כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  פרטי קהילה

  יהדות

  ~* אין להעלות תוכן שאינו שייך במישרין לנושא בו הקהילה עוסקת. ~*אין לעקוף זאת ע"י "התאמת" תוכן הדיון (בעזרת כותרת, מס' שורות, ציטוט וכו') ~* נושאים פוליטיים - יעלו אך ורק בקהילת אקטואליה! ~* יוצאים מהכלל הם דיונים הקשורים למשל בהחלטת ממשלה לגבי תחום מסויים  בו עוסקת הקהילה במיישרין. ( בקהילת יהדות רק בנושאי דת! ).

  חברה וקהילה

  חברים בקהילה (1357)

  bonbonyetta
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  איציק אביב
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  אביה אחת
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  מי אתה, ישראל ?
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  צבי קירשטיין
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  איימי האחת
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  תנועת כמוך
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  כריסטין
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  forte nina
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  עמי100
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין

  פורום

  חדשות ואירועי הקהילה

  זה הפורום לאיזכורים לחגי ומועדי ישראל כפי שנאמר:\r\n\"וַיְדַבֵּר יְהוָה, אֶל-מֹשֶׁה לֵּאמֹר. ב דַּבֵּר אֶל-בְּנֵי יִשְׂרָאֵל, וְאָמַרְתָּ אֲלֵהֶם, מוֹעֲדֵי יְהוָה, אֲשֶׁר-תִּקְרְאוּ אֹתָם מִקְרָאֵי קֹדֶשׁ--אֵלֶּה הֵם, מוֹעֲדָי.\"\r\n(ויקרא כג' א')\r\n\r\nכמו כן ניתן לפרסם כאן ידיעות חדשותיות הקשורות ליהדות, הזמנות לכנסים והרצאות, מפגשים עם אישים בולטים או ביקורים חשובים. \r\nרק אל תשכחו לספר לנו איך היה.\r\n

  10 מבתי הכנסת היפים ביותר בעולם

  9/12/14 10:00
  1
  דרג את התוכן:
  2014-12-14 18:34:38
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין

   

  1. בית הכנסת החדש, גרמניה

  בית הכנסת החדש, הנקרא בגרמנית "Neue Synagoge", הוא בית כנסת ברלינאי שבנייתו הסתיימה בשנת 1866. בית הכנסת, שנבנה במטרה לשמש כבית הכנסת המרכזי של ברלין, נחנך בנוכחות קנצלר גרמניה , אוטו פון ביסמרק. בית הכנסת החדש נחשב לאחד המבנים המפוארים ביותר בעיר באותן שנים, ועדיין קיים בו הוד המתעלה על כל הבניינים בסביבתו.

  בתי כנסת יפים

  בתי כנסת יפים

   

  2. בית כנסת היובל, צ'כיה

  בית כנסת "היובל" שבעיר פראג הוא ללא ספק אחד מבתי הכנסת הססגוניים ומיוחדים ביותר בעולם, בזכות העיצוב הצבעוני והשמח שלו. בית הכנסת, שנבנה בשנת 1906, קיבל את שמו לכבוד חגיגות היובל של הקיסר פרנץ יוזף הראשון של אוסטריה. לאחר שצ'כיה קיבלה את עצמאותה מהקיסרות האוסטרית, היה נהוג לקרוא לבית הכנסת "בית הכנסת ירושלים", על שם הרחוב בו נבנה.

  בתי כנסת יפים

  בתי כנסת יפים

  ''

   

  3. בית הכנסת של סגד, הונגריה

  בית הכנסת של העיר סגד הוא מבנה עתיק ומופלא שנראה ממש כמו טירה מהאגדות. המבנה המרשים נבנה בשנת 1907, וכולל תקרה בעלת כיפה מפוארת, בגובה של 48.5 מטרים. ארון הקודש של בית כנסת זה הוא מיוחד למדי, שכן בנייתו כללה עצי שיטים שהובאו במיוחד מהנילוס, בדיוק כפי שכתוב בהוראות הבנייה של בית המקדש הראשון, המוזכרות בתנ"ך.

  בתי כנסת יפים

  בתי כנסת יפים

   

  4. קהילת שערי צדק, מישיגן

  בית הכנסת של קהילת שערי צדק, אשר בעיירה סאות'פילד, פרבר של דטרויט במדינת מישיגן, נבנה בסגנון העתידני שאפיין את הסגנון האדריכלי של שנות ה-60 של המאה שעברה. למרות שבית הכנסת הנוכחי נבנה רק בשנות ה-60 של המאה הנוכחית, הקהילה עצמה קיימת עוד משנות ה-60 של המאה ה-19. 

  בתי כנסת יפים

  בתי כנסת יפים

   

  5. קהילת רודף שלום, פנסילבניה

  בית הכנסת של קהילת רודף שלום הוקם בעיר פילדלפיה בשנת 1795, ונחשב לבית הכנסת האשכנזי הוותיק ביותר בחצי הכדור המערבי. הבניין הנוכחי בו יושבת הקהילה הוקם בשנת 1927, ונראה ממש כמו ארמון קדום של אחד מהמלכים שחיו באזור ארץ כנען. בית כנסת זה מושך אליו מאמינים רבים, ונחשב לאחד ממקומות הפולחן החשובים באזור זה.

  בתי כנסת יפים

  בתי כנסת יפים

   

  6. קהילת בית שלום, פנסילבניה

  מבנה בית הכנסת של קהילת בית שלום שבאלקינס פארק, פרבר של פילדלפיה, נראה כמו שילוב מיוחד בין אוהל לבין הר נישא. המבנה, שנבנה בשנות ה-50 של המאה שעברה, תוכנן על ידי האדריכל הנודע פרנק לויד רייט, שניסה להביע את השילוב הייחודי שבדת היהודית, העתיקה ומלאת האמונה. בית כנסת זה נחשב לאחד השיאים האדריכליים בעולם היהודי שבארצות הברית.

  בתי כנסת יפים

  בתי כנסת יפים

   

   

  יעניין אותך גם:

  7. בית הכנסת כורל הגדול, רוסיה

  בית כנסת זה, שבעיר סנט פטרסבורג שברוסיה, הוא בית הכנסת השני בגודלו באירופה, ונחשב לאחד מבתי הכנסת היפים והמרשימים ביותר ביבשת. בנייתו של בית הכנסת הושלמה בשנת 1888, וכמו בתי כנסת רבים שנבנו בתקופה זו, גם את סגנון הבנייה שלו ניתן לזהות כ-"מורי חדש", סגנון שהושפע מהתרבויות האוריינטליות.

  בתי כנסת יפים

  בתי כנסת יפים

   

  8. בית הכנסת המערבי, גרמניה

  בית הכנסת של הרובע המערבי בפרנקפורט נבנה לפני כמאה שנה, בשנת 1910, ועוצב בסגנון המבוסס על אדריכלות מצרית עתיקה. בית הכנסת הגדול משרת מספר קהילות יהודיות מהאזור, המוצאות בו בית רוחני וגם קהילתי. בית כנסת זה הוא גדול למדי, ואולם התפילה הראשי לבדו מכיל מעל ל-1,000 מקומות ישיבה.

  בתי כנסת יפים

  בתי כנסת יפים

   

  9. בית הכנסת "טמפל תפארת ישראל", אוהיו

  בית הכנסת המכונה בשם "טמפל תפארת ישראל", נבנה בעיירה ביצ'ווד, פרבר של קליבלנד במדינה אוהיו של ארצות הברית. בית הכנסת העצום הזה נראה ממש כמו מקדש עתיק, עם הכיפה הגדולה שמעליו. במשך 46 שנים הונהגה הקהילה לה שייך בית כנסת זה על ידי הרב הידוע אבא הילל סילבר.

  בתי כנסת יפים

  בתי כנסת יפים

   

  10. בית הכנסת המרכזי, ניו יורק

  בית הכנסת המרכזי, המוכר גם בשם "קהילת אחוות חסד", ממוקם באי מנהטן שבעיר ניו יורק, שבארצות הברית. בית כנסת זה נבנה גם הוא בסגנון המורי החדש, כפי שניתן לראות מהחלונות המקושתים והצריחים הגבוהים. בית כנסת זה נבנה בשנת 1872, והוא בית הכנסת העתיק ביותר בניו יורק שעוד נמצא בשימוש פעיל עד היום, ואחד מהעתיקים ביותר בארצות הברית כולה. הבניין שוחזר בשנת 2001 לאחר שנהרס בשרפה באוגוסט 1998.

  בתי כנסת יפים

  בתי כנסת יפים

   

  מה אתם חושבים? מעתה קל יותר להוסיף תגובה. עוד...
   

  הוספת תגובה על "10 מבתי הכנסת היפים ביותר בעולם"

  התוכן ננעל על-ידי מנהלי הקהילה ולכן לא ניתן להגיב.

  10/12/14 23:38
  0
  דרג את התוכן:
  פורסם ב: 2014-12-10 23:38:36
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין

  תפילה נושנה: בתי הכנסת המפוארים בארץ

  בית הכנסת האיטלקי הובא לירושלים בשלמותו, היכל יהודה בתל אביב מכונה גם קרמבו ובית התפילה אבוהב בצפת מרהיב בצבעוניותו; לכבוד השנה החדשה, בחרנו בעשרה בתי כנסת מיוחדים ומרגשים שכדאי לבקר בהם, לא רק בחגים

  דידי רפאלי | מגזין mako | פורסם 16/09/12 12:17 
  בית הכנסת החורבה - מבט מפנים
  ארון קודש משוחזר, בית הכנסת החורבה בירושלים

  עוד חוזר הניגון ושנה עברית חדשה בפתח. בחודש תשרי נוהגים רבים מאזרחי ישראל, חילונים ודתיים, לפקוד את בתי הכנסת ולשאת תפילה אישית ומשותפת. למרות שבית התפילה היהודי אינו מתהדר בפסלים מפוארים או בצריח שנראה למרחקים, אפשר למצוא בארץ לא מעט בתי תפילה מעניינים ומעוצבים. חלקם נראים כמו ארמונות של ממש, ומאחוריהם סיפורים מרתקים מנבכי ההיסטוריה של העם היהודי. "בתי הכנסת הראשונים נבנו למטרות כינוס ולא לתפילה", מסביר פרופ' דוד קאסוטו, מרצה במוסדות גבוהים לארכיטקטורה. "הם היו מיועדים לעולי הרגל כמקום להתאכסן בו. מקום המאפשר שירותי רחצה, ולימוד תורה ומצוות". 

  לתכנון בית כנסת אין קוד אדריכלי מוגדר וההלכה אינה מתייחסת כלל לארכיטקטורה של המבנה, ובכל זאת, ישנם כמה עקרונות מנחים בתכנונם: כיוון התפילה (בחו"ל בתי הכנסת מכוונים כלפי ארץ ישראל, בארץ הם מכוונים לירושלים, ובירושלים הם מכוונים להר הבית). ונוכחותם של ארון הקודש, או ההיכל שמאכסן בתוכו את ספרי התורה, והבימה עליה עומד החזן. בשל היעדר הנחיות ברורות, רשאי למעשה כל בית הכנסת להיבנות לפי תפיסתו. אי לכך, כל בית כנסת מעביר מסר עצמאי משלו, בין אם הוא מספר סיפור, מעניק תחושה של אחווה ושקיפות, או יוצר חוויה. לכבוד החגים והשנה החדשה, בחרנו עשרה בתי כנסת מעניינים ויפים.

  צימבליסטה, אוניברסיטת תל אביב: מבנה שמזכיר ספר תורה

  היסטוריה: המרכז למורשת יהודית, השוכן באוניברסיטת תל אביב ידוע בשמו "צימבליסטה", על שם נורברט ופולט צימבליסטה, שהגו ומימנו את הקמתו. המבנה הייחודי והמסקרן שניצב בתוך קמפוס האוניברסיטה, תוכנן על ידי האדריכל השווצרי מריו בוטה, שהתבקש לבנות שני חללים נפרדים מבחינה פונקציונלית, אך זהים עיצובית, אשר ישרו אווירת רוחניות שמשותפת לכלל האנשים. פרופ' קאסוטו מתאר אותו כ"מבנה מאוד מעודן ועשוי בכישרון ארכיטקטיוני גדול".

  המבנה: שטחו כ-760 מ"ר והוא מורכב משתי צורות גיאומטריות זהות, שבסיסן ריבוע המתעגל בהדרגה אל על. במגדל המזרחי שוכן בית הכנסת ובמגדל המערבי - אולם הרצאות וכנסים, שנועד להביא לקירוב לבבות ולדו שיח בין הזרמים השונים ביהדות. אולם מבואה מלבני מחבר בין המגדלים ומקנה למבנה מראה שדומה לספר תורה. הציפוי החיצוני של המבנה עשוי מאבן בגוון אדמדם שהובאה מאיטליה. מושבי בית הכנסת ניצבים בשורות משני צדי ארון הקודש, ומחיצה מבדילה את עזרת הנשים מיתר האולם.

  צימבליסטה-ארון הקודש
  עיצוב מעודן ועשיר
  צילום׃  patrick jayne and thomas
  צימבליסטה-חזית המנה
  מחולק לשני חלקים נפרדים
  צילום׃  patrick jayne and thomas
  בית הכנסת והמרכז למורשת היהדות עש צימבליסטה
  זהים מבחינה עיצובית
  צילום׃  patrick jayne and thomas

  בית הכנסת האיטלקי, ירושלים: ארון קודש מרהיב

  היסטוריה: בית הכנסת האיטלקי מהווה חלק מהמוזיאון ליהדות איטליה בירושלים. "יש הרבה מה לומר על בית הכנסת שנבנה ב-1700, הובא לארץ בשנות ה-50 ושוחזר במדויק", אומר פרופ' קאסוטו. "הוא מזכיר את בתי הכנסת הוונציניאנים וזהו אחד מבתי הכנסת העתיקים והמרגשים". בית הכנסת נבנה בעיירה האיטלקית קונילאו ויניטו שנמצאת בין פדואה לוונציה. עם השנים נטשו היהודים את העיירה וב-1918 סגר בית הכנסת את שעריו באופן סופי ונותר עזוב. בית הכנסת המפואר הובא לארץ בשלמותו בשנת 1952 על ידי שלמה אומברטו, נשיא ארגון יוצאי איטליה דאז. 

  המבנה: בית הכנסת כולל ארון קודש מרהיב, מעוטר בגילופי עץ יפיפיים, כיסאות ישיבה מקבילים לקירות האורך של האולם ועזרת הנשים בקומה העליונה.

  בית הכנסת האילקי -מבט לבפנים
  סגנון ונציאני מפואר
  בית הכנסת האילקי -חזית הבניין
  הובא לארץ בשלמותו
  צילום׃  באידבות :מוזיאון ליהדות איטליה-בית הכנסת
   

  הקונכייה, תל אביב: חלונות ויטראז' צבעוניים

  היסטוריה: בית הכנסת היכל יהודה, ע"ש יהודה ליאון רקנטי שוכן בצפון תל אביב וזוכה, בשל מבנהו הארכיטקטיוני, לכינויים רבים, כגון: קונכייה, צדף ואפילו קרמבו. המבנה הוקם ב-1979 עבור יהדות סלוניקי, על ידי אברהם שמואל רקאנטי. "בית הכנסת הוא סוג של ניסיון להיות מיוחד, אך למעשה הוא כישלון מבחינה צורנית ותחושתית", אומר פרופ' קאסוטו. "בעידן המודרני ישנן דרכים אחרות להרשים את המתפללים והסביבה. יש בו משהו שמשדר זיוף".

  המבנה: האדריכל יצחק טולדנו ביקש להקים בית כנסת חף מעמודים. הוא עשוי מיציקות בטון מיוחדות, חלונות ויטראז' וקיר חזית מבטון חשוף, מעוטר בתבליטים של סמלים יהודיים כמו מגן דוד והמנורה. עיצובו הפנימי של בית הכנסת מרהיב לא פחות: בימה מוגבהת, חלונות ויטראז' צבעוניים של פרופ' יוסף שאלתיאל, המתארים את חגי ישראל  ומאות מושבים מעץ מסודרים באופן מופתי בתוך החלל המעוגל.

  בית הכנסת קונכיה חזית
  יציקות בטון מיוחדות
  בית הכנסת קונכיה כינסה
  תבליטים של סמלים יהודיים
  בית הכנסת קונכיה -כיסאות מתפללים
  חלל פנימי מעוגל
  בית הכנסת בעלז, ירושלים: אבנים מבית המדרש

  היסטוריה: בית הכנסת של החסידות השנייה בגודלה, חסידות בעלז, ממוקם בצפון ירושלים. הוא פתח את שעריו בשנת 2002 ובזכות מיקומו הגבוה ניתן להבחין בו ממקומות רבים בעיר. המבנה תוכנן על ידי האדריכל, אהרון אסטרייכר, לפי צורתו של בית המדרש בעיירה בעלז שבגליציה, שנחרב בשואה. בנייתו ארכה כ-16 שנים. "זהו בית כנסת שמתיימר להיות בית מקדש", טוען פרופ' קאסוטו. "הציבור החרדי חסר מושג מהי ארכיטקטורה טובה ונכונה. הם בנו מבנה שנועד להרשים את מתפלליו בלי הגבלה. המבנה חסר פרופורציות וענק בגודלו. הוא בכלל מיועד לעם ולא לקהילה. יש משפט בגמרא שאומר 'מי שקורא לבית כנסת בית העם חוטא'".

  המבנה: המבנה מכיל שש קומות (ללא מעלית) וגובהו כ-20 מטרים ושולבו בתוכו אבנים שהובאו מחורבות בית המדרש הישן. מלבד בית הכנסת, קיימים במבנה ספרייה גדולה, אולם חתונות וחדרי לימוד וחצר גדולה, המסוגלת להכיל אלפי אנשים, מקיפה אותו. היכל התפילה מונה כ-2,000 מקומות ישיבה ומואר בתשע נברשות, שמשקל כל אחת מהן מגיע ל-750 ק"ג. מעל ההיכל גלריות המשמשות כעזרת נשים. ארון הקודש המפואר שמעוטר בשתי מנורות בנות ארבעה קנים, שוקל כ-23 טון וגובהו כ-12 מטרים והוא עשוי מעץ שהובא מברזיל. תשומת לב רבה הוקדשה לנושא האקוסטיקה, כדי שניתן יהיה לשמוע את שליח הציבור בכל היציעים.

  בית המדרש בלעז
  מואר בתשע נברשות כבדות משקל

  החורבה, הרובע היהודי, ירושלים: ציורי קיר משוחזרים

  היסטוריה: במשך שנים עמדה במקום מושבו של בית הכנסת שברובע היהודי בירושלים קשת, לזכר שני החורבנים שידע. בפעם הראשונה הוחרב ב-1721 בשל אי תשלום חובות. הוא נבנה בשנית ב-1862 ותוכנן על ידי האדריכל הטורקי, אסעד אפנדי, בסגנון שאפיין את מבני הציבור והדת של האימפריה העותומנית. כשנכבש הרובע במלחמת העצמאות הפך בית הכנסת לחורבה בפעם השנייה בתולדותיו ולאחר שחרור הרובע במלחמת ששת הימים - שוחזרה קשת הקיר הצפוני והפכה לסמל בית הכנסת. ב-2003 הוחלט לשחזר את בית הכנסת כפי שהיה. 

  המבנה: שרידי הקיר המזרחי שנותר מהתקופה העותמנית שולב במבנה מבלי לגעת בו, ובולט בין קירותיו החדשים. חלק  מציורי הקיר שוחזרו בטכניקה מיוחדת. עזרת הנשים נמצאת בגלריה ומעליה מרפסת בסיס הכיפה, המשקיפה אל חלל בית הכנסת. כיפת בית הכנסת מעוטרת בשמותיהם של 12 השבטים. ארון הקודש שוחזר לפי צילומים, אלא שהוא גדול יותר בנפחו הפנימי מן הארון המקורי. טרם עבודות הבנייה התקיימו באתר חפירות ארכיאולוגיות אשר ממצאיהן מוצגים במרתף המבנה. "שחזור המבנה ההיסטורי הוא טעות", טוען פרופ' קאסוטו. "היה צריך לבנות משהו מודרני, כי בכל זאת אנחנו במאה ה-21. אך אם כבר בחרו בשחזור, אז ללא ספק בחרו את הטוב ביותר. העבודה שעשו במקום היא מופתית".

  בית הכנסת חורבה -קשת
  הקשת ששרדה, סמל בית הכנסת
  בית הכנסת חורבה -מבט מבחוץ
  שמות 12 השבטים מעטרים את הכיפה

  בית הכנסת הגדול, מזכרת בתיה: שורות של עמודים

  היסטוריה: בית הכנסת המרשים מהווה את אחד מסמליה המרכזים של המושבה מזכרת בתיה. הוא נחנך ב-1927 בעזרתו האדיבה של הברון רוטשילד ואף שימש כסליק של ההגנה, כשבחלל הבמה המרכזית ומאחורי ארון הקודש הוחבאו כלי הנשק של התנועה. במלחמת העצמאות היה בית הכנסת לבית חולים שדה, אליו הגיעו בעיקר פצועי קרבות לטרון.

  המבנה: המבנה תוכנן על ידי הארכיטקט התל אביבי פנחס היט, בסגנון אקלקטי (סגנון הבנייה שרווח בתל אביב באותה העת). צורתו החיצונית של המבנה מזכירה מצודה אירופאית והקירות החיצוניים מקושטים בלוחות הברית והחנוכיה. משני צדדיו של היכל התפילה שורות של עמודים, המחלקים את האולם לשלוש ותוחמים את אזורי הישיבה משני צדי האולם. במרכז האולם בימת עץ מוגבהת וארון הקודש שנבנה על ידי רבי אהרון זליג לויטה, מראשוני המושבה.

  בית הכנסת הגדול מזכרת בתיה -מבט מבחוץ
  בסגנון מצודה אירופאית
  צילום׃  מתוך האתר -www.midrasha-m-b.org.i
  בית הכנסת הגדול מזזכרת בתיה -מבט מפנים
  סגנון אקלקטי

  בית הכנסת הגדול, תל אביב: קיר קרמיקה מפוסל

  היסטוריה: בית הכנסת הגדול ידע מספר גלגולים ותוכניות שנפלו בזו אחר זו, עוד בטרם הוקם. תחילה יועד בכלל לקום ברחוב יהודה הלוי, אך בשל עיכובים בבנייה ועם התפתחותה של תל אביב הוחלט להקימו באלנבי פינת אחד העם. בשנת 1928 נפתח לבסוף בית הכנסת הגדול והמרכזי בתל אביב למבקרים. 44 שנים לאחר מכן הוחלט להפיח בו חיים בעזרתו של האדריכל אריה אלחנני ובמהלך השיפוץ הוענק לו מראה מודרני עם רמיזה למראה של בית הכנסת "החורבה" שבירושלים. בשנים האחרונות פעיל בית הכנסת בעיקר באירועים מיוחדים כמו חתונות.

  המבנה: במהלך שיפוצו נוספו לחזית הבניין קשתות בטון וקיר קרמיקה מפוסל של האומן הישראלי שרגא וייל ובתוך החלל נערכו שינויים רבים. החלל הפנימי בעל הכיפה הגבוהה, חלונות הויטראז' של האמן בצלאל רבן, ארון הקודש המפוסל והריהוט הכבד, מעניקים למבקריו תחושה מלכותית.

  בית הכנסת הגדול
  קשתות בטון
  צילום׃  מתוך האתר -www.regaim.co.i
  בית הכנסת הגדול -חופה
  חופה חגיגית
  צילום׃  מתוך האתר -www.regaim.co.il
  בית הכנסת הגדול בתל אביב-מופע קונצרט
  במה לאירועי תרבות
  צילום׃  מתוך-www.regaim.co.il
  מגילת אור, קיסריה: משחקי אור מתוחכמים

  היסטוריה: בית הכנסת שבקיסריה תוכנן על ידי האדריכלים דוד קנפו ותגית כלימור, שרצו להעביר מסר אדריכלי חדש. הוא עומד בזכות עצמו, אינו מתכתב בצורתו עם בתי הכנסת הקונבנציונליים ומעביר את מבקריו חוויה של שקיפות ופתיחות.

  המבנה: בית הכנסת בנוי כספירלה, בצורה שממחישה את המעבר ההדרגתי בין חול לקודש. החלל הפנימי מוצף באור כבר בכניסה. המבואה נפתחת מצד אחד אל חצר פנימית ומצד שני מתפרס אולם בית הכנסת לאורך החלל, כשהוא תחום בקיר זכוכית שקוף לחלוטין. אולם התפילה בעל תקרות גבוהות ללא חלונות, אך פתחים נסתרים בגג המבנה ומשחקי האור המתוחכמים, גורמים לחללים לזרום זה לזה ולהפוך את החלל כולו לשטוף אור. הקיר המזרחי עשוי מזכוכית שקופה למחצה המוסתרת מאחורי המעטפת האטומה של המבנה ואינה מורגשת למתבונן מבחוץ. עזרת הנשים מופרדת אף היא מהאולם באמצעות מחיצת זכוכית שקופה.

  קנפו כלימור אדריכלים-בית הכנסת
  בנוי כספירלה
  צילום׃  עמית גורן
  קנפו כלימור אדריכלים-ספסלים
  קיר זכוכית שקוף תוחם את החללים
  צילום׃  עמית גורן
  קנפו כלימור אדריכלים-גינת בית הכנסת
  חלל שטוף אור
  צילום׃  עמית גורן
   

  בית הכנסת אבוהב, צפת: צבעוניות עשירה

  היסטוריה: בית הכנסת העתיק והמפואר הוקם במאה ה-16 והוא קרוי ע"ש רבי יצחק אבוהב, חכם ספרדי מהמאה ה-15. ב-1837 החריב רעש אדמה את המבנה, אך באורח פלא, קירו הדרומי וארונות הקודש שרדו. המבנה שופץ ונבנה מחדש וביקור בבית הכנסת מבטיח חוויה אינטימית, עליזה ורוויית היסטוריה. "הוא ייחודי במבנהו", מוסיף קאסוטו, "יש לו כיפה אובלית מאוד מיוחדת ואל החלל חודר אור מחלונות המבנה ומחלונות הכיפה. אין ספק שהוא אחד מבתי הכנסת המרגשים".

  המבנה: בית הכנסת מקורה בכיפה סגלגלה הנישאת על ארבעה עמודים. החלל הפנימי מציג צבעוניות מרהיבה. בקיר הדרומי שלושה ארונות קודש, בימה מוגבהת במיוחד צבועה בטורקיז וסביבה פזורים ספסלי ישיבה, אשר משווים לחלל תחושה אינטימית ונינוחה. הבימה ניצבת במרכז הכיפה האליפטית, עליה מאוירים בצבעוניות עשירה כלי נגינה קדומים ששימשו את בית המקדש, סמלי השבטים וארבעה כתרים.

  בית הכנסת אבוהב צפת
  חלונות סביב הכיפה
  צילום׃  גיל ירום
   

  ארבעת בתי הכנסת ע"ש יוחנן זכאי, ירושלים: קומפלקס ייחודי

  היסטוריה: מתחם שכולל ארבעה בתי כנסת בעיר העתיקה בירושלים, הפועלים כיום כמקשה אחת, אך בעבר התנהלו כבתי כנסת נפרדים. הם הוקמו במהלך המאה ה-16. תחילה קם בית הכנסת "רבן יוחנן בן זכאי", אחריו קם בית הכנסת " אליהו הנביא", אחריהם נבנה בית הכנסת "האיסטנבולי" ובחצר הפנימית שנוצרה בין המבנים התהווה עם הזמן בית הכנסת הרביעי. במהלך מלחמת העצמאות הוצתו ונבזזו בתי הכנסת על ידי הירדנים ושימשו כאורוות וכמכלאות. לאחר שחרור ירושלים עברו בתי הכנסת סדרת שיפוצים מקיפה בפיקוחו של האדריכל דן טנא. 

  המבנה: "זהו קומפלקס מאוד ייחודי ובו שני בתי כנסת עם כיפה למעלה ושני בתי כנסת אורכיים", מסביר פרופ' קאסוטו. "הכיפה שהיתה עשויה מפחונים נבנתה מחדש בתקופתו של איברהים פחה, מצביא מצרי, שנתן לקהילה הזדמנות לכסותם בכיפה קבועה. המבנים הראשונים נבנו בסגנון ביזנטי והאורכיים בסגנון נורמני". בתי הכנסת נמצאים במפלס שנמוך כשלושה מטרים מתחת לפני הרחוב. תשמישי קדושה שהיו שייכים לקהילות יהדות איטליה שנספו קיבלו חיים חדשים במתחם. בבית הכנסת "אליהו הנביא" הוצב ארון הקודש מהעיר פדואה ובבית הכנסת האיסטנבולי תיבה מבית הכנסת בפיזרו. 

  בית הכנסת "יוחנן בן זכאי" נבנה בסגנון גותי ספרדי, מבנה מלבני בעל תקרה גבוהה במיוחד, שצורת הישיבה היא כ"ח" סביב בימת החזן שמקורה בגגון שעשוי מפיתוחי מתכת. בעת השחזור הוחלף תחריט העץ המקורי שהיה מעל ארונות הקודש בציורו של ז'אן דוד. ארונות הקודש עוצבו מחדש על ידי בוריס שף, שדלתותיו מעוטרות בעיבודים שונים לסמלים יהודיים כמו לוחות הברית ומגן הדוד.

  בית הכנסת האיסטנבולי נבנה כמיטב המסורת האדריכלית של האימפריה העותומנית. כיפתו נישאת על ארבעה עמודים, חלונות צבעוניים מקיפים אותה ומאירים את בית הכנסת.

  בית הכנסת "אליהו הנביא" החל כבית תלמוד תורה שהפך עם הזמן לבית כנסת. את שמו קיבל בזכות מבקר פלאי שפקד אותו ערב יום כיפור, כשהיה חסר אדם אחד למניין, ונעלם מיד לאחר תפילת הנעילה. בעת שיקומו של בית הכנסת מצא אחד המתפללים את אחד מספסלי העץ המקוריים בחנות מקומית. הספסל המקורי ניצב על הבימה המוגבהת ועל פיו שוחזרו הספסלים ביתר בתי הכנסת של המתחם.

  ארבעת בתי הכנסת הספרדיים -בירושלים
  תשמישי קדושה מהקהילות היהודיות באיטליה
  צילום׃  מירב כהן -ראשית ירושלים

  כמה זה עולה לנו? תעריפי אירועים בבית הכנסת והשכרת כסאות בחגים

  בית הכנסת אבוהוב, צפת: בבית הכנסת כ-100 מקומות ולא ניתן לשכור או לקנות כיסא. אירועים: ניתן לקיים במקום חופה או עלייה לתורה עם כיבוד קל ל-100-120 איש לכל היותר. המחיר: 1,500 שקלים.

  בית הכנסת צימבליסטה, תל אביב: לא ניתן לשכור או לקנות כסא במקום ובית הכנסת משמש בעיקר את עובדי האוניברסיטה ואת הסטודנטים שלה. אירועים: ניתן רק לשכור את המקום לחופה או עלייה לתורה, עד 100 איש, המחיר: כ-2,000 שקלים.

  בית הכנסת האיטלקי, ירושלים: לא ניתן לשכור או לקנות כיסא אלא להגיע על בסיס מקום פנוי. אירועים: בקיץ ניתן לשכור את המקום לאירוע, עד 120 איש ובחורף - עד 70 איש. שכירת בית הכנסת בלבד לחופה או לעלייה לתורה - 5,500 שקלים. קיימת גם אופציה לשכור את האולם הצמוד ולקיים את כל האירוע במחיר 8,000 שקלים.

  בית הכנסת הגדול, מזכרת בתיה:  ניתן לשכור כסאות במחיר של 300 שקל לזוג. אירועים: עלייה לתורה וחופות קטנות, עד 150 איש, המחיר: כ-1,000 שקלים.

  הקונכיה, תל אביב: ניתן לשכור כיסא לעזרת הנשים בלבד (אצל הגברים בדרך כלל יש מקום) ב-220-350 שקלים, תלוי במיקום. אירועים: חופה או עלייה לתורה, עד 80 איש, המחיר: כ-3,000 שקלים.

  מגילת אור, קיסריה: ניתן לרכוש כיסא לתפילה בסכום של 200 שקלים. אירועים: מתקיימים אירועים עד 150 איש, סירבו לתת הערכת מחיר.

  בית הכנסת הגדול, תל אביב: לא ניתן לשכור או לקנות כסא אלא פשוט להגיע. "יש די והותר מקום", טוענים במקום. אירועים: אינם גובים תשלום, אלא מבקשים תרומה. בר מצווה עולה כ-1,000 שקלים, חתונה כ-2,500 שקלים, עד 600 איש.

  ארבעת בתי הכנסת, ירושלים: לא מוכנים לספק פרטים בנוגע לתפילות או להשכרת כסאות מכיוון שאינם מעוניינים שאנשים שאינם שייכים לקהילה יגיעו. אירועים: חופה או עלייה לתורה, עד 120 איש, המחיר: 3,500 שקלים.

  החורבה, ירושלים: ניתן לשכור כיסא ב-500 שקלים לאדם וב-250 שקלים לאדם נוסף (מהמקום נמסר כי בעזרת נשים לא נותרו יותר מקומות), אירועים: ככלל לא מתקיימים אירועים בבית הכנסת עצמו אלא על גג בית הכנסת הצמוד. לשם ניתן להזמין עד 200 איש, המחיר: 10,000 שקלים.

  בית המדרש בלעז, ירושלים: בבית הכנסת קיימים כ-6,000 מקומות הכוללים שלוש גלריות של עזרת נשים. ניתן לשכור כיסא ב-300-400 שקלים, תלוי במיקום

   


  --
  הוליווד זה מקום בו ישלמו לך אלף דולר תמורת נשיקה ו-50 סנט תמורת הנשמה שלך.
  - מרלין מונרו
  10/12/14 23:42
  1
  דרג את התוכן:
  2014-12-16 10:12:43
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין

  היי אימי,

   

  ממש קשה לבחור ולדרג את בתי הכנסת הכי היפים

  כי לכל בית כנסת יש את חן המיוחד לו ואת הייחודיות משלו

  ובכלל מה שיפה בעייני האחד נראה מוגזם ויומרני בעייני האחר

  מכיוון שמדובר במקום קדוש עם פונקציה מאד ברורה - מקום תפילה

  צריך לבחון את המבנה בהתאמה לקהילה שלה הוא מיועד.

  במספר הזדמנויות כתבתי ניתוח בקורתי על בתי כנסת שונים

  בארץ וברחבי העולם שלפעמים בצד הפאר סובלים מנקודות תורפה.

   

  מתוך מראה עיניים אישי - בית הכנסת הכי המפואר בברלין

  שייך ל...חב"ד וכולל קומפלקס שלם (מקווה, מסעדה כשרה ועוד).

  הוא מכיל אפילו מעין 'כותל מערבי' בנוסח ברלינאי

  הבנוי מאבנים ענקיות בתוך החלל הפנימי.

  יש כאן אולי איזה סוג של הצהרה מי צריך בכלל

  את ארץ ישראל כשיש לנו כאן כביכול ה-כ-ל

  אפילו יעני 'שיחזורים' קיטשיים של מקומות קדושים.

  רב מוחלט של 'הקליינטים' הם יהודים רוסיים

  ולכן במצב לגמרי הזוי

  רב אמריקאי חבדניק מאד כריזמטי

  מעביר דרשה של פרשת שבוע באנגלית

  עם תרגום 'סימולטני' לגרמנית, רוסית ועברית.

   

  ''

   

   

  כל הפאר הזה קצת מפתיע בהקשר של שליחי חב"ד

  כי ברב המקומות ברחבי העולם בתי חב"ד פועלים

  במבנים עלובים למדיי - כי אפילו כשיש לקהילה היהודית

  המקומית מבני בתי-כנסת מפוארים ללא שימוש

  כגון: בעיר ונאציה עם שבעת בתי-הכנסת עתיקים מדהימים...

  ראשי הקהילה היהודית מעדיפים להשאיר אותם נעולים...

  בלי לתת לחב"ד דריסת רגל (הם משוכנעים ששליחי חב"ד

  רוצים להשתלט על הנדל"ן היקר של בתי הכנסת בגטו היהודי)

   

  ''

   

  האם זה עצוב בית הכנסת המדהים ביופיו בוונציה כמעט ריק?

  או אולי משמח שרב הקהילה היהודית עלו לישראל (או לאמריקה)

  והשאירו שרידים תרבותיים-היסטוריים-דתיים המעידים על פאר והדר

  שיאפיינו את הקהילות היהודיות המחוברות לדת שחיו במקום השוקע

  תרתי משמע - בין תעלות מים ממוסחרות מעופשות...?

   

  ''

   

      מבני-ענק מלאי קדושה רוויי הוד והדר מרשים ביופיים

              אבל עם מיעוט מתפללים

           או ברובם בלי מתפללים בכלל הסגורים ונעולים...


  כך, בבית כנסת אחד מתפללים רק בקיץ ובשני רק בחורף בגלל מערכת החימום.

  בית כנסת שלישי נפתח פעם בשנה לקונצרט חגיגי שלכבודו מבריקים את מנורות

  הנחושת ומדליקים בתוכם תאורה משמן בלבד - תוספת ליופי מלא הוד של המקום הקסום.

  שאר בתי הכנסת השונים זה מזה נפתחים אך ורק לסיורים של המוזיאון היהודי השוכן בצמוד

  וזה דיי מביך לשמוע מדריכה איטלקית נוצרית מסבירה על האלמנטים בבית הכנסת וכד' .

   

  גם בניו-יורק בית הכנסת החדש הכי מנקר עיניים בפארו

  ובעיצובו הסופר חדשני, ברוח איזה אידאולוגיה על פתיחות ושבירת הניכור.

  שבירת האלמנטים המסורתיים כמו; אין מחיצה בין גברים לנשים

  מכיוון שאחד מתפקידי בית הכנסת

  הוא למצוא שידוכים הולמים בתוך הקהילה היהודית למניעת התבוללות

  ואיך יוכלו שני המינים לראות זה את זה מבעד למחיצה?

   

  כתבתי על זוויות מעניינות בירחון 'הגבאי' בעת שנפתח לראשונה

   

  בית הכנסת היקר בעולם - מבט אדריכלי

   

  l''

   

  http://cafe.mouse.co.il/topic/2839225/?last_method=edit

   

  ''

   

  חשוב להדגיש, 

  שיש דילמה בקשר לשימוש בבית הכנסת שאיבד את קהל המתפללים לשימושים אחרים;

  למשל, בית הכנסת היפיפה בצ'יינטאון כבר לא משמש בייעודו המקורי כמקום תפילה.

  הבניין  מ-1878 ברובע צ’יינטאון, שהייתה בעבר שכונה יהודית

   משמש כיום כמוזיאון וכמרכז תרבות,

   מתרחשים בו אירועים קהילתיים כמו; קונצרטים למוסיקה יהודית מסורתית,

  הרצאות הסוקרת את ההיסטוריה, התרבות והטעמים של האוכל הכשר באמריקה,

  סיורים מודרכים ועוד

   

  ''

   

  ''

   

  בניורק כמו ברוח אמא אמריקה עושים כסף גם מבית-כנסת

  - האם לדעתכם הפיכת המקום לאתר חתונות ומסיבות

      היא צעד בלתי נמנע?

  או אולי זה עונש לבית כנסת שעוצב כאילו הוא כנסיה?

   

  והנה מה שקרה לבית-כנסת בפולין;

   

  ''

   

   

  עוד מקום בעולם שצריך לתת את הדעת כיצד לשמר את בתי-הכנסת שבו.

  גיאורגיה - יש ברחבי המדינה הקומוניסטית לשעבר ( מחוץ לטיבילסי הבירה)

  בתי כנסת בעיצובים מפוארים מאד מרשימים

  העומדים נטושים (אחרי שיהודי המקום עלו לישראל) והם מכילים

  תשמישי קדושה יקרי-ערך, ספרי תורה עתיקים מאד וכד'.

  למזלנו תושבי המקום מאמינים שיקרה אסון כבד למי שיגנוב

  תשמישי קדושה יהודיים, מסתובבים סיפורי אימה על מי שלא הקשיב

  ונכנס למקום הקדוש למטרות לא חיוביות...

  אבל כמובן אי-אפשר לבנות על פולקלור מקומי כאמצעי הרתעה בלעדי

  וכן מצבם הפיזי של חלק מהמבנים העתיקים עומד בפני התפוררות...


  http://cafe.mouse.co.il/topic/2944582/


  ''

   

                   צילום - דרורית סן

    תפילה בציבור בבית כנסת בצפון גיאורגיה לאחר שנים ארוכות ללא מניין יהודי.

   

  האם לדעתכם צריך להשאיר במקום את ספרי התורה יקרי הערך?

  האם כדאי והאם ניתן להפוך כל אתר יהודי נטוש שכזה למוזיאון יהודי פעיל ושמור?

   


  --
  דרורית סן Drorit Sahn Stosel
  יעוץ, תכנון וביצוע אמנות יהודית רב תחומית

  ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
  /null/cdate#

  /null/text_64k_1#

  מה אתם חושבים? מעתה קל יותר להוסיף תגובה. עוד...
   

  הוספת תגובה על "10 מבתי הכנסת היפים ביותר בעולם"

  התוכן ננעל על-ידי מנהלי הקהילה ולכן לא ניתן להגיב.