כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  אשה חכמה

  הבלוג יעסוק בעניני דיומה, דברים שמרגיזים אותי או משמחים אותי. פמיניזם, נסיעות לחו"ל במסגרת תיירות ושאר נושאים ברומו של עולם.

  0

  2 תגובות   יום שני, 8/10/12, 12:47

  בקור בקלן בספטמבר 2012

   

  האם חייבים לדעת פרטים הסטורים על העיר בה מבקרים? תלוי את מי שואלים. אני מטיילת ואחר כך קוראת, למה? ככה. 

   

  לן היא העיר הגדולה העתיקה ביותר בגרמניההיא נוסדה בשנת 38 לפנה"ס לאחר שמרקוס ויפסניוס אגריפה העביר את האוביםשהיו שבט גרמאנילגדה השמאלית של הריין במהלך מסע מלחמה שערך באזורהעיר הפכה לבירה של גרמניה תחתית.הקיסר קלאודיוס העניק לעיר מעמד של קולוניה בשנת 50, ושינה את שמה לקולוניה אגריפינסיס (Colonia Agrippinensis) על שם אשתו אגריפינה הצעירההעיר הפכה למרכז חשוב בקיסרות המערבית ובה היה מוצב בסיס חשוב של הצי הרומיהיא נהנתה משגשוג עד כיבושה בידי הפרנקים בשנת 456 לערךמספר שרידים מתקופת הרומאים עדיין קיימים בעירבסוף ימי הביניים הייתה קלן העיר הגדולה ביותר בגרמניה.

  המבנה החשוב ביותר בעירואחד האתרים המתויירים ביותר בכל גרמניההוא הקתדרלה של קלן (בגרמנית: Kölner Dom). זוהי הכנסייה הגדולה ביותר בצפון אירופה (אם כי המינסטר של אולםבדרום גרמניהגבוהה במקצת מזו של קלן). בנייתה החלה במאה ה-13 ונמשכהלא ברציפותכ-600 שניםהקתדרלהעל שני צריחיה שנראים למרחק רבהפכה לסמלה הבלתי רשמי של העיר,והיא מופיעה בשלטים ובסמלים של ארגוניםחברות ועסקים רבים באזוראחת הרחבות הגדולות המקיפות את הקתדרלה נקראת"מעלוֹתוהיא עוצבה על ידי הפסל הישראלי דני קרוון.

  ראש עיריית קלן בין 1917 ו-1933 היה ד"ר קונרד אדנאואראשר נולד בעירלאחר מלחמת העולם השנייה הוא הפך לקאנצלר הראשון של גרמניה המערביתהחזיק בתפקיד זה זמן רב יותר מכל קאנצלר אחר בהיסטוריהותרם רבות לשיקומה של גרמניה לאחר המלחמהנמל התעופה של קלן קרוי על שמו.

  במלחמת העולם השנייה סבלה העיר הפצצות כבדותו-90% ממנה היו להריסותפצצה אחת אף נפלה על הקתדרלהאך באורח פלא המבנה שרד.

  קלן הייתה לעיר תאומה של תל אביב בשנת 1979העיר התאומה הגרמנית הראשונה של ישראל ואף קיים בה רחוב בשם "תל אביב". (תודה לויקיפדיה על התרומה הכתובה לבלוג שלי).

   

  באנו לקלן אחרי עשרה ימי טיול באזור הנקרא אייפל Eifel ששוכן (שרטוט גס) בין הרין (קובלנץ בון קלן) מצד מזרח והבלגים מצד מערב. על הטיול אספר בנפרד ולקלן מגיע את הכבוד שלה. עיר גדולה, הומיית תיירים, חנויות, מסעדות ובתי קפה בקיצור מכל טוב.

   

  לגבי המלון עשיתי שיעורי בית, הסתכלתי במפה קראתי חוות דעת של טיילים אחרים והסקתי שלא טוב ללון במרכז העיר העתיקה בגלל הרכב. גם החניה מאד יקרה בבתי המלון וגם קשה מאד לצאת ולהכנס לרחובות העמוסים. אז מצאתי מלון בגדה הנגדית של הריין  והעיר העתיקה. המלון ממוקם בין שני גשרים (בקלן 7 גשרים החוצים את הריין) על רחוב ראשי. מלון 3 כוכבים עם ארוחת בוקר (יותר מסבירה) וחניה לא יקרה (8 יורו ליום). בקשתי חדר שקט ואכן קבלנו חדר המשקיף לצד השני. כמה תמונות של המלון לפניכם:

   

  ''

  מבט מהמגדל מול המלון על המלון שהוא הבית הלבנבן עם המשאית הצהובה לפניו.

  ''
  ד

   

  החדר היה סביר בנוסף למיטות היתה גם ספה, היה מספיק מקום לתלות דברים וכמובן טלויזיה ואמבטיה קטנה מאד אבל בסדר. 116 יורו כולל ארוחת בוקר.

   

  טוב, התמקמנו ויצאנו לדרך ברגל. פקידת הקבלה (המאד נחמדה) במלון הסבירה שההליכה על הגשר הקרוב למלון היא כרבע שעה ותוך 15 דקות אכן היינו ליד הקתדרלה המפורסמת של קלן. הגשר היווה הפתעה נעימה ומסקרנת. אלפי מנעולים נתלו על הגדר המפרידה בין מסילת הרכבת וכביש הולכי הרגל.

  הנצחתי את הגשר בכמה תמונות:

  ''

   

  זה מבט מקרוב על המנעולים ומרחוק זה נראה כך:

  ''

   

  צעדנו באון על הגשר והגענו ממש לפתחה של הקתדרלה.  אלפי מבקרים ניסו להדחס לקתדרלה אז החלטנו להמתין והלכנות לטייל ברחובות ההליכה של קלן.

   

  האמריקניזציה פושטת על גרמניה במקום בתי קפה גרמניים מסורתיים שכמעט ונכחדו יש פיצריות, מקדונלד, דאנקן דונאטס ושאר תועבות. המונים גודשים את הרחובות, מלא חנויות עם השמאטס הרגילים וגם החנויות שכולנו מכירים מכל מקום בעולם H&M, זארה וכו' וכו' . המלצותיה של אותה פקידת קבלה נחמדה הביאו אותנו לשני בתי קפה בסגנון הגרמני המוכר עם עוגות פנטסטיות וקפה מצויין. לא אלאה אתכם בשמות של מסעדות ו/או תאורי ארוחות מכיוון שאנחנו מאלו שאוכלים כי רעבים ומהר, כי יש המון מה לעשות. הרחובות קרצו לנו על כל השפע מחד והיוקר העצום מאידך.

   

  דוגמא לאחד מרחובות ההליכה: 

  ''

   

  בשבת בבוקר, יחד עם ההמונים המסתערים על החנויות, בתי הקפה והאוכל מצאנו את עצמנו לפתע עומדים מול תזמורת רצינית של כארבע עשר איש שנגינה מוסיקה קלה וגרמה לקהל להתרגש ולזמזם. היו כסאות וכל השאר עמדו. היה לי קשה להתנתק מהחוויה המוסיקלית הזזו.

   

  ''

   

  אני מודה ומתוודה שלושה ימים הלכנו והלכנו ורגלי התנפחו מרוב הליכה. ביום הראשון עוד הלכנו למלון בצהרים לנוח וחזרנו לעיר העתיקה אבל אחרי זה ויתרנו. אי אפשר להגיד על קלן שהיא עיר יפיפיה, אבל היא עיר גדולה ותוססת. 

   

   הצילום להלן הוא של כנסיה שאת שמה אני לא זוכרת על רקע הבתים "העתיקים" (שוחזרו לאחר המלחמה). 

  ''

   

  כמובן שירדנו לטייל לאורך הריין. הנהר שוקק אסדות וספינות תיירים. יש טיילת מקורת עצים נעימה להליכה.

   

  ''

   

  בלי הקתדרלה של קלן איך אפשר? הנה כמה פרטים עליה בחסות ויקיפדיה:

  הקתדרלה מוכרזת כאתר מורשת עולמית מאז שנת 1996, והמבנה תואר על ידי ארגון אונסק"ו כ"עבודה יוצאת דופן של גאונות יצירתית אנושית"‏‏[1]. הן בגלל גודלה, הן בגלל האדריכלות שלה והן בגלל אוצרות האמנותשבה, נחשבת הקתדרלה של קלן לאחת הקתדרלות החשובות והידועות באירופה. הקתדרלה בקלן מופיעה על מספר בולי דואר שהנפיקה גרמניה‏‏[2], והיא אתר תיירות פופולרי המושך מיליוני מבקרים מדי שנה.

  הקתדרלה, שנבנתה בסגנון גותי החל בשנת 1248 והושלמה בסגנון התחייה הגותית ב-1880, היא אחת הקתדרלות הגדולות בעולם והכנסייה הגדולה ביותר בצפון אירופה. גובה הצריחים המחודדים שבחזית המבנה הוא 157 מטרים, והוא היה הבניין הגבוה ביותר בעולם בין השנים 1880-1890, ועד אשר איבד את התואר לצריח הכנסייה של אולם מינסטר[3]. עד היום קתדרלת קלן היא המבנה הגותי השני בגובהו בעולם. היא בעלת חזית הכנסייה הגדולה בעולם ובעלת הקמרונות מהגבוהים בעולם (אך לא הגבוהים ביותר): גובהם 46 מטר בבית המקהלה‏‏[4], ו-43.35 מטר בספינה הראשית. בית המקהלה שלה מחזיק גם ביחס הגדול ביותר בין גובה לרוחב: 3.6:1, נתון שעלה אפילו על זה של קתדרלת בובה. מלבד גובהה הרב, היא גם בעלת שטח רב: אורכה 144.5 מטר ורוחבה 86.25 מטר, והיא בעלת שטח בנוי של כמעט 8,000 מטר רבוע.

   

  אנחנו צלמנו את הקתדרלה מכיוון ההליכה שלנו מהמלון לדום, על גשר ההונצולרן (גשר המנעולים) :

  ''

   

  לדעתי היא עיר ששווה ביקור. יש בה כמה מוזאונים מוצלחים ביותר. יש פסלים יפים המוצבים בככרות השונים. אפשר לעשות שופינג.  יש לעיר מה להציע וכדאי לקרוא לפני שנוסעים איזה פסטיבלים וחיי לילה יש בעיר באותה תקופה כל אחד ואחת על פי טעמו/ה.

  דרג את התוכן:

   תגובות (2)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     21/2/13 17:02:

   אפשר לשלב את הטיול בקלן יחד עם השכרת רכב ולבקר בערים השכנות.. טיול באירופה עם רכב שכור נותן היכרות משמעותית עם האוכלוסייה המקומית והיכרות מעמיקה יותר עם המדינה בה אתם מבקרים...

   http://www.auto1.co.il/subcategory.aspx?id=8

     12/2/13 12:51:
   עבודה יפה עשית. אבי ז"ל, יליד העיר הידלברג, אמר לי פעם "גרמניה ארץ יפה היא". אבל תמיד נשאר הזכרון העצוב. השאלה האם אפשר להמשיך ולזכור או שהגיע הזמן לזכור אבל גם לשכוח.

   ביקורות נוספות

   עדיין לא התפרסמו פוסטים בבלוג הזה.

   ארכיון

   פרופיל

   חכמה
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין