כותרות TheMarker >
  ';

  פרטי קהילה

  אקטואליה

  קהילת אקטואליה - המקום לדון בענייני היום, בארץ ובעולם. פוליטיקה, כלכלה, חברה, דעות והגות. אנא שמרו אל התבטאות נאותה!

  אקטואליה

  עשרה נושאים שיביאו למהפך במערכת החינוך

  9/11/17 11:13
  1
  דרג את התוכן:
  2017-11-09 12:23:38
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  [ ביזור, אוטונומיה חינוכית, משרד החינוך, מערכת החינוך ]

  הראשון: הקמה מיידית של מועצה לאומית לחינוך. המועצה תקום בכפוף לחקיקה, ותופקד על גיבוש מדיניות פדגוגית ומדיניות חינוך ממלכתית רב-שנתית ולטווח ארוך. הקמת המועצה תמנע את היכולת של שר/ה בודד/ת לקבוע את דמותו של החינוך בישראל בתקופת כהונתו, והצורך של עובדי המשרד "להתיישר" כל פעם לפי דרישות חדשות.


  השני: מתן אוטונומיה רבה מאד לרשויות המקומיות ולצוותים של בתי הספר, באופן שיעצים אותם ויאפשר להם לגבש מטרות חינוכיות ברורות המתאימות להם. ישראל היא ריכוזית במיוחד במדיניות החינוך שלה, עם בחינות סטנדרטיות רבות (מיצ"ב, בגרות ואחרות) והוראה של כ-12 מקצועות חובה שבועיים. מהלך כזה יאפשר ארגון מחודש של משרד החינוך וביטול משרות ומרכיבים שונים במדרג הניהולי.


  השלישי: במסגרת הביזור עליו דובר עכשיו, נדרש שינוי רדיקאלי בתעודת הבגרות. מעבר ל-4 בחינות ארציות בלבד: אזרחות לקראת קבלת תעודת זהות במהלך כיתה י'; מתמטיקה שימושית בסוף כיתה י'; שתיים או שלוש שפות (עברית, ערבית ואנגלית) בסוף כיתה י"ב. כל השאר יועבר להערכה בית-ספרית בתיאום עם הרשות.


  הרביעי: חופש הבעת דעה בבתי הספר. המורים בישראל נתונים ללחץ כבד לא לעסוק ב"נושאים רגישים" ולא להשתמש במילים "אסורות" (שטחים, כיבוש, דיכוי, נָקבּה, גבולות, דו-לאומיות, ימין ושמאל, "בוגדים", "חשיבה ביקורתית" ועוד רבות). התוצאה היא, שנושאים חשובים, רלוונטיים ומעניינים לדור הצעיר אינם עולים לדיון בכיתות, כי המורים חוששים ונמנעים.


  החמישי: תוספת שכר למורים החדשים עד לרמה המקובלת ב-OECD. מורים חדשים מקבלים שכר של 6,300 ₪ ברוטו, ואילו מורה מתחיל בארצות הברית מקבל כפול. זו אחת הסיבות לעזיבת מורים רבים את המערכת לאחר 5-3 שנים. בנוסף לכך, מורים מכל הגילאים שיעברו מהוראה פרונטאלית ל"למידה משמעותית" (חקר), יצטרכו להשקיע בכך יותר שעות-עבודה, ויש להעלות את שכרם בהתאם.


  השישי: הפחתה מיידית במספר התלמידים בכיתות עד ליעד של 20 בכיתה, או תוספת מורה לכיתה שיש בה מעל המספר הזה. ישראל היא מדינה עם צפיפות תלמידים גבוהה ומשמעת לימודית נמוכה. אנו עדים לכך, שכל ההבטחות בעניין זה מתקדמות לאט, אם בכלל.


  השביעי: שוויון הזדמנויות. ככל שעובר הזמן, הפערים בחינוך אינם נסגרים. שכבות מוחלשות ואזורים פריפריאליים אינם מצליחים להשיג את האיכות החינוכית שקיימת בַמרכז באזורים מבוססים. אין זו גזירת גורל, אלא מדיניות שיש לקדמה לקראת סגירת פערים. הפחתת הריכוזיות והעברת סמכות לרשויות המקומיות היא הזדמנות חשובה לכך. אין לעצור את החינוך במקום ששם הוא מתקדם, אבל להשקיע תקציבים ממלכתיים ייחודיים במקומות ששם הדבר נדרש. יש לתקצב באופן מיוחד מורים שעוברים ללמד בפריפריה.


  השמיני: תקציב משרד החינוך הוא גדול מאד, וחלקו יוצא על נושאים שהחיוניות שלהם לא נבדקה מזה שנים רבות. במסגרת ביזור סמכויות במערכת החינוך צריכים סכומים כאלה לעבור לטובת צמצום פערים, להשקעה גדולה באזורים נזקקים.


  התשיעי: שוויון בתקצוב מגזרי החינוך. הנתונים מראים, שההקצאה התקציבית לזרמים השונים אינה שוויונית. תקצוב החינוך הממלכתי-דתי גבוה במידה ניכרת בהשוואה לתקצוב שאר סוגי הפיקוח, הן התקציב לתלמיד והן התקציב לכיתה.


  העשירי: חופש מכפייה אמונית. בתי הספר צריכים להיות חופשיים לחינוך על-פי השקפתם בהתייחס לנושאים אמוניים וערכיים, ובתי הספר הממלכתיים אינם צריכים להיות נתונים ללחצי הדתה. ביזור החינוך יבטיח את חופש המחשבה והביטוי, בהתאם להשקפתו של כל גוף חינוכי והקהילה אותה הוא משרת.


  לסיכום אנו רואים בבירור, שהעברת סמכויות החינוך לרשויות ולבתי הספר טומנת בחובה סיכוי לקדם סעיפים רבים מאלה המוצגים כאן – תקציביים ופדגוגיים.

  מה אתם חושבים? מעתה קל יותר להוסיף תגובה. עוד...
   

  הוספת תגובה על "עשרה נושאים שיביאו למהפך במערכת החינוך"

  נא להתחבר כדי להגיב.

  התחברות או הרשמה     ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
  /null/cdate#

  /null/text_64k_1#

  מה אתם חושבים? מעתה קל יותר להוסיף תגובה. עוד...
   

  הוספת תגובה על "עשרה נושאים שיביאו למהפך במערכת החינוך"

  נא להתחבר כדי להגיב.

  התחברות או הרשמה