כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  טעימות ברלינאיות - בלוג הטיולים בברלין

  רשימות אחרונות

  0

  גרמניה / ברלין / אתרי תיירות / טיפ על Reichstag

  7 תגובות   יום שבת, 28/5/11, 12:11
  שירות המבקרים של הבונדסטאג, הפרלמנט הפדרלי של גרמניה, שינה שוב את נהלי האבטחה בנוגע לביקור ברייכסטאג, מבנה המליאה של הבונדסטאג (הסבר על ההבדל בין שני המושגים תוכלו למצוא בכתבתי ״מה בין הרייכסטאג לבונדסטאג - קצת היסטוריה פרלמנטרית״). העדכון להלן מחליף את העדכונים הקודם שפירסמתי בנובמבר 2010 ובמאי 2011.


  רקע כללי:
   
  בנובמבר 2010 נסגרה כיפת הרייכסטאג למבקרים מזדמנים והכניסה התאפשרה רק לנרשמים מראש כמשתתפים בסיור מודרך. אבל לאחר מכן התחיל שירות המבקרים להפעיל נוהל הרשמה חדש שמאפשר ביקור בכיפת הרייכסטאג גם למטיילים יחידים, ללא סיור מודרך.
   
  כיום, ניתן להירשם גם לסיור מודרך של כשעה וחצי בתוך המבנה (למשל באנגלית, אך לא בעברית) וגם לביקור רגיל בכיפת הרייכסטאג (הסיור המודרך מסתיים אף הוא בביקור בכיפה, כך שאין צורך להירשם לשני סוגי הביקור). הכניסה למבקרים מזמנים ללא כל תיאום מראש, שבמשך שנים היתה סמל לפתיחות הפרלמנט, עדיין לא חודשה - נכון להיום (יוני 2012; עם זאת, כיום יש אפשרות לביקורים בהתראה קצרה - את ההסבר על כך תמצאו בסוף רשימה זו).

  רשמית, הנוהל החדש נועד בתחילה לתושבי גרמניה. ההרשמה לביקור התבצעה רק באמצעות טופס דיגיטלי באתר הבונדסטאג, שהיה זמין רק בגרמנית, אבל בפועל, גם זרים שהצליחו למלא אותו, יכלו לקבל באמצעותו אישור כניסה. לכן הכנתי כאן תרגום עברי של השלבים השונים בהליך ההרשמה והדרכתי, צעד אחר צעד, את המבקשים למלא נכונה את הטופס. בתקופה זו, מעל 4,500 מבקרים נעזרו בהסברים אלו (ובסה״כ כ-8,000 עד היום).

   

  כיום, שירות המבקרים של הבונדסטאג מאפשר לבצע את ההליך ההרשמה גם באנגלית (כדי להגיע אל הטופס האנגלי, אנא לחצו כאן). עם זאת, אני ממשיך לעדכן כאן את ההסברים בעברית, כדי לאפשר למעוניינים בכך להתמודד בקלות עם הליך הרישום. שני הטפסים, הגרמני והאנגלי, אינם זהים לגמרי. אין צורך למלא את שניהם: אתם יכולים למלא בעצמכם את הטופס באנגלית או להיעזר בהסברים שלי להלן בעברית, כדי למלא את הטופס הגרמני. כמו כן, קיימת כיום (מאז יוני 2012) האפשרות להירשם לביקור ברגע האחרון, כלומר כאשר אתם כבר בברלין - על כך תמצאו הסבר כאן למטה, בסוף הרשימה.

  אם ברצונכם להיעזר בהסברים שלי למילוי הטופס האלקטרוני, אנא עקבו אחר ההנחיות הבאות:

  1. רשמית, יש למלא את הטופס שני ימי עבודה (מיום שני עד יום שישי) לפני הביקור. מעשית, כדאי לעשות זאת כחודש לפני הביקור המתוכנן, משום שלעתים קרובות, שירות המבקרים של הבונדסטאג לא עומד בעומס. אישורי הביקור ניתנים רק לביקורים בטווח של חודשיים מיום הגשת הטופס.

  2. מה צריך להכין מראש: זמן הביקור המבוקש (ושתי חלופות למקרה שאין מקומות פנויים ביום ובשעה שביקשתם), מספר המבקרים, שמות המבקרים (כפי שמופיעים במסמך המזהה שתציגו, כלומר בדרכון), תאריכי הלידה של המבקרים, כתובת דואר אלקטרוני למשלוח התשובה משירות המבקרים.

  3. פתחו את הטופס ע״י לחיצה על הקישור הבא (יפתח בחלון חדש): https://visite.bundestag.de/BAPWeb/pages/createBookingRequest.jsf

  4. בהתחלה, אתם נשאלים איזה סוג של ביקור אתם מבקשים. לחצו על העיגול הרביעי ברשימה: ביקור בכיפת הרייכסטאג - Besuch der Reichstagskuppel
   

  5. לאחר מכן, יתארך הטופס באופן אוטומטי. עליכם לגלול את העמוד אל חלקו התחתון, עד שתראו את הכותרת Anzahl der Teilnehmer (״מספר המשתתפים״) ולצידה תיבה קטנה. הכניסו בתיבה הקטנה את מספר המשתתפים (באמצעות סיפרה כמובן).

   

  6.  התעלמו מהתיבה הגדולה (עם הכותרת Bemerkung).

   

  7. לחצו על המילה Weiter.

   

  8. כעת העמוד התארך שוב, ובחלקו התחתון הופיעה תמונה ובה אותיות לועזיות ומספרים. זוהי בדיקה שמי שממלא את הטופס הוא אכן בן-אדם ולא תוכנת מחשב אוטומטית. עליכם להעתיק את האותיות והמספרים לתיבה הקטנה שמתחת לתמונה. חשוב להקפיד על אבחנה בין אותיות קטנות לגדולות. אם התמונה אינה ברורה, ניתן ללחוץ על החץ העגול, כדי לקבל תמונה חדשה. אם תטעו, תקבלו תמונה חדשה ותוכלו לנסות שוב.

   

  9. לחצו על המילה Weiter

   

  10. אם הכנסתם את רצף האותיות והספרות נכון, העמוד התארך שוב. כעת עליכם לבחור את התאריך והשעה לביקורכם ברייכסטאג בעזרת הטופס שנוסף בתחתית העמוד. בעזרת הכפתור בחלקו העליון של הטבלה תוכלו לבחור את השבוע בשנה (לפי התאריך הראשון והאחרון בשבוע). לאחר מכן, בחרו בשורה האופקית את היום המבוקש באותו שבוע (לפי התאריך הספציפי). לבסוף, בחרו את השעה באותו יום מתוך הטבלה. ניתן לבחור בשעת כניסה בדילוגים של 15 דקות (למשל: 12:00, 12:15, 12:30 וכן הלאה).

   

  11. לאחר שבחרתם את השעה, תופיעה מתחת לטבלת השעות שורה שנקראת
  ״Terminwunsch 1״, ובה התאריך והשעה שבחרתם. אתם יכולים לחזור כעת על התהליך כדי לבחור זמן אחר, שיהיה בעדיפות שניה. ניתן לבחור שעה אחרת באותו תאריך או לשנות את התאריך והשעה גם יחד. גם בחירה זו תתווסף כשורה מתחת לטבלה ותקבל את הכותרת
  ״Terminwunsch 2״. ניתן לחזור על התהליך פעם נוספת כדי לקבל שלושה זמנים מבוקשים, בעדיפות יורדת. ניתן להשתמש בחצים הקטנים כדי לשנות את סדר העדיפויות, במידה ואתם רוצים לתקן זאת. לא חייבים למלא שלושה זמנים שונים, כלומר אפשר לשלוח את הטופס גם רק עם זמן מבוקש אחד. אבל שליחת כמה זמנים מבוקשים מגדילה את הסיכוי לקבלת אישור כניסה.

   

  12.  לחצו על המילה Weiter

   

  13. עכשיו עליכם למלא את פרטיו של ״ראש הקבוצה״ שלכם. ״ראש הקבוצה״ יכול כמובן להיות פשוט מי שממלא את הטופס. ראשית עליכם לבחור את המין: זכר/גבר (Herr) או נקבה/גברת (Frau). אח״כ מלאו, בלועזית כמובן, את השם הפרטי (Vorname) ואת שם המשפחה (Nachname). בשאלה לגבי הסטטוס שלכם (Status), בחרו ״אדם פרטי״ (Privatperson). התעלמו משלוש השורות הבאות, המבקשות מכם להכניס את הכתובת שלכם (בגרמניה). הכניסו את מספר הטלפון שלכם (Telefon), כולל הקידומת של ישראל. הסיכוי שיתקשרו אליכם נמוך עד אפסי. לבסוף, הכניסו את כתובת הדואר האלקטרוני שלכם בשורה האחרונה (E-Mail). זה חשוב מאד כיוון שלכתובת הזו ישלח האישור. את הפרטים של שאר המשתתפים תדרשו למלא בשלב מאוחר יותר.

   

  14. לחצו על המילה Weiter

  15. כעת האתר מציג בפניכם סיכום של כל הפרטים שהכנסתם לטופס. מתחת לכל הפרטים תמצאו תיבה לבנה, שצריך לסמן אותה ב״וי״.

  16. לחצו על Anfrage absenden כדי לשלוח את הטופס אל שירות המבקרים. זה עדיין לא סוף התהליך.

  17. לאחר משלוח הטופס, תקבלו מייל, שהנושא שלו מתחיל במלים Ihre Anfrage. יכול להיות שמייל זה יגיע לתיבת הג׳אנק מייל שלכם, אז אל תשכחו לבדוק גם אותה. בתוך המייל הזה תמצאו שני קישורים. הקישור התחתון הוא לביטול הבקשה - נא לא ללחוץ עליו. הקישור העליון דרוש להשלמת הבקשה שלכם (הוא נשאר בתוקף למשך 72 שעות מרגע שליחת הטופס בצעד הקודם). עליכם ללחוץ על הקישור העליון כדי לוודא שזו אכן כתובת הדואר האלקטרוני שלכם ולהמשיך את הטיפול בבקשתכם.
   
  18. לאחר שתלחצו על הקישור העליון במייל, תגיעו לטופס ובו תידרשו למלא את השם הפרטי (Vorname), שם המשפחה (Nachname) ותאריך הלידה (Geburtsdatum) עבור כל אחד מהמשתתפים, לפי המספר שהכנסתם בצעד 5. עליכם למלא את הפרטים הללו גם עבור ״ראש הקבוצה״ מצעד 13.

  19. לאחר שמילאתם את הפרטים (בלועזית כמובן), לחצו על Anfrage abschließen
   
  20. כעת תופיע הודעה שכותרתה Abschluss Ihrer Anfrage. הודעה זו מאשרת שהטופס שלכם התקבל ונמצא בטיפול. במקביל, תקבלו מייל נוסף, שהכותרת שלו מתחילה שוב במילים ״Ihre Anfrage״. במייל הזה תמצאו סיכום של הפרטים שהקלדתם. שימו לב: זהו לא אישור הכניסה שלכם – עליכם להמתין למייל השלישי.
   

  21. לאחר כמה ימי עבודה (מיום שני עד יום שישי), תקבלו את התשובה משירות המבקרים. לפעמים זה קורה כבר אחרי שני ימי עבודה ולפעמים אחרי שבועיים או שלושה - נראה ששירות המבקרים כורע תחת העומס. אם הכותרת של המייל מתחילה במלים Ihre Bestätigung (״האישור שלכם״), קיבלתם תשובה חיובית. למייל מצורף קובץ בפורמט PDF. הדפיסו אותו. האישור שקיבלתם כתוב אמנם בגרמנית, אבל בפסקה השניה (המודגשת) תמצאו את התאריך והשעה שקיבלתם. אל תשכחו להביא אותו איתכם.

  22. אם חלפו שבועיים ולא קיבלתם תשובה, לא להתייאש. כדאי לנסות את מזלכם שוב. פשוט מלאו את הטופס שנית - מדיווחי מטיילים אני למד שזה עוזר ומניב תשובות חיוביות. כנראה שלפעמים הפניות הולכות לאיבוד ועובדי שירות המבקרים זקוקים לתזכורות מעין אלו... מסתבר שגם הגרמנים הם כבר לא מה שהיו פעם (ואולי טוב שכך).

  23. אודה לכם, אם גם אתם תוכלו ליידע אותי במייל קצר על תוצאת הניסיון שלכם, האם קיבלתם תשובה חיובית או לא. ככל שיש בידי יותר מידע סטטיסטי, כך אני יכול לעזור טוב יותר למטיילים הבאים.

  כפי שהיה בעבר, ניתן עדיין לקבל אישור כניסה גם באמצעות הזמנת מקום במסעדת הגג. פרטים נוספים באתר המסעדה (באנגלית): http://www.feinkost-kaefer.de/dt_bundestag10/

   
  עדכון יוני 2012: שירות המבקרים של הבונדסטאג החליט להקל על המבקרים. האפשרות לביקור מזדמן, ללא תיאום מראש, עדיין לא חודשה, אבל כעת ניתן לתאם את הביקור גם במקום, כלומר ברגע האחרון, כאשר אתם כבר בברלין. לצורך כך יש להגיע אל השלוחה של שירות המבקרים שבצד הדרומי של בניין הרייכסטאג ההיסטורי, ברחוב שיידמן (Scheidemannstraße). זהו למעשה איזור האבטחה שדרכו נכנסים ויוצאים המבקרים. השלוחה פתוחה כל יום מהשעה שמונה בבוקר עד השעה שמונה בערב. שם ניתן לבקש אישור כניסה בהליך מהיר, בכפוף לשיקולי העומס של שירות המבקרים. האישורים ניתנים לאותו יום, אך בהפרש מינימלי של שעתיים מזמן הגשת הבקשה (כלומר: כניסה מיידית אינה אפשרית), או לאחד משני הימים הקרובים. עליכם להחזיק במקום בתעודות מזהות (דרכונים), הן בזמן הגשת הבקשה והן בזמן הכניסה כמבקרים.

   
  ביקור מהנה,
  שלכם
  יואב

   

  --------------------------------------------------------------
  יואב ספיר מ״א, היסטוריון, מדריך בברלין וסביבותיה

  חוקר, מרצה ומתרגם (גרמנית/עברית/אנגלית)
  כתב מעריב בגרמניה
   
  ליצירת קשר:
  0049-178-1962147
  yoavsapir@hotmail.com
   
  לפרטים נוספים על הסיורים, אנא קראו כאן:
  סיורים מודרכים בברלין

   

   

  דרג את התוכן:

   תגובות (7)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     13/7/15 21:32:
   מה רואים מבפנים שלא ניתן לראות מבחוץ?
     26/5/15 16:21:
   היי , אני לא מבינה למה זה לא נותן לי לבחור את התאריך שאני רוצה 1/06/15 ? אשמח לתשובה, אגב תודה על ההסבר המפורט והמדהים!!!
     15/7/14 14:38:
   תודה על הטיפ יואב. נרשמתי בטופס באנגלית בקלי קלות. כעבור פחות משעה קבלתי אישור רשמי מהבונדסטאג לתאריך והשעה שבחרתי. עכשיו רק נשאר לקוות שהכל יצא לפועל .... הפסקת אש וכאלה ...
     4/6/12 07:44:
   תודה, תודה. עבד מצויין. הזמנו והגיע אישור תוך 12 שעות.
   עבד מעולה! והביקור היה מצויין. קיבלתי את האישור תוך 3 ימי עבודה. הגענו 10 דקות לפני שעת הביקור ונכנסנו יש לבידוק הביטחוני. טיפים: 1) לא חייבים להדפיס, אפשר להראות את האישור גם בנייד 2) להשתמש בדפדפן כרום כדי למלא את הטפסים, והוא יציע בצורה אוטומטית לתרגם את העמודים ויהפוך את העבודה לקלה. 3) לא לשכוח להביא תעודות זיהוי. שמתי לב שהם העדיפו דרכונים.
     11/6/11 21:52:
   חן חן :-)
     8/6/11 20:58:
   נראה מאד מועיל. אולי לפעם הבאה בברלין- אם לא ישנו שוב את הנוהלים. תודה!

   פרופיל

   יואב ספיר
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין

   ארכיון