כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  נו, טוב....

  Holy Shit!!!

  מבשלת הגולן - גאווה ישראלית!

  5 תגובות   יום שני, 1/8/11, 20:17

  ביום חמישי האחרון הייתי בסיור מעניין ומהנה ב"מבשלת הגולן" - מבשלת בוטיק משותפת של חברת דקל א.ח.ר - חברה יזמית הפועלת בגולן ובגליל ויקבי רמת הגולן, לרגל השקה ראשונה של "בזלת" - מותג בירות בוטיק בעבודת יד.

   

  במסגרת הסיור, עברנו בכל התחנות שלוקחות חלק בהכנת הבירות - מחדר הלתת (חומר הגלם), דרך המבשלה, שם מבשלים את הלתת ומפרידים בין הנוזל לשאריות המוצקות, תהליך "מרקחת הבירה" - שם מוסיפים מינונים שונים של כל אחד מחומרי הגלם של הבירה (לפי התקן הגרמני: לתת, כישות, שמרים ומים), וכל סוג של בירה עובר את התהליך במינונים שונים ולמשך זמן שונה, בהתאם לתוצאה הרצויה.

  חדר התסיסה, ומשם לתהליך הבקבוק והאריזה.

   

  ''

   

  ''

   

  ''

   

  ''

   

  ''

   

  ''

   

  ''

   

  את הסיור כולו ערכו לנו עומרי זילברמן הברומאסטר של המבשלה, שאחראי בעצם גם על המתכונים וגם על כל תהליך היצור וטלי לוין מנכ"לית המבשלה.

   

  כל הבירות תחת המותג "בזלת" הן בירות בסגנון גרמני, שעומדות בתקנים בהם צריכה לעמוד בירה גרמנית.

   

  קצת על כל אחד מסוגי הבירות תחת המותג "בזלת":

   

  בזלת פילזנר

  לא בכל מבשלה ניתן לייצר פילזנר, בירה הנחשבת לקלאסיקה ומהווה אתגר לכל ברומאסטר. אולם כאן בגולן, בזכות מי התהום המשובחים של המקום, מים רכים, עשירים במינרלים, העוברים סינון טבעי בעברם דרך סלעי הבזלת, יצירת בירת פילזנר טובה הופכת להיות לא רק ברת מימוש אלא גם מספקת בסופו של תהליך יצירתה - הנאה מרובה.

  מרכיבי הבירה

  מים: מקורם במי תהום המצויים בתוך שכבת הבזלת בגולן.

  לתת: 3 סוגים של לתת שעורה מיוחדים לסגנון הפילזנר. קליית הלתת נעשית עבור מבשלת הגולן ב- Weyermann, מפעל משפחתי בגרמניה.

  כישות: הכישות מסוג Perle מגיעה מאזור Hallertau שבבוואריה. כישות זאת מתאפיינת במרירות עדינה, ומוסיפה נוכחות מורכבת ומעניינת לבירה.

  שמרי בירה: שמרי לאגר.

  תהליך הייצור

  בזלת פילזנר עוברת תסיסה ראשונה במהלך שבוע ימים, ולאחר מכן תהליך הבשלה במשך 4 שבועות לפני הבקבוק.

  אופי הבירה

  בזלת פילזנר הינה בירת לאגר טרייה אשר עברה סינון רך. בזלת פילזנר ניחנת במרירות האופיינית לסגנון הפילזנר הקלאסי. מדובר במרירות עדינה ומאוזנת היטב, אשר מורגשת עם שתיית הבירה, אך אינה ניכרת כלל בסיום לגימתה, אז מתגלה ניואנס דק, כמעט בלתי מורגש, של מתיקות קלה. זוהי בירה קלאסית מרוות צימאון ומעוררת תיאבון. נפלאה לימות וערבי הקיץ החמים.

  בזלת פילזנר אידיאלית לכל מצב רוח וסיטואציה. בין אם אחרי פעילות ספורטיבית, ובעת צפייה בפעילות ספורטיבית. לפני, לצד ולאחר האוכל. הבירה תתאים לסוגים רבים ומגוונים של מאכלים. החל מנשנושים פיקנטיים כגון חמוצים ובוטנים מלוחים, דרך מתאבנים מתובלים היטב, רצוי מטוגנים, גבינות קשות חריפות טעם, ועד לסטייק בקר עסיסי. 

  אחוז אלכוהול: 4.9

  דרגת מרירות: EBU 27

  טמפרטורה מומלצת להגשה: 9 מעלות.

   

   

  בזלת חיטה

  בירת חיטה היא כיום סגנון הבירה העולה בכל רחבי העולם. אולם במרבית המקומות בעולם, מייבאים אותה מבוואריה - אך אז היא מפוסטרת, ברוב המקרים מסוננת, כמעט ללא רוח החיים המאפיינת אותה. כי ליבת החיות, הטעם והיתרונות המיוחדים לה, מגיעים מתוך השמרים החיים בבירה. כשהם לא מסוננים או מטופלים בחום, השמרים מעניקים את המאפיינים הנפלאים שלה את הארומות הפירותיות, את המתיקות, את נגיעת החמצמצות ואת ההשפעה הבריאה על מערכת העיכול - בזכות קומפלקס ויטמין B והאנזימים. המים הצלולים והמשובחים של הגולן מאפשרים לשמרים במבשלה לחיות למשך דורות רבים. בזלת חיטה מבושלת ותוססת בסגנון הבווארי הקלאסי.

  מרכיבי הבירה

  מים: מקורם במי תהום המצויים בתוך שכבת הבזלת בגולן, מים הידועים במינוח 'אקווה בזלתית'.

  לתת: שילוב מיוחד של 4 סוגים של לתת, בתמהיל של כ70% לתת חיטה והשאר לתת שעורה בווארית. שילוב המעניק את המאפיין החמוץ-מתוק ופירותי גם יחד, לבירה. קליית הלתת נעשית עבור מבשלת הגולן ב- Weyermann, מפעל משפחתי בגרמניה.

  כישות: הכישות מסוג Select מאזור Spalt שבבוואריה, בעלת מסורת גידול ארוכת שנים. כישות זאת מתאפיינת במרירות נעימה ומעודנת, יחד עם ארומה ייחודית המאזנת את חמיצות החיטה.

  שמרי בירה: שמרי אייל מיוחדים, מיובאים בלעדית ממבשלת Ingolstadt שבגרמניה. השמרים בויתו אצלנו בגולן וקיבלו אופי מקומי וייחודי למבשלה. השמרים הם אשר מעניקים את הארומה הפירותית המיוחדת של בירת החיטה.

   

  תהליך הייצור

  בזלת חיטה עוברת תסיסה ראשונה במשך 3 ימים ותהליך הבשלה במשך 3 שבועות בבקבוק.

  אופי הבירה

  בזלת חיטה הינה בירה טרייה ולא מסוננת העוברת תסיסה שנייה בבקבוק. הבירה מעוננת ומכילה משקע שמרים טבעי.  

  בזלת חיטה הינה בעלת גוף בינוני וניחנת במאפיינים פירותיים ייחודיים עם ניחוח מודגש של בננות, לצד חמיצות מעודנת ומרעננת. כל אלה הופכים את בזלת חיטה למרווה ומהנה לשתייה בפני עצמה וגם לצד מגוון רחב של מאכלים.

  בזלת חיטה תתאים למאכלים פיקנטיים, כגון פיצה, מאכלי אטריות מהמטבח האסיאתי, סלטים, נקניקיות עשירות מתובלות, גבינות חריפות ועד מגוון טאפאסים מטוגנים ופלאפל.

  אחוז אלכוהול: 5.1

  דרגת מרירות: EBU 17

  טמפרטורה מומלצת להגשה: 9 מעלות.

   

  בזלת אייל ענברי

  בזלת אייל ענברי הינה בירה בתסיסה עילית, השייכת לקבוצת הבירות שזוכה להערכה גדלה והולכת בכל רחבי העולם. בזלת אייל ענברי עוצבה ויוצרה בשיתוף מיוחד במינו: חושי הטעם המיוחדים של אנשי היקב שחברו לבעלות על המבשלה ותפיסותיהם כלפי בירות אייל, יחד עם רשמיי מ'טעמו של הגולן'. בירת האייל הענברי שלנו נוצרה בהשראת שלושה סגנונות אייל: האלט הגרמני (Alt), האייל הבלגי והאייל האירי. השילוב של האדם וההשראה המתודולוגית, בחירה מתוחכמת של חומרי גלם, יחד עם המים המשובחים, יצרו בירה מאוד מיוחדת המעבירה את ההוויה הגולנית במיטבה.

  מרכיבי הבירה

  מים: מקורם במי תהום המצויים בתוך שכבת הבזלת בגולן, מים הידועים במינוח 'אקווה בזלתית'.

  לתת: שילוב יוצא דופן של 4 סוגי לתת שעורה ברמות קלייה שונות ולתת חיטה אחת, כולן מאזור Bamberg, בוואריה. המצרף הסופי יוצר מורכבות יוצאת דופן וחוויית טעם עשירה. קליית הלתת נעשית עבור מבשלת הגולן ב- Weyermann, מפעל משפחתי בגרמניה.

  כישות: כישות מיוחדת לסגנון האייל, מסוג Tettnanger מאזור Schwaben שבבוואריה, המתאפיין באקלים מיוחד אשר משפיע על טעם הכישות.

  שמרי בירה: שמרי אייל מיוחדים, המיובאים בלעדית ממבשלת Ingolstadt שבגרמניה. השמרים בויתו אצלנו בגולן וקיבלו אופי מקומי וייחודי למבשלה.

  תהליך הייצור

  בזלת אייל ענברי עוברת תסיסה ראשונה במשך 4-5 ימים ותהליך הבשלה במשך 4 שבועות בבקבוק.

  אופי הבירה

  בזלת אייל ענברי הינה בירה טרייה ולא מסוננת, העוברת תסיסה שנייה בבקבוק. הבירה מעוננת ומכילה משקע שמרים טבעי. הבירה מורכבת ועשירה, בעלת גוף בינוני-קל וצבע ענברי עמוק. השילוב הייחודי והמתוחכם של מכלול מרכיביה מייצר טעמי מאלט עשירים, לצד נגיעה כישותית וקורטוב ציפורן.

  בזלת אייל ענברי תתאים לארוחות גורמה עשירות מהמטבח העילי המתוחכם, וגם לצד דגים ומאכלי ים, סטייק עסיסי מתובל בזרעי תבלינים כמו כוסברה או אניס, טאפאס פיקנטי וגבינות רכות בסגנון קממברט וברי.

  אחוז אלכוהול: 6.4

  דרגת מרירות: EBU 22

  טמפרטורה מומלצת להגשה: 12-8 מעלות.

   

  בזלת דאבל בוק

   

  הדאבל בוק (או הדופלבוק) מקורה בגרמניה והיא נחשבת לבירה עונתית - המיוצרת לקראת המחצית הקרה של השנה. חבל שבירה עשירה שכזאת, אשר מיוצרת בשיטות שכמעט ואבדו, אינה מוכרת או נלמדת יותר במסגרת לימודי בישול הבירה באוניברסיטאות המודרניות. הרצון לחסכון בזמן ייצור הכתיב למבשלי הבירה לפנות לכיוונים אחרים.

  הגוף המלא שמאפיין אותה, האופי המאלטי המודגש שלה והארומה הכישותית שהיא ניחנת בה  מעניקים לשותה אותה הנאה שקשה למצוא בבירות אחרות. האלכוהול הגבוה מעניק חום ונועם לגוף הבירה. עבורנו, בזלת דאבל-בוק משולה ל"הרגשה נהדרת בתוך כוס".

  מרכיבי הבירה

  מים: מקורם במי תהום המצויים בתוך שכבת הבזלת בגולן, מים הידועים במינוח 'אקווה בזלתית'.

  לתת: שילוב ייחודי של 5 סוגי לתת שעורה ברמות קלייה שונות, מאזור Bamberg, בוואריה, המעניק לבירה את טעמה העשיר הייחודי. קליית הלתת נעשית עבור מבשלת הגולן ב- Weyermann, מפעל משפחתי בגרמניה.

  כישות: כישות Hersbrucker מ- Hersbruck, בוואריה, המתאפיינת במרירות מתונה. אנו משתמשים בכמות גבוהה יחסית של הכישות בכדי לתת גוון ירוק ופרחוני, עומק ונוכחות לבירה.

  שמרי בירה: שמרי לאגר.

  תהליך הייצור

  בזלת דאבל בוק עוברת תסיסה ראשונה במשך 10 ימים ותהליך הבשלה במשך חודשיים במיכלי נירוסטה.

  אופי הבירה

  בזלת דאבל בוק הינה בירת לאגר טרייה, כהה וחזקה. השילוב שבין התערובת הייחודית של סוגי הלתת השונים והכישות שנבחרה, יוצרים בירה בעלת גוף מלא, עם טעם מאלטי עשיר בגוונים של קפה ושוקולד המושלמים בארומה כישותית נעימה. המרירות הנמוכה של הבירה מאזנת את מתיקות הלתת.

  בזלת דאבל בוק תהיה ליווי נהדר לתבשילים עשירים של בשר, קרפצ'יו בקר עם בלסמי מצומצם, גבינות מיושנות וקינוחים.

  אחוז אלכוהול: 8

  דרגת מרירות: EBU 20

  טמפרטורה מומלצת להגשה: 12-8 מעלות.

   

  כל הבירות היו טעימות וניכר עליהן שהן איכותיות, אבל הבירה שהכי נעמה לחיכי היא בירת החיטה.

   

  ''

   

  לרוויה!!

   

  האתר שלי: http://hadarok.com/

   

  הצטרפו לדף הפייסבוק שלי: http://www.facebook.com/Ok.Hadar

  דרג את התוכן:

  הציון שלי: 4 מתוך 5

   תגובות (4)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     5/8/11 01:49:
   דבר נוסף, ממש לא זו לשם
     5/8/11 01:49:
   אחלה מקום, ממליץ
     4/8/11 18:26:

   צטט: *יואל* 2011-08-04 14:12:20

   לחיים אבל עם קולה דייאט בשמחה אני אנטי בירות לחלוטין לא מושך אותי בכלל הטעם שלהם כתבת מפורט וענייני

    

   איש איש וטעמו.

    

   אני, למשל, לא נוגעת בדיאט קולה ובמשקאות דיאט בכלל....

    

   תודה :)

     4/8/11 14:12:
   לחיים אבל עם קולה דייאט בשמחה אני אנטי בירות לחלוטין לא מושך אותי בכלל הטעם שלהם כתבת מפורט וענייני

   פרופיל

   hadarok
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין

   ארכיון