כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  פרטי קהילה

  וול סטריט - שוק ההון האמריקאי

  בין אם אתם סוחרים או משקיעים ,חובבים או מקצוענים שזה עיסוקם העיקרי, כאן תמצאו מידע שמושי ,נתוחי שוק ,מאמרים, תובנות ורעיונות וכמובן הזדמנויות "חמות" למסחר והשקעה בשווקים בוול סטריט.

  שווקים פיננסיים

  חברים בקהילה (2461)

  Dave L
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  יוסף צ.
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  lior peleg
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  aviav1
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  דוקטור קולנוע
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  ברקס
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  אריאל דר
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  לומפומפיר
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  guy123423
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  amirh
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  magidi
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  שמוליק_
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין

  פורום

  המשבר מפחיד? נקנה אג"חים. האג"חים יקרים? נקנה מניות

  20/8/12 22:55
  0
  דרג את התוכן:
  פורסם ב: 2012-08-20 22:55:35
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  [ בועה, משבר עולמי, ערבות הדדית, כלכלה התנהגותית, קפיטליזם ]

  חגיגה פיננסית והלווייה כלכלית – על הפער שבין Wall street

  ל- Main street .

   מן העיתונות: וול סטריט סגרה שבוע חיובי שישי; S&P 500 קרוב לשיא של 4 שנים

  מדד S&P 500 ברצף העליות השבועי הארוך זה שנה וחצי; האג"ח בארה"ב בשבוע רביעי של ירידות.

  תגובתי:

  מבלבל המצב בארה"ב.

   

  קיים פער האדיר בין ה"חגיגה" בפיננסים לבין ה"הלווייה" – היינו מצבה הרעוע מאוד של הכלכלה האמריקאית , המתקשה להתאושש,  למרות תמריצים ותוכניות סיוע מוניטרי ופיסקלי, חסרי תקדים באיכות ובכמות, מאז 2008.

   

  המשק האמריקאי מתקשה להתאושש 

  היישורת האחרונה במירוץ לבחירות לנשיאות ארה"ב, מטשטשת מעיני הבוחרים את המציאות הכלכלית הקשה, האמיתית ובינתיים חסרת התקנה של המשק האמריקאי.

   

  גם בכירי הכלכלנים בעולם, ביניהם  חתני פרס נובל לכלכלה, כמו הפרופ' ג'וזף שטיגליץ ופול קרוגמן, מודאגים מאוד מהחוב הלאומי האדיר, מהנזקים שקריסה אפשרית של חוב ריבוני באירופה יכולים להסב למערכת הפיננסית בארה"ב ולייצוא האמריקאי, מהגמגום המתמשך של שוק הנדל"ן למגורים, מהאבטלה הגבוהה ומבועות שטרם התפוצצו: בועת ההלוואות לסטודנטים היא דוגמא טובה. גם בתחום המשכנתאות יש עדיין בועות. למעלה מ- 25% מנוטלי המשכנתאות בארה"ב, חייבים לבנק יותר משוויו של הבית שרכשו באמצעות המשכנתא.

   

  הפערים הכלכליים והחברתיים בין ה-1% ל- 99% מוסיפים לגדול ורבים מתעוררים מאמונה בחלום האמריקאי לחלום הבלהות הנוכחי, בו המוביליות החברתית והכלכלית נמצאת בירידה.

  התקווה להצליח, להתעשר, גם אם אתה מתחיל "מלמטה" כשוטף כלים, או נהג מונית,  היא שהחזיקה את הפרמידה הצרה מאוד והבלתי שיוויונית עליה מבוססת הכלכלה האמריקאית.

   

  בלי התקווה הזו –  חייהם של ה- 99% הופכים לקשים מנשוא.

   

  בנוסף, פוטנציאל הצמיחה נפגע, כיון שהחשש מפני הבאות גורם לצרכנים להקטין את הוצאותיהם. ירידה בצריכה הפרטית נחשבת למכה כואבת לכלכלה האמריקאית, שלמעלה מ- 2/3 ממנה מיוחס לצריכה הפרטית.

   

  הנכס העיקרי של הכלכלה האמריקאית הוא "תרבות הצריכה" וכשהאידיאל הזה מתפוגג אל נוכח המציאות הקשה, כולם  מבינים שזו רעידת אדמה של ממש.

   

  ביום ש"אחרי הבחירות", תיאלץ אמריקה להיישיר מבט למראה ולבחון את מצבה האמיתי.

   

  היא לא תאהב את מה שהיא תראה ולא יהיו בידיה גם קלפים חדשים להתמודד עם המשבר הכלכלי, אלא רק קלפים משומשים, בהם היא עושה שימוש מאז 2008, בהצלחה חלקית מאוד.


  החייאה מלאכותית לכלכלה  - זה כן. פיתרון למשבר – ממש ממש לא.

  האמריקאים מכנים את מה שעומד לפניהם "מצוק פיסקלי". כתבתי על זה כאן.

   

  הכלכלנים הבכירים בעולם מודים שהם אובדי עיצות ושהמשבר אינו רק כלכלי, אלא גם במדע הכלכלה, שהמודלים הנוכחיים שלו לא הצליחו לחזות את המשבר, לא את היקף הנזקים שגרם ולא את האמצעים לצאת ממנו.

  בקיצור – בלאגן.

   

  ובפיננסים כמו בפיננסים – ימי פומפי האחרונים 

  ולהבדיל אלף אלפי הבדלות, הבורסות והפיננסים בשלהם.

  ממש עולם בפני עצמו, בועה קלאסית, מנותקת מכל קשר למצב הכלכלי.

  הכל ורוד ב- Wall street, ממש מציאות מדומה.

   

  מדד המניות המוביל בארה"ב, S&P500 נמצא בשיא של 4 שנים.

  לכאורה, המשקיעים בWall street רגועים ו"מדד הפחד", ה- VIX, מצוי בשפל של 5 שנים:

   

  גם האג"ח הממשלתי, למרות מימושים קלים בשבועיים האחרונים, נסחרות במחירי שיא מאז ומעולם, כלומר מאז התחיל המערב אחריהם, לפני למעלה מ- 230 שנה !

  כן, זו לא טעות.

   

  האמריקאי הממוצע מורווח בגדול על תיק ני"ע שלו, הבנוי 1/2:1/2 בין מניות לאג"ח, בחלוקה גסה.

   

  תראו איך החמדנות, תאוות הבצע והרצון להרוויח, בכל מקרה ובכל מחיר, מסוגלים לשכנע אותנו ששחור זה לבן, שרע זה טוב ושסתירה בין נתונים זו בעצם הרמונייה אחת מושלמת:

  שוק האג"ח הממשלתי נסחר במחירי שיא, כיון שמשקיעים בארה"ב ומכל העולם, "מתבצרים" באג"ח האמריקאי, הנחשב לנכס בטוח ליום סגריר. כולם נכנסים

  ל"בונקר פיננסי", במסגרתו קונים אג"ח ממשלת ארה"ב, דולרים וגם זהב.

  כתבתי על זה כאן.

   

  כלומר, החשש מאפקט דומינו הרסני שיתחיל באירופה ויתפשט לכל העולם, מתדלק את עליות השערים בשוק האג"ח הממשלתי האמריקאי.

   

  אבל אותו חשש, אמור הרי לפגוע בהשקעה במניות, כיון שפגיעה בכלכלת ארה"ב תקטין את רווחי החברות ולפיכך מחירם בבורסה אמור לרדת. נכון?

  זהו, אנחנו מבקשים שלא תבלבלו אותנו עם העובדות.


  לטבע האנושי, החמדני והערמומי, יש פרשנות משלו לארועים: 

  כדאי לקנות מניות, כי באופן יחסי, מחירם זול בהשוואה למחירי האג"ח הייקרים. כלומר פוטנציאל רווחי ההון במניות גדול משמעותית מזה הגלום בשוק האג"ח הממשלתי.

   

  המשקפיים הוורודות האלה, ששמו משקיעים מכל העולם,  מייצרים חגיגה כפולה ובלתי כלכלית לחלוטין. משהו כמו ימי פומפי האחרונים: בואו נקנה אג"חים כי העולם כולו בדרך לקטסטרופה כלכלית ופיננסית ובואו נקנה מניות, כי מחירי האג"ח ייקרים לאללה.........

   

   

  כלכלה ופיננסים – תאומים סיאמים 

  כולנו "חשים" שמשהו השתבש בשיטה הכלכלית והפיננסית. לא צריך להיות בשביל זה מומחה לכלכלה, או אפילו זוכה פרס נובל לכלכלה – למרות שאלה מודים בפה מלא כי המשבר הנוכחי, היקפו, נזקיו וחוסר היכולת לשלוט עליו ולצאת ממנו הפתיעו אותם והם עצמם אובדי עיצות.

  עצם העובדה שמודים בכך – זו כבר התחלה של שינוי עתידי.

   

   המשבר העולמי הוא כלכלי ופיננסי כאחד. קשה בכלל לנתק את הקשר בין הכלכלה האמיתית,  הריאלית, היינו המגזר העסקי, המפעלים, החנויות, הבניינים, העובדים והמכונות, מתחום הפיננסים, כלומרמעסקי ניירות הערך והבורסות.

  האמריקאים מתייחסים אליהם כ-2 עולמות מנוגדים,  Wall street

  לעומת Main street: הפיננסים והבורסות, לעומת הכלכלה המסורתית, בהתאמה.

   

  אגב, תחום הפיננסים בעצמו, כלול מ-2 הגורמים יחד.

  כמובן שמדובר ב"עסקי נייר", השקעות, חסכונות, הלוואות וכדומה, אבל במקביל זו גם תעשייה ענקית, המעסיקה מספר עצום של מועסקים, כ- 100 אלף רק בישראל לצורך הדוגמה ומספרים אדירים ברחבי העולם. לתעשיית הפיננסים משקל לא קטן גם בתוצר הלאומי של המדינות המפותחות. בישראל מדובר על כ- 5% מהתוצר, בארה"ב כ- 8% מהתוצר של הכלכלה הגדולה בעולם ובבריטניה, שמאז ומעולם הסיטי שלה היתה דומיננטית בכלכלה העולמית, למעלה מ- 20% מהתוצר. מדובר בתעשייה אדירת מימדים והשפעתה הסגולית על כלכלות כל העולם – דרמטית.

   

  יחסי הגומלין בין השווקים הפיננסיים לכלכלה הריאלית ולפעילות של החברות, רק מסבכים את התמונה ומקשים על מציאת פיתרון מתאים מסל הפיתרונות המוכר לנו.

  שוק הון במשבר, מתורגם מייד לירידה בצריכה הפרטית, בגלל התערערות תחושת העושר של הצרכנים ולהיפך.  בנוסף, שוק הון תוסס ובריא, מאפשר למגזר העסקי לגייס הון במחיר סביר, להתפתח, להתרחב, לשכור עוד עובדים ולצמוח ולהיפך.

   

  מדובר בעצם בתאומים סיאמים, תחום הפיננסים והכלכלה האמיתית.

  אי אפשר להפריד אותם, בלי לפגוע אנושות, עד כדי חיסול מוחלט, בשניהם יחד.

   

  דוגמה קלאסית לנזקיה של הצריכה המוגזמת ולקשר בינה לבין המשבר הנמשך בכלכלה העולמית מאז 2008 היא בועת הנדל"ן, שהתנפחה בארה"ב ובאירופה מתחילת המילניום ועד ל-2008. בנקים למשכנתאות פיתו את הצרכנים, גם את אלה שלא היה להם כסף, לקנות בתים במימון של 100% וכך יצרו ביקושים אדירים בשוק הנדל"ן. הבנקים לא הסתפקו בכך, הם הציעו לרוכשי הבתים למחזר את המשכנתאות שלהם ולקבל הלוואות נוספות, כנגד הבתים שערכם עלה ולהפנות את הכסף הנוסף להגדלת הצריכה.

   

  אשראי נדיב ולא אחראי, בהיקפים עצומים, זרם לכיסו של האזרח האמריקאי, שבזבז וצרך יותר ויותר שירותים ומוצרים וחש תחושה מזויפת של אושר ועושר.

   

  הסיפוק מאורח החיים הפזרני הזה, הפך לשיטה כלכלית שעוררה הערצה והפכה מודל לחיקוי ברחבי העולם המערבי. בהתאם, הציגה הכלכלה האמריקאית ביצועים מרשימים באותם שנים, בשל הצריכה הפרטית החזקה. תחושת העושר הייתה מוחשית, אך מזויפת, פרי של שיטה כלכלית שהתנתקה מהמציאות וממחירים ריאלים של נכסי נדל"ן ושל נכסים פיננסיים.

   

  אבל כשהתהליך מיצה את עצמו, בעיקר בשל שילוב של "הנדסה פיננסית" מסוכנת מצד בנקים ומשקיעים מוסדיים, וספקולציות בשווקים הפיננסיים, הכול נעצר בחריקת בלמים וגרר את ארה"ב ואת כלכלת העולם כולו למשבר הכלכלי החמור ביותר מאז שנות ה-30 של המאה הקודמת. בפועל, המשבר הזה עדיין מלווה אותנו היום, באמצע 2012.

   

  מה עושים?

  לא רוצים להתעורר מהחלום? מהמציאות הדמיונית הזו שהטבע האנושי החמדני משרטט עבורנו  - בסדר גמור, אבל זה ייגמר רע, רע מאוד.

  המצוק הפיסקלי לא יבחין בין Wall street ל- Main street, ולא בין ה- 1% ל- 99%,  או בין רפובליקנים לדמוקרטים.

  צונאמי כזה יחולל הרס בקנה מידה חסר תקדים ואין אף אחד המעוניין שזה יקרה.

   

  הבעייה היא שבארה"ב, חוץ ממספר מצומצם של מומחים בעלי שיעור קומה, המנסים בכוחם הדל להתריע ולהזהיר מפני ההשלכות העתידיות של המשך המצב הנוכחי והמלאכותי,  הרווחים בבורסות משתקים את כולם, מונעים רפורמות וטיפול שורש אמיתי בשורשי המשבר, כלומר ביחסים בינינו.

   

  קשה לדמיין את החברה האמריקאית חייה לפי מודל כלכלי-חברתי המבוסס על ערבות הדדית בין כל אדם לזולתו ובין המדינה לאזרחיה.


  אפילו את מודל מדינת הרווחה המודרנית ארה"ב מתקשה לאמץ ולמרות הישגים בחקיקה של הנשיא אובאמה, למשל בתחום חוק הבריאות הממלכתי שאושר לאחרונה,  מסרבת ארה"ב להכיר בייצר ההרס העצמי של הקפיטליזם ובצורך לאזנו באמצעות מודל סוציאל-דמוקרטי, במתכונת כזו או אחרת.

  זה מנוגד למהות האמריקאית, כמדינה שנוסדה והתבססה על קידוש האוריינטציה האינדיוידואליסטית המובהקת שלה, כערך עליון.

   

  המשבר הנוכחי ייאלץ את ארה"ב להגדיר מחדש את עצמה, אולי אפילו לשנות את החוקה, מסמך מופלא שלא עבר שינויים מאז נכתב ושגם התוספות שנוספו לה מעטים מאוד ולא מערערים על הנחות היסוד הכלכליות והחברתיות שהתוו האבות המייסדים.

   

  תלותה של ארה"ב בעולם גדלה מאוד, זה נכון בכלכלה ונכון בפיננסים.

  התלות הזו, מחייבת שינוי מהותי באופייה של השיטה האמריקאית כולה. יש לקוות שהאמריקאים יפנימו כי מעבר לשיטה כלכלית המבוססת על ערבות הדדית בין אדם לזולתו, בין אזרח למדינה ובינה לבין המערכת הבינלאומית כולה – היא בו זמנית כורח המציאות וגם משתלמת מאוד מהבחינה הכלכלית הטהורה.

   

  המשבר כהזדמנות 

  לכן, יש המכנים את המשבר הנוכחי וחסר התקדים כהזדמנות, לידה, נק' מפנה, משיטה כלכלית וחברתית שמיצתה את תפקידה ההיסטורי לשיטה חדשה שפוייה יותר, פונקציונלית ומאוזנת, שלא תשעבד אותנו לחיים של עבדות מודרנית, אלא תאפשר לנו לדאוג לכל הצרכים שלנו, ברמה נורמלית – לא פחות וגם לא יותר, ומעבר לכך – תותיר לנו די זמן, כוח וחשק לחיות חיים אחרים ולפתח את הפוטנציאל האישי והחברתי שיש בכל אחד מאיתנו, כאינדיבידואל וכחלק שערכו לא יסולא מפז, מחברה אנושית גלובלית ואינטגרלית, בה כולנו קשורים ותלויים זה הזה, ממש כמו תאים בגוף האדם.

   

  אופייה הגלובלי והאינטגרלי של המערכת הבינלאומית הוא עובדה מוגמרת.

  אין חזרה מהגלובליזצייה הטכנולוגית, הכלכלית, התרבותית והפיננסית.


  מנגד – היחסים בין בני האדם, כמו גם במערכת הבינלאומית כולה, נותרו הפוכים ב- 180 מעלות מאלו המתבקשים מהתלות הזו בינינו.  


  במקום לשתף פעולה, לאחד כוחות ומשאבים, להתחשב זה בזה, לדאוג אחד לשני, ללמוד לוותר כשצריך ולחיות בערבות הדדית בינינו, אנחנו נאחזים באינטרסים צרים, מלחמות כלכליות ופיזיות, חושבים כל אחד רק על עצמו ומתייחסים לכל המציאות כאל משחק סכום אפס אחד גדול, בו הרווח של האחר הוא בהכרח ההפסד שלי.

   

  הפער הזה, בין התלות והקשרים בינינו, לבין אופיים הנוכחי של היחסים הקונפליקטואלים בינינו, מורגש בנו כמשבר.

   

  אם נסגור אותו, באמצעות התקשרות חדשה בינינו, בערבות הדדית, המשבר ייעלם כלא היה.

  אומנם מדובר בתהליך מורכב, התלוי בחינוך לערכים אחרים, ביצירת סביבה תקשורתית תומכת שינוי ובחינוך והסברה למבוגרים וילדים כאחד, אולם מספיק שנתחיל לבצע, אפילו צעד קטן בכיוון הנכון, כבר נחוש הקלה משמעותית במשבר. זה יהיה משול לשחייה עם הזרם, במקום נגדו.


  נתחבר – נרוויח. נמשיך לנקר זה את עיניו של זה – נפסיד ובגדול.

  כמה פשוט, ככה קשה להפנים ולהרגיש.

   

  מה אתם חושבים? מעתה קל יותר להוסיף תגובה. עוד...
   

  הוספת תגובה על "המשבר מפחיד? נקנה אג"חים. האג"חים יקרים? נקנה מניות"

  נא להתחבר כדי להגיב.

  התחברות או הרשמה     ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
  /null/cdate#

  /null/text_64k_1#

  מה אתם חושבים? מעתה קל יותר להוסיף תגובה. עוד...
   

  הוספת תגובה על "המשבר מפחיד? נקנה אג"חים. האג"חים יקרים? נקנה מניות"

  נא להתחבר כדי להגיב.

  התחברות או הרשמה