כותרות TheMarker >
  ';

  פרטי קהילה

  אקטואליה

  קהילת אקטואליה - המקום לדון בענייני היום, בארץ ובעולם. פוליטיקה, כלכלה, חברה, דעות והגות. אנא שמרו אל התבטאות נאותה!

  אקטואליה

  חברים בקהילה (5577)

  רז הושידושי
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  שיח אחר
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  שושנה13
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  rebosher
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  -li-
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  yoni ben menachem
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  אסתר רבקה
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  ΩmegosAC
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  ריקי שחם .
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  boazlaw
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  אחד האדם
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין

  "זה ייגמר אחרי פסח"? כן, אחרי פסח 2021

  23/3/20 03:15
  0
  דרג את התוכן:
  2020-03-23 03:48:04
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין

   אספתי בימים האחרונים מידע של מחקרים ותחזיות ממיטב החוקרים, מערכות הבריאות וסטטיסטיקות של המדינות הראשונות שחוו את התפרצות הנגיף עוד בינואר. חוקרים שמדברים על ההשלכות, טווחי הזמן לחיסון, אפשרויות ה"חיים בצל הוירוס", השטחת העקומה ומידול התזמון של שיאי התפרצות.  אין בדברים שאציין כאן כוונה להפחיד, לייצר סנסציה או פאניקה, אלא לתרום למוכנות ולהסתגלות הלאומית שלנו במה שיתרחש בחודשים, וליתר דיוק בשנה הקרובה. זאת בין היתר, על סמך דרישות ברורות לחזור לשגרה מיד אחרי פסח, עקב המצוקה הכלכלית שעלולה גם היא לתרום למצוקה רפואית. בשעת לילה מאוחרת זו סיימתי לאסוף את כל מה שדרוש ולחלק לנושאים ואלו התובנות:

   

  הבלתי נמנע הגיע: לפני חודש טענתי שאנחנו נהיה באותם מספרים של איטליה, רק חודש אחריה, ולא משנה אילו אמצעים ננקוט. כשאנו עם מעל אלף מקרים, זאת הייתה קביעה נכונה. אין להתבשם מהמספר הנמוך בהרבה של תמותה, מכיוון שמערכת הבריאות שלנו עוד לא הוכרעה. כשתגיעה נקודת ההכרעה, שבה מחשבים במי לטפל לפי מידת הסיכוי והגיל והסיבוכים, התמותה תעלה. ההערכה היותר אופטימית היא שבמהלך פסח נהיה "רק" עם בין 40 ל-50 מקרי מוות, על פני 5000 מקרי מחלה. ההערכה הפסימית היא מספר תלת-ספרתי. לא השגתי מידע אמין על נקודת ההכרעה של המערכת הישראלית, אך מחישובי מלאי שראיתי מדובר על שבועיים מהיום, כלומר, בתחילת פסח. המחסור בחלוקת מסכות לציבור ייצר עוד תחלואה וחבל שהתקשורת לא מתייחסת אליו. 

   

  מה שיקרה בסיום חג פסח הוא בגדר נעלם גדול אך יש מודלים, בהרבה מדינות שהכריזו על בין שבועיים לחודש של סגר חלקי או מלא ומקוות שאחריו "התייצבות" במספר המקרים החדשים תאפשר איזו חזרה לשגרת עבודה בעיקר בגלל שכולן כמו ישראל, נאלצות לספוג אבטלה גואה ופגיעה קשה כלכלית, שתייצר גם היא תחלואה אחרת כמו פשיעה ומשבר נפשי מאובדן מסגרות.

   

  הוירוס לא ימוגר, ואפשר רק לקוות לצמצום התחלואה בו. דבר אחד מאחד את התחזיות החדשות בשבוע האחרון וזה משך הזמן שנדרש להתמודדות עד לחיסון או ירידה מ'התחסנות ההמון'. ראשית, אפשר לראות שאין מיגור מוחלט של הוירוס. זה חשוב כי זה מצביע על מה שיקרה בעוד חודשיים ושלושה מהיום בקיץ 2020 בישראל. ולשם כך אפשר לגייס את סינגפור, שלכאורה בצעדים נוקשים השאירה הידבקות נמוכה מאד, אך עקב כניסת אזרחיה ממדינות אחרות ראתה בימים האחרונים זינוק במספר המקרים היומי. זה קורה חודשיים אחרי המקרים הראשונים בה.

   

  כלומר, אם ישראל באמצע אפריל, עם 5,000 מקרים תרצה להתחזל"ש צריך לקחת בחשבון אפשרות הדבקה מחודשת בכל כניסה של פועלים זרים, וגם מחולים חדשים בתוך המדינה. האם יקבעו מאין נורמה של עשרות מקרים חדשים ביום ומספר הרוגים. בעצם, כמו הנפצעים וההרוגים בשבוע בתאונות דרכים. יתכן שבמספר מיוצב כזה, בשיקולי עלות תועלת, המדינה תחזיר את הציבור לעבודה, תחת מגבלות מחמירות כמו: חבישת מסיכות באולמות ייצור, אוורור מוגבר, דילול מספר העובדים בכל חלל משרדים למינימום, תוך הסבת מלונות (שכנראה ימשיכו לעמוד חודשים ריקים) למשרדים נוספים כדי לדלל את כמות העובדים בכל בניין. עידוד עבודה מהבית, עבודה מאחורי פרגודי זכוכית (כולל קופאים) - כשגרה לשנה הקרובה לפחות.

   

  התאמות כאלו יאפשרו שגרה נסבלת-כלכלית שחייבת להתפתח, מכיוון שחיסון לכל המוקדם יהיה בסוף 2020 ויהיה מוכן להפצה מסחרית בתחילת 2021. כלומר מי שבונה על "זה יגמר אחרי פסח" אולי צודק אם כוונתו לפסח 2021. על תיירות אין בכלל מה לדבר, הגבולות ישארו ברוב המדינות סגורים לפחות עד סוף השנה. גם יפן ומדינות נוספות המארחות טורנירים השנה מבינות כבר, שזה לא יגמר בקיץ. מדינות בגל שלנו (שנקרא לו, הגל השני) יחוו שיא התפרצות באפריל ומאי. מדינות הגל הראשון חוות את השיא כעת, אבל הוא ימשך לתוך אפריל עקב מערכות בריאות חלשות וחוסר מוכנות. אבל הנה הבעיה האמיתית בכל הסיפור העולמי: יהיו מדינות גל שלישי, שכבר צוברות מאות מקרים והן רבות-אוכלוסיה ומוכנות הרבה פחות למצב קיצוני כזה, כמו מקסיקו והודו. ומדינות גל רביעי באפריקה, קווקז, דרום אמריקה ובקריביים.

  מדינות אלו יחוו את שיאי ההתפרצות ביולי ואוגוסט.

  ביטול המשחקים האולימפיים הוא ודאי - עקב התפרצות בגלים לא יתאפשר לקיים אותם השנה וסביר שהם יערכו בקיץ 2021, כמו גם ארועים בינלאומיים רבים אחרים, "שישתכפלו" בלו"ז שנה קדימה. לישראלים - מה שחשוב זה ראש השנה. עוד מוקדם לקבוע, אבל נראה שההתפרצות בגלים תפגע בתיירות בינלאומית לפחות עד תחילת 2021.

   

  ההתפרצות תבוא בגלים, והם ימשכו חודשים רבים בכל העולם עד החורף הבא. אבל זה ממש לא הכל. כי מיד אחרי שמדינות הגל הראשון והשני (בו כאמור, גם אנחנו) יתייצבו בקיץ משיאי התפרצות, יגיעו שפעות הקיץ (מיזוג אויר, שפעות טרופיות) ומיד אחריהן יגיעו שפעות הסתיו והחורף הבאים, "הרגילות" שימתחו שוב את שירותי הרפואה עד הקצה. אם יהיה חיסון, בדרך נס, כבר לקראת החורף הקרוב, יתכן שנוכל למנוע עוד גל של אלפי הרוגים ומאות אלפי נדבקים. בנתיים, העולם כבר יתקשה להתאושש כלכלית וחברתית מהסגרים הארוכים, העדר הסחר העולמי, תעשיות שנפגעו ומאות אלפי קורבנות, שלא ברור אם מצבם יאפשר חזרה מלאה לעבודה. 

   

  מדינות שיתאוששו במהירות הן אלו שכבר עכשיו יתכננו ויקבעו סדרי חיים תחת הקורונה לשנה הקרובה. מאין שגרה חדשה, ניו-נורמל, כללים חדשים להתנהלות, חיים, חברה, בילוי, עבודה. הכללים האלו צריכים לאפשר אורח חיים תקין ומלא ככל האפשר, עם הצורך לשמור את העקומה מתחת לנקודת ההכרעה של מערכת הבריאות. יתכן שמספר חודשי של מקרים שיגיע לכמה מאות, ומספר הרוגים דו-ספרתי נמוך בחודש, יהיו מוסכמה למצב שגרה תקין. באופן אירוני, עידוד תחבורה פרטית על פני ציבורית, עשוי להיות מפתח בלאפשר לרבים לחזור לעבודה ללא החשש מתחלואה במקומות הומי אדם. אין ספק שמקומות עבודה רבים יעודדו ביזור של העבודה בין חללים, בין הבית למשרד, מעבר לישיבות ווירטואליות והגבלות חמורות על מספר הנכנסים והיוצאים בכל חלל. מקומות מרובי קהל כמו הרצאות והצגות יצטרכו לעבור התאמות בצורות ההושבה ובמספר הנכנסים, או ישארו סגורים חודשים רבים. כמוהם גם טקסים, תהלוכות, אצטדיונים והופעות.

   

  אנחנו נכנסים לשנה לא קלה, ויש להכין את הציבור לא לסגר של שבועיים, שאפקטיבי כדי להגיע לפסח עם 'רק' עשרות הרוגים ולא מאות. אלא לשגרה של שנה שלמה שתהיה שנה קשה, קודרת ברובה, שבה יימנעו רבים מהדברים שאנו לקחנו כמובן מאליו כמו טיולים, טיסות, ארועים המוניים ועבודה בקבוצות ובצוותים.

   

  יש להקים ועדה ציבורית רב-תחומית לתכנן את מציאות החיים המחויבת רפואית, כלכלית, חברתית ואפילו בטחונית בהתנהלות שגרה וחרום, שעלולה להיות אצלנו מורכבת גם מחרום בטחוני ולא רק חרום רפואי. זה לא יגמר אחרי פסח, וגם לא בחופש הגדול. לא בגלל חום הקיץ, או השטחת העקומה. הרעיון של ראש הממשלה לבדוק למי יש נוגדנים אחרי שחלה כדי שיוכל לחזור לעבודה הוא מעניין, אך עדיין לא קיימת בדיקה כזו. 

   

  שיאי ההתפרצות אפילו של הגל הראשון, ובוודאי שלנו בגל השני, עוד לפנינו. איש לא יכול לחזות אם יקחו שבוע, שבועיים, חודש או חודשיים. מדינות אירופה, בגל הראשון והשני, מסבות בתי מלון, אולמות קונגרסים, היכלי ספורט - לקליטת מאות ואלפי חולים בכל אחת מהערים הגדולות. גם אצלנו, יש להכין את כל מוסדות החירום האפשריים ולהסב תעשיות לציוד רפואי. 

  מה אתם חושבים? מעתה קל יותר להוסיף תגובה. עוד...
   

  הוספת תגובה על ""זה ייגמר אחרי פסח"? כן, אחרי פסח 2021"

  נא להתחבר כדי להגיב.

  התחברות או הרשמה     ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
  /null/cdate#

  /null/text_64k_1#

  מה אתם חושבים? מעתה קל יותר להוסיף תגובה. עוד...
   

  הוספת תגובה על ""זה ייגמר אחרי פסח"? כן, אחרי פסח 2021"

  נא להתחבר כדי להגיב.

  התחברות או הרשמה