כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  פרטי קהילה

  וול סטריט - שוק ההון האמריקאי

  בין אם אתם סוחרים או משקיעים ,חובבים או מקצוענים שזה עיסוקם העיקרי, כאן תמצאו מידע שמושי ,נתוחי שוק ,מאמרים, תובנות ורעיונות וכמובן הזדמנויות "חמות" למסחר והשקעה בשווקים בוול סטריט.

  שווקים פיננסיים

  חברים בקהילה (2461)

  יוסף צ.
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  lior peleg
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  aviav1
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  דוקטור קולנוע
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  ברקס
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  אריאל דר
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  לומפומפיר
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  guy123423
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  amirh
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  magidi
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  שמוליק_
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  ניסים.
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין

  פורום

  אפל, סמסונג, TSMC, ותעשיית הפאונדרי.

  29/8/12 05:50
  0
  דרג את התוכן:
  2012-09-01 17:08:30
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין

  מוליכים למחצה  - Semiconductor  נקראים גם שבבים  - Chip או מעגלים משולבים Integrated Circuits IC -, היו הבסיס לצמיחה המהירה של תעשיית האלקטרוניקה בחמישים השנים האחרונות.  הם מהווים מרכיב בסיסי במגוון רחב של מוצרים, כמו מחשבים, תקשורת, מוצרי צריכה אלקטרוניים, ביישומים תעשייתיים, צבאיים, רפואיים, במכוניות ועוד. השימוש בהם ובמספר היישומים שלהם גדל באופן משמעותי עם הגידול בביצועי המוליכים למחצה והירידה בגודל ובעלות שלהם.

   

  תעשיית שירותי ייצור מעגלים משולבים – Pure-play foundries and IDM IC foundries,

  תעשיית האלקטרוניקה מבססת את ייצור השבבים על חברות כמו TSMC, וטאואר-ג'ז, הידועות כ- Foundry. חברות אלו מתמקדות במתן שירותי ייצור שבבים במפעלי הייצור שלהן Fab, לחברות  שאין להם מפעלי ייצור -Fabless , כמו אפל, קוואלקום, איזיצ'יפ, וכמעט לכל חברות השבבים בעולם. במקביל קיימות חברות כגון אינטל ו-IBM, הידועות כ- Integrated Device Manufacturer  IDM - , המתכננות ומייצרות ב- Fab שלהן את השבבים שלהן, בעיקר לצריכה פנימית. החלוקה אינה חדה ומדוייקת וחלק מחברות ה-IDM , כמו סמסונג, המובילה בייצור זכרונות, מוכרת גם שירותי ייצור שבבים, בעיקר לחברת אפל,  אם כי תחום הפאונדרי אצלה קטן יחסית. 

  לשם קנה מידה נציין כי היקף ההכנסות של אינטל בשנת 2011 הגיע ל- 54 מיליארד דולר, כמעט פי 4 מההכנסות של  TSMC, המובילה בין הפאונדריס, שהגיעו ל-14.5 מיליארד דולר בשנת 2011.

   

  המכירות של תעשיית יצרני השבבים המוכרים שירותי ייצור שבבים, Foundries  ו- IDMs, נאמדות בכ- 36 מיליארד דולר בשנת 2012. התעשייה הזו  נמצאת במצב מעניין ונזיל.  במאמר זה אתרכז בשתי מערכת יחסים עסקיות, המערכת בין החברות אפל וסמסונג, וזו ביןTSMC  ולקוחותיה הגדולים, חברת קוואלקום וחברת נווידיה והשפעתם הצפויה על החברות האלו ועל חברות הציוד המספקות מכונות ייצור מדידה ובקרה כמו אפלייד מאטריאלס, ננומטריקס, ונובה. 

   

  התעשייה נשלטת ע"י מספר קטן של יצרנים חלקם נותן שירותי ייצור Foundry וחלקם חברות ייצור אינטגרטיביות IDM -.  12 החברות המבילות בתחום צפויות לתפוס כ- 89% מסך המכירות בתעשייה בשנת 2012, עליה של 8% מחלקן (81%) בשוק בשנת 2009, לפני שסמסונג הגדילה את הייצור לחברת אפל. (לפי IC Insight )

   

  חסמי הכניסה לתחום הם גבוהים ביותר, לדוגמה עלויות הקמת FAB  מודרני נאמדות במיליארדי דולרים, חייבת להיות גישה לטכנולוגית ייצור מובילה, וכו'. חסמים אלו ממשיכים לגדול ולעלות, ולפיכך הציפיה היא שחלק השוק של 12 החברות המובילות ימשיך ויעלה. מצב דומה קיים גם בשוק הציוד לייצור, מדידה ובקרה של שבבים. בשוק זה 8 החברות המובילות מחזיקות בכ-75% מהשוק.

   

  ייצור מוליכים למחצה צפוי לצמוח בשנים הקרובות בקצב שנתי של אחוזים ספורים. לעומת זאת, ייצור מעבדים ומעגלים משולבים אחרים בטכנולוגיות קצה Leading Edge Technologies   צומח הרבה יותר מהר. כך לדוגמה המכירות של מעגלים משולבים של סמסונג זינקו ב- 82% בשנת 2011, וצפויות לצמוח ב- 54% נוספים בשנת 2012 (הערכה לפני תוצאות המשפט עם אפל).  המכירות של מעגלים משולבים בטכנולוגית 28 ננומטר בחברת TSMC היוו  7% מסך המכירות שלה ברבעון השני, עליה מכ-5% ברבעון הראשון, וצפויות להגיע לכ-20% מכלל המכירות של החברה בסוף 2012.

   

  חברת TSMC היא החברה המובילה בעולם בתחום שירותי ייצור מוליכים למחצה לחברות האלקטרוניקה, עם היקף מכירות הנאמד בכ-16.7 מיליארד דולר בשנת 2012. המכירות של TSMC צפויות להיות כמעט פי 4 מאלו של גלובלפאונדריס GlobalFoundries  המדורגת השניה.

  חברת סמסונג צפויה להיות הגדולה מבין שלוש החברות האינטרגטיביות IDM ב- 2012 עם היקף מכירות, כפאונדרי,  של כ- 3.4 מיליארד דולר, כמעט פי 8 משל יבמ (כפאונדרי) השנייה בגודלה בקטגוריה זו.  סמסונג מדורגת, זו השנה השנייה ברציפות, כפאונדרי הרביעית בעולם בייצור מעגלים משולבים. וצפויה לאתגר את חברת  UMC על המקום השלישי בשנת 2013. לסמסונג יש את היכולות מבחינת חדשנות ותקציב השקעות גדול, והן את הרצון להיות כוח מרכזי בתחום.   

   

  סמסונג היתה הספקית הגדולה ביותר של טלפונים חכמים בעולם ברבעון השני של שנת 2012, עם אספקה הנאמדת בכ-50 מיליון מכשירים. אפל היתה במקום שני עם מכירות של כ -26 מיליון אייפון (לפי IDC). סמסונג ואפל מכרו ברבעון השני של 2012 כ- 45% ממכירות של טלפונים חכמים בעולם ברבעון השני, הנאמדת בכ-168 מיליון יחידות.  כתוצאה מכך, סמסונג נהנית מיתרון לגודל ומעוצמה אדירה של סינרגיה, היא מספקת מעבדים processors לטלפונים חכמים לחברה המובילה בתחום, לעצמה, ולחברה השניה בגודלה, לחברת אפל. 

   

  אפל תלויה בסמסונג לאספקת מעבדים וזכרונות למוצריה, וסמסונג מצידה תלויה באפל שכן אפל הוא הלקוח העיקרי שלה, וחלק מירבי של ייצור המעגלים המשולבים של סמסונג מיועד לאפל. יחד עם זאת, סמסונג הינה המתחרה הגדולה של אפל בתחום המוצרים הסופיים כמו טלפונים חכמים, וטאבלטס, ושתי החברות נמצאות במאבק משפטי דרמטי שיתכן ויקבע מי יהיה המוביל בשווקים אלו.  בשלב הנוכחי של המאבק קבע חבר המושבעים כי סמסונג הפרה פטנטים של אפל בסמארטפונים וטאבלטים מתוצרתה והטיל  על סמסונג לשלם לאפל כ-1.05 מיליארד דולר פיצויים. בשלב הבא במשפט יכולה השופטת לאסור מכירות טלפונים חכמים ומוצרים אחרים של סמסונג, שנפסק כי הם מכילים פטנטים שהופרו, בארה"ב, וגם להחליט לשלש את סכום הפיצויים.  סמסונג הודיעה כי תערער על פסק הדין, ואם הערעור יידחה, היא תערער על ההחלטה בבית המשפט העליון בארה"ב.

   

  בשנת 2012, חלקה של אפל במכירות סמסונג כפאונדרי צפוי להגיע לכ-85%.  למרות שאפל וסמסונג מעורבות כיום בתביעות משפטיות שונות ותביעות נגד בנוגע לפטנטים ברמת מערכת, אפל עדיין תלויה מאוד בסמסונג לייצור המעבדים המתקדמים לאיפון, לטאבלט, איפאד, ולנגני המדיה איפוד. כדי לפתור תלות זו, אפל מחפשת מקור נוסף לייצור המעבדים המתקדמים שלה, והאפשרויות הריאליות הן אינטל ו-TSMC.  אלא שכיום TSMC  מייצרת במלוא כושר הייצור שלה ובנצילות yield גבוהה הנאמדת בכ-80%, ויקשה עליה לענות לדרישות של אפל ללא השקעות מסיביות חדשות בציוד לייצור, למדידה ולבדיקות.

   

  אחד השיקולים החשובים ביחסים בין סמסונג ואפל היא הכמות הגדולה של זיכרון, דראם ופלאש שאפל קונה מסמסונג, שהיא יצרנית שבבי הזיכרון הגדולה בעולם. כיון שאפל היא לקוח גדול של זיכרונות, סמסונג יכולה להציע עסקת חבילה לאפל הכוללת מעבדים יחד עם כמות גדולה של זכרונות פלאש, ודראם. נציין כי החל מאמצע 2012, אין אף יצרן מעגלים משולבים בעולם שיכול להתקרב ליכולות אספקת מעגלים משולבים וזכרונות של סמסונג. כתוצאה מכך, בעוד אפל וסמסונג נלחמות בבתי המשפט, נראה כי אפל חייבת להמשיך ולסבול בינתיים את 'נישואי הנוחות' שלה עם סמסונג.  

   

  אין ספק כי אפל מחפשת לצאת ממצב זה, בו היא היא תלויה כל כך במתחרה העיקרית שלה ברמת המערכת (סמסונג) לייצור המעבדים שלה. המומחים מעריכים כי המעבר הזה סביר שיקרה על פני כמה שנים ולא כמה רבעונים.

   

  במקביל להתפתחויות ביחסים בין סמסונג ואפל, חלה התפתחות מעניינת וחשובה ביחסים בין TSMC  ולקוחותיה הגדולים. בשנה האחרונה התברר כי TSMC  לא היתה מסוגלת לענות לביקושים למעבדים מתקדמים בטכנולוגיה של 28 ננומטר. כתוצאה מכך, לקוחותיה בעיקר קוואלקום ונווידיה, פנו ליצרנים אחרים שימלאו את החסר. ככל הנראה הבעיה נבעה מהשקעות חסר של TSMC .  למזלה של TSMC, שתי המתחרות שלה, גלובלפאונדריס ו-UMC  לא היו יכולות לתת תשובה ולמלא את החסר, שכן הן היו בשלבים המוקדמים של ייצור ב-28 ננומטר והיעילות שלהן היתה נמוכה. ואילו חברת סמסונג שיש בידה את הטכנולוגיה ומייצרת ביעילות, לא יכלה להיענות לאתגר, כיון שכל כושר הייצור שלה (כפאונדרי) נתפס ע"י חברת אפל, וגם לצרכיה עצמה .

  כדי לשמר את מקומה הראשון בשוק ולענות לביקושים, עברהTSMC  למדיניות השקעות אגרסיבית מאוד בציוד ייצור ובציוד מדידה ובדיקה. במהלך 2012, החברה הגדילה את תקציב ההשקעות הקפיטליות שלה Capex מ-6 מיליארד דולר ל-8 עד 8.5 מיליארד דולר לשנת  2012.  אציין שהיקף תקציב ההשקעות של TSMC  יגיע השנה לכ-50% מהמכירות שלה.

   

  חלק ניכר מההשקעות של TSMC  בוצע ברבעון השני של השנה, ומספר חברות המספקות ציוד בדיקה ל-TSMC  אף עברו לעבודה 'מסביב לשעון'.  היקף הזמנות אלו של TSMC  עבר כנראה את יכולתה לספוג ולהטמיע את הציוד שנרכש, או כפי שאנשי אפלייד מאטריאלס הגדירו זאת כ- Indigestion, וכתוצאה מכךTSMC  הקטינה את קצב ההזמנות ברבעון השלישי. עם זאת, החברה דבקה בהיקף ההשקעות שלה לשנת 2012, מה שאומר גידול ניכר בהשקעות ברבעון הרביעי.

  בנוסף הכריזה   TSMCכי תוסיף להשקיע ואף תכפיל את יכולת הייצור ב-28 ננומטר עד אמצע 2013, ותשקיע את רוב השקעותיה בשנה הבאה בטכנולוגית 20 ננומטר כדי להבטיח מובילות ובידול טכנולוגי.

   

  כאמור, אפל החלה לבדוק את אפשרות רכישת המעבדים שלה מיצרנים אחרים, כמו לדוגמה TSMC. אבל  TSMC  ניצלה את מלוא כושר הייצור שלה באמצע 2012, לא היתה מסוגלת לענות לביקושים של לקוחותיה הותיקים כמו קוואלקום ונווידיה,  ולא הייתה יכולה להקצות כמויות גדולות של כושר ייצור חדשני לחברת אפל. 

  כדי לממש הזדמנות פז זו, בעיקר לקבל את אפל כלקוח, ולהגדיל את נתח השוק שלה,TSMC  תצטרך להגדיל את היקף ההשקעות שלה בציוד ייצור, מדידה ובדיקה בשנים הקרובות.  ואכן לאחרונה (15 אוגוסט) נמסר כי הנהלת TSMC  החליטה להשקיע כ- 2.4 מיליארד דולר ב'יכולות בטכנולוגיות מתקדמות' בשנים הבאות. החברה אף החלה לדבר על אפשרות להקצאת פאבים ללקוחות ספציפיים, יתכן לאפל ולקוואלקום, צעד שיאפשר ל-TSMC להבטיח ללקוחות אלו את אספקת המעבדים שלהם.

   

  היצרנים בשורה השנייה, גלובלפאונדריס ו-UMC   יוכלו להינות מהבעיות של אפל, קוואלקום ונווידיה בתנאי שהן תצלחנה להתגבר על בעיות היעילות ולהגדיל את כושר הייצור שלהן.  לאחרונה, יולי 2012, נמסר כי שתי החברות קבלו הזמנות מקוואלקום לאספקת מעבדים בטכנולוגית 28 ננומטר, לאספקה ברבעון הרביעי השנה.  גם אפל יכולה לרכוש מעבדים מתקדמים מחברות אלו כדי להקטין חלק מתלותה בסמסונג. 

   

  כיום יש יכולת בעולם לייצר כ-80,000 פיסות Wafers (במונחים של פיסות בגודל 12 אינץ') בטכנולוגית 28 ננומטר בחודש לעומת צורך מיידי של כ- 100,000 יחידות נוספות,  כך שהחוסר יימשך לפחות עד עמוק ל-2013. לדברי יו"ר ומנכ"ל אפלייד מאטריאלס מה-15 לאוגוסט, הפאונדריס יצטרכו ליכולת ייצור נוספת של כ-100,000 עד 150,000 פיסות לחודש בטכנולוגית 28 ננומטר בשנה הבאה.

  על פי מצגת של TSMC ברבעון האחרון, החברה מעריכה כי היכולת המותקנת במפעל החדש - Fab 15,  תגיע ל- 69,000 יחידות ברבעון השלישי לעומת 18,000 יחידות ברבעון השני, ותגדל ליותר מ- 135.000 יחידות ברבעון הרביעי (במונחים של פיסות בגודל 12 אינץ').

  גם החברות האחרות פועלות באינטנסיביות להגברת כושר הייצור. כך לדוגמה, על פי מנכ"ל UMC, מכירות השבבים מטכנולוגיות מתקדמות של החברה צפויות לצמוח באופן משמעותי במחצית השנייה של 2012. הצמיחה צפויה להמשיך גם בשנת 2013, כאשר יכנסו לפעולה ההרחבות בשלב החמישי ושישי (P5,  P6) של מפעל החברה בדרום טייוואן. תקציב ההשקעות הקפיטליות המתוכנן של UMC לשנת 2012 של 2 מיליארד דולרים נותר ללא שינוי, בעיקר להרחבת יכולת ייצור בטכנולוגית 28 ננומטר ולפיתוח טכנולוגית 20 ננומטר וטכנולוגיות מתקדמות נוספות.  החברה מעריכה כי תתחיל בייצור בכמות קטנה של שבבים בטכנולוגית 20 ננומטר כבר במחצית השנייה של 2013.

   

  הגידול ביכולת הייצור הנדרשת כדי למלא את הביקוש מצד חברות השבבים משמעותו גידול בהשקעות הקפיטליות של חברות הפאונדרי.  בנוסף,  גם חברות חברות IDM  כמו אינטל, IBM, וסמסונג  המתכננות ומייצרות  את השבבים שלהם בעצמן ב-Fab  שלהן, ממשיכות להשקיע ואף מגדילות את תקציב ההשקעות הקפיטליות שלהן.  כל זה מורה על סביבה עסקית מצויינת לחברות הציוד המדידה והבקרה.

   

  ברבעון הרביעי של 2012 צפויות מספר הכרזות על מוצרים חשובים שעשויים להביא לתנופה נוספת בשוק המוליכים למחצה בסוף השנה.  ההשקה של ה-iPhone מהדור הבא של אפל שצפויה עד אוקטובר.  מערכת ההפעלה Windows 8 של מיקרוסופט, שהיא השדרוג המשמעותי הראשון למערכת ההפעלה שלה בשנים האחרונות, צפויה ברבעון הרביעי. ואינטל הודיעה כי על סדרת מחשבים חדשים אולטרה דקים וחזקים ultrabook יופיעו לראשונה ברבעון הרביעי, חלקם במחיר הנמוך של 699 $ בארה"ב.

   

  יצרני ציוד הייצור, המדידה והבקרה יהנו ככל הנראה מביקושים ערים בשנים הבאות, ועוד לא דברנו על השינויים הטכנולגיים בתהליכי הייצור כמו המעבר ל-450 מ"מ, 20 ננומטר, וייצור מולכים למחצה בשלשה ממדים.  

   

  אמנון פורטוגלי

   

  אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. הכותב מחזיק ו/או יכול להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.

  מה אתם חושבים? מעתה קל יותר להוסיף תגובה. עוד...
   

  הוספת תגובה על "אפל, סמסונג, TSMC, ותעשיית הפאונדרי."

  נא להתחבר כדי להגיב.

  התחברות או הרשמה   

  1/9/12 17:08
  0
  דרג את התוכן:
  פורסם ב: 2012-09-01 17:08:30
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין

  תודה על המאמר המרתק והמושקע

  שרון, איטריידר


  --
  שרון ז, איטריידר www.etrader.co.il


  ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
  /null/cdate#

  /null/text_64k_1#

  מה אתם חושבים? מעתה קל יותר להוסיף תגובה. עוד...
   

  הוספת תגובה על "אפל, סמסונג, TSMC, ותעשיית הפאונדרי."

  נא להתחבר כדי להגיב.

  התחברות או הרשמה