כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  פרטי קהילה

  וול סטריט - שוק ההון האמריקאי

  בין אם אתם סוחרים או משקיעים ,חובבים או מקצוענים שזה עיסוקם העיקרי, כאן תמצאו מידע שמושי ,נתוחי שוק ,מאמרים, תובנות ורעיונות וכמובן הזדמנויות "חמות" למסחר והשקעה בשווקים בוול סטריט.

  שווקים פיננסיים

  חברים בקהילה (2461)

  lior peleg
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  aviav1
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  דוקטור קולנוע
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  ברקס
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  אריאל דר
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  לומפומפיר
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  guy123423
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  amirh
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  magidi
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  שמוליק_
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  ניסים.
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  עידן ג
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין

  פורום

  על חברות ישראליות שמרגישות כוורן באפט. ועל תרבות הסחרנים.

  7/2/11 14:39
  0
  דרג את התוכן:
  2011-02-07 15:11:40
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין

  לפני כמה ימים נערך ראיון עם אבי קרבס מנכ"ל קרן ההון סיכון תעוזה, בראיון עימו הוא מלין על כך שהשוק מתמחר את שווי הקרן בפחות מן המזומנים שבקופתה, וכאשר הוא נשאל למה אכן השוק מתמחר את החברה בחסר, תשובתו לענין היא תשובה שהוא עצמו הפריך את ההיגיון שעומד מאחוריה.

  ונשאלת השאלה למה?

  איך יכול להיות שחברה שמושקעת בעשרות חברות, אשר לחלקם פונטציאל רב, איך היא נסחרת מתחת לשווי המזומן ?

  על דיבידנדים ועל וסחרנים.

  בימים עברו המשקיעים בבורסה לא נחשפו לחומר כלכלי ברמת המיקרו באופן שוטף, והגישה למידע על הנעשה בחברות השונות היה רק בידי אנשי שוק ההון בפועל. ביטחון המשקיעים נצבר מחמת עובדות ארוכות טווח על חברות אשר הוכיחו את עצמם במהלך שנות ההשקעה כחברות שמניבות רווח הגון לבעליהם. בארה"ב ניתן למצוא משקיעים ותיקים רבים אשר חלק ניכר מן אחזקותיהם לא השתנה במהלך הארבעים שנה האחרונות. החשיבות בהשקעה על בסיס ערך וצמיחה היו שני יסודות ההשקעה שאף משקיע לא זז מהם, וכך עד היום הזה משקיע המלך הבלתי מעורער ווארן באפט.

  את הזכות על השינוי הדרסטי באופן החשיבה בשוק ההון, תפסה בזכות תקופת בועת הדוט-קום, כאשר חברות אשר לא מכרו כלום הבטיחו למשקיעים פונטציאל של מיליארדים בתוך שנים בודדות, המשקיעים והאנליסטים אשר עדיין לא עיכלו את מהפכת ה-IT לא העיזו לצעוק המלך הוא עירום כיון שהם באמת לא הבינו מה קורה, וכך הם הצטרפו לחגיגה והעניקו יעדי שווי של מיליארדים לחברות שמכרו אז בסנטים. וכדוגמא נזכיר את מטאלינק אשר באופנהיימר ובבתי השקעות נוספים התעקשו להעניק לה לאחר קריסת בועת הדוט-קום שווי של מיליארד $, וכל זאת על פונטציאל מכירות של מוצר שבסוף לא נמכר.

  אמנם שהיו גם חברות שמחירם אכן היה מנופח בתחילה אך סופם הצדיק את חטא לידתם, ומדובר הן על חברות לציוד תקשורת והן בחברות אינטרנט, וכי מי מאותם אנליסטים בתקופה לאחר קריסת הבועה היה מעיז לומר שגוגל תהיה שווה 200 מיליארד $ בתוך פחות מעשור, או שסיסקו תהיה שווה מאה חמישים מיליארד $. וכל זאת כאשר אנו מדברים על החברות שמתעסקות בתחומים המרכזיים, עוד אולי יש מישהו שיוכל לתמחר אותם. אבל מי יתמחר חברות נישה, וכדוגמא ניקח את גרופון שמוכרת קופונים ברחבי הרשת, האם מאן דהו היה קונה אותה במאה מיליון $ לפני שלוש שנים ?. התשובה היא לא, והיום גוגל מוכנה לשלם עליה שבע מיליארד $.

  המצב הזה שרוב החברות שיוצאות כיום לדרך הם חברות אשר שוות מיליונים בודדים, אך יכולות להפוך לחברות שמוכרות במיליארדים בתוך כמה שנים בודדות, ערער את כל היסודות של השקעות ערך.  ושאלת השאלות כיום היא איך לזהות את הדבר הבא.  ובזאת כל אחד מרגיש מנצח כי בשביל לזהות את הדבר הבא לא צריך להיות כלכלן (כמובן שמשקיע ותיק יש לו סולם ערכים שונה להבין פרמטרים של צמיחה וניהול), ומשכך באה לעולמינו "תרבות הסחרנים" אנשים אשר אין להם שמץ בכלכלה ומשקיעים בחברות טכנולוגיה או ביו אשר נראות מבטיחות בעיניהם הבלתי מקצועיות וכך הם מעלים או מורידים את השוק עפ"י איזה כותרת לא מובנת וכו'.

  כסף ומיד

  הסחרנים אשר עשו את דרכם לשוק ההון בעשור ומחצה האחרונים ראו איך ביום אפשר לעשות מאות אחוזים, ואופן חשיבתם הוא על "עשיית מכות" כלשונם. אותם סחרנים מהווים כיום את חלק הארי מן התנועה בשוק ההון, והם אינם מאמינים בהשקעות שמניבות תשואות "עלובות" של 10-20% בשנה, הם רוצים כסף ומיד. השקעות לטווח ארוך זהו מילה אשר אסור שתהיה בלקסיקון. ואם בכל אופן, אז טווח ארוך מוגדר היום מקסימום שנתיים.

  חלוקת דיבידנד

  קרן הון כתעוזה אשר מימשה רק עתה לאחר עשור את השקעתה בחברת נובה בתשואה של 1000%, לא מעניינת היום את המשקיעים וזאת למרות שמדובר בתשואה פונמונלית, למצב שנוצר ישנה סיבה אחת, עשר שנים הם הרבה זמן למשקיעים היום. אמנם שלהיסחר מתחת למזומן כבר נשמע מוגזם, ופה נולדת בעיית הדיבידנד, וכי מה חושב לעצמו אבי קרבס שגם עתה לאחר עשור ולאחר מימוש האקזיט בנובה, וכאשר הקרן יושבת על קופת מזומנים גדולה הוא לא יחלק דיבידנד ?,   וכי המשקיעים אמורים לראות את פרי השקעתם בשנת 2100. אין פלא שמשקיעים רבים מדירים את רגליהם מן מניות החברה.

  עונש דומה מאוד מענישים המשקיעים את חברת אלרון אשר נמצאת בבעלותו של נוחי דנקנר. אלרון אשר שווי אחזקתה בחברה הבורסאית גיוון וסך מזומניה יחד עולים על שוויה הבורסאי, וזאת מלבד שווים של אחזקותיה בעשרות חברות בעלות פונטציאל במגוון תחומים. אז רבים וטובים שואלים את עצמם למה אלרון לא מזנקת, אולם כאשר מתוודעים לכך שהחברה למרות שני אקזיטים מרשימים ב-2010 אשר היא רשמה עליהם רווח הון של 84 מיליון $ (מכירת מדינגו לרוש ומכירת טלדטה), בכל אופן החברה לא חילקה ולו סנט אחד למשקיעים שסוף סוף ראו חלק ממימוש חלומם, אז כבר לא שואלים שאלות.

  היום פורסם במגזין היוקרתי בראונ'ס שוורן באפט החליט לחלק דיבידנד. כן וורן באפט אשר במשך ארבעים שנה השקיע דרך חברתו ברקשייר האתווי בחברות ערך במשך כל שנותיו, השקעות אשר הניבו תשואה שנתית של 23% מידי שנה בשנה, ובכל אותם שנים הוא לא חילק ולו דיבידנד אחד, כעת הוא החליט שהגיע הזמן. האם הידיעה/השערה נכונה או לא, זאת נדע רק כאשר באפט יחליט על כך, אבל מה שברור שהלחץ היום על המשקיעים בסגנון הותיק כדוגמת באפט ודומיו לחלק דיבידנד, או להביא כסף למשקיעים בידיים הוא עצום.

  ואם וורן באפט לא מרשה לעצמו להישאר אדיש לתנועות השוק, אז על אחת כמה וכמה שהזוטרות הישראליות אשר לא חילקו דיבידנד במשך שנים רבות, יבינו את נפש בעלי מניותיהם, ולא ילינו על השוק אשר לא מבין את ערכם.

  (מאמרים נוספים ניתן לקרוא באתר WWW.ADISTOCK.COM)

  מה אתם חושבים? מעתה קל יותר להוסיף תגובה. עוד...
   

  הוספת תגובה על "על חברות ישראליות שמרגישות כוורן באפט. ועל תרבות הסחרנים."

  נא להתחבר כדי להגיב.

  התחברות או הרשמה     ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
  /null/cdate#

  /null/text_64k_1#

  מה אתם חושבים? מעתה קל יותר להוסיף תגובה. עוד...
   

  הוספת תגובה על "על חברות ישראליות שמרגישות כוורן באפט. ועל תרבות הסחרנים."

  נא להתחבר כדי להגיב.

  התחברות או הרשמה