כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  מבקר בסביבה

  תיאטרון, מוזיקה, מחול, ספרות - תרבות !!!

  פוסטים אחרונים

  עדיין לא התפרסמו פוסטים בבלוג הזה.

  "דרוויניזם באיצטלת הצגת ילדים" - ביקורת על אנני / יוקי לביא

  0 תגובות   יום שני, 20/8/18, 22:15

    נהוג לומר כי ילדים וכלבים גונבים את ההצגה. במחזמר "אנני" שרץ על בימות ישראל, ושהפרמיירה שלו נערכה במשכן לאמנויות הבמה, הגניבה היתה כפולה ומכופלת - ילדה ג'ינג'ית שחדרה לליבנו ולנפשנו, ולפרקים כלב מתוק המשמש לה משענת לימי סגריר קודרים. ומי הסגריר הללו אכן היו מנת חלקה...

   

  ''

  צילום: אור דנון

   

    אנני היא ילדה שהוריה הביולוגים נטשו ונעלמו, ואת חייה היא מעבירה בבית היתומים של מיס הניגן. הגבירה העריצה הזאת שמה לה למטרה להתעמר בשלל הילדות הנתונות לחסותה. ניכר בעליל כי היא אינה אוהבת את עיסוקה, מרירותה הולכת וגוברת, ואת תסכוליה התכופים היא מוצאת בבקבוקי האלכוהול המנחמים, כשקורבנה התורן היא לא אחרת מאשר אנני. היתומה הג'ינג'ית מצליחה לעורר את חמתה של הניגן בכל רגע ורגע. בצר לה היא בורחת מאימת המנהלת אך לרוע מזלה מוחזרת לכלוב הרשע. אנני משתוקקת להימלט לצמיתות מציפורני הטרף של הניגן, ולמצוא את הוריה האמיתיים, אך יודעת כי זוהי פנטזיה. אולם מסתבר כי חג המולד המתקרב טומן באמתחתו סוג של הגשמת משאלה. התעשיין המיליארדר אוליבר וורבקס בוחר בילד/ה עזוב/ה לבלות עימו באחוזתו את ימי החג, ולמשימת החיפוש משוגרת מזכירתו הנאמנה גרייס. היא פוגשת את אנני ונשבית בקסמיה - למורת רוחה של הניגן - והילדה בת המזל נחלצת מתופת בית היתומים היישר לעולם של שפע. שם, בבית המידות שכמו לקוח מפלנטה דימיונית, היא מבלה את ימי החג. היא מתחבבת בנקל על צוות העובדים, ומפילה ברשתה את אוליבר קר המזג, איש בודד שמרפד את ימיו בעזרת הררי דולרים, אך חור של ריק נפער בנשמתו. אנני היא המענה לכך,והוא מבחין כי היא כמהה ומיוסרת בכל מה שקשור לתעלומת הוריה. הוא מציע פרס כספי נכבד לכל מי שיעלה בידו למצוא את הוריה של אנני, כשבסתר ליבו לא זונח את האפשרות שאם זה לא יתממש - הוא זה שיאמץ אותה לבת.

   

  ''

  צילום: אור דנון

   

   

    מסתבר שהרשעות היא גנטיקה מידבקת. למיס הניגן הנקלית יש אח נכלולי בשם רוסטר, שדבר החיפוש הקדחתני מגיע לאוזניו. הוא נעזר באינפורמציה חיונית אודות הילדה בסיועה הנדיב של אחותו, וביחד עם בת זוגו לילי הוא מתחזים ל"הוריה הביולוגים" של אנני - במטרה לזכות בערימת הכסף. נו, ומאחר שמדובר שסיפור אמריקאי אז זה לא יהיה ספויילר גס לגלות כי סופו של המחזה הוא ב"הפי אנד", ואפרופו אמריקה - תומאס מיהן המחזאי שירבב לעלילה גם את דמותו של נשיא ארה"ב דאז. הזמן הוא כאמור תקופת השפל הכלכלי בניו-יורק של 1933, ומושגים ( כמעט התפתיתי לכתוב "ערכים... ) של קפיטליזם חזירי, סגידה למותגי יוקרה, הערצה של בעלי ממון וכוח הם המוטיבים המרכזיים בהצגה. גם ברודוויי המושקעת ע"פ חזונה של התפאורנית לילי בן נחשון, וגם המוזיקה הסוחפת של צ'ארלס שטראוס המעוטרים בפזמונים קלילים ומשובבי נפש מאת מרטין צ'רנין - לא יטשטשו את העובדה שמדובר במחזה פוליטי. מאות הזאטוטים שגדשו את השורות באולם יעידו אמנם כי זוהי הפקה המיועדת להם ולבני גילם, אולם המסרים הבוקעים בין השורות משעתיים של צפייה בקלאסיקה הבימתית הזאת הם בפירוש מצמיתים ונוקבים באג'נדה הטמונה בתוכם. היות ו"אנני" נוצר בכלל כסדרת קומיקס ע"י הרולד גריי, כמעט עשור לפני תקופת השפל, אנו נחשפים לתפיסת עולם מעוותת של תיעוב מהותי לכל מה שמריח ממדיניות רווחה, מקורטוב של צדק חברתי ( אלא בעיקר פירורי צדקה כטוב ליבם של הגבירים ), והשמאל ורעיונותיו הם בבחינת סדין אדום בפרצופו של האזרח האמריקאי, שאוכלוסיות בזויות תוחבות ידיהן לכיסו בחמדנות אין קץ. 

   

    למרבה המזל היה צורך בעבודת בימוי מהודקת וקפדנית - מסוגו של האמן האולטימטיבי צדי צרפתי - כדי לייצר הסחת דעת. השחקנים, הזמרים והרקדנים על הבמה גילו מקצועיות לעילא ולעילא. מבוגרים לצד צעירים, שועלי במות המפזזים ומרננים עם פרחים רעננים שזהו תפקיד הביכורים שלהם, ובעיקר המנעדים והמקצבים הבלתי פוסקים דרך התרגום המשובח של דניאל אפרת - הם אלו שהעניקו למחזמר "אנני" את התוצר המופלא. דליק ווליניץ הוא נשיא ארה"ב, שמבצע את דמותו באופו כה הומניסטי ומשכנע ומוכיח לנו עד כמה הוא מיומן, גם ללא שטיקים ושמיניות באוויר. לצידו צמד הנוכלים המתחזים רוסטר ולילי. רעי וייברג מגלם את האח חסר המצפון והוא עושה זאת בחן כובש ובקלילות מהפנטת, בד בבד עם שותפתו ירדן מרחבי ברוכת הכישורים. להקת בית היתומות מונה 7 בנות, כשהמתוקה והחיננית שבחבורה היא לא אחרת מאשר עומר מורן - קומתה הזעירה והפצפונת עומדת בניגוד גמור לאנרגיות המתפרצות ממנה. היא מיטיבה לשיר, לרקוד ולשחק, ואני לא פוסל את האפשרות שתיכנס לנעליה של אנני באחת ההפקות הבאות. ואם כבר דיברנו על אנני, אי אפשר שלא להרעיף מחמאות על זאת שאחראית לקיומה הפעם - ליה שקד. הנערה הג'ינג'ית המתוקה היא בעלת קול פעמונים, חיוך ממיס ואישיות שלא ניתן לעמוד מולה. לא בכדי היא הילכה קסם על גרייס ועל אוליבר וורבקס, ומסתבר שגם על הקהל כולו שקם ממקומו לכבודה והריע לה ממושכות.

   

    אבל גולת הכותרת שייכת לשלישייה נדירה - גרייס ( חני נחמיאס ), וורבקס ( אבי קושניר ) ומיס הניגן ( טלי אורן ). לחני נחמיאס יש ותק בימתי עשיר וכמעט קביעות בכל מחזמר שעלה על הבמה בישראל. למותר לציין את פועלה האמנותי, את משחקה המדוייק, את פניה הקורנות בטוב ובחסד ( "גרייס" כמשחק מילים מתבקש ) ואת קולה העוצמתי. נחמיאס היא אלילת הילדים והיא מוכיחה לנו בפעם הבלתי ניתנת לספירה כי היא יהלום נדיר בשמי התרבות. אבי קושניר הוא שחקן וקומיקאי שגם עליו אין צורך להכביר במלל. הוא סמכותי, תקיף ובעל מבע בלתי מתפשר, אך גם הוא חווה האת נקודת התורפה שלו כשאנני חודרת אל נימי נפשו. או אז הוא מתגלה ביכולותיו לצמוח עם התפקיד, להעניק לדמותו להתפתח מעבר למימדיה הטבעיים ולהמריא עוף אפילו כזמר. והדובדבן שבקצפת היא המכשפה מהגיהנום - מיס הניגן בגילומה של טלי אורן. היא פצצת כריזמה, מצחיקה, שנונה, מניפולטיבית בכל רפליקה עד שאתה מתקשה להבחין בין האדם לשטן. הקומיקאית הזאת גילמה סוג של חלום - מרשעת שכל מילה היוצאת מחרצובות לשונה מיתרגמת אוטומטית למכרה זהב של עונג מחוייך. היא האתנחתא הקומית במציאות הנוגה של ניו-יורק הלופתת. 

   

  ''

  צילום: אור דנון

   

    בסיום ההשתחווייה אבי קושניר סיפר שכל ההרפתקאה הזאת לא היתה קורמת עור וגידים לולא "משוגע שהיה לו רעיון". את המשוגע הזה ואת הרעיון שלו ראינו אשתקד במחזמר "היירספריי", שגם אותו הפיק. השנה הוא עשה זאת בענק שוב, והוא מאור מימון, שליקט אוסף של כשרונות וערם אותם לכדי יצירת אנסמבל קולית וויזואלית, ומיקם את עצמו בשורת המפיקים האחראיים על שלאגרים נוצצים ובעלי ערך מוסף. הוא עלה לבמה, קטף תשואות כשלרגליו השתרך הכלב סנדי, שכאמור גם הוא חלק אינטגרלי מחייה של "אנני"...

  דרג את התוכן:

  הציון שלי: 4 מתוך 5

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   ארכיון

   פרופיל

   YukiLavy
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין