כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  פרטי קהילה

  וול סטריט - שוק ההון האמריקאי

  בין אם אתם סוחרים או משקיעים ,חובבים או מקצוענים שזה עיסוקם העיקרי, כאן תמצאו מידע שמושי ,נתוחי שוק ,מאמרים, תובנות ורעיונות וכמובן הזדמנויות "חמות" למסחר והשקעה בשווקים בוול סטריט.

  שווקים פיננסיים

  חברים בקהילה (2461)

  lior peleg
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  aviav1
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  דוקטור קולנוע
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  ברקס
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  אריאל דר
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  לומפומפיר
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  guy123423
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  amirh
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  magidi
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  שמוליק_
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  ניסים.
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  עידן ג
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין

  פורום

  אסון בכרמל הוא גם אסון כלכלי

  3/12/10 12:50
  2
  דרג את התוכן:
  2010-12-05 09:29:06
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין

  חסר היה שרשת התקשורת של סלקום היתה מתמוטטת ביום חמישי  במקום ביום רביעי ושהשריפה הגדולה בכרמל הייתה נעה מערבה לכוון המפעלים הכימיים ובתי הזיקוק במקום ל מזרח. אסון לאומי הוא גם אסון כלכלי והוא מראה כי ההערכות לתרחישים המקובלת בקרב חברות עסקיות עוד לא התנחלה במוסדות המדינה.

   

  רוח מערבית בכרמל היתה עלולה להביא גם לתרחיש של מאה אלף נפגעים. אמש, יום חמישי שהיתי בחיפה. כשיצאתי מדיון בשעה 1330 , ראיתי את ענן העשן הכבד שהתחיל מהאזור הדרומי למגדלי האוניברסיטה בחיפה ונמשך מערבה עד לקוו המים . להפתעתי לא ראיתי מטוסי כיבוי לפחות עד לשעה 1430 , שבה עזבתי את אזור עתלית ואיבדתי קשר עין עם השריפה הכבדה. אני זוכר שהבעתי את פליאתי בפני האנשים שהיו איתי על המחסור בפעילות אווירית , על זה שאמצעי התקשורת הלאומיים לא יחסו חשיבות רבה לשריפה הענקית וציינתי בפני בני שיחי כי השריפה הענקית הזו תסתיים רק כשהיא תגיע לכביש 4. עד הבוקר יום ו היא טרם הסתיימה.

   

  תושבי השכונה היוקרתית דניה בחיפה, שתמיד התנגדו לחיבור השכונה עם טירת הכרמל למרות שהמרחק בין הבתים הקיצוניים הוא מאות מטרים בלבד מוצאים את עצמם מחוברים בפס שחור אל רחוב מעלה  נוף בטירת הכרמל. בשריפה יש כנראה גם צדק חברתי, היא לא מבדילה בין עשירים לעניים.

   

  אני לא מבין הרבה בכיבוי אש אבל אני זוכר מהתקופה שלי בקיבוץ  שכשהייתה שריפה צלצלו בפעמון המרכזי שעמד ליד חדר האוכל  וכל הקיבוץ כולל נשים , ובני נוער התייצבו עם מטפי כיבוי, שקים, מעדרים וטוריות וכיבו את האש בכדי להגן על המשק ועל הבית. אני לא זוכר שחיכינו למכבי האש , כי בשריפת קוצים או יערות חשוב מיד להתנפל על האש כשהיא עוד קטנה ולא לחכות עד שמכבי אש יגיעו.

   

   אין לי ספק שאם התושבים בעין הוד, בית אורן , וניר עציון היו נשמעים להוראות ומפקירים לגמרי את ביתם, הם היו חוזרים לחצרות  הרוסות ושחורות  מפיח.  


   הממשלה וראש הממשלה ביבי נתניהו מתפקדים על תקן של קצין סיוע אווירי (קס"א) , ולא כן הדבר כי הנושא מורכב הרבה יותר וקשור לעשרות גורמים , נושאים ומדעים שונים . יש לי הרגשה שהממשלה וראשה היו בפאניקה ועברו לזחיחות ,שזה שילוב קטלני. מי שיגיע לישראל במהלך השבוע עלול לחשוב שמתקיים כאן סלון אווירי למטוסי כיבוי ולא פעילות כיבוי רציונאלית , מתוכננת וחכמה , למרות שיש שיתוף פעולה רב יותר בין המרכיבים של משק לשעת חירום.

   

   

  ''

  רוח מערבית בכרמל היתה עלולה להביא גם לתרחיש של מאה אלף  נפגעים.


  מי שעושה הערכת מצב ויוצר סימולציות ממוחשבות על תרחישים צפויים הלוקחים  בחשבון את תנאי השטח היבש, מצב הרוחות , ומוקד הבעירה הראשוני ,יכול לקבל מיד את את התוצאות הצפויות ואת האמצעים הדרושים על מנת למנוע אסון. קוראים לזה בשפה העסקית ביזנס אינטליג'נס (BI) או ביזנס פרוסס מנג'מנט (BPM ) . אבל מה שעושה פירמה עסקית מתוחכמת ממוצעת לא מתבצע על ידי המדינה.


  מלחמת לבנון 2 למזלנו לא נתנה  תאור  מספק  לרעידת אדמה חזקה  או התקפה פתאומית מתואמת ,מאיראן, סוריה וחיזבאלה של טילי קרקע קרקע על חיפה למשל, או לאסון שריפה בהיקף גדול כמו שמתרחש עתה.

  המלחמה האחרונה השאירה את היוזמה בידינו, היא התנהלה בגבולות מסוימים של מגבלות הפעלת כוח והתפתחה בהדרגה ולמשך זמן, שאיפשרו לאזרחים להתפנות, ולרשויות להשלים פעולות הכרחיות תוך כדי מלחמה .כמו למשל הטיפול בחומרים המסוכנים במפרץ חיפה. אם הרוחות אמש היו נושבות לצפון ולמזרח ,היינו מתקרבים לפוטנציאל של אסון עם אלפי נפגעים כתוצאנה מפגיעה אפשרית בתעשיות הכימיות ובתי הזיקוק במפרץ חיפה.


  תרחיש פסימי של פגיעה במיכלי חומרים מסוכנים  במפרץ חיפה כתוצאה מטיל או מרעידת אדמה מדבר גם על מאה אלף נפגעים.

   בתחקיר מוסף הארץ: אומר הפרופסור לסוציולוגיה אבי קירשנבאום, מומחה להתגוננות אוכלוסיה וניהול אסונות, היה חוקר בפיקוד העורף עד לפני כעשר שנים. גם הוא מכיר היטב את מכל האמוניה. "עכשיו החשש הוא מהקטיושות, אבל אם תהיה רעידת אדמה(או שריםה ,ציטוט שלי) ? כל מפרץ חיפה יכול בבת אחת להתפוצץ. אני יודע את הנהלים כי אני הייתי בפיקוד העורף ואמורים לרוקן את המקומות האלה".

   אתה מדבר על קטסטרופה בסדר גודל שהמדינה לא חוותה אף פעם?
  "נכון. זאת הסיבה שאני לפעמים לא ישן בלילה. אני ברוך השם לא גר על יד המיכל".


  יש לנו חיל אויר שמיועד לשרוף את בתי הזיקוק ומתקנים גרעיניים של סוריה, איראן ומזרחה , אבל אין לנו חיל אויר שמסוגל להרים מתקני כיבוי שריפה לעבר חיפה וירושליים בשעת חירום ונגמר לנו המלאי של חמרים מעכבי בעירה . צריך לזכור שבמצב חירום אמיתי שבו ינחתו על אזור חיפה טילים או במקרה של חמרים רעילים , כח ההצלה הבין לאומי לא יגיע ונצטרך לסמוך רק על עצמנו. מכאן שהמחדל גדול בהרבה ממה שחשבנו .   התרחיש  הקשה של שריפה  רעידת אדמה או התקפת טילים על מפרץ חיפה , מראה על כך שרוב תושבי האזור עוזבים את בתיהם ואת מקומות העבודה , נעים מצד לצד ומחפשים הוראות והכוונה.

   חלק מאנשי כוחות ההצלה עלול להיפגע ואינו יכול לתפקד וחלק פשוט אינו יודע מה לעשות כי מערכות התקשורת עלולות לקרוס. התנועה עומדת , כל המדינה פקוקה .

   

  השוטרים אינם יודעים לאן לכוון את התנועה. מגן דוד אדום מודיע לפנות פצועים לבתי החולים בחיפה ואולם ענן הגז המסוכן חוצץ בין הקריות לבתי החולים בחיפה ומעבר בו עלול לגרום לנפגעים רבים נוספים.כולם מנסים להאזין לרדיו האזורי שמנסה לכוון את האנשים וכוחות ההצלה. המערכת היחידה שמתפקדת הם הצ'טים באינטרנט. העורך בחדר החדשות מנסה להעביר מסרים לעירייה ,לפיקוד העורף . אף אחד אינו עונה. מערכת ההצלה אינה עובדת באינטרנט.למפקדים בצה"ל ובפיקוד העורף אין כתובת אינטרנט. זה הוא תרחיש בלהות דמיוני אבל הוא עלול להתרחש. גם תחקיר הארץ מתאר תרחיש דומה במקרה של פגיע במיכלי הגז במפרץ חיפה:

  "ענן גז חסר צבע, אבל עם ריח חריף שאותו לא ישכחו הניצולים לעולם, שיתפרץ כהרף עין ממכל האמוניה המבוקע של חיפה כימיקלים, ייתלה מעל שמי המפרץ וינוע עם הרוח. אולי לכיוון חיפה, אולי לכיוון הקריות. בכל מקום שבו יעבור הענן השקוף הזה יותיר אחריו מוות וכאב. בהתחלה הריח, ואז הצריבה האיומה בעור, בעיניים, בריריות האף, בריאות. מי שייחשף לגז, ייפגע מיד. מי שייפגע, ישאל את נפשו למות. רבים מהנפגעים ברדיוס של שלושה ק"מ מהמפעל אכן ימותו. ברדיוס של 12.7 ק"מ מהמפעל עדיין יהיו נפגעים. הכל תלוי במזג האוויר, בכמות האמוניה שבמכל הענק וביכולת הטיווח של חסן נסראללה.

  איך שרותי ההצלה ידעו ויוכלו לקבל הוראות, ולדבר אחד עם השני בתנאים קשים של אסון פתאומי ורב נפגעים  ? אם נפילת הרשת של סלקום היתה מתרחשת יום אחד מאוחר יותר ובזמן השריפה הגדולה , היינו נתקלים באסון גדול יותר שהפתרון שלו נקרא בשפה המקצועית , תאימות בתקשורת בשעת חרום.


  האמריקאים נערכים במגוון דרכים לנושא התאימות בתקשורת בשעת חירום. ראשית בארה"ב יש אחראי לכל התרחישים ,זה הוא המשרד לבטחון פנים((DHS) שהוקם לאחר אסון התאומים והחל לפעול ב 2002. אצלנו מדברים על ועדות חקירה אך החלטה על  גורם מאחד ומתאם אינה יכולה ואינה צריכה לחכות .

   המשרד הפדרלי לביטחון פנים, הקים תשתית  תקשורת פדרלית עצמאית (HSIN) שאינה תלויה בגורמים אחרים כמו חברות התקשורת.

  למערכת קישוריות לכל המדינות בארה"ב ולערים מרכזיות . המערכת מבוססת על רשת של סיבים אופטיים וגיבויים שונים: ניחים, נידים, מוטסים ולוויניים.המערכת מבוססת על רשת האינטרנט ופרוטוקול ה IP .

  85% ממערכות התקשורת בארה"ב הם מערכות פרטיות ועירוניות . המערכת של הממשל הפדרלי בארה"ב, הקימה ארגונים ומערכות לתיאום, ותאימות עם המערכות הפרטיות והעירוניות במטרה לשפר את יכולות התקשורת עם כל גורמי ההצלה. מערכות אלו קיבלו תנופה  לאחר המחדלים

  בפעילות באסון ההוריקן במפרץ מכסיקו.

   

  לא צריך לחכות למסקנות וועדות החקירה השונות  על מנת ללמוד ולהפעיל בצורה נכונה ומידית

  שיטות הצופות התרחשויות ומערכות  תיאום, בקרה ושליטה במצבי חירום. כדאי ואפשר ללמוד גם  מניסיונם של אחרים ומוטב מוקדם מאשר מאוחר.

  מה אתם חושבים? מעתה קל יותר להוסיף תגובה. עוד...
   

  הוספת תגובה על "אסון בכרמל הוא גם אסון כלכלי"

  נא להתחבר כדי להגיב.

  התחברות או הרשמה   

  3/12/10 15:18
  0
  דרג את התוכן:
  פורסם ב: 2010-12-03 15:18:25
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  חוסר אחריות מחפיר של מנהיגים.

  --
  www.galia.co.il
  3/12/10 16:19
  0
  דרג את התוכן:
  פורסם ב: 2010-12-03 16:19:29
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין

  צטט: gal-ya 2010-12-03 15:18:25

  חוסר אחריות מחפיר של מנהיגים.

   

   

  ראש הממשלה אומר שלא היה תרחיש של שריפת יערות ,גם לא בוועדות בדיקה. אני פשוט לא מאמין אבל נראה לי שכבר ביום ראשון הקרוב יצוצו הרבה דוחות  . השריפה הנוכחית שלמזלנו נעה מזרחה אולי תדליק כמה נורות צבעוניים

  3/12/10 18:07
  0
  דרג את התוכן:
  פורסם ב: 2010-12-03 18:07:25
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  מסתבר שמצעד האיוולת לא פסח עלינו

  --
  עופר
  054-9275190
  4/12/10 07:38
  0
  דרג את התוכן:
  פורסם ב: 2010-12-04 07:38:18
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין

  צטט: ofer309 2010-12-03 18:07:25

  מסתבר שמצעד האיוולת לא פסח עלינו

   

   

   

  שר הפנים אלי ישי מאשים את האוצר אבל הוא אף פעם לא איים להתפטר בגלל הנושא הזה וגם לא הציע להכשיר אברכים למשימות חילוץ והצלה. על הנושאים הקשורים בלתת לאברכיו דמי בטלה , הוא תמיד מוכן לאיים בפירוק הקואליציה

  4/12/10 10:01
  1
  דרג את התוכן:
  פורסם ב: 2010-12-04 10:01:23
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  כיבוי אש זהו הסוכן הראשן של התארגנות חברתית. אנשים יכלו לעשות לבד כמעט כל דבר רק לא לכבות אש. ברגע שחברה עוברת אורבניזציה כיבוי אש אספקת מים ופינוי ביוב ואשפה זה הצרכים הכי בסיסים שחברה דורשת מעצמה. ההזנחה הנוראית הזאת היא לא רק אסון ופשע אלא גם סמל לעובדה שהמדינה הזאת הזניחה את אזרחיה. אני ההיתי למשל מבקש לדעת את השמות של הרפרנטים במשרד האוצר שקיצצו בתקציבים למכבי האש.

  --
  ללא מורא וללא משוא פנים, היעלה על הדעת?
  http://2nd-ops.com/adiby
  4/12/10 11:04
  1
  דרג את התוכן:
  פורסם ב: 2010-12-04 11:04:45
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין

  צטט: חץ עין נץ 2010-12-04 10:01:23

  כיבוי אש זהו הסוכן הראשן של התארגנות חברתית. אנשים יכלו לעשות לבד כמעט כל דבר רק לא לכבות אש. ברגע שחברה עוברת אורבניזציה כיבוי אש אספקת מים ופינוי ביוב ואשפה זה הצרכים הכי בסיסים שחברה דורשת מעצמה. ההזנחה הנוראית הזאת היא לא רק אסון ופשע אלא גם סמל לעובדה שהמדינה הזאת הזניחה את אזרחיה. אני ההיתי למשל מבקש לדעת את השמות של הרפרנטים במשרד האוצר שקיצצו בתקציבים למכבי האש.

   

   

   

   

  ביבי נתניהו מנסה לכוון את האש (שלאחר הארוע ) לנושא הכיבוי הואוירי בלבד מה שלא כך.

   

  עמיתי דורון טל כתב בדיון אחר את הדברים הבאים:

   

  "רפי, תודה על העלאת הנושא לדיון. אבקש להעיר כמה הערות.
   
  שריפות יער הן תופעה שכיחה בישראל בכלל ובכרמל בפרט. רק בספטמבר האחרון היתה שריפה גדולה ביער עופר.
   
  מצפיה בצילומים של האסון הנוכחי מתברר כי חלק מיערות הכרמל לא נתחמו ב"קווי אש" - איזורים חיץ קרחים מצמחיה, במטרה למנוע התפשטות שריפות, דבר שהקפידו עליו לכאורה בעבר. ידוע לי כי נדרש ליצור ולתחזק "קווי אש", בעיקר לאורך דרכים ראשיות לאורך קווי רכס מרכזיים וכמובן בגבולות היער עם יישובים ומתקנים אחרים. כמו כן מקובל לבצע פעולות יזומות של דילול, גיזום, סילוק גזם ופסולת עץ ושריפה מבוקרת של גזם. הגופים האחראים על כך הם: רשות הגנים הלאומיים, רשות שמורות הטבע, הקק"ל והחברה להגנת הטבע. לא שמעתי בתקשורת דבר וחצי דבר על מחדל זה. שמענו בתחילה הערות על כך שלקח זמן למכוניות הכיבוי הראשונות להגיע. יתכן שלו הגיעו תוך זמן סביר ניתן היה למנוע את התפשטות האש מהמוקד עליו דיווחת וכנ"ל ב-3 מוקדים אחרים (כלא דמון, בית אורן, גבעת סבונים) שעדיין לא ברור לי מתי נתגלו. אבל בינתיים לא שמעתי דבר על הכדר צעדי מניעת התפשטות שריפות כמקובל.
   
  האירוע הזה המחיש לנו פעם נוספת כי בשל העדר קיומה של רשות חרום לאומי שבראשה עומדים אנשי מקצוע, היודעים את מלאכתם וגם יודעים לקחת אחריות יש לנו אוסף של ארגונים ותת ארגונים רופסים שבראשם עומדים פוליטיקאים מהזן הירוד ביותר. תפקודם הלקוי של אלי ישי, אהרונוביץ וכיו"ב הוא רק סימפטום של השיטה. לא נראה לי שאלו אנשים שיודעים לקחת אחריות. זו ככל הנראה הסיבה שאפילו השוטרים של "המפקד העליון" אהרונוביץ לא קיבלו הנחיות ברורות לאן לכוון את התנועה.
   
  שמענו בתקשורת הודעות סותרות. רק לצורך ההמחשה, דווח כי קיבוץ בית אורן הושמד כליל. בעוד שבדיעבד התברר כי רק כ-20 אחוז מהבתים נפגעו. הודעה בלתי אחראית זו מטעמה של התקשורת והעדר שמירה נאותה של גורמי הבטחון על המשק גרמו בין היתר לכמה מתושבי בית אורן לחזור למשק ולסרב להתפנות.


  גם ביום ששי שמענו הודעות סותרות. רשף חזי לוי אמר: "סימני רגיעה של השריפה. היום הוכרעה המערכה" וגם אמר "עברנו ממצב של הגנה להתקפה". לא עברה שעה קלה ושמענו דיווח סותר לחלוטין, מפכ"ל המשטרה דודי כהן אמר כי לא ניתן לומר שהאש תחת שליטה וגם שלל כי מקורה של האש בכרמל במספר מוקדים.
   
  עם קקופוניה כזו איך אפשר לנהל מדינה?

  4/12/10 23:38
  0
  דרג את התוכן:
  פורסם ב: 2010-12-04 23:38:00
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין

  צטט: חץ עין נץ 2010-12-04 10:01:23

  כיבוי אש זהו הסוכן הראשן של התארגנות חברתית. אנשים יכלו לעשות לבד כמעט כל דבר רק לא לכבות אש. ברגע שחברה עוברת אורבניזציה כיבוי אש אספקת מים ופינוי ביוב ואשפה זה הצרכים הכי בסיסים שחברה דורשת מעצמה. ההזנחה הנוראית הזאת היא לא רק אסון ופשע אלא גם סמל לעובדה שהמדינה הזאת הזניחה את אזרחיה. אני ההיתי למשל מבקש לדעת את השמות של הרפרנטים במשרד האוצר שקיצצו בתקציבים למכבי האש.

   

   

   

  בקיבוץ צילצלו בפעמון וכל הקיבוץ התייצב עם מטפי כיבוי, שקים, מעדרים וטוריות. אני לא זוכר שראינו מכבי אש.

   

  אגב בשריפת קוצים או יערות חשוב מיד להתנפל על האש כשהיא עוד קטנה ולא לחכות עד שמכבי אש יגיעו.

  5/12/10 08:02
  0
  דרג את התוכן:
  פורסם ב: 2010-12-05 08:02:50
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין

  צטט: gal-ya 2010-12-03 15:18:25

  חוסר אחריות מחפיר של מנהיגים.

   

   

   

  יש לי הרגשה  שביבי בפניקה ובזחיחות, שזה שילוב קטלני. הוא התחיל טוב ביום הראשון לשריפה אבל בהמשך ואחרי מחדל האסון בכרמל הוא עלול לקבל החלטות נמהרות. נראה לי שמישהו מארגן בשבוע הבא בכרמל השרוף סלון אווירי למטוסי כיבוי אש. מי יכול להשיג לי הזמנה?  ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
  /null/cdate#

  /null/text_64k_1#

  מה אתם חושבים? מעתה קל יותר להוסיף תגובה. עוד...
   

  הוספת תגובה על "אסון בכרמל הוא גם אסון כלכלי"

  נא להתחבר כדי להגיב.

  התחברות או הרשמה