כותרות TheMarker >
  ';

  פרטי קהילה

  אימון אישי (coaching)

  העתידן אלווין טופלר מסביר בספרו "הלם העתיד" תובנה מהפכנית לזמנה לפיה העתיד צופן בחובו שינויים רבים ומהירים שאנשים רבים מתקשים ויתקשו להתמודד איתם, יותר מידי שינויים בפרק זמן קצר מידי. ייתכן ואימון הוא ה"טרנד" החם וייתכן שאימון מהווה תשובה לקצב השינויים ההולך וגובר, תשובה למצב החברתי ולאורך החיים שהכתיבה לנו ההתפתחות המדעית. קהילת Coaching היא המקום לדון בסוגיות שונות, להתפתח, ללמוד, לחקור ולהנות.

  יזמות ועסקים

  פורום

  אימון אישי

  אימון אישי

  חברים בקהילה (4559)

  לולה של היום
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  מדלן גזיאל
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  kobi345
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  תנועת כמוך
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  אסתר רבקה
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  ~~ מירי ~~
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  esty.d
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  barir
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  אחר40
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  קלרה הקדושה*
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  אודטה
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין

  שלט הקסם לניהול עצמי

  20/9/19 15:14
  0
  דרג את התוכן:
  2019-09-20 15:15:56
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  [ אימון אישי, פסיכולוגיה, התפתחות אישית ]

  ''
  שיעור מס' 22 לשם שינוי –  שלט הקסם לניהול עצמי

   

  הכלי:

  שלט הקסם לניהול עצמי

  תיאור:

  שלט מטאפורי הכולל את 'כפתורי ההפעלה' החשובים לשליטה במה שקורה לנו.

  בשלט יש נוריות המסייעות לנו לזהות את הסיטואציה הרגשית בה אנו נמצאים ובהתאם לכך לבחור בתגובה המתאימה.

  בשלט יש מספר כפתורים שכל אחד מסמל פעולה קוגטיבית/רגשית המסייעת לשיפור המצב.

  השלט מציע 4 פרוטוקולים פשוטים לניהול מצבים רגשיים:

  באטמן – איך להימנע מפגיעה רגשית.

  מגדלור – איך לנווט את עצמי למקום חיובי.

  אלכימאי – איך להפוך כל סיטואציה למשאב צמיחה.

  כריש – איך לגייס מוטיבציה לפעולה.

   

  השפעה:

  תרגול הפונקציות והפעולות לשינוי שהשלט מייצג, מחזקים את המודעות למה שקורה לנו במצבים שונים, במיוחד במצבים של לחץ וקושי, ואת היכולת לבחור בתגובה הטובה ביותר. הוא מציע טכניקות לזיהוי המצב הרגשי בו אנו נמצאים ו'פרוטוקולים' – תהליכי תגובה פשוטים של ניהול עצמי אותם ניתן להתאים למצבים השונים ולמטרה הרצויה. הוא מרכז מספר עקרונות מרכזיים בתחום המודעות העצמית והניהול הרגשי המאפשרות להגיב אופן מייטבי לאתגרי החיים.

   

  . בשיעור זה נערוך הכרות כללית עם השלט ועם הפונקציות שבו. בשיעורים הבאים נפרט את הפרוטוקולים שהוא מציע.

   

   

  תיאור כללי של השלט:

  כפתור PAUSE  – עצירה, התנתקות מתגובות אוטומטיות, ויצירת מודעות למה שקורה.

   

  כפתור שאלה – שאלות עוצמתיות לניהול רגשי: מה קורה? איך אני גדל עם זה?

   

  נורה ירוקה:

  מצב כבוי – מצב רגשי ומנטלי ירוד

  נורה דלוקה – מצב רגשי ומנטלי חיובי ורגוע

  נורה מהבהבת – מצב של ריגוש חיובי

  נורה אדומה

  מצב כבוי – אין התרעה על קושי, סימן חיובי

  נורה דלוקה – מצב רגשי ומנטלי ירוד, חוסר אנרגיה, דכאון

  נורה מהבהבת – מצב של לחץ, סטרס, דאגה, פחד, חרדה

  כפתור SEARCH – סריקה של תחושות, רגשות, מחשבות וגורמים המשפיעים על הסיטואציה.

   

  כפתור SELECT – בחירה בפרשנות או בפעולה מיטיבה.

   

  כפתור ESC. – בחירה לצאת מסיטואציה שלילית.

   

  כפתור SAVE – מודעות והטמעה של נתונים לצורך למידה ושיפור התגובה בעתיד.

   

  פרוטוקולים

  באטמן – להתרחק משירטונים וקירות

   

  מגדלור – להגיע למקום הטוב

  אלכימאי – איך אני גדל עם זה

  כריש - מוטיבציה

   

   

  השלט מאפשר לנו לקבל תמונה פשוטה של אפשרויות לניהול מצבים רגשיים וקוגניטיביים, לבחון מבין החלופות את המתאימה ביותר למצב הנתון, ולהשתמש בכלים פשוטים אך יעילים לשם לקיחת פיקוד על מה שקורה בעולמינו הפנימי ולנוע למצב מנטלי טוב יותר. כמובן שאין הם מהווים תחליף לתהליכי טיפול/אימון משמעותיים, אבל הם מאפשרים לכל מי שרוכש את המיומנות של השימוש בכלים ובעקרונות שהשלט מציע לייצר אפשרות לתגובות חיוביות במגוון רחב של סיטואציות יומיומיות. על ידי אימון ותרגול כלים אלו הופכים לטבע שני ומייצרים יכולות מוגברות ואיכותיות לניהול עצמי אפקטיבי ומעצים.

  כפתור PAUSE – עצור!

  זהו הכפתור החשוב ביותר במערכת הניהול העצמי.

  כשאנו מחליטים לעצור, אנו יוצרים מרחק בין מה שקורה לבין המודעות שלנו לגבי מה שקורה. אפשר לדמות את העצירה הזו ללחיצה על דושת המצמד (קלאצ') ברכב, והעברת מוט ההילוכים למצב ניוטרל. התנועה שהיתה עם ההילוך נפסקת (וגם אם אנו עדין בפעילות, המודעות משתחררת ואינה מחוברת לעשיה). במצב זה אנו יכולים להתבונן במה שקורה לנו, ולהפעיל את הפונקציה הבאה.

  כפתור השאלה – מה קורה?

  זו שאלה עוצמתית ביותר. בניגוד לשאלות הרגילות של ה'מיינד' השוטף, ששואל שאלות של למה? איך? מדוע? – שאלות שמבוססות על תבנית תפישה של סיבה – תוצאה, עבר – עתיד, ומקשות על הנוכחות בכאן ועכשיו, השאלה – מה קורה? היא פשוט הזמנה להתבונן בלי שיפוט, בלי א'גנדה, בלי דעות קדומות, בלי צורך על מה שיש באמת, מה שפשוט קורה עכשיו.

  כשאני שואל מה קורה? אני יכול לשים לב למגוון של תופעות, ולהתמקד לא בסיבות ולא בניחושים אלא במישור האובייקטיבי שלהן: אני מרגיש טוב, אני מרגיש לחץ, יש מחשבות שמטרידות אותי, יש לי התכווצות בבטן, האדם שמולי מבטא רגשות קשים, הוא מפנה אותם אלי, אני שם לב שיש לי תגובות פיזיות, רגשיות, מנטליות למה שקורה.

  אני עושה מעין 'צילום מסך' של מה שאני קולט לגבי מה שקורה עכשיו, ומתבונן בו מהצד. מכיון שאני ב'פאוזה', אני לא מאפשר לאירועים להניע אותי, אני מקפיא הכל. פשוט כדי להתבונן ולזהות כל מה שיכול להיות משמעותי לסיטואציה.

  הניתוק 'ממערכת ההילוכים' גורם לכך שמה שקורה לא מפעיל אותי מיידית כמו שזה קורה בדרך כלל כשאני לא בעצירה. התגובות הרגילות שלנו, הן ריאקטיביות – אוטומטיות. הן מהוות חוליה בשרשרת של גורמים, סיבה ומסובב, שמפעילים אותנו, ולעיתים אנו חשים שהם אף שולטים בנו, שאנו מגיבים בלי יכולת שליטה. ממצב הניוטרל, אנו יכולים בהמשך לבחור באופן מודע ומושכל יותר את התגובה שלנו. סטיבן קובי קרא למצב הזה – פרואקטיביות, תגובה מובחנת ובחירית. בנוסף לכך שמצב זה מאפשר לבחור תגובה טובה יותר, הוא גם מייצר חוויה של שליטה עצמית, מחזק את הביטחון העצמי, ומייצר אנרגיה רגשית חיובית. בקיצור, מומלץ בחום J

  השילוב של ה'פאוזה' והשאלה – מה קורה? הם פתיחה לכל תהליכי ההתנהלות העצמית המבוססים על מודעות, הן כפעולות ראשוניות של 'עזרה ראשונה' במצבי קושי, והן כפתיחה לתהליך של העמקת המודעות וצמיחה אישית.

   

  נורה ירוקה ונורה אדומה – משוב רגשי

   

  אחרי שעצרנו ושאלנו מה קורה, אנו מפנים תשומת לב למצבינו הרגשי - אנו שואלים מה קורה עם הרגש שלנו ברגע זה – ההנורות נותנות לנו משוב:

  הנורה הירוקה – מתארת רגש חיובי.

  הנורה האדומה מתארת רגש שלילי.

  מצבי הנורה הירוקה:

  מצב דולק, סטטי – אני בטוב. קצב לב רגיל, נשימות נינוחות. אנרגיה חיובית, רגועה.

  מצב דולק, מהבהב – אני בטוב, בהתרגשות. אדרנלין גבוה. דפיקות לב מואצות. נשימה מוגברת. אנרגיה גבוהה. אקטיביות.

  מצב כבוי של שתי הנורות – אני בסתם. לא טוב, לא רע. אדישות, חוסר רגישות, אטימות. אנרגיה נמוכה. בדרך כלל מצב שאני לא כל כך מחובר לעצמי.

  מצבי הנורה האדומה:

  מצב דולק, סטטי – אני לא בטוב. רגש – עצבות, דכאון. גוף רפוי. נשימות קצרות. קצב לב רגיל. מחשבות שליליות, פסימיות. אנרגיה נמוכה. פסיביות.

  מצב דולק מהבהב – לא טוב לי. תחושות – לחץ, סטרס. רגשות – זעם, פחד, פאניקה. נשימות מהירות, קצב לב מהיר, מתיחות פיזית גבוהה. מחשבות שליליות, תחושת סכנה. אנרגיה גבוהה. אקטיביות.

  שילוב מצבים:

  נורה ירוקה דולקת/מהבהבת + נורה אדומה דולקת /מהבהבת – מאמביוולנטיות לסערת רגשות. כשהנורות לא מהבהבות – רגשות מעורבים – למשל, בניחום אבלים, מופיעים רגשות חמלה ואמפטיה, ביחס עם עצב וכאב. יש רגש אין ריגוש.

  כשהנורות מהבהבות – יש מתח חיובי ו/או שלילי. למשל בספורט אקסטרים, בלונה פארק, על הבמה, בשיחה רצינית המרתקת, אבל גם מעצבנת.

   

  היכולת לזהות מה קורה היא  המפתח לתגובה פרואקטיבית פרודוקטיבית - אילו פעילות רגשית מתרחשת, מאיזה סוג, מה העוצמות, איך זה מתבטא בגוף, בתחושות, ברגשות ובמחשבות.

  כפתור SEARCH – חיפוש:

  כפתור החיפוש בכל פרוטוקול מתמקד בנושא הספיציפי – חיפוש של גורמי קושי, חיפוש של מקורות אנרגיה, חיפוש פרשנויות חלופיות או חיפוש גורמים מעכבים או מניעים. כפי שנראה בהמשך בפירוט, בבאטמן החיפוש הוא כמו סונר תחושתי ורגשי, במגדלור הוא רגשי קוגניטיבי, באלכימאי הוא בעיקר קוניטיבי ובכריש בעיקר רגשי.

  כפתור SELECT

  בהתאם לנושא החיפוש, כשאנו מזהים או מצאים מה שחיפשנו אנו יכולים לבחור בתשובה או בדרך הפעולה המתבקשת.

  כפתור ESC 

  זהו כפתור חילוץ, שמטרתו להוציא אותנו ממצב לא נעים. בעיקר בשימוש בבטאמן ובכריש, אבל יכול לשמש בכל מקום בו אנו מזהים משהו שלא מתאים לנו.

   

  כפתור SAVE

  מטרתו לשמור את הנתונים ואת התובנות, כדי לאפשר לנו להפיק לקחים ולזכור את הגורמים, המצבים והבחירות שלנו, כך שבפעמים הבאות שיחזור מצב דומה נפעל באופן מהיר ויעיל יותר.

   

   

  בשלב זה השימוש בשלט לפי ההמלצה שלעייל מביא אותנו למצב של מודעות גבוהה לגבי מה שקורה לנו, עוד לפני שבחרנו בדרך תגובה כזו או אחרת.

   

  האם תמיד צריך לחפש דרך לשינוי המצב הרגשי, במיוחד אם הוא קשה, לאחר שזיהינו אותו?

  לא בהכרח! עצם פעולת העצירה וההתבוננות כבר יוצרת 'מרחב קבלה' – היכולת שלנו להיות מודעים למה שקורה לנו ולקבל את זה. אנו יכולים לסמוך על האינטואיציה הפנימית שלנו, שתדע לנווט אותנו. כשקשה לי ואני מזהה זאת ומקבל את זה – נעשה לי יותר קל ויכולת ההתמודדות עם הקושי עולה. לפעמים מה שאנו צריכים זה להיות עם הקושי, להרשות לעצמינו לכאוב, לחוות את הרגש, ועל ידי המודעות למצב הרגשי בו אנו נמצאים – אנו נותנים לו לגיטימציה לבטא את עצמו. הרשות להרגיש חשובה מאוד, ומאפשרת לנטרל רגשות ביקורתיים כלפי הרגש הקשה, כמו רגשי אשמה או כעס – מה אני מרגיש ככה, זה לא בסדר, אני צריך להרגיש טוב, אני שוב תוקע את עצמי וכדומה. אנו יוצרים למעשה דיבור פנימי בין החלק הכואב שבנו – הילד שקשה לו, לבין המבוגר שבנו – שמקבל, מכיל ובכך לוקח פיקוד על הסיטואציה. באופן כזה מתרחש תהליך של ריפוי, גם בלי שננסה לצאת מהמקום הזה ולייצר מצב רגשי אחר.

  ההמלצות להלן מבוססות על ההנחה של – סור מרע ועשה טוב – קודם כל צריך לטפל במה שכואב ואחר כך לעשות בפיתוח.

  הפרוטוקולים שבשלט מוצעים בסדר הבא:

  באטמן – פתרון מהיר לקושי רגשי מיידי.

  מגדלור – פרוטוקול לשיפור החוויה הרגשית, מתוך התמקדות במשאבים חיוביים.

  אלכימאי – פרוטוקול למינוף מצבים לא חיוביים והפיכתם למשאב לצמיחה.

  כריש – פרוטוקול להגברת המוטיבציה לפעולה.

  בשיעורים הבאים נפרט כיצד לעבוד עם כל אחד מהפרוטוקולים.

  אם עוד לא נרשמת לקורס החינמי שלי "ארגז הכלים לשם שינוי, - זה הזמן J

  אשמח לשלוח לך למייל, ללא שום התחייבות מצדך, את הקורס החינמי שפיתחתי: 'ארגז הכלים לשם שינוי' – 100 שיעורים המציגים כלים מעשיים, תובנות ודרכי התמודדות יעילות במגוון רחב של שאלות חיים: הגברת המודעות, שינוי ומוטיבציה, ניהול רגשי, התמודדות עם קשיים, פתרון קונפליקטים, תקשורת ומערכות יחסים ועוד. 
  אלו כלים שכל אחד יכול ליישם אותך באופן עצמאי, ולהתאים לכל סיטואציה של התמודדות את הכלי שמתאים לו. 
  זהו קורס משנה חיים! 
  זה אולי נשמע בומבסטי, אבל אשאיר לך לשפוט זאת אחרי הכרות ראשונית עם ארגז הכלים לשם שינוי.
  זהו אוצר בלום של למעלה מ100 כלים ותובנות עוצמתיים, שהתוודעתי אליהם במהלך לימודי, עבודתי ומסעות חיי, וכל אחד מהם יכול ליצור עבורך אפשרות לשינוי משמעותי בחיים. 

   

  להרשמה לקורס החינמי – ארגז הכלים לשם שינוי:

  https://n.sendmsg.co.il/f17824/4CHANGE

   

   

   

  מקווה שקיבלת תועלת מהשיעור.

  אשמח מאוד למשוב ותגובות, לשאלות, להערות והארות. אודה במיוחד על כל שיתוף הנוגע לתועלת שקיבלת מכלים אלו ולאופן בו הם באים לידי ביטוי בחייך. מעבר לתחושת הסיפוק האישית שלי מהתועלת שיש בהפצת הידע החשוב הזה, כל משוב יעזור לי לשפר, לתקן, לשנות ולהתאים את הגרסאות הבאות של שיעורים אלו לטובת שותפים חדשים בתהליך הלימוד והעשיה לשם שינוי.

  אשמח אם תעביר את הקישור להרשמה לקורס החינמי למכרים וחברים שחשוב לך שגם להם תהיה הזדמנות ליצור שינוי בחייהם כמו שאפשרת ושיצרת לעצמך.

  קישור להרשמה לקורס החינמי "ארגז הכלים לשם שינוי" - https://n.sendmsg.co.il/f17824/4CHANGE

  אפשר בכל עת להסיר את כתובת המייל שלך מרשימת התפוצה. מבטיח לא להיעלב J

  אם בא לך להכיר אותי יותר טוב, ולקבל חומרים נוספים ועדכונים מזמין אותך לבקר באתר שלי http://4change.co.il/

  אני מזמין אותך להעמיק בעולם הסיפורים לשם שינוי, בקישור הבא הצצה לקורס החדש שלי – WOW123 סיפורים לשם שינוי, ואם הציץ ונפגע J  אז כפתור ההרשמה לקורס המלא במרחק נגיעה - https://wow123.4change.co.il/WOW4change

  אם יש לך ענין לבדוק אפשרות לעבור איתי תהליך אישי של ליווי – אימון או טיפול, אשמח לדבר אתך.

  אפשר ליצור אתי קשר ולתאם  שיחת הכרות ללא התחייבות.

  כמו כן מזמין לפנות לגבי הרצאות וסדנאות לקבוצות וארגונים. מידע נוסף באתר שלי.

  בטלפון – 0545833385

  במייל – davidpalant@4change.co.il

  דרך האתר http://4change.co.il/

  או בפייסבוק - https://www.facebook.com/coachingjewish/

  בתודה ובברכה,

  דוד פלנט – לשם שינוי

  אימון, טיפול וליווי באתגרי החיים

   

  מה אתם חושבים? מעתה קל יותר להוסיף תגובה. עוד...
   

  הוספת תגובה על "שלט הקסם לניהול עצמי"

  נא להתחבר כדי להגיב.

  התחברות או הרשמה     ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
  /null/cdate#

  /null/text_64k_1#

  מה אתם חושבים? מעתה קל יותר להוסיף תגובה. עוד...
   

  הוספת תגובה על "שלט הקסם לניהול עצמי"

  נא להתחבר כדי להגיב.

  התחברות או הרשמה