כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  בשביל הזהב

  ביקורת: ארץ אחרת

  ביקורת על ארץ אחרת

  ביקורת: ארץ אחרת

  0

  סרטים  

  0 תגובות   יום רביעי, 12/10/11, 11:52

  ''

   

  החל מסוף המאה ה-19, מאז שאהבל אחד תרגם בטעות את המילה האיטלקית canali כ"תעלות" ולא כקניונים וערוצים, נעשה העולם המערבי אובססיבי למציאת חיים על כוכבי לכת אחרים. במקרה הזה, הכוונה הייתה לחריצים עמוקים שנצפו על קרקע מאדים, אולם טעות תרגום הביאה אנשים רבים להאמין כי נמצאו עדויות לקיום חיים אינטליגנטיים על הכוכב האדום. יש הרואים בכך את ההשראה ליצירות העוסקות במפגש בין בני אדם לחייזרים, בהן "מלחמת העולמות", "הכוכב האסור" וכל סרט שלישי שהופק בשנות החמישים. למרות שעברו יותר ממאה שנים מאז אותה טעות אומללה, פלישת חייזרים וחקר תרבויות חוצניות מעסיקים כותבים ובמאים גם בימינו. האפשרויות הן אינסופיות, כאשר לא ידוע מה באמת מסתתר שם.

  "ארץ אחרת" מציג אפשרות אחת לגבי מה שנמצא מחוץ לאטמוספירה שלנו, אולם היא שונה מהמקובל בקולנוע. בעוד בסרטים אחרים, חייזרים יוצאים למתקפה על שכונה בדרום לונדון, או מדברים בקולו של סת' רוגן בעודם מתמסטלים ברחבי אמריקה, החייזרים בארץ אחרת הם לא בדיוק חייזרים. שמו העברי של הסרט קצת מטעה, מאחר והארץ בה מדובר היא לא מדינה, אלא כוכב הלכת ארץ. אתם יודעים: כחול, קטן ועם וויי-פיי. מסתיר את הנוף לנוגה ומגדל ירח שורץ שקרניקים כחיית מחמד. הסיפור מתחיל ביום בו נודע על גילוי כוכב לכת דומה להפליא לכדור הארץ והסברות אודות קיומם של חיים עליו, מרתקות ומפחידות כאחד.

  את הדיווח על גילויו של "ארץ 2", שומעת רודה ויליאמס (בריט מרלינג) ברדיו בדרך חזרה ממסיבה. רודה היא נערה חובבת אסטרונומיה, בעלת עתיד מבטיח. היא אינטליגנטית, מקובלת חברתית, מגיעה מבית טוב ובדרך כלל, אדם שקול ומאוזן. ההתרגשות מהנקודה הכחולה החדשה בשמיים, גורמת לרודה להרוס את חייו של אדם זר. ג'ון בורוז (ויליאם מאפות'ר) היה מרצה מכובד, מלחין מוערך ומוזיקאי מוכשר. הוא גם היה אהוב על חבריו ועל משפחתו, אבל רגע של חוסר זהירות מצד רודה, הרס את הכל. היא נשלחת לכלא והוא לבית החולים.

  ארבע שנים לאחר מכן, רודה משתחררת וחוזרת לבית הוריה. היא אדם שונה לחלוטין. כבר לא נערה חייכנית ומלאת חיים ואופטימיות. עכשיו היא אדם שבור, עם טראומה שמלווה אותה בכל רגע ורצון בלתי ניתן להשגה להעניש את עצמה. מבחינתה, השהיה בכלא לא הספיקה בכדי לכפר על מה שעשתה והיא לא מפחדת לסכן את חייה, רק בשביל להרגיש קצת פחות אשמה. במקום ללמוד באחד המוסדות האקדמיים הבכירים בארצות הברית, היא בוחרת לעבוד בנקיון בית ספר ולשקוע בדכאונות במקום לטפח מחדש את חיי החברה שנשארו מחוץ לסורגים. עבודות הנקיון מביאות אותה לפגוש את ג'ון בורוז, לראשונה בכוונה, מתוך נסיון להתנצל בפניו. היא משתפנת ברגע האחרון ומשכנעת את ג'ון שאינו מזהה אותה, כי היא נציגה של חברת נקיון ומציעה את שירותיה לסידור ביתו המבולגן.

   שמתם לב שהפסקה האחרונה לא מציינת דבר לגבי ארץ 2 וההתרחשויות הנלוות? זאת משום שגם הסרט משאיר את התגלית האסטרונומית ברקע רוב הזמן. איפה שהיא לא נמצאת, רודה רואה בשמיים את כוכב הלכת שהרס את חייה, אבל להוציא סצנות בודדות, הדגש מושם על הקשר המסוכן בינה לבין ג'ון. הוא לא יודע מי היא, אבל היא חרדה מהיום בו יחבר את הנקודות ויעלה על זהותה האמיתית של עוזרת הבית החדשה שלו. שאר העולם לא מפסיק לדבר על ארץ 2, במיוחד כשמתבררים יותר פרטים עליו בעודו הולך ומתקרב. לרודה יש עולם הרוס משלה לטפל בו, היא לא יכולה להקדיש הרבה תשומת לב לעולם החדש שנגלה מעל.

  סרטי מדע בדיוני נוטים לעסוק בנושא הגדול האחד שבהם. בין אם זה מסע בזמן, וירוס קטלני המאיים להשמיד את העולם, אנדרואידים בעלי תודעה, או משלחת מחקר בין גלקטית, העלילה מתרכזת לרוב במשהו גדול מהחיים ולא מתעכבת על הפרטים הקטנים בחיי היום יום. ארץ אחרת עושה את ההפך. יש כוכב לכת זהה לכדור הארץ שניצב לו בשמים, גלוי לעיני כל, אבל הבמאי / תסריטאי מייק קאהיל מתמקד ברודה וג'ון. לפחות חצי מהסצנות בסרט היו נותרות בדיוק אותו דבר לו הוציאו מהן כל התייחסות לארץ 2. זו הרבה יותר דרמה אנושית המתרחשת בעולם של מדע בדיוני, מאשר סרט מד"ב המכיל רגעים דרמתיים. יש משהו מרענן בגישה הזו. דמיינו את "האלמנט החמישי", כאשר הדגש בו הוא על הנישואין המתדרדרים של קורבן דאלאס. או את "הנוסע השמיני" בלי הנוסע השמיני, רק עם המתיחות בין האנשים בחללית. על פניו, זה נשמע משעמם ומחמיץ את הנקודה, אבל תסריט מספיק טוב יכול לספק סיפור מעניין ומרגש גם בלי פיצוצים וחייזרים רצחניים.

  הרבה מכך תלוי גם ביכולת של השחקנים לשלב בין הידיעה על קיומו של ארוע קוסמי חסר תקדים שכל העולם מדבר עליו, לבין הקושי להשתחרר מהשדים הפנימיים ומהזעם על התקוות שנופצו. בריט מרלינג סבירה בתור רודה, אבל ויליאם מאפות'ר הוא האס המפתיע של הסרט. לא ראיתי אותו בהרבה מקומות. הוא מוכר לי בעיקר מהופעות קצרות בתור אית'ן מ"אבודים", אבל הייתי חשדן לגבי היכולת של מאפות'ר להעביר דמות מורכבת ועצובה כמו ג'ון. הוא עושה עבודה מצוינת ומשדר את כאב וטרגדיה, לצד ניצוץ של אופטימיות שהצליח איכשהו לשרוד. מאחר ורוב הסרט מתמקד רק בשתי דמויות, חשוב שלפחות אחת מהן תבוצע באמינות כמו שמאפות'ר מביא למסך.

  הסרט עשוי בהחלט לאכזב את חובבי המד"ב. לפחות אלה מהם שמצפים להתמקדות בארץ 2 ובהשלכותיו על ארץ 1, אולי איזו מלחמת עולמות, או לפחות מסע מופלא לחלל, לא יקבלו את מבוקשם. מעבר לכך שהסרט הופק עצמאית, בתקציב נמוך שלא מאפשר צילום סצנות שכאלה בצורה אמינה (אם כי ארץ 2 נשתל דיגיטלית ברקע בצורה מצויינת), העולם המקביל משמש יותר כמטאפורה. הוא נותן בסיס לשאלות פילוסופיות שמועלות בידי הדמויות ומאפשר גם לצופים לתהות עד כמה החיים שלהם הם יחודיים ובלתי ניתנים לתיקון. בלי לחשוף פרטים, הסצנה האחרונה בסרט עשויה היטב ונותנת הרבה חומר למחשבה, חרף ביצוע דל תקציב ומינימליסטי.

  ישנן שאלות מסוימות שהסרט לא עוסק בהן, אבל עלו בראשי במהלך הצפיה. למשל, הדבר לא מוזכר, אבל אין שום אינדיקציה לכך שהסרט בכלל מתרחש על כדור הארץ שלנו ולא על כוכב הלכת השני. קיימים חורים די גדולים בעלילה בכל הנוגע לצד המדעי של הסיפור. כיצד יתכן שכוכב לכת בעל מסה זהה לכדור הארץ מתקרב אליו במהירות עצומה ואינו משפיע כלל על כח המשיכה, או על סיבובו. אפילו גובה פני הים נותר זהה, פשוט יש עוד כדור הארץ ברקע. למרות העיסוק הרגיש ומלא המחשבה בסיפור האישי של רודה, הסרט הוא יותר מטיפה לא מדויק מדעית. למעשה, הוא מדויק מדעית בערך כמו אתר אינטרנט שמסביר למה כל בני האדם הם צאצאים של ג'ון טרוולטה ואיימי פונד מדוקטור הו. הרבה שאלות קריטיות שהיו עולות במציאות, כלל לא מוזכרות בסרט וצריך להאמין שארוע קוסמי אדיר שכזה הוא חסר השפעות סביבתיות ואף כוכב לכת לא נפגע במהלך הצילומים.

  אלא שזה לא העיקר פה. נכון, לקהל חובב מד"ב מדובר באתגר לסבלנות ולקהל חובב דרמות, מדובר באתגר לפוביה מרעיונות לא הכי מציאותיים. עדיין, מי שיכול להנות משני העולמות, בהחלט סביר שיהנה מארץ אחרת ויתעלם מכל הפגמים המדעיים. לא מעט אנשים עשויים להתאכזב מהסרט, אבל רבים אחרים יאהבו אותו.

   

  ארץ אחרת יוקרן בסינמטק תל אביב במסגרת פסטיבל אייקון TLV, בתאריכים 16.10 ו-20.10.

  דרג את התוכן:

  הציון שלי: 4 מתוך 5

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   ארכיון

   פרופיל

   אביעד שמיר
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין