כותרות TheMarker >
  ';

  בשביל הזהב

  ביקורת: זאת מלחמה

  ביקורת על זאת מלחמה

  ביקורת: זאת מלחמה

  1

  סרטים  

  0 תגובות   יום שלישי, 28/2/12, 17:38

  ''

   

  מעניין איך נושאים מסויימים שהיו מקובלים בעבר כמושא ליצירה, נחשבים כיום נלוזים, או סתם חסרי עניין. העדרם של פטרונים לאמנים, הביאה לכך שאף אחד כבר לא כותב שיר, או מקדיש ציור, לאדם שמפרנס אותו ומספק לו קורת גג בתמורה. הבעת אהבה למולדת נתפסת כיום כפטריוטיות מזויפת, או אפילו פשיזם וקשה מאוד שלא לצחקק במבוכה כשקוראים את קינת דוד על יהונתן, למרות שמדובר באחת הסצנות הכי דרמתיות וסוחטות דמעות בתנ"ך. מה לעשות, היום כבר קשה לשמוע את המשפט "נעמה לי אהבתך מאהבת נשים" ולא לסנן בשקט "בתחת".

  "זאת מלחמה" מנסה לגעת בנושא שאינו נפוץ בקומדיות רומנטיות, או ביצירות מודרניות בכלל. הוא עוסק בברומאנס – האהבה האפלטונית ונטולת הרומנטיקה בין שני חברים טובים שהם במקרה גם גברים. הרמה הזו של חברות בה שני גברים מתנהגים ומדברים כמו זוג נשוי, לו היה מדובר בנישואין בהם בני הזוג מספרים באריכות זה לזה על הכיבושים המיניים והדייטים הכושלים שלהם.

  הסרט עוסק בשני סוכני CIA מקורקעים, טאק (טום הארדי) ו-FDR (כריס פיין). השניים כשלו במעקב אחר דרישות משימה בהונג קונג ועל כן הוצמדו לעבודה משרדית קרוב לבית. לכל אחד יש חיים משלו, טאק הוא גרוש פלוס ילד שמתחזה לסוכן נסיעות ו-FDR הוא פלייבוי ראוותן עם בריכת שחיה על הגג. בעוד טאק מיושב וחולם לחזור ולהיות איש משפחה, FDR מחליף בחורה כל לילה ומחשיב פגישה שבועית לחפוז כמערכת יחסים רצינית.

  בצרוף מקרים שרק מי שכבר ראה לפחות קומדיה רומנטית אחת בחייו, יכול היה לחזות, השניים מתחילים לצאת עם אותה בחורה. לורן (ריס וית'רספון) עובדת כבודקת מוצרים, במיוחד במבחנים שדורשים הרס בעזרת פטיש, להביור, צינור מים ואני מנחש שגם פיל אחוז אמוק. למרות רמת חיים שאפשר לקנא בה במצב הסוציו-אקונמי הנוכחי, לורן חשה בודדה וחיפושה אחר בן זוג מביא אותה להעמיד את שני הסוכנים לבדיקה, קצת יותר נעימה מזו שנדרשת ממוצרי החשמל אותם היא בוחנת. בעידוד חברתה הנשואה, לורן משהה את הבחירה בגבר אחד ומוסיפה לצאת עם טאק ו-FDR במקביל, בעוד הם מודעים לכך ולא מגלים לה, כדי לאפשר תחרות הוגנת ומתוך כבוד זה לזה.

  כפי שניתן להבין מתקציר העלילה, מוסריות והבנה בסיסית ברומנטיקה הם לא הצדדים החזקים של זאת מלחמה. לרגעים, נדמה שאף אחד מהתסריטאים לא היה מעולם בדייט. הם מגלים חוסר הבנה מוחלט בהתנהגות אנושית נסבלת וגורמים לשלוש הדמויות הראשיות להיות קריפיות במידה ששמורה לרוב לנבלים. למעשה, אם לא הייתה מרחפת מעל הסרט עלילת משנה של טרוריסט אירופאי המחפש נקמה, היה מאוד קשה לקרוא ל-FDR, לורן, או אפילו טאק, חבר'ה טובים. זה מודגש עוד יותר בדמות החברה שמעודדת את לורן להונות את שני הבחורים, שמרמים אותה בעצמם, או בהתנהגות של טאק בשעורי הקרטה של בנו. גם מערכת קבלת ההחלטות של המנהלים ב-CIA, יוצרת תחושה כאילו הסרט נכתב ביקום מקביל, בו אנשים מתנהגים בצורה שונה לחלוטין מזו שנוהגים במציאות.

  אלא שהאנשים בזאת מלחמה מתנהגים בצורה קרובה יותר למציאות מכפי שנדמה. אם ה"מציאות" שחסרה בסרט היא המציאות שרואים בסרטים רומנטיים אחרים, הרי שהצופה חי באשליות. סוכנים חשאיים, במיוחד כאלה שנמצאים כנראה בכמה רשימות חיסול, בוודאי יהיו מתורגלים בהתחזות והסתרת האמת, אפילו ממשפחה ובנות זוג. לורן מתנהגת לעתים כחרא של בן אדם, אבל ההתלבטות בין שני הגברים לגיטימית והקושי שלה לוותר על אחד מהם, במיוחד בעידוד חברה שחיה דרכה את חיי הרווקות, יכולה לקרות לכל אדם. נוסף על כך, בלי חוסר המוסריות הנלווה לשימוש בציוד ריגול לשם תחרות על לבה של בחורה, הסרט הזה לא היה עובד בתור קומדיה.

  זה לא שתחת הכותרת "קומדיה" אפשר להרשות לכל מסר והתנהגות נלוזה לעבור בשקט, אבל אם הסיטואציה דורשת, הסיטואציה צריכה לקבל. קומדיה היא אמנות ההפתעה ולא אמנות ההתחשבות והפוליטיקלי קורקט. זאת מלחמה מצליח רוב הזמן להישאר בתחום בו הוא קצת בעייתי, אבל לא במידה בה זה כבר לא מצחיק והפגיעה באנשים נעשית קשה מדי. זה סרט טיפשי ומטופש ויאמר לזכותו שהוא לא מנסה להיות יותר מזה. הבמאי מקג'י מוכר בעיקר מסרטים כמו "המלאכיות של צ'רלי" ו"שליחות קטלנית: התעוררות" ומסדרות טלוויזיה כמו "צ'אק", "ניקיטה", "סופרנצ'ורל" ו"האו.סי". ההתמחות שלו היא באופן כמעט בלעדי בבידור פופי לא עמוק שמנסה להנות מהדרך לא פחות מהתוצאה. מכל אלה, זאת מלחמה מזכיר במיוחד את צ'אק. השילוב בין עלילת ריגול לחיי היומיום, במיוחד כאשר היריבות הגדולה היא בין חברים הכי טובים, מתאים למי שאהב את הסדרה ולא מצפה ליצירות מופת פורצות דרך כשהוא יושב עם דלי פופקורן על ברכיו.

  זאת מלחמה הוא יותר קומי מרומנטי ויותר רומנטי מסרט אקשן. מעט סצנות הפעולה שבו מסוגננות, אבל לא חדשניות בשום צורה ובעיקר מעבירות את הזמן עד שנחזור לעלילה המרכזית על המשולש הרומנטי. העיסוק בברומאנס חזק כאן הרבה יותר מבכל סרט שראיתי בעשור האחרון. זה כאילו קווין סמית פרץ לאולפן מדי לילה ושפץ את התסריט כך שיעסוק בעיקר בישום עקרון Bros before hoes בחיי הדמויות. האהבה שטאק ו-FDR מפגינים זה לזה, מאפילה לא פעם על זאת שלורן זוכה לה, אולם ברור ששניהם חושקים בה והיא רוצה בהם מאוד, גם אם הדבר אומר ללכת נגד העקרונות השמרניים להם אנו מצפים בבואנו לבית הקולנוע.

  ב-1927, יצא הסרט "כנפיים", אשר עסק בכובד ראש ביחסים בין שני חיילים שנוצרת ביניהם יריבות בשל חיבתם לאותה בחורה. זאת מלחמה מזכיר גרסה קלילה יותר של אותו סיפור, כאשר כאן האישה ממלאת תפקיד ראשי יותר מבכנפיים ושני הלוחמים אינם מגלים בפניה את הצד הבטחוני של חייהם. משום שזו קומדיה ולא דרמה סוחטת דמעות, זאת מלחמה מרשה לעצמו להתרכז הרבה יותר בתחרות המשעשעת בין טאק ו-FDR ובאופן בו היא מסכנת את האהבה השוררת ביניהם. ישנם משפטים שגרמו לי לתהות אם הברומאנס הוא באמת אפלטוני כפי שמוצג, או שאותה רוח דמוית קווין סמית גם הכניסה רמיזות הומוסקסואליות לתסריט. כנראה שזה לא מכוון, מאחר ושני הגברים מוצגים כשני קצוות מנוגדים של הקשת ההטרוסקסואלית. אחד רק רוצה למצוא לו אישה להקים איתה משפחה ולחיות בבית עם גינה בפרברים, השני מזמין דיילות לנחות אצלו כשהן מגיעות העירה. למרות שאינו סובל מעודפי תחכום, זאת מלחמה מצליח לבנות דמויות עמוקות ולהציג הבטים שונים של החיפוש אחר אדם נוסף לחלוק איתו את החיים, בין אם חבר טוב, או בת זוג.

  מותר לא לחבב את הדמויות. אף אחד אינו צדיק מושלם והיריבות רק הופכת אותם למגעילים יותר. גם לורן לומדת מהרעה ביותר ומגלה מוסר כפול שלא יוצר הרבה חיבה כלפיה. בכל זאת, האנושיות שלהם והקלילות בה מוצגות טכניקות חיזור מלוכלכות, גרמו לי לקבל את גיבורי הסרט כאנשים עם סיפור לא פשוט שמגלים איפוק יחסי בטיפול בו. יאמר גם לזכות הכותבים והבמאי שהבדיחות אינן נמתחות יתר על המידה ורובן אינן מתבססות על הומור נמוך וזול. לא מדובר בשנינויות גדולות, אבל זאת מלחמה מצליח להיות קומדיה עם קצת אקשן שעוסקת ביריבות בלתי אפשרית בצורה בוגרת יחסית, אבל מספיק דבילית ולא דוחפת מסרים בכדי סתם לשבת ולהנות.

  דרג את התוכן:

  הציון שלי: 3 מתוך 5

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   ארכיון

   פרופיל

   אביעד שמיר
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין