כותרות TheMarker >
  ';

  גאות ושפל

  מחשבות על עיצוב ואמנות, טיפוגרפיה ומעורבות חברתית ופוליטית, אהבה למזרח התיכון, מעט תוגה חורפית, וגם כמה חלומות.

  \"לא זכיתי באור מן ההפקר\" (ח.נ.ביאליק)

  שישי סלאם - ללכת כמו נובי.

  ביקורת על "עלי חסן קובן" "עבדאל עזיז אל מובאראק"

  שישי סלאם - ללכת כמו נובי.

  1

  מוזיקה  

  5 תגובות   יום ראשון, 24/1/10, 00:55
  סלאם עליכום, קוראי הטובים.

  הפעם נתפנק בעסיס פרי עמלם של שני מוזיקאים נוּבּים מקצועיים - עלי חסאן קוּבּאן וגם עבד'אל עזיז אל מובאראק. שננו את השמות. מי הם הנובים האלה? הנובים הם עם שמקורו מדרום מצרים, לאורך הנילוס אל צפון סודאן, ולהם תרבות עשירה ושונה מן התרבות הערבית, למרות שהושפעה ממנה. לנובים יש עור שחום השונה מהמראה המצרי. הממלכה הנובית הייתה מפורסמת מאוד בזמן הפרעונים, ושתי הממלכות הגדולות - הנובית והמצרית התחככו אחת עם השניה והשפיעו מאוד אחת על השניה. 

  את קובאן הכרתי מהתכנית השבועית "השפם" של יקיר הבלוג - ניר אביבי. "השפם" משודרת בשני 23:00 - 0:00, ושלישי 0:00 - 1:00 ב106 FM.

  אני חושב שאם אפשר לסכם את המוזיקה שלהם, יהיו המילים הבאות מתאימות ביותר - קצבי, אופטימי, ג'אזי, פאנקי, חודר לעורקים.

   

  עבדאל עזיז אל מובאראק הזמר (והזמיר) יבדל"א קרע חתונות על ימין ושמאל והיה אליל הנשים והקסטות המקומי בסודאן עד שהקליט שלושה דיסקים שהעלוהו לגדולה ולמסע הופעות עולמי אי שם בסוף שנות השמונים. הוא נולד ב1951 בוואד מדאני וטופח בנעוריו על ידי משפחתו המוזיקלית ולמד את מלאכתו באקדמיה המפורסמת למוזיקה ודרמה בח'ארטום שבסודן בשנת 1970 וצבר תהילה מקומית ברדיו ובטלוויזיה עד 1975. בנוסף לקולו הערב הבוקע תחת שפמו העבה, מושך ידו עבדאל גם בעו'ד, והוא מלווה באורקסטרה עשירה הכוללת גם כלי נשיפה. אם מנסים להתעמק בניואנסים, אפשר לשמוע השפעות של רגאיי, ורית'ם אנד בלוז אמריקאי. עבדאל הוא יצור עירוני כובש נשים, ואפשר לומר שיש פאנק באשכים. יה.. אפשר לדעת את זה כשהגוף נע מעצמו לקצב המחשמל של עבדאל ושל קובאן.אבל עבד'אל הוא רק צאצא, במובן מסויים;

   

   בתמונה - עבד'אל עזיז אל מובּאראק וחבורתו

     בתמונה - עבד'אל עזיז אל מובּאראק  יבדל"א

  בתמונה - עלי חסן קובאן תנצב"ה

   לעומת אל מובאראק, גם לעלי חסאן קובאן (1929-2001), "הסנדק" של המוזיקה הנובית, אחד מהמלחינים-זמרים-מנהיגי להקות החדשנים ביותר בסגנון הנובי, יש שפמון שלא מבייש את מעמדו (למרות שהשפם מתחבא לפעמים בתמונות). הבנאדם יכול להרים מקל מהארץ וזה יהיה פאנקי. לקובאן יש קצב בדם. המראה הפלאחי שלו תואם את מקום הולדתו, כפר קטן בשם "גות'ה" שממוקם ליד אסוואן שבמצרים. בצעירותו היה מסתובב בכפר בשם "קובאן" ואהב לדרבק "כמו כל ילד נובי" (כפי שהוא העיד) ולשיר סרנדות לנוסעים שהפליגו על הנילוס (הו, כה רומנטי). כאשר היה בן 13,  הוא עבר עם משפחתו לקהיר, למד בקולג' של הצופים המקומיים ועבד כשולייה לתופר. עד אז הספיק כבר ללמוד לנגן בקלרינט ובג'ירבה (סוג של חמת חלילים), והחל לעבוד כמוזיקאי. מחלת הריאות שעבר אמנם קטעה את הקריירה שלו, אבל גרמה לו להחליט ללמוד מוזיקה לעומק על מנת שידע לארגן להקה טובה שתפרגן לקול הזמיר שלו. הוא גר יחד עם הנובים בשכונת עבדין בקהיר. נובים רבים הוגלו ממקום מושבם בדרום מצרים, ואלה מצאו את מקומם בערים בצפון, כך שההיענות והביקוש למוזיקה נובית בקהיר הייתה רבה. קובאן ולהקתו ניגנו בחתונות רבות (שאורכן שבוע) ולמעשה החיו מזמורים נובים עתיקים ואת השפה העתיקה.

   


   בתמונה - עלי חסן קובאן נותן בקצב

   

  יום אחד הייתה לעלי חסאן קובאן הארה - חזון - התגלות. הוא שמע להקת ג'ז שבאה כל הדרך מהארלם וניגנה במועדון מקומי. תזמורת כלי הנשיפה שכללה טרומבון, סקסופון, קלרינט וגיטרה כישפה את עלי, וגרמה לו לרצות להתנסות בהם בעצמו. "הם היו כולם שחורים," כך שיחזר קובן. "הרגשנו מאוד קשורים אליהם. תהיתי למה אנחנו לא עושים משהו דומה. לא שקלתי שום השלכות פוליטיות". אחרי שניגן באורקסטרה באופרה "אאידה" ב1949, החל קובן לעבוד במועדונים וקרע את אלכסנדריה, קהיר, ואסוואן, כשאנחנו היינו בשא"ש, בעודו משלב את המנגינות הנוביות עם סקסופון, גיטרה חשמלית, באס, אורגן, חצוצרה, ואקורדיון. מכיוון שלא היו הרבה דוברי נובית ביחס לקהל המצרי (ואלה שכן דיברו התחלקו לניבים שונים מאוד), הוא התאים מילים בערבית למוזיקה נובית על מנת להגיע לקהל רב יותר. פעולותיו זכו להתנגדות מפני שמרנים שטענו שהוא הורס את המוזיקה עם השפעות זרות, אבל זה לא מנע מעלי שלנו לחצות לבבות כמו שישליק ולהתפרסם בכל מצרים.

   

  בתמונה - עלי חסן קובאן מהרהר נוגות על ימים עברו, על רקע של ים משוכפל בפוטושופ

   

  ב1964 אירעה הגירה המונית של 100,000 נובים שחיו באזור אסוואן אל עבר ערי מצרים, בעקבות הצפתו של העמק שנועדה לשרת את הקמתו של אגם מלאכותי וסכר הידוע לנו כסחר אסוואן. הגולים הנובים, מלאי תשוקה ואהבה נוסטלגית לעָבר שנקבר תחת האגם, התמקמו בשכונת עבדין שבקהיר וסיפקו לקובאן עבודה רבה. השכונה, ובתוכה הסטודיו של קובאן ולהקתו הפכו למרכז נובי תרבותי לכל הגולים. קובאן היטיב לארגן את להקתו בהרכבים ומוזיקאים שונים על מנת להתנסות ולהגיע לתוצאות שונות, בשלבו מוזיקה ומוזיקאים מהתרבות העירונית והכפרית וגם בהתאם לצרכים השונים של ההופעות המרובות בכל לילה שונה. 

  כאשר צמחה תופעת "מוזיקת העולם" בארצות הברית ובאירופה, קובאן החליט להפיץ את הפרשנות המודרנית שלו לתרבות הנובית, אל שאר העולם, ובכך הפך לכוכב מוזיקלי עולמי ומכובד שהופיע בפסטיבלים רבים עד למותו בעקבות התקף לב ביוני 2001. נאהב ונזכור אותך יא עלי.

   

  *תורגם מ [מקור]

   

  קשה לי לבחור דוגמאות מייצגות מהמוזיקה של עלי חסאן קובאן. אני חושב שמומלץ לשמוע את WALK LIKE A NUBIAN. הנה כמה תופינים לדוגמא: מברוק, חביבי, מברוק וו אריסנה, ואחרון חביב - "סוכר, סוכר, סוכר" (שפתיים יישקו!).

  שירים של עבד'אל עזיז אל מובאראק רק התחלתי להכיר, ולצערי אין אונליין. מומלץ לחפשו בנרות.

   

  עד לשישי הבא, שיהיה שישי שלום ואלג'ומעה סלאם!

  שלכם,

  ירונימוס

   

  דיסקוגרפיה (מוויקיפדיה):

        עלי חסן קובן:

  •      From Nubia to Cairo (1980), Shanachie - reissued 2001, Piranha
  •      Walk Like a Nubian (1994), Piranha[3]
  •      Nubian Magic (1995), Mercator - reissued 1999, Blue Flame
  •      Real Nubian: Cairo Wedding Classics (2001), Piranha
  •      The Rough Guide to Ali Hassan Kuban (2002), World Music Network - compilation
   
   

   

        עבד'אל עזיז אל מובּאראק:

   

  • 1985: Straight from the heart'
  • 1986: Sounds of Sudan (World Circuit)
  • 1987: Globe Style

   

  דרג את התוכן:

   תגובות (5)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     24/1/10 08:59:

   שיחקו לי בגן, קראו לה דנה וזה היה די נחמד.

   וסיני - יום יבוא...

     24/1/10 05:49:


   תגיד לי שיחקו לך כשהיית קטן?

   מי נוסע לסיני ?

   אתה רוצה שמחבלים יעשו עלך גנג בנג קבוצתי?       24/1/10 05:20:

   רציתי להגיד רק שאם מדברים כבר על חתונה, סבבה.

   אבל אם מתחתנים אז בסיני, בלי אולמי שקד הפקאן וכל החרא הקפיטליסטי של החתונות. פשוט וכיף.

     24/1/10 01:12:

   קריצה שוקראן יא חביבתי!

   המוזיקה שלו תפורה לחתונות!!

     24/1/10 01:07:


   בחתונה שלנו ישימו את הקסטות שלו,

   אחלה תמונות.

    פוסט להתמוגג  תיסלאם יא זלמה שוקרן כת'יר.

   ארכיון

   פרופיל

   yaronimus_maximus
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין