כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';
  0

  "הכל יחסים", ביקורת

  4 תגובות   יום רביעי, 27/2/13, 23:14

  This is 40

   

  "הכל יחסים", תסריט ובימוי: ג'אד אפאטו.

   

  אני שונא להודות בכך, אבל אני חובב ענקי של קומדיות רומנטיות אמריקאיות קלאסיות, הבנויות לפי הנוסחה של בחור פוגש בחורה, בחור ובחורה מתאהבים, לבחור ובחורה יש בעיות, בחור ובחורה מתאהבים בשנית והכל טוב. יש משהו קסום שגורם לי להתרגש מסרטים כאלו. אני לא יודע מאיפה הגיעה החיבה הזו, אבל אני תמיד מוכן לצפות בקומדיה רומנטית חמדמדה. אחד האנשים השולטים בז'אנר הזה הוא ג'אד אפאטו, מפיק, במאי ותסריטאי מוכשר מאוד, שלא מקבל את הקרדיט המגיע לו. הוא מוציא תחת שרביטו - בין אם הוא מפיק כותב או מביים - לא מעט סרטים טובים מאוד, המשויכים לז'אנרי הקומדיות הרומנטיות/הקומדיות הדרמטיות, אבל עם הטאץ' האישי והייחודי שלו. הוא בנה סביבו חבורה של אנשים מוכשרים מאוד שמככבים כמעט בכל סרט שלו, הכוללים את ג'ייסון סיגל, פול ראד, ג'ונה היל, סת' רוגן ואשתו היפיפייה לזלי מאן. כמפיק, הוא הביא לעולם יצירות כמו "והרי החדשות", "סופרבאד", "קח את זה כמו גבר", "אחים חורגים", "פיינאפל אקספרס", "אל תתעסקו עם הזוהאן", "עד החתונה זה יעבור" ועוד. כתסריטאי הוא היה אחראי לסרטים בדוגמת "הולך חזק: סיפורו של דיואו קוקס", "פיינאפל אקספרס", "אל תתעסקו עם הזוהאן" ועוד. אבל את הטוב ביותר הוא כנראה השאיר לעצמו לביים, כי שלושת הסרטים בבימויו וכתיבתו הם ללא ספק מהטובים בז'אנר שנעשו בשנים האחרונות. הראשון הוא "בתול בן 40", קומדיה קורעת מצחוק בכיכובו של סטיב קארל כחנון בתול, וסביבו גלרייה של דמויות משעשעות יוצרות סרט שהוא ללא ספק פנינה קולנועית. סרטו השני הוא "הדייט שתקע אותי", שכבר קיבע את חבורת אפאטו, עם אנסמבל שחקנים, שלא בהכרח מוכרים באותה התקופה, אך מוכשרים ומצחיקים מאוד. זה היה סרט קטן, מצחיק ומרגש, בדיוק כמו שאני אוהב. סרטו האהוב עליי כבמאי/תסריטאי הוא "אנשים מצחיקים", שדווקא היה כשלון קופתי יחסית לאפאט וגם התקבל בביקורות צוננות. הרבה לא יסכימו איתי, אבל היה זה סרט חכם ורגיש מאוד, אמיתי, מצחיק ומלא בכישרון. עם מכלול היצירות הללו, כמפיק, תסריטאי ובמאי, אפאטו הוא ללא ספק המלך החדש של ז'אנרי הקומדיות השונות. הוא תמיד מצחיק, תמיד מצליח לרגש והוא תמיד אמיתי וישר. כל האספקטים הללו קיימים גם בסרטו החדש, שכמו "אנשים מצחיקים", לא מתקבל ממש באהבה. אבל, כמו "אנשים מצחיקים", "הכל יחסים" הוא סרט קטן-גדול, ואחד הטובים ביותר שיצא תחת שרביטו של אפאטו    

   

  לסרט אין ממש עלילה, הוא יותר מבט על חייהם של שני אנשים. אבל הנה רקע: בסרטו של אפאטו "הדייט שתקע אותי", הייתה בחורה שנכנסה להיריון מסת' רוגן. האחות של בחורה, דבי שמה, נשואה לבחור בשם פיט. יש להם שתי ילדות. דבי ופיט הם הגיבורים של סרטו החדש של אפאטו, "הכל יחסים". וכמו שכתבתי, הסרט הוא מבט על חייהם של שניהם, בעוד הם מגיעים לגיל 40. הסרט מתאר את ההתמודדיות שלהם עם הגיל החדש, עם הילדות, עם הסביבה ובעיות פיננסיות כאלו ואחרות, עם משברים בחיי האהבה ועוד    .  

   

  כשאני כותב על הסרט, אני מנסה לחשוב איך הוא השפיע עליי, אם בכלל. לפעמים גם קומדיות בנאליות משפיעות עליי, ולפעמים אלו סרטי ארט-האוס. זה לא משנה. מה שמשנה לי זה ההרגשה שלי אחרי הצפייה, איך אני מרגיש כלפי מה שראיתי כרגע, מהי התגובה הראשונית שלי. ובגלל זה קולנוע הוא חוויה אישית עבורי, ובתקופה האחרונה היו לא מעט סרטים שגרמו לבכות, להתרגש ולהתאהב. ובעקבות האמונה הזו שלי שקולנוע וסרטים הם אולי החוויות האישיות ביותר של אדם, הביקורות, מאמרים, לא חשוב מה, על סרטים כאלו ואחרים, הם אישיים יותר. אני חושב שזו הדרך היחידה לכתוב על קולנוע. אבל סטיתי מהנושא. הנקודה שלי היא שאחרי שצפיתי ב"הכל יחסים", הדבר היחידי שרציתי לעשות הוא לראות את הסרט הזה עוד פעם, ואז עוד פעם, ואז עוד פעם לקינוח. מהרגעים הראשונים שלו, משהו כבש אותי בסרט הזה. ג'אד אפאטו תמיד כותב סרטים הזויים לגמרי, שהם מראה משעשעת לכל מיני שלבים בחיים. פעם זה תסכול מהלחץ של הסביבה שלך לעשות דברים שאתה לא מוכן אליהם ("בתול בן 40"), פעם אחרת זו התמודדות עם הריון לא צפוי ("הדייט שתקע אותי"), פעם זו מחלה וניסיון להגשמת חלום ("אנשים מצחיקים", והשני מתייחס גם ל"הזוהאן"). אפאטו תמיד ישיר, והוא מתמודד עם הבעיות הקשות הללו שמוצגות בסרטיו בקלילות ובצחוק. וזה תמיד נהדר. כשאני צופה בסרט של ג'אד אפאטו, אני יודע שאני מגיע לראות סרט ישיר וכנה, בלי מסננות, לרוב מצחיק ולפעמים מרגש. ב"הכל יחסים", אפאטו שם מראה לעצמו, כשהוא בוחן את משבר גיל הארבעים. הוא מלהק את אשתו (לסלי מאן הנהדרת) כאם ואשת הבית, את פול ראד הענק כתמיד כאב ובעל הבית ואת בנותיו שלו כילדות הבית. המראה הזו שמציב אפאטו לחייו שלו, ובעצם לחיים של כולם, היא מרירה-מתוקה, מצחיקה ועצובה. כי זה אמיתי וכנה, זה ישר, והסרט מתמודד עם הקשיים של הגיל המאיים, עם הקשיים של ההתמודדות המעיקה עם בעיות כספיות ומשפחתיות, בצחוק מריר ועצוב. וזה טוב ועובד, בגלל, שוב, שזה אמיתי וישיר. 

   

  זו אולי לא הקומדיה הטובה ביותר של אפאטו, כי מבחינתי "הכל יחסים" הוא בכלל לא סרט קומדיה, הוא יותר דרמה קומית, אבל בכל זאת, אנשים ישפטו אותו כקומדיה. אנשים יגיעו לראות סרט מצחיק עם הבחור מ"איך פגשתי את אמא" והציצים של מייגן פוקס, ויקבלו סטירה לפנים בדוגמת סרט על המשברים של גיל ארבעים, והוא ייקטל וייכשל כמו "אנשים מצחיקים". אבל הנה ישירות וכנות כמו שהסרט מציע- "הכל יחסים" הוא מופת בז'אנר שלו. הוא עבודה בוגרת של קולנוען בוגר, שכבר לא מנסה רק להצחיק, ובונה סרט מרגש, מריר וכן מצחיק, אבל לא תמיד. מצאתי את עצמי מתפקע מצחוק ומחזיק את הדמעות במהלך הסרט. ובסופו של דבר, כבר הרבה זמן שלא דאגתי ואהבתי כל-כך דמויות בסרט. אפאטו בונה דמויות נהדרות, גם אם לא כולם עגולות, אך מאוד אמינות וכנות, המציגות כל אחת מראה המציגה שלב אחר בחיים. כל אלו מרכיבים יצירה קולנועית פשוטה אך חכמה, שפשוט צריך לדעת איך לגשת אליה. אז הנה כמה עצות, רגע לפני שאתם הולכים ל"הכל יחסים": זה סרט של שעתיים ועשר דקות. זהו לא סרט קומדיה, זה סרט דרמה עם נגיעות קומיות. הבחור "מאיך פגשתי את אמא" (ג'ייסון סיגל הגאון) ומייגן פוקס מופיעים בחלקים קטנים של הסרט. אבל חוץ מזה, יש לי הצהרה בומבסטית; "הכל יחסים", יחד עם "אנשים מצחיקים", הוא סרטו הטוב ביותר של אפאטו, לא משנה מה יגידו לי. הוא מצליח לרגש, להצחיק ולהדגיש את כל הדברים הטובים שבו בשני הסרטים הכל-כך לא מוערכים מספיק האלו. 

  דרג את התוכן:

  הציון שלי: 4 מתוך 5

   תגובות (4)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
   אנו באמת נוטים לפסול בקלות כל מה שנשמע כמו צ'יק פליק וחבל.
     2/3/13 18:07:
   תודה על ההמלצה. שבוע טוב
     2/3/13 13:17:
   תודה רבה.
     2/3/13 11:04:
   אהבתי את הביקורת

   ארכיון

   פרופיל

   ריצ'ארד.
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין