כותרות TheMarker >
  ';

  פרטי קהילה

  העניין בטיפול

  "העניין בטיפול" מיועדת לתת במה לשיח אינטלקטואלי בנושאים הקשורים לטיפול נפשי (פסיכותרפיה) ולהוות מקום לדיאלוג, ללמידה ולשיתוף.   בקהילה מספר פורומים: ללמוד מהמטופל - סיפורי מטופלים - אפשרות של המטופלים להציג את הדברים מנקודת הראות שלהם. תרפיה באומנות - עם סגירתו של פורום זה בNRG הועבר הפורום לכאן בלבוש חדש ועשיר. לימודי תרפיה - פורום המיועד לסטודנטים המעוניינים להתמחות בנושא טיפולי לוח מודעות - אפשרות למטפלים לחשוף את הטיפולים, הרצאות, סדנאות וכנסים. פיתוח הקהילה - דיאלוג עם החברים בנוגע לאופן הניהול של הקהילה, בקשות עצות ומשובים.     מאחרי הקלעים- בלוגים וקבוצות שנמצאים לאגירת החומרים התיאורטיים, להצגת פרסומים במלואם, ולקידום השיווק.   ניתן להעלות בפורום, סרטים, תמונות, הרצאות, מוסיקה בברכה,   אלון האס  

  בריאות ומדע

  פורום

  תרפיה באומנות

  הפורום התחדש, עם כניסתי לניהול הקהילה, ביקשתי לשנות את שמו של הפורום שבעבר כונה "בין טיפול לאומנות" לשם המפורש תרפיה באומנות.\r\n\r\nהסיבה היא שאני רואה כערך אישי לחשוף את המקצוע החדש שלנו לציבור, להבהיר בצורה הטובה ביותר מרכיבים שמבחינים את המקצוע מתחומים שקרובים אליו, אך אינם הדבר עצמו.\r\n\r\nהתכנים שאותם אני מזמין להעלות כאן בפורום הם: כל מה שקשור בתרפיה באומנות - נושאים של הגישות השונות בתחום, התייחסויות לאלמנטים תרפוייטים שונים, דעות וידיעות בנוגע לחוק הפרופסיה שלנו וכדו'.\r\n\r\nמה שלא יכנס לפורום הם - בקשות לייעוץ מתרפיסטים באומנות, לזה יש מספר מקומות רלוונטים, חלקם מופיעים בגלילה שבצד הפורום.\r\n\r\nבברכת דיון פורה\r\n\r\nאלון האס

  חברים בקהילה (1892)

  זיוה גל
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  debie30
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  שולה ניסים
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  תנועת כמוך
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  טובה אברם
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  חנה וייס
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  מרקסית
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  josh r
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  forte nina
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  אסתר רבקה
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין

  הסדרה זמנית של מקצוע התרפיה באומנות - משרד הבריאות

  6/10/10 12:09
  0
  דרג את התוכן:
  2012-04-24 11:03:12
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין

   

  הסדר זמני בנוגע למקצועות התרפיה באומנות בישראל

   

  עדכון לחוזר המנכ"ל 10/09 של משרד הבריאות, המסדיר את אמות המידה בהן יצטרכו לעמוד מטפלים  במקצועות הטיפול בהבעה ויצירה  (טיפול באמנויות) יצא הבקר ובו הוחלט כי עד להשלמת תהליך החקיקה בנוגע למקצוע לא תהיה מגבלה על מוסדות המלמדים תרפיה באמנות העומדים בדרישות להמשיך וללמד את המקצוע ותבוטל רשימת המוסדות המוכרים להוראת המקצוע בישראל שהתפרסמה בחוזר המנכ"ל הנ"ל לצורך העסקת מטפלים ע"י משרד הבריאות.

   

  משמעות החלטה זו מסירה את איום הסגירה שריחף מעל מסלולי הכשרה רבים ברחבי הארץ אשר לא הופיעו ברשימה שכאמור בטלה תקפותה הבקר.

   

  בשנת 2005 בעקבות בג"צ של השופטת דורנר, משרד הבריאות הפסיק להנפיק רישיונות למטפלים באומנות. בעקבות כך, יצא חוזר המנכ"ל  10/09 שהתווה שמירה על אמות מידה אחידות למקצוע הטיפול בהבעה ויצירה, ובו רשימה של מוסדות ספורים בלבד שעברו בזמנו את בדיקת המשרד וזכו להכרה הכוללת המלצה להעסיק רק את בוגרי המסלולים האלו. מאחר ומדובר במקצוע הפורץ דרך בישראל בשנים האחרונות, חלק מהמסלולים שהיו נכון לזמן ההוא בתחילת דרכם או בהקמה- לא זכו להיכנס לרשימה שכאמור התבטלה הבקר בעדכון שיצא הבקר מטעם משרד הבריאות.

   

  בעקבות פניות חוזרות ונשנות של המוסדות שלא נכללו ברשימה המקורית, אל גורמים שונים במשרד הבריאות, הצליחו במשרד הבריאות לנסח בסופו של דבר חוזר המסדיר את הנושא באופן זמני על פיו
  כל מטפל שלמד במוסד מוכר על ידי המל"ג אשר השלים את כל החובות כפי שהוגדרו בעבר, יהיה רשאי לעסוק בתחום ולהיקרא מטפל ביצירה והבעה.

   

  במסלולים השונים שזכו לעדנה, נערכים לפתיחת מסלולי הלימודים לשנת הלימודים הנוכחית, מה שדורש מהם לחדש את ההרשמה ולקלוט סטודנטים לפנים משורת הדין במועד מאוחר מהרגיל תוך תהליכי הרשמה וקליטה שיתקיימו בתוך החודש הקרוב. בחלק מהמוסדות, כגון המכללה ירושלים -בית וגן, החליטו בעקבות העדכון לחוזר המנכ"ל, לדחות את מועד פתיחת הלימודים במסלולים להכשרת מטפלים בהבעה ויצירה, על מנת לאפשר לצוות המכללה להתארגן באופן מסודר לקראת פניות חדשות לקבלה ללימודים בשנה"ל הקרובה.

   

  עורכת הכתבה - רוני מ.האס

   

  לכניסה לחוזר המנכ"ל

  מה אתם חושבים? מעתה קל יותר להוסיף תגובה. עוד...
   

  הוספת תגובה על "הסדרה זמנית של מקצוע התרפיה באומנות - משרד הבריאות"

  נא להתחבר כדי להגיב.

  התחברות או הרשמה   

  6/10/10 16:01
  1
  דרג את התוכן:
  פורסם ב: 2010-10-06 16:01:06
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  שלום אלון , לפי הבנתי מי שסיים את הלימודים בשנה שעברה וסיים את כל החובות רק לאחר שיקבל את תעודת המטפל ,יגש איתה למתיאו"ת או אם הוא עובד של משרד החינוך ייגש למשרד החינוך לקבלת עבודה בתחום?
  6/10/10 16:02
  0
  דרג את התוכן:
  פורסם ב: 2010-10-06 16:02:11
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  במכתב הקודם לא ציינתי שאכן למדתי במכללת י-ם ושמי ציפי
  6/10/10 16:26
  0
  דרג את התוכן:
  2010-10-28 11:25:49
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין

  ציפי שלום, לא הייתי רוצה להתפס כסמכות בנושא - החלק שהיה בעייתי עד כה, היה שמתי"א התבססו על חוזר המנכ"ל של משרד החינוך, שנשען על חוזר מנכ"ל משרד הבריאות הקודם ולפיו קבעו את מי לקבל ואת מי לא, כעת, משרד הבריאות הוציא את החוזר הזה - שלפיו תוכלי לעבור ולראות שאכן את עומדת בכל הקריטריונים. במידה ויש בידיך את כל מה שהיית צריכה להשלים, אני משער שמתי"א כבר לא יעשו בעיות, בהצלחה


  --
  מנהל שתי קהילות
  העניין בטיפול וצרכנות:
  http://cafe.themarker.com/network/177564/
  http://cafe.themarker.com/network/7016/
  6/10/10 16:40
  0
  דרג את התוכן:
  פורסם ב: 2010-10-06 16:40:51
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  קודם כל חדשות טובות. כעמית למקצוע אני חושב שריבוי מתודות, תפישות עולם, גישות ועמדות מעשירות את ההבנה של כולנו את נפש האדם, ואת הדרך לעזור במצבים של קושי וקיפאון. הבעיה - כמובן - היא ההתמקצעות והעומק של הלימודים וההכשרה המקצועית. ככל שירבו המסלולים המוכרים והמפוקחים, כך ייעלמו השרלטנות והרדידות.

  --
  פסיכולוג קליני בתל אביב . גבר, בן אדם
  6/10/10 17:53
  0
  דרג את התוכן:
  2010-10-06 19:07:28
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין

  חוזר המנכ"ל עשה סדר - עד עכשיו, לא הייתה שום אבחנה בין המסלולים:

  מי שהצהיר שהוא מלמד תרפיה באומנות הכשיר והבוגרים שלו - גם אם זה היה מסלול של שנה אחת במוסד שאינו אקדמאי וגם אם הוא קיבל כל מי שפנה ללא דרישות כניסה, כולם יכלו מצד אחד להקרא תרפיסטים באומנות, מהצד האחר, למשרד הבריאות והחינוך, התקבלו רק אלו שלמדו במוסדות הישנים - שזכו להכרה עוד לפני הבג"צ ב 2005.

   

  הרקע ההיסטורי :בהתחלה - האיגוד י.ה.ת קבע את הקריטריונים ודרג את המטפלים -

  היו דרגות: מתמחה, עמית, מן המניין, מדריך שלב א' מדריך שלב ב'.

  ביום בהיר אחד, משרד הבריאות לקח לידיו את הפיקוח, יצר ועדה מייעצת שתעזור לו לקבוע קריטריונים אחידים והתחיל להנפיק תעודות.

  אלא ששתי בוגרות שלא זכו להכרה על ידי משרד הבריאות, הגישו בג"צ שהוכיח, שמעולם לא נקבע הסמכות של משרד הבריאות לדרג את התרפיסטים, היות שאין חוק בנושא.

   

  השופטת דורנר קבעה שהבנות צודקות ופסלה את הרשות של משרד הבריאות לתת רישיונות עד שלא יהיה חוק.

  משרד הבריאות התחכם והוציא "חוזר מנכ"ל" - עוקף בג"צ - קבע שאמנם מעכשיו הם לא מגדירים, אבל כל מי שהם הגדירו בעבר מומלץ על ידיו.

  המחשבה, כנראה, הייתה שתוך זמן קצר יחוקק חוק ובינתיים ישמר הסטטוס-קוו - אלא שהזמן עבר - מסלולים שנפתחו באותם שנים, או מאוחר יותר הכשירו במשך 3 שנים מטפלים וכאשר ביקשו ממשרד הבריאות להכיר בהם התשובה הייתה: "אין לנו רשות להכיר או לדחות, על פי החלטת בג"צ".

   

  מתי"א (שמספקים מטפלים למערכת החינוך), החליטו להישען על הרשימה ולעשות לעצמם עבודה קלה - שהרי אם משרד הבריאות החליט, ברור שהשימוש ברשימה הוא לגיטימי.

   

  בוגרי המסלולים החדשים, זעקו, אני העברתי מכאן את זעקתם והתנהלו כאן הרבה מאוד דיונים באשר לאופן בו צריך לנהוג.

  התקווה הייתה שמתי שהו משרד הבריאות יתקן את העוול, הזמן עבר, עשרות אם לא מאות בוגרים כבר סיימו את לימודיהם במסלולים ה"חדשים" ומצאו את עצמם מתקשים להיכנס למערכות הממשלתיים - במיוחד למשרד החינוך.

   

  חלקם הסתדרו בדרכים שעדיף לא להרחיב עליהם את הדיבור וחלקם נאלצו לעבוד בהתנדבות או שבכלל לנטוש את המקצוע.

  מהצד האחר, בוגרי מסלולים מיוחדים - שלפעמים למדו שנה אחת בלבד, או שבמסלול שלהם לא היו דרישות קבלה כלשהם, פרט לתשלום שכר הלימוד, זכו לתעודה והתחילו  לטפל בקליניקות פרטיות.

   

  היום, זהו יום חג עבור אותם בוגרים שלמדו במוסדות ה"חדשים" אשר נבנו על פי הקריטריונים של הוועדה המייעצת - כאלו שהתקבלו רק אחרי תואר ראשון במקצוע טיפולי, או לחלופין עשו השלמות של המקצועות הנדרשים, למדו במשך 3 שנים, עברו הכשרה מעשית של לפחות 750 שעות וכדו'

  סוף סוף מכירים בהכשרה הארוכה שהם עברו ויאפשרו להם לעבוד כמו יתר המטפלים.

   

  לא מזמן סיימתי שיחה עם אחת מהבנות שהתקשה לברר האם השמועות נכונות:"אתה בטוח שזה אמיתי, זה נשמע יותר מידי טוב, אחרית הימים..."(ההתרגשות בקול שלה עברה דרך הטלפון, יכלתי לראות את דמעות ההתרגשות בעיני רוחי...)


  --
  מנהל שתי קהילות
  העניין בטיפול וצרכנות:
  http://cafe.themarker.com/network/177564/
  http://cafe.themarker.com/network/7016/
  6/10/10 22:54
  1
  דרג את התוכן:
  2010-10-06 23:33:55
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין

  לצערי, הידיעה שהעביר אלון חלקית בלבד ועלולה לעורר תקוות מוקדמות.

   

  הלכה למעשה קבעה פסיקת בג"ץ 1423/05, בשנת 2005, שאסור למעסיקים הציבוריים והאחרים להסתמך על הסדרה מנהלית גורפת בהעסקת מטפלים ביצירה והבעה. כל עוד לא מעוגן המקצוע בחוק ראשי, על כל מעסיק לקבוע קריטריונים עצמאיים לקבלה לעבודה. בעקבות פסיקה זו פרסם מנכ"ל משרד הבריאות תקנת ביניים לקבלה לעבודה של מטפלים ביצירה והבעה במוסדות משרד הבריאות. חוזר מנכ"ל זה עודכן פעמיים – בשנת 2009 ולפני כשבועיים. כאמור, חוזר מנכ"ל זה תקף אך ורק למוסדות משרד הבריאות.

   

  מתוקף סמכותו בסעיף 18(א) בחוק חינוך מיוחד, פרסם מנכ"ל משרד החינוך תקנת ביניים לקבלה לעבודה של מטפלים ביצירה והבעה במוסדות משרד החינוך – בי"ס לחינוך מיוחד והמתי"אות. על פי הסעיף הנ"ל, תקנה מסוג זה מחייבת הסכמת שר הבריאות. לכן, בתיאום עם שר הבריאות, אימץ מנכ"ל משרד החינוך את חוזר מנכ"ל משרד הבריאות משנת 2005 ופרסם נוסח זהה מטעמו. כל עוד מנכ"ל משרד החינוך לא יפרסם חוזר מנכ"ל מעודכן, חוזר מס' סח/2 נשאר על קנו, כולל רשימת תוכניות ההכשרה שהוכרו לקבלה לעבודה. כאמור, בהתאם לפסיקת בג"ץ 1423/05, אין למשרד החינוך סמכות לפעול על פי חוזר מנכ"ל משרד הבריאות החדש ובמידה וברצונו לעדכן את תקנת הביניים לקבלת מטפלים ביצירה והבעה במוסדותיו, עליו לפרסם חוזר מנכ"ל עצמאי.

  7/10/10 08:19
  0
  דרג את התוכן:
  2010-10-08 16:07:23
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין

  ההערה של מוטי מקמורי בקשר למשרד החינוך בהחלט חשובה !


  החידוש הגדול הוא, שמשרד הבריאות כבר הכיר בטעות - של פרסום רשימת המוסדות ועשה מעשה לתיקון.

  כמובן שמשרד החינוך הוא משרד עצמאי ויאלץ עכשיו להוציא חוזר נפרד, אלא שכבר בדיון הקודם של משרד החינוך הם הבהירו שהזכות בהגדרת מקצועות טיפוליים היא של משרד הבריאות ולא משרד החינוך, לפיכך, הפרוצדורה שהייתה אז נראית סבירה גם היום. (דהיינו - השענות על ההחלטות של משרד הבריאות)


  ההודעה שהופיע בעמוד הראשון של הפורטל הייתה מוטעית - נפלה טעות ב"מערכת" - ההודעה שאני העברתי היא אך ורק אודות מנכ"ל משרד הבריאות - השתרבבות "משרד החינוך" הייתה מוטעית, אבקש מהעורכת לתקנה.


  צריך להודות שבמאמצים להגיע להסדר הזה, לא קיבלנו את תמיכתו של מוטי מקמורי - הבקשה מופיע כאן בפורום והתשובה של מוטי מקמורי הייתה - שאם הוא יגש כארגון לבקש את ביטול החוזר - יוציאו את כל המטפלים מתוך המערכת...


  אז, הינה ימים הוכיחו שהדברים לא כפי שמוטי חשש - משרד הבריאות כבר הוציא חוזר מתוקן ואני מאמין - שאותם הכוחות שעזרו לנו במשרד הראשון יסייעו גם שם...


  אני יודע שמי שעשה במלאכה העיקרית מאחרי הקלעים מעדיף להישאר אנונימי, אבל זה לא אף אחד מחברי הקהילה שלנו. (לפחות עד לרגע זה)

   

  אני קורא למוטי מקמורי ויתר חברי י.ה.ת - סייעו לבוגרי המסלולים החדשים - פנו למשרד החינוך, הסבירו להם את הנחיצות בתיקון ותפסיקו לשחק את האו"ם.

  יש צוות שלם שהאריך לעצמו את הכהונה בי.ה.ת עד לתום החקיקה - החקיקה נגררת, אבל אנשים נמצאים בשטח וזקוקים לעזרה מול הבירוקרטיה - בידכם האפשרות לסייע להם ומשום מה אתם לא עושים זאת.

   

  לכניסה לחוזר המנכ"ל של משרד הבריאות 09/10


  --
  מנהל שתי קהילות
  העניין בטיפול וצרכנות:
  http://cafe.themarker.com/network/177564/
  http://cafe.themarker.com/network/7016/
  11/10/10 13:00
  0
  דרג את התוכן:
  2010-10-11 13:04:10
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין

  הבהרה - קיבלתי מספר פניות מבנות שיצאו מבולבלות מכל הויכוח - האם הן יכולות כבר להיות רגועות ? בתור בוגרות מסלול של מכללה אקדמית שלא היה ברשימה. התשובה:

  1. משרד הבריאות כבר אמר את דבר ובכך נפתרה הבעיה בבתי החולים ובכל המוסדות שעובדים לפי ההנחיות שלהם - במידה ואתן עומדות בכל הקריטריונים שמוצגים בחוזר.

  2. משרד החינוך עדיין לא התייחס - כך שלגביהם עדיין אין שינוי של ממש, יחד עם זאת, לאור ההבנה שלי משרד החינוך רואה במשרד הבריאות את הסמכות בתחום הסמכת המקצועות הטיפוליים ולכל אני די משוכנע שכאשר יצא החוזר המתוקן יוסרו גזירות "הספר הלבן"... הרשימה.

  3. לשאלה שהרבה שאלו - האם תצטרכו להשלים תואר שני לאחר תום החקיקה - זה לא קשור לדיון הנוכחי, יש דיון נוסף שעוסק בחקיקה - התשובה בקצרה - לא יודע, אבל אני משער שלא תצטרכו להשלים - קראו את

   

  פרוטוקול הוועדה לעבודה ורווחה בכנסת


  --
  מנהל שתי קהילות
  העניין בטיפול וצרכנות:
  http://cafe.themarker.com/network/177564/
  http://cafe.themarker.com/network/7016/
  13/10/10 11:06
  0
  דרג את התוכן:
  פורסם ב: 2010-10-13 11:06:58
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  שלום לכולם, אני קוראת את האינפורמציה, ומנסה לבנות את התמונה הכוללת, כדי להבין את מה שנדרש ויידרש בהמשך, חסר לי נתון- והוא רשימת המוסדות החדשים והישנים, כפי שניסחת זאת, כלומר- איזו רשימה זו? ועל איזה מוסדות מדובר? אילו מוסדות לא היו ברשימה וכעת נכנסו, ואיזה מוסדות היו בה גם קודם???? אני שוקלת לאן להרשם בשנה הבאה כשאסיים את ההשלמות, והמצב כ"כ מבלבל ולא ברור!!!!!! ושאלה נוספת- האם לדעתכם ייקח שנים עד שיכנס לתוקפו החוק שמחייב תואר שני, או שזה צפוי לתפוס כבר מהשנה הבאה? (שיקול נוסף ברשימת השיקולים שלי, האם לעשות ת.שני או לימודי תעודה, בהנחה שלא אאלץ להשלים אח"כ לת. שני), תודה על תגובתכם. אילת.
  13/10/10 12:53
  0
  דרג את התוכן:
  2010-10-13 12:59:11
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין

  אילת  - אני אנסה לענות כמיטב יכולתי - חשוב לי להדגיש - אני לא סמכות בנושא, אלא כל התשובה נובעת מהתפקיד שלי כאן כמנהל הקהילה - שאוסף עבורכם את החומרים ושומע את הדיונים:


  1. הרשימה כבר לא רלוונטית - מה שהיה, זה שהייתה תקופה שבה (לדעתי בין 2001 ל - 2004) משרד הבריאות לקח לעצמו את הסמכות לקבוע מי רשאי להכשיר תרפיסטים באומנות, בין היתר הקימו "ועדה מייעצת" שבנתה קריטריונים ולפיהם אישרו למוסדות הקיימים שעמדו בקריטריונים להכשיר תרפיסטים באומנות, מי שעמד בכל החובות של מוסד שהיה מוכר על ידיהם, יכל להרשם מבשרד הבריאות ולזכות בתואר: "מטפל רשום".

  בשנת 2005 התקבל פסק דין של השופטת דורנר, אשר קיבלה את טענתן של שתי בוגרות לזלי, שטענו שמעולם לא הוגדר בחוק סמכותו של משרד הבריאות לקבוע מי רשאי להיות תרפיסט באומנות - היות שאין עדיין חוק שמגדיר את המקצוע, לפיכך, קבעה השופטת דורנר, שלמשרד הבריאות אין יותר אישור להגדיר את הדברים, עד שיחוקק חוק שיסדיר את הנושא.

  מאותו רגע ועד היום, מתנהל תהליך חקיקה, הסיפור של ההתנהלות שלו מזכיר קצת את חלם, אבל בפועל, החוק כבר עבר את הקריאה הראשונה, ארחיב על כך בהמשך. בינתיים, כדי "לעשות סדר" מצאו במשרד הבריאות תרגיל "עוקף בג"צ" - הם פרסמו בחוזר מנכ"ל שלהם רשימה של כל המוסדות שבעבר הכירו בהן והגדירו בסעיף הראשון - שהם לא מנפיקים יותר תעודות, אבל הכניסו את הרשימה של המוסדות הוכרו על ידי המשרד. הבעיה הייתה, שזה היה שיכפול של ההודעה מ 2005 - כך, במשך 5 שנים נמשך מצב - שבו מצד אחד המשרד מודיע שהוא לא רשאי יותר להנפיק תעודות, שמותר למעסיקים פרטיים להעסיק גם ללא תעודה של המשרד, אבל המשרד עצמו יקבל רק מתוך הרשימה שהוא הכיר בעבר: משמעות הדבר שלמרות שמספר המסלולים להכשרת מטפלים כבר הוכפל - נותרו פחות מחצי מהם ברשימה.

  בחודש שעבר, בשעה טובה הוציא המשרד חוזר מנכ"ל מתוקן, שבו לראשונה מאז 1995 - הודיע המשרד שהוא מסיר את הרשימה ושעד שהחוק יעבור ההכשרה הנדרשת לפיו, היא זו שעומדת בקריטריונים שמפורטים שם - כולל היות המוסד מוכר על ידי המל"ג ושהסטודנט עמד בכל הדרישות שנקבעו (זה קצת ארוך אפשר להיכנס לשם כדי לקרוא).


  2. לגבי החוק - במילה אחת - כן.

  השאלה הייתה - האם לדעתינו ייקח שנים עד שהחוק שמחייב תואר שני יכנס לתוקפו, אם אמרתי שהחוזר של משרד הבריאות מורכב, הרי שהחקיקה מורכבת שבעתיים - לצורך הדוגמא - ראי פרוטוקול של הישיבה בכנסת מה14/9/2010,

  כאן אפשר לראות את הכוחות הרבים שמושכים לכל כך הרבה כיוונים - אדטו בעצמה כיו"ר שואלת למה בכלל הלכתם על תואר שני בתרפיה באומנות ? האם יש תואר ראשון בתחום ? לא הגיוני כל כך שמקצוע יתחיל לצמוח מתואר שני, בלי שיהיה בו תואר ראשון... היא מבקשת לבדוק מחדש את הנושא.

  הנושא של "תקופת הביניים" - של כל אלו שלומדים לפני שהחוק נכנס לתוקף, מבהיר שקובעים נקודת זמן שהחל ממנה יהיו מחוייבים בדרישות החדשות - נושא זה עדיין לא נידון, הובהר שבעתיד יקבעו אותו.

  החוק עצמו, עבר אומנם קריאה ראשונה - אבל, זה לא אומר הרבה לגבי הסיום שלו - החוק הכללי כבר עבר, אבל "שכחו" את התרפיה באומנות, כאשר התחילו בהגדרתו ולכן - עכשיו כאילו מחוקקים את אותו חוק כלפי עוד מקצועות, אלא שבפועל אנחנו כנראה באמצע התהליך.

  אז, אם בשנה הקרובה יחוקק חוק שדורש תואר שני בתרפיה באומנות - יצטרכו לתת מספיק זמן למסלולי ההכשרה להערך לכך, כדי שיוכלו למצוא די מרצים בעלי PHD, לעדכן את התוכניות שלהם ולקבל את האישור הסופי מהמל"ג - לצורך הדוגמא, באחת המכללות בה אני עובד, הוגשה בקשה למל"ג לפני 5 שנים, עד היום היא לא אושרה סופית - ברגע שיעבור החוק, לא יוכלו לקפח את המוסדות שרק התחילו בתהליך הבקשה ואני משער שלא יקפחו את אלו שכבר נרשמו למוסד שברגע ההרשמה עמד בקריטריונים הנוכחיים.


  3. אז, איפה ללמוד ?

  אני  מכיר רק מסלול אחד שעדיין מאפשר לתלמידים להצטרף - במכללה הדתית בירושליים, לאור החגיגה של ההכרה המחודשת, החליטו לדחות את הלימודים של שנה א' בשלושה שבועות והם מקיימים עוד ראיונות קבלה לשנה הקרובה, יתר המסלולים לדעתי כבר נסגרו, כך שאם את שואלת על השנה הקרובה, זו האפשרות היחידה...

  אגב, גם אם את לא דתייה - יש שם גמישות - אבל תצטרכי לשמור על כללי הצניעות ולדעת שהמסלול של הגברים ביום אחר ולא נפגשים איתם...


  --
  מנהל שתי קהילות
  העניין בטיפול וצרכנות:
  http://cafe.themarker.com/network/177564/
  http://cafe.themarker.com/network/7016/
  13/10/10 13:05
  0
  דרג את התוכן:
  פורסם ב: 2010-10-13 13:05:07
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין

  צטט: אלון האס 2010-10-13 12:59:11

  אילת  - אני אנסה לענות כמיטב יכולתי - חשוב לי להדגיש - אני לא סמכות בנושא, אלא כל התשובה נובעת מהתפקיד שלי כאן כמנהל הקהילה - שאוסף עבורכם את החומרים ושומע את הדיונים:


  1. הרשימה כבר לא רלוונטית - מה שהיה, זה שהייתה תקופה שבה (לדעתי בין 2001 ל - 2004) משרד הבריאות לקח לעצמו את הסמכות לקבוע מי רשאי להכשיר תרפיסטים באומנות, בין היתר הקימו "ועדה מייעצת" שבנתה קריטריונים ולפיהם אישרו למוסדות הקיימים שעמדו בקריטריונים להכשיר תרפיסטים באומנות, מי שעמד בכל החובות של מוסד שהיה מוכר על ידיהם, יכל להרשם מבשרד הבריאות ולזכות בתואר: "מטפל רשום".

  בשנת 2005 התקבל פסק דין של השופטת דורנר, אשר קיבלה את טענתן של שתי בוגרות לזלי, שטענו שמעולם לא הוגדר בחוק סמכותו של משרד הבריאות לקבוע מי רשאי להיות תרפיסט באומנות - היות שאין עדיין חוק שמגדיר את המקצוע, לפיכך, קבעה השופטת דורנר, שלמשרד הבריאות אין יותר אישור להגדיר את הדברים, עד שיחוקק חוק שיסדיר את הנושא.

  מאותו רגע ועד היום, מתנהל תהליך חקיקה, הסיפור של ההתנהלות שלו מזכיר קצת את חלם, אבל בפועל, החוק כבר עבר את הקריאה הראשונה, ארחיב על כך בהמשך. בינתיים, כדי "לעשות סדר" מצאו במשרד הבריאות תרגיל "עוקף בג"צ" - הם פרסמו בחוזר מנכ"ל שלהם רשימה של כל המוסדות שבעבר הכירו בהן והגדירו בסעיף הראשון - שהם לא מנפיקים יותר תעודות, אבל הכניסו את הרשימה של המוסדות הוכרו על ידי המשרד. הבעיה הייתה, שזה היה שיכפול של ההודעה מ 2005 - כך, במשך 5 שנים נמשך מצב - שבו מצד אחד המשרד מודיע שהוא לא רשאי יותר להנפיק תעודות, שמותר למעסיקים פרטיים להעסיק גם ללא תעודה של המשרד, אבל המשרד עצמו יקבל רק מתוך הרשימה שהוא הכיר בעבר: משמעות הדבר שלמרות שמספר המסלולים להכשרת מטפלים כבר הוכפל - נותרו פחות מחצי מהם ברשימה.

  בחודש שעבר, בשעה טובה הוציא המשרד חוזר מנכ"ל מתוקן, שבו לראשונה מאז 1995 - הודיע המשרד שהוא מסיר את הרשימה ושעד שהחוק יעבור ההכשרה הנדרשת לפיו, היא זו שעומדת בקריטריונים שמפורטים שם - כולל היות המוסד מוכר על ידי המל"ג ושהסטודנט עמד בכל הדרישות שנקבעו (זה קצת ארוך אפשר להיכנס לשם כדי לקרוא).


  2. לגבי החוק - במילה אחת - כן.

  השאלה הייתה - האם לדעתינו ייקח שנים עד שהחוק שמחייב תואר שני יכנס לתוקפו, אם אמרתי שהחוזר של משרד הבריאות מורכב, הרי שהחקיקה מורכבת שבעתיים - לצורך הדוגמא - ראי פרוטוקול של הישיבה בכנסת מה14/9/2010,

  כאן אפשר לראות את הכוחות הרבים שמושכים לכל כך הרבה כיוונים - אדטו בעצמה כיו"ר שואלת למה בכלל הלכתם על תואר שני בתרפיה באומנות ? האם יש תואר ראשון בתחום ? לא הגיוני כל כך שמקצוע יתחיל לצמוח מתואר שני, בלי שיהיה בו תואר ראשון... היא מבקשת לבדוק מחדש את הנושא.

  הנושא של "תקופת הביניים" - של כל אלו שלומדים לפני שהחוק נכנס לתוקף, מבהיר שקובעים נקודת זמן שהחל ממנה יהיו מחוייבים בדרישות החדשות - נושא זה עדיין לא נידון, הובהר שבעתיד יקבעו אותו.

  החוק עצמו, עבר אומנם קריאה ראשונה - אבל, זה לא אומר הרבה לגבי הסיום שלו - החוק הכללי כבר עבר, אבל "שכחו" את התרפיה באומנות, כאשר התחילו בהגדרתו ולכן - עכשיו כאילו מחוקקים את אותו חוק כלפי עוד מקצועות, אלא שבפועל אנחנו כנראה באמצע התהליך.

  אז, אם בשנה הקרובה יחוקק חוק שדורש תואר שני בתרפיה באומנות - יצטרכו לתת מספיק זמן למסלולי ההכשרה להערך לכך, כדי שיוכלו למצוא די מרצים בעלי PHD, לעדכן את התוכניות שלהם ולקבל את האישור הסופי מהמל"ג - לצורך הדוגמא, באחת המכללות בה אני עובד, הוגשה בקשה למל"ג לפני 5 שנים, עד היום היא לא אושרה סופית - ברגע שיעבור החוק, לא יוכלו לקפח את המוסדות שרק התחילו בתהליך הבקשה ואני משער שלא יקפחו את אלו שכבר נרשמו למוסד שברגע ההרשמה עמד בקריטריונים הנוכחיים.


  3. אז, איפה ללמוד ?

  אני  מכיר רק מסלול אחד שעדיין מאפשר לתלמידים להצטרף - במכללה הדתית בירושליים, לאור החגיגה של ההכרה המחודשת, החליטו לדחות את הלימודים של שנה א' בשלושה שבועות והם מקיימים עוד ראיונות קבלה לשנה הקרובה, יתר המסלולים לדעתי כבר נסגרו, כך שאם את שואלת על השנה הקרובה, זו האפשרות היחידה...

  אגב, גם אם את לא דתייה - יש שם גמישות - אבל תצטרכי לשמור על כללי הצניעות ולדעת שהמסלול של הגברים ביום אחר ולא נפגשים איתם...

   

  לגבי 3 איפה ללמוד

  מבלי להכנס לפרטים אני ביום ה' שעבר הייתי בראיון לקבלה ללימודים (עדיין) באחד המכללות במרכז שמלמדים הבעה ויצירה כך שעדיין ישנם מקומות שמקבלים (גבולי נכון אבל עדיין ישנם אופציות) בתנאי שיש את הדרישות (מקצועות  הבסיס ושעות דרמה)

  13/10/10 14:32
  0
  דרג את התוכן:
  פורסם ב: 2010-10-13 14:32:55
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין

  ראשית - אנג'י את מוזמנת לפרסם כאן את שם המוסד, 

  הרבה מועמדים לא יודעים היום שיש עדיין אפשרויות - המטרה שלנו בקהילה לעזור.

  אולם, יש מספר מסלולים שעשויים להטעות את הנרשמים - חשוב לשים לב לסייג אחד -

  ההכרה היא למוסדות שהוכרו על ידי המל"ג -

  לרשימת המוסדות לחצו כאן


  --
  מנהל שתי קהילות
  העניין בטיפול וצרכנות:
  http://cafe.themarker.com/network/177564/
  http://cafe.themarker.com/network/7016/


  ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
  /null/cdate#

  /null/text_64k_1#

  מה אתם חושבים? מעתה קל יותר להוסיף תגובה. עוד...
   

  הוספת תגובה על "הסדרה זמנית של מקצוע התרפיה באומנות - משרד הבריאות"

  נא להתחבר כדי להגיב.

  התחברות או הרשמה