כותרות TheMarker >
  ';

  פרטי קהילה

  אקטואליה

  קהילת אקטואליה - המקום לדון בענייני היום, בארץ ובעולם. פוליטיקה, כלכלה, חברה, דעות והגות. אנא שמרו אל התבטאות נאותה!

  אקטואליה

  חברים בקהילה (5577)

  רז הושידושי
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  שיח אחר
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  שושנה13
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  rebosher
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  -li-
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  yoni ben menachem
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  אסתר רבקה
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  ΩmegosAC
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  ריקי שחם .
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  boazlaw
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין

  ישראל נוחלת מפלה קטלנית בהתפרצות הקורונה, זו שעת מבחן.

  16/3/20 23:26
  1
  דרג את התוכן:
  2020-03-17 09:51:38
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין

   

  חוסר השקיפות לגבי כמות הבדיקות, המשחקים במספרים ותחזיות במקום צעדים נוקשים, העדר ההישמעות להוראות (התקהלות מאות ברשתות המזון ובמקומות עבודה) וחוסר ההפנמה לגבי יעדי ההתפרצות האמיתיים בעולם (תיירים ממצרים לא עברו בדיקות ובידוד). כל אלו, יחד עם אוזלת היד באכיפת הבידוד (או למעשה אי אכיפתו המוחלטת) הביאו את ישראל בתוך שבוע ממקום 50 למקום 26 במספר המקרים.

   

  נכון, הטבלאות משקרות ובמדינות מעלינו ומתחתינו (מצרים) ודאי יש אלפי מקרים נוספים. האם זה מנחם מישהו? ודאי שלא. גם כשמיטב החוקרים כבר אומרים כי מספרי התחלואה המתפרסמים אינם אינדיקציה להיקף ההידבקות כמעט באף מדינה, הם נמוכים מעשרות ועד אלפי אחוזים, הרי שהאינדיקציה המעטה הזו גם היא מציירת תמונה קודרת למדי.

   

  צעדי הממשלה היו רובם נכונים ומחוייבים המציאות - אם כי, ואולי זו חוכמת הבדיעבד -  קצת מאוחרים - למרות שאכן כפי שאמר ראש הממשלה נתניהו הקדמנו מדינות רבות בהתחלה. אך מה הם עזרו אם הם לא נאכפו בצורה מוחלטת על הציבור? ציבורים שלמים החליטו לעשות דין וחשבון לעצמם, המשיכו התכנסויות בבתי תפילה, במוקדי תרבות ובמסיבות וארועים המוניים. ציבורים שלמים המשיכו להזיע יחד בחדרי הכושר ולאכול יחד במסעדות שף מאותו שולחן עם מזון מפוזר עליו. ציבורים שלמים החליטו שהם חסינים מספיק, צעירים מספיק, דתיים מספיק, ולא פזלו לרגע לראות איך כל הכללים שנוסחו בסין ומספרי התמותה התבררו כשגויים.

   

  למעשה, אפילו לאחר ההסתה הסינית והמעטת המצב שם, היו ממשלות העולם צריכות להבין מהצעדים הדרקוניים שנקטה סין על הבעיה האמיתית: מידת ההידבקות. המקרים הבודדים מחוץ לסין, שימשו כגלולת הרגעה שקרית. בפועל, העדר הסימפטומים הביא להתפשטות בטיסות ומעברים בין המדינות של אלפי חולים. כשאלו פיתחו סימפטומים התברר שבמדינות עם מקרים בודדים שלכאורה 'הושגה עליהם שליטה' התהלכו והדביקו ללא הפרעה עוד עשרות ומאות חולים משך שבועיים.

   

  ישראל שהחלה את החודש עם מקרים ספורים עם ההדבקה הראשונה בסוף פברואר. כאן עשה שר הפנים דרעי את הטעות הקריטית: הוא סגר את הגבול עם איטליה, במקום לסגור את הגבולות לחלוטין. נכון, זה היה נראה אז כמעשה הזוי וחסר פרופורציה, אבל רק שבועיים אחרכך, יתכן והיינו עם עשרות מקרים במקום 300 מדווחים (בעת כתיבתי). יתכן ועד שתקראו שורות אלו כבר עלה המספר ל-3000 ומספר הרוגי הנגיף בישראל כבר חצה את ה-100. אנו נגיע לשם, השאלה רק באיזה תאריך. כפי שמדינות אחרות חסרות זהירות ואחריות של האזרחים הגיעו. אנו תמיד שואפים להידמות למדינות הללו, ונעשה זאת במהירות שיא.

   

  זהו כעת משחק על זמן. נסיון נואש לדחות את בשורת התחלואה עבור כמה שיותר תושבי ישראל. נסיון להדוף את התמותה כמה שניתן עד שגם כאן בתי החולים יוכרעו, וגם מקרים בינוניים ישלחו לבתים, בידיעה שהסיכוי שלהם להחלים ירד מאד. גם אצלנו יהיו החלטות קשות כמו בבתי החולים בסין, איטליה וודאי בקרוב מדינות נוספות. 

  יש לציין שממשלת נתניהו זיהתה את הפריצה הגדולה של הנגיף, לפחות 4 ימים לפני מדינות אחרות בהן התגלו מקרים רבים בהרבה. זה איחור קריטי שכבר הפך נושא שיחה במדינות אחרות. האיחור של הממשלים לפעול. אך בעיקר - להסביר לציבור ולהתכונן רפואית.

  מספר הבדיקות הוא נושא מכריע להבנת כמות התחלואה, האם היא אמיתית. כי אם אין בדיקות אז ודאי שגם אין אפשרות לקבל תמונה מדויקת על התחלואה. משרד הבריאות הבטיח השבוע לאזרחי ישראל לעבור ממאות בדיקות לאלפי בדיקות ונראה שעד כה אינו מצליח לעמוד במשימה. אלא שגם צוותי מעבדות נחשפו לנגיף ונכנסו לבידוד. האם זה מעיד על חוסר מקצועיות? על עבודה בלחץ ומצוקה, כשהיה מספיק זמן לתגבר מעבדות, מסכות, חיטוי והכנת מוסדות רבים הרבה יותר לקליטת מאות חולים ולא עשרות?

   

  הבידוד לא הצליח. הציבור בישראל שבר את הבידוד, היו כאלו שכלל סרבו להיכנס אליו או עשו עצמם לא מבינים. זה לא לוקח יותר מאשר עשרה כאלו כדי להדביק מאות, ובמקרה של בתי תפילה או אולמות שמחות ותורים במרכולים, גם אלפים. מנטליות העדר אצלנו עלולה להיות גורם הרסני בהבאתנו לצמרת טבלת המקרים. ככל שנבדוק יותר נגלה אותם. במאות, באלפים. נקוה שהפוליטיזציה לא תכריע את הפרסום ההכרחי של המצב האמיתי. תודה אדירה לאיטלקים, שחשפו נתוני אמת, רק בזכותם, עודכנה בארגון כשלון-הבריאות העולמי הערכת החסר שלהם על היקף התמותה האמיתי. מ-1.5 אחוז זה עלה ל-2 ואז ל-3 ואולי אפילו יותר. 4% או 5% יהיו מגיפה מהקטלניות שידעה האנושות.

   

  יש מדינות שעדיין חיות בהזייה של חזרה מהירה לשגרה. שלא מבינות שמנקודת הכשל הנוראית של האנושות לבלום את הנגיף הקטלני ולהבין אותו מספיק לעומק, שבגלל השקרים של סין ונסיונות הסתרת הנגיף ומימדי התחלואה האמיתיים, לא תהיה "שגרה" בעולם לפחות עד הקיץ ואולי המאבק עלול לקחת חודשים רבים, כי מדינות נוספות דלות אמצעים יתקשו להתמודד עם הדבקות המוניות ואלו יזלגו שוב אל מדינות שלכאורה "יתנקו" ממנו. חיסון זה תהליך של שנה לפחות ואיש לא אומר שחיסון מיידית יוריד את התחלואה לאפס. ממש לא. יש חיסונים מדי חורף לשפעות, ועשרות עד מאות אלפים מתים משפעות רגילות. הקורונה הזו, החמקמקה, יכולה גם לקטול הרבה יותר. 

   

  7000 הרוגים יש לה הערב, ויתכן וממש עד סוף חודש זה המספר יהיה 70 אלף. עיני מאות מליוני בני אדם יסתכלו על אתרי האינטרנט המעדכנים מספרים בקצב הולך וגובר, קצב שהיה 1 או 2 הפך 20, הפך 200 ובכמה מדינות כבר הפך מעל 2000 נדבקים חדשים ליום. האם נגיע ל-20 אלף נדבקים ביום במדינות הגדולות? האם נגיע למאות אלפי ומליוני ההרוגים שחוזים המודלים? האם המודלים טועים, האנושות תפשיל שרוולים ויחד, תוך פגיעה כלכלית גלובלית ואולי אפילו עוני ורעב, ננטרל את קטלניות המגיפה הזו?

   

  מדינות כמו יפן המתעקשות על אולימפיאדה ביולי, כנראה החליטו לנתק עצמן מכל מרחב וזמן. ביולי יתכן ולראשונה מספר המתים העולמי יחצה את המליון. אין לדעת. האם ננצח או שהנגיף יגיע אכן לעשרות אחוזים מכל אוכלוסית מדינה על פני הכדור, ובתוכה יקטול אלפים ועשרות אלפים. האם הן יסתירו או ידווחו נתוני אמת? האם באמת אי פעם נדע עד כמה קטלני היה הנגיף, או שזו תיקרא המגיפה הנסתרת, או הפייקורונה. הקורונה השקרית, זו שאף מדינה לא רצתה ולא ניסתה לדעת כמה מאזרחיה באמת חלו בה ומתו ממנה.

   

  הציבורים בישראל מפריעים להשתלט על הנגיף שזה אומר כמובן רק להאט את קצב ההדבקה. הם מסרבים להבין את הנוסחה הפשוטה שבידוד לא מאפשר הדבקה. הם ממשיכים להתקהל, להתחבק, להתחבר, להתפלל, להשתעל. זה על זה, בדרך לישובים שלמים בהסגר. מי יתן וחוכמה בינה ודעת יירדו עליהם, ויאפשרו לכולנו לעשות יחד את הצעדים האחרונים שנותרו כדי לצמצם את המגיפה הקטלנית. ירידה בנסיעות תוכל גם להיות ירידה בתאונות ובהרוגים. אולי נאזן את הרוגי המגיפה, בחסכון בחיי אדם שנהרגים בדרכים, בפשיעה. שימרו על אוכלוסיית הקשישים שלנו - שהיא רבה מאד, ופגיעה מאד לא רק לנגיף אלא לבדידות וחוסר אונים במצב של שיתוק תחבורה ציבורית ומערכות עזרה וסיעוד. עזרו לאלו ששרדו את המלחמות על קיומנו, לשרוד את הנגיף במלחמה הגלובלית.  הם ניצחו במלחמות עבורנו והקימו מדינה לתפארת, ועכשיו תור הדור שלנו, לנצח את הנגיף הזה ולשמור עליה ועליהם. זו לא רק מלחמה על הבריאות אלא על פני החברה, על עזרה הדדית, על שיקום כלכלי ועל איתנות ומשמעת.

  מי יתן ולמרות ביטול חגיגות יום העצמאות הקרוב, נחגוג ביום העצמאות הבא גם את הנצחון על מגיפת הקורונה.


  מה אתם חושבים? מעתה קל יותר להוסיף תגובה. עוד...
   

  הוספת תגובה על "ישראל נוחלת מפלה קטלנית בהתפרצות הקורונה, זו שעת מבחן."

  נא להתחבר כדי להגיב.

  התחברות או הרשמה   

  17/3/20 09:51
  0
  דרג את התוכן:
  פורסם ב: 2020-03-17 09:51:38
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  ימים יגידו, כרגע אנחנו בתקופת שפל עולמי כלכלי. נזקה של הקורונה יהיה בעיקר כלכלי.

  --
  לא מפחד מהמוות - רק מפחד שלא אזכור כלום, כמו שלא זכרתי מה היה לפני שנולדתי


  ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
  /null/cdate#

  /null/text_64k_1#

  מה אתם חושבים? מעתה קל יותר להוסיף תגובה. עוד...
   

  הוספת תגובה על "ישראל נוחלת מפלה קטלנית בהתפרצות הקורונה, זו שעת מבחן."

  נא להתחבר כדי להגיב.

  התחברות או הרשמה