כותרות TheMarker >
  ';

  פרטי קהילה

  אקטואליה

  קהילת אקטואליה - המקום לדון בענייני היום, בארץ ובעולם. פוליטיקה, כלכלה, חברה, דעות והגות. אנא שמרו אל התבטאות נאותה!

  אקטואליה

  חברים בקהילה (5577)

  תנועת כמוך
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  יוהידן
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  bonbonyetta
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  באבא יאגה
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  אמא פרובלמה
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  סיכון מחושב:)
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  עו"ד ועוד
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  rebosher
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  kimchid
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין

  הדוניזם מגזר ההיי טק יפיל את המשק כולו

  27/8/19 20:59
  1
  דרג את התוכן:
  2019-08-28 22:43:09
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין

  רצף האינסטגרם בסלולרי של "בכיר בהיי טק" חושף הדוניזם, נהנתנות פשטנית וחומרנית, חסרת מעצורים. מיד אגיע לתיאור קטן וחלקי שלה, בסוף אוגוסט תשע"ט במדינת ישראל. אותה מדינה שנזכיר לעצמנו - עדיין כוללת מליונים בשיכונים, בעבודות חלקיות מתחת שכר מינימום, עשרות אלפי קשישים בלי שמיכות ותנורים בחורף, עשרות אלפי ילדים שצריכים לקבל ציוד בית ספר מתרומות ומחלקות רווחה.

   

  בסטורי הראשון, מסך מבשר לעובדים שהם מתבקשים לבחור נופש חברה ל-2020 מבין הקריביים או סקנדינביה. באחד הבא שורת רכבי חברת היי טק חונים בשמורה ליום כיף. מיד אחריה כמה זוגות חוגגים עם הילדים את חופשת סיום החופש הגדול באיטליה. משם לסיור בפנטהאוז שנשכר למסיבת רווקים ומשם לדירה במגדל מידטאון שעוברת נקיון. רכב מרצדס ספורט של מאמן כושר שמשווק איתו לייפסטייל של הצלחה ולקוחות עשירים בחברת היי טק שהוא מאמן אותם באופן פרטי בעשרות אלפי שקלים. משם לאשת מנכל חברת היי טק שמפרסמת את מסיבת הבריכה של הילדים מהוילה ברמת השרון ובנה שמעלה סטורי על מראה מחלקת הביזנס לסין.

  .

  המודל החדש שהוזמן של מקרר חלומות ענק במטבח חלומות ענק זוכה לאימוג'י לבבות ואז הוא נפתח ובתוכו רק עשרות בקבוקים של אלכוהול יוקרתי למסיבת חנוכת המטבח החדש. המבורגר מבשר מיוחד ב-120 דולר. ספת המסאז' החדשה שהוצבה בכל קומה במשרדי הסטארט אפ, לצד מכונות הקפה המפוארות. בחברה אחרת הביאו קייטרינג בצורת שלושה פוד-טראקס בהשראת מזון מהיר מחו"ל. מתכוננים לאוקטוברפסט - נא להירשם, המצלמה מראה רשימה מלאה של הטסים לארוע מטעם החברה. עובר אחר בה העלה את האימון הראשון מחדר הכושר המאובזר שהקים במרתף הוילה שלו בנתניה בעלות מאות אלפי שקלים. ואשתו של יזם סדרתי מדווחת על טיפולי שריפת שומן חדשים שעשתה אתמול בחופשה בארצות הברית אצל הילדים.

   

  כל עוד המשק בצמיחה, ומליארדי שקלים מועברים לכאן לקנות חברות הזנק (סטארט אפ) וגם חברות טכנולוגיה יותר מבוססות, אפשר לראות את מסע ההרס ההדוניסטי הזה ממשיך הלאה להתעצם. הוא כבר גורר איתו קורבנות רבים שמנסים לייצר לעצמם סגנון חיים ראוותני של שואו-אוף בלתי פוסק, במחיר משכון העתיד, או לכל הפחות אי דאגה עבורו לטובת הבזבוז העכשווי. אלו תמיד כוללים סיסמאות בשיחות הסלון כמו "צריך כסף לעשות כסף" או "כסף שלא נהנים ממנו לא באמת קיים". כל עוד הוא קיים אצלם בשפע, קל לבזבז ולהתפלסף בהתנשאות אין קץ.

   

  זהו דור מפונק עד אימה. דור בני ה-20 של היום מתכנת את חייו לעשיית רווחים מהירים. אקסיטים, או גימיקים, או משהו שיווקי ממש וואוו כזה, ויראלי, המוני, גיוס המונים, מימון המונים, מליונרים מכלום. מלעשות סרטונים, מלשווק חטיפי חלבון או משהו כזה, אימונים אישיים, קואוצ'ינג למבחני בגרות, אושיית רשת שתקדם אופנה או קווי נופש לצעירים או בגדי ים, באמת לא חשוב מה. חשוב הכמה זה מכניס. בקרוב תכנס לכאן אמזון, ואיתה יווצרו עוד פרזיטים שלא עושים כלום אבל לוקחים מוצרים של אחרים ומנסים למכור ברווח בניצול פערי קמעונאות.

   

  הדור המפונק הזה יודע איך להסתדר רק בחברת שפע. שימו אותו בשדה לגדל משהו, והוא יבכה תוך שעה על התייבשות וכאבי ראש. אין לו את זה, את היצר הזה של דור ששרד שואה ודור ששרד מלחמות שמד. נכון, יש טילים ופיגועים וטרור ואיומים אבל אפילו כאן הוא מעדיף לשקוע לתוך מימדים וירטואליים וסטריליים. מטיסי מזל"טים מגניבים מרחוק. טכנאיי תקשורת לוויינית, לוחמת סייבר ופענוח אותות סלולר. גם כאן ההדוניזם מחייב לפרסם כמה הבסיס בלאי אבל תנאי השירות הם אחלה. טסים ליוון באמצע מבצע צבאי. חוזרים עם הג'יפ לבסיס בדיוק בזמן לתרגול פשיטה יבשתית, אבל עזבי אותך נתונים בקשר, איזה טיול מדהים זה היה, רוצה לראות תמונות?

   

  תקבולי המיסים שמקבלת המדינה מאקסיטים שמעלימים מכאן תעשיות שלמות לטובת מו"פ וייצור בחו"ל, גניבת הידע והיכולת להקים חברות רב לאומיות מישראל - שרק כאן אצלנו נחגגת כהישג ובשאר העולם כבר פועלות ממשלות למנוע השתלטות עוינת בינלאומית כזו ולהגן על פטנטים ומוצרים ייחודיים עם סימונים וזכויות שימוש. כאמור אצלנו זו חגיגה. הכסף המהיר והנוח שנכנס למשק מסובב את הממשלה שבמקום להשקיע בשיפור הייצור וקידום הייצוא, משקיעה את זה בהעלאת פנסיות תקציביות או תשלום אתננים לועדים חזקים וקצבאות ילודה. וגם פוליטיקאים שהשתמשו בכספי מכירת חברות הטכנולוגיה שייסדו כדי לסדר לעצמם מקום נוח בכנסת או בעיריות - אבל הם חסרי כל מושג בפוליטיקה וממשל.

   

  אבל יש בעיה הרבה יותר אקוטית שתפיל את המשק כולו: ההסתמכות המוגזמת על המגזר הזה. זה יפה להכשיר אוכלוסיות מצוקה ומגזרי אבטלה להיות מתכנתים, באמת אחלה. רק שאפשר וצריך להכשיר אותם הרבה יותר מהר, תוך שבועות, למאות סוגי עבודות שכרגע נדרש לשים בהם עובדים זרים בגלל מצוקת כח אדם. הדור ההדוניסטי שולח את הילדים ללמוד עריכת דין, אלא שיש הצפה קטלנית, ורק המסודרים באמת יסדרו לעצמם גם סטאז' רציני. המשק יקרוס כשיהיו כאן רבע מליון עורכי דין אבל מחסור ב-5000 מלגזנים, מנופאים או עובדי ייצור, שיעזבו בבת אחת עקב מצב בטחוני כלשהו.

   

  והוא ממש בדרך לשם, ונראה שכל האזהרות על חוסר האיזון הזה, על הנהנתנות המוגזמת המתבטאת בכמויות ייבוא, טיסות ובזבוזי קניות בסכומים מטורפים, לעיתים דמיוניים אפילו עבור עשירי מדינות העולם, והעיקר לחיות את הרגע, לבזבז הזה, לעשות אקזיט הרגע, ולקבל כמה שיותר מזומנים בבת אחת כדי להתחיל להתקשט בסגנון ראוותני ולשדר אותו פומבית לכל עבר. משק כמו שלנו תחת מתקפה תמידית צריך לדאוג לחקלאים, לבנאים, לטכנאים ולעובדי ייצור. אלא שאת אלו הוא כבר מייבא בכמויות ענק, בזמן שדור ההדוניזם יושב על הספה המתכווננת המעוצבת ומעלה סלפי עם מותגים, בזבוזים ופאר.

  מה אתם חושבים? מעתה קל יותר להוסיף תגובה. עוד...
   

  הוספת תגובה על "הדוניזם מגזר ההיי טק יפיל את המשק כולו"

  נא להתחבר כדי להגיב.

  התחברות או הרשמה   

  28/8/19 22:43
  0
  דרג את התוכן:
  2019-08-28 22:45:02
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין

   

   

  אתה מזדקן אחי. זקנים תמיד הסתכלו על הדור הצעיר ומינהגיו המשונים בביטול והטילו ספק ביכולות שלו להנהיג את השבט.

   

  מהו "דור האספרסו"?

  בשנות ה-50, לאחר שהתבקש לתקן מכונת אספרסו ביתית, הקים החרט הצעיר מרדכי שור מפעל קטן לייצור מכונות אספרסו עבריות בשם 'לה פבוריטה'. המכונה שפיתח שור הפכה להצלחה מסחררת וזכתה לפופולאריות רבה בבתי הקפה ובתי מלון בישראל. הצעירים החלו לשבת בבתי הקפה ולבלות בהם את הזמן הפנוי.

  בדיון על תקציב משרד החינוך, תהה ח"כ יזהר סמילנסקי, הלא הוא הסופר ס. יזהר, מה אפשר להציע לצעירים "המבקשים להם חוויית-מעט ובלבד שתהיה חריפה, מהירה וזולה". הוא גילה תהייה על בילויי בתי הקפה של צעירי ישראל, שזה עתה יצאה מתקופת הצנע של שנות ה-50 הקשות, ועל החיבה שלהם לנהנתנות ועל האגואיזם והחומרנות שדבקו בהם. לרבים הפריעה אז הנהייה של הצעירים אחרי כוכבי הרוקנ'רול מחו"ל.

  וכך במהלך אותה ישיבה של מפלגת מפא"י בשנת 1960, טבע יזהר את המונח "דור האספרסו". בכינוי זה הגדיר והאשים יזהר את צעירי המדינה ברדיפה אחרי בידור ושעשועים וקריירה. זה היה ההיפך הגמור מדור הפלמ"ח הנערץ, שקדם להם ושישב "מסביב למדורה".

  מיותר לציין ש-7 שנים לאחר מכן, במלחמת ששת הימים בשנת 1967, הביאו הצעירים של "דור האספרסו" למדינת ישראל את הניצחון הצבאי המדהים בהיסטוריה המודרנית. הם זכו טז לכינויים כמו "צאצאי המכבים" ו"מלח הארץ"..


  --
  כדי להגשים חלום צריך להתעורר.


  ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
  /null/cdate#

  /null/text_64k_1#

  מה אתם חושבים? מעתה קל יותר להוסיף תגובה. עוד...
   

  הוספת תגובה על "הדוניזם מגזר ההיי טק יפיל את המשק כולו"

  נא להתחבר כדי להגיב.

  התחברות או הרשמה