כותרות TheMarker >
  ';

  פרטי קהילה

  אקטואליה

  קהילת אקטואליה - המקום לדון בענייני היום, בארץ ובעולם. פוליטיקה, כלכלה, חברה, דעות והגות. אנא שמרו אל התבטאות נאותה!

  אקטואליה

  חברים בקהילה (5575)

  נעם דימנט
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  תנועת כמוך
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  שלמיל
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  לולה של היום
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  Amnonpor
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  ד. צמרת
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  אחד אפס
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  shimenben
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  sbhsport
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין

  שערוריית השחתת הדרכונים – תיאוריות קונספירציה?

  3/10/17 15:59
  8
  דרג את התוכן:
  2017-10-18 22:48:19
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין

  יש שטוענים שתיאוריות קונספירציה הן פרי דמיון חולני של אנשים שסובלים מתסביכי רדיפה. יש שטוענים שהמדינה היא האויב המסוכן ביותר של כל אזרח ויש כאלה שאומרים שהעובדה שמישהו פרנואיד לא קובעת בהכרח שלא באמת עוקבים אחריו או מתנכלים לו. מה שבטוח זה שסיפור הדרכונים הקרועים של מאות אזרחים ישראליים מעלה הרבה מאוד שאלות ותהיות. וכן, יש לי צד ברור בויכוח הזה.

   

  אני לא מסתיר את דעותיי על מדינת ישראל, ממשלתה, הפרלמנט המאוד לא מכובד שלה ובעיקר - ה''מימסד'' שלה. אותו מימסד  שעובדת בכירה במשרד ממשלתי גדול וחשוב הגדירה ברגע של גילוי לב כ''האויב האמיתי, הגדול והמסוכן ביותר של כל אזרח ישראלי''. מי כמוה, שפועלת בתוך המערכת,  יודעת על מה היא מדברת.

  אזרח ישראלי נורמטיבי, כזה שמציית לחוקים בהרכנת ראש,  עובד כמו חמור רק כדי לשלם את רוב הכנסתו למיסים ישירים ועקיפים, זה ששירת בצבא ועושה מילואים ושגדולים הסיכויים שייזרק לכלבים לעת זקנתו, הוא הקורבן האוטומטי של הממסד הזה. אותו קורבן  שכורע תחת נטל השררה וה''אזרחות הנורמטיבית'' במדינה אכזרית ששונאת את אזרחיה הנורמטיביים ורודפת אותם באלף ואחת דרכים. באינספור תחומים השלטון בישראל מתעמר באזרחיו,  אבל היום אדבר רק על שערוריית הדרכונים הקרועים.

   

  כידוע. כל מי שנוסע לחו''ל מחוייב להחזיק בדרכון בר תוקף למשך חצי שנה קדימה וכמו כן מחוייב לשמור על שלמותו ונקיונו. יש מדינות שנחשבות – בצדק או שלא - לפחות מסבירות פנים מישראל ושבהן דרכון מלוכלך/קרוע יכול לסבך את הנוסע כהוגן ואפילו לגרום למעצרו. מי יודע? אולי זה נכון. ואולי לא. לא בדקתי ואני גם לא רוצה לבדוק.  בכל מקרה, אצלנו דרכון בלוי/קרוע ''רק'' לא יתקבל על ידי בקרי הגבול והנוסע ייאלץ לוותר על הטיסה או לסור לדלפק משרד הפנים בנמל התעופה ולהוציא שם דרכון קצר-תוקף (שנה) בעלות הזויה – 1120 שקלים בדיוק. כל זה על מנת לחנך אותנו לגלות אחריות ולהחליף את הדרכון הבלוי שלנו בעוד מועד בסניף משרד הפנים הקרוב לביתנו בעלות של 560 שקלים ''בלבד''.

  גם הסכום הנדרש עבור הנפקת דרכון חדש בישראל – 560 שקלים - הוא לא פחות מאשר מרתיח. כי ככה זה במשטר ששורשיו עדיין נגועים לעומק בעקרונות וברעיונות הבולשביקיים מימי קום המדינה – גם בסוף 2017 נסיעה לחו''ל נחשבת עדיין ל''מותרות'' שבגינם יש להעניש את מי שצורך אותם. אבל אנחנו כבר לא ב-1948. היום נסיעה לחו''ל היא עניין טריוויאלי ונגיש הרבה יותר וכל מי שתוקף דרכונו פג או שדרכונו התבלה/הושחת/נקרע, אין לו ברירה והוא משלם בחריקת שיניים ותוך סינון קללות כלפי המדינה ועובדיה.

   

  אלא שלאחרונה, ישראלים רבים נתקלים בתופעה מוזרה של דרכונים חדשים יחסית במצב מצויין שמגלים בלאי מהיר להדהים ונקרעים כאילו מעצמם. מסתבר שכל הדרכונים הקרועים, חלקם בני חודשים ספורים, נקרעים באותו מקום בדיוק – בקיפול הדף הראשון עם הלמינציה על התמונה ופרטי הזיהוי. עוד מסתבר שכל הדרכונים הנקרעים הם אך ורק מהסוג הרגיל ולא הביומטרי החדש.

   

  האם איכות הנייר ירודה? ואולי בית הדפוס של משרד הפנים מדפיס וכורך את הדרכונים באופן רשלני?... אני טוען שלא ולא. הדרכון הישראלי אסתטי, איכותי וטוב לא פחות מכל דרכון של כל מדינה אחרת. אבל נוסעים חדי עין שמו לב לבקרי גבול בישראל שמדפדפים בדרכונים בחוסר עדינות מופגן. כאילו קורעים אותם בכוונה. תישאל השאלה מדוע הם עושים זאת? האם יש כאן קונספירציה? הוראה מלמעלה לאתגר את שלמות הדרכונים על מנת לאלץ יותר ויותר אזרחים ישראלים לכתת רגליים לסניפי משרד הפנים ושם לגבות מהם 560 שקלים עבור דרכון חדש?...

   

  עבדכם הנאמן עיתונאי רכב ונוסע לחו''ל הרבה מאוד לצרכי נהיגות מבחן במכוניות חדשות. בין פעם לפעמיים בחודש. אל תקנאו בי – הכסף לא משהו, הלו''ז תמיד עמוס וצפוף וזה גם לא תמיד כזה פאן כמו שחושבים. אבל עיניים קטנות וצרות תמיד יראו רק את הנסיעות התכופות לחו''ל ויחשבו שהתדמית מה-זה-זוהרת.

  ככזה, הדרכון שלי בן 6 השנים כבר אותת לי שבקרוב אצטרך לחדש אותו פשוט כי נגמרו בו הדפים הריקים. כולם התמלאו בויזות ובחותמות על גבי חותמות. מה שנקרא ''צרות של עשירים'' למרות שאני רחוק מלהיות עשיר - כתב רכב פרילאנס ו''עשיר'' הם כמו קוים מקבילים. לעולם לא ייפגשו....

   

  יחד עם זאת, כמי שמודע לחשיבות מצבו התקין של הדרכון, אני מקפיד לשמור עליו במצב תקין וללא רבב. שנים על שנים לא היתה שום בעיה. עד שנכנסו לחיינו הדרכונים הביומטריים ואז לפתע החלו הצרות עם הדרכון הרגיל. בתמימותי לא תמיד הקפדתי להביט היטב בתנועות ידיהם של בקרי הגבול בנתב''ג שמכים בדרכון בחותמותיהם. וכך לפתע פתאום צץ אותו קרע מדובר בעמוד הראשון של הדרכון. שולי הקרע נראו חדשים וטריים – כאילו הם תוצר של משיכת יד מכוונת, ולא בלויים ומלוכלכים כדרכם של קרעים שמתהווים בהדרגה כתוצאה מבלאי וגיל מופלג. שוב בתמימותי – לא העליתי על דעתי שייתכן ויש כאן משהו מכוון. סוג של פרובוקציה כנגדי. דרכון ישן בן 6, משומש לעייפה, נראה לי הגיוני שמתי שהוא יתבלה.

   

  כמובן שבקרית הגבול הודיעה לי שדרכוני קרוע ולא תוכל לאפשר לי לעלות לטיסה. אני לא מאלה שמרכינים ראש ומסכימים לכל מילה. הסברתי שיתהפך העולם ואני עולה לטיסה וביקשתי לדבר עם אחראי. קראה לאחראית שתבדוק ותחליט מה עושים. האחראית בחנה את הדרכון שוב ושוב ופסקה כי הקרע ''רק כמעט סופני'' ולכן היא עושה לי טובה ומרשה לעלות לטיסה תחת אזהרה שייתכן ואיעצר בנמל התעופה הזר. ולכשאחזור לישראל – במידה ואחזור בשלום ולא אינמק עד סוף ימי באקספרס של חצות באיסטנבול או באיזה מרתף טחוב בתאילנד, ארוץ להחליף את הדרכון.

   

  הנסיעה עברה כמתוכנן וללא בעיות. כמובן שלפני הטיסה חזרה לישראל בקרי הגבול האירופיים לא עצרו אותי ולא העירו לי. אולי סתם מזל. מי יודע. הפעם גם טרחתי להתבונן היטב בידיהם המעלעלות בדפי דרכוני. לא במקרה הם נהגו בדרכון עמוס החותמות שלי בכבוד. לא כי הם מכירים אותי ולא כי הם התאמצו להיות עדינים במיוחד – פשוט כי ככה הם נוהגים בכולם כנראה. שבתי לישראל בשלום, נשקתי לאדמת ארץ הקוידש ומיהרתי לסניף משרד הפנים, שם שמחו להציע לי דרכון חדש תמורת אותם 560 שקלים אבל היתה להם הצעה שקשה לסרב לה – עזוב אותך מדרכון רגיל. קח דרכון ביומטרי חדש חינם אין כסף! ביחד עם הדרכון הביומטרי תקבל בעסקת חבילה גם תעודת זהות ביומטרית!!! שוב – חינם אין כסף. ''כדאי לך'' הם שיווקו את הסחורה החדשה שלהם בכל החן ויכולת השכנוע של איש מכירות סוג ג' – ''זה בחינם''.

   

  מה טוב בביומטרי? הוא בחינם. במציאות הישראלית שירות שניתן בחינם ועוד ממשרד ממשלתי שבדרך כלל גובה עבור שירותיו סכומים שמצדיקים פריצת מהפכה עקובה מדם, זה משהו שאסור לזלזל בו.

  מה רע בביומטרי? רע חברים. רע מאוד. כי אין מתנות חינם. גם לא במשרד הפנים. הויכוח סביב המעבר למסמכי זיהוי ביומטרי לא שכך ולא פג - רוב אזרחי ישראל עדיין מסרבים עקרונית לעבור לביומטרי מתוך חשש ברור ומוצדק לחדירה לפרטיותם וכך המעבר למסמכי זיהוי ביומטריים מתנהל די בעצלתיים,  בלשון המעטה.

   

  האם רק לי צירוף המקרים הזה נראה מוזר?.... רק לי מוזר שכל כך הרבה דרכונים חדשים נקרעים באותו מקום ובאותו דף בדיוק, דווקא בדיוק בתקופה שבה המדינה דוחפת ומקדמת למעבר לביומטרי?... תחברו אחד ועוד אחד ועוד אחד – מי יודע?... האם מופרך/הזוי לחשוב שאולי ההיענות הפושרת של האזרחים לעבור לביומטרי גרמה ככל הנראה למישהו במשרד הפנים להורות לבקרי הגבול ''להשתדל'' לגרום לבלאי קצת יותר מהיר בדרכונים הרגילים?... מה שידרבן ישראלים רבים לסניפי משרד הפנים ויעביר אותם בעל כורחם לדרכון ולתעודת הזהות הביומטריים?..... מה פתאום. לא יכול להיות דבר כזה!

   

  לא מדובר במקרה בודד ולא באחדים אלא כבר בעשרות מקרים שמיוחסים למסוף טאבה בפרט ובמאות מקרים מדווחים בכלל - שהולכים ומתרבים. פרסום העניין ב-YNET  גרר תגובה מיידית ולעניות דעתי - קצת מתלהמת - מצד רשויות המדינה שכללה גם איום מפורש על כל מי שיעז להטיל דופי ביושרם של בקרי הגבול האומללים - שבאמת ובתמים אין מה לבוא אליהם בטענות כי הם רק מבצעים את עבודתם. כמו שוטרי תנועה, פקחי חנייה ושאר עובדי ציבור בתפקידים השנואים וכפויי הטובה שב''קו הראשון'' של מגע ישיר עם האזרח, שכל חטאם שהם מקבלים הוראות מגבוה ונאלצים לבצען כלשונן. אף אחד מאיתנו לא רוצה להתחלף איתם.

   

  נעזוב לרגע את דעותיי הפרטיות שגורסות שאסור להאמין לאף מילה של אף נציג רשמי של מדינת ישראל גם אם הוא נדרש רק להשיב על שאלה פשוטה כמו ''מה השעה'' או ''איזה יום היום'' – אבל האם רק אני סבור שמי שממהר להגיב באיומים, כנראה קצת בוער לו הכובע שעל ראשו?.... מה פתאום. ממש כמו שלא יכול להיות, פשוט לא ייתכן - שפושע, עבריין מורשע שישב בכלא, יישב ליד שולחן הממשלה בתפקיד השר הממונה על המשרד הממשלתי הכי גדול והכי חשוב אחרי בטחון ואוצר.

   

  רגע אחד! זה כן יכול להיות!... ביקורת הגבולות ומנהל האוכלוסין וההגירה הם כידוע חלק ממשרד הפנים. זהו אותו משרד ממשלתי הגדול והחשוב שבראשו עומד שר בעל עבר פלילי. העבריין המורשע אריה מכלוף דרעי. זה שבשנת 1999 הורשע בלקיחת שוחד, מרמה והפרת אמונים - וישב בבית סוהר. עברו 18 שנה מאז, וזכרונם של חלק גדול מדי מאזרחי דמוקטטורת הבננות המזרח-תיכונית כנראה דהה והם שכחו באיזו אישיות דגולה מדובר כאן. 

  רק אני חושב שבשל העובדה שבראשו עומד עבריין מורשע, המשרד הזה הוא האחרון שיש לו בדל זכות להטיף לאזרחים נורמטיביים על שמירת חוק והטלת דופי?..... 

   

  מה אתם אומרים?

  מה אתם חושבים? מעתה קל יותר להוסיף תגובה. עוד...
   

  הוספת תגובה על "שערוריית השחתת הדרכונים – תיאוריות קונספירציה?"

  נא להתחבר כדי להגיב.

  התחברות או הרשמה   

  3/10/17 17:13
  2
  דרג את התוכן:
  פורסם ב: 2017-10-03 17:13:35
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  דרור תעצום את העינים ודמיין לעצמך שאתה בקר/ית גבולות ואני האחראי עליך מורה לך להשחית דרכונים כיצד היית מגיב?

  --
  פישרים קטנים - הם צריכים ללמוד ד'כאיירץ
  3/10/17 17:52
  0
  דרג את התוכן:
  2017-10-03 18:04:19
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין

   

  הסיפור הזה מזכיר לי את המכסות של דוחות-תנועה ששוטרים היו צריכים להביא בסוף כל משמרת. אולי היום יש לכל בקר-גבולות מכסה של דרכונים פגומים שהוא צריך למצוא בכל משמרת אז אם הוא לא מוצא מספיק כאלה הוא מייצר כמה בעצמו ...


  --
  כדי להגשים חלום צריך להתעורר.
  4/10/17 01:32
  1
  דרג את התוכן:
  2017-10-04 01:40:31
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין

  הדמוקרטיה (כלשהי) נכנעה כשהחוק הביומטרי עבר.

  אחריו נותר לאכוף את החוק.

   

  יש 2 דרכים:

  1. לחכות למצב שצריך להציג תעודה ואז לדרוש חידוש מסמך.

  2. לאסור בחוק שימוש במסמך אחרי תאריך מסויים.

   

  איזו דרך יותר "חלקה" מבחינת דמוקרטיה בע"מ ?

  אצלינו, הראשונה.

  זאת טקטיקה שידועה בשם "מחייך ודופק".

   

  שוב, הבכי והנהי היה צריך לבוא לפני אישור החוק בארץ.

  או

  לפעול לביטול החוק.

  אבל לא,

  להפר את החוק כי אז אתה סתם נתקע בתוככי מנגנון בירוקרטי של דמוקרטיה בע"מ והחיים קצרים....


  --
  האש בהתקדמותה תשפוט ותרשיע את כל הדברים
  4/10/17 13:51
  0
  דרג את התוכן:
  פורסם ב: 2017-10-04 13:51:56
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין

  צטט: eicher077 2017-10-03 18:04:19

   

  הסיפור הזה מזכיר לי את המכסות של דוחות-תנועה ששוטרים היו צריכים להביא בסוף כל משמרת. אולי היום יש לכל בקר-גבולות מכסה של דרכונים פגומים שהוא צריך למצוא בכל משמרת אז אם הוא לא מוצא מספיק כאלה הוא מייצר כמה בעצמו ...

   

   

  אל תדאג.

  המכסות של שוטרי התנועה תמיד היו רק למעשה. לא להלכה.

  הן מעולם לא הוזכרו בשום מסמך רשמי.

  בתיאוריה תפקיד משטרת התנועה לאכוף את חוקי התנועה ולמנוע תאונות ואף שוטר לא מחוייב בשום מכסה.

  בפועל - משטרת התנועה היא זרוע לגביית מיסי הדרכים של השלטון. שוטר שלא מספק את הסחורה בצורת פנקסי דו''חות מלאים, לא יתקדם לשום מקום. הרוב המוחלט של שוטרי התנועה אינם מנוולים נמוכי מצח ותאבי כוח כפי שאנחנו עושים מהם בקלות יתרה - אבל אין להם שום דרך אחרת להוכיח שאשכרה עבדו ולא ישבו על קפה ומאפה ושיחקו קנדי-קראש בטלפון .

   

  לגבי בקרי הגבול? אני בטוח ומשוכנע שכמו כל יתר עובדי הציבור שבתחתית שרשרת המזון - כל מה שמעניין אותם זה לסיים משמרת וללכת הביתה. אין להם שום רעיונות עיוועים בראש. אבל יש מעליהם דרג מנהל שמקבל הוראות מדרג מנהל גבוה יותר וכן הלאה עד למישהו בכיר במשרד הפנים שעל מנת למצוא חן בעיני השר אולי חושב על דרכים יצירתיות לקדם עניינים שחשובים לשר.

   

  הבעיה שלי היא עם הדרג הזה שמנהל בפועל את המדינה. אלה לא שרי הממשלה אלא מנהלים בכירים במשרדי הממשלה שאני קורא להם ''הפקידונים''. כל מיני ג'ובים של שררה, כוח וקשרים. אנשים שלא נבחרים על ידי הציבור ולא נמצאים בתפקידם בשל כישוריהם אלא בשל קשריהם. הם עסוקים בדרך כלל במאבקים פנימיים זה כנגד זה על - נכון - תקציבים, כוח ושררה - והם יכולים להידבק לכסא למשך שנים ארוכות ולחולל תעלולים ונזקים שלא יתוארו. יש להם מטרות והן מקדשות כל אמצעי. 

   

  הקורבן התורן של מעלליהם הוא תמיד האזרח הנורמטיבי. זה שבקרי גבול קורעים לו דרכון, ששוטר תנועה נותן לו דו''ח על עבירה שלא עבר, ששודדי הדרכים של משרד התחבורע מורידים את רכבו מהכביש, שפקחי עירייה סוגרים לו עסק, שפקידי מס ממציאים לו שומות על הכנסות שלא היו ולא נבראו. מבחינתי, כ''אזרח הנורמטיבי'' שאני חושב שאני - מנגנון השלטון בישראל הוא ממלכת הרשע. פשוטו כמשמעו.


  --
  לעולם אל תאמינו לאדם שלובש חליפה.
  4/10/17 17:30
  0
  דרג את התוכן:
  פורסם ב: 2017-10-04 17:30:18
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  וואו זה ארוך ...אינ לי שמצ של מושג, באבל זה נשמע מסריח. חבל שהביומטרי "עבר". וחבל עוד יותר, שמי שהורשעו בעבירות שיש בהן קלון יכולים לשוב ולתפקד במשרות ציבוריות... ועוד בכירות. שנה טובה.

  --
  מי שכבד לא ממריא.
  4/10/17 19:34
  0
  דרג את התוכן:
  2017-10-04 19:39:26
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין

  צטט: dror4x4 2017-10-04 13:51:56

  צטט: eicher077 2017-10-03 18:04:19

   

  הסיפור הזה מזכיר לי את המכסות של דוחות-תנועה ששוטרים היו צריכים להביא בסוף כל משמרת. אולי היום יש לכל בקר-גבולות מכסה של דרכונים פגומים שהוא צריך למצוא בכל משמרת אז אם הוא לא מוצא מספיק כאלה הוא מייצר כמה בעצמו ...

   

   

  אל תדאג.

  המכסות של שוטרי התנועה תמיד היו רק למעשה. לא להלכה.

  הן מעולם לא הוזכרו בשום מסמך רשמי.

  בתיאוריה תפקיד משטרת התנועה לאכוף את חוקי התנועה ולמנוע תאונות ואף שוטר לא מחוייב בשום מכסה.

  בפועל - משטרת התנועה היא זרוע לגביית מיסי הדרכים של השלטון. שוטר שלא מספק את הסחורה בצורת פנקסי דו''חות מלאים, לא יתקדם לשום מקום. הרוב המוחלט של שוטרי התנועה אינם מנוולים נמוכי מצח ותאבי כוח כפי שאנחנו עושים מהם בקלות יתרה - אבל אין להם שום דרך אחרת להוכיח שאשכרה עבדו ולא ישבו על קפה ומאפה ושיחקו קנדי-קראש בטלפון .

   

  לגבי בקרי הגבול? אני בטוח ומשוכנע שכמו כל יתר עובדי הציבור שבתחתית שרשרת המזון - כל מה שמעניין אותם זה לסיים משמרת וללכת הביתה. אין להם שום רעיונות עיוועים בראש. אבל יש מעליהם דרג מנהל שמקבל הוראות מדרג מנהל גבוה יותר וכן הלאה עד למישהו בכיר במשרד הפנים שעל מנת למצוא חן בעיני השר אולי חושב על דרכים יצירתיות לקדם עניינים שחשובים לשר.

   

  הבעיה שלי היא עם הדרג הזה שמנהל בפועל את המדינה. אלה לא שרי הממשלה אלא מנהלים בכירים במשרדי הממשלה שאני קורא להם ''הפקידונים''. כל מיני ג'ובים של שררה, כוח וקשרים. אנשים שלא נבחרים על ידי הציבור ולא נמצאים בתפקידם בשל כישוריהם אלא בשל קשריהם. הם עסוקים בדרך כלל במאבקים פנימיים זה כנגד זה על - נכון - תקציבים, כוח ושררה - והם יכולים להידבק לכסא למשך שנים ארוכות ולחולל תעלולים ונזקים שלא יתוארו. יש להם מטרות והן מקדשות כל אמצעי. 

   

  הקורבן התורן של מעלליהם הוא תמיד האזרח הנורמטיבי. זה שבקרי גבול קורעים לו דרכון, ששוטר תנועה נותן לו דו''ח על עבירה שלא עבר, ששודדי הדרכים של משרד התחבורע מורידים את רכבו מהכביש, שפקחי עירייה סוגרים לו עסק, שפקידי מס ממציאים לו שומות על הכנסות שלא היו ולא נבראו. מבחינתי, כ''אזרח הנורמטיבי'' שאני חושב שאני - מנגנון השלטון בישראל הוא ממלכת הרשע. פשוטו כמשמעו.

   

   

   

  מערכות ביורוקרטיות גדולות הן בעייתיות. הברגים שמניעים את המערכת (גם הברגים הקטנים וגם הברגים הגדולים) דואגים קודם כל לעצמם ולאג'נדה שלהם לפני שהם דואגים לאנשים שמשלמים את משכורותיהם ושאותם הם אמורים לשרת. זה הטבע האנושי ולזה אין פיתרון. מה שכן אפשר לעשות זה לנסות לצמצם את גודל הבעיה ע"י בניית מערכות שיפקחו טוב יותר על הברגים ויספקו תמריצים לטיפול נאות באזרחים.

   

  בישראל זה בלתי-אפשרי כי לאזרח הפשוט והנורמטיבי אין גישה ישירה לתהליכי קבלת ההחלטות. גישה ישירה פרושה בחירה ישירה של חברי-כנסת, שופטים ומפקדי תחנות-משטרה. פרושה יכולת להעביר חוקים במשאל-עם, פרושה חברי-מושבעים ועוד כל מיני דברים כאלה.

   

  במדינות בהן יש לאזרח גישה ישירה אתה היית מתקשר ישירות למשרדו של חבר הפרלמנט 'שלך' עם התלונה על הדרכון הקרוע. לחבר הפרלמנט 'שלך' יש צוות עובדים שעוסקים בטיפול בתלונות כאלה במשרה מלאה כי אחרת הוא לא יבחר מחדש. אם הצוות מקבל מספר רב של פניות באותו נושא חבר הפרלמנט 'שלך' יזמן את האיש האחראי על ביקורת הגבולות לשימוע בבית הנבחרים זימון שהוא כמו זימון למתן עדות בבית-משפט כולל השבועה לאמר אמת, רק אמת ואת כל האמת. וכאשר העונש על עדות-שקר הוא מספיק גבוה אתה יכול להיות בטוח שחבר הפרלמנט 'שלך' יגלה די מהר אם מדובר בתיאורית קונספירציה או שיש משהו בתלונה שלך.

   

  כפי שציינתי גם במדינות עם 'גישה ישירה' אי-אפשר למנוע כל מיני יוזמות ורעיונות הזויים של ביורוקרטים. מה שאפשר לעשות זה רק לצמצם את הנזק שהם עושים. למרבה הצער כדי לאפשר 'גישה ישירה' צריך להקים את מדינת-ישראל מחדש. מדובר בשינוי כל-כך מהותי שקשה לי להאמין שאפשר לעשות את זה בהליך דמוקרטי של בחירות רגילות.


  --
  כדי להגשים חלום צריך להתעורר.
  7/10/17 19:39
  0
  דרג את התוכן:
  פורסם ב: 2017-10-07 19:39:36
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין

  צטט: eicher077 2017-10-03 18:04:19

   

  הסיפור הזה מזכיר לי את המכסות של דוחות-תנועה ששוטרים היו צריכים להביא בסוף כל משמרת. אולי היום יש לכל בקר-גבולות מכסה של דרכונים פגומים שהוא צריך למצוא בכל משמרת אז אם הוא לא מוצא מספיק כאלה הוא מייצר כמה בעצמו ...

  הסיפור ההוא על השוטרים היה מאוד נכון !


  --
  חיתולים ופוליטיקאים יש להחליף לעתים תקופות. מאותה הסיבה. ברנרד שאו
  7/10/17 19:41
  0
  דרג את התוכן:
  פורסם ב: 2017-10-07 19:41:22
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין

  צטט: ד. צמרת 2017-10-03 17:13:35

  דרור תעצום את העינים ודמיין לעצמך שאתה בקר/ית גבולות ואני האחראי עליך מורה לך להשחית דרכונים כיצד היית מגיב?

  לא צריך שכל הפקידים ינהגו כך. מספיק אחד תוך עשרה, "מקורב", ודואג לקידומו.

   


  --
  חיתולים ופוליטיקאים יש להחליף לעתים תקופות. מאותה הסיבה. ברנרד שאו
  8/10/17 07:43
  0
  דרג את התוכן:
  פורסם ב: 2017-10-08 07:43:33
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין

  צטט: ד. צמרת 2017-10-03 17:13:35

  דרור תעצום את העינים ודמיין לעצמך שאתה בקר/ית גבולות ואני האחראי עליך מורה לך להשחית דרכונים כיצד היית מגיב?

   

  לו אני בקרית, הייתי פוחדת מהממונה עלי פחד מות  - הייתי ממלאה את הוראותיו בחיל וברעדה ורק מחכה לסיום המשמרת שלי ולהגיע לפנסיה בשלום.

   

   


  --
  Cogito ergo sum
  18/10/17 11:53
  0
  דרג את התוכן:
  פורסם ב: 2017-10-18 11:53:30
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין

  אני סקפטי לגבי תיאוריות קונספירציה. 

  מטבעה, תיאוריית קונספירציה היא תאוריה המסבירה מצב או אירוע באופן מרעיש הנראה כסותר את הממצאים הגלויים לעין, על-בסיס ההנחה שגורמים רבי-כח מסתירים את האמת ומונעים את חשיפתה לציבור. כשקורה מאורע ששלא נוח לציבור להתמוד איתו, הציבור יחפש הסבר אלטרנטיבי, ומכאן קצרה הדרך לטענות קונספירציה. לראייתי, תאוריה המבוססת על ממצאים גלויים וישירים נראית לי סבירה יותר מן ההנחה שאותם ממצאים עוותו על ידי התארגנות חשאית בעיקר כי התשובה הפשוטה יותר היא זו שבד"כ משקפת את המציאות כמו שהתשובה שתתבסס על עצלות ואפטיות הזולת בד"כ תהיה הקרובה יותר לאמת מאשר תשובה פתלתלה ומתוחכמת.

  הבעיה היא שתאוריות קשר צצות כאשר מידע על התרחשויות מתגלה כלקוי בחסר או שמקורות שונים לגביו סותרים זה את זה, גם אם בפרטים זניחים ומעוטי חשיבות, ובעיקר כאשר קיימת חשדנות כלפי גופים בצמרת השלטון או באמצעי התקשורת. ככל שתאורית הקשר מניחה שמסתירי האמת הם בעלי עוצמה גדולה יותר, היא נעשית חסינה יותר מפני הפרכה, משום שקל לה יותר להסביר ממצאים הסותרים אותה ע"י תליית קולר האשם בפעילות מכוונת. לכן אני לא מאמין שקיים קשר קונספירטיבי להשחית דרכונים במעברי הגבולות ע"י הפקידים שיושבים שם בבוטק'ה. האם למדינה יש אינטרס שאנשים יחליפו דרכונים? כן. האם הפקיד הישראלי אדיש למי שמולו ולרכושו/המסמכים שלו/כאב הראש ובזבוז הזמן שבללכת לחדש דרכון? כן. האם הונחתה הוראה להחמיר יותר בפסילת דרכונים שנפל בהם פגם כלשהו? יש מצב בהחלט. אבל מכאן ועד הטענה שהפקידים הללו קיבלו הנחייה להשחית דרכונים? אין מצב, כי הדרך ארוכה היא ורבה מדי. 

  תעשה כמוני, ותוציא את הכרטיס הזה שמאפשר מעבר מהיר בטביעת יד. זה עוקף את החיכוך עם פקידי ביקורת הגבולות הישראלית ושחיקת הדפים.


  --
  Music is well said to be the speech of angels... Thomas Carlyle
  עו"ד ועוד.
  18/10/17 21:08
  0
  דרג את התוכן:
  2017-10-18 22:11:23
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין

  צטט: עו"ד ועוד 2017-10-18 11:53:30

  אני סקפטי לגבי תיאוריות קונספירציה. 

  מטבעה, תיאוריית קונספירציה היא תאוריה המסבירה מצב או אירוע באופן מרעיש הנראה כסותר את הממצאים הגלויים לעין, על-בסיס ההנחה שגורמים רבי-כח מסתירים את האמת ומונעים את חשיפתה לציבור. כשקורה מאורע ששלא נוח לציבור להתמוד איתו, הציבור יחפש הסבר אלטרנטיבי, ומכאן קצרה הדרך לטענות קונספירציה. לראייתי, תאוריה המבוססת על ממצאים גלויים וישירים נראית לי סבירה יותר מן ההנחה שאותם ממצאים עוותו על ידי התארגנות חשאית בעיקר כי התשובה הפשוטה יותר היא זו שבד"כ משקפת את המציאות כמו שהתשובה שתתבסס על עצלות ואפטיות הזולת בד"כ תהיה הקרובה יותר לאמת מאשר תשובה פתלתלה ומתוחכמת.

  הבעיה היא שתאוריות קשר צצות כאשר מידע על התרחשויות מתגלה כלקוי בחסר או שמקורות שונים לגביו סותרים זה את זה, גם אם בפרטים זניחים ומעוטי חשיבות, ובעיקר כאשר קיימת חשדנות כלפי גופים בצמרת השלטון או באמצעי התקשורת. ככל שתאורית הקשר מניחה שמסתירי האמת הם בעלי עוצמה גדולה יותר, היא נעשית חסינה יותר מפני הפרכה, משום שקל לה יותר להסביר ממצאים הסותרים אותה ע"י תליית קולר האשם בפעילות מכוונת. לכן אני לא מאמין שקיים קשר קונספירטיבי להשחית דרכונים במעברי הגבולות ע"י הפקידים שיושבים שם בבוטק'ה. האם למדינה יש אינטרס שאנשים יחליפו דרכונים? כן. האם הפקיד הישראלי אדיש למי שמולו ולרכושו/המסמכים שלו/כאב הראש ובזבוז הזמן שבללכת לחדש דרכון? כן. האם הונחתה הוראה להחמיר יותר בפסילת דרכונים שנפל בהם פגם כלשהו? יש מצב בהחלט. אבל מכאן ועד הטענה שהפקידים הללו קיבלו הנחייה להשחית דרכונים? אין מצב, כי הדרך ארוכה היא ורבה מדי. 

  תעשה כמוני, ותוציא את הכרטיס הזה שמאפשר מעבר מהיר בטביעת יד. זה עוקף את החיכוך עם פקידי ביקורת הגבולות הישראלית ושחיקת הדפים.

   

   

  הקשר לא חייב להיות קונספירטיבי במובן ששר הפנים הוציא הוראה להשחית דרכונים אבל התוצאה הסופית עלולה להיות דומה בגלל תמריצים בעיתיים והצורה בה עובדות מערכות ביורוקרטיות גדולות. שים לב לתרחיש הבא:

  1. הממשלה או שר הפנים מחליטים שהמדיניות היא להחליף דרכונים ישנים ומורידים את ההחלטה הזו לביצוע ע:י ראשי האגפים במשרד.

  2. ראשי האגפים מתכנסים ומחליטים על 10 דרכי פעולה למימוש החלטת השר. דוגמה אחת: הנחות על דרכונים חדשים. דוגמה שניה: קיצור תורים. דוגמה שלישית: הקפדה דקדקנית על מצב הדרכונים הקיימים. וכך הלאה.

  3. דוגמה שלוש מורדת לביצוע ע"י ראשי יחידות הבקרים במעברי הגבול. לראשי היחידות נרמז שראש האגף יוחלף בקרוב ושהביצועים שלהם במבצע החלפת הדרכונים יהיו קריטיים כשמועמדותם תעלה לדיון אצל השר.

  4. ראשי יחידות הבקרים מכנסים את אחראי המשמרות בכל מעבר-גבול ומורים להם לצייד כל בקר בזכוכית מגדלת וגם לדאוג באופן אישי לרענון הוראות הבדיקה וכן להעיר לכל בקר שאחוז ה'תפיסות' שלו נמוך מהממוצע.

  5. ראשי המשמרות מכנסים את הבקרים ומבטיחים איזשהו צ'ופר לאלוף ה'תפיסות' בכל משמרת. אולי סופשבוע באילת. אולי משמרות יותר נוחות. משהו כזה.

  6. אף אחד בשרשרת הניהול לא נתן הוראה מפורשת להשחית דרכונים אבל אני יכול להבטיח לך בוודאות של 100% שיהיו כמה בקרים שיעשו את זה...


  --
  כדי להגשים חלום צריך להתעורר.
  18/10/17 22:48
  0
  דרג את התוכן:
  פורסם ב: 2017-10-18 22:48:19
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  הנה אייכר - בדיוק ככה נראות תיאוריות קונספירציה קלאסיות :-)

  --
  Music is well said to be the speech of angels... Thomas Carlyle
  עו"ד ועוד.


  ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
  /null/cdate#

  /null/text_64k_1#

  מה אתם חושבים? מעתה קל יותר להוסיף תגובה. עוד...
   

  הוספת תגובה על "שערוריית השחתת הדרכונים – תיאוריות קונספירציה?"

  נא להתחבר כדי להגיב.

  התחברות או הרשמה