כותרות TheMarker >
  ';

  פרטי קהילה

  אקטואליה

  קהילת אקטואליה - המקום לדון בענייני היום, בארץ ובעולם. פוליטיקה, כלכלה, חברה, דעות והגות. אנא שמרו אל התבטאות נאותה!

  אקטואליה

  חברים בקהילה (5577)

  שושנה13
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  rebosher
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  -li-
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  yoni ben menachem
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  תנועת כמוך
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  אסתר רבקה
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  ΩmegosAC
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  ריקי שחם .
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  boazlaw
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  אחד האדם
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין

  חוסר היעילות המוחלט של סגר כנגד מגיפת הקורונה

  19/3/20 19:41
  0
  דרג את התוכן:
  2020-03-19 20:30:12
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין

  מדינת ישראל החלה השבוע לחלק אישורי מעבר-חירום לקראת סגר הרסני מלא על עצמה. עוד לפניו, מתבצע בשבועיים האחרונים מהלך דמוי "משחקי הרעב" כשסוגרים ל-40 אחוזים מהמדינה את התחבורה הציבורית, כלי ההתניידות העיקרי שלהם. נגזר עליהם לוותר על שירותים חיוניים, טיפולים מצילי חיים, הצטיידות בתרופות וצורך להיות בקהילה, כל זאת  בגזירת גורל מיותרת שאינה קיימת לבעלי רכב פרטי. כבר עכשיו באופן החלקי שבו הוא מבוצע, מי שצריך להגיע בקו בינעירוני לבית חולים, לא יוכל. לעומת זאת בעל רכב יסע ויעבור את הניתוח. זאת שערורייה מוחלטת. 

   חמור מכך, לא ברור כמה זמן ומה התועלת בסופו של הרעיון האומלל ביישומו המוחלט. 

   

  הסגר המטופש מוכיח לפני הכל, עד כמה המדינה, שעומדת בפני מלחמות וטרור, לא נערכה בצורה יעילה כשהופיעו מקרים בודדים של ישראלים שחזרו מחו"ל והחלו להדביק בשפעת, ב"הסגר חצי מרצון" את סביבתם. כעת, המדינה מנסה לכסת"ח עצמה בצעד דרקוני מזיק כלכלית וחברתית מאין כמוהו.


  הצעד הזה נסמך על דגם הסגר שהטילה סין, כשראשית ברור שכל נתוני התחלואה בה עוותו, וצמצום התחלואה בוסס רק על תרופת הפלא שנקראה 'נאום הנשיא שי' שאמר "אסור שהצעדים נגד הקורונה יסכנו את הכלכלה הסינית" ומאותה נקודה מיידית בימים לאחר נאומו החלה הירידה הפלאית והבלתי מוסברת במקרים חדשים ונתוני החלמה מזהירים.

  הסגר הסיני לא קשור לנתונים ולהחלמה, וזה ברור לחלוטין אפילו אם המשטר פעל בהצלחה להסתיר ולהסיר את החולים מהערים למחנות הסגר, שלא ברור מה עלה בגורלם ומי (אם בכלל) יצא מהם ובאיזה מצב הם כרגע. אבל זה סין אז אין שאלות כי התקשורת הזרה גם לא תקבל תשובות אם תנסה לשאול. 


  על סמך הפייק-קייס הזה, כשברור שסגר אינו מצמצם תחלואה אלא "רק מפחית קצב ההידבקות לפרק זמן קצוב", מדברים נמרצות על "הפתרון הסיני" שכאמור אינו פתרון לדבר. עקומת תחלואה בסין עלתה תוך העלמת עשרות אלפי מקרים, בזוית זהה עד כדי העתקה מוחלטת לזו של הסארס, עד שהתברר מהמקרים של איטליה ומהדיווחים באירן, שאחוזי התמותה שונים לחלוטין ועולים בצורה חדה בהרבה, ומשום מה גם לא מתיישרים כלפי מטה עד לאפס בבת אחת אחרי נאומים של נשיאים או ראשי ממשלה. שבעצם, שום דבר ממה שקרה בסין לא יכול לשמש להפקת מסקנות וכפי שאראה גם היישום של הסגר בסין היה בכלל הפוך - בידוד אזור נגוע ולא סגר לכל המדינה.

   

  אז על סמך הפייק-קייס הזה, בנו לנו תיאוריה דרקונית של סגר מוחלט על כל מדינת ישראל, שיהיה הפתרון הפלאי, רק מה - אני שאלה קטנה - ומה יקרה אחריו? מה יקרה בשבוע שבו יוחלט להסיר אותו, נניח, אחרי פסח? האם גבולות המדינות יהיו סגורים לשנה? לשנתיים? כי למשל מספיקים כמה תיירים ממצרים שיכולים ליצור פה הדבקה מחדש ומה אז? שוב סגר לחודש, חודשיים או חצי שנה? או שאז הכלכלה תהיה כל כך על הקרשים, שאנשים כבר לא ישימו לב אם הם מקבלים שפעת.


  ברור לחלוטין שהסגר המלא והדרקוני שאליו חותרים פשוט מיותר לחלוטין וכל צידוק מספרי או פסאדו-רפואי שיתנו לו עכשיו פשוט לא מחזיק מים. גם באיטליה ניסו שיטת הסגר הסיני וראו איזה פלא, לא עובד. ובעוד מדינות ניסו שיטת הסגר שבו אזור שלם בבידוד למנוע הידבקות וראו איזה פלא? גם לא עבד. רק דבר אחד הסגר הזה מסוגל לייצר באופן משוכפל ומדויק: קריסה כלכלית מוחלטת, וחוסר יכולת להתאושש ממנה חודשים אחרכך לתוך מיתון שעלול להימשך שנים רבות. שיבוש מטורף של הכלכלה העולמית עבור חולי שפעת קשה שממנה מתים 95% רק מי שיש להם סיבוכים קודמים שפגעו במערכת החיסונית ולכן לרוב בגיל מבוגר מאד. זה נכון שאין סיבה לקיים ארועי הידבקות המוניים כמו מסיבות פורים או מרתון תל אביב, אבל גם הצד הקיצוני השני במטוטלת של סגר מוחלט לשבועות הוא אבסורדי באותה מידה.

   

  אגב גם מי שחושב שסגר-עד-הסדר-ואולי-מעבר הוא כלי יעיל, מיד  מודה שזה לא ימגר את הקורונה, ממש לא. אין לזה שום קשר עם "הבסת הנגיף". זה לא יביס כלום מלבד את כוחות הנפש והעצבים של מליוני בני אדם ותוך כדי גם יחבל אצל חלק גדול בפרנסתם. בעצם כל הצעד המיותר הזה רק יאפשר "הנמכה של הגרף שתיאפשר לכוחות הרפואה לשרוד את כמויות החולים שיצומצמו לאורך זמן". ואוו אז קנינו לנו עוד קצת זמן.. לתגבר צוותי רפואה ולנסות להפחית את מספר המקרים הקשים, אבל באיזה מחיר? במחיר כבד מנשוא.

  ומה באשר לאוכלסיה מוגבלת, קשישה, שצריכה ניתוחים דחופים או שיימנע ממנה פעילות שתביא לפגיעה מהותית בה? אה את זה לא מתכללים "בתכלול הסגר" כשיקול? האם יותר אנשים ייפגעו מהסגר הגורף על הציבור מאשר לחלות בסימפטומים הקלים ולהחלים מהם בבידוד עצמי?

   
  אז נכון רגע אבל היא מאד מדבקת ועלולה להיות קטלנית הרבה יותר משפעת רגילה. יפה, אז מה עושים אם אין חיסונים ואין מידע מי חולה בגלל העדר סימפטומים? מה שכל אורגניזם בטבע עושה. מפריד מעצמו את החלק החולה ולא מכניס את כולו להסגר.

  בצורה פשוטה גם את זה עשו הסינים כשלמעשה תחילה מנעו מעבר בין מחוזות ואז בודדו את כל ווהאן וזרקו לשם את החולים מכל שאר סין. למעשה הסגר המבוצע במערב כמעט הפוך לאיך שפעלו בסין, מעולם לא היה בסין סגר על כל המדינה אלא בידודם של אזורים נגועים. לו היינו במקרים הראשונים בישראל מבצעים בדיקות מדגמיות ולקרובי משפחה של חולים באלפי בדיקות ביום ומאתרים את החולים ומבודדים אותם לחלוטין מהאוכלוסיה בעיר-החלמה מופרדת, יתכן והיינו עכשיו רק על כמה עשרות נדבקים, שגם אותם היינו יכולים מיד להוציא משאר האוכלוסיה עם גילויים.

   

  בקנה המידה שלנו, המהלך הסיני אינו הסגר על כל המדינה אלא למעשה בדיקה מדגמית והכנסת כל מי שחולה או בדרך לחלות לעיר-הקורונה, למשל להפוך את באר שבע (ויסלחו לי תושביה הנפלאים) המדברית עם התנאים הטובים להחלמה ובית חולים גדול לעיר החלמה מקורונה, תוך פינוי זמני של תושביה הבריאים לשאר הארץ למשך חודש, והכנסת תושבים חולים בשפעת וחשד לקורונה לבאר שבע, לבית החולים, למלונות, למעונות סטודנטים שהיו מוסבים לבתי החלמה.

  .

  זה, למשל, הגיוני הרבה יותר כי זה לבודד את החולים ולאפשר לשאר הציבור להמשיך לתפקד כמעט כרגיל בשאר המדינה ולתמוך כלכלית באלו שחולים מבחוץ עם צוותים מתוגברים שנכנסים ומטפלים ושוהים שם עד החלמתם. זה מה שאורגניזם אחר בטבע, או שבט נידח שאחד מאנשיו חולה מאד, היה עושה. מבודד אותו, כדי לשמור על שאר השבט שיתפקד הלאה, שייצא לצוד מזון ולהביא מים. אז למה אצלנו עושים הפוך?? למה אצלנו כל השבט בהסגר וחלק גדול ממנו ממוטט כלכלית בגלל כמה אלפי מקרי שפעת קשה? המצב הזה לא יעבוד, הסגר הזה יתברר כגרוע פי כמה בהשפעותיו מאלו של השפעת שאותה אולי יאט.

  מה אתם חושבים? מעתה קל יותר להוסיף תגובה. עוד...
   

  הוספת תגובה על "חוסר היעילות המוחלט של סגר כנגד מגיפת הקורונה "

  נא להתחבר כדי להגיב.

  התחברות או הרשמה     ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
  /null/cdate#

  /null/text_64k_1#

  מה אתם חושבים? מעתה קל יותר להוסיף תגובה. עוד...
   

  הוספת תגובה על "חוסר היעילות המוחלט של סגר כנגד מגיפת הקורונה "

  נא להתחבר כדי להגיב.

  התחברות או הרשמה