כותרות TheMarker >
  ';

  בשביל הזהב

  ביקורת: החבובות - מבוקשות!

  ביקורת על החבובות - מבוקשות!

  ביקורת: החבובות - מבוקשות!

  0

  סרטים  

  0 תגובות   יום שבת, 29/3/14, 10:50

  ''

   

   

  לסרטים בכיכובן של החבובות יש מספר כללי יסוד:

  1. אין עקביות עלילתית, כל סרט עומד לחלוטין בפני עצמו מבחינת הסיפור.

  2. אין קיר רביעי, יש חלון פנורמי דרכו מסתכלים על הקהל.

  3. יהיו הרבה הופעות אורח. הרבה.

  4. אין חוקים.

   

  מתוך נאמנות לכלל הרביעי, לוקח ל"החבובות – מבוקשות!" בערך שלוש שניות להפר את הכלל הראשון. הסרט מתחיל בנקודה בה הסתיים הסרט הקודם. מילולית, באותה נקודה. הניצבים והרקדנים הולכים הביתה, הבמאי מסיים את הסצנה ורק הצלם נשאר, מה שמבהיר לחבובות שהולכים לצלם סרט המשך. הסצנה הבאה היא שיר על כך שעושים סרט המשך ואחריה, דיון מה כדאי לעשות בסרט החדש.

  אמרגן בריטי בשם "דומיניק בדגאי" מציע לחבובות לצאת למסע הופעות ברחבי אירופה, במהלכו ינהל את המופע בשיתוף עם קרמיט הצפרדע. חרף חששו של קרמיט מכך שהחבורה אינה מאורגנת מספיק בכדי להחזיק סיבוב בינלאומי, כולם מסכימים והחבובות יוצאות למדגסקר... סליחה, לאירופה. מה שהן לא יודעות, זה שדומיניק הוא בעצם הלמור, פושע בינלאומי ומספר שתיים של קונסטנטין, הצפרדע המסוכן ביותר בעולם. בזמן שהחבובות נערכות לערב הראשון בעולם הישן, קונסטנטין בורח מגולאג רוסי במטרה להתחזות לקרמיט ולתפוס את מקומו. צחוק מרושע. צחוק מרושע.

  תודו שגם לכם נשמע הגיוני שעוד יש ברוסיה גולאגים.

   

  זהו סרט ההמשך הראשון לחבובות בעידן החדש, או השביעי מאז פריצתן המקורית מהמסך הקטן לאולמות הקולנוע. כנהוג בהמשכים, הוא מנסה להיות גדול יותר ומרשים יותר, אבל בעיקר בהופעות האורח. אם בסרט הקודם צחקו על כך שאין אפקטים מרשימים, פה זה כבר מובן מאליו. החבובות נוסעות ברחבי העולם ברכבת מתפרקת, כנראה בזכות המסילה מ"רכבת הקרח", מתייחסות לארועי הסרט הקודם ומסיבה כלשהי, וולדורף וסטאטלר, המבקרים הקשישים ששונאים את מופע החבובות, מקפידים לנסוע איתן לכל יעד באירופה.

  בכל מקום אליו החבובות מגיעות, הן נתקלות בשלל טיפוסים מוזרים. אמנם לכל מדינה יש נציג בדמות כוכב דובר השפה המקומית שמגלם את עצמו, אולם חלק מהופעות האורח נעות בין סצנות שלמות להופעה בת שניות ספורות בלבד. נסו למצוא את ג'יימס מקאבוי בסרט. אני הצלחתי, אבל רק אחרי בדיקה ב-IMDb הייתי משוכנע שזה אכן היה הוא ולא ניצב שדומה לו וקבל קצת יותר כסף כדי לומר שורה מול המצלמה. מן הסתם, גם חבובות מסרטים קודמים ומתכניות הטלוויזיה מפציעות פה ושם, אולם אין תחושה שהן שם רק כדי להראות נוכחות. הן למעשה משתלבות בצורה הגיונית וחכמה בסרט, עד כמה שאפשר בסרט שבנוי על כאוס.

  החבובות הן מותג שקיים כבר יותר מארבעים שנה ולא התיישן בכלל. ההומור שלהן חוצה דורות ומתבסס על דברים פונדמנטליים כמו משחקי מילים וסלפסטיק, לצד מודעות עצמית ולב רחב. סצנה אחת בסרט היא מחווה ישירה לאחים מרקס, עוד קבוצה קומית שממשיכה לשעשע קהלים שונים גם כיום. למעשה, אולי החבובות הן גלגול מודרני (יחסית) של האחים מרקס. גם אצל גראוצ'ו ושות', העלילה הייתה רק תרוץ בשביל להצחיק את הקהל. החבובות – מבוקשות! אמנם נשען על סיפור עקבי עם הגיון פנימי משלו, אבל הסרט היה מצחיק באותה מידה גם אם היה מתרחש על מאדים במאה ה-16. אם כי, הנסיון הקודם של החבובות בחלל, היה מאכזב עד מאוד.

  הסרט שיצא לפני שנתיים וחצי, היה מבחינתי הסרט הבאמת מוצלח הראשון של החבובות. זו לא דעה פופולרית, מכיוון שלכל מעריץ יש את הסרט שהוא הכי אוהב, אבל הרגשתי שהסרט הקודם, שנקרא פשוט "החבובות", היה הראשון שהבין למה תכנית הטלוויזיה בה הופיעו הדמויות עבדה ועודנה עובדת. הסרט ההוא נכתב בידי ג'ייסון סגל, מעריץ של החבובות, שכתב עבור מעריצים ולא נסה להלביש את הגיבורים שלו בכח על עלילה מסובכת מדי. החבובות – מבוקשות! לא נכתב בידי סגל, אלא בידי הבמאי ג'יימס בובין והתסריטאי ניקולס סטולר שהיו שותפים ליצירת הסרט הקודם. התוצאה היא מצד אחד, עלילה שאינה מוצגת מנקודת מבט של מעריץ ומתקדמת למחוזות רחוקים יותר ומצד שני, שמירה על הומור קליל ופרוע מהסוג שהחבובות מתמחות בו. זה סרט עם גישה קולנועית יותר שגרתית, אבל תוך שמירה על האופי של קודמו בסדרה.

  שחקני החיזוק שהובאו לסרט החדש, עושים עבודה טובה. ריקי ג'רווייס הוא בחירה הגיונית לחלוטין לתפקיד דומיניק, הנוכל הבריטי שמציג תדמית נחמדה כלפי חוץ ומתוסכל מכך שקונסטנטין הוא זה שמקבל את הקרדיט על העבודה המשותפת של שניהם. למעשה, זו דמות מאוד דומה לאלה שגלם ב"המשרד", "ניצבים", "אבק כוכבים", "עיר רפאים"... זו בעצם הדמות הקבועה שלו, אבל כשהוא מגלם דמות ששם המשפחה שלה הוא בדגאי, מתבקש ללהק את מי שגם ככה מצופה ממנו לגלם טיפוס נכלולי.

  טינה פיי מוצלחת כהרגלה כסוהרת הראשית בגולאג. היא קשוחה, אבל בעלת עידון נשי שהופך את הדמות שלה לחביבה ומשעשעת, גם כשתפקידה הוא למנוע מאחרים להרגיש יותר מדי חופשיים. מי שגונב את ההצגה הוא טיי בארל בתפקיד סוכן אינטרפול שעוקב אחרי הלמור ומנהל מלחמות אגו עם סאם העיט האמריקאי. בארל מגלם סטראוטיפים של פקיד אירופאי בצורה כל כך מוצלחת שהוא גורם לחבובות שלידו להראות כמו הדמויות חמורות הסבר. הוא לא צריך להקצין את הדמות, התסריט עושה את זה בשבילו, אבל הביצוע של בארל נפלא והופך כל סצנה בהשתתפותו לפנינה קומית.

  הדבר המוזר הוא שלמרות כל המחמאות, החבובות – מבוקשות! פחות טוב מקודמו. הוא לא מאכזב ולמעשה, עומד היטב בכל מה שמצפים מסרט על החבובות, אבל אולי זו הבעיה. הסרט מ-2011 היה מפתיע כי הוא הציג גישה חדשה בתרגום ההומור של החבובות למסך הקולנוע. הוא שלב בצורה חכמה בין היכולות הקומיות האופייניות לכל דמות, לבין המגבלות של שחקנים אנושיים והצמא של המעריצים למערכונים כמו בתכנית הטלוויזיה. הסרט החדש לוקח בחשבון את כל המרכיבים האלה, אבל שם את הדגש יותר על עלילת פשע תפורה באגביות. מתבקש לצאת מהנוסחה של הסרט הקודם, אבל החבובות – מבוקשות! עשה את זה בצורה סטנדרטית מדי. יש פה את המידה הרצויה של טרוף, אבל היא באופן מוזר מגיעה יותר מהשחקנים האנושיים מאשר מצד הבובות. זו קומדיה מעולה בפני עצמה, אבל כסרט חדש של החבובות, חסר את אלמנט ההפתעה שבזכותו הסרט הקודם הותיר אותי נפעם.

  אני לא רוצה לצאת תקיף מדי כלפי הסרט, כי הוא בהחלט מבדר ומשוחק באופן מוצלח. השירים למעשה טובים יותר מאשר בפעם הקודמת ומשתלבים באופן טבעי לגמרי בעלילה. ברט מקנזי זכה הפעם ליותר חופש להתנסות בסגנונות שונים והסרט מלווה בתחושה של מחזמר מושקע ומלוטש. גם הופעות האורח מובילות לכמה מהבדיחות המוצלחות בסרט וכמה שהעלילה מטופשת, זה לא צריך להפריע כי הדמויות מודעות לכך שזה רק סרט ועוד סרט המשך. צריך פשוט להימנע מציפיות מוגזמות כי החבובות נוצרו עבור מערכוני נונסנס ולא עבור סרט באורך מלא, מה שמקשה עליהן לשמור על רמה אחידה לכל אורכו, אבל לקרוע מצחוק בלא מעט רגעים.

  דרג את התוכן:

  הציון שלי: 3 מתוך 5

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   ארכיון

   פרופיל

   אביעד שמיר
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין