כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  ביקורת: "זוטרופוליס"

  0 תגובות   יום ראשון, 17/4/16, 01:58

  משהו טוב עובר על אולפני ההנפשה של וולט דיסני. בין 1989 ל-1999, האולפנים היו בשיאם, תקופה שלימים תיקרא כ"הרנסאנס של דיסני". במהלך התקופה הזו, הם הוציאו סרטי מופת רבים שזכו לאינספור שבחים ולהצלחות קופתיות מרשימות, כשהידועים ביותר מבניהם הם "היפה והחיה" ו"מלך האריות", בין היתר. לאחר מכן, בין 2001 ל-2008, הרנסאנס נעלם כלא היה, ודיסני נפלו לשפל הגדול ביותר בהיסטוריה שלהם, זאת כשהוציאו סרטים גרועים וכושלים קופתית כשהידועים ביותר מבניהם הם "אטלנטיס: הממלכה האבודה" ו"לפגוש את הרובינסונים", בין היתר. התקווה והציפיות מדיסני נעלמו, ומרבית הצופים העדיפו "לעבור" למתחרים, אולפני ההנפשה של דרימוורקס.


  אלא שאז, ב-2009, בדיוק שנייה אחת לפני שהתקוות והציפיות נמוגו לחלוטין, דיסני חזרו למקורותיהם ולאחר שנים רבות הוציאו סרט בהנפשה קלסית (מצוירת), "הנסיכה והצפרדע". הסרט זכה לשבחים רבים (והוא בהחלט סרט מצוין), ובד בבד גם לרווחים מרשימים עבור סרט בטכניקת הנפשה שכזו בשיא המאה ה-21. מאז, הם הוציאו ברצף סרטים מעולים שזכו לאינספור שבחים וללא מעט פרסים: ב-2010 את "פלונטר" הדי טוב, ב-2011 את "פו הדב" המעולה, ב-2012 את "ראלף ההורס" המשובח ב-2013 את "לשבור את הקרח" המדהים (שלמרות שכולם אוהבים אותו, אני חושב שהוא סרט רע מאד) וב-2014 את "שישה גיבורים" השאפתני (שלמרות שכולם מעריצים אותו אני חושב שהוא משעמם). את התקופה הזו, מ-2009 ועד הלום, כולם נוהגים לכנות כ"הרנסאנס השני של דיסני". ועכשיו, הגיע תורו של הסרט הבא, "זוטופיה".

   

  הסרט "זוטופיה" (כן, אני יודע שבארץ החליטו לקרוא לו "זוטרופליס", אבל תנו לי להתעלם מהשם המגוחך הזה), בבימוים של ביירון הווארד (בכנות, אין לי מושג מי זה) וריץ' מור (שעשה את "ראלף ההורס" וכל מילה נוספת מיותרת) ובכתיבתם של ג'ארד בוש (שיצר את סדרת הטלוויזיה המעולה "פן זירו") ופיל ג'ונסטון (שכתב את "ראלף ההורס" וכל מילה נוספת מיותרת), הוא סרט חתרני ומעורר מחשבה שעוסק בגזענות, בסטיגמות, בניצול כוח ובפוליטיקה. כן, זה סרט של דיסני והוא עוסק בכל אלו. פירוט? עכשיו.

   

  ''

   

  עלילת הסרט עוקבת אחר ג'ודי הופס (ג'יניפר גודווין), ארנבת צעירה שכל חייה חלמה להיות שוטרת, אך לא ממש זכתה לתמיכה ועידוד עבור החלום שלה, אפילו לא מהוריה שבעצמם אמרו לה לוותר. אבל ג'ודי לא וויתרה, האמינה ודבקה בחלום שלה, וכנגד כל הסיכויים הפכה לבסוף לשוטרת.

   

  ג'ודי נשלחת לשרת במשטרה בעיר זוטופיה, עיר מודרנית הידועה כמקום בו "תוכל להיות כל מה שתרצה" ובה כל סוגי היונקים חיים יחדיו בשלום ובשגשוג, גם הטורפים וגם הנטרפים. בהגיעה למשטרה, ג'ודי מגלה כי היא הארנבת היחידה, וכי כל עמיתיה הם אריות, נמרים, פילים וקרנפים, או בקיצור חיות גדולות וחזקות, בעוד היא "קטנה".


  עוד ביום הראשון שלה, ג'ודי זוכה ליחס מפלה ולא הוגן. בגלל שהיא ארנבת, זה הופך אותה באופן מידי בעיניי כולם ל"חלשה", "חסרת כוח" ו"שברירית", ובכך היא אינה "שוטרת אמיתית". איש אינו מאמין בה וביכולותיה, ולמרות רצונה לצאת למשימות שטח או לקחת חלק מחקירות, היא משובצת לעבודת רשימת דוחות חנייה.

   

  ג'ודי מתוסכלת מהיחס לו היא זוכה, וזוכה ליחס מלגלג ומחוסר אמונה מכל אדם שהיא פוגשת בו. יום אחד, היא מצליחה סוף-סוף להוכיח את עצמה ותוספת גנב, אך ננזפת לאחר שמתגלה כי "הוא בסך הכל רק גנב בצלים". בסופו של דבר, מוטל עליה למצוא יונק נעדר תוך ארבעים ושמונה שעות, או שמא תפוטר. היא מוצאת עצמה נאלצת לשתף פעולה עם שועל פושע תרגילי עוקץ חלקלק בשם ניק (ג'ייסון בייטמן), ויחדיו הם יוצאים לפתור תעלומה קטנה, שמתגלה כמשהו הרבה יותר גדול.

   

  ''

   

  זוטופיה היא מעין משל לעולם שלנו, סוג של מראה כואבת למציאות שלנו. מבחוץ זה נראה יפהפה ומלא בטוב, ומובטח שכולם שווים ללא שוני בגלל המראה שלהם או המקום שממנו הם באים או בגלל העבר שלהם, אך למעשה זה לא כך, ומדובר בסך הכל רק בשקר גס שמכסה על האמת הכואבת, שהיא שרב החברה היא גזענית וסטריאוטיפית, ושההצלחה שלך והעתיד שלך דווקא כן תלויים במראה שלך, במקום ממנו אתה בא ובעבר שלך.

  כך למשל, ג'ודי הופס, מעצם היותה ארנבת, יונקת קטנת ממדים, מצטיירת בעיניי כל הסובבים אותה כ"חלשה", "שברירית" ו"חסרת כוח". היא לא זוכה לשוויון הזדמנויות, וההצלחה שלה והעתיד שלה נקבעים בידי כולם תוך רגע, רק בגלל המראה שלה והמקום ממנה היא באה.

  דוגמה נוספת הוא ניק, שמעצם היותו שועל מצטייר בעיניי כל הסובבים אותו כ"רמאי", "שקרן", "נוכל" ו"לא אמין". גם הוא, בדיוק כמו ג'ודי, לא זוכה לשוויון הזדמנויות, ואיש אינו מתקרב אליו, אדרבה - כולם מתרחקים ממנו. בסצנת רקע מעולה ומרגשת למדי, ניק מנסה להתקבל לצופים, אך נקטל ומוכשל במידית.

   

  דבר נוסף שחורה בזוטופיה, וגם כן מציג מראה כואבת לעולם שלנו, הוא ניצול כוח בידי החזקים והגדולים. זה מתחיל עוד במחזיקי התפקידים, כך למשל ראש העיר הוא אריה ומפקד המשטרה הוא שור. הם נמצאים בדרג גבוהה, בתפקיד חשוב ונעלה, ומנצלים את הכוח שלהם אך ורק לטובתם האישית, כשבדרכם הם רומסים כל מי שהם רק יכולים, ולמה? כי הם יכולים. לדוגמה, ראש העיר מטיל את כל עבודותיו ומטלותיו על עוזרתו הכבשה ה"חלשה" וה"קטנה" ולועג לה בצורה בוטה, ומפקד המשטרה פוגע וקוטל בכל מי שאינו דומה לו ומסכים לו.

   

  נקודה נוספת וחשובה אף יותר ששולטת בזוטופיה ומוצגת בטוויסט עלילתי מעולה לקראת סוף הסרט היא יצירת פחד לשם הון פוליטי, וכך מציגה מראה כואבת למציאות העכשווית שלנו, דוגמת דונלד טראמפ (או, לפי אנשים מסוימים, גם בנימין נתניהו). החל מהפסקה הבאה, ועד לתמונה שתופיע לאחריה - ספוילר משמעותי לעלילת הסרט...

  היונקים הנטרפים הם למעשה מרבית האוכלוסייה בזוטופיה, בעוד היונקים הטורפים הם למעשה המיעוט. על מנת לגרוף הון פוליטי ופופולריות, הם פוגעים בטורפים באמצעים קיצוניים וגורמים להם להצטייר בציבור כ"מסוכנים" ו"מפחידים". והינה, כיצד זה שונה ממה שטראמפ עושה למקסיקנים ולמהגרים (או, לפי אנשים מסוימים, ממה שנתניהו עושה לערבים)?

   

  ''

   

  "זוטופיה" נוגע בצורה מדויקת בנושאים חשובים ורגישים ומצליח להעביר אותם בצורה מדויקת. במקרה או שלא במקרה, הסרט פוגע היישר לתוך המציאות העכשווית שלנו, ובחברה המגעילה שאנחנו מצמיחים, זו הגזענית והסטריאוטיפית שפוגעת בכל מי שהיא יכולה כי היא יכולה ורק בשביל עצמה. הסרט משקף בצורה מצוינת את המציאות העצובה בה אנחנו חיים, ומעלה לא מעט נקודות למחשבה, ומצליח לרגש בצורה יוצאת דופן.

   

  בעוד הילדים ייהנו מאינספור הבדיחות המעולות ומהעלילה שזורמת היטב, ואולי גם יצליחו לקלוט את המסרים אותם הסרט מנסה להעביר, גם המבוגרים יוכלו להנות, מבדיחות שקורצות גם להם ומעלילה ייחודית שמהווה, כפי שכבר לא הפסקתי לציין בהתרגשות, מראה כואבת לעולם שלנו ולמציאות בה אנחנו חיים.

   

  כסיכום, "זוטופיה" הוא סרט מעולה שעשוי היטב בתסריט לא פחות מגאוני ובבימוי יוצא דופן, בתוספת דיבוב מעולה. אם צפיתם בו, עשו זאת שוב, זה שווה את זה, ואם לא, רוצו לעשות זאת עכשיו.

  דרג את התוכן:

  הציון שלי: 5 מתוך 5

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה