כותרות TheMarker >
    cafe is going down
    ';

פרטי קהילה

עסקי אמנות

ברוכים הבאים לקהילת "עסקי אמנות".   כאן נפגשים העולמות של היוצרים ושל צרכני האמנות . מדברים על אמנות, על הכוחות המניעים את שוק האמנות, על אמנות וכסף.   אתם מוזמנים להתעדכן, ללמוד, ללמד ובעיקר ליהנות.                      חברים חדשים - נא לקרוא תחילה את נהלי הקהילה. תודה.

אמנות ובמה

חברים בקהילה (3832)

שטוטית
    1. שלח הודעה
    2. אוף ליין
    3. אוף ליין
    יוסי בר-אל
    1. שלח הודעה
    2. אוף ליין
    3. אוף ליין
    סטרליץ
    1. שלח הודעה
    2. אוף ליין
    3. אוף ליין
    עמי100
    1. שלח הודעה
    2. אוף ליין
    3. אוף ליין
    77777777
    1. שלח הודעה
    2. אוף ליין
    3. אוף ליין
    צבע השרב
    1. שלח הודעה
    2. אוף ליין
    3. אוף ליין
    tom s
    1. שלח הודעה
    2. אוף ליין
    3. אוף ליין
    bonbonyetta
    1. שלח הודעה
    2. אוף ליין
    3. אוף ליין
    "ידוע מראש"
    1. שלח הודעה
    2. אוף ליין
    3. אוף ליין
    friend :)
    1. שלח הודעה
    2. אוף ליין
    3. אוף ליין
    yelamma
    1. שלח הודעה
    2. אוף ליין
    3. אוף ליין

מכון פרטי ללימודי האמנות הישראלית

26/12/11 19:54
    1
    דרג את התוכן:
    פורסם ב: 2011-12-26 19:54:05
    1. שלח הודעה
    2. אוף ליין
    3. אוף ליין

צטט: נורית-ארט 2011-12-26 19:22:17

צטט: avimedia 2011-12-26 17:46:14

הי נורית,

באופן כללי יוזמה ברוכה.

השאלה מה ילמדו שם אחר\שונה מאשר במוסדות אקדמיים קיימים? הבעיה תהיה כנראה התעודה, האם תהיה מוכרת ע"י משרד החינוך? סביר להניח שלא... יהיה קשה לשכנע מישהו לשלם שכר לימוד כמו באוניברסיטאות ויותר, מבלי לקבל הכרה אקדמית. במוסדות אקדמיים עושים מחקר (תאר שני ושלישי), במכללות ומוסדות אחרים לרוב לא...

מנגד המדינה מצמצמת באוניברסיטאות את החוגים לתולדות, יתכן וזה יהיה הפתרון (הפרטה)...

האמת שיש כבר אקדמיות כאלה ברשת אפילו כאן בקפה, כאשר אנשים חוברים יחדיו להפצת ידע בתחום...

הי אבי,

זה אתה?

דווקא אתה האנטי מימסדי - מספר לנו על משהו על יתרונותיו של הממסד??????????

בכל אופן, השחלת גם , שזו יוזמה ברוכה , ורווח לי.

ובאשר לתארים. זה בדיוק העניין. יש אנשים שרוצים לדעת, ולדעת, וללמוד מבלי לעשות תארים וכל הכרוך וגם מבלי לעשות מחקרים. לדעתי בדיוק בשביל כאלה טוב שיש מוסדות כאלה והתעודה כאן בכלל לא משנה.

אחת הבעיות של האמנות ( ואת זה אני יודעת מנסיון אישי שהרי הייתי ראש חוג במכללה), שהיום אנשים רוצים ללמוד אמנות ולקבל תואר. לא אחת יש סתירות בין הדברים ואוניברסיטאות שילמו הרבה מס שפתיים ומס אמנות על מנת לקבל תואר. היום לומדים מקצועות אקדמיים, שיטות מחקר, סטיסטיקה ועוד בלימודי אמנות כדי להצדיק את התואר האקדמי, ולא פעם זה על חשבון אמנות. לא שיש בזה רע, זה עניין בפני עצמו, אבל יש לו מחיר ואני ראיתי את זה ממש בזמן אמת.

בכל מקרה, נסכים שזו יוזמה מבורכת ובעיקר בגלל הדגש על הכרת האמנות הישראלית בבחינת דע את עצמך.

נורית,

כתבתי בתור אחד שירצה ללמוד בכזה מוסד, מהם השיקולים? יעשה חישוב... באותו הכסף אקבל גם תעודה, אז עדיף באקדמיה, לא?! והמורים הם אותם המורים...

--
    אבי רוזן
    אמן מדיה חדשה

http://www.youtube.com/user/ephemeral8
    26/12/11 20:01
    6
    דרג את התוכן:
    פורסם ב: 2011-12-26 20:01:57
    1. שלח הודעה
    2. אוף ליין
    3. אוף ליין
    יוזמה מבורכת. חמש שנים למדתי אומנות באוניברסיטה תל אביב כשאמנות ישראלית היה רק מקצוע בכירה, במקום להיות מקצוע חובה בכול שנת לימודים ולא משנה מה המגמה שהסטודנט בכר. בושה היא שמקבלי תואר באמנות לא ידעו כלום על אמנות ישראלית.
    26/12/11 20:07
    2
    דרג את התוכן:
    פורסם ב: 2011-12-26 20:07:06
    1. שלח הודעה
    2. אוף ליין
    3. אוף ליין

צטט: אלי דינר 2011-12-26 20:01:57

יוזמה מבורכת. חמש שנים למדתי אומנות באוניברסיטה תל אביב כשאמנות ישראלית היה רק מקצוע בכירה, במקום להיות מקצוע חובה בכול שנת לימודים ולא משנה מה המגמה שהסטודנט בכר. בושה היא שמקבלי תואר באמנות לא ידעו כלום על אמנות ישראלית.

-------------------------------

יוזמה מבורכת ...

אכן אין מספיק מחקר מעמיק על אמנות ישראלית

ויאמר לזכותו של גדעון עפרת שהוא החוקר המוצלח ביותר שמקדיש את חייו למחקר של יוצרים ישראלים

--
    רפי פרץ צייר ישראלי - 0525543815
    https://www.facebook.com/amondamon
    26/12/11 20:59
    0
    דרג את התוכן:
    פורסם ב: 2011-12-26 20:59:45
    1. שלח הודעה
    2. אוף ליין
    3. אוף ליין

צטט: אלי דינר 2011-12-26 20:01:57

הי אלי,

בכנס  לכבודו של מורי ורבי פרופ' מוטי עומר (שנה לפטירתו) תיארה פרופ' גילה בלאס את המצב באקדמיה, שבתחילה אי אפשר היה ללמוד או לחקור אמנות ישראלית כיוון שלא היו רפרנסים, לא נכתב כלום!!! מוטי עומר היה בין הראשוניפ למלא את המדפים, כך גם גדעון עופרת וגילה בלאס...

''

--
    אבי רוזן
    אמן מדיה חדשה

26/12/11 21:00
    2
    דרג את התוכן:
    2011-12-26 21:01:24
    1. שלח הודעה
    2. אוף ליין
    3. אוף ליין

את רוצה את התשובה הארוכה או הקצרה?... לדעתי - אמנות ישראלית סובלת מהיעדר מסורת, היא קצרת ימים, אין לה כמעט היסטוריה והיא הומצאה יש-מאין לפני כמאה שנה. אני מרגישה, חשה, חושבת, שהענף הזה הקרוי אמנות ישראלית נתלש מן העץ, מסרב להיות חלק ממנו.

אני לא מנסה להטיף לכלום, אלא רק לחלוק ולשתף במה שאני אוהבת, מרגישה, וחושבת. את טוענת שכתבתי על ענווה פעמיים? אני חושבת שכתבתי על זה לפחות עשרים פעמים. אני מדברת על ענווה של אמנות ושל אמנים, לא על טענות שמועלות כאן בפורום. ענווה אינה היפוכה של יהירות, כי אמנים טובים רבים היו שחצנים לא קטנים. אפשר גם לקרוא לזה כנות, אבל זה לא רק.

מאמנות אני דורשת שלא תהיה מנופחת ובומבסטית, או מלווה בטקסטים עתירי מלים, בלי לתת לי את החוויה שתעביר אותי לרגע למחוזות שמימיים.

בקשר למיזם - אני מאוד אוהבת את גדעון עפרת. הלכתי לכל התערוכות שאצר בזמן לאמנות הזכור לטוב.

26/12/11 22:10
    0
    דרג את התוכן:
    פורסם ב: 2011-12-26 22:10:51
    1. שלח הודעה
    2. אוף ליין
    3. אוף ליין
    כן קראתי על זה. יוזמה מבורכת. מתנצלת אבל לא קראתי את יתר התגובות. ולא יכולה עדיין לככב

--
    ד"ר אביבית אגם דאלי
    26/12/11 23:55
    0
    דרג את התוכן:
    פורסם ב: 2011-12-26 23:55:53
    1. שלח הודעה
    2. אוף ליין
    3. אוף ליין

צטט: רונתי 2011-12-26 21:01:24

את רוצה את התשובה הארוכה או הקצרה?... לדעתי - אמנות ישראלית סובלת מהיעדר מסורת, היא קצרת ימים, אין לה כמעט היסטוריה והיא הומצאה יש-מאין לפני כמאה שנה. אני מרגישה, חשה, חושבת, שהענף הזה הקרוי אמנות ישראלית נתלש מן העץ, מסרב להיות חלק ממנו.

אני לא מנסה להטיף לכלום, אלא רק לחלוק ולשתף במה שאני אוהבת, מרגישה, וחושבת. את טוענת שכתבתי על ענווה פעמיים? אני חושבת שכתבתי על זה לפחות עשרים פעמים. אני מדברת על ענווה של אמנות ושל אמנים, לא על טענות שמועלות כאן בפורום. ענווה אינה היפוכה של יהירות, כי אמנים טובים רבים היו שחצנים לא קטנים. אפשר גם לקרוא לזה כנות, אבל זה לא רק.

מאמנות אני דורשת שלא תהיה מנופחת ובומבסטית, או מלווה בטקסטים עתירי מלים, בלי לתת לי את החוויה שתעביר אותי לרגע למחוזות שמימיים.

בקשר למיזם - אני מאוד אוהבת את גדעון עפרת. הלכתי לכל התערוכות שאצר בזמן לאמנות הזכור לטוב.

אז לא הבנתי, איזו תשובה נתת את הארוכה או הקצרה? חיוך

ומה זה משנה איזו תשובה אני רוצה? את רשאית לתת את התשובה שאת רוצה.

את צודקת האמנות סובלת , לא מהיעדר מסורת, אלא מזה שישראל היא מדינה צעירה שמייצרת עכשיו את התרבות החדשה שלה באמנות. אבל הרי אנחנו ישראלים וזה מה שיש לנו. במקום לבכות על מה אין לנו, עדיף שנראה מה יש לנו, וזה מה שיש לנו. מה שזה לא יהיה, וכמה דל היסטורית שזה, זה מה שמתפתח כאן, וכבודו במקומו מונח. יש להניח שבעוד 200 שנה יהיה מה לדבר יותר על אמנות ישראלית.

שאר הדברים שכתבת כאן, הם כמובן העדפות ודעות שלך וזכותך כמובן - שהרי זאת הבמה להביע דעות והעדפות.

לעניין הענווה - אמנים ברובם עתירי אגו עד נרקסיסטיים, זה מה שעושה אותם אולי לאמנים טובים, וכמו שכבר אמרנו לא פעם כאן מדברים על אמנים ואמנות ועל על מבחני אישיות ואופי (עניין חשוב לכשעצמו).

מסכימה אתך מראש ובדיעבד שגדעון עפרת מרתק. ולדעתי, אם הוא בין אלה שהחליטו על בית ספר פרטי מסוג זה, זה רעיון מבריק יצירתי מאד ואפילו פטריוטי במידה רבה.

--
    ד"ר נורית צדרבוים - www.nuritart.co.il

"אנו נידונים להיות חופשיים" (סארטר)
    27/12/11 11:29
    1
    דרג את התוכן:
    2011-12-27 11:33:14
    1. שלח הודעה
    2. אוף ליין
    3. אוף ליין

ברור שהכל יחסי בחיים, אבל האמנות הישראלית יש לה כבר היסטוריה, אופי , ויחודיות שמאפיינת אותנו ורק אותנו. אנו צריכים להיות גאים בהשגים שלנו. מוזיאון תלאביב וירושלים בהחלט מביאים גאווה גדולה לאמנות הישראלית.

ונראה לי יחודי מאוד ליצור בי"ס עם הקשר מובהק וישיר רק שעוסק אך ורק באמנות הישראלית . זה רעיון חדשני, לא? 

--
    עמילי גלבמן
    27/12/11 12:19
    0
    דרג את התוכן:
    פורסם ב: 2011-12-27 12:19:30
    1. שלח הודעה
    2. אוף ליין
    3. אוף ליין

צטט: נורית-ארט 2011-12-26 16:32:31

צטט: אוריתלנ 2011-12-26 16:10:10

למה בעצם ללמוד אמנות במוסד החדש המתוכנן ולא במוסד אקדמי קיים ומוכר?

האם כל המרצים המתוכננים אמנם בעלי נסיון  ויכולת הוראה?

אוצרים צלמים גלריסטים מוצלחים יכולים להיות טובים בתחום שלהם

אך האם נבחנה יכולת ההוראה שלהם?

אורית,

באוניברסיטאות, או מוסדות אקדאמיים כפי שאת אומרת - אף אחד לא נבחן על יכולת ההוראה שלו. רובם נמצאים שם בשל הידע שהם צברו או יצרו. יש מרצים עתירי ידע שלא יודעים ללמד והם בכל זאת מרצים באוניברסיטה. רק מי שלמד בסמינרים קיבל הכשרה ללמד, ויש גם כאלה שיש להם את זה טבעי.

כך שזו לא השאלה. האנשים שנבחרו או בחרו את עצמם למוסד הזה, הם בעלי ידע מוכח בתחום שאותו רוצים ללמד שם. אנשים שמחפשים השכלה גבוהה רחבה, או הרחבת הדעת לשמה, נוהים אחר המומחים ובעלי היידע. חלק גדול מהם הם גם מרצים מרתקים. ביניהם ואולי בראשם הוא גדעון עפרת, שלשמוע אותו זו חוויה גם אינלקטואלית וגם תיאטרלית.

ובאשר לשאלתך השנייה.

אני חושבת שיש כאן עניין גדול בזה שהמוסד מתמקד ומתרכז כולו באמנות הישראלית. זו אמירה חשובה בפני עצמה.

באקדמיה יש המוני קורסים, ואנשים בוחרים מה ללמוד על מנת לקבל בסוף תעודה. בנוסף, בגלל שהסטודנט חייב לקחת תכנית שלמה ומלאה הוא מקבל מזער ומעט מאמנות ישראלית.

אין ספק שבמוסד מהסוג הזה - אפשר יהיה להקיף הרבה יותר, להתעמק הרבה יותר, לעקוב אחר מה שהיה וגם אחר המתחדש - וזאת בשל העובדה שרק בתחום הזה הוא עוסק.

ובנוסף, מה רע? ומה אם יש אקדמיות? מה רע שיצוצו עוד ועוד מקומות לימוד.

האקדמיות אכלו ודרסו כל לימוד פתוח ואפשרי אחר - משום שהיום כולם רצים אחר תארים. כאן יש לימוד לשמו.

זו כמובן דעתי, ביחס לשאלתך.

ותודה על הכיכוב - למעלה.

נורית,

היות והעלית דיון זה אני משערת שיש לך מהלכים בקשר ליוזמה זו ולכן אני פונה אלייך ושואלת האם מישהו חושב שאולי כדאי להרביץ תורה גם בפריפריות? האם למשל אוניברסיטת בן גוריון המצוינת  טובה רק לאלה שלא מתקבלים במוסדות במרכז?

אם מישהו מבין האנשים הטובים שהוזכרו קורא את הדיונים כאן, הייתי יותר משמחה אם היו נותנים את דעתם על האפשרות הזו. 

היה זה אקט טוב וחלוצי אם היו מפרים בידע שלהם את חבלי הארץ שהאמנות שם עדיין בבתוליה.

רות

--
    אמנית סקרנית ודעתנית
    27/12/11 12:52
    2
    דרג את התוכן:
    פורסם ב: 2011-12-27 12:52:08
    1. שלח הודעה
    2. אוף ליין
    3. אוף ליין

יוזמה ברוכה וחשובה

יוזמה זו משתלבת גם בסדרה חדשה שאני עמל עליה כבר כמה חודשים" 'אמן עברי'.

אחת מהעבודות בסדרה לדוגמה: 'אמן עברי דבר עברית' - אקריליק על דיקט 30/80 ס"מ

''

--
    אמנים יוצרים תרבות
    www.ayalonart.com
    27/12/11 13:44
    1
    דרג את התוכן:
    פורסם ב: 2011-12-27 13:44:18
    1. שלח הודעה
    2. אוף ליין
    3. אוף ליין
    האקדמיה נמדדת עפ״י המחקר, כמה מאמרים החוקר כתב. איכותם, איפה פורסמו, אם זה כנס, האם יש צוות בוחנים ומי הצוות, כמות ציטוטים מהמאמר של חוקרים אחרים, כמה מסטרנטים ודוקטורנטים העמיד וכו׳ לא כל ספר שמתפרסם הוא ברמה אקדמית, ולא כל מרצה אפילו אם מלהיב הוא בעל רמה אקדמית. שיקולים אלה יש לקלחת חשבון כאשר הולכים ללמוד בכל תחום שהוא.

--
    אבי רוזן
    אמן מדיה חדשה

27/12/11 14:56
    1
    דרג את התוכן:
    פורסם ב: 2011-12-27 14:56:33
    1. שלח הודעה
    2. אוף ליין
    3. אוף ליין
    נורית. ראשית אני שמח על היוזמה. אני תקווה שהיא תשרוד את תנאי הסביבה הקשים בארצנו שמקשים על קיומה של תרבות בכלל ותרבות של אומנות בפרט. אשמח להגיע לשמוע הרצאות וללמוד. לגבי אומנות ישראלית, אני נוטה לחשוב שיש שתי מגמות הפועלות אחת כנגד השנייה. מצד אחד, הגלובליזציה, מטשטשת גבולות גם באומנות והחשיפה הגלובלית דרך המחשב של השנים האחרונות רק מעצימה את התהליך. מצד שני, המקום , הסביבה המקומית המשפיעה ויוצרת ייחודיות. נוף זהה תחת שמיים אחרים (אם הדבר היה אפשרי כמובן), ייראה אחרת בביטויו האומנותי, בהקשר של המקום בו תיווצר היצירה. יש השפעה ברורה גם אם ברמת התת מודע למקום בו אתה יוצר. יש אומנות ישראלית. אולי היא לא מספיק מבוססת ולא בנתה לעצמה מאפיין חד ערכי אבל היא קיימת.

--
    life is a sequence of optimistic mishaps...

ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
    /null/cdate#

/null/text_64k_1#

מה אתם חושבים? מעתה קל יותר להוסיף תגובה. עוד...

הוספת תגובה על "מכון פרטי ללימודי האמנות הישראלית"

נא להתחבר כדי להגיב.

התחברות או הרשמה