כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  בשביל הזהב

  ביקורת: מלחמת העולם Z

  ביקורת על מלחמת העולם Z

  ביקורת: מלחמת העולם Z

  3

  סרטים  

  2 תגובות   יום ראשון, 14/7/13, 16:03

  ''

   

  אני לא אוהב סרטי זומבים. הנה, כתבתי את זה. עד כמה שיש להם פוטנציאל למשהו מעבר, רוב סרטי הזומבים שראיתי נוטים לנוסחאתיות ומתבססים יותר על הקפצות של רגע מאשר על בניית מתח ואימה של ממש. ההקפצות האלה יעילות לזמן מוגבל בלבד, כי אחרי כמה פעמים כבר לומדים לצפות להן. סרטי זומבים, מעבר להיותם מאוד דומים זה לזה, מעוררים בי איזה שהוא אנטגוניזם. הם גורמים לי אי-נוחות עוד לפני שהתחילו וצריכים לחרוג בצורה משמעותית מהנוסחה הקבועה בכדי שאתלהב מהם. עד כה, רק שני סרטי זומבים הותירו עלי רושם חיובי באמת. הראשון הוא הרימייק של זאק סניידר ל"שחר המתים" שהציג גיוון יפה באווירה ובדמויות (אבל נהיה נוסחאתי לקראת סופו) והשני הוא "Shaun if the Dead", של אדגר רייט, שהוא יותר קומדיה על לוזרים בריטים שמתמודדים מול זומבים, מאשר סרט זומבים שגרתי. אני יודע שהייתי אמור לתת גם את "זומבילנד" בתור דוגמה לסרט זומבים מוצלח, אבל לא ראיתי אותו במלואו.

  "מלחמת העולם Z" מבוסס על ספר שמציע גישה שונה לחלוטין לתת-ז'אנר הזומבים. הוא לא עוסק בחבורה של אנשים שמנסים לשרוד בעוד אין להם מושג מה גרם למגפה ולאן עוד אפשר להימלט. הספר מתאר את כדור הארץ לאחר המלחמה הגדולה שגבתה מספר חסר תקדים של קורבנות ובנוי כסדרה של ראיונות והערכות בדיעבד של מה בדיוק קרה ואיך מדינות שונות התמודדו עם האיום.

  הסרט לוקח פניה חדה לכיוון ההפוך, אל תחילת המלחמה. בראד פיט מגלם את ג'רי ליין, חוקר מטעם האו"ם שפרש והפך לאיש משפחה בפילדלפיה. מתקפה של אנשים בעלי עור נרקב, שיניים חדות ותאווה לא מוסברת לנעוץ אותן באנשים אחרים, מפרה את השלוה והעולם כולו מוצא את עצמו במהרה במלחמת השרדות. בתוך הבלגן, הופך ארגון האומות המאוחדות לרלוונטי, כנראה לראשונה מאז הקמתו ומשמש כממשל צבאי שמנהיג את הלחימה על עתיד המין האנושי. ג'רי מגויס מחדש, לא ברצון רב, כדי לצאת לשטח ולגלות את הגורם למחלה שהופכת אנשים לזומבים. אם אפשר גם לגלות איך לעצור אותה, בכלל יהיה נחמד.

  השימוש של הסרט במילה "זומבי" לא מדויק. מקור המושג הוא באמונות מערב אפריקאיות, שם נזמבי הוא שמו של אל דמוי נחש. זהו גם כינויו של מי שמת והוחזר לחיים באמצעות כישוף. רעיונות דומים היו קיימים גם בפולקלור המזרח אירופאי ואפילו בתנ"ך ובברית החדשה (שם ההחיאה יוחסה לנס אלוהי), אולם השם זומבי חדר לתרבות המודרנית דרך דת הוודו ששגשגה בהאיטי ובדרום ארצות הברית. ה"זומבים" במלחמת העולם Z, אינם מתים שהוחזרו לחיים. מדובר בבני אדם שהועבר אליהם נגיף שגורם להם להפוך ליצורים פראיים חסרי תודעה שמשמשים בעיקר ככלי להעברת הנגיף מגוף לגוף. הם זומבים במובן שהתרגלנו אליו בקולנוע – אנשים שאבדו צלם אנוש או יכולת לחשוב בעצמם. הם לא מתים לפני ההפיכה לכאלה, אבל ההתנהגות שלהם תואמת את זו של הזומבים שמסתובבים בקולנוע עוד מסוף שנות השישים.

  פה נמצאת הבעיה הגדולה של מלחמת העולם Z. למרות שהדקות הראשונות והספר עליו הוא מבוסס, מבטיחים גישה רעננה לנושא, הוא הופך מהר מאוד לסרט זומבים לפי הכללים המוכרים. בהתחלה, יש כאוס ולא יודעים מה קורה. אחר כך, דמות חדשה מסבירה יותר בפרוט מה גורם לתופעה ואז, מתחיל מאבק השרדות. במקרה של ג'רי ליין, המאבק הזה לוקח אותו למרחקים חסרי תקדים עבור סרט זומבים ונדמה שהוא תמיד מגיע למקומות בתזמון הכי גרוע שאפשר. זה כמו חוק מרפי, רק שמרפי מנסה כל הזמן לנשוך אותך.

  למרות שהמערכה הראשונה מציגה איזון לא רע בין אקשן לבין דיבורים שמנסים להבין מה בדיוק קורה לעולם, החל משלב מסוים, הסרט פשוט מפסיק להיות הגיוני. אני אדייק, הוא לא הגיוני במיוחד מלכתחילה, אבל בהתחשב בכך שקיימות בטבע פטריות שנוהגות בצורה המזכירה את הנגיף במלחמת העולם Z, אפשר לוותר על הניטפיקינג בהתחלה. הבעיה היא שכדי לשמור על מתח ואקשן לאורך זמן, סרטי זומבים נוטים לגרום לדמויות שלהם לעשות את הטעויות הכי מטופשות. במלחמת העולם Z, זה מתחיל בנקודה ספציפית בסרט ולא נגמר עד הסוף. אם אתם עדיין רוצים להנות מהסרט, פשוט זכרו שהרגע בוא מישהי לוקחת מיקרופון ליד ואומרת "זה בסדר", הוא הרגע בו צריכים לכבות את המח ולהפסיק לנסות להבין מה לעזאזל הסרט רוצה מאיתנו.

  מבחינת אפקטים, נעשתה עבודה טובה. הסרט מכיל מספר סצנות המוניות שלא היו מתאפשרות ללא פעלולים דיגיטליים טובים ולמרות שלא ברור מאיפה מגיעים כל הזמן פיצוצים ברקע, הם משתלבים יפה עם סביבתם. האיפור על הזומבים, אף על פי שאינו חדשני או מפתיע בשום צורה, עוזר להבדיל בקלות בינם לבין אנשים שאינם נגועים ועדיין להותיר בהם מראה אנושי, או לפחות של בעל חיים תבוני יחסית. חלק מאתרי ההתרחשויות, במיוחד בסיס צבאי בדרום קוריאה, מעוצבים באופן שמעביר היטב את הזוועה והצמרמורת שמפגש עם אפוקליפסת זומבים אמור להעביר. גופות תלויות על גדר תיל בלילה גשום, הן בדיוק המראה הדרוש ליצירת המסר שנגמרו המשחקים וזה הדבר האמיתי.

  מקס ברוקס, שעל ספרו מבוסס הסרט, שבח בזמנו את הגרסה הראשונית של התסריט. הוא אמר שאף על פי שאין לו שום שליטה אמנותית על העיבוד, הוא מרוצה מהאופן בו התסריטאי ג'יי. מייקל סטרצ'ינסקי תרגם את הספר לעלילה מרתקת ועמוקה שמעלה את השאלה האם ההשרדות הייתה שווה את מחירה. עותק של התסריט שהודלף לאינטרנט, זכה גם הוא לשבחים ותואר כסרט פורץ דרך. אז איך מה שהיה אמור להיות סרט חכם על טבע האדם והתנגשות בין דילמות מוסריות והצורך לשרוד, הפך בתוך כמה שנים ללא יותר מסרט זומבים יקר במיוחד?

  התשובה קשורה כנראה לקשיי המימון של הסרט. התקציב שלו הלך וטפח, אולם ההפקה נקלעה לעוד ועוד עיכובים. סטרצ'ינסקי עזב את הפרויקט ומספר תסריטאים חדשים הובאו במקומו, להפוך את הסרט לנגיש יותר לקהל רחב. סצנות אפיות שצולמו, נשארו על רצפת חדר העריכה (או יותר נכון, בכונן של המחשב). שחקנים מוכרים שנשכרו לתפקידים קצרים בסרט, בטלו את השתתפותם והאולפן כמעט ועצר את ההפקה כאשר הרגיש שהיא נעשית יקרה מדי. מכל הבלגן, התקבל סרט שונה לחלוטין מזה שנכתב בתחילה. הוא לא חכם או מהורהר, הוא אקשן-אקשן-הפחדה-אקשן, עם כמה קטעים של דברת באמצע.

  פתאום הבנתי מה הכי מפריע לי בסרטי זומבים. זה לא הנושא, מטריד ככל שיהיה ולא הטמטום המובנה של רבות מהדמויות. מפריע לי שלסרטים כאלה יש רק שני מצבים. או שיש אקשן בקצב גבוה שלא מאפשר אפילו רגע לנשום ולחשוב על הצעד הבא, או שיש קטעים מתים בהם הדמויות מספרות כמה קשה להתמודד עם אפוקליפסת זומבים וכמה הם מתגעגעים למשפחה ולחיים השלווים. חסר אמצע שיקשר בין המצבים ויגרום לדמויות עצמן להיות יותר מעניינות. חסר משהו שיהפוך את התרחיש המוצג בסרט ליותר מציאותי ולמרות שמלחמת העולם Z מנסה לעשות זאת, הוא מכיל חורים עלילתיים עצומים שמונעים כל סיכוי ליצור את האשליה שכל זה יכול באמת לקרות.

  הסרט לא שפר את עמדתי לגבי סרטי זומבים. אני עדיין חושב שהפוטנציאל שלהם נזרק לטובת אקשן והחלטות גרועות. מה שאדגר רייט הצליח לעשות עם "Shaun of the Dead" התאפשר על ידי לקיחת צעד אחורה והתיחסות לדמויות עצמן ולא רק לסיכויי ההשרדות שלהן. מלחמת העולם Z עושה את אותה טעות שכמעט כל סרט זומבים בהיסטוריה עשה והופך החלטות גרועות ולא עליונות אבולוציונית או יעילות, לנשק החזק ביותר של האויב.

  דרג את התוכן:

  הציון שלי: 3 מתוך 5

   תגובות (1)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     17/7/13 02:38:
   הנושא של הסרט כל כך לא מעניין ונחות בעיני... יש כל כך הרבה נושאים הרבה יותר מעניינים שאפשר היה להשקיע בהם תקציבים כאלו ענקים... פשוט בזבוז..

   ארכיון

   פרופיל

   אביעד שמיר
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין