כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  danalyze it!

  על דברים טובים ואפקטים מיוחדים... בטלויזיה, במדיה ובעיקר בחיים.

  0

  קרם דלה כרמל

  25 תגובות   יום חמישי, 19/5/11, 08:09

  מי שמכיר אותי קצת יודע שיש כמה דברים שאני אוהבת בחיים:

  אנשים מעניינים, טבע וים, אמנות, ארכיטקטורה, אוכל טוב, משקה טוב, כמובן גם לכתוב, קצת אקסטרים ואת אח שלי כמובן (שלפעמים גם נוטה להיות אקסטרים, אבל זה כבר שייך לסיפור אחר).

  הטיול בחבל "כרמלים" אליו הוזמנתי מטעם משרד התיירות כלל באופן מדהים את כל המרכיבים, בתוספת כמה תבלינים ששידרגו את החוויה. כך שנעניתי בשמחה, ואף הרגשתי שליחות לצאת לטיול ולבלגלג אודותיו בהתלהבות יתרה. אפילו טיפות הגשם, והיום הקריר באמצע חודש מאי השתלבו באוירה הטוסקאנית הארץ-ישראלית בצורה מושלמת. אז סליחה אם אני נשמעת לשניה כמו קומוניקט, אבל למרות התדמית של התל אביבית המושבעת חזרתי מאוהבת ושוקלת הגירה.


  את הבוקר התחלנו אצל השוורצמנים במחלבה בבת שלמה. את פנינו קבלה פרת מחמד מפלסטיק. דורי דורות של גבנים, עם גבינות עזים משובחות, זיתים דפוקים, והרבה הרבה הסטוריה ואוירה. ואנחנו חבורת בלוגרים נחושים שלכמה דקות הואלנו להרים את עיניה ממסכי האייפון אל צלחת המלבי המתריסה, ולא בכדי. הטוב ביותר שטעמתי. מקום מומלץ גם בארוחות הבוקר המצוינות שלו, או סתם להצטייד במטעמים מלוא הטנא.

  ''


  משם עם אבי הנהג הבאמת חברה'מן התגלגלנו במשעול לעבר מלון "ניר עציון", לארוחת בוקר ישראלית עשירה אל מול נוף עוצר נשימה. מצד אחד הכרמל השרוף והמתחדש, מצד שני גבעות בירוק עז, פריחה מדהימה ולמטה משתרע הים.


  ממשיכים לעין הוד, כפר אמנים ציורי וקסום, אשר אני מתביישת להודות ששנים לא בקרתי בו.

  הבתים מלאי הקסם שהבליחו מתוך הצמחייה, ופסלים ייחודיים מלאי אישיות, גרמו לי להרגיש כמו גיבורה בסיפור אגדה. מתחנת אוטובוס שובבה ואלסטית, עד כלבלב האשפה שבדיוק הוחלפה בו שקית הזבל, פסלים המשתלבים במתווה הכפר, אל העבודה של חמיצר על אחרית הימים. מאחורי כל סיבוב, בתחילת כל סמטה מתגלה הפתעה.

  עצוב אך גם עצמתי היה לראות את זכר השריפה במקום, 14 בתים שנפגעו ספוראדית אחד כן אחד לא. לטבע כוחות והעדפות משלו. ההסבר לכך שהרוח שפעלה בפולסים, וכך רק ווקטורים מסוימים נפגעו בשריפה, כשלצידם אזורים יפיפיים ומוריקים שלא נפגעו כלל.

   

  ''


  התקדמנו למוזיאון ינקו-דאדא, עליו אפשר להכביר טילי מילים. הדאדא או דאדאיזם הוא זרם אמנותי-תרבותי אוונגרדי שנוסד בציריך שבשווייץ בשנת 1916, ופעל עד שנת 1923. על פי הדאדא, ההיגיון והסיבתיות אכזבו ככלים לניהול תקין ורציונלי של העולם, ולכן יש לברוא את העולם מחדש, ללא סדר והיגיון, מתוך תקווה אוטופית לעולם טוב יותר, ללא מלחמות. אני בעד.

  המוזיאון הוקם בעין הוד בשנת 1983, על ידי קבוצה מחבריו של האמן מרסל ינקו, מתוך מטרה לשמר את יצירתו ורעיונותיו של הדאדאיסט היחיד שחי בארץ ישראל. האמן ינקו הגה את רעיון הקמת כפר האמנים ואף הביא את גרעין המייסדים הראשון ב-1953. כבוד.

  למי ששאל עצמו מה פירוש המילה "דאדא" – המילה הראשונה שתינוק מוציא מפיו. איזה כיף, אין כמו מקום מלא השראה לעורר את יצר היצירתיות.

  התחלנו בקומה הראשונה בתערוכה מרתקת, בקומה הראשונה של המוזיאון המרהיב ששופץ לפני מספר חודשים. גולת הכותרת היתה הירידה למעבדאדא, שם קפצנו בחזרה לילדות. חלקי עצמים שפורקו וחוברו מחדש לחלקי חפצים אחרים, כמו הברות שמתחברות למלים חדשות חסרות פשר לכאורה. מקום אקלקטי וססגוני עם הגיון פנימי משלו, או בעצם בלי הגיון כלל. מומלץ לילדים, וגם לילדים גדולים כמונו.

  מאוחר יותר קפצנו לביתו ולסטודיו הציורי של מרסל ינקו מייסד הזרם, שמהווה חלק מסיור "בתים מספרים" המופלא. הסיור בבתים של אמני הכפר שעל קירותיהם נחשפו ושוחזרו ציורים קיר מקוריים. היה מרגש לראות את פלטת הצבעים המקורית של מרסל ינקו מונחת על השולחן כמו באמצע מחול הציור.

   

  ''

  בחזרה לשבילי עין הוד, ביקור קצר בגלריה, ושוב לארץ הפלאות. את החתול הצ'שרי והזחל אמנם לא פגשנו, אבל לטאות, זאבים וכבשים שמתגוררים בתיבות דואר. ואת "דני בירה", שנראה כמו הערנו מרבצו, וכשהתעורר לא יעזור גם ריטלין. המקומיים מספרים שהוא לא רק דני בירה, אלא גם דני פיצה. דמות צבעונית, תזזיתית וקורעת עם מבטא אנגלוסקסי כבד. אם לא הייתה קיימת היה צריך להמציא אותה. והאמת לא בטוח מה עושה יותר חיוך, הבירה או הבדיחות. מג'נגל בין כובעים, למקרר, למילים, לחתולים, לבקבוקי זכוכית ישנים של קוקה קולה מלאים בבירה שבשל בעצמו. הבירות היו מצוינות ומרוות, גם הבהירה וגם הכהה.

   

  ''


  חיש קל נמזגו לכוסות עוד קצת מה"יו מאמא" שלו, ואם אפשר אז גם קצת מה"לייט סאמר אייל". בממלכה של דני בירה אין עכברי ברים – רק חתולים. זקופים, זחוחים, מחייכים. ונכון לאתמול חיות חדשות – בלוגרים, שכטוב לבנו בלאגר, הפכנו למכורים. "כמה אירים צריכים כדי להחליף נורה? אחד כדי לשים אותה בפנים, ואחד שישתה וישתה ויחכה שהחדר יסתובב". במצבינו כל שנותר לשאול היה כמה בלוגרים צריך ואיפה לעזאזל הנורה.


  ולפני שעזבנו את עין הוד, חמש בלוגריות ובלוגר חובבי שופינג לא יכולנו לפסוח על חנות בגדי הוינטאג' הקסומה. למלתחתי נוסף ג'קט לבן יפיפה שעלה לי רק שלושים שקלים. פשע לא לקנות.

   

  ''

  מעין הוד לבית אורן, שוב דרך הכרמל שהודו נשמר למרות השריפה, עצרנו ליד האנדרטה לנספים. בהמשך חלפנו על פני איזורים עם מסלולים למייטיבי לכת, סנפלינג ועוד פעילויות אקסטרים לעילא. חלקנו עשו "רוץ בן סוסים", וההרפתקאה של איתי אחי ושלי היתה טיול טומקארים למרגלות בית אורן. לפני כן הספקנו להשביע את רעבוננו ב"קאט בלו", מסעדת הבשרים הנפלאה.

   

  ''

  כך שעטנו בין הרים ובין סלעים, בספק רכב ספק חיה רעה על ארבעה גלגלים, מותירים מאחורינו שובל עפר, חלק אינטגרלי מהנוף. עשינו עצירות להביט בכרמל המתחדש באיזורים שטיילים כמעט ואינם מגיעים אליהם. אחד הרגעים המרגשים היה לראות בתוך איזור של גוויות עצים מפוחמים, עצי אורן קטנים מפציעים וצמחיה חדשה ורעננה מתחדשת. הטבע האדיר במלוא הודו ועצמתו. עלי להודות שאחרי שעה של כיף צרוף, היה קשה לגרד אותי מההגה.

   

  ''

  את היום קנחנו בעין כרמל, במסעדה פיוטית ומעוצבת על הכביש הישן, "כרמלה". אני התענגתי לי על פאי לימון פריך ונימוח, נהנית מהחברה והאווירה הפסטורלית.

  את לבנו כבשה דפנה נוף מנכ"לית כרמלים, שלוותה אותנו לאורך כל שעות הטוב הזה. לבבית, מקסימה, כייפית, פתוחה וגם לבושה בסטייל. ניכר כמה היא מחוברת למקום, מהלב, מהבטן. למדנו ממנה על כל כך הרבה אטרקציות נוספות, שנראה שכל מה שעברנו באותו יום הוא כאין וכאפס.

  ''

  צלילות וצניחה חופשית בחופים היפיפיים. טיול יין ויקבים, צימרים מפנקים, מסעדות גורמה, השמועות סיפרו גם על מסאז' ביין, ורחמנא ליצלן מסאז' עם נחשים.

  ואחרי יום גדוש שכזה, והבטחות קסומות וגלומות, כל שנותר לומר זה המשך בטוח יבוא....


  תודות רבות לרויטל, לדפנה נוף, ומוזמנים לקרוא עוד על האטרקציות באיזור בעמוד הפייסבוק https://www.facebook.com/carmelim

  דרג את התוכן:

  הציון שלי: 5 מתוך 5

   תגובות (25)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     17/5/13 18:38:
   ניסיתי הרבה דברים בחיים אבל מסג' ביין עדיין לא....מעניין
     4/7/12 01:46:
   ראיתי 'קאט בלו' בתגיות אז לחצתי....חשבתי שאת מתכוונת לאותו בר משנות ה-90 העליזות :) איזה זכרונות...בכל אופן איזה יופי של עריכה ותמונות...את נראית ממש כמו איזו גרמניה בהרים...
     12/2/12 21:33:
   איזה יופי
     17/1/12 10:31:
   למצא הנאה בכל אתר ואתר
     14/1/12 09:30:
   הי דנה ראיתי שהסתכלת בפרופיל שלי בתקווה שהיה לך מעניין ע"פ הפוסט הזה את נשמעת כאחת עם טעם דומה לשלי אחת שיודעת להנות מהחיים אשמח לשמור איתך על קשר
   איזה יום כיף!
   מגניב למצוא אותך מתגיבה אצל מיכלי ולבוא אצלך להתגיב על הנאות שכאלה ופרגון ללא תקרה לארצנו הקטנטונת ומחמדיה.
     25/5/11 00:33:

   יואו, הבאת לי ארומה של קפה של פעם

   כיף גדול שבאת להתארח,

   געגוע

   מה שלומך?

    

   צטט: levana feldman 2011-05-23 09:13:53

   איזה יופי !

   את נראית נהדר, את בעצם אחד הנופים היפים שבתמונות (-:

    

     23/5/11 09:13:

   איזה יופי !

   את נראית נהדר, את בעצם אחד הנופים היפים שבתמונות (-:

     22/5/11 17:49:

   אכן היה כזה,

   מעבר לכיף, לאמנות, ולטבע המתחדש

   ראיתי בכך שליחות

   תודה לך

    

   צטט: liraz. 2011-05-21 20:00:06

   טיול מעורר השראה , תודה.

    

     21/5/11 20:00:
   טיול מעורר השראה , תודה.
     21/5/11 19:29:

   כיף שהצטרפת, לפחות כקוראת.

   כל כך יפה, כל כך קרוב

   חזרתי מאוהבת לגמרי

    

    

    

   צטט: Eve688 2011-05-21 10:11:22

   תודה לך על המסע המעודד לכרמל.

    

     21/5/11 10:11:
   תודה לך על המסע המעודד לכרמל.
     20/5/11 09:01:

   פוטושופ :)

    

   צטט: freestyle 2011-05-20 07:21:46

   איך את מסדרת את התמונות ככה?

    

     20/5/11 09:01:

   איזה כיף שקפצת לבקר ולהצטרף למסע, לפחות כקורא.

   שבת מלכה!

    

   צטט: מיכאל 1 2011-05-20 07:07:27

   תודה ,דנה על מסעך המופלא בכרמל. התעודדתי מאד ושמחתי לשמוע על התאוששותו של ההר הפצוע, מן השריפה. זה נפלא ! יפה כתיבתך בעיניי. מאד ! שבת שלום !

    

     20/5/11 09:00:

   את נותנת לי השראה אהובה

    

   צטט: מיכל גזית 2011-05-20 01:54:20

   תגידי, איך מזמינים אותך תמיד לכל הדברים המגניבים האלה? ולמה בדיוק בזמנים האלה את שוכחת שיש לך חברות? את חיה טוב, מלכה, ללא ספק

    

     20/5/11 07:21:
   איך את מסדרת את התמונות ככה?
     20/5/11 07:07:
   תודה ,דנה על מסעך המופלא בכרמל. התעודדתי מאד ושמחתי לשמוע על התאוששותו של ההר הפצוע, מן השריפה. זה נפלא ! יפה כתיבתך בעיניי. מאד ! שבת שלום !
     20/5/11 01:54:
   תגידי, איך מזמינים אותך תמיד לכל הדברים המגניבים האלה? ולמה בדיוק בזמנים האלה את שוכחת שיש לך חברות? את חיה טוב, מלכה, ללא ספק
     19/5/11 23:23:
   מדהים
     19/5/11 17:55:
   היה מדהים עם כו-לכן, עשיתן את היום הזה נפלא. ואין מה לומר, יש לנו ארץ נהדרת
     19/5/11 15:46:
   איזה פוסט מקסים!!!
     19/5/11 12:12:
   מקסים! גם הטיול וגם הכתיבה שלך! מחכה לסופ"ש ארוך בכרמלים :)
     19/5/11 11:58:
   דנה, לקחת לי את המילים מהפה! היה כיף, והמון תודה לדפנה, רויטל ואבי הנהג!!
     19/5/11 08:40:
   אחד הסיורים המדהימים שהיתי, בעיקר "אוכל לנשמה"

   ארכיון

   פרופיל

   dananda
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין