כותרות TheMarker >
  ';

  פרטי קהילה

  מחקר ופיתוח

  ביקורת קפה מו"פ: דבר בחזותו הסטנדרטית של בית קפה יחודי זה אינו מסגיר את היותו מקום מפגש יומי קבוע של האנשים העסוקים ברחבי המדינה – אנשי המו"פ. יחודיות המקום המותאם לדרישות הקהל שלו הוא בראש וראשונה באיכות הבלתי מתפשרת של הקפה המפותח מתערובת יחודית המיוצרת מפולי ג'אווה ועוד זנים יחודיים שיובאו מהודו,סין וארצות הבלקן. המקום עוצב כך שיתאים גם לאנשים עסוקים הממהרים לשגרת יומם ובו שולחנות גבוהים המשמשים לשיחות עמידה מהירות, וכן כורסאות נוחות לקריאה ודיונים טכניים עמוקים וארוכים יותר. בין הטיפוסים המגיעים לכאן ניתן למצוא מנהלי מו"פ, אנשי מוצר, בדיקות, מהנדסי פיתוח ואפילו אנשי אקדמיה.   אז – בואו לבקר. קפה ומאפה על חשבון הבית. טיפים טובים יתקבלו בברכה!

  אינטרנט והייטק

  פורום

  מו"פ - כללי

  דיונים בכל נושא הקשור למו\"פ

  חברים בקהילה (1519)

  תנועת כמוך
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  אמיר לשם
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  היזם
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  פיני1
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  גדעון קידר
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  kobi345
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  alik akerman
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  לואיס קרול
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  nonetheless
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  אביאן
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  Tuli Gilai
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין

  CTO - מה זאת החיה הזאת??

  7/8/07 16:20
  1
  דרג את התוכן:
  2012-11-27 12:08:19
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין

  יצא לי לקרוא כאן מאמר שמדבר על הגדרת תפקיד ה- CTO

   

  עם חלק מהכתוב הזדהיתי אבל קצת הופתעתי מהקשר ההדוק שהמאמר מוצא בין CIO ו- CTO בארגוני פיתוח.

   

  שאלות נוספות:

  * האם תפקיד ה-CTO אצלכם חסר במידה שלא מאויש?

  * האם ה-CTO משתתף בקבלת החלטות עסקיות כחלק מהנהלת הארגון?

  * למי ה-CTO מדווח ארגונית?

  * האם בכלל צריך את התפקיד הזה לדעתכם או שזה עוד סתם תואר בארגון...

   

  אשמח לשמוע מה הניסיון שלכם.

   

  מה אתם חושבים? מעתה קל יותר להוסיף תגובה. עוד...
   

  הוספת תגובה על "CTO - מה זאת החיה הזאת??"

  נא להתחבר כדי להגיב.

  התחברות או הרשמה   

  7/8/07 16:29
  1
  דרג את התוכן:
  פורסם ב: 2007-08-07 16:29:07
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין

  CTO מול מנהל R&D הוא קצת מול מנהל שיווק מול מנהל מכירות.

   

  כיוון שתפקיד מנהל ה-R&D הוא לדאוג שדברים יקרו עכשיו ומהר, תפקיד ה-CTO הוא להסתכל קדימה ולהוביל את החברה מבחינה טכנולוגית. CTO הוא איש חזון, לעומת מנהל ה-R&D שהוא איש ביצוע.

   

  ואם כבר יש בנאדם כזה - רצוי שיהיו לו יכולות של כתיבת מאמרים, הרצאות  וכו' - כל מה שיכול למצב את החברה כמובילה טכנולוגית בשוק שלה - מה שיעזור בשיווק ובמכירות.

   

   

   

  8/8/07 05:31
  2
  דרג את התוכן:
  2007-08-08 05:50:51
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין

  לפי הבנתי, המאמר מדבר בעיקר על ארגונים שאינם "ארגוני פיתוח" כמו חברות הייטק, אלא על ארגונים בעלי צרכי מחשוב, כמו קופת חולים או רשת מזון. לכן בכלל קיים בהם תפקיד ה-CIO. במקרה כזה ה-CTO נשמע לי כמו "אחד שמבין במחשבים" כאשר ה-CIO עוסק בעיקר בצד "הלוגיסטי" של תפעול רשת המחשבים וניהול של אנשים אחרים. לכן, לדעתי, במקרה כזה, CTO הוא כותרת לא מתאימה לתפקיד, בוודאי שלא כאשר הוא כפוף ל-CIO (בהתנהגות ארגונית לא לימדו אותנו על מבנים כאלה...). למשל בארגון כמו קופת חולים, יותר מתאים שה-CTO יהיה אחראי על התחום הרפואי ולא על תחום המחשוב.

   

  בארגוני פיתוח, התפקיד לדעתי, אם קיים, הוא משני סוגים. אחד מהם הוא "סידור עבודה" למישהו שרוצים להשאיר בארגון (מכל סיבה שהיא) ולכן צריך לתת לו תפקיד ו-title (מתחבר לי יפה לחלק הבא של "נס המו"פ הצבאי", שמתעכב קצת, אבל יגיע ממש בקרוב). במקרה כזה הוא די ריק מתוכן, כי המנהלים של הארגון (CEO) לא באמת מתעניינים מה יש ל-CTO לומר ומקסימום לא יפריעו לו לעשות את מה שהוא רוצה.

   

  (גם בסטארט אפים, לפעמים מחלקים שמות של תפקידים, (CTO הולך כנראה בעיקר למי שהמציא את הרעיון של הסטארט אפ) כדי שלכל אחד יהיה משהו יפה כתוב על כרטיס הביקור, וגם כדי לטעת אצל המשקיעים תחושה של ארגון רציני).

   

  לדעתי, תפקיד ה-CTO ה"אמיתי" בארגון פיתוח, צריך להיות גם בעל זיקה ישירה לליבה העסקית של הארגון וגם כמובן ידע, הבנה והסמכות הטכנולוגית. כתפקיד שמוגדר כ"חשיבה לטווח ארוך" הוא צריך להיות כפוף ל-CEO/נשיא (או מנהל של יחידת פיתוח בגוף גדול יותר) והכי חשוב, לקבל מהם גיבוי לפעילויות שהוא רוצה ליזום. בחברה שאני עובד בה כיום, אין כרגע CTO, לדעתי, גם בגלל שאנחנו סטארט-אפ צעיר יחסית, וגם בגלל הקושי לחבר (בנקודת הזמן הנוכחית) את נושא האלגוריתמים (שהוא לב החברה) לפיתוח התוכנה שאחראי על כך שאפשר יהיה להריץ את האלגוריתמים. אם ירצו למנות היום CTO, אני חושב שהוא יהיה אחראי יותר על נושא האלגורימתים מאשר על נושא פיתוח התוכנה ה"תומך".

   

  בסטייה קלה ממודל ה-CTO, ביחידה שלי בצבא, שכללה גם גוף פיתוח וגם גוף צרכן, שירת איש מדהים ביותר (שלמען הסר ספק נקרא לו ע'), שבתפקידיו השונים שילב בדיוק את הדברים הנכונים ל-CTO - רקע בצרכי הארגון והבנה של היכולות הטכנולוגיות העומדות לרשותו. בתפקידים דמויי CTO לאורך השירות, הוא עסק בהרבה נושאי רוחב (שלא אוכל לפרט), חיבור בין הידע של היחידות השונות ואפילו הוציא ירחון פנימי באותם נושאים. אולי זה לא ה-CTO קלאסי, אבל בארגון בעל צרכים מגוונים וגם יכולות מגוונות, מישהו שיוכל לחבר בין תתי היחידות, ברמה העסקית-טכנולוגית ולא ברמה העסקית-תפעולית (שזאת בדרך כלל עבודת ה-COO/CEO) יכול לקבל את התפקיד "מלא מלא" .

   

  לילה טוב מוויסקונסין הרחוקה...

  גנאדי


  --
  מנהל קהילת מחקר ופיתוח:
  http://randd.cafe.themarker.com
  8/8/07 08:04
  0
  דרג את התוכן:
  פורסם ב: 2007-08-08 08:04:44
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  נטע - לאור ההשוואה שלך שאני מסכים איתה - איך את רואה את הקורלציה בין CTO למנהל המוצר בארגון? שניהם אמורים להיות אנשי חזון? יש כאן פוטנציאל לחיכוך?

  --
  אריאל כץ -
  אתם מוזמנים להצטרף לקהילת המו\"פ הראשונה בישראל: randd.cafe.themarker.com
  8/8/07 10:25
  0
  דרג את התוכן:
  פורסם ב: 2007-08-08 10:25:01
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין

  למה חיכוך - יש מספיק עבודה לכולם...

   

  CTO מביא את החזון הטכנולוגי. מנהל מוצר (תלוי בהגדרת התפקיד שלו, זה משתנה בין ארגונים) מתרגם את החזון הזה למוצר (אם אתה זוכר את הפוסטים שלי על טכנולוגיה ומוצר - CTO עוסק בטכנולוגיה ומנהל מוצר במוצר). זה כולל בדיקה מול השוק, הגדרת מוצר יותר מדויקת מול הפיתוח וכו'.

   

  למנהל מוצר בדרך כלל אין זמן )וגם לא תמיד יכולת) להסתכל בצורה יותר רחבה על ההתפתחויות הטכנולוגיות בעולם. כמו כן בד"כ מבחינת אופי מנהל מוצר שייך לעושים, ו-CTO לחוקרים וחולמים.

   

  דרך אגב, הגדרת תפקידים וחלוקת אחריות זה דבר שמשתנה בין ארגונים וצלוי גם באדם הספציפי שממלא את התפקיד.

  8/8/07 10:40
  1
  דרג את התוכן:
  פורסם ב: 2007-08-08 10:40:55
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין

  מסכים עם נטע לגבי הגדרת התפקיד - בחברה בה אני עובד יש בדיוק את האדם שתיארת.

  התופעה של נתינת כותרת ריקה מתוכן לאנשים בחברה היא סימפטום של חוסר בגרות המאפיין סטארט-אפים ישראלים.

  מנהל מוצר בא יותר מכיוון דרישות השוק והלקוחות ופחות מהצד הטכנולוגי - מבחינת החזון מנהל המוצר מסתכל לגירסה הבאה בעוד ה CTO מסתכל על הכיוון האסטרטגי.


  --
  גיא גליל - Guy Galil
  10/8/07 10:13
  0
  דרג את התוכן:
  פורסם ב: 2007-08-10 10:13:26
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין

  איך שאני רואה את הדברים, ה CTO הוא אדם האמור לתרגם את הפוטנציאל הטכנולוגי הזמין (היום ובעתיד הנראה לעין) לאפשרויות מימוש עבור המוצר/ארגון.

  ה CIO הוא האדם האמור לספק פתרונות לתהליכי העבודה הארגוניים המבוססים על טכנולוגיה.

  מנהל המוצר אמור לעבוד עם תוצרי ה CTO ולהגדיר, תוך התחשבות בגורמים נוספים כמו דרישות שוק, סדרי עדיפויות וכו',  איך יפותח המוצר, מתי ישוחרר לשוק וכד'.

  מנהל הפיתוח אחראי לקבל ממנהל המוצר את "תכנית העבודה" ולבצע אותה.

   

  כמובן, בכל ארגון התמהיל והגבולות מעט שונים, התארים אולי אחרים, אבל לדעתי באופן כללי זו צריכה להיות חלוקת העבודה - עם יחסי סינרגיה בין כל השחקנים תמיד.

   

  מור 


  --
  היה שוחר אמת ולא בין הנוהים אחר העדר
  10/8/07 10:21
  0
  דרג את התוכן:
  פורסם ב: 2007-08-10 10:21:34
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין

  ובראיה קדימה, לנוכח המעבר לתפיסה מבוססת שירותים, יש לאייש בעל אחריות חדש: CPO? (מנהל תהליכים ארגוני).

  עם המעבר מפתרונות סגורים, מוגדרים היטב במטרתם וקהל המשתמשים והייעודיות שלהם לסביבה ארגונית מבוססת שירותים, הראיה של פתרונות המחשוב הארגוניים חייבת להיות בכל עת כוללת, רחבה, ומקיפה את הארגון כולו.

  כאשר הארגון נדרש לנהל את ה master data באופן אחיד לכל הארגון, ומאגר אחד ("ספר טלפונים") של כל השירותים, וכן לאפשר הרכבה יעילה ומהירה של יישומים תומכי תהליכים, חייב להיות מעין שוטר תנועה ארגוני המבין את תהליכי העבודה הארגוניים הראשיים ושומר על מאגרים מרכזיים אלה, אליהם תורמים כולם, מהם נהנים כולם, ולכן יש לשמור על תיאום מרכזי עליו מופקד ה CPO.

   

  השינוי בתמצית מאפוין במעבר מארכיטקטורת שרת/לקוח לארכיטקטורה מבוססת שירותים (SOA).

   

  מור 


  --
  היה שוחר אמת ולא בין הנוהים אחר העדר
  11/8/07 20:17
  0
  דרג את התוכן:
  פורסם ב: 2007-08-11 20:17:14
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין

  בנוסף לדברים שנאמרו, לדעתי ל-CTO יש תפקיד לגשר בין מגמות שמתפתחות בשוק לפיתוחים טכנולוגיים, ובכך בין השאר לזהות הזדמנויות (בעיקר את אילו שאינן ברורות מאליהן) לפתרונות שיסופקו ע"י האירגון. במקרה שלנו ה-CTO מסייע לשיווק לכמת את הבעייה של הלקוח ולחבר אותה אל יכולות הליבה של המוצר; לשיווק (מנהל המוצר) יש את היכולת לקחת את שתי התובנות ולחבר אותן למסר מבדל ולמודל ROI.

   

  לטכנולוגיה יש היסטוריה ודינמיקה שהן די קבועות .למשל, קיים השלב שבו פתרונות ליבה טכנולוגיים מתחרים, ואז מופיע dominant design שנכנס לשלב ההוזלה כתוצאה מ-economy of scale. למשלת בעשור האחרון של שמאה ה-19 נאבקו ביניהם פיתרונות שונים לאתגר התחבורה הממונעת (מנועי קיטור, בערה פנימית וחשמל); ב-1908 היה כבר ברור להנרי פורד שמנוע הבערה הפנימית ניצח, ולשם הוא כיוון את פס הייצור שלו (economy of scale). בשוק ה-broadband יש שני dominant designs- ADSL ו-cable, ושניהם כבר עברו את שלב ה-economy of scale; נראה שכעת המאבק הוא בשלב הבאת best personalized service, עם אתגרים טכנולוגיים חדשים. ההבנה באיזה שלב נימצא השוק וההשלכות למשל על עיתוי ועל סיכונים צריכים לבוא ממומחה הטכנולוגיה - ה-CTO.

   

  הדינמיקה של technology adoption curve, כפי שמתוארת בספר "Crossing the Chasm", או תהליך הדעיכה שמתואר בספר The Innovator's Dilemma הן דוגמאות נוספות שלדעתי ה-CTO צריך להכיר, ולהנחות את האירגון בתוצאותיהן. אולי כקוריוז, CTO יכול להראות שבעייה נפוצה בשוק הסלולר היום, רוחב סרט עצום ולא מנוצל, חוזרת על עצמה שוב ושוב (המצאת ה-cable TV והטלוויזיה הרב-ערוצית, או המצאת הדפוס הרוטציוני במאה ה-19, יצרו ביקוש עצום לתוכן). לפעמים הפיתרונות של פעם יכולים לעבוד שוב (בעיתונים הופיעו סיפורים מותחים בהמשכים; בטלוויזיה - אופרות סבון; אולי צריך כמה להיטים בהמשכים לסלולר?).

  27/11/12 12:08
  1
  דרג את התוכן:
  פורסם ב: 2012-11-27 12:08:19
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  כולכם מדברים על חברות ההיטק מה בקשר לתפקיד ה - CTO בתעשיות הקונבנציונאליות. לעומת מנהל פיתוח או מנהל פרויקטים בכיר? ומה צריכה להיות ההררכיה של ה- CTO באירגונים?


  ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
  /null/cdate#

  /null/text_64k_1#

  מה אתם חושבים? מעתה קל יותר להוסיף תגובה. עוד...
   

  הוספת תגובה על "CTO - מה זאת החיה הזאת??"

  נא להתחבר כדי להגיב.

  התחברות או הרשמה