כותרות TheMarker >
  ';

  מבקר בסביבה

  תיאטרון, מוזיקה, מחול, ספרות - תרבות !!!

  פוסטים אחרונים

  עדיין לא התפרסמו פוסטים בבלוג הזה.

  הבדיחה על חשבוננו / יוקי לביא

  0 תגובות   יום שלישי, 10/10/17, 21:42

    לא מעט פוליטיקאים בהווה ובעבר נצפו באכסדרת התיאטרון, משכנו הזמני של בית לסין, שאירח את ההצגה "פולישוק". עיתונאים ראיינו אותם, צלמים הנציחו את דמותם, ומבטי הסביבה הופנו אליהם. הם מצידם התמסרו להתעניינות בחדווה רבה, כשבתוך דקות מעטות כבר עתידים יהיו לשבת באולם, ובמשך שעה וארבעים יתבוננו במתרחש על הבמה ( המסתובבת ), ואולי להבחין בבבואתם מתהלכת בה. שמואל הספרי, המחזאי והבמאי, לא עשה להם חיים קלים. נישא על תהילת סדרתו, החליט להעתיק את קורותיו של רובי פולישוק, שר התח"ת ( תיירות, חוץ, תרבות ) מלשכתו הטלוויזיונית לזו התיאטרלית. עיבודו החדשני של הספרי, מצוייד בגיבורי הקאסט המקורי, הוא ממתק ראוי למאכל. הוא קומדיה סאטירית אפויה למשעי, מתכתבת עם דמותו של המיניסטר פזור הדעת ותלוש המציאות.

   

  ''

   

    בעיצומה של ישיבת ממשלה הרת גורל, רה"מ חש ברע ומובהל לאישפוז. את מקומו עתיד למלא לא אחר מהלא-יוצלח של הפוליטיקה הישראלית, אדם שסך תכונותיו מסתכמות בתמימות, בהכנעה רופסת מול גרושתו ובחוסר התמצאות מוחלט בנעשה במשרדיו - הלא הוא פולישוק בכבודו ובעצמו. שר התח"ת מיודענו, מלווה ברל"שית הקשוחה סולי, בדוברת השנונה תקומה ובמזכירה המסורה ויקי עוד לא ממש מבין את גודל האחריות ועומק התככים שישחרו לפתחו, וכבר עליו להכריע בסוגייה כבדת משקל הקשורה לעסקת ענק מול הסינים, ולהשלכות הדרמטיות בקני מידה לאומיים הנובעות ממנה. שלוש הנשים הללו מחפשות את טובתו, ניגוד גמור למזכיר הממשלה קוזו, איש שלתאר אותו כנחש צפע יהיה האנדרסטייטמנט של המאה, ועלבון צורב לאוכלוסיית הנחשים באשר הם...קוזו מתכנן מזימה שפלה, בידיעתו המלאה של רה"מ, ולסבך עד מעל הראש את פולישוק. האיש שחף מרגשות, מיחסי אנוש בסיסיים ומחמלה הוא הנמסיס של פולישוק. להטוטי המלל בין הצמד הנ"ל הם הדובדבן שבקצפת ההצגה, המחשה לשני עברי המתרס הפוליטיים - נבחר הציבור מול הדרג הפקידותי, אחריות כנגד ציניות, חזון מול אינטרסים - כמראה לחוליים של הפוליטיקה בכלל וזוהי הישראלית בפרט ובעיקר. האם תוכניתו השטנית תתגשם?

   

    במבי פרידמן עיצבה את התפאורה, והבמה המסתובבת בה בחרה למקם את הלשכה העניקה לסיטואציות המבודחות את הדינמיקה המסוחררת ומערבולת היצרים והרגשות בה הם נתונים. הדמויות שהתרוצצו ללא הרף רק העצימו את הלהט והמיידיות של סיר הלחץ הפוליטי, שדה הקרב ומרחץ הדמים בו מצוי פוליטיקאי. מי שמוגדר כילד פלא של היום, נוסק למרומים ולשאיפותיו אין גבול, עלול למצוא עצמו - במחי החלטה שגויה ואומללה אחת - מוטח אל הקרקע, חבול ומדמם, כשכל עתידו מאחוריו. יקיר שוקרון הוא שומר הראש "הרוסי", חומה בצורה לפולישוק. רוב הזמן שותק, אך דמותו נוכחת בכל רגע לפנינו, מבהיר לנו את סמל הסטטוס עליו הוא מופקד. ויקי המזכירה היא דנה סמו, הקרועה בין הרצון להשביע את רצון המערכת לאהבתה לבוס. היא לא רק המזכירה, כינ אם הרבה מעבר לזה. מה שנקרא "סוד גלוי". משחקה חם ורך, מלטף ומחוייך - אנטיתזה למי שנהנית לרמוס אותה חדשות לבקרים. סולי הרל"שית, הלא היא חנה אזולאי-הספרי, מפליאה בה את מיטב האנרגיות שלה. אזולאי-הספרי נעדרה זמן רב מבימות התיאטרון, ושובה אליו מעניק לה כוחות מהפנטים. היא בועטת, יוקדת, אסרטיבית המידה, פיקחית כשועל וממזרה כשד. רק היא עולה על התרמית של מזכיר הממשלה, והיא זו שביכולתה לחלץ את פולישוק. אזולאי-הספרי מביאה עימה את ארסנל התכונות המקצועיות שבה: שחקנית, בימאית, מחזאית, ותסריטאית. האישה המגוונת הזאת לא מפסיקה לתסוס במשך כמעט שעתיים, מוכיחה לנו איזו ברוכת כישרון היא. תקומה יועצת התקשורת מגולמת ע"י שירי גדני. היא השנייה בהיררכיה המשרדית, חדת לשון ונבונה. העובדה כי היא מאורסת לבנו של רה"מ רק מעניקה לה (ולנו ) הצצה אל נבכי המעון, אל הטירוף השורר בו, אל נבכי ליבו של המנהיג ולא פחות מזה, ואולי החשוב מכל - התוודעות להלוך מחשבותיה של אשת ראש הממשלה, על שלל השיגיונות שלה ( נשמע לכם מוכר ? ). גדני היא זאת שהיית רוצה לצידך בהיותך מטפס למעלה - חדות מחשבה, תבונה אותנטית ואישיות נמרצת. משחקה משכנע ונעים לצפייה.

   

  ''

   

    מה שלא ניתן לומר על קוזו. הוא איננו נעים לצפייה או למחשבה. זאת אומרת, גיא לואל שנכנס לנעליו מבצע לא פחות ממלאכת מחשבת, קורם עור וגידים בדמותו החלקלקה עד גועל, מניפולטור בחסד עליון, כשעד הרגע האחרון לא ברור מי עובד אצל מי: הוא אצל רה"מ או שמא רה"מ הוא הת"פ שלו? לואל יורה את הטקסט במהירות הבזק ובמומחיות הברק, שבטוח שהכל אמורים לסור למרותו. הוא לא מסתפק בתשובה "לא", וינסה דרכים עוקפות ומחוכמות להשיג את מטרתו העקומה. וללא ספק מי שעל כתפו וגבו מונחת ההצגה במלוא תפארתה הוא ה-פולישוק, שהוא אחד משחקני האופי המחוננים בתיאטרון הישראלי - ששון גבאי. סגולותיו הקומיות והדרמטיות הפכו אותו לשחקן בהא הידיעה של בית לסין, וגם הפעם אינו מאכזב. כשאתה שומע אותו מדבר, אתה יכול ממש לראות לנגד עיניך את פולישוק הבשר והדם. הוא אמנם דמות בידיונית, אבל שלל התכונות שגבאי בוזק בו גורמת לו למוחשיות ולממשות בלתי מתעתעת. המימיקה שלו, מנעד הקולות והווליום בו הוא משתמש והכי חשוב - המעבר בין האביר בעל דמות היגון למי ששנייה לאחר מכן מנחית עליך את הפאנץ' ההומוריסטי, מפיחים בפולישוק את מידת האמינות. הצופה יכול להבין ולהזדהות עם הדילמה, עם המצוקה של הפוליטיקאי, עם מכלול ההרהורים ואפילו אפילו אפילו לגרום לנפשך לצאת אליו.

   

  ''

   

    הספרי וגבאי הוליכו אותנו לנתיבי התיאטרון הסאטירי. להווה ידוע כי ההבדל המהותי בין סאטירה לפארודיה היא שסאטירה נוקטת עמדה - ביקורתית, חברתית, מעמדית, אישית. סאטירה היא פוליטית מטבעה, מערערת על מוסכמות, חותרת תחת הסדרים הקיימים. קחו אותה ותשלבו לשכה קוצפת ושוצפת של משרד ממשלתי - והרי לכם בית הקלפים בשילוב "Yes minister" לתפארת. פולישוק הוא הנעבעך הקלאסי, אך משעה שעולה לגדולה הוא זה שמערים על כולם. גם אם הוא נעדר תחבולות, גם אם סולד מאינטריגות וגם אם לא בקיא בניואנסים הדקיקים - כוח שרידותו מופלא מבינתנו, שילוב של אלת המזל, יחסי האנוש שלו ו...סולי-תקומה-ויקי לצידו. ראוי שלפוליטיקאים המתהלכים בינינו יהיו גם אנשי ונשות אמון מהסוג הזה. אחרי הכל, "פולישוקים לא מתים, הם רק מתחלפים" היתה הקלשיאה מהסדרה פולישוק, תובנה מחכימה כשלעצמה, אך גם קוזואים, כידוע, יש ויהיו לא מעט. ויעידו על כך פניהם המכורכמות של הפוליטיקאים ( האמיתיים ) שיצאו מן האולם בסופה של ההצגה, ומבטם היה שפוף במקצת...

  דרג את התוכן:

  הציון שלי: 4 מתוך 5

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   ארכיון

   פרופיל

   YukiLavy
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין