כותרות TheMarker >
  ';

  פרטי קהילה

  אקטואליה

  קהילת אקטואליה - המקום לדון בענייני היום, בארץ ובעולם. פוליטיקה, כלכלה, חברה, דעות והגות. אנא שמרו אל התבטאות נאותה!

  אקטואליה

  חברים בקהילה (5577)

  רז פורטון
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  . ארז .
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  shulamit
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  חנה וייס
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  -li-
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  שטוטית
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  א ח א ב
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  לולה של היום
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  kimchid
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  sari10
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  נתןפאר
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  Buna
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין

  בצלאל סמוטריץ' - מסעו של גאון פוליטי להבטיח מקומו בכנסת

  6/1/20 21:09
  0
  דרג את התוכן:
  2020-01-23 21:47:05
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין

  פרק 1: בצלאל סמוטריץ' - יותר מפחיד מקאסם סולימני

   

  אל אל בצלאל. כשאתה מגיע להיות יו"ר מפלגה ושר תחבורה ממפלגת שוליים בגיל 39 מתחילים לקחת אותך ברצינות. כשבביוגרפיה שלך חצי-השתמטות מצה"ל ומעצר על ידי השב"כ בחשדות לפגיעה בכוחות הבטחון על רקע ההתנתקות, מתחילים להטריל אותך עם העבר. וכשאתה מתחיל לבצע רפורמות כשר תחבורה, שלא מתאימות למגזר נהגי המוניות, מתחילים גם איומים. מהתבוננות בפרופיל התקשורתי הפעיל והנרחב של שר התחבורה סמוטריץ' ברשתות החברתיות - לא נראה שהוא מוטרד במיוחד מההטרלות והאיומים. הוא בונה עצמו כשר מקצועי, לא מוטה, לא נכנע ובמילים פשוטות - 'סמוטי' לא דופק חשבון. 

   

  זה די נדיר שראש הממשלה נתניהו, בין פגישות בינלאומיות ועיסוק בחסינות, מתבטא כל כך הרבה בנוגע לשר סמוטריץ'. "אחדות מפלגות הימין", שהפכה בסיבוב השני ל"ימינה" והביאה ל-7 מנדטים, התפצלה כפי שזה נראה כעת שוב לימין החדש של בנט שקד ומתן כהנא, שמעוניינים לייצר ימין 'לייט' לא-דתי וליברלי. זה כמעט הצליח בבחירות הראשונות של 2019, אז הייתה קרובה הימין החדש מרחק כאלף קולות מאחוז החסימה, ויתכן וכניסתה הייתה חוסכת את שני הסבבים הבאים. בנט ושקד מאמינים שהפעם הם יעברו ושסמוטריץ' אינו מתאים, מכיוון שהוא מציג עמדות ניציות בנושאי דת ומדינה. התגובה שלו היום כנגד שילוב נשים בשריון מוכיחה את טענות בנט, אך קונה לסמוטריץ' נקודות חשובות במגזר, בעמידה בלתי מתפשרת על עקרונות.

   

  לקראת הבחירות נראה שסמוטריץ' הופתע מהמהלכים ונעלב פעמיים: פעם בטריקת הדלת בימין החדש, ופעם שנייה כשהרב פרץ מהבית היהודי, חתם איחוד עם עוצמה יהודית, ש"גונבת" מדי בחירות לימין כשני מנדטים נוספים. גם הם מקווים לעבור את אחוז החסימה. משמע, שתי הרשימות מקוות ש-7 מנדטים יהפכו ל-8 לפחות, שדרושים כדי ששתיהן יעברו. סמוטריץ' נשאר מחוץ למהלכי האיחוד הזה, ולמרות שנשמר לו מקום שני, נלקחה ממנו ההבטחה למינויו לשר במו"מ הקואליציוני. ההיעלבות הזו הולידה הכפשות הדדיות וטענות מצד סמוטריץ' שיש לערוך פריימריז כתנאי לאיחוד רשימות. נתניהו מצידו, לא מעונין בהימור הזה וקרא לכל המפלגות מימין לליכוד להתאחד.

   

  סמוטריץ', למרות היותו שר תחבורה בממשלת מעבר, מגלה פעילות נמרצת בתחום. יש לו מומחיות להיות בכותרות, להצטלם ולהיות תקשורתי הרבה יותר משרים ותיקים בליכוד. בכינוס של שרי הליכוד אפילו נאמר "תהיו סמוטריצ'ים" בהתייחס לשרים שטענו לסיקור נמוך מדי של רפורמות במשרדיהם. לסמוטריץ' באיחוד הלאומי יש על פי הערכה בין 2-3 מנדטים נדוניה, ואין פלא שהרב פרץ ואיתמר בן גביר חיזרו אחריו נמרצות, למרות ההכפשות. אלא שהנדוניה החשובה יותר היא הפרופיל התקשורתי הגבוה, גם בתקשורת הדתית (עיתונאים שהם חבריו וקרובי משפחה של פעילים של סמוטריץ') אבל גם בתקשורת הכללית. אין כמעט יום בלי שתגובתו או תמונתו יופיעו בעיתונות. אפשר בשקט לומר שסמוטריץ' שני רק לנתניהו בכריזמה התקשורתית ובאסטרטגיית תפיסת כותרות. 

   

  לפי החיזורים, האיומים והפרשנויות "מה יעשה סמוטריץ'" היה אפשר לחשוב שבכיסו עשרה מנדטים. הציפיה לראות מה יעשה ואיך יגיב מזכירה את הפרשנויות על אירן שאחרי חיסול סולימני. סמוטריץ', עם יכולות פוליטיות מחודדות, מריח שהפיצול לשתי מפלגות בעייתי, במיוחד צירוף עוצמה יהודית לרשימת הבית היהודי.  הוא לא רוצה מקום שני במפלגה שתתנדנד על אחוז החסימה. הוא רוצה ללכת על בטוח, כלומר, להבטיח לא רק את מקומו בכנסת, אלא את מקומו סביב שולחן הממשלה. נראה שהוא גם לא רוצה את בן גביר, אלא מכוון למיינסטרים של הציונות הדתית, כקרש קפיצה למיינסטרים של הנהגת הימין כולו. סמוטריץ' לא מעונין להיות יו"ר של מפלגת 4 מנדטים קטנה. הוא מכוון להיות ראש ממשלה.

   

  נתניהו, שפוחד מאובדן קולות מהעדר איחוד וסכסוכים פנימיים מימין לליכוד. עוד יכול לבצע את הטריק המוכר עם פייגלין וזהות. לשריין את סמוטריץ' והאיחוד הלאומי בליכוד. לקוות ש-2 המנדטים של סמוטריץ' יצביעו אחריו לליכוד. זה דורש התפקדות שלהם, תהליכים ארוכים יותר. אבל לבחירות יש מועד סופי להגשת רשימות ואיחודים. המועד מתקרב, וסמוטריץ' כבר אמר שאינו פוחד לא להתמודד כלל לכנסת. זה מנהיג שאומר בפשטות - יהיה איחוד ובדרך שלי, או שעדיף לי לא להיכנס למשחק הפעם. ואם הבית היהודי ועוצמה יכשלו - ייכנס כגיבור המושיע שאמר "אמרתי לכם!" וינהיג ביד רמה כל תתי הרשימות של הציונות הדתית. סמוטריץ לא מפחד למתוח את החבל, ולשחק על כל הקופה - כי מבחינתו היעד גדול הרבה יותר. כך הפך סמוטריץ' לדמות הכי מסקרנת בבחירות 2020, ואין פלא שרבים פועלים "ליירט אותו" פוליטית.

  מה אתם חושבים? מעתה קל יותר להוסיף תגובה. עוד...
   

  הוספת תגובה על "בצלאל סמוטריץ' - מסעו של גאון פוליטי להבטיח מקומו בכנסת"

  נא להתחבר כדי להגיב.

  התחברות או הרשמה   

  8/1/20 19:06
  0
  דרג את התוכן:
  2020-01-09 02:52:04
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין

  פרק 2: בלי התערבות נתניהו, האמנם?

   

  בדיוק יום אחרי שכתבתי את הדברים, נתניהו זימן את סמוטריץ' לדון במתווה שלו לאיחוד. על פי כל הכותרות, שכנראה יצאו כהכחשה גורפת מטעם סמוטריץ' הוא סרב להיפגש וטען שנתניהו לא צריך להתערב בענייני מפלגות הציונות הדתית. לעומת זאת, היום מוציא ישראל היום ידיעה הפוכה בה סמוטריץ' נפגש לא פעם אחת אלא פעמיים עם נתניהו לדון באיחוד. זה די מדהים איך אדם אחד מרים את סופת התקשורת הזו ומסובב את כולם על האצבע. אלו באמת יכולות ששמורות לראשי מפלגות מנוסים, שיודעים להספין את השיח ולהוציא את הכותרות כדי לשרת את מטרתם.

  .

  לא ברורה כלל חשיבותו של סמוטריץ' או האיחוד הלאומי למטרת תוצאות הבחירות. מצד שני, הוא נמצא בכותרות הפוליטיות יותר מכל אדם אחר, כששימור מצב זה בוודא עושה טוב למנייה הפוליטית שלו, שמרקיעה. אלא שכמו שהרקיעה ככה היא יכולה להתרסק בבת אחת. לכולם ברור שיש כאן הימור מחושב, אך לא ברור אם הוא הימור נכון מצידו או שהחבל שנמתח יוביל ליציאתו המוחלטת מהחיים הפוליטיים. האיחוד הלאומי הרי לא תרוץ בבחירות. נשארת לתהות האם נתניהו בדק איתו שילוב של המפלגה בליכוד, גם במידה ולא יצלחו המתווים לאחד אותה.

  9/1/20 02:43
  0
  דרג את התוכן:
  2020-01-09 02:53:53
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין

  פרק 3: שיטת הריץ'-רץ': ספין או איפון על בנט?

   

  המשך מעקב אחרי סופת הבחירות המשתוללת במלוא הכותרות - 'סופת סמוטריץ': והערב כותרות (או ספינים שמישהו שלח?) על פגישה נוספת בין הימין החדש - בנט, לבין סמוטריץ', אחרי הצהרה מפורשת של בנט שירוצו לבד ושסמוטריץ' לא מתאים לימין החדש בדעות. עכשיו לפתע, לפחות בידיעות, מדובר על מיקומו "בשיטת ריץ' רץ'" מיד לאחר בנט? האם ויתר על דרישתו לפריימריז 'כדי שהציבור יקבע' כשמדובר בריצה עם הימין החדש? איזו אלסטיות פוליטית מרשימה.. מה שהיה חשוב כעקרון בל יעבור אתמול, נעלם לפתע בדיווחים היום. האם באמת הכל רק ספין? או שסמוטריץ' הצליח לתמרן אפילו את בנט.

   

  במונחי ג'ודו, אם הידיעות על מיקומו נכונות, סמוטריץ' עשה 'איפון' על בנט בקלילות מפתיעה. לא בטוח האם הציבור שמצביע לימין החדש, אכן מעדיף למשל את סמוטריץ' על מתן כהנא? ברור שלא. עמדות סמוטריץ' בנושאי דת דוגמטיות להחריד ויתכן שאפילו לא מייצגות את מרבית בוחרי האיחוד הלאומי שבראשו עומד. אז על סמך מה קיבל, לפי הידיעות, מקום 2?

  הרי הרשימה אמורה לשקף את האטרקטיביות. האם באמת סמוטריץ' שווה מקום 2? או בכלל דרוש לימין החדש, שעל פי כל הסקרים בלעדיו עוברת בקלות את אחוז החסימה? יתכן שזו טעות של בנט, או מהלך גאוני כשהוא מזהה את יכולות התקשורת וייצור הכותרות שמביא סמוטריץ'? אם זה רק ספין, הרי שהתקשורת כולה נפלה כאן לתרגיל פוליטי - סמוטריץ' גאון. ואם לא מדובר בספין והוא הצליח לסנדל את בנט - סמוטריץ' גאון.

  10/1/20 16:22
  0
  דרג את התוכן:
  2020-01-10 16:23:33
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין

  פרק 4: הילכו שניים יחדיו בלתי אם נועדו? ואולי שלושה?

   

  זה השלב שבו כולם מפסיקים להיעלב ומבינים את מצבם: תלויים זה בזה, או אולי תלויים זה לצד זה לייבוש מחוץ לכנסת לאחר שלא יעברו אחוז חסימה, או ימאיסו עצמם על הציבור. וכך התחילו גישושי הפיוס בציוצים בטוויטר אחרי כתבות שמישהו (נו מי?) יזם על רתיעה מפרץ, רק כדי שמישהו (נו מי?) יוכל להפריך אותן בקריאה לפגישה הדדית. לא שקוף בכלל. אז אלו שלא דיברו - דיברו ביניהם. ונשאר לראות: האם שוב יהיה איחוד של השלושה (הימין החדש, איחוד לאומי והבית היהודי), האם האיחוד הזה יכלול את עוצמה יהודית, או האם בנט יתקפל בפני סמוטריץ, גם אם חושביו אומרים לו שמהלך כזה יזיק יותר מאשר יועיל. כלומר: לא כולם משוכנעים שהם אכן תלויים אלו באלו.

   

  יתכן ששתי מפלגות מבודלות ביניהן, האחת צביון דתי, האחת צביון חילוני, ישיגו יותר מנדטים לחוד. על פי עוד סקר שלא ברור מי ואיך הוזמן, סמוטריץ' לו ירוץ לבד באיחוד הלאומי שווה 1% בלבד. מנגד, סקר אחר, שגם מקורותיו לא ברורים עד הסוף, טוען שסמוטריץ הוא הפוליטיקאי הדתי האהוד ביותר, כ-10% יותר מאשר בנט ובודאי יותר מהרב פרץ. האם סמוטריץ' נכס או נטל, האם האיחוד המשולש נכס או נטל? זאת נדע בתחילת שבוע הבא. עד אז נמשיך בריאליטי הכי לוהט "סמוטריץ' לאן". הדרת עוצמה יהודית, עלולה להוביל לאבדן קולות לבית היהודי. כפי שזה נראה, הם יעברו את אחוז חסימה עם 4-5 מנדטים גם ללא סמוטריץ'. הדבר דומה גם בימין החדש. לו היו שתי המפלגות משוכנעות שהן בפנים, סביר שסמוטריץ' היה בחוץ, וכל איחוד היה נדחה. חוסר השכנוע, הפחד להצטייר בעיני הבוחרים כמי שהעדיפו טובתם האישית והאגו על פני הקולקטיבי - הוא המנוע כרגע לייצר מחדש את האיחוד.

   

  בסקר אופטימי, עם 80 אלף הקולות של עוצמה, ועוד כאלו שנזעקו להצביע ליכוד ואולי "ישובו הביתה" - יתכן שאיחוד הימין תקבל 9 מנדטים. במקרה כזה, האיחוד יוכיח עצמו כמנגנון למקסם את הכוח האלקטורלי. השכנוע של בנט שיוכל להביא מצביעי זהות, ליכוד, ליברמן וכחול לבן להתפכח ולהצביע לימין החדש כאלטרנטיבה נקייה בימין לכל השאר - נותר שכנוע שכרגע לפחות אינו נתמך בסקרים פנימיים ולא בגלויים. לכל היותר מדובר בחצי מנדט ומנגד, פעול "גוועלד" לקראת הבחירות עלולה שוב לגרוע כמנדט שלם מהימין החדש. בכל אופן, סמוטריץ' ממשיך להיות במרכז צומת ההחלטות הפוליטיות של גוש הימין, וכל עוד זה המצב, נראה שיצליח לעשות "איפון" על ראשי שתי המפלגות דרך איחוד גדול נוסף. האם יתכן איחוד הבית היהודי והימין החדש ללא סמוטריץ'? הו, זו יכולה להיות מכה אנושה לקריירה הפוליטית שלו, אך הסיכוי שלה נראה מאד קלוש.

  13/1/20 21:04
  0
  דרג את התוכן:
  2020-01-14 03:38:10
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין

  פרק 5: מגייסים סקרים, כותרות מחמיאות וחתימות רבנים

  .

  במהלך כל סוף השבוע הצליח שר התחבורה לעלות לצמרת הכותרות, אפילו מעל ועדות חסינות. לא פחות מ-3 פעמים. ראשית עשה זאת עם תמ"א 1 ותוכנית תחבורה ליהודה ושומרון שתחובר לתמ"א 1. כל צד ראה בזה הישג - אלו שלא רצו להכליל את השטח ואלו שדרשו להכין לראשונה תוכנית לאומית לתחבורה בו. בפעם השנייה הצליח סמוטריץ' להצטייר שוב כגיבור הרגע הפעם של תושבי כפר שלם במאבק הפיצויים על קו הרכבת הסגול שיעבור דרך השכונה. והפעם השלישית כבר זכתה לסיקור הנרחב ביותר הבוקר - שר התחבורה לא מוכן לקבל את הודעת נת"ע על עיכוב בשנה בקו האדום או תוספת תקציב. ככה, במשפט אחד, שכמובן הגיע לכל מערכות העיתונים, זינק סמוטריץ' לכותרות - וכל זה עוד לפני ההחלטה היכן ירוץ. הוא לא רץ, הוא דוהר ומרחף על פני האקטואליה כמו רכבת מגלב. את הכותרות הנוספות (כאילו השאר לא הספיקו?) על דחיית רפורמת המוניות, בלחץ כבד של נתניהו, בחר סמוטריץ' כנראה להצניע.

  .

  סמוטריץ' אם כן משאיר אבק לרב פרץ, שגם הוא הגיע לצמרת האקטואליה בעל כורכו ונראה שלא ציפה לעוצמת ההתנגדות לדבריו כשר חינוך. אבל, זו השקפת עולמם של סמוטריץ ופרץ והמגזר שאותו הם מייצגים. ואגב, זו גם השקפת העולם של חברי הרשימה המשותפת, ואפילו של חבר הכנסת ממר"צ עיסאווי פריג' שהתבטא פעם אחר פעם נגד זוגות חד מיניים ושות' במגזר הערבי. כמה שאינה נוחה, סובלנות מחייבת לקבל את הדעות הנגדיות והאלו, אחרת, יש פה שני צדדים חשוכים באותה מידה. אלא שסמוטריץ' גם פועל מאחורי הקלעים הרבה מעבר להסתערות המרשימה על כל מצלמה ומיקרופון - בדרך של סקרים מגמתיים, לחצים מצד רבנים נחשבים -  רשימות עם חתימות הלוחצות לאחד שורות בבית היהודי עם האיחוד הלאומי, פרשנויות מטעם ומאמרי מערכת.

  .

  כפי הנראה לאחר סיבוב שלם של הכפשה הדדית ירד סמוטריץ' מדרישתו לפריימריז, הקץ דוחק, השמאל כבר מחק שתי מפלגות היסטוריות כדי לנסות למקסם מנדטים, והנה הוא - חוזר מהכפור וההעלבות היישר למקום השני והרביעי ברשימה המתאחדת של הבית היהודי של פרץ והאיחוד הלאומי של סמוטריץ'. אפשר לומר - הרי יכל להיכנס לפני זמן רב, זה בדיוק מה שהציעו לו. מדוע סרב ונעלב? כי כפי שודאי יאמר לכם הוא בעצמו, לאיחוד כזה נכנסים דרך עמדה של כח, ועל הדרך מנסים לפמפם הלאה את התקשורת. זה קמפיין בחירות מחושב, של אדם ממולח ומחושב. הימין החדש ירוצו בנפרד. אנשים שלא מעוניינים בסמוטריץ פרץ ובן גביר כעמוד שדרה אידיאולוגי סביב חיים אמוניים דתיים-חרדיים קיצוניים ממילא לא יצביעו לבית היהודי כמובן. לעומת זאת רבים במרכז, במיוחד המנדטים הרבים של 'כולנו' לשעבר, יצביעו לבנט ושקד וכנהא כדי לתמוך במפלגה ימנית ליברלית עם נסיון מוכח בתפקידי הנהגה.

  15/1/20 02:21
  0
  דרג את התוכן:
  2020-01-15 02:22:59
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין

  פרק 6: ההכרעה נפלה וסמוטריץ' חושף את כוונותיו

   

  "אני ההנהגה". לאחר כינוס מרכז מפלגת הבית היהודי, מופע לא סימפטי של צעקות ותגרה, אושר הסכם הריצה עם עוצמה יהודית. מה שלא אושר, הוא המיזוג עם האיחוד הלאומי, כשמתברר כי סמוטריץ' דרש לעמוד בראש המפלגה המאוחדת. למעשה העמיד סמוטריץ' לפרץ את התנאי האולטימטיבי: אם אתה רוצה ריצה משותפת, צא בחוצות ותודיע שאתה יורד מהבמה ואני מנהיג הציונות הדתית בכנסת. לדבר הזה, כמובן, פרץ לא יכל להסכים. ללא הדבר הזה, פחד סמוטריץ' ללכת לאיבוד בין פרץ לבן גביר. משהבין סמוטריץ' שלא יהיה "איחוד גדול" עם הימין החדש, גם הבין שאין טעם במגעים עם הבית היהודי. מה שלא ברור הוא מדוע הסכים בנט לאפשר לסמוטריץ' לקבוע את התנאים גם לאיחוד עם הימין החדש. ככל הנראה, הסקרים המחמיאים על 6-7 מנדטים איפשרו את הנדיבות של בנט.

  .

  השלישיה בנט שקד וסמוטריץ' מתקבלת באהדה, ודאי יותר מזו של פרץ, בן גביר וסמוטריץ'. זה גם מסייע לסמוטריץ' למתג עצמו במרכז הבמה הפוליטית של הציונות הדתית. הוא יחזור להסתער על הכתר השלם - בין אם הבית היהודי יעברו או לא את אחוז החסימה. החבירה עם הימין החדש נועדה לשמר אותו כגורם רלוונטי. בעיניו, זה רק שלב הכרחי בסולם כדי להיכנס לכנסת, ודאי לא סוף הטיפוס כלפי מעלה. סמוטריץ' יאמר לזכותו הסביר זאת ברשת החברתית בה הוא מגיב. כשכתב שדרש איחוד מלא ושלם עם הבית היהודי כתנאי, למעשה דרש מפרץ את ההובלה. ההשתלחות הקשה של גורמי הבית היהודי מסגירה את כעסם על הדרישה, אך הם שמיהרו לסגור ריצה משותפת ללא סמוטריץ'. עין תחת עין - או עלבון כנגד עלבון.

  .

  על פי הערכות, עוצמה יהודית שווה כמנדט וחצי, והבית היהודי 3 מנטדים. יחד, סביר שיעברו את אחוז החסימה. אלו עשויים להיות 4 מנדטים קריטיים. יחד עם 6 מנדטים הצפויים לימין החדש, מדובר על הגדלת הימין הלאומי ל-10 מנדטים, מהלך חיובי. ובמידה והבית היהודי לא תעבור, הרי שסמוטריץ' יהיה שם 'להרים את השברים'.

  16/1/20 18:58
  0
  דרג את התוכן:
  2020-01-16 19:01:12
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין

  פרק 7: אקורד הסיום: סמוטריץ' מנצח באיפון פוליטי מבריק

  .

  מכבש הלחצים, הסקרים הלא מחמיאים וההאשמות על פגיעה בימין במידה ולא יעברו, ושלל רשימות הרבנים - כולם הופעלו על ידי אנשי סמוטריץ' ובגיבוי נתניהו - עשו את שלהם בדקה ה-90. פרץ כבר צייץ 'מילה זו מילה' כלומר עמידה בסיכום עם בן גביר ועוצמה יהודית - ואז מחק. ודאי התלבט עד הרגע האחרון מה גרוע יותר - הנזק התדמיתי שייספוג מהפרת ההסכם עם עוצמה יהודית, או הנזק האישי והתדמיתי שיספוג אם לא יעברו את אחוז החסימה. מנגד הוכן הפיתוי במלאכת מחשבת: סמוטריץ' שיווק עצמו כמי שמוותר על המקום השני ברשימה המאוחדת כדי לצרף את פרץ, אך דאג ליישר קו עם בנט בהתנגדותם לצרף את עוצמה יהודית.

  .

  ואכן הפיתוי היה חזק מדי. הלחצים היו רבים מדי. ובן גביר ועוצמה יהודית, שרקחו עם פרץ תרגיל לסמוטריץ', ואף "שמרו לו את מקום 2" ראו כיצד סמוטריץ' מנתץ לרסיסים את הברית החדשה. סמוטריץ' הצדיק את מהלכיו ברצון "לרשימה אחת גדולה" ומנגד המשיך לפסול את עוצמה יהודית כתנאי לאותה רשימה גדולה. אמנם מקום 2 ניתן לרב פרץ, אך ההסכם כולו חושף את הכוונה האמיתית: איחוד מלא של האיחוד הלאומי עם הבית היהודי, בחירות השנה ליו"ר, ובכנסת במידה של פיצול הרשימות, סמוטריץ' יו"ר הרשימה. והיא תיקרא האיחוד הלאומי-הבית היהודי ולא בסדר ההפוך.

  .

  למעשה, סמוטריץ' קיבל שתי ציפורים במכה: ניתוץ ההסכם עם בן גביר, והעברת הנהגת הציונות הדתית לידיו תוך נטרול הרב פרץ. בכך הגיע מסעו של גאון פוליטי להבטיח מקומו בכנסת - לנקודת הסיום. עוצמת הנזק שיכולה לעשות עוצמה יהודית - קטנה. רבים ממצביעיה יודעים שהיא חסרת סיכוי לעבור את אחוז החסימה. הרשימה אכן אוחדה - לפי ראות עיניהם של בנט וסמוטריץ', שביצרו גם הלאה את מעמדם.

  17/1/20 07:19
  0
  דרג את התוכן:
  פורסם ב: 2020-01-17 07:19:11
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין

  השקעת המון על דמויות זניחות , שיושלכו חיש מהר לפח אשפת ההיסטוריה של העם והמדינה.

  יעקב


  --
  sic transit gloria mundi
  17/1/20 18:51
  0
  דרג את התוכן:
  פורסם ב: 2020-01-17 18:51:51
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין

  צטט: דוד רוזן 2020-01-17 07:19:11

  השקעת המון על דמויות זניחות , שיושלכו חיש מהר לפח אשפת ההיסטוריה של העם והמדינה.

  יעקב

   

  ואולי: הרחתי שפה תהיה הדרמה הפוליטית הכי גדולה של בחירות 2020, וצדקתי.

  פח אשפת ההיסטוריה של העם והמדינה? שפיר, לבני, גבאי, גלאון

  ובקרוב גם שאר המוקיונים בשמאל הכושל.

  23/1/20 10:47
  0
  דרג את התוכן:
  פורסם ב: 2020-01-23 10:47:23
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין

  צטט: אייל - חיפה 2020-01-17 18:51:51

  צטט: דוד רוזן 2020-01-17 07:19:11

  השקעת המון על דמויות זניחות , שיושלכו חיש מהר לפח אשפת ההיסטוריה של העם והמדינה.

  יעקב

   

  ואולי: הרחתי שפה תהיה הדרמה הפוליטית הכי גדולה של בחירות 2020, וצדקתי.

  פח אשפת ההיסטוריה של העם והמדינה? שפיר, לבני, גבאי, גלאון

  ובקרוב גם שאר המוקיונים בשמאל הכושל.

   

  הדרמה הפוליטית הכי גדולה היא המוקיון סמוטריץ' ?  איך קביעה מוזרה זו נפלה עליך איך ?

  אגב, מקורות חיו:

  "בגיל 28 התגייס לצה"ל ושירת במשך שנה וחצי"

  מה דעתך ? סעיף נפשי ?


  --
  sic transit gloria mundi
  23/1/20 21:47
  0
  דרג את התוכן:
  פורסם ב: 2020-01-23 21:47:05
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין

  גאון? סחתיין על ההומור.

  איך אמרו חכמי חו"ל? 

  in the land of the blind, the one-eyed man is king

  או בהתאמה, כשהקהל שלך רפה שכל, אפשר לעשות איתו דברים שקהל חצי אינטליגנטי לא היה מתיר.


  --
  Angelica: What were you doing in a Spanish Convent, anyway?
  Captain Jack Sparrow: Mistook it for a brothel. Honest mistake.

  עו"ד ועוד.


  ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
  /null/cdate#

  /null/text_64k_1#

  מה אתם חושבים? מעתה קל יותר להוסיף תגובה. עוד...
   

  הוספת תגובה על "בצלאל סמוטריץ' - מסעו של גאון פוליטי להבטיח מקומו בכנסת"

  נא להתחבר כדי להגיב.

  התחברות או הרשמה