כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  להקות הרוק משנות ה-90 עושות לי את הקיץ

  1 תגובות   יום ראשון, 12/8/12, 10:40

   

  השבוע הופיעה באחד מערוצי הטלוויזיה כתבת חדשות מזעזעת על הדרך שבה בחרה עיריית כפר סבא להתמודד עם תופעת השעמום של בני הנוער המתקבצים ברחובותיה: סיירת הורים-מלשנים המתקשרים לניידות שיטור ומזמינים ניידת לכל מקום שבו מתגודדת קבוצה של בני נוער, גם אם לא עשו דבר למעט דיבורים. באמת פתרון מושלם. עיר ללא אלימות. אבל גם ללא בני נוער. מה רוצה עיריית כפר סבא שיעשו בני הנוער בחופשה? ילכו למועדון השח-מט הקרוב למקום מגוריהם? לעיריית כפר סבא הפתרונים. עיריית אשדוד, לעומתה, מצאה פתרון טוב יותר לטעמי: היא מייצרת אירועי רחוב פתוחים, בדגש על מוזיקה, לכל שכבות הגיל, ולא מפסיקה בכך כל הקיץ. ברחבת היכל התרבות מתקיים מופע מוזיקלי פתוח בכל יום חמישי בערב, עם הרכבים כמו משפחת אלייב, מארש דונדורמה ואחרים. רחוב רוגוזין הופך למדרחוב עתיר פעילויות ובמקביל מתקיימים על חוף הים פסטיבלי מוזיקה, שאודותם פורסם גם כאן בקהילת המוזיקה: פסטיבל גולדסטאר שהסתיים בשבוע שעבר וחלון לים התיכון, שמתקיים השבוע. פסטיבל גולדסטאר, מטבע הדברים, עתיר בירה, ופתוח לפיכך רק לצופים מגיל 18. השבוע הוא אירח ביום רביעי את מוש בן ארי וכנסיית השכל, וביום חמישי, שבו נכחנו, את הדג-נחש ואת איפה הילד שאירחו את ירמי קפלן, כשאת כולם חיממה להקת "סוכרזית". 

  כבר כתבתי בעבר כמה אני אוהב את להקות הרוק הישראליות של שנות ה-90, בהקשר למוניקה סקס. והשבוע שחלף סיפק לנו הזדמנות לראות עוד שתיים מהלהקות הנפלאות האלה, איפה הילד ומופע הארנבות של ד"ר קספר. שתי הלהקות אפילו קשורות זו לזו בקשר היסטורי - שי להב מהארנבות הפיק את אחד מאלבומי איפה הילד, אבל תחילה נדבר על הילדים.

  הם עלו לבמה לאחר חימום של סוכרזית, שהיו לא רעים ועשו עבודת חימום טובה מאד, גם אם לקהל מצומצם - כי אצלנו הרי כולם באים באיחור אפנתי. אי אפשר להאשים אף אחד כי כולם יודעים שאף מופע לא מתחיל בזמן. ככה יצא שסוכרזית הופיעה בפני קומץ צופים, ואיפה הילד, שעלו לא הרבה אחריהם, החלה את המופע בפני קהל מצומצם למדי.

  יתכן והנוכחות הדלה של הקהל בתחילת המופע היא האשמה, אבל הרגשנו שהלהקה קצת עייפה. חמי רודנר מזייף, אבל בעצם הוא מזייף בדרך כלל.. העניינים הלכו והתחממו, והלהקה צברה גובה ככל שהגיע יותר קהל, ולקראת אמצע המופע כבר היו המוני אנשים מול הבמה, ונראה שהלהקה קיבלה בחזרה את החיוניות שלה. אחרי הכל, איפה הילד פועלת מעל 20 שנה - השנה חגגו 20 שנה לאלבומם הראשון - "זמן סוכר" המצוין, והם עדיין מוציאים אלבומים חדשים, שמהם נוגנו כמה שירים גם במופע הזה. הלהקה הזו אחראית לכל כך הרבה להיטי רוק ישראליים טובים, שכבר הפסקנו לספור: נפלת חזק, מה שעובר עלי, הביאו את הסתיו, מישהו שומע אותי, רק בשביל לקבל חיבוק, לבן בחלום שחור, וכולם היו במופע הזה. אבל הדבר הטוב יותר במופע הזה היתה הופעת האורח של ירמי קפלן, שהיה בעבר המתופף של הלהקה, ושעלייתו לבמה העלתה את מפלס האנרגיה של הילדים. יחד עם קפלן בוצעו הלהיטים הגדולים, כמו גם שירים של קפלן עצמו, הקהל הגיב כמו שצריך, וההיזון החוזר הזה הרים את המופע לגבהים, מה גם שאת הלהיטים הגדולים באמת, מקפיצי הקהל, הם ביצעו איתו.

  הנה קצת תזכורות לחומר הטוב הזה של איפה הילד: 

  מה שעובר עלי: 

  ''

  ונפלת חזק, הפעם לייב ובהשתתפות הקהל:

  ''

  בתום המופע של הילדים אסנת החליטה שמספיק, חבל לקלקל את הקליימקס. גם הבירה החדשה של גולדסטאר שטעמנו - black roast - היתה דוחה למדי, ונשארנו רק לכמה שירים של הדגנחשים בטרם חתכנו הביתה. אחרי הכל, למחרת יום עבודה מלא.

  למחרת תוכננו לנו שתי הפלגות, אבל כששמענו על מופע צהריים של הקספרים בזאפה - ובמיוחד כזה שרותם הזמין אותנו לצפות בו - לא חשבנו פעמיים. בדקנו שצפי הרוחות מתאים, הקדמנו מעט את השייט הראשון, הזזנו את השני לשקיעה, ויצרנו חלון של ארבע שעות, שיספיק לנסיעה מאשדוד לזאפה תל אביב, צפיה במופע וחזרה להפלגת שקיעה נחמדה. אחרי הכל, עם רכב חשמלי הכל קל יותר על המצפון - לא שורפים דלק, לא מזהמים רק כדי לראות מופע, ובחניון מגדלי זיו של הזאפה אפילו הותקנו כבר עמדות טעינה של בטר פלייס.

  הגענו לזאפה קצת לפני שלוש וגילינו שהוא מלא ילדים. לא סתם נוער שוחר רוק אלא ילדים ממש, בגילאי בר מצווה פלוס מינוס, ובמי שנראו כמו הסבים והסבתות שלהם. קצת הופתענו, נודה. זה לא נראה כמו הקהל של הקספרים. קצת אחר כך גילינו את הסיבה: הזאפה הזמין להקת חימום צעירה, אבל ממש צעירה - פיקאפ - שכולם נראים סביב גיל 14 בערך, לתת מופע חימום קצר של קאברים לא רעים בפני הסבים והסבתות הגאים, וכמובן בפנינו. יוזמה חביבה מאד, דרך יפה לעודד את דור העתיד. חימום קצר, ובשלש ועשרים עולים לבמה הקספרים. הידד למופעי הצהריים בזאפה: גם שעה סבירה שאתה לא נופל בה מהרגליים, וגם מתחילים בזמן.

  עד שהקספרים עולים הקהל מתחלף, חלק מהילדים והסבתות עוזבים, הקהל הביתי של הקספרים תופס את מקומם, והמופע האמיתי מתחיל.

  הקספרים עולים עם הרבה מאד אנרגיה, ועם כימיה טובה מאד בין חברי הלהקה. אורן ברזילי, הסולן הכריזמטי, הוא לב המופע, וממנו קורנת האנרגיה שמספיקה ללהקה כולה. הוא מדבר הרבה, מלהג קצת שטויות ומדבר קצת לעניין, אבל כשהוא מופיע יש לו מעט מאד מתחרים בסצינת הרוק הישראלית. פרפורמר ענק, עם פוזות של מגה-סטאר, שתפורות עליו יפה, אני מודה.

  שי להב, על הקלידים ובשירה, גם הוא בפרונט, מתואם איתו יפה גם בשירה וגם בשטויות, והלהקה כולה כמו מכונה משומנת היטב. הם נותנים לא מעט להיטים וגם שירים שלא הכרתי, חלקם מהאלבום החדש "בן חורג" כמו "הכל יהיה בסדר" - כן, גם הם ממשיכים ליצור, והנה השיר החדש, למי שלא מכיר עדיין:

  ''

   

  הם מבצעים גם שני קאברים מפתיעים לשירי פופ: i got a feeling ו-big in japan - כן, היורופופ הטראשי משנות ה-80, הוא ולא אחר, ולקראת סוף המופע את הלהיטים הגדולים - תראו אותי, בשמלה אדומה, עולם שקט ועוד. הנה פנינה שמצאתי ברשת - הופעת אולפן שבו הקספרים משתמשים בפיקסיז כפתיח ל"תראו אותי" המצוין, חובה לראות:

  ''

   

  ואי אפשר בלי השמלה האדומה המיתולוגית, אחד מהסמלים המובהקים של אותו רוק ישראלי משובח משנות ה-90:

  ''

   

  להדרן כמה שירים ובהם, איך לא, "אחלום לנצח" המעולה. הנה הוא כאן בגרסת לייב משובחת:

  ''

   

  איזה סוף שבוע נהדר זה היה. יצאנו מהמופע עם חיוך קולקטיבי רחב שנמשך מהאוזן הימנית שלי עד האוזן השמאלית של אסנת, חזרנו לאשדוד לשייט נפלא מול שקיעה יפהפיה והמשכנו לשיר בלב את כל אותם השירים ההם, משנות ה-90 ההן, המופלאות, שלשמחתנו ממשיכות עדיין להתנגן כאן.

  עשו לכם טובה, רוצו לחפש את המופע הבא של הקספרים. או של איפה הילד. שניהם יעשו לכם רק טוב.

  שיהיה אחלא שבוע!

  דרג את התוכן:

  הציון שלי: 5 מתוך 5

   תגובות (1)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     14/8/12 22:14:
   לך*

   ארכיון

   פרופיל

   mazavharuach
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין