כותרות TheMarker >
  ';

  פרטי קהילה

  חיפה

  ברוכים הבאים לקהילת חיפה. כאן תוכלו להתעדכן בכל מה שקורה בעיר, להנות ממעט הירוק של הטבע שנשאר לנו, ומהכחול של הים. הנשימה על אחריות המבקרים הנשיפה על חשבוננו... צילום תמונה: נ.י.ל.י

  חברה וקהילה

  חברים בקהילה (1978)

  צלם חובב
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  bonbonyetta
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  תנועת כמוך
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  forte nina
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  ארנה א
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  אריק גינזבורג
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  sari10
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  אריאל דר
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  שטוטית
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  יובליובל
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  marat painter
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין

  לא עובדת בשביל אף אחד - עידן קליש, סיכום שנה ראשונה.

  22/11/19 17:06
  1
  דרג את התוכן:
  2019-11-22 17:16:12
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין

   

  הבחירה בשיר של סי היימן בתור נקודת ציון לשנה הראשונה בתפקיד אינה מקרית. אם לסכם את החמישית הראשונה של עידן קליש כראש עיר, אפשר לקרוא לו "יחסינו לאן". כמו בכל מערכת זוגית, יש את הפלירטוטים, הדייטים הראשונים, יחסים סוערים ואז מגיע שלב התכל'ס, עם קצת משברים - שבו תוהים אם זה קשר ארוך טווח ששווה להשקיע בו. את כל השלבים האלו עברנו עם קליש, מפלירטוטי אופוזיציה, דרך דייטים בחוגי בית, יחסים סוערים בנצחון על פני המנגנון החלוד של יהב וכעת אחרי שנה של עליות ומורדות, שמחה על שינויים ועצב על עוד מאותו דבר, אנחנו בשלב "יחסינו לאן" שמתאים מאד לנקודה זו בקשר, אפילו שקשה לראות עדיין את הטווח הארוך.

   

  אפשר גם לפצל את השנה הראשונה לשני חלקים. הראשון היה תקופת לימודים קשה וכואבת. יחסי ועדי עובדים, שביתות, החלפת אישים, מאבקי כח פנימים, מכתבי איומים והפגנות שרירים. אפילו בקבוק תבערה על הפגנת סרק מול יצירת אמנות קיבלנו. הכל מכל. נכון, לא כל ראש עיר עובר תקופת לימודים סוערת כל כך, אבל כשאתה נכנס עם חצי עיר שעבדה במנגנון החלוד, שהמנגנון החלוד שימן אותה היטב (במיוחד תקשורת מקומית ומפיקי ארועים במעגל המקורבים) אז הכעס, ההלם על ניתוק צינור החמצן הכלכלי, ושינוי כללי המשחק והשחקנים - הוא ברור מאד.

   

  היו יותר מדי אנשים שהניוון של יהב היה נוח להם כלכלית ואישית. להדיח את המנגנון החלוד נראתה משימה בלתי אפשרית לרבים, אפילו במעגל הקרוב ביותר לקליש. לא רק התקשורת המקומית עשתה יד אחת להתעלם ולהתעלל בתדמיתה, ראש העיר הקודם אף הילך אימים על עובדי העירייה פן לא יצביעו עבורו. איפה כתב האישום על כך, מישהו יודע? הרי זו עבירה פלילית ברורה. היו מגזרים שעם אומץ לא מועט החליטו להצביע אחרת הפעם, מתוך התעוררות למצבה הקריטי של חיפה מול התעצמות כלכלת גוש דן. ומול פתיחת הרגליים של יהב, שאיפשר הלאה להפוך את חיפה לחצר האחורית המוזנחות, הפטרוכימית של ישראל.

   

  היו מהלכים גרעוניים ומיותרים כמו הרכבל או שחיתות העמותה לקליטת עלייה, שקליש לא הצליחה לעצור למרות ההבטחות. עבור תומכיה, שבעיקר ביקשו נקיון האורוות, השארת חלק מהשחיתות הקודמת, כולל סגן חמישי בשכר ורבים מהחלודים שהושארו בעמדות מפתח, הייתה בבחינת אכזבה מרה מול אופוריית הבחירות. היו גם החלטות של קליש שציבור בוחריה מאד לא אהב, ביניהן הרכב הקואליציה - שלא היה מחויב המציאות, הנתק מהירוקים, הכניעה לסחטנות קואליציונית שהלכה בניגוד לרוח הנקיון והשקיפות שהבטיחה. וגם בחירת אנשי מטה על פני אנשים עם נסיון מקצועי.

   

  החלק השני, במחצית השנייה של השנה, כלל התחלות של שינויי כיוון, הכנסת תוכניות חלופיות, ניצנים ראשונים של קידום האג'נדה החלופית, של עיר ירוקה, של עצירת בזבוזים, של ארגון מחדש, של בניית אסטרטגיות ארוכות טווח, של התחדשות עירונית בקנה מידה ענק ויש שיאמרו דמיוני, של רצון לשנות את סדרי העדיפויות. לא הכל שקוף לציבור. קביעת כללים ונורמות חדשות להקצבות, לחלוקת כספים, כללי דיווח ואחריות, יצירת קשרים לקידום פרויקטים - כל אלו לוקחים זמן. למזלם של ראשי הערים, יש להם קדנציה ארוכה כמעט פי שניים מזו הממוצעת של הממשלות. טווחי הזמן והיציבות בקואליציה רחבה, מאפשרים לקדם תהליכים ותוכניות שנוכל לשפוט רק בעוד שנתיים או אפילו רק בבחירות הבאות.

  אבל לומר שלא נעשה כלום זו טעות או הטעייה. מי שעוקב רואה את גלגלי השיניים שלאט לאט משתלבים ונכנסים לפעולה. השאלה היא רק האם הכיוונים נכונים, והאם ניתן להביא את המהלכים האלו מספיק מהר לכדי מימוש.

   

  יש גם אכזבות. חלק מההבטחות בנושא הארנונה, ייעול המנגנונים ועצירת מפגעים לא מומשו. הגזבר וואקים התפטר יום לאחר שמנכ"ל יפה נוף נעצר ומעצרו הוארך שלוש פעמים. רק בלהט תיקי ראש הממשלה וסבבי הלחימה הנוכחיים בעזה ובצפון, לא הפכה הפרשה הזו לכותרת ראשית במהדורות החדשות. קליש ירשה לא רק גרעון כבד אלא גם ניהול בזבזני ומיושן. הצורך להדק את החגורה לא יכול להתבטא רק בקיצוץ ארועים, הוא חייב להתבטא גם בקיצוץ משכורות בכירים ובהידוק החגורה על בזבוזי הסגנים, העמותות, האגפים. עיריית חיפה התנפחה ב-500 תקנים בשנים האחרונות ללא גידול ממשי באוכלוסיה. התושבים תחת נטל ארנונה וקנסות כבד מנשוא. קידום העסקים הקטנים שהוא בלב תוכניות הפעולה של קליש, לא יקרה אם לתושבים לא נשאר בסוף החודש כסף בכיס להוציא על צריכה ובילויים. כשהציבור חוסך כי יוקר המחייה גבוה, עסקים קטנים בעיר הם הראשונים להרגיש את זה. כשיש ירידה בתיירות פנים כי מבטלים ארועי תרבות, עסקים קטנים נסגרים.

   

  לא עובדת בשביל אף אחד, פירושו שראש העיר בלתי תלויה. היא בסוף עובדת עבור כולנו. אנו משלמים את שכרה ואת שכרם של עובדיה. מיסים, קנסות והיטלים. היא עובדת עבורנו, ובשנתה השנייה תיבנה עוד מערכת יחסים חדשה, משוואה חדשה של פעולה, מול התקשורת המקומית ומול ועדי השכונות. ההצהרה שאינם רלוונטים בו-זמנית נכונה עובדתית ושגויה טקטית. יש לחזק ולהעצים את ועדי השכונות. הם יכולים להיות אחד המפתחות בבחירות הבאות לקדנציה שנייה. כל ועד מורכב מעשרות פעילים, שמכירים כל אחד עשרות מצביעים. לרובם באה קליש לחוגי בית והבטיחה להעצים את הקשר הזה ולטפח אותו. התקווה בשנה השנייה שלה, שהיא תייצר מנגנון קבוע וברור שיאפשר לציבור קשר ישיר וקבוע בצרכים נקודתיים. שכונות חיפה הן גדולות, כמו ישוב או אפילו ערים קטנות, ומגיע להן ייצוג פרטני שלא תמיד קיים בקרב חברי המועצה. 

   

  העובדה שתהליכים עירוניים לוקחים שנה עד שלוש שנים להבשיל צריכה לייצר סבלנות בקרב תומכיה, ואפילו מתנגדיה הקולניים. נסו להיזכר מה עשה יהב בשנתיים הראשונות לכהונתו בין 2003 ל-2005, פתחו את העיתונים הישנים וראו איזו אווירת נכאים שררה בעיר, עוד לפני לבנון השנייה. מחירי הדירות למשל, היו בשפל הכי גדול מזה 20 שנה. הצמיחה בחיפה הייתה שלילית, האוכלוסיה ברחה ועסקים רבים נסגרו ועברו לאזורי תעשייה חדשים בצפון. אפשר לומר ששנתה הראשונה של ראש העיר החדשה מוצלחת עשרות מונים מזו של קודמה. ואם זה רק הקדימון, יתכן שבעוד ארבע שנים מהיום תזכה קליש ב-2023 לאחוז תמיכה גבוה עוד הרבה יותר מאשר זה של 2018. סיכומי משחק לא עושים ברבע הראשון וגם לא השלישי. בנתיים, זה נראה משחק מותח, עם הרבה תפניות ולא מעט מהלכים יפים. לאן הוא מתפתח עוד קשה לדעת. סיכום יותר רציני אפשר לעשות רק במחצית.

  מה אתם חושבים? מעתה קל יותר להוסיף תגובה. עוד...
   

  הוספת תגובה על "לא עובדת בשביל אף אחד - עידן קליש, סיכום שנה ראשונה."

  נא להתחבר כדי להגיב.

  התחברות או הרשמה     ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
  /null/cdate#

  /null/text_64k_1#

  מה אתם חושבים? מעתה קל יותר להוסיף תגובה. עוד...
   

  הוספת תגובה על "לא עובדת בשביל אף אחד - עידן קליש, סיכום שנה ראשונה."

  נא להתחבר כדי להגיב.

  התחברות או הרשמה