל מאוד להגיע!

   ושוב תודה לך, מני,

   אככב מחר!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

     25/3/09 00:00:


   כל הכבוד מני ..על ההשתדלות וההשקעה...

   אבדוק אופציות ואודיע במידה ומתאפשר לי...

   לילה טוב

   תמו"ש

     24/3/09 23:54:
   לכל מי ששאל אם אפשר לאחר: כן !!!  הפעילות של החברה להגנת הטבע, קונצרט הג'אז במערה, פינות יצירה לילדים, הכל זמין וחינם הפעם לכבודכם מ 12:00 ועד 15:00. מי שיגיע ב 10:30 ירוויח גם טיול במסלול ירוק ומדהים חיוך
     24/3/09 23:46:
   באסה יום שישי -עבודה....
     24/3/09 23:26:


   מני  היקר  תבורך 

   אתה  עושה  עבודת  קודש

   ומפיץ  את  יופי  הארץ  לחברים

   תענוג 

   אביב  פורח  מריח  ושמח

   דש  מהפרחים

     24/3/09 23:01:


   אשתדל לבוא.

   הפצתי בין חברי במבשרת.

   בהצלחה

     24/3/09 22:59:

   אתה בהחלט מתנהל כמו בנאמר:

   "קום והתהלך בארץ..."

   http://cafe.themarker.com/view.php?t=951709

    


   איזה כיף לקרוא ולדעת שיש עוד מי שמטייל, ולא במרכזי הקניות... פשוט נפלא!
     24/3/09 22:12:

   תודה על הפוסט ..!


   כל הכבוד על היוזמה

   תבורך..

     24/3/09 21:09:

   מני שלום !

   אשמח להצטרף לטיול !

   נפגש בצומת חלילים .

   אנג''י

     24/3/09 20:56:

   אוףףףףףףףףףףףףף מני, למה, למה... למה... העלית את המידע הזה רק עכשיו, לפני כשלושת רבעי שעה.... אוףףףףףףףףףףףףף       - כבר קבעתי וסיכמתי תוכניות ליום ששי, ואם הייתי יודעת על הטיול-מפגש הזה  בצהרים.... אז.. היית רואה אותי שם!!

   מה שכן... אני אהייה מחר בערב זמר במועדון  "דוצ'ה"  ואני מניחה שנתראה שם....

   שיהיה המשך ערב נעים,

   פ י ק י

    

    

     24/3/09 20:51:
   טיול מדהים אני מאוד מקווה להגיע
     24/3/09 20:30:


   tasu chaim be shmi

   kol a kavod al a avoda shelcha...

   o historia

   מנצ'וק-קצת מוקדם לילדים שעדיין בבית ספר

   האם יש מצב להשתלב מאוחר יותר קצת  איפה שהוא

   אם כל יום ו ייעדרו -זה לא טוב

   אבל מאידך הטיולים שלך זה פשוט חוויה

   אתה בכל אופן   הגדול מכולם-אין עליך

     24/3/09 18:43:


   *

   מני חבר יקר תודה רבה על ההשקעה שלך בחברים והכל למען האהבה הגדולה לארץ ישראל והטבע .

   תבורך בבריאה.

     24/3/09 16:17:


   נכון להיום - באה ..אינשאלללה..

   מקווה שלא תהיינה הפתעות של הרגע האחרון

     24/3/09 06:57:

   אני לא מגיעה. שלחתי לך הודעה ב-facebook.
     23/3/09 21:02:


   כבר נראה לי מני

   יש מצב!

   אם אוכל נבוא

   ארכיון

   פרופיל

   טיולים ואגדות
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין