כותרות TheMarker >
    ';

פרטי קהילה

איכות הסביבה

קהילת איכות הסביבה  

סביבה וחיות

פורום

סביבה, עסקים ותעשייה

בפורום זה נקשר בין פעילות עסקים, התעשייה ואיכות סביבה. \r\nאין סוד שלפעילות התעשייתית של גורמים פרטיים וציבוריים השלכות כבדות אל איכות הסביבה.\r\nהפורום נועד ליצור שיח שבו נבחן את הקשר ונציע דרכים לשיפור הסביבה במגזר התעשייתי והעסקי.\r\n\r\n

חברים בקהילה (5534)

לולה של היום
    1. שלח הודעה
    2. אוף ליין
    3. אוף ליין
    תנועת כמוך
    1. שלח הודעה
    2. אוף ליין
    3. אוף ליין
    bonbonyetta
    1. שלח הודעה
    2. אוף ליין
    3. אוף ליין
    shimi79
    1. שלח הודעה
    2. אוף ליין
    3. אוף ליין
    אס לב אדום
    1. שלח הודעה
    2. אוף ליין
    3. אוף ליין
    mirit ben nun artist
    1. שלח הודעה
    2. אוף ליין
    3. אוף ליין
    שושנה13
    1. שלח הודעה
    2. אוף ליין
    3. אוף ליין
    משה ,
    1. שלח הודעה
    2. אוף ליין
    3. אוף ליין
    . ארז .
    1. שלח הודעה
    2. אוף ליין
    3. אוף ליין

תפנית מפתיעה במאבק (מפעל כרמל כימיקלים - עתלית)

1/9/09 14:35
    6
    דרג את התוכן:
    2009-09-01 15:26:40
    1. שלח הודעה
    2. אוף ליין
    3. אוף ליין

צטט: אנגל 2009-09-01 14:24:55

יגאל,

אני מסכים איתך לחלוטין.

זה עניין של השקעה כספית, וכזאת שהיתה אמורה להילקח בחשבון כבר לפני שנים על ידי הנהלת החברה המזהמת.

אם היו מנהלים כפי במתבקש מהחוק (מבלי להתחיל לדבר על ניהול טוב), לא היו נתקלים בקיר שעליו קיבלו אינספור אזהרות.

ויותר מזה: אם היתה להם חבות אישית פלילית על עבירות על החוק, אני מבטיח לך ירידה דרמטית בזיהומים בישראל.

מי שפוגע בבריאותם של אנשים בצורה עקבית במשך שנים צריך לשאת בעונש.

פרנסי המפעל "שכחו" שרק לפני חודשיים בית משפט השלום בחיפה החליט כי הם חייבים לטפל בזיהום הבלתי מבוקר הנפלט ממתקניהם עד תום חודש אוגוסט (2009) וכן הוטלו עליהם דרישות סביבתיות נוספות, ביניהן טיפול בבריכת האידוי, שגם ממנה נפלטים חומרים רעילים לאוויר.

אז במקום לטפל במחדלים לפי החלטת בית המשפט הם מגלגלים עיניים לשמיים וטוענים כי שלילת רשיון הרעלים מהווה צעד "לא מידתי" וכמובן שולחים את העובדים הביתה ללא פיצוי כספי...

--
    להפוך את הפחד לדחף...
    1/9/09 14:47
    6
    דרג את התוכן:
    2009-09-01 14:52:16
    1. שלח הודעה
    2. אוף ליין
    3. אוף ליין

צטט: יגאל פישר 2009-09-01 11:33:50

כל הכבוד ! 150 משפחות ללא פרנסה לקראת החגים. אכן הישג ראוי להתברך בו.

עכשיו יהרסו את המפעל, סליחה יעתיקו אותו, למקום אחר, בסיוע ממשלתי ויקימו במקום שכונת וילות עם 120 בתים, בהם לא יגורו משפחות העובדים שאיבדו בשלב זה את פרנסתן.

ממש מתנה לחג לעובדים. תשאיר את כתובתך הפרטית הם בטח ירצו לשלוח לך תפוחים ודבש לראש השנה ...

יופי אתה מטיל את האחריות על המצב על פעיל חברתי הפועל בנחישות למען הכלל, או אולי אתה כועס שכעת המוסד לביטוח לאומי ישלם לעובדים דמי אבטלה על חשבונך?

לפני שאתה בא בטענות לפעילים חברתיים שאיכפת להם ועושים משהו לטובת בריאות הציבור נראה אותך עושה צעד מחאה של ממש כלפי גיל דנקנר שעומד להמיר את הפרה החולבת שלו ממפעל מזהם ומסרטן לנדל"ן!

יגאל, למקרא תגובתך אין מנוס מהמסקנה שאתה סוגד לשיטת השקשוקה תמים

--
    רוצים לעשות שקשוקה?
    תחילה העובדות ואחר כך הטענות!
    1/9/09 15:09
    0
    דרג את התוכן:
    פורסם ב: 2009-09-01 15:09:37
    1. שלח הודעה
    2. אוף ליין
    3. אוף ליין

צטט: שיטת השקשוקה 2009-09-01 14:47:26

צטט: יגאל פישר 2009-09-01 11:33:50

כל הכבוד ! 150 משפחות ללא פרנסה לקראת החגים. אכן הישג ראוי להתברך בו.

עכשיו יהרסו את המפעל, סליחה יעתיקו אותו, למקום אחר, בסיוע ממשלתי ויקימו במקום שכונת וילות עם 120 בתים, בהם לא יגורו משפחות העובדים שאיבדו בשלב זה את פרנסתן.

ממש מתנה לחג לעובדים. תשאיר את כתובתך הפרטית הם בטח ירצו לשלוח לך תפוחים ודבש לראש השנה ...

יופי אתה מטיל את האחריות על המצב על פעיל חברתי שפעל למען בריאות הציבור. או אולי אתה כועס שכעת המוסד לביטוח לאומי ישלם להם דמי אבטלה על חשבונך?

לפני שאתה בא בטענות לפעילים חברתיים שאיכפת להם ועושים משהו לטובת בריאות הציבור נראה אותך עושה צעד מחאה של ממש כלפי גיל דנקנר שעומד להמיר את הפרה החולבת שלו ממפעל מזהם ומסרטן לנדל"ן!

יגאל, למקרא תגובתך אין מנוס מהמסקנה שאתה סוגד לשיטת השקשוקה תמים

אתחיל בשני וידויים:

1. לא ראיתי את שיטת השקשוקה (גם לא את הסרט של האחים עופר).

2. אני מאד אוהב להכין ולאכול שקשוקה.

ולגופו :

מישהו היה מוכן לפני עשרות שנים להשקיע מהונו האישי, מידיעותיו (מהנדס כימאי) וממירצו להקמת תעשיה במדינה הזאת. כשהקימו כאן תעשיות עוד לא הבינו את ההשלכות הסביבתיות וגם אם הבינו הצורך בהקמת תעשיה עצמאית היה גדול יותר. היום ישנם מפעלים שהעלות של הפיכתם מזהמים פחות עלולה לסגור אותם. זה כבר קרה ללא מעט מפעלים.

הפתרון שאני מציע הוא משהו דומה למה שנעשה ברפורמה ברפתות: רפתות תמיד היו מקור לזיהום מי תהום, סכנת שריפות, מטרד ריח וכו'. הרבה מהרפתות במושבים מוקמו ושולבו בתוך תחום המגורים והגדילו בכך את הנזק.

מכיוון שמדינת ישראל הבינה שרפתן לא יכול להכנס לבד להשקעה בהקמת רפת מודרנית העניקה המדינה מענקים לרפתנים שהיו לפי השקעתם בהקמת הרפתות המודרניות - הרפורמה הצליחה!

אני מציע להשיב למפעלים את השקעתם באיכות הסביבה באמצעות מגן / הקלות במס ואולי אפילו להעמיד לרשותם הלוואות מדינה לשיפור איכות הסביבה. הרפורמה ברפתות הוכיחה שלא חייבים לסגור את העסק כדי לשפר את איכות הסביבה. מצד שני אולי

לתעשינים אין לובי חזק כמו לחקלאים.

לא חייבים לסגור ולמוטט תעשיות בישראל רק כי סדר העדיפויות השתנה. מדינת ישראל יכולה להחזיר טובה לתעשיינים ולסייע להם לטובת הכלל.

אני מקווה אדון שקשוקה שאין אי הבנות ביננו.

1/9/09 15:14
    0
    דרג את התוכן:
    2009-09-01 15:17:04
    1. שלח הודעה
    2. אוף ליין
    3. אוף ליין

צטט: אfי 2009-09-01 14:35:55

צטט: אנגל 2009-09-01 14:24:55

יגאל,

אני מסכים איתך לחלוטין.

זה עניין של השקעה כספית, וכזאת שהיתה אמורה להילקח בחשבון כבר לפני שנים על ידי הנהלת החברה המזהמת.

אם היו מנהלים כפי במתבקש מהחוק (מבלי להתחיל לדבר על ניהול טוב), לא היו נתקלים בקיר שעליו קיבלו אינספור אזהרות.

ויותר מזה: אם היתה להם חבות אישית פלילית על עבירות על החוק, אני מבטיח לך ירידה דרמטית בזיהומים בישראל.

מי שפוגע בבריאותם של אנשים בצורה עקבית במשך שנים צריך לשאת בעונש.  

פרנסי המפעל "שכחו" שרק לפניח חודשיים בית משפט השלום בחיפה החליט כי הם חייבים לטפל בזיהום הבלתי מבוקר הנפלט ממתקניהם עד תום חודש אוגוסט (2009) וכן הוטלו עליהם דרישות סביבתיות נוספות, ביניהן טיפול בבריכת האידוי, שגם ממנה נפלטים חומרים רעילים לאוויר.

אז במקום לטפל במחדלים לפי החלטת בית המשפט הם מגלגלים עיניים לשמיים וטוענים כי שלילת רשיון הרעלים מהווה צעד "לא מידתי" וכמובן שולחים את העובדים הביתה ללא פיצוי כספי...

תודה שאתה מסכים. תהיה רגוע אף אחד לא ילך הביתה בלי פיצויים. הבעיה היא שחלק ילכו הביתה עם פיצויים ויאבדו את מקור פרנסתם. יש עוד דרכים להתמודד עם כאב ראש, שלא כרוכות בעריפתו. בית משפט לא מבין כלום באיכות סביבה ובהתמודדות עם זיהום - בית משפט מבין במשפט. ראה הצעתי לפתרון למר "שיטת השקשוקה" בעמוד הקודם. אני רוצה שהמדינה כרשות מבצעת תתערב ותסייע בצורה אמיתית לשיפור איכות הסביבה ולא רק תודיע על "שלילה" או "סגירה" כדרך התמודדות.

1/9/09 15:23
    6
    דרג את התוכן:
    2009-09-01 16:34:31
    1. שלח הודעה
    2. אוף ליין
    3. אוף ליין

צטט: יגאל פישר 2009-09-01 13:23:33

ומה ב 1992 מה אומרת הסטטיסטיקה, או ב 2004. דווקא בשנים האלה ? האם הסטטיסטיקה שנתית, כלומר בכל אחת מהשנים האלה עתלית היתה 50% מעל, או שזה ממוצע רב שנתי ?

לא שאני מצדיק פליטות פורמלדהייד או פליטות מזיקות אחרות. יש דרכים למנוע פליטות רעלים הכל עניין של השקעה כספית.

הנתון שהובא, הוא ממוצע רב שנתי לשנים 1998-2002. עדיין אין בידינו נתוני תחלואה מתקופות קודמות או מאוחרות יותר. אבל ידוע לנו בוודאות כי פליטת פורמאלדהיד ברמות מסוכנות ממפעל כרמל כימיקלים היתה גם לפני וגם אחרי התקופה הנ"ל. הנתונים הנ"ל אינם ממצים את כל מפגעי הבריאות באזור עתלית, אלא הובאו כאן כדוגמה לצורך המחשה בלבד.

מה שרלוונטי לענייננו הוא שהמפעל בקש אורכה לביצוע תיקונים שנדרשו ממנו על פי דין שנים קודם לכן ובית-משפט השלום בחיפה נעתר לבקשת ב"כ המפעל וקבל לפני כחודשיים החלטה ליתן אורכה וציווה על המפעל לבצע צעדי תיקון עד תום חודש אוגוסט כמבוקש (ע"י המפעל) וכמוסכם בין המדינה לבין ב"כ המפעל.

אי העמידה בהסכמה, שקבלה תוקף של פסק דין, היא הסיבה היחידה שהונפק צו פינוי רעלים מהמפעל, שמשמעותו הפסקת פעולתו של המפעל המפגֵע.

--
    מומלץ להגיע לעמק השווה כי מה שעומד בפני רצונך הוא הרצון של העומד מולך.
    1/9/09 15:54
    6
    דרג את התוכן:
    2009-09-01 16:05:10
    1. שלח הודעה
    2. אוף ליין
    3. אוף ליין

צטט: יגאל פישר 2009-09-01 15:09:37

אתחיל בשני וידויים:

1. לא ראיתי את שיטת השקשוקה (גם לא את הסרט של האחים עופר).

2. אני מאד אוהב להכין ולאכול שקשוקה.

ולגופו :

מישהו היה מוכן לפני עשרות שנים להשקיע מהונו האישי, מידיעותיו (מהנדס כימאי) וממירצו להקמת תעשיה במדינה הזאת. כשהקימו כאן תעשיות עוד לא הבינו את ההשלכות הסביבתיות וגם אם הבינו הצורך בהקמת תעשיה עצמאית היה גדול יותר. היום ישנם מפעלים שהעלות של הפיכתם מזהמים פחות עלולה לסגור אותם. זה כבר קרה ללא מעט מפעלים.

הפתרון שאני מציע הוא משהו דומה למה שנעשה ברפורמה ברפתות: רפתות תמיד היו מקור לזיהום מי תהום, סכנת שריפות, מטרד ריח וכו'. הרבה מהרפתות במושבים מוקמו ושולבו בתוך תחום המגורים והגדילו בכך את הנזק.

מכיוון שמדינת ישראל הבינה שרפתן לא יכול להכנס לבד להשקעה בהקמת רפת מודרנית העניקה המדינה מענקים לרפתנים שהיו לפי השקעתם בהקמת הרפתות המודרניות - הרפורמה הצליחה!

אני מציע להשיב למפעלים את השקעתם באיכות הסביבה באמצעות מגן / הקלות במס ואולי אפילו להעמיד לרשותם הלוואות מדינה לשיפור איכות הסביבה. הרפורמה ברפתות הוכיחה שלא חייבים לסגור את העסק כדי לשפר את איכות הסביבה. מצד שני אולי

לתעשינים אין לובי חזק כמו לחקלאים.

לא חייבים לסגור ולמוטט תעשיות בישראל רק כי סדר העדיפויות השתנה. מדינת ישראל יכולה להחזיר טובה לתעשיינים ולסייע להם לטובת הכלל.

אני מקווה אדון שקשוקה שאין אי הבנות ביננו.

יגאל,

אני מסכים עם טענותיך, כדלקמן:

"כשהקימו כאן תעשיות עוד לא הבינו את ההשלכות הסביבתיות וגם אם הבינו הצורך בהקמת תעשיה עצמאית היה גדול יותר. היום ישנם מפעלים שהעלות של הפיכתם מזהמים פחות עלולה לסגור אותם. זה כבר קרה ללא מעט מפעלים."

על זה אין לנו ויכוח. אבל בניגוד לך איני מצר על סגירת מפעל שגרם לזיהום סביבתי חמור (חריגה של 1,100 אחוזים) לפגיעה משמעותית בבריאות הציבור ואינו מוכן לשאת בנטל מחדליו, לאחר שהודע לו כי הוא גרם לנזק וממשיך לגרום לנזק.

הפתרון שאתה מציע בדומה למה שנעשה ברפורמה ברפתות אינו רלוונטי, משום שמפעל כרמל כימיקלים נדרש בעבר לבצע צעדי תיקון, להם הסכים, אבל כשל פעם אחר פעם. הפעם האחרונה היתה כאשר באי-כח המפעל ביקשו מבית משפט בחיפה אורכה ואף קיבלו אותה. אבל חרף האורכה שניתנה להם, הם לא ביצעו את צעדי התיקון להם נדרשו.

יש יסוד להאמין שהם גם לא התכוונו לבצע את אותם "צעדי תיקון", שכן משאת נפשם היתה להרויח זמן ותו לא. הרי רק לפני כשבועיים הודיע גיל דנקנר (בעל כרמל כימיקלים) שהוא עומד להעתיק את המפעל ומתכנן לבנות על שטחו בעתלית שכונת מגורים. האם הוא תיכנן גם לפצות את עובדיו מהממון שירויח בעסקאות הנדל"ן?

אני מסופק. לכן אמרתי, "שיטת השקשוקה"!

לעניין תגובתך - טרם ראית את הסרט, אני ממליץ כי תעשה זאת בהקדם. בינתיים אתה מוזמן לבקר בכרטיס שלי, כאן בקפה, ובמיוחד במדור הוידאו. כל מילה שנכתבה בשולי הדברים נבחרה בקפידה.

תודה.

--
    רוצים לעשות שקשוקה?
    1/9/09 20:49
    5
    דרג את התוכן:
    2009-09-01 20:50:54
    1. שלח הודעה
    2. אוף ליין
    3. אוף ליין
    צטט: יגאל פישר 2009-09-01 15:17:04

"בית משפט לא מבין כלום באיכות סביבה ובהתמודדות עם זיהום - בית משפט מבין במשפט."

אני מציע לאדוני המכובד, עורך הדין, לקרוא את הדיון מתחילתו ובעיקר להתמקד בתולדות המאבק.

אולי אז (אם וכאשר אדוני יקרא את המסופר שם) אדוני יבין שמנהלי המפעל כבר הורשעו בפלילים בשנת 2001 בגין מחדליהם בענייני איכות הסביבה וחרף זאת לא הפנימו ולא הבינו. 

מה עוד צריך לעשות שעו"ד כמוך יבין?

--
    הגיעה שעת האמת. אנו חייבים להתאחד!
    1/9/09 22:07
    1
    דרג את התוכן:
    פורסם ב: 2009-09-01 22:07:22
    1. שלח הודעה
    2. אוף ליין
    3. אוף ליין

צטט: הזהרו מחיקויים 2009-09-01 20:50:54

צטט: יגאל פישר 2009-09-01 15:17:04

"בית משפט לא מבין כלום באיכות סביבה ובהתמודדות עם זיהום - בית משפט מבין במשפט."

אני מציע לאדוני המכובד, עורך הדין, לקרוא את הדיון מתחילתו ובעיקר להתמקד בתולדות המאבק.

אולי אז (אם וכאשר אדוני יקרא את המסופר שם) אדוני יבין שמנהלי המפעל כבר הורשעו בפלילים בשנת 2001 בגין מחדליהם בענייני איכות הסביבה וחרף זאת לא הפנימו ולא הבינו. 

מה עוד צריך לעשות שעו"ד כמוך יבין?

אינני אדונך.

2/9/09 14:31
    3
    דרג את התוכן:
    פורסם ב: 2009-09-02 14:31:10
    1. שלח הודעה
    2. אוף ליין
    3. אוף ליין

צטט: יגאל פישר 2009-09-01 22:07:22

אינני אדונך.

יגאל,
    היתה להם חבות אישית פלילית על עבירות על החוק כפי שנקבע במשפט פלילי בשנת 2006

והיתה להם גם חבות מתוקף הסכם, שקבל תוקף של פס"ד (מיוני 2009), שהם הפרו.

אז מה עוד נחוץ (מבלי שתהיה אדוני)?
    צבי

--
    הגיעה שעת האמת. אנו חייבים להתאחד!
    12/9/09 18:20
    3
    דרג את התוכן:
    2009-09-12 18:23:21
    1. שלח הודעה
    2. אוף ליין
    3. אוף ליין

צטט: הזהרו מחיקויים 2009-09-02 14:31:10

צטט: יגאל פישר 2009-09-01 22:07:22

אינני אדונך.

יגאל,
    היתה להם חבות אישית פלילית על עבירות על החוק כפי שנקבע במשפט פלילי בשנת 2006

והיתה להם גם חבות מתוקף הסכם, שקבל תוקף של פס"ד (מיוני 2009), שהם הפרו.

אז מה עוד נחוץ (מבלי שתהיה אדוני)?
    צבי

מילא זה שאינו אדונו של המגיב, הבנתי.
    אבל, למה עורך-הדין שותק כעת?

--
    רוצים לעשות שקשוקה?
    12/9/09 18:56
    1
    דרג את התוכן:
    פורסם ב: 2009-09-12 18:56:09
    1. שלח הודעה
    2. אוף ליין
    3. אוף ליין

לדורון שלום!

כל הכבוד להצלחה במאבק נגד המפעל המזהם,

על כך מגיע לך *

המשך להאבק למען מטרות סביבתיות.

בברכה אמנון

--
    דר' אמנון טיל
    מרצה בנושאי אינטרנט, מידענות ותרבות דיגיטלית
    http://web.beitberl.ac.il/~amnon.till/lme.htm
    12/9/09 18:58
    2
    דרג את התוכן:
    פורסם ב: 2009-09-12 18:58:16
    1. שלח הודעה
    2. אוף ליין
    3. אוף ליין

ולאלו המאמינים בכלכלה ירוקה

הנה מה שכתבתי ברשת בנושא זה.

בברכה אמנון

--
    דר' אמנון טיל
    מרצה בנושאי אינטרנט, מידענות ותרבות דיגיטלית
    http://web.beitberl.ac.il/~amnon.till/lme.htm

ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
    /null/cdate#

/null/text_64k_1#

מה אתם חושבים? מעתה קל יותר להוסיף תגובה. עוד...

הוספת תגובה על "תפנית מפתיעה במאבק (מפעל כרמל כימיקלים - עתלית)"

נא להתחבר כדי להגיב.

התחברות או הרשמה